Ryzen 7 9850X3D, Intel Core Ultra 285K daha iyi sonuçlar elde etti

Ryzen 7 9850X3D, MFG etkinleştirilmiş halde beş oyunda 1000 fps'nin üzerine çıkarken, Core Ultra 285K bunu başaramadı. GamerSky, Ryzen 7 9850X3D ve Core Ultra 9 285K işlemcilerini sekiz çevrimiçi oyunda test etti. AMD işlemci, ortalama %21,7'lik bir avantajla tüm oyunlarda önde yer aldı, ancak bazı oyunlarda fark minimal düzeydeydi.

Ryzen 7 9850X3D, 3D V-Cache teknolojisi sayesinde 16 iş parçacığına ve 96 MB L3 önbelleğe sahip sekiz adet Zen 5 çekirdeği içerir. Core Ultra 9 285K ise 24 çekirdeğe (8 performans ve 16 verimlilik çekirdeği), 24 iş parçacığına ve 36 MB L3 önbelleğe sahiptir.

GamerSky, MSI GeForce RTX 5090 D V2 ekran kartı, 24 GB bellek ve X870E ve Z890 yonga setlerine sahip MSI anakartlar kullandı. Oyunlar 1080p çözünürlükte ve çoğunlukla düşük grafik ayarlarında oynandı.

En büyük fark FragPunk'ta kaydedildi; Ryzen 1032 fps'ye ulaşarak Intel'i %39,6 oranında geride bıraktı. PUBG'de AMD işlemci 923 fps'ye ulaşırken Intel 678 fps'de kaldı (%36 artış), Marvel Rivals'da ise 1172 fps'ye ulaşırken Intel 900 fps'de kaldı (%30 artış). Valorant'ta Ryzen'ın avantajı %28,9 olurken, Counter-Strike 2'de 1013,6 ​​fps'ye ulaştı.

En küçük fark League of Legends'ta kaydedildi: 926'ya karşı 911 fps, yani AMD lehine yaklaşık %1,6'lık bir fark.

Call of Duty: Modern Warfare 4'te Ryzen'ın avantajı %7,6, War Thunder'da ise %7,4 oldu. İlk durumda DLSS MFG 6x çoklu kare üretimi kullanılırken, ikincisinde sinematik grafik ayarları ve ışın izleme etkinleştirilmiş 3x çoklu kare üretimi kullanıldı. AMD sistemi, üretilen kareler de dahil olmak üzere sırasıyla 980 ve 1066 fps elde etti.

GamerSky, Ryzen'ın avantajını 3D V-Cache teknolojisine bağlıyor. Yayın, bu teknolojinin özellikle veri erişim gecikmesine ve önbellek bant genişliğine duyarlı oyunlarda etkili olduğuna inanıyor.
Ryzen 7 9850X3D, MFG etkinleştirilmiş halde beş oyunda 1000 fps'nin üzerine çıkarken, Core Ultra 285K bunu başaramadı. GamerSky, Ryzen 7 9850X3D ve Core Ultra 9 285K işlemcilerini sekiz çevrimiçi oyunda test etti. AMD işlemci, ortalama %21,7'lik bir avantajla tüm oyunlarda önde yer aldı, ancak bazı oyunlarda fark minimal düzeydeydi. Ryzen 7 9850X3D, 3D V-Cache teknolojisi sayesinde 16 iş parçacığına ve 96 MB L3 önbelleğe sahip sekiz adet Zen 5 çekirdeği içerir. Core Ultra 9 285K ise 24 çekirdeğe (8 performans ve 16 verimlilik çekirdeği), 24 iş parçacığına ve 36 MB L3 önbelleğe sahiptir. GamerSky, MSI GeForce RTX 5090 D V2 ekran kartı, 24 GB bellek ve X870E ve Z890 yonga setlerine sahip MSI anakartlar kullandı. Oyunlar 1080p çözünürlükte ve çoğunlukla düşük grafik ayarlarında oynandı. En büyük fark FragPunk'ta kaydedildi; Ryzen 1032 fps'ye ulaşarak Intel'i %39,6 oranında geride bıraktı. PUBG'de AMD işlemci 923 fps'ye ulaşırken Intel 678 fps'de kaldı (%36 artış), Marvel Rivals'da ise 1172 fps'ye ulaşırken Intel 900 fps'de kaldı (%30 artış). Valorant'ta Ryzen'ın avantajı %28,9 olurken, Counter-Strike 2'de 1013,6 ​​fps'ye ulaştı. En küçük fark League of Legends'ta kaydedildi: 926'ya karşı 911 fps, yani AMD lehine yaklaşık %1,6'lık bir fark. Call of Duty: Modern Warfare 4'te Ryzen'ın avantajı %7,6, War Thunder'da ise %7,4 oldu. İlk durumda DLSS MFG 6x çoklu kare üretimi kullanılırken, ikincisinde sinematik grafik ayarları ve ışın izleme etkinleştirilmiş 3x çoklu kare üretimi kullanıldı. AMD sistemi, üretilen kareler de dahil olmak üzere sırasıyla 980 ve 1066 fps elde etti. GamerSky, Ryzen'ın avantajını 3D V-Cache teknolojisine bağlıyor. Yayın, bu teknolojinin özellikle veri erişim gecikmesine ve önbellek bant genişliğine duyarlı oyunlarda etkili olduğuna inanıyor.
0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 5 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Sponsorlu
Teknoloji Forum
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal