• Galaxy S26 Ultra, CPU performans testlerinde önde gidiyor, ancak POCO ve OnePlus GPU performans testlerinde daha az geride kalıyor
    Android Authority, Galaxy S26 Ultra , POCO F9 Ultra , POCO F9 Pro ve OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 çiplerini karşılaştırdı . Galaxy S26 Ultra işlemci performansında lider olurken, Çin modelleri sürekli yük altında grafik performansında daha az kayıp yaşadı.

    Galaxy S26 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5, 4,74 GHz'e kadar hızda çalışırken, F9 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5 ve F9 Pro'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5V, 4,6 GHz'e kadar hızda çalışıyor. 5V sürümünde üç yerine iki GPU işlem bölümü bulunuyor. OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 ise 3,8 GHz'e ulaşıyor ve ayrıca iki GPU bölümüne sahip.

    Geekbench 6'da Galaxy S26 Ultra hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli testlerde birinci olurken, OnePlus 15R sonuncu sırada yer aldı. Qualcomm, 8 Elite Gen 5V'nin 8 Elite Gen 5 ile aynı işlemci saat hızına ve çekirdek sayısına sahip olduğunu iddia etmesine rağmen, F9 Pro üçüncü sırada kaldı. Android Authority, bunun nedeninin daha küçük bir önbellek veya daha muhafazakar yazılım ayarları olabileceğini öne sürüyor.

    3DMark Wild Life ve Wild Life Extreme testlerinde F9 Pro, %76-77 puanlarla en iyi kararlılığı gösterdi. F9 Ultra %69-70, OnePlus 15R %64-65 ve sadece Galaxy S26 Ultra %53-54 puan elde etti. F9 Pro testlere Galaxy'den daha düşük bir performansla başladı, ancak sonunda Samsung akıllı telefonu geride bıraktı. Bununla birlikte, Galaxy mutlak anlamda OnePlus'tan daha hızlı kaldı.

    POCO modelleri en çok ısınan modeller oldu: F9 Ultra ortalama 44-45°C, en yüksek sıcaklık ise 52°C'ye ulaştı. F9 Pro ortalama 43°C, en yüksek sıcaklık ise 50°C oldu. Galaxy S26 Ultra ortalama 41°C, en yüksek sıcaklık ise 44°C olurken, OnePlus 15R ortalama 34-35°C, en yüksek sıcaklık ise 41°C oldu. Android Authority'ye göre, Samsung daha düşük sıcaklıklar için performansı düşürmeye daha istekliyken, OnePlus 15R uzun oyun seansları için daha uygun bir cihaz.

    Yayın, testte net bir kazanan olmadığını vurguluyor sonuçlar soğutma ve yazılım ayarlarına bağlı olduğundan, aynı çipler diğer akıllı telefonlarda farklı sonuçlar gösterebilir.
    Android Authority, Galaxy S26 Ultra , POCO F9 Ultra , POCO F9 Pro ve OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 çiplerini karşılaştırdı . Galaxy S26 Ultra işlemci performansında lider olurken, Çin modelleri sürekli yük altında grafik performansında daha az kayıp yaşadı. Galaxy S26 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5, 4,74 GHz'e kadar hızda çalışırken, F9 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5 ve F9 Pro'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5V, 4,6 GHz'e kadar hızda çalışıyor. 5V sürümünde üç yerine iki GPU işlem bölümü bulunuyor. OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 ise 3,8 GHz'e ulaşıyor ve ayrıca iki GPU bölümüne sahip. Geekbench 6'da Galaxy S26 Ultra hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli testlerde birinci olurken, OnePlus 15R sonuncu sırada yer aldı. Qualcomm, 8 Elite Gen 5V'nin 8 Elite Gen 5 ile aynı işlemci saat hızına ve çekirdek sayısına sahip olduğunu iddia etmesine rağmen, F9 Pro üçüncü sırada kaldı. Android Authority, bunun nedeninin daha küçük bir önbellek veya daha muhafazakar yazılım ayarları olabileceğini öne sürüyor. 3DMark Wild Life ve Wild Life Extreme testlerinde F9 Pro, %76-77 puanlarla en iyi kararlılığı gösterdi. F9 Ultra %69-70, OnePlus 15R %64-65 ve sadece Galaxy S26 Ultra %53-54 puan elde etti. F9 Pro testlere Galaxy'den daha düşük bir performansla başladı, ancak sonunda Samsung akıllı telefonu geride bıraktı. Bununla birlikte, Galaxy mutlak anlamda OnePlus'tan daha hızlı kaldı. POCO modelleri en çok ısınan modeller oldu: F9 Ultra ortalama 44-45°C, en yüksek sıcaklık ise 52°C'ye ulaştı. F9 Pro ortalama 43°C, en yüksek sıcaklık ise 50°C oldu. Galaxy S26 Ultra ortalama 41°C, en yüksek sıcaklık ise 44°C olurken, OnePlus 15R ortalama 34-35°C, en yüksek sıcaklık ise 41°C oldu. Android Authority'ye göre, Samsung daha düşük sıcaklıklar için performansı düşürmeye daha istekliyken, OnePlus 15R uzun oyun seansları için daha uygun bir cihaz. Yayın, testte net bir kazanan olmadığını vurguluyor sonuçlar soğutma ve yazılım ayarlarına bağlı olduğundan, aynı çipler diğer akıllı telefonlarda farklı sonuçlar gösterebilir.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 724 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • NVIDIA, Vera Rubin'i bulutta piyasaya sürdü
    NVIDIA, Vera Rubin'i bulutta piyasaya sürdü bu, Blackwell'den 4,8 kat daha fazla token anlamına geliyor.

    NVIDIA ve CoreWeave, Vera Rubin NVL72 platformuna bulut erişimi sağlamaya başladı. Müşteriler artık yazılım geliştirme de dahil olmak üzere yapay zeka iş yükleri için yeni sunucuları kullanabilirler.

    Şirketlerin açıklamasına göre, kod oluşturma görevlerine yönelik ilk testlerde Vera Rubin, Grace Blackwell GB200 NVL72'ye kıyasla genel token işleme kapasitesinde 4,8 kata kadar daha yüksek performans sergiledi.

    İlk müşterilerden biri, yapay zeka mühendisi Devin'in geliştiricisi Cognition oldu. CoreWeave, onlar için sadece birkaç gün içinde çalışan bir Vera Rubin kümesi kurdu. Şirketlere göre, yeni altyapı daha hızlı kod üretimi sağlıyor ve karmaşık görev dizilerinin yürütme süresini kısaltıyor.

    Eylül ayında Cognition, Vera Rubin'i Grace Blackwell ile SWE-2 görevlerinde karşılaştırdı ve genel token işleme hızında 4,8 katlık bir iyileşme elde etti. Bunlar belirli test sonuçlarıdır. Bu nedenle, bu rakam yeni platformun tüm senaryolarda Blackwell'den 4,8 kat daha hızlı olacağı anlamına gelmez.

    CoreWeave, Vera Rubin NVL72 işlemcili sunuculara ek olarak bulutuna NVIDIA Vera işlemcileri de ekledi. Bu işlemciler, diğer şeylerin yanı sıra, işlemcinin aynı anda çok sayıda izole ortamı desteklemesi gereken ajan tabanlı yapay zeka altyapısı için tasarlanmıştır.

    CoreWeave, tek bir rafa 128 adet Vera işlemci yerleştirdi; bu da toplam 11.264 çekirdek anlamına geliyor. Bu, 11.000'den fazla eş zamanlı iş yükünü çalıştırmak için yeterli. Terminal Bench testinde, işlemciler başarıyla tamamlanan tüm görevlerde 1,7 kat performans artışı gösterdi.
    NVIDIA, Vera Rubin'i bulutta piyasaya sürdü bu, Blackwell'den 4,8 kat daha fazla token anlamına geliyor. NVIDIA ve CoreWeave, Vera Rubin NVL72 platformuna bulut erişimi sağlamaya başladı. Müşteriler artık yazılım geliştirme de dahil olmak üzere yapay zeka iş yükleri için yeni sunucuları kullanabilirler. Şirketlerin açıklamasına göre, kod oluşturma görevlerine yönelik ilk testlerde Vera Rubin, Grace Blackwell GB200 NVL72'ye kıyasla genel token işleme kapasitesinde 4,8 kata kadar daha yüksek performans sergiledi. İlk müşterilerden biri, yapay zeka mühendisi Devin'in geliştiricisi Cognition oldu. CoreWeave, onlar için sadece birkaç gün içinde çalışan bir Vera Rubin kümesi kurdu. Şirketlere göre, yeni altyapı daha hızlı kod üretimi sağlıyor ve karmaşık görev dizilerinin yürütme süresini kısaltıyor. Eylül ayında Cognition, Vera Rubin'i Grace Blackwell ile SWE-2 görevlerinde karşılaştırdı ve genel token işleme hızında 4,8 katlık bir iyileşme elde etti. Bunlar belirli test sonuçlarıdır. Bu nedenle, bu rakam yeni platformun tüm senaryolarda Blackwell'den 4,8 kat daha hızlı olacağı anlamına gelmez. CoreWeave, Vera Rubin NVL72 işlemcili sunuculara ek olarak bulutuna NVIDIA Vera işlemcileri de ekledi. Bu işlemciler, diğer şeylerin yanı sıra, işlemcinin aynı anda çok sayıda izole ortamı desteklemesi gereken ajan tabanlı yapay zeka altyapısı için tasarlanmıştır. CoreWeave, tek bir rafa 128 adet Vera işlemci yerleştirdi; bu da toplam 11.264 çekirdek anlamına geliyor. Bu, 11.000'den fazla eş zamanlı iş yükünü çalıştırmak için yeterli. Terminal Bench testinde, işlemciler başarıyla tamamlanan tüm görevlerde 1,7 kat performans artışı gösterdi.
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 594 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • DDR5 fiyatları sadece altı haftada %14 arttı
    TrendForce, 2026'nın dördüncü çeyreğinde DRAM sözleşme fiyatlarındaki büyüme tahminini yükseltti. PC ve sunucu belleklerinde en önemli fiyat artışlarının yaşanması beklenirken, PCGH, yıl sonuna kadar DDR5 fiyatlarının düşmesini beklemenin anlamsız olduğunu düşünüyor.

    TrendForce yaz aylarında fiyat artışının yavaşlayacağını tahmin ediyordu. Analistler 3. çeyrekte tüketici DRAM fiyatlarında %13-18'lik bir artış öngörmüşlerdi, ancak şimdi 4. çeyrek tahminlerini yukarı yönlü revize ederek daha da güçlü bir büyüme öngörüyorlar.

    Üreticiler kapasitelerini HBM ve sunucu DRAM'ine doğru yeniden tahsis etmeye devam ederken, bulut şirketleri yapay zeka iş yükleri için RDIMM siparişlerini artırıyor. Aynı zamanda, uzun vadeli sözleşmelere bağlı üretim payı artıyor ve satışa sunulan bellek miktarı azalıyor.

    Perakende fiyatları şimdiden tepki verdi. PCGH'ye göre, Almanya'da DDR5 kitlerinin fiyatı Ağustos ortasından bu yana yaklaşık %12-14 oranında artarken, DDR4'ün fiyatı yaklaşık olarak aynı yüksek seviyede kaldı. Spot piyasada, 16 Gb DDR5 çiplerinin ortalama fiyatı 24 Eylül'de %0,29 daha arttı.

    PCGH, DDR5 perakende fiyatlarının sadece altı hafta içinde, yaz aylarındaki tüm çeyrek için beklenen sözleşme fiyat artışıyla yaklaşık olarak aynı oranda arttığını belirtiyor.

    Zayıf tüketici talebi durumu değiştirmiyor. Üreticiler, yonga levhalarını daha yüksek kar marjlı HBM ve sunucu belleğine yönlendirmeyi daha karlı buluyorlar.
    TrendForce, 2026'nın dördüncü çeyreğinde DRAM sözleşme fiyatlarındaki büyüme tahminini yükseltti. PC ve sunucu belleklerinde en önemli fiyat artışlarının yaşanması beklenirken, PCGH, yıl sonuna kadar DDR5 fiyatlarının düşmesini beklemenin anlamsız olduğunu düşünüyor. TrendForce yaz aylarında fiyat artışının yavaşlayacağını tahmin ediyordu. Analistler 3. çeyrekte tüketici DRAM fiyatlarında %13-18'lik bir artış öngörmüşlerdi, ancak şimdi 4. çeyrek tahminlerini yukarı yönlü revize ederek daha da güçlü bir büyüme öngörüyorlar. Üreticiler kapasitelerini HBM ve sunucu DRAM'ine doğru yeniden tahsis etmeye devam ederken, bulut şirketleri yapay zeka iş yükleri için RDIMM siparişlerini artırıyor. Aynı zamanda, uzun vadeli sözleşmelere bağlı üretim payı artıyor ve satışa sunulan bellek miktarı azalıyor. Perakende fiyatları şimdiden tepki verdi. PCGH'ye göre, Almanya'da DDR5 kitlerinin fiyatı Ağustos ortasından bu yana yaklaşık %12-14 oranında artarken, DDR4'ün fiyatı yaklaşık olarak aynı yüksek seviyede kaldı. Spot piyasada, 16 Gb DDR5 çiplerinin ortalama fiyatı 24 Eylül'de %0,29 daha arttı. PCGH, DDR5 perakende fiyatlarının sadece altı hafta içinde, yaz aylarındaki tüm çeyrek için beklenen sözleşme fiyat artışıyla yaklaşık olarak aynı oranda arttığını belirtiyor. Zayıf tüketici talebi durumu değiştirmiyor. Üreticiler, yonga levhalarını daha yüksek kar marjlı HBM ve sunucu belleğine yönlendirmeyi daha karlı buluyorlar.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 735 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • ASUS Ekim ayında anakart fiyatlarını %5-10 oranında artıracak
    ITHome portalı, sektör kaynaklarına atıfta bulunarak, ASUS'un anakart fiyatlarında Ekim ayı gibi erken bir tarihte müşterilerine artış olacağını bildirdiğini, aksi takdirde şirketin zarar edeceğini belirtti.

    Her zamanki gibi, fiyat artışından TSMC sorumlu tutuluyor zira şirket neredeyse tüm ürünlerinin fiyatlarını artırmıştı. Buna bir de artan hammadde maliyetleri eklendi.

    ASUS geçtiğimiz günlerde fiyatları artırmıştı, ancak sadece birkaç modelde. Şimdi ise değişiklikler tüm anakartları etkileyecek. Örneğin, PRIME serisi %5, TUF %7 ve ROG %10 oranında fiyat artışına uğrayacak. Bunların dağıtımcılar için geçerli olan sevkiyat fiyatları olduğunu belirtmekte fayda var. Dağıtımcılar stoklarını yenilemek ve son kullanıcılar için fiyat artışını bir süre ertelemek için zaman bulabilirler.

    Diğer markalara gelince, ASRock fiyatları aşağı çekmeye karar verdi, Colorlul uygun fiyatlı çözümleri için fiyat artışından bahsediyor ve GIGABYTE tedarik sorunlarından şikayet ediyor ancak fiyatlandırma konusunda yorum yapmıyor.
    ITHome portalı, sektör kaynaklarına atıfta bulunarak, ASUS'un anakart fiyatlarında Ekim ayı gibi erken bir tarihte müşterilerine artış olacağını bildirdiğini, aksi takdirde şirketin zarar edeceğini belirtti. Her zamanki gibi, fiyat artışından TSMC sorumlu tutuluyor zira şirket neredeyse tüm ürünlerinin fiyatlarını artırmıştı. Buna bir de artan hammadde maliyetleri eklendi. ASUS geçtiğimiz günlerde fiyatları artırmıştı, ancak sadece birkaç modelde. Şimdi ise değişiklikler tüm anakartları etkileyecek. Örneğin, PRIME serisi %5, TUF %7 ve ROG %10 oranında fiyat artışına uğrayacak. Bunların dağıtımcılar için geçerli olan sevkiyat fiyatları olduğunu belirtmekte fayda var. Dağıtımcılar stoklarını yenilemek ve son kullanıcılar için fiyat artışını bir süre ertelemek için zaman bulabilirler. Diğer markalara gelince, ASRock fiyatları aşağı çekmeye karar verdi, Colorlul uygun fiyatlı çözümleri için fiyat artışından bahsediyor ve GIGABYTE tedarik sorunlarından şikayet ediyor ancak fiyatlandırma konusunda yorum yapmıyor.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 556 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Vivo Watch 6 akıllı saat tanıtıldı Safir kristal ekran, eSIM ve 21 güne kadar pil ömrü
    Çinli marka vivo , X500 serisi akıllı telefonlarının yanı sıra yeni bir akıllı saat de tanıttı. Sadece Watch 6 olarak adlandırılan model, safir cam ve uzun pil ömrü özelliklerine sahip.

    Saatin temel versiyonu 316L paslanmaz çelik kasaya sahip ve 44 gram ağırlığında. Amiral gemisi versiyonu ise havacılık sınıfı TC4 titanyum alaşımı kullanıyor ve bu da ağırlığını sadece 37 grama indiriyor. Her iki versiyon da 9,5 mm kalınlığında.

    Görüntü, 60 Hz yenileme hızına sahip 1,47 inç AMOLED ekranda gösteriliyor. Ekran parlaklığı en yüksek 3500 nit'e ulaşabiliyor ve düşük ışık koşullarında 2 nit'e kadar düşüyor. Pil tasarrufu için ekran otomatik olarak 5 ve 30 Hz arasında geçiş yapıyor.

    Bu saat kalp atış hızını, kan oksijen doygunluğunu (SpO2), uyku kalitesini ve stres seviyelerini izliyor. Üreticiye göre, çeşitli fiziksel aktivite türlerinde kalp atış hızı ölçümlerinin doğruluğu yaklaşık %97'dir. Koşu, yürüyüş, bisiklet ve doğa yürüyüşü sırasında bu oran %98,5'e ulaşarak profesyonel göğüs bantlarıyla karşılaştırılabilir seviyeye geliyor. Yeni saat ayrıca yüzden fazla spor modu sunuyor.

    Cihaz, çift bantlı GNSS modülü, NFC ve barometre ile donatılmıştır. eSIM sürümü, akıllı telefonla eşleştirme gerektirmeden aramaları alabilir, kısa mesaj gönderebilir ve navigasyon yapabilir. Pil ömrü normal kullanımda 10 güne, güç tasarrufu modunda ise 21 güne ulaşır. eSIM'li saat, telefona bağlıyken yaklaşık bir hafta, bekleme modunda ise dört gün dayanır.
    Çinli marka vivo , X500 serisi akıllı telefonlarının yanı sıra yeni bir akıllı saat de tanıttı. Sadece Watch 6 olarak adlandırılan model, safir cam ve uzun pil ömrü özelliklerine sahip. Saatin temel versiyonu 316L paslanmaz çelik kasaya sahip ve 44 gram ağırlığında. Amiral gemisi versiyonu ise havacılık sınıfı TC4 titanyum alaşımı kullanıyor ve bu da ağırlığını sadece 37 grama indiriyor. Her iki versiyon da 9,5 mm kalınlığında. Görüntü, 60 Hz yenileme hızına sahip 1,47 inç AMOLED ekranda gösteriliyor. Ekran parlaklığı en yüksek 3500 nit'e ulaşabiliyor ve düşük ışık koşullarında 2 nit'e kadar düşüyor. Pil tasarrufu için ekran otomatik olarak 5 ve 30 Hz arasında geçiş yapıyor. Bu saat kalp atış hızını, kan oksijen doygunluğunu (SpO2), uyku kalitesini ve stres seviyelerini izliyor. Üreticiye göre, çeşitli fiziksel aktivite türlerinde kalp atış hızı ölçümlerinin doğruluğu yaklaşık %97'dir. Koşu, yürüyüş, bisiklet ve doğa yürüyüşü sırasında bu oran %98,5'e ulaşarak profesyonel göğüs bantlarıyla karşılaştırılabilir seviyeye geliyor. Yeni saat ayrıca yüzden fazla spor modu sunuyor. Cihaz, çift bantlı GNSS modülü, NFC ve barometre ile donatılmıştır. eSIM sürümü, akıllı telefonla eşleştirme gerektirmeden aramaları alabilir, kısa mesaj gönderebilir ve navigasyon yapabilir. Pil ömrü normal kullanımda 10 güne, güç tasarrufu modunda ise 21 güne ulaşır. eSIM'li saat, telefona bağlıyken yaklaşık bir hafta, bekleme modunda ise dört gün dayanır.
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 789 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • 100 yıl sonra ilk kez yeni bir kedi türü keşfedildi
    Yaklaşık 100 yıl sonra ilk kez yeni bir kedi türü keşfedildi Leopardus tilcayo. Bu tür Bolivya'da tanımlandı.

    Bu küçük yaratık, And Dağları'nın doğu yamaçlarındaki Yungas bulut ormanlarında yaşar, yaklaşık 1,4 kg ağırlığındadır ve vücut uzunluğu yaklaşık 46 cm'dir; yani bu çuçundra, sıradan bir evcil kediden daha küçüktür, ancak kedi ailesinin vahşi bir türüdür.

    Bu kediler daha önce de görülmüştü dün ortaya çıkmadılar, ancak çok benzer göründükleri için daha önce Leopardus tigrinus türü kaplan kedisi oldukları düşünülüyordu . İncelenen kedilerden biri aslında yavruyken insanlar tarafından sahiplenilmişti: Yerel bir sakin onu yol kenarında bulmuş ve başlangıçta sıra dışı bir evcil kedi türü olduğunu düşünmüştü. Kedi daha sonra bir yaban hayatı rehabilitasyon merkezine yerleştirildi.

    Bilim insanları, kürklerindeki alışılmadık derecede büyük rozet benzeri lekeler karşısında şaşkına döndüler ve bu durum onları genetiğe yönlendirdi. Yeni bir çalışma, Güney Amerika'nın farklı bölgelerinden 38 Leopardus kedisinin tam genomlarını karşılaştırdı. Bolivya popülasyonunun, akrabalarından yaklaşık 1,4 milyon yıl önce ayrılan ayrı bir evrimsel soy olduğu ortaya çıktı. Tür, yerel adı olan Leopardus tilcayo olarak adlandırıldı.

    Şimdiye kadar yeni tür hakkında çok az şey biliniyor: araştırmacılar sadece iki canlı hayvanı ve birkaç kamera tuzağı kaydını inceledi. Bunlara bakılırsa, kedi esas olarak geceleri aktif ve beslenmesinde küçük kemirgenler de bulunuyor (kim tahmin ederdi ki?).

    Araştırmacılar, nadir görülen bir gelişmeyle, Leopardus tilcayo'nun 100 yıldan fazla bir süredir resmi olarak tanımlanan ilk yeni yaşayan kedi türü olduğunu söylüyor önceki benzer vaka 1923 yılına dayanıyor.
    Yaklaşık 100 yıl sonra ilk kez yeni bir kedi türü keşfedildi Leopardus tilcayo. Bu tür Bolivya'da tanımlandı. Bu küçük yaratık, And Dağları'nın doğu yamaçlarındaki Yungas bulut ormanlarında yaşar, yaklaşık 1,4 kg ağırlığındadır ve vücut uzunluğu yaklaşık 46 cm'dir; yani bu çuçundra, sıradan bir evcil kediden daha küçüktür, ancak kedi ailesinin vahşi bir türüdür. Bu kediler daha önce de görülmüştü dün ortaya çıkmadılar, ancak çok benzer göründükleri için daha önce Leopardus tigrinus türü kaplan kedisi oldukları düşünülüyordu . İncelenen kedilerden biri aslında yavruyken insanlar tarafından sahiplenilmişti: Yerel bir sakin onu yol kenarında bulmuş ve başlangıçta sıra dışı bir evcil kedi türü olduğunu düşünmüştü. Kedi daha sonra bir yaban hayatı rehabilitasyon merkezine yerleştirildi. Bilim insanları, kürklerindeki alışılmadık derecede büyük rozet benzeri lekeler karşısında şaşkına döndüler ve bu durum onları genetiğe yönlendirdi. Yeni bir çalışma, Güney Amerika'nın farklı bölgelerinden 38 Leopardus kedisinin tam genomlarını karşılaştırdı. Bolivya popülasyonunun, akrabalarından yaklaşık 1,4 milyon yıl önce ayrılan ayrı bir evrimsel soy olduğu ortaya çıktı. Tür, yerel adı olan Leopardus tilcayo olarak adlandırıldı. Şimdiye kadar yeni tür hakkında çok az şey biliniyor: araştırmacılar sadece iki canlı hayvanı ve birkaç kamera tuzağı kaydını inceledi. Bunlara bakılırsa, kedi esas olarak geceleri aktif ve beslenmesinde küçük kemirgenler de bulunuyor (kim tahmin ederdi ki?). Araştırmacılar, nadir görülen bir gelişmeyle, Leopardus tilcayo'nun 100 yıldan fazla bir süredir resmi olarak tanımlanan ilk yeni yaşayan kedi türü olduğunu söylüyor önceki benzer vaka 1923 yılına dayanıyor.
    Beğen
    3
    1 Cevaplar 0 Paylaşımlar 764 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Aion 2 ücretsiz deneyin yeni MMORPG bugün herkese açık.
    NCsoft, 17 yıllık MMORPG oyunu Aion'un halefi olan Aion 2'yi Ekim ayında piyasaya sürüyor. Ancak herkes bugün ücretsiz oyunu deneyebilir: tüm oyunculara açık bir stres testi bu öğleden sonra başlıyor.

    Aion 2'nin çıkışından on iki saat önce

    "Lansman Ölçeği Testi" olarak adlandırılan test, bugün, 17 Eylül'de, Türkiye saatiyle 16:00'te başlayacak ve ilk etapta 21:00'e kadar altı saat sürecek. İkinci bir test penceresi ise yarın, 18 Eylül'de, 21:00'ten Cumartesi sabahı 03:00'e kadar devam edecek. Bu da toplamda on iki saatlik oyun süresi sağlayacak.

    Herkes katılabilir. NCsoft'a göre, ne anahtar ne davetiye ne de ön kayıt gerekiyor. Oyun Steam veya şirketin kendi Purple Launcher'ı üzerinden oynanabilir. Ön yükleme dün itibariyle mümkün. Ancak Steam üzerinden katılanların ayrı Playtest uygulamasını yüklemeleri gerekiyor.

    İlk test penceresindeki ilerleme ikinciye aktarılır. Ancak, ikinci pencere sona erdikten sonra NCsoft tüm ilerlemeyi sıfırlar. Bu nedenle karakterler ve kazanılan içerik ne erken erişim ne de nihai sürüme aktarılmaz. Ayrıca, test 37. seviye ile sınırlıdır, yani daha yüksek seviyeli içeriğe erişilemez.

    Para kazanma özelliği de devre dışı bırakıldı. Mağaza, Quna para birimi, geçiş kartları, üyelikler ve tüm ödeme seçenekleri devre dışı bırakıldı. Aynı durum pazar yeri, Quna borsası ve oyuncular arasındaki doğrudan ticaret için de geçerli. Ücretli Kurucu Paketlerindeki içerik de kullanılamaz durumda. NCsoft'a göre, Lansman Ölçek Testi, yaklaşan lansman için bir hazırlık niteliğinde.

    Aion 2, 2009'da Avrupa'da piyasaya sürülen orijinal Aion'un bıraktığı yerden devam ediyor. Selefinde olduğu gibi, oyunda iki fraksiyon karşı karşıya geliyor: Elyos ve Asmodianlar. Uçmak yine merkezi bir rol oynuyor ve NCsoft bunu keşif ve savaşla daha da yakından bütünleştirmeyi hedefliyor. Geliştirici, gökyüzünü sadece bir seyahat aracı olarak değil, kendi başına bir savaş alanı olarak tanımlıyor.


    Teknik olarak, Aion 2 Unreal Engine 5 kullanıyor. Geliştiricilere göre, oyun dünyası ilk Aion'a göre yaklaşık 36 kat daha büyük olacak. NCsoft, PvP savaşlarına ek olarak, tek oyunculu içeriklerin yanı sıra beş veya on oyuncu için grup örnekleri de dahil olmak üzere çeşitli formatlarda 200'den fazla zindan vaat ediyor.

    Resmi sistem gereksinimleri, en azından düşük detay ayarları için orta düzeydedir. "Düşük" ön ayarıyla Full HD için NCsoft, Ryzen 7 3700X veya Core i7-11700, 16 GB RAM ve GeForce RTX 2070 öneriyor. Minimum gereksinimler ise Ryzen 5 2600 veya Core i5-10500, 8 GB RAM ve GeForce GTX 1050 Ti'dir. Her iki durumda da 100 GB boş depolama alanı gereklidir.

    Ekim başında piyasaya sürülecek.
    Aion 2, 5 Ekim 2026'da PC için resmi olarak piyasaya sürülecek ve ücretsiz oynanabilir bir oyun olarak sunulacak. Kurucu Paketi satın alanlar ise beş gün önce oynamaya başlayabilecekler: Gelişmiş Erişim 30 Eylül'de başlayacak.

    MMO devam oyununu denemek ve kendilerine uygun olup olmadığını görmek isteyen herkes bugün ücretsiz olarak deneme fırsatına sahip. İlk test penceresi saat 15:00'te açılıyor ve 21:00'te sona eriyor ikinci ve son tur ise yarın akşam gerçekleşecek.
    NCsoft, 17 yıllık MMORPG oyunu Aion'un halefi olan Aion 2'yi Ekim ayında piyasaya sürüyor. Ancak herkes bugün ücretsiz oyunu deneyebilir: tüm oyunculara açık bir stres testi bu öğleden sonra başlıyor. [h2]Aion 2'nin çıkışından on iki saat önce[/h2] "Lansman Ölçeği Testi" olarak adlandırılan test, bugün, 17 Eylül'de, Türkiye saatiyle 16:00'te başlayacak ve ilk etapta 21:00'e kadar altı saat sürecek. İkinci bir test penceresi ise yarın, 18 Eylül'de, 21:00'ten Cumartesi sabahı 03:00'e kadar devam edecek. Bu da toplamda on iki saatlik oyun süresi sağlayacak. Herkes katılabilir. NCsoft'a göre, ne anahtar ne davetiye ne de ön kayıt gerekiyor. Oyun Steam veya şirketin kendi Purple Launcher'ı üzerinden oynanabilir. Ön yükleme dün itibariyle mümkün. Ancak Steam üzerinden katılanların ayrı Playtest uygulamasını yüklemeleri gerekiyor. İlk test penceresindeki ilerleme ikinciye aktarılır. Ancak, ikinci pencere sona erdikten sonra NCsoft tüm ilerlemeyi sıfırlar. Bu nedenle karakterler ve kazanılan içerik ne erken erişim ne de nihai sürüme aktarılmaz. Ayrıca, test 37. seviye ile sınırlıdır, yani daha yüksek seviyeli içeriğe erişilemez. Para kazanma özelliği de devre dışı bırakıldı. Mağaza, Quna para birimi, geçiş kartları, üyelikler ve tüm ödeme seçenekleri devre dışı bırakıldı. Aynı durum pazar yeri, Quna borsası ve oyuncular arasındaki doğrudan ticaret için de geçerli. Ücretli Kurucu Paketlerindeki içerik de kullanılamaz durumda. NCsoft'a göre, Lansman Ölçek Testi, yaklaşan lansman için bir hazırlık niteliğinde. Aion 2, 2009'da Avrupa'da piyasaya sürülen orijinal Aion'un bıraktığı yerden devam ediyor. Selefinde olduğu gibi, oyunda iki fraksiyon karşı karşıya geliyor: Elyos ve Asmodianlar. Uçmak yine merkezi bir rol oynuyor ve NCsoft bunu keşif ve savaşla daha da yakından bütünleştirmeyi hedefliyor. Geliştirici, gökyüzünü sadece bir seyahat aracı olarak değil, kendi başına bir savaş alanı olarak tanımlıyor. Teknik olarak, Aion 2 Unreal Engine 5 kullanıyor. Geliştiricilere göre, oyun dünyası ilk Aion'a göre yaklaşık 36 kat daha büyük olacak. NCsoft, PvP savaşlarına ek olarak, tek oyunculu içeriklerin yanı sıra beş veya on oyuncu için grup örnekleri de dahil olmak üzere çeşitli formatlarda 200'den fazla zindan vaat ediyor. Resmi sistem gereksinimleri, en azından düşük detay ayarları için orta düzeydedir. "Düşük" ön ayarıyla Full HD için NCsoft, Ryzen 7 3700X veya Core i7-11700, 16 GB RAM ve GeForce RTX 2070 öneriyor. Minimum gereksinimler ise Ryzen 5 2600 veya Core i5-10500, 8 GB RAM ve GeForce GTX 1050 Ti'dir. Her iki durumda da 100 GB boş depolama alanı gereklidir. [b]Ekim başında piyasaya sürülecek.[/b] Aion 2, 5 Ekim 2026'da PC için resmi olarak piyasaya sürülecek ve ücretsiz oynanabilir bir oyun olarak sunulacak. Kurucu Paketi satın alanlar ise beş gün önce oynamaya başlayabilecekler: Gelişmiş Erişim 30 Eylül'de başlayacak. MMO devam oyununu denemek ve kendilerine uygun olup olmadığını görmek isteyen herkes bugün ücretsiz olarak deneme fırsatına sahip. İlk test penceresi saat 15:00'te açılıyor ve 21:00'te sona eriyor ikinci ve son tur ise yarın akşam gerçekleşecek.
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • İikinci el VR gözlüğü satın almak istiyorum ama?
    Merhaba. Çok uzun zamandır ısınma hareketleri yapıyorum ve artık neredeyse hazırım, ama birkaç sorum var.

    1. En uygun seçeneğin Quest 3 olacağını fark ettim. 3S modeli aslında daha ucuz olmasına rağmen çok daha kötü olacak.

    2. Sahibinden de 3. nesil Quest için 30.000 ve 32.000 fiyat görüyorum. Her ikisi de ekstralar olmadan ve her ikisi de mükemmel durumda olduklarını söylüyor. Adil fiyat hangisi olur?

    3. Sadece PC ile (5600x RX7900GRE) kullanacağım ve bu durumda Pico 4'ün Quest'ten daha iyi olacağını duydum. Bu çok önemli mi?

    4. Xiaomi Redmi AX6S WiFi 6 özellikli bir yönlendiricim var. Bilgisayarla kablosuz olarak oyun oynayabilir miyim?

    5. Odamın küçük olması ve oturarak oynamayı planlamamın bir önemi var mı? Ya da ayakta, ama 2x2 metrelik bir alanda oynamayı planlıyorum?

    6. Kontrol sırasında nelere dikkat edilmeli lenslerde çizik olmamalı, biyolojik sıvı izleri (en azından damlamış olmalı), başka neler kontrol edilmeli?
    Merhaba. Çok uzun zamandır ısınma hareketleri yapıyorum ve artık neredeyse hazırım, ama birkaç sorum var. 1. En uygun seçeneğin Quest 3 olacağını fark ettim. 3S modeli aslında daha ucuz olmasına rağmen çok daha kötü olacak. 2. Sahibinden de 3. nesil Quest için 30.000 ve 32.000 fiyat görüyorum. Her ikisi de ekstralar olmadan ve her ikisi de mükemmel durumda olduklarını söylüyor. Adil fiyat hangisi olur? 3. Sadece PC ile (5600x RX7900GRE) kullanacağım ve bu durumda Pico 4'ün Quest'ten daha iyi olacağını duydum. Bu çok önemli mi? 4. Xiaomi Redmi AX6S WiFi 6 özellikli bir yönlendiricim var. Bilgisayarla kablosuz olarak oyun oynayabilir miyim? 5. Odamın küçük olması ve oturarak oynamayı planlamamın bir önemi var mı? Ya da ayakta, ama 2x2 metrelik bir alanda oynamayı planlıyorum? 6. Kontrol sırasında nelere dikkat edilmeli lenslerde çizik olmamalı, biyolojik sıvı izleri (en azından damlamış olmalı), başka neler kontrol edilmeli?
    Haha
    Beğen
    5
    1 Cevaplar 0 Paylaşımlar 968 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Almanya'nın ilk sürücüsüz kamyonu teslimat yaptı.
    Almanya'nın ilk sürücüsüz kamyonu Lidl'e teslimat yaptı. Lidl ve Einride, otonom teslimat operasyonları için elektrikli, kabinsiz bir kamyonet kullanıyor. Bu araç, içinde güvenlik sürücüsü olmadan halka açık yollarda seyrediyor. Ancak şimdilik, faaliyet alanı oldukça sınırlı kalıyor.

    Sürücüsüz, ancak gözetimsiz değil

    Hessen eyaletinin Edermünde kentinde, Kassel yakınlarında, araç yerel dağıtım merkezinden yakındaki bir Lidl mağazasına mal taşıyor. Einride ve Lidl'ın ortak açıklamasına göre, bu, Almanya'da düzenli lojistik operasyonlarında kamu yolunda kullanılan ilk kabinsiz kamyon. Federal Motorlu Taşıtlar Kurumu bu türden ilk izni verdi.

    Elektrikli tekli forklift, 15 Euro palet kapasitesine sahip olup, şubeye günde üç defaya kadar kuru malzeme tedarik etmeyi amaçlamaktadır. Dört ay sürmesi planlanan ilk proje aşamasında 3.000'den fazla palet taşınabilmiştir.

    Başlangıç ​​rotası son derece kısa, sadece 400 metre. Ayrıca, otonom kamyonun azami hızı 25 km/saat ile sınırlı. Araçta ne sürücü ne de başka bir güvenlik personeli bulunuyor. Ancak, taşıma tamamen denetimsiz değil. Yerel Operatör adı verilen bir kişi , ayrı bir araçla kamyona eşlik ediyor ve başlangıç ​​aşamasında yükleme ve boşaltma işlemlerini de üstleniyor.

    Seviye 4 yalnızca tanımlanmış bir alan içinde geçerlidir.
    Araç, SAE Seviye 4'te çalışmaktadır. Belirli bir çalışma alanı içinde ve özel koşullar altında, sistem araçta insan müdahalesine gerek kalmadan tüm sürüş görevlerini üstlenir. Ancak, kabinsiz kamyon herhangi bir keyfi başlangıç ​​ve varış noktası seçemez. Alman Federal Motorlu Taşıtlar Kurumu (KBA) tarafından onaylanan çalışma aralığı için tasarlanmıştır.

    Kapalı bir test pistinde yapılan bir gösterinin aksine, bu deneme halka açık yollarda ve Lidl'ın gerçek tedarik zinciri içinde gerçekleşiyor. Bu nedenle, yalnızca otonom sürüş fonksiyonu ve elektrikli tahrik sistemi değil, aynı zamanda dağıtım merkezi ve mağazadaki süreçler de test ediliyor.
    Almanya'nın ilk sürücüsüz kamyonu Lidl'e teslimat yaptı. Lidl ve Einride, otonom teslimat operasyonları için elektrikli, kabinsiz bir kamyonet kullanıyor. Bu araç, içinde güvenlik sürücüsü olmadan halka açık yollarda seyrediyor. Ancak şimdilik, faaliyet alanı oldukça sınırlı kalıyor. [h2]Sürücüsüz, ancak gözetimsiz değil[/h2] Hessen eyaletinin Edermünde kentinde, Kassel yakınlarında, araç yerel dağıtım merkezinden yakındaki bir Lidl mağazasına mal taşıyor. Einride ve Lidl'ın ortak açıklamasına göre, bu, Almanya'da düzenli lojistik operasyonlarında kamu yolunda kullanılan ilk kabinsiz kamyon. Federal Motorlu Taşıtlar Kurumu bu türden ilk izni verdi. Elektrikli tekli forklift, 15 Euro palet kapasitesine sahip olup, şubeye günde üç defaya kadar kuru malzeme tedarik etmeyi amaçlamaktadır. Dört ay sürmesi planlanan ilk proje aşamasında 3.000'den fazla palet taşınabilmiştir. Başlangıç ​​rotası son derece kısa, sadece 400 metre. Ayrıca, otonom kamyonun azami hızı 25 km/saat ile sınırlı. Araçta ne sürücü ne de başka bir güvenlik personeli bulunuyor. Ancak, taşıma tamamen denetimsiz değil. Yerel Operatör adı verilen bir kişi , ayrı bir araçla kamyona eşlik ediyor ve başlangıç ​​aşamasında yükleme ve boşaltma işlemlerini de üstleniyor. Seviye 4 yalnızca tanımlanmış bir alan içinde geçerlidir. Araç, SAE Seviye 4'te çalışmaktadır. Belirli bir çalışma alanı içinde ve özel koşullar altında, sistem araçta insan müdahalesine gerek kalmadan tüm sürüş görevlerini üstlenir. Ancak, kabinsiz kamyon herhangi bir keyfi başlangıç ​​ve varış noktası seçemez. Alman Federal Motorlu Taşıtlar Kurumu (KBA) tarafından onaylanan çalışma aralığı için tasarlanmıştır. Kapalı bir test pistinde yapılan bir gösterinin aksine, bu deneme halka açık yollarda ve Lidl'ın gerçek tedarik zinciri içinde gerçekleşiyor. Bu nedenle, yalnızca otonom sürüş fonksiyonu ve elektrikli tahrik sistemi değil, aynı zamanda dağıtım merkezi ve mağazadaki süreçler de test ediliyor.
    Beğen
    8
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 831 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Steam Frame incelemesi Valve VR gözlüğü ne kadar iyi?
    Mayıs ayında yeni Steam Controller'ı ve Haziran/Temmuz aylarında Steam Machine'i (inceleme) takip eden Valve, bu yılki üçüncü ve son donanım sürümünü piyasaya sürüyor: yeni VR sistemi Steam Frame. Bu inceleme, izleme, görüntü kalitesi ve bağımsız kullanım ile yayın akışı açısından performansını ele alıyor.

    Steam Frame, Valve'ın tamamen kendi bünyesinde geliştirdiği ilk VR sistemi olan 2019 tarihli Valve Index'i (inceleme) takip ediyor . Ancak aslında Steam operatörünün üçüncü VR başlığı: 2016 tarihli HTC Vive (inceleme), HTC ile yakın işbirliği içinde oluşturulmuş ve SteamVR'ı tanıtmıştı.

    Steam Frame ve Valve Index: Önceki modeline göre iyileştirmeler karşılaştırması
    Steam Frame, Quest 3 ve PSVR 2: Valve'ın yeni PC VR kulaklıklarının karşılaştırması
    Peki, 2019'daki Valf Endeksi'ne kıyasla neler değişti? Aşağıdaki tablo kapsamlı bir genel bakış sunmaktadır; özellikle şunlar dikkat çekicidir.
    1. Dıştan izleme yerine içten dışa izleme (6DOF)
    2. Bağımsız Mod (Steam Frame Üzerinde Görüntüleme)
    3. Steam Link ile kablo yerine kablosuz olarak yayın yapın.
    4. Güç kaynağı kablo yerine lityum iyon pil ile sağlanır.
    5. Kilo kaybında belirgin azalma
    6. Göz takibi (odaklanmış görüntüleme ve yayın için) ve el takibi

    İki mod: akışlı ve bağımsız

    Valve Index (inceleme) Steam Link üzerinden içerik oynatmak için kablolu bir PC bağlantısı gerektiriyordu. Steam Frame artık Steam Link üzerinden kablosuz akışı (ve sadece kablosuz olarak) destekliyor ve oyunları kendi başına da işleyebiliyor.

    Valve, Steam Frame öncelikle oyun bilgisayarından veya dizüstü bilgisayardan yayın yapmaya odaklı olarak görüyor. Bağımsız çalışma özelliği de destekleniyor.
    Steam Frame, Steam kütüphanenizin tamamını yönetebilen, öncelikle yayın akışına odaklı, kablosuz bir VR gözlüğü ve kumanda setidir. Sürükleyici VR deneyimine adım atın veya arkanıza yaslanıp VR olmayan oyun kataloğunuzun keyfini çıkarın. Ayrıca bağımsız oyun oynamayı da destekler.
    Oyun yerel olarak işleniyor veya Steam Frame'e aktarılıyor olsun, SteamOS kullanıcı arayüzü varsayılan olarak kulaklıkta her zaman 90 Hz'de işlenir. Oyunun kendisinde ise yenileme hızı moda bağlıdır.

    1. Bağımsız (Steam Frame üzerinde görüntüleme)

    Steam Frame, Valve'ın x86 yerine Arm mimarisine sahip ilk SteamOS platformudur. Steam Deck ve Steam Machine (1. ve mevcut nesiller) x86 işlemciler kullanırken, Steam Frame Arm tabanlı Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemci kullanmaktadır.

    Kullanılan işletim sistemi yine SteamOS, ancak bu sefer Arm için 64 bitlik bir sürüm. Valve ayrıca Steam'i ve Windows'tan Linux'a çeviri yapan Proton'u da buna göre uyarlamak zorunda kaldı (Proton for Arm64).

    Linux için Arm64 oyunları: Lighthouse Half-Life: Alyx

    Çevirinin olmadığı bir dünyada, Steam Frame'in çalışması için Arm64 üzerinde Linux için yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır ve bu yazılım mevcuttur.

    Half-Life: Alyx'in Arm64 sürümü (inceleme) ( Linux için Vulkan sürümüne dayanmaktadır) lansmanda sunulan en öne çıkan örnektir, ancak bu "bağımsız sürüm" birkaç gün daha Steam Mağazasında satışta olacaktır. Bir diğer amiral gemisi oyun ise Alyx modu olarak ortaya çıkan ve halihazırda Erken Erişim'de bulunan Gunman Contracts'tır.

    Ancak, özellikle Steam Frame'in "Öncelik Yayın Akışına" verdiği göz önüne alındığında, kaç programcının bu yolu izleyeceği henüz belli değil.

    Odaklanmış akış, göz takibi kullanarak görüntüleme açısına göre görüntü kalitesini ayarlamak yerine, akış için kodlanan videonun bit hızını esas alır: yalnızca odaklanılan alan yüksek bir bit hızında kodlanırken, diğer alanlar daha düşük bir hızda kodlanır. Bu, iletilmesi gereken veri miktarını azaltır ve kablosuz akışı daha fazla durumda güvenilir hale getirmelidir.

    Testte, Half-Life: Alyx'in Windows PC sürümünün akışında bu teknolojinin etkisi, bağımsız moddaki foveal akışın etkisine kıyasla gözle algılanabilir değildi ancak görüntü her zaman pürüzsüzdü ve bağımsız sürüme göre önemli ölçüde daha yüksek kalitedeydi.

    Foveated Streaming, oyun entegrasyonu gerektirmez çünkü SteamVR kodlamayı kendisi halleder. Bu teknoloji, Windows PC'den yayın yaparken herhangi bir oyunla kullanılabilir.

    Şu anda yalnızca Windows bilgisayarlar için mevcuttur.

    Windows PC'den yayın yapma konusuna dikkat etmekte fayda var. Lansman sırasında, içerik yalnızca Windows PC'deki Steam İstemcisi üzerinden Steam Frame'e yayınlanabiliyor. SteamOS dahil olmak üzere alternatif işletim sistemlerine sahip sistemler henüz destek sunmuyor. Benzer şekilde, şu anda Steam Machine'den Steam Frame'e sinyal iletmek mümkün değil.

    Klavyeler, fareler veya üçüncü parti oyun kumandaları gibi diğer çevre birimleri de Bluetooth üzerinden bağlanabilir. Ancak bu ürünler için VR izleme özelliği planlanmamıştır.

    Kulaklıklar ve mikrofonlu kulaklıklar

    Steam Frame'de entegre stereo hoparlörlere ve 2 mikro diziye alternatif olarak, kulaklık veya mikrofonlu kulaklıklar da Bluetooth üzerinden eşleştirilebilir.

    Ekran ünitesinden kulaklara doğru yönlendirilmiş stereo hoparlörler oldukça ikna edici, ancak oyun oynarken başkalarını rahatsız etmek istemiyorsanız, Bluetooth kulaklık kullanmak en mantıklı seçenek.
    Mayıs ayında yeni Steam Controller'ı ve Haziran/Temmuz aylarında Steam Machine'i (inceleme) takip eden Valve, bu yılki üçüncü ve son donanım sürümünü piyasaya sürüyor: yeni VR sistemi Steam Frame. Bu inceleme, izleme, görüntü kalitesi ve bağımsız kullanım ile yayın akışı açısından performansını ele alıyor. Steam Frame, Valve'ın tamamen kendi bünyesinde geliştirdiği ilk VR sistemi olan 2019 tarihli Valve Index'i (inceleme) takip ediyor . Ancak aslında Steam operatörünün üçüncü VR başlığı: 2016 tarihli HTC Vive (inceleme), HTC ile yakın işbirliği içinde oluşturulmuş ve SteamVR'ı tanıtmıştı. Steam Frame ve Valve Index: Önceki modeline göre iyileştirmeler karşılaştırması Steam Frame, Quest 3 ve PSVR 2: Valve'ın yeni PC VR kulaklıklarının karşılaştırması Peki, 2019'daki Valf Endeksi'ne kıyasla neler değişti? Aşağıdaki tablo kapsamlı bir genel bakış sunmaktadır; özellikle şunlar dikkat çekicidir. [ol] [li]Dıştan izleme yerine içten dışa izleme (6DOF)[/li] [li]Bağımsız Mod (Steam Frame Üzerinde Görüntüleme)[/li] [li]Steam Link ile kablo yerine kablosuz olarak yayın yapın.[/li] [li]Güç kaynağı kablo yerine lityum iyon pil ile sağlanır.[/li] [li]Kilo kaybında belirgin azalma[/li] [li]Göz takibi (odaklanmış görüntüleme ve yayın için) ve el takibi[/li] [/ol] [h2]İki mod: akışlı ve bağımsız [/h2]Valve Index (inceleme) Steam Link üzerinden içerik oynatmak için kablolu bir PC bağlantısı gerektiriyordu. Steam Frame artık Steam Link üzerinden kablosuz akışı (ve sadece kablosuz olarak) destekliyor ve oyunları kendi başına da işleyebiliyor. Valve, Steam Frame öncelikle oyun bilgisayarından veya dizüstü bilgisayardan yayın yapmaya odaklı olarak görüyor. Bağımsız çalışma özelliği de destekleniyor. [quote]Steam Frame, Steam kütüphanenizin tamamını yönetebilen, öncelikle yayın akışına odaklı, kablosuz bir VR gözlüğü ve kumanda setidir. Sürükleyici VR deneyimine adım atın veya arkanıza yaslanıp VR olmayan oyun kataloğunuzun keyfini çıkarın. Ayrıca bağımsız oyun oynamayı da destekler.[/quote] Oyun yerel olarak işleniyor veya Steam Frame'e aktarılıyor olsun, SteamOS kullanıcı arayüzü varsayılan olarak kulaklıkta her zaman 90 Hz'de işlenir. Oyunun kendisinde ise yenileme hızı moda bağlıdır. [h3]1. Bağımsız (Steam Frame üzerinde görüntüleme) [/h3]Steam Frame, Valve'ın x86 yerine Arm mimarisine sahip ilk SteamOS platformudur. Steam Deck ve Steam Machine (1. ve mevcut nesiller) x86 işlemciler kullanırken, Steam Frame Arm tabanlı Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemci kullanmaktadır. Kullanılan işletim sistemi yine SteamOS, ancak bu sefer Arm için 64 bitlik bir sürüm. Valve ayrıca Steam'i ve Windows'tan Linux'a çeviri yapan Proton'u da buna göre uyarlamak zorunda kaldı (Proton for Arm64). [h3]Linux için Arm64 oyunları: Lighthouse Half-Life: Alyx [/h3]Çevirinin olmadığı bir dünyada, Steam Frame'in çalışması için Arm64 üzerinde Linux için yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır ve bu yazılım mevcuttur. Half-Life: Alyx'in Arm64 sürümü (inceleme) ( Linux için Vulkan sürümüne dayanmaktadır) lansmanda sunulan en öne çıkan örnektir, ancak bu "bağımsız sürüm" birkaç gün daha Steam Mağazasında satışta olacaktır. Bir diğer amiral gemisi oyun ise Alyx modu olarak ortaya çıkan ve halihazırda Erken Erişim'de bulunan Gunman Contracts'tır. Ancak, özellikle Steam Frame'in "Öncelik Yayın Akışına" verdiği göz önüne alındığında, kaç programcının bu yolu izleyeceği henüz belli değil. Odaklanmış akış, göz takibi kullanarak görüntüleme açısına göre görüntü kalitesini ayarlamak yerine, akış için kodlanan videonun bit hızını esas alır: yalnızca odaklanılan alan yüksek bir bit hızında kodlanırken, diğer alanlar daha düşük bir hızda kodlanır. Bu, iletilmesi gereken veri miktarını azaltır ve kablosuz akışı daha fazla durumda güvenilir hale getirmelidir. Testte, Half-Life: Alyx'in Windows PC sürümünün akışında bu teknolojinin etkisi, bağımsız moddaki foveal akışın etkisine kıyasla gözle algılanabilir değildi ancak görüntü her zaman pürüzsüzdü ve bağımsız sürüme göre önemli ölçüde daha yüksek kalitedeydi. Foveated Streaming, oyun entegrasyonu gerektirmez çünkü SteamVR kodlamayı kendisi halleder. Bu teknoloji, Windows PC'den yayın yaparken herhangi bir oyunla kullanılabilir. [h3]Şu anda yalnızca Windows bilgisayarlar için mevcuttur.[/h3] Windows PC'den yayın yapma konusuna dikkat etmekte fayda var. Lansman sırasında, içerik yalnızca Windows PC'deki Steam İstemcisi üzerinden Steam Frame'e yayınlanabiliyor. SteamOS dahil olmak üzere alternatif işletim sistemlerine sahip sistemler henüz destek sunmuyor. Benzer şekilde, şu anda Steam Machine'den Steam Frame'e sinyal iletmek mümkün değil. Klavyeler, fareler veya üçüncü parti oyun kumandaları gibi diğer çevre birimleri de Bluetooth üzerinden bağlanabilir. Ancak bu ürünler için VR izleme özelliği planlanmamıştır. [h3]Kulaklıklar ve mikrofonlu kulaklıklar [/h3]Steam Frame'de entegre stereo hoparlörlere ve 2 mikro diziye alternatif olarak, kulaklık veya mikrofonlu kulaklıklar da Bluetooth üzerinden eşleştirilebilir. Ekran ünitesinden kulaklara doğru yönlendirilmiş stereo hoparlörler oldukça ikna edici, ancak oyun oynarken başkalarını rahatsız etmek istemiyorsanız, Bluetooth kulaklık kullanmak en mantıklı seçenek.
    Beğen
    9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Yeni iPhone'lara ilişkin ilk izlenimler karışık oldu
    Yeni iPhone'lara ilişkin ilk izlenimler karışık oldu. GSMArena, iPhone Duo'nun daha ilgi çekici yeni ürün olduğunu belirtti.

    Apple, katlanabilir cihaz pazarına rakiplerinden daha geç girdi. Ancak, cihazını olgunlaştırmak için birkaç yılı vardı. Akıllı telefon, neredeyse görünmez bir katlama çizgisine, dayanıklı bir kasaya, iç ekranda yansıma önleyici bir kaplamaya ve açıldığında benzersiz bir animasyona sahip.

    Gelecekte Apple Pencil desteği de vaat ediliyor. Ancak Duo'nun bazı ciddi dezavantajları var. Arayüz şu anda sağ elini kullananlara yönelik ve dahili kamera ekranın altında gizli ve standart iPhone'larda bulunan kameradan daha düşük kalitede. Ana kamera, uygun fiyatlı iPhone 17e'deki kameraya benziyor. Yaklaşık 2000 dolarlık bir fiyatla, bu fark edilebilir ve can sıkıcı bir ödün.

    iPhone 18 Pro'nun en büyük yeniliği, güçlü A20 Pro işlemcisidir. Bu, Apple'ın 2nm üretim teknolojisiyle ürettiği ilk mobil çipidir. Performans %20 artarken, grafikler %40 daha hızlı hale geldi ve Neural Engine çekirdek sayısı iki katına çıktı. Pil ömrü de iyileştirildi. Amiral gemisi Pro Max, altı saate kadar daha fazla video oynatma süresi sunarken, standart Pro modeli üç saate kadar daha fazla süre sunuyor.

    Bu arada, iPhone 17 Pro sahiplerinin yükseltme yapmaları için neredeyse hiçbir sebep yok. Kameralarda sadece ufak değişiklikler oldu ve GSMArena'ya göre yeni dört kademeli diyafram açıklığı, akıllı telefon için gerçek bir atılım olmaktan ziyade bir pazarlama hilesi.

    Son olarak, Apple fiyatları önemli ölçüde artırdı. ABD'de zam 100 dolar, Avrupa'da ise 150 avroya kadar çıktı. Çin'de fiyatlar 1.000 yuan, Hindistan'da 30.000 rupi ve Japonya'da 40.000 yen arttı. ABD dışındaki alıcılar için yeni nesil iPhone'lar özellikle pahalıya mal oldu.
    Yeni iPhone'lara ilişkin ilk izlenimler karışık oldu. GSMArena, iPhone Duo'nun daha ilgi çekici yeni ürün olduğunu belirtti. Apple, katlanabilir cihaz pazarına rakiplerinden daha geç girdi. Ancak, cihazını olgunlaştırmak için birkaç yılı vardı. Akıllı telefon, neredeyse görünmez bir katlama çizgisine, dayanıklı bir kasaya, iç ekranda yansıma önleyici bir kaplamaya ve açıldığında benzersiz bir animasyona sahip. Gelecekte Apple Pencil desteği de vaat ediliyor. Ancak Duo'nun bazı ciddi dezavantajları var. Arayüz şu anda sağ elini kullananlara yönelik ve dahili kamera ekranın altında gizli ve standart iPhone'larda bulunan kameradan daha düşük kalitede. Ana kamera, uygun fiyatlı iPhone 17e'deki kameraya benziyor. Yaklaşık 2000 dolarlık bir fiyatla, bu fark edilebilir ve can sıkıcı bir ödün. iPhone 18 Pro'nun en büyük yeniliği, güçlü A20 Pro işlemcisidir. Bu, Apple'ın 2nm üretim teknolojisiyle ürettiği ilk mobil çipidir. Performans %20 artarken, grafikler %40 daha hızlı hale geldi ve Neural Engine çekirdek sayısı iki katına çıktı. Pil ömrü de iyileştirildi. Amiral gemisi Pro Max, altı saate kadar daha fazla video oynatma süresi sunarken, standart Pro modeli üç saate kadar daha fazla süre sunuyor. Bu arada, iPhone 17 Pro sahiplerinin yükseltme yapmaları için neredeyse hiçbir sebep yok. Kameralarda sadece ufak değişiklikler oldu ve GSMArena'ya göre yeni dört kademeli diyafram açıklığı, akıllı telefon için gerçek bir atılım olmaktan ziyade bir pazarlama hilesi. Son olarak, Apple fiyatları önemli ölçüde artırdı. ABD'de zam 100 dolar, Avrupa'da ise 150 avroya kadar çıktı. Çin'de fiyatlar 1.000 yuan, Hindistan'da 30.000 rupi ve Japonya'da 40.000 yen arttı. ABD dışındaki alıcılar için yeni nesil iPhone'lar özellikle pahalıya mal oldu.
    Beğen
    9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 950 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • AV-TEST Enstitüsü 2026'nın En İyi ve En Kötü Antivirüs Programlarını Açıkladı.
    AV-TEST Enstitüsü 2026'nın En İyi ve En Kötü Antivirüs Programlarını Açıkladı. Defender En Üst Sıradaki Yerini Kaybetti.

    Bağımsız kuruluş AV-TEST, en iyi antivirüs programları sıralamasını güncelledi.

    Uzmanlar, özel antivirüs yazılımları üzerinde bir dizi test daha gerçekleştirerek koruma etkinliği, hız ve kullanım kolaylığını değerlendirdi. Bu parametrelerin her birine 6 puana kadar puan verilebiliyor ve toplamda 18 puanlık maksimum bir skor elde ediliyor.

    Bu sefer sekiz program maksimum puanı aldı. Bunlar arasında Avast Free Antivirus ve AVG Antivirus Free gibi ücretsiz çözümlerin yanı sıra ücretli programlar da yer aldı. Ücretli programlar arasında Bitdefender Total Security, ESET Security Ultimate, F-Secure Total, Kaspersky Premium, McAfee Total Protection ve Norton 360 bulunuyordu.

    Ancak Windows'un yerleşik antivirüs programı Defender, en yüksek puanını kaybetti. Bu sefer 18 üzerinden sadece 17,5 puan aldı. Bunun nedeni, diğer programların kurulumu sırasında artan sistem yüküydü.

    Defender, program kurulumunu %60 oranında yavaşlatırken, alternatifleri kurulum hızını yalnızca %30 oranında azaltıyor. Bu nedenle Microsoft, nihai puanından yarım puan kesti. Testlerde en büyük performansı göstermeyen ise sadece 16 puan alan EnigmaSoft Spyhunter oldu.
    AV-TEST Enstitüsü 2026'nın En İyi ve En Kötü Antivirüs Programlarını Açıkladı. Defender En Üst Sıradaki Yerini Kaybetti. Bağımsız kuruluş AV-TEST, en iyi antivirüs programları sıralamasını güncelledi. Uzmanlar, özel antivirüs yazılımları üzerinde bir dizi test daha gerçekleştirerek koruma etkinliği, hız ve kullanım kolaylığını değerlendirdi. Bu parametrelerin her birine 6 puana kadar puan verilebiliyor ve toplamda 18 puanlık maksimum bir skor elde ediliyor. Bu sefer sekiz program maksimum puanı aldı. Bunlar arasında Avast Free Antivirus ve AVG Antivirus Free gibi ücretsiz çözümlerin yanı sıra ücretli programlar da yer aldı. Ücretli programlar arasında Bitdefender Total Security, ESET Security Ultimate, F-Secure Total, Kaspersky Premium, McAfee Total Protection ve Norton 360 bulunuyordu. Ancak Windows'un yerleşik antivirüs programı Defender, en yüksek puanını kaybetti. Bu sefer 18 üzerinden sadece 17,5 puan aldı. Bunun nedeni, diğer programların kurulumu sırasında artan sistem yüküydü. Defender, program kurulumunu %60 oranında yavaşlatırken, alternatifleri kurulum hızını yalnızca %30 oranında azaltıyor. Bu nedenle Microsoft, nihai puanından yarım puan kesti. Testlerde en büyük performansı göstermeyen ise sadece 16 puan alan EnigmaSoft Spyhunter oldu.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal