• Murat Gamsız - Telefon Önerileri 2026/9
    https://youtu.be/7F78EVKSheU?si=JazKdbw3fh_UNGCn
    Telefon Önerileri 2026/9

    Akış:
    0:00:00 - Giriş
    0:01:55 - Samsung Galaxy A17 5G
    0:02:49 - Samsung Galaxy A37
    0:03:22 - Motorola Edge 70 Fusion
    0:04:00 - Poco X8 Pro
    0:05:01 - Honor 600
    0:06:17 - Honor 600 Pro ve Samsung Galaxy S26 FE Karşılaştırması / S25 FE Durumu
    0:07:35 - Honor Magic 8 Pro
    0:08:14 - Samsung Galaxy S26 Ultra ve S25 Ultra Değerlendirmesi
    0:09:05 - iPhone 18 Pro
    0:09:26 - Katlanabilir Telefonlar (Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra, Honor Magic V6)
    0:11:06 - Alternatif Üst Segment Modeller (Oppo, Vivo, Xiaomi, iPhone 17)
    0:11:54 - Yeni Çıkan Telefonlardaki Fiyat Artışları, RAM Krizi ve Genel Piyasa Değerlendirmesi
    0:14:49 - Sonraki Dönem İçin Tavsiyeler ve Kapanış
    https://youtu.be/7F78EVKSheU?si=JazKdbw3fh_UNGCn Telefon Önerileri 2026/9 Akış: 0:00:00 - Giriş 0:01:55 - Samsung Galaxy A17 5G 0:02:49 - Samsung Galaxy A37 0:03:22 - Motorola Edge 70 Fusion 0:04:00 - Poco X8 Pro 0:05:01 - Honor 600 0:06:17 - Honor 600 Pro ve Samsung Galaxy S26 FE Karşılaştırması / S25 FE Durumu 0:07:35 - Honor Magic 8 Pro 0:08:14 - Samsung Galaxy S26 Ultra ve S25 Ultra Değerlendirmesi 0:09:05 - iPhone 18 Pro 0:09:26 - Katlanabilir Telefonlar (Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra, Honor Magic V6) 0:11:06 - Alternatif Üst Segment Modeller (Oppo, Vivo, Xiaomi, iPhone 17) 0:11:54 - Yeni Çıkan Telefonlardaki Fiyat Artışları, RAM Krizi ve Genel Piyasa Değerlendirmesi 0:14:49 - Sonraki Dönem İçin Tavsiyeler ve Kapanış
    Murat Gamsız -  Telefon Önerileri 2026/9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 258 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Galaxy S26 Ultra, CPU performans testlerinde önde gidiyor, ancak POCO ve OnePlus GPU performans testlerinde daha az geride kalıyor
    Android Authority, Galaxy S26 Ultra , POCO F9 Ultra , POCO F9 Pro ve OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 çiplerini karşılaştırdı . Galaxy S26 Ultra işlemci performansında lider olurken, Çin modelleri sürekli yük altında grafik performansında daha az kayıp yaşadı.

    Galaxy S26 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5, 4,74 GHz'e kadar hızda çalışırken, F9 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5 ve F9 Pro'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5V, 4,6 GHz'e kadar hızda çalışıyor. 5V sürümünde üç yerine iki GPU işlem bölümü bulunuyor. OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 ise 3,8 GHz'e ulaşıyor ve ayrıca iki GPU bölümüne sahip.

    Geekbench 6'da Galaxy S26 Ultra hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli testlerde birinci olurken, OnePlus 15R sonuncu sırada yer aldı. Qualcomm, 8 Elite Gen 5V'nin 8 Elite Gen 5 ile aynı işlemci saat hızına ve çekirdek sayısına sahip olduğunu iddia etmesine rağmen, F9 Pro üçüncü sırada kaldı. Android Authority, bunun nedeninin daha küçük bir önbellek veya daha muhafazakar yazılım ayarları olabileceğini öne sürüyor.

    3DMark Wild Life ve Wild Life Extreme testlerinde F9 Pro, %76-77 puanlarla en iyi kararlılığı gösterdi. F9 Ultra %69-70, OnePlus 15R %64-65 ve sadece Galaxy S26 Ultra %53-54 puan elde etti. F9 Pro testlere Galaxy'den daha düşük bir performansla başladı, ancak sonunda Samsung akıllı telefonu geride bıraktı. Bununla birlikte, Galaxy mutlak anlamda OnePlus'tan daha hızlı kaldı.

    POCO modelleri en çok ısınan modeller oldu: F9 Ultra ortalama 44-45°C, en yüksek sıcaklık ise 52°C'ye ulaştı. F9 Pro ortalama 43°C, en yüksek sıcaklık ise 50°C oldu. Galaxy S26 Ultra ortalama 41°C, en yüksek sıcaklık ise 44°C olurken, OnePlus 15R ortalama 34-35°C, en yüksek sıcaklık ise 41°C oldu. Android Authority'ye göre, Samsung daha düşük sıcaklıklar için performansı düşürmeye daha istekliyken, OnePlus 15R uzun oyun seansları için daha uygun bir cihaz.

    Yayın, testte net bir kazanan olmadığını vurguluyor sonuçlar soğutma ve yazılım ayarlarına bağlı olduğundan, aynı çipler diğer akıllı telefonlarda farklı sonuçlar gösterebilir.
    Android Authority, Galaxy S26 Ultra , POCO F9 Ultra , POCO F9 Pro ve OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 çiplerini karşılaştırdı . Galaxy S26 Ultra işlemci performansında lider olurken, Çin modelleri sürekli yük altında grafik performansında daha az kayıp yaşadı. Galaxy S26 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5, 4,74 GHz'e kadar hızda çalışırken, F9 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5 ve F9 Pro'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5V, 4,6 GHz'e kadar hızda çalışıyor. 5V sürümünde üç yerine iki GPU işlem bölümü bulunuyor. OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 ise 3,8 GHz'e ulaşıyor ve ayrıca iki GPU bölümüne sahip. Geekbench 6'da Galaxy S26 Ultra hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli testlerde birinci olurken, OnePlus 15R sonuncu sırada yer aldı. Qualcomm, 8 Elite Gen 5V'nin 8 Elite Gen 5 ile aynı işlemci saat hızına ve çekirdek sayısına sahip olduğunu iddia etmesine rağmen, F9 Pro üçüncü sırada kaldı. Android Authority, bunun nedeninin daha küçük bir önbellek veya daha muhafazakar yazılım ayarları olabileceğini öne sürüyor. 3DMark Wild Life ve Wild Life Extreme testlerinde F9 Pro, %76-77 puanlarla en iyi kararlılığı gösterdi. F9 Ultra %69-70, OnePlus 15R %64-65 ve sadece Galaxy S26 Ultra %53-54 puan elde etti. F9 Pro testlere Galaxy'den daha düşük bir performansla başladı, ancak sonunda Samsung akıllı telefonu geride bıraktı. Bununla birlikte, Galaxy mutlak anlamda OnePlus'tan daha hızlı kaldı. POCO modelleri en çok ısınan modeller oldu: F9 Ultra ortalama 44-45°C, en yüksek sıcaklık ise 52°C'ye ulaştı. F9 Pro ortalama 43°C, en yüksek sıcaklık ise 50°C oldu. Galaxy S26 Ultra ortalama 41°C, en yüksek sıcaklık ise 44°C olurken, OnePlus 15R ortalama 34-35°C, en yüksek sıcaklık ise 41°C oldu. Android Authority'ye göre, Samsung daha düşük sıcaklıklar için performansı düşürmeye daha istekliyken, OnePlus 15R uzun oyun seansları için daha uygun bir cihaz. Yayın, testte net bir kazanan olmadığını vurguluyor sonuçlar soğutma ve yazılım ayarlarına bağlı olduğundan, aynı çipler diğer akıllı telefonlarda farklı sonuçlar gösterebilir.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 548 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Eski RTX 3090'lar birdenbire altın değerinde ekran kartları haline geldi
    Altı yıllık GeForce RTX 3090, Ampere neslinin amiral gemisi altı modeli, beklenmedik bir şekilde ikinci el piyasasında en pahalı ekran kartlarından biri haline geldi. ResalePrices takip sitesine göre, Eylül 2026 başlarında eBay'de ikinci el modeller 1.287 ila 1.411 dolar arasında listelenmişti. Mart ayında ise fiyatları bunun yaklaşık yarısı kadardı.

    Bunun nedeni küresel bellek kıtlığıdır. Samsung, SK Hynix ve Micron, yapay zeka veri merkezleri için kapasitelerinin önemli bir bölümünü HBM belleğe kaydırıyor. Bu da geleneksel video belleğinin kıtlaşmasına neden oluyor.

    GeForce RTX 3090 ekran kartı yerel yapay zeka uygulamaları için uygundur. 24 GB video belleği yeterlidir. Bu ekran kartı büyük dil modellerini çalıştırabilir. Benzer belleğe sahip modern kartlar (örneğin, GeForce RTX 4090) önemli ölçüde daha pahalıdır.
    Altı yıllık GeForce RTX 3090, Ampere neslinin amiral gemisi altı modeli, beklenmedik bir şekilde ikinci el piyasasında en pahalı ekran kartlarından biri haline geldi. ResalePrices takip sitesine göre, Eylül 2026 başlarında eBay'de ikinci el modeller 1.287 ila 1.411 dolar arasında listelenmişti. Mart ayında ise fiyatları bunun yaklaşık yarısı kadardı. Bunun nedeni küresel bellek kıtlığıdır. Samsung, SK Hynix ve Micron, yapay zeka veri merkezleri için kapasitelerinin önemli bir bölümünü HBM belleğe kaydırıyor. Bu da geleneksel video belleğinin kıtlaşmasına neden oluyor. GeForce RTX 3090 ekran kartı yerel yapay zeka uygulamaları için uygundur. 24 GB video belleği yeterlidir. Bu ekran kartı büyük dil modellerini çalıştırabilir. Benzer belleğe sahip modern kartlar (örneğin, GeForce RTX 4090) önemli ölçüde daha pahalıdır.
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 530 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • iPhone Duo İlk Bakış Apple’ın İlk Katlanabilir iPhone’u
    Apple, iPhone Duo ile ilk katlanabilir akıllı telefonunu tanıttı. Şirket bu alana rakiplerinden yıllar sonra girse de ilk nesil ürününde donanım ve yazılımı birlikte geliştirmenin avantajlarından yararlanıyor.

    iPhone Duo, klasik katlanabilir telefonlardan farklı ekran oranı, gelişmiş menteşe yapısı, ince titanyum kasası, katlanma izini azaltan ekran teknolojisi ve çift uygulama kullanımına yönelik özel yazılım düzenlemeleriyle öne çıkıyor.

    Apple Katlanabilir Telefon Pazarına Yedi Yıl Sonra Girdi

    Katlanabilir akıllı telefonlar uzun süredir piyasada bulunuyor. Samsung'un ilk katlanabilir modellerinden yaklaşık yedi yıl sonra Apple da kendi katlanabilir telefonunu kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

    Ancak Apple, mevcut katlanabilir telefonların tasarımını doğrudan benimsemek yerine farklı bir ekran oranı tercih etmiş.

    Telefon açıldığında tamamen kareye yakın bir ekran oluşturmak yerine daha uzun ve farklı kullanım biçimlerine uygun bir yapı sunuluyor.

    5,4 ve 7,6 İnçlik İki Ekran

    iPhone Duo'nun dış ekranı 5,4 inç, iç ekranı ise 7,6 inç büyüklüğünde.

    Apple her iki kullanım biçiminde de yaklaşık 1,4:1 ekran oranını tercih etmiş.

    Bu yapı, klasik iPad ekran oranından farklı.

    Dış ekran 1398 × 2034 piksel çözünürlüğünde OLED panel kullanıyor.

    Telefon açıldığında daha geniş iç ekran üzerinden uygulamalar yan yana kullanılabiliyor.

    Menteşe Sistemi Dikkat Çekiyor

    İlk kullanım izlenimlerinde en fazla öne çıkan bölümlerden biri menteşe sistemi.

    Telefon açılmaya başladığında ilk hareketin kolay olduğu, ardından menteşe içerisindeki yayların açılma hareketini desteklediği belirtiliyor.

    Cihaz tamamen açılmaya yaklaştığında direnç kademeli olarak artıyor ve iki bölüm yerine oturuyor.

    Telefon kapatılırken ise mıknatıslardan yararlanılıyor.

    Menteşe belirli açılarda sabitlenebildiği için cihaz tamamen açık veya tamamen kapalı olmak zorunda değil.

    Farklı Kullanım Açıları Destekleniyor

    iPhone Duo farklı açılarda kullanılabiliyor.

    Telefon çadır biçiminde dik tutulabildiği gibi açık bir kitap şeklinde de konumlandırılabiliyor.

    Bu yapı sayesinde cihaz farklı amaçlarla kullanılabiliyor.

    Örneğin:
    1. Bekleme modunda masa saati olarak kullanılabiliyor.
    2. Klavyenin alt ekranda, içeriğin üst ekranda bulunduğu küçük bir dizüstü görünümü oluşturulabiliyor.
    3. Video oynatılırken ekran bölünerek farklı kontroller gösterilebiliyor.
    4. Düşük açılarda klavye ekranın sağ ve sol tarafına ayrılabiliyor.
    Klavyenin yatay ve dikey kullanımda tam genişlikte gösterilmesi de mümkün.

    Titanyum Kasa ve IP68 Koruması

    iPhone Duo'nun kasası titanyumdan üretiliyor.

    Apple, kullanılan titanyumun yüzde 85 oranında geri dönüştürülmüş malzemeden oluştuğunu belirtiyor.

    Telefon ayrıca IP68 sertifikasına sahip.

    Bu sayede cihaz toz ve suya karşı koruma sunuyor.

    iPhone Duo iki farklı renk seçeneğiyle sunuluyor:
    1. Yıldızlı Beyaz
    2. Gece Gökyüzü

    254 Gram Ağırlığında

    Telefonun ağırlığı 254 gram.

    Bu değer katlanabilir bir telefon için düşük sayılmasa da ilk kullanım sırasında cihazın aşırı ağır hissettirmediği belirtiliyor.

    Karşılaştırma amacıyla iPhone 18 Pro Max'in 249 gram, iPhone Air'in ise 165 gram ağırlığında olduğu ifade ediliyor.

    Apple’ın En İnce iPhone’u

    Apple, iPhone Duo'yu bugüne kadar geliştirdiği en ince iPhone olarak tanımlıyor.

    Telefon açık durumdayken gövde kalınlığı 5,2 mm.

    Karşılaştırma için iPhone Air'in kalınlığı 5,64 mm.

    Apple'ın iPhone Air geliştirme sürecinde elde ettiği bazı deneyimlerin iPhone Duo'ya aktarıldığı belirtiliyor.

    Son Derece İnce USB-C Bağlantısı

    iPhone Air'den aktarılan çözümlerden biri de oldukça ince USB-C bağlantı noktası.

    Bu bölüm üç boyutlu üretim yöntemi kullanılarak hazırlanmış ve telefonun ince gövdesine uyacak şekilde tasarlanmış.

    Apple aynı zamanda yıllardır MacBook modellerinde kullandığı menteşe deneyiminden de iPhone Duo'nun geliştirilmesi sırasında yararlanmış.

    Katlanma İzi Büyük Ölçüde Gizlenmiş

    Katlanabilir telefonların en belirgin sorunlarından biri ekranın orta bölümünde oluşan katlanma izi.

    Apple bu izi azaltmak için farklı bir ekran yapısı kullanıyor.

    İç ekranda nano dokulu bir üst katman bulunuyor.

    Apple'a göre bu katman, sektörde kullanılan standart malzemelere kıyasla yüzde 40 daha fazla sertlik sağlıyor.

    Katlanabilir ekranın üst ve alt bölümlerinde yüksek dayanımlı cam katmanları bulunuyor.

    Özel yapıştırıcılar ise ekran katmanlarının bükülme sırasında birbirlerinin üzerinde hareket etmesine yardımcı oluyor.

    Tüm yapı titanyum bir plaka ile destekleniyor.

    Mat Ekran Yansımaları da Azaltıyor

    Nano dokulu ekran yüzeyi yalnızca katlanma izini gizlemek için kullanılmıyor.

    Mat yüzey aynı zamanda parmak izi, leke ve çeşitli izlerin görünürlüğünü azaltıyor.

    Katlanma çizgisi içerik ve görüş açısına bağlı olarak bazı durumlarda neredeyse görünmez hale gelebiliyor.

    Ancak belirli açılarda tamamen ortadan kalkmıyor.

    Mat yüzey sayesinde çevreden gelen yansımaların da bazı parlak ekranlı katlanabilir telefonlara kıyasla daha az sorun oluşturduğu belirtiliyor.

    Donanım ve Yazılım Birlikte Geliştirilmiş

    iPhone Duo'nun önemli farklılıklarından biri donanım ve yazılımın Apple tarafından birlikte geliştirilmesi.

    Cihazda iOS temel alınırken bazı iPadOS özelliklerinden de yararlanılıyor.

    Böylece katlanabilir ekran için özel hazırlanmış bir kullanım biçimi ortaya çıkıyor.

    İki Uygulama Aynı Anda Kullanılabiliyor

    iPhone Duo, Apple'ın iki uygulamayı aynı anda yan yana veya üst üste çalıştırabilen ilk iPhone modeli.

    Açık uygulamalar ekranın sol veya sağ tarafına sabitlenebiliyor.

    Ardından ekranın diğer bölümünde ikinci bir uygulama açılabiliyor.

    İki uygulama birbirine bağlanarak uygulama geçiş ekranında tek bir grup halinde saklanabiliyor.

    Ancak Apple, kullanıcıların iki uygulamanın kapladığı alanların büyüklüğünü serbestçe değiştirmesine izin vermiyor.

    Uygulama Çubuğunun Konumu Değişiyor

    Dış ekran kullanılırken uygulama çubuğu ekranın sağ tarafında bulunuyor.

    Telefon açıldığında ise çubuk ekranın alt bölümündeki alışılmış konumuna geçiyor.

    iPad'den farklı olarak burada en fazla dört uygulama gösteriliyor.

    Apple bu sınırı, dış ve iç ekran arasında daha tutarlı bir görünüm sağlamak amacıyla kullanıyor.

    Touch ID iPhone’a Geri Döndü

    iPhone Duo ile birlikte Touch ID yeniden iPhone ailesine dönüyor.

    Telefonun güç düğmesine parmak izi okuyucu yerleştirilmiş.

    Bu nedenle cihazda Face ID kullanılmıyor.

    Touch ID, iPhone SE 3'ten sonra yeniden bir iPhone modelinde kullanılmış oluyor.

    İç Kamera Ekranın Altında

    İç ekrandaki FaceTime kamerası panelin altına yerleştirilmiş.

    Kameranın kesin çözünürlüğü açıklanmamış olsa da 1080p görüntülü görüşmeyi destekliyor.

    4K görüntü desteği bulunmuyor.

    Daha yüksek kaliteli özçekimler için dış ekrandaki 12 MP kamera kullanılabiliyor.

    Ayrıca ana kamerayı kullanırken dış ekranın görüntüleme amacıyla kullanılabildiği Duo Önizleme özelliği bulunuyor.

    Ekranlar Arasında Geçiş Akıcı

    Telefon açılıp kapatıldığında dış ve iç ekran arasında doğrudan geçiş yapılıyor.

    İlk kullanım sırasında paneller arasında geçiş yapılırken siyah ekran veya belirgin yükleme süresi görülmediği belirtiliyor.

    Apple geçiş sırasında özel bir hareketli geçiş kullanıyor.

    Bu sayede dış ekrandaki içerik iç ekrana geçerken kullanımın kesilmemesi hedefleniyor.

    A20 Pro İşlemci Kullanılıyor

    iPhone Duo'nun temel donanımı iPhone 18 Pro ile benzer özellikler taşıyor.

    Cihazda A20 Pro işlemci kullanılıyor.

    Bağlantı tarafında Apple'ın C2 modemi bulunuyor.

    Depolama seçenekleri ise 256 GB'tan başlayarak 2 TB'a kadar çıkıyor.

    Depolama Seçenekleri

    iPhone Duo farklı depolama kapasitesi seçenekleriyle sunuluyor.

    En yüksek seçenek 2 TB depolama alanına sahip.

    2 TB'lık modelin fiyatı 3.799 avroya kadar çıkıyor.

    Başlangıç modeli ise 256 GB depolama alanıyla geliyor.

    iPhone Duo Fiyatı ve Çıkış Tarihi

    iPhone Duo'nun başlangıç fiyatı 2.299 avro olarak açıklanmış.

    Cihazın 16 Ekim itibarıyla siparişe açılması ve 23 Ekim tarihinde satışa sunulması planlanıyor.

    İlk İzlenimler

    Kaynakta iPhone Duo için paylaşılan ilk izlenimler genel olarak olumlu.

    Apple'ın ilk katlanabilir telefonunda özellikle menteşe sistemi, ekranın katlanma izini azaltan yapısı ve donanımla yazılım arasındaki uyum öne çıkarılıyor.

    Apple'ın katlanabilir telefon pazarına diğer üreticilerden yıllar sonra girmesi, şirketin ekran, pil ve kamera gibi bileşenlerde gelişmiş teknolojilerden yararlanmasına da imkan sağlamış durumda.

    iPhone Duo, Apple açısından tamamen yeni bir ürün sınıfının ilk neslini temsil ediyor.
    Apple, iPhone Duo ile ilk katlanabilir akıllı telefonunu tanıttı. Şirket bu alana rakiplerinden yıllar sonra girse de ilk nesil ürününde donanım ve yazılımı birlikte geliştirmenin avantajlarından yararlanıyor. iPhone Duo, klasik katlanabilir telefonlardan farklı ekran oranı, gelişmiş menteşe yapısı, ince titanyum kasası, katlanma izini azaltan ekran teknolojisi ve çift uygulama kullanımına yönelik özel yazılım düzenlemeleriyle öne çıkıyor. [h2]Apple Katlanabilir Telefon Pazarına Yedi Yıl Sonra Girdi[/h2] Katlanabilir akıllı telefonlar uzun süredir piyasada bulunuyor. Samsung'un ilk katlanabilir modellerinden yaklaşık yedi yıl sonra Apple da kendi katlanabilir telefonunu kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Ancak Apple, mevcut katlanabilir telefonların tasarımını doğrudan benimsemek yerine farklı bir ekran oranı tercih etmiş. Telefon açıldığında tamamen kareye yakın bir ekran oluşturmak yerine daha uzun ve farklı kullanım biçimlerine uygun bir yapı sunuluyor. [h2]5,4 ve 7,6 İnçlik İki Ekran[/h2] iPhone Duo'nun dış ekranı 5,4 inç, iç ekranı ise 7,6 inç büyüklüğünde. Apple her iki kullanım biçiminde de yaklaşık 1,4:1 ekran oranını tercih etmiş. Bu yapı, klasik iPad ekran oranından farklı. Dış ekran 1398 × 2034 piksel çözünürlüğünde OLED panel kullanıyor. Telefon açıldığında daha geniş iç ekran üzerinden uygulamalar yan yana kullanılabiliyor. [h2]Menteşe Sistemi Dikkat Çekiyor[/h2] İlk kullanım izlenimlerinde en fazla öne çıkan bölümlerden biri menteşe sistemi. Telefon açılmaya başladığında ilk hareketin kolay olduğu, ardından menteşe içerisindeki yayların açılma hareketini desteklediği belirtiliyor. Cihaz tamamen açılmaya yaklaştığında direnç kademeli olarak artıyor ve iki bölüm yerine oturuyor. Telefon kapatılırken ise mıknatıslardan yararlanılıyor. Menteşe belirli açılarda sabitlenebildiği için cihaz tamamen açık veya tamamen kapalı olmak zorunda değil. [h2]Farklı Kullanım Açıları Destekleniyor[/h2] iPhone Duo farklı açılarda kullanılabiliyor. Telefon çadır biçiminde dik tutulabildiği gibi açık bir kitap şeklinde de konumlandırılabiliyor. Bu yapı sayesinde cihaz farklı amaçlarla kullanılabiliyor. Örneğin: [ol] [li]Bekleme modunda masa saati olarak kullanılabiliyor.[/li] [li]Klavyenin alt ekranda, içeriğin üst ekranda bulunduğu küçük bir dizüstü görünümü oluşturulabiliyor.[/li] [li]Video oynatılırken ekran bölünerek farklı kontroller gösterilebiliyor.[/li] [li]Düşük açılarda klavye ekranın sağ ve sol tarafına ayrılabiliyor.[/li] [/ol] Klavyenin yatay ve dikey kullanımda tam genişlikte gösterilmesi de mümkün. [h2]Titanyum Kasa ve IP68 Koruması[/h2] iPhone Duo'nun kasası titanyumdan üretiliyor. Apple, kullanılan titanyumun yüzde 85 oranında geri dönüştürülmüş malzemeden oluştuğunu belirtiyor. Telefon ayrıca IP68 sertifikasına sahip. Bu sayede cihaz toz ve suya karşı koruma sunuyor. iPhone Duo iki farklı renk seçeneğiyle sunuluyor: [ol] [li]Yıldızlı Beyaz[/li] [li]Gece Gökyüzü[/li] [/ol] [h2]254 Gram Ağırlığında[/h2] Telefonun ağırlığı 254 gram. Bu değer katlanabilir bir telefon için düşük sayılmasa da ilk kullanım sırasında cihazın aşırı ağır hissettirmediği belirtiliyor. Karşılaştırma amacıyla iPhone 18 Pro Max'in 249 gram, iPhone Air'in ise 165 gram ağırlığında olduğu ifade ediliyor. [h2]Apple’ın En İnce iPhone’u[/h2] Apple, iPhone Duo'yu bugüne kadar geliştirdiği en ince iPhone olarak tanımlıyor. Telefon açık durumdayken gövde kalınlığı 5,2 mm. Karşılaştırma için iPhone Air'in kalınlığı 5,64 mm. Apple'ın iPhone Air geliştirme sürecinde elde ettiği bazı deneyimlerin iPhone Duo'ya aktarıldığı belirtiliyor. [h2]Son Derece İnce USB-C Bağlantısı[/h2] iPhone Air'den aktarılan çözümlerden biri de oldukça ince USB-C bağlantı noktası. Bu bölüm üç boyutlu üretim yöntemi kullanılarak hazırlanmış ve telefonun ince gövdesine uyacak şekilde tasarlanmış. Apple aynı zamanda yıllardır MacBook modellerinde kullandığı menteşe deneyiminden de iPhone Duo'nun geliştirilmesi sırasında yararlanmış. [h2]Katlanma İzi Büyük Ölçüde Gizlenmiş[/h2] Katlanabilir telefonların en belirgin sorunlarından biri ekranın orta bölümünde oluşan katlanma izi. Apple bu izi azaltmak için farklı bir ekran yapısı kullanıyor. İç ekranda nano dokulu bir üst katman bulunuyor. Apple'a göre bu katman, sektörde kullanılan standart malzemelere kıyasla yüzde 40 daha fazla sertlik sağlıyor. Katlanabilir ekranın üst ve alt bölümlerinde yüksek dayanımlı cam katmanları bulunuyor. Özel yapıştırıcılar ise ekran katmanlarının bükülme sırasında birbirlerinin üzerinde hareket etmesine yardımcı oluyor. Tüm yapı titanyum bir plaka ile destekleniyor. [h2]Mat Ekran Yansımaları da Azaltıyor[/h2] Nano dokulu ekran yüzeyi yalnızca katlanma izini gizlemek için kullanılmıyor. Mat yüzey aynı zamanda parmak izi, leke ve çeşitli izlerin görünürlüğünü azaltıyor. Katlanma çizgisi içerik ve görüş açısına bağlı olarak bazı durumlarda neredeyse görünmez hale gelebiliyor. Ancak belirli açılarda tamamen ortadan kalkmıyor. Mat yüzey sayesinde çevreden gelen yansımaların da bazı parlak ekranlı katlanabilir telefonlara kıyasla daha az sorun oluşturduğu belirtiliyor. [h2]Donanım ve Yazılım Birlikte Geliştirilmiş[/h2] iPhone Duo'nun önemli farklılıklarından biri donanım ve yazılımın Apple tarafından birlikte geliştirilmesi. Cihazda iOS temel alınırken bazı iPadOS özelliklerinden de yararlanılıyor. Böylece katlanabilir ekran için özel hazırlanmış bir kullanım biçimi ortaya çıkıyor. [h2]İki Uygulama Aynı Anda Kullanılabiliyor[/h2] iPhone Duo, Apple'ın iki uygulamayı aynı anda yan yana veya üst üste çalıştırabilen ilk iPhone modeli. Açık uygulamalar ekranın sol veya sağ tarafına sabitlenebiliyor. Ardından ekranın diğer bölümünde ikinci bir uygulama açılabiliyor. İki uygulama birbirine bağlanarak uygulama geçiş ekranında tek bir grup halinde saklanabiliyor. Ancak Apple, kullanıcıların iki uygulamanın kapladığı alanların büyüklüğünü serbestçe değiştirmesine izin vermiyor. [h2]Uygulama Çubuğunun Konumu Değişiyor[/h2] Dış ekran kullanılırken uygulama çubuğu ekranın sağ tarafında bulunuyor. Telefon açıldığında ise çubuk ekranın alt bölümündeki alışılmış konumuna geçiyor. iPad'den farklı olarak burada en fazla dört uygulama gösteriliyor. Apple bu sınırı, dış ve iç ekran arasında daha tutarlı bir görünüm sağlamak amacıyla kullanıyor. [h2]Touch ID iPhone’a Geri Döndü[/h2] iPhone Duo ile birlikte Touch ID yeniden iPhone ailesine dönüyor. Telefonun güç düğmesine parmak izi okuyucu yerleştirilmiş. Bu nedenle cihazda Face ID kullanılmıyor. Touch ID, iPhone SE 3'ten sonra yeniden bir iPhone modelinde kullanılmış oluyor. [h2]İç Kamera Ekranın Altında[/h2] İç ekrandaki FaceTime kamerası panelin altına yerleştirilmiş. Kameranın kesin çözünürlüğü açıklanmamış olsa da 1080p görüntülü görüşmeyi destekliyor. 4K görüntü desteği bulunmuyor. Daha yüksek kaliteli özçekimler için dış ekrandaki 12 MP kamera kullanılabiliyor. Ayrıca ana kamerayı kullanırken dış ekranın görüntüleme amacıyla kullanılabildiği Duo Önizleme özelliği bulunuyor. [h2]Ekranlar Arasında Geçiş Akıcı[/h2] Telefon açılıp kapatıldığında dış ve iç ekran arasında doğrudan geçiş yapılıyor. İlk kullanım sırasında paneller arasında geçiş yapılırken siyah ekran veya belirgin yükleme süresi görülmediği belirtiliyor. Apple geçiş sırasında özel bir hareketli geçiş kullanıyor. Bu sayede dış ekrandaki içerik iç ekrana geçerken kullanımın kesilmemesi hedefleniyor. [h2]A20 Pro İşlemci Kullanılıyor[/h2] iPhone Duo'nun temel donanımı iPhone 18 Pro ile benzer özellikler taşıyor. Cihazda A20 Pro işlemci kullanılıyor. Bağlantı tarafında Apple'ın C2 modemi bulunuyor. Depolama seçenekleri ise 256 GB'tan başlayarak 2 TB'a kadar çıkıyor. [h2]Depolama Seçenekleri[/h2] iPhone Duo farklı depolama kapasitesi seçenekleriyle sunuluyor. En yüksek seçenek 2 TB depolama alanına sahip. 2 TB'lık modelin fiyatı 3.799 avroya kadar çıkıyor. Başlangıç modeli ise 256 GB depolama alanıyla geliyor. [h2]iPhone Duo Fiyatı ve Çıkış Tarihi[/h2] iPhone Duo'nun başlangıç fiyatı 2.299 avro olarak açıklanmış. Cihazın 16 Ekim itibarıyla siparişe açılması ve 23 Ekim tarihinde satışa sunulması planlanıyor. [h2]İlk İzlenimler[/h2] Kaynakta iPhone Duo için paylaşılan ilk izlenimler genel olarak olumlu. Apple'ın ilk katlanabilir telefonunda özellikle menteşe sistemi, ekranın katlanma izini azaltan yapısı ve donanımla yazılım arasındaki uyum öne çıkarılıyor. Apple'ın katlanabilir telefon pazarına diğer üreticilerden yıllar sonra girmesi, şirketin ekran, pil ve kamera gibi bileşenlerde gelişmiş teknolojilerden yararlanmasına da imkan sağlamış durumda. iPhone Duo, Apple açısından tamamen yeni bir ürün sınıfının ilk neslini temsil ediyor.
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Murat Gamsız - Telefon Önerileri 2026/8
    https://youtu.be/_zl-CW4tA48?si=2QyNl00KK0IbSgIC

    0:00 Giriş
    1:42 Samsung Galaxy A17:
    2:07 Samsung Galaxy A37:
    2:35 Motorola Edge 70 Fusion:
    3:32 Poco X8 Pro:
    4:21 Honor 600:
    5:39 Karşılaştırma: Samsung S25 FE mi, S26 FE mi?
    7:21 Honor Magic 8 Pro:
    8:15 Samsung Galaxy S26 Ultra
    9:16 Apple
    9:28 Katlanabilir Savaşları: Z Fold 8 vs Honor Magic V6
    11:46 Xiaomi 17T ve Diğer Markalarda Son Durum
    16:30 Kapanış
    https://youtu.be/_zl-CW4tA48?si=2QyNl00KK0IbSgIC 0:00 Giriş 1:42 Samsung Galaxy A17: 2:07 Samsung Galaxy A37: 2:35 Motorola Edge 70 Fusion: 3:32 Poco X8 Pro: 4:21 Honor 600: 5:39 Karşılaştırma: Samsung S25 FE mi, S26 FE mi? 7:21 Honor Magic 8 Pro: 8:15 Samsung Galaxy S26 Ultra 9:16 Apple 9:28 Katlanabilir Savaşları: Z Fold 8 vs Honor Magic V6 11:46 Xiaomi 17T ve Diğer Markalarda Son Durum 16:30 Kapanış
    Murat Gamsız - Telefon Önerileri 2026/8
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 423 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Xiaomi 18 Fold Xring O3 işlemcili katlanabilir telefon iPhone Ultra'yı geride bırakıyor
    Xiaomi, Çin pazarı için nispeten kompakt Xiaomi 18 Fold'u tanıttı. Akıllı telefon, yarın piyasaya sürülmesi beklenen "iPhone Fold" ve Samsung'un Galaxy Z Fold 8 (inceleme) için kullandığına benzer bir form faktörüne sahip. Xiaomi 18 Fold, Xiaomi'nin yeni kendi geliştirdiği Xring O3 çipini içeriyor.

    İki ekran 5,38 inç ve 7,58 inç Xiaomi 18 Fold, kapalıyken 117,8 mm yüksekliğe, 83,6 mm genişliğe ve 10,68 mm kalınlığa sahip. Dış ekran 5,38 inç boyutunda ve 1712 x 1168 piksel çözünürlüğe sahip olup, yaklaşık 1,47:1 en boy oranına sahiptir. Xiaomi, 120 Hz'e kadar yenileme hızı, 4000 cd/m²'ye kadar parlaklık sunuyor ve AMOLED paneli, kendi geliştirdiği Xiaomi Dragon Crystal Glass 3.0 ile korunuyor.

    Açıldığında, akıllı telefonun genişliği 163,8 mm'ye ulaşırken , derinliği 5,02 mm'ye düşüyor. İç ekran 7,58 inç boyutunda ve 2364 × 1672 piksel çözünürlüğe sahip. AMOLED panel, dış ekranla aynı teknik özelliklere sahip ancak sert cam yerine esnek Ultra İnce Cam (UTG) kullanıyor.

    Telefoto lensli üçlü kamera

    Samsung Galaxy Z Fold 8 alıcıları geniş ve ultra geniş açılı lensler için iki arka kamerayla yetinmek zorunda kalırken, Xiaomi hap şeklindeki kamera modülünü üç lensle donatmayı başardı. Bu, Xiaomi'ye 23 mm'lik ana kameraya kıyasla 3,5x optik zoomlu bir telefoto lens kazandırıyor. Ana kamera 200 MP sensöre ve f/1.7 diyaframa, telefoto lens 50 MP sensöre ve f/2.8 diyaframa sahipken, ayrıca f/2.4 diyaframa sahip 50 MP ultra geniş açılı bir kamera da bulunuyor.

    24 milyar transistörlü Xring O3

    Xiaomi 18 Fold'un bir diğer ilginç özelliği de kasanın içinde gizli olanlar. Öncelikle, Xiaomi'nin Xring O1'den sonraki ikinci kendi üretimi çipi olan Xring O3 var (Xring O2 yoktu). Xiaomi, Xring O1'den 5 milyar daha fazla, yani 24 milyar transistör belirtiyor ve 3nm üretim süreciyle üretiliyor. İşlem blokları, Arm'ın mevcut ve geçen yılki IP'lerinin "karışık bir karışımı" ve bellek arayüzü iki standardı destekliyor: LPDDR5X ve LPDDR6.

    Arm C1 CPU çekirdekleri

    Xring O3'ün işlemcisi yine on çekirdeğe sahip, ancak bunlar Arm'ın C1 çekirdeklerini kullanan daha yeni nesil çekirdekler . Xring O1'in işlemcisi iki Cortex-X925 (3,9 GHz), dört Cortex-A725 (3,4 GHz), iki Cortex-A725 (1,9 GHz) ve iki Cortex-A520 (1,8 GHz) çekirdeğinden oluşuyordu. Ancak Xring O3, Xiaomi'nin "tamamen büyük çekirdekli bir işlemci" olarak adlandırdığı iki C1-Ultra (4,35 GHz), dört C1-Premium (3,6 GHz) ve dört C1-Pro (3,15 GHz) çekirdeği içeriyor. Ayrıca, doğrudan işlemci üzerinde verimli yapay zeka sağlamak için iki SME2 birimi de içeriyor.

    Xiaomi, C1-Ultra modelini kendi 2 MB L2 önbelleğiyle donatırken, C1-Premium ve C1-Pro modellerinin her birinde 1 MB önbellek bulunuyor. Ayrıca, tüm CPU kümesi için 16 MB L3 önbellek ve 16 MB sistem düzeyinde önbellek (SLC) mevcut.

    En büyük konfigürasyon için LPDDR6

    Xiaomi SoC, hem LPDDR5X hem de LPDDR6 ile uyumludur. Xiaomi, yeni bellek standardını, 16 GB LPDDR6 ve 1 TB UFS 4.1 depolama alanına sahip en üst düzey modeli için saklıyor. 16 GB/512 GB, 12 GB/512 GB ve 12 GB/256 GB varyantları ise LPDDR5X ve UFS 4.1 kullanacak.

    Yeni Arm Mali G2-Ultra NX

    Ancak GPU bloğu, Arm Mali G2-Ultra NX tabanlı C1 CPU bloğundan bir nesil daha yenidir , çünkü ikincisi henüz bu sabah tanıtılan C2 çekirdeklerini kullanmamaktadır .

    Öte yandan Arm Mali G2-Ultra NX, yepyeni "Arm CSS for Mobile 2"ye ait olup Xiaomi tarafından 16 GPU çekirdeğiyle (hepsi Işın İzleme Birimi ile ve sekizi Nöral Süper Örnekleme (NSS), Nöral Kare Hızı Yükseltme (NFRU) ve Nöral Süper Örnekleme ve Gürültü Azaltma (NSSD) için NX hızlandırıcı ile) hayata geçirildi.

    200 TOPS performanslı, tescilli 4 çekirdekli NPU

    SoC ayrıca, çekirdek başına bir tensör ve iki vektör birimi içeren kendi dört çekirdekli NPU'suna da ev sahipliği yapıyor ve 200 TOPS performans sunması bekleniyor. Xiaomi, aktivasyonların 8 bit, ağırlıkların ise 4 bit olarak hesaplandığı A8W4 formatından bahsediyor. NPU, kendi 8 MB L2 önbelleğiyle birlikte geliyor.

    6.000 mAh kapasiteli silikon-karbon pil

    Xiaomi, pil konusunda da tipik katlanabilir telefonlardaki tavizlerden kaçınarak 6.000 mAh'lik silikon-karbon pil tercih etmiş. Samsung da bu teknolojiyi kullanıyor, ancak Galaxy Z Fold 8'in pili yalnızca 4.800 mAh kapasite sunuyor. Xiaomi, %20 silikon içeriği ve 920 Wh/L enerji yoğunluğu belirtiyor. Xiaomi 18 Fold, USB-C üzerinden 67 watt veya kablosuz olarak 50 watt ile şarj edilebiliyor.
    Xiaomi, Çin pazarı için nispeten kompakt Xiaomi 18 Fold'u tanıttı. Akıllı telefon, yarın piyasaya sürülmesi beklenen "iPhone Fold" ve Samsung'un Galaxy Z Fold 8 (inceleme) için kullandığına benzer bir form faktörüne sahip. Xiaomi 18 Fold, Xiaomi'nin yeni kendi geliştirdiği Xring O3 çipini içeriyor. İki ekran 5,38 inç ve 7,58 inç Xiaomi 18 Fold, kapalıyken 117,8 mm yüksekliğe, 83,6 mm genişliğe ve 10,68 mm kalınlığa sahip. Dış ekran 5,38 inç boyutunda ve 1712 x 1168 piksel çözünürlüğe sahip olup, yaklaşık 1,47:1 en boy oranına sahiptir. Xiaomi, 120 Hz'e kadar yenileme hızı, 4000 cd/m²'ye kadar parlaklık sunuyor ve AMOLED paneli, kendi geliştirdiği Xiaomi Dragon Crystal Glass 3.0 ile korunuyor. Açıldığında, akıllı telefonun genişliği 163,8 mm'ye ulaşırken , derinliği 5,02 mm'ye düşüyor. İç ekran 7,58 inç boyutunda ve 2364 × 1672 piksel çözünürlüğe sahip. AMOLED panel, dış ekranla aynı teknik özelliklere sahip ancak sert cam yerine esnek Ultra İnce Cam (UTG) kullanıyor. [h2]Telefoto lensli üçlü kamera [/h2]Samsung Galaxy Z Fold 8 alıcıları geniş ve ultra geniş açılı lensler için iki arka kamerayla yetinmek zorunda kalırken, Xiaomi hap şeklindeki kamera modülünü üç lensle donatmayı başardı. Bu, Xiaomi'ye 23 mm'lik ana kameraya kıyasla 3,5x optik zoomlu bir telefoto lens kazandırıyor. Ana kamera 200 MP sensöre ve f/1.7 diyaframa, telefoto lens 50 MP sensöre ve f/2.8 diyaframa sahipken, ayrıca f/2.4 diyaframa sahip 50 MP ultra geniş açılı bir kamera da bulunuyor. [h3]24 milyar transistörlü Xring O3[/h3] Xiaomi 18 Fold'un bir diğer ilginç özelliği de kasanın içinde gizli olanlar. Öncelikle, Xiaomi'nin Xring O1'den sonraki ikinci kendi üretimi çipi olan Xring O3 var (Xring O2 yoktu). Xiaomi, Xring O1'den 5 milyar daha fazla, yani 24 milyar transistör belirtiyor ve 3nm üretim süreciyle üretiliyor. İşlem blokları, Arm'ın mevcut ve geçen yılki IP'lerinin "karışık bir karışımı" ve bellek arayüzü iki standardı destekliyor: LPDDR5X ve LPDDR6. [h3]Arm C1 CPU çekirdekleri[/h3] Xring O3'ün işlemcisi yine on çekirdeğe sahip, ancak bunlar Arm'ın C1 çekirdeklerini kullanan daha yeni nesil çekirdekler . Xring O1'in işlemcisi iki Cortex-X925 (3,9 GHz), dört Cortex-A725 (3,4 GHz), iki Cortex-A725 (1,9 GHz) ve iki Cortex-A520 (1,8 GHz) çekirdeğinden oluşuyordu. Ancak Xring O3, Xiaomi'nin "tamamen büyük çekirdekli bir işlemci" olarak adlandırdığı iki C1-Ultra (4,35 GHz), dört C1-Premium (3,6 GHz) ve dört C1-Pro (3,15 GHz) çekirdeği içeriyor. Ayrıca, doğrudan işlemci üzerinde verimli yapay zeka sağlamak için iki SME2 birimi de içeriyor. Xiaomi, C1-Ultra modelini kendi 2 MB L2 önbelleğiyle donatırken, C1-Premium ve C1-Pro modellerinin her birinde 1 MB önbellek bulunuyor. Ayrıca, tüm CPU kümesi için 16 MB L3 önbellek ve 16 MB sistem düzeyinde önbellek (SLC) mevcut. [h3]En büyük konfigürasyon için LPDDR6[/h3] Xiaomi SoC, hem LPDDR5X hem de LPDDR6 ile uyumludur. Xiaomi, yeni bellek standardını, 16 GB LPDDR6 ve 1 TB UFS 4.1 depolama alanına sahip en üst düzey modeli için saklıyor. 16 GB/512 GB, 12 GB/512 GB ve 12 GB/256 GB varyantları ise LPDDR5X ve UFS 4.1 kullanacak. [h3]Yeni Arm Mali G2-Ultra NX[/h3] Ancak GPU bloğu, Arm Mali G2-Ultra NX tabanlı C1 CPU bloğundan bir nesil daha yenidir , çünkü ikincisi henüz bu sabah tanıtılan C2 çekirdeklerini kullanmamaktadır . Öte yandan Arm Mali G2-Ultra NX, yepyeni "Arm CSS for Mobile 2"ye ait olup Xiaomi tarafından 16 GPU çekirdeğiyle (hepsi Işın İzleme Birimi ile ve sekizi Nöral Süper Örnekleme (NSS), Nöral Kare Hızı Yükseltme (NFRU) ve Nöral Süper Örnekleme ve Gürültü Azaltma (NSSD) için NX hızlandırıcı ile) hayata geçirildi. [h3]200 TOPS performanslı, tescilli 4 çekirdekli NPU[/h3] SoC ayrıca, çekirdek başına bir tensör ve iki vektör birimi içeren kendi dört çekirdekli NPU'suna da ev sahipliği yapıyor ve 200 TOPS performans sunması bekleniyor. Xiaomi, aktivasyonların 8 bit, ağırlıkların ise 4 bit olarak hesaplandığı A8W4 formatından bahsediyor. NPU, kendi 8 MB L2 önbelleğiyle birlikte geliyor. [h3]6.000 mAh kapasiteli silikon-karbon pil[/h3] Xiaomi, pil konusunda da tipik katlanabilir telefonlardaki tavizlerden kaçınarak 6.000 mAh'lik silikon-karbon pil tercih etmiş. Samsung da bu teknolojiyi kullanıyor, ancak Galaxy Z Fold 8'in pili yalnızca 4.800 mAh kapasite sunuyor. Xiaomi, %20 silikon içeriği ve 920 Wh/L enerji yoğunluğu belirtiyor. Xiaomi 18 Fold, USB-C üzerinden 67 watt veya kablosuz olarak 50 watt ile şarj edilebiliyor.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Ultra ucuz oyun monitörleri artık gerçek oldu
    Bir zamanlar LCD monitörler pahalıydı ve herkesin karşılayamayacağı bir şeydi. Bugün durum tamamen farklı. Çin'den markalar da dahil olmak üzere yeni oyuncular pazara girdi ve daha düşük fiyatlar sunmaya başladılar.

    Türkiye'ye gelir mi bilmiyoruz. FlatpanelsHD'nin yazdığına göre, oyun monitörü alanında bile 100 dolar civarında fiyatlandırılan birçok uygun fiyatlı model bulunuyor.

    Yayın, örnek olarak 24 inç ve 27 inç Lenovo Legion 24-1r ve Legion 27-1r IPS monitörlerini gösteriyor. Her ikisi de 1080p çözünürlük, 280Hz yenileme hızı ve ayarlanabilir ayaklara sahip. Fiyatları sırasıyla 669 CNY ve 789 CNY olup, bu da yaklaşık 99 dolar ve 117 dolara denk geliyor.

    Bir diğer örnek ise 1080p IPS panele ve 180Hz yenileme hızına sahip 24 inçlik Hisense N3G Pro. Üreticiye göre ekran, sRGB renk alanının %99'unu ve DCI-P3 renk alanının %90'ını kapsıyor. Fiyatı 449 yuan (67 ABD doları).

    2026'da Çin dışında uygun fiyatlı bir şey bulmak da sorun olmayacak.

    FlatpanelsHD'nin yazdığına göre, "Çin, LCD panel üretimini Güney Kore, Japonya ve Tayvan'dan neredeyse tamamen devraldı. Sonuç olarak, Güney Koreli şirketler LG Display ve Samsung Display, LCD üretimini bırakıp tamamen OLED'e odaklandı. Çin, büyük devlet teşvikleri sayesinde artık çok düşük fiyatlarla çok büyük miktarlarda LCD panel üretebiliyor."

    LCD panel üretim maliyetlerindeki düşüş, TV pazarını da etkiliyor. Yaklaşık 100 inç ekran boyutuna sahip büyük modeller, kitleler için çok daha uygun fiyatlı hale geldi. 115 ve 130 inç LCD TV'ler şimdilik pahalı kalmaya devam ediyor, ancak FlatpanelsHD'nin belirttiğine göre bu muhtemelen sadece zaman meselesi.

    Söz konusu yayın daha önce büyük OLED televizyonların 2026'da her zamankinden daha ucuz olacağını bildirmişti.
    Bir zamanlar LCD monitörler pahalıydı ve herkesin karşılayamayacağı bir şeydi. Bugün durum tamamen farklı. Çin'den markalar da dahil olmak üzere yeni oyuncular pazara girdi ve daha düşük fiyatlar sunmaya başladılar. Türkiye'ye gelir mi bilmiyoruz. FlatpanelsHD'nin yazdığına göre, oyun monitörü alanında bile 100 dolar civarında fiyatlandırılan birçok uygun fiyatlı model bulunuyor. Yayın, örnek olarak 24 inç ve 27 inç Lenovo Legion 24-1r ve Legion 27-1r IPS monitörlerini gösteriyor. Her ikisi de 1080p çözünürlük, 280Hz yenileme hızı ve ayarlanabilir ayaklara sahip. Fiyatları sırasıyla 669 CNY ve 789 CNY olup, bu da yaklaşık 99 dolar ve 117 dolara denk geliyor. Bir diğer örnek ise 1080p IPS panele ve 180Hz yenileme hızına sahip 24 inçlik Hisense N3G Pro. Üreticiye göre ekran, sRGB renk alanının %99'unu ve DCI-P3 renk alanının %90'ını kapsıyor. Fiyatı 449 yuan (67 ABD doları). 2026'da Çin dışında uygun fiyatlı bir şey bulmak da sorun olmayacak. FlatpanelsHD'nin yazdığına göre, "Çin, LCD panel üretimini Güney Kore, Japonya ve Tayvan'dan neredeyse tamamen devraldı. Sonuç olarak, Güney Koreli şirketler LG Display ve Samsung Display, LCD üretimini bırakıp tamamen OLED'e odaklandı. Çin, büyük devlet teşvikleri sayesinde artık çok düşük fiyatlarla çok büyük miktarlarda LCD panel üretebiliyor." LCD panel üretim maliyetlerindeki düşüş, TV pazarını da etkiliyor. Yaklaşık 100 inç ekran boyutuna sahip büyük modeller, kitleler için çok daha uygun fiyatlı hale geldi. 115 ve 130 inç LCD TV'ler şimdilik pahalı kalmaya devam ediyor, ancak FlatpanelsHD'nin belirttiğine göre bu muhtemelen sadece zaman meselesi. Söz konusu yayın daha önce büyük OLED televizyonların 2026'da her zamankinden daha ucuz olacağını bildirmişti.
    Beğen
    7
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 779 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Alienware yüksek yenileme hızına sahip iki QD-OLED monitör
    Alienware, yüksek yenileme hızına sahip iki QD-OLED monitör olan AW3226Q ve AW2527HX'i tanıttı.

    IFA 2026'da Alienware, AW3226Q ve AW2527HX olmak üzere iki yeni nesil OLED monitörünü duyurdu. Bunlardan biri yüksek çözünürlük sunarken, diğeri yüksek yenileme hızlarının önemli olduğu rekabetçi oyunlara yönelik olarak tasarlandı.

    Alienware AW3226Q, 3840 x 2160 piksel çözünürlüğe ve 165 Hz yenileme hızına sahip 31,5 inç Tandem WOLED panele sahiptir. 10 bit renk derinliği ve %99 DCI-P3 renk gamı ​​kapsamı sunar. HDR modunda 1000 nit maksimum parlaklık sağlar. Bağlantı için HDMI 2.1 ve DisplayPort 1.4'ün yanı sıra 15W Güç Dağıtımı özellikli USB-C de mevcuttur.

    İkinci yeni ürün ise AW2527HX. Bu monitör, 1920 x 1080 çözünürlüğe ve 560 Hz yenileme hızına sahip 24,5 inç QD-OLED panele sahip. Sadece G-Sync Compatible kare senkronizasyon teknolojilerini desteklerken, daha üst düzey model FreeSync Premium Pro'yu da destekliyor. Beşinci nesil Samsung Penta Tandem panel ve RGB-Stripe teknolojisi kullanıyor. Parlaklık 1500 nit'e kadar çıkıyor. DisplayHDR True Black 600 de destekleniyor. Renk gamı ​​AW3226Q ile aynı.

    AW3226Q modeli bu sonbaharda 699 dolardan satışa sunulacak. AW2527HX modelinin ise 2027 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanıyor, ancak fiyatı henüz açıklanmadı.
    Alienware, yüksek yenileme hızına sahip iki QD-OLED monitör olan AW3226Q ve AW2527HX'i tanıttı. IFA 2026'da Alienware, AW3226Q ve AW2527HX olmak üzere iki yeni nesil OLED monitörünü duyurdu. Bunlardan biri yüksek çözünürlük sunarken, diğeri yüksek yenileme hızlarının önemli olduğu rekabetçi oyunlara yönelik olarak tasarlandı. Alienware AW3226Q, 3840 x 2160 piksel çözünürlüğe ve 165 Hz yenileme hızına sahip 31,5 inç Tandem WOLED panele sahiptir. 10 bit renk derinliği ve %99 DCI-P3 renk gamı ​​kapsamı sunar. HDR modunda 1000 nit maksimum parlaklık sağlar. Bağlantı için HDMI 2.1 ve DisplayPort 1.4'ün yanı sıra 15W Güç Dağıtımı özellikli USB-C de mevcuttur. İkinci yeni ürün ise AW2527HX. Bu monitör, 1920 x 1080 çözünürlüğe ve 560 Hz yenileme hızına sahip 24,5 inç QD-OLED panele sahip. Sadece G-Sync Compatible kare senkronizasyon teknolojilerini desteklerken, daha üst düzey model FreeSync Premium Pro'yu da destekliyor. Beşinci nesil Samsung Penta Tandem panel ve RGB-Stripe teknolojisi kullanıyor. Parlaklık 1500 nit'e kadar çıkıyor. DisplayHDR True Black 600 de destekleniyor. Renk gamı ​​AW3226Q ile aynı. AW3226Q modeli bu sonbaharda 699 dolardan satışa sunulacak. AW2527HX modelinin ise 2027 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanıyor, ancak fiyatı henüz açıklanmadı.
    Beğen
    12
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 713 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Samsung Galaxy S24 Ultra 5G 256GB Titanyum Sabunl Su ile Yıkama
    Samsung Galaxy S24 Ultra 5G 256GB Titanyum | Snapdragon 8. Nesil 3 | 200MP Kamera Sabunlu su ile yıkama.

    Samsung Galaxy S24 Ultra 5G 256GB Titanyum | Snapdragon 8. Nesil 3 | 200MP Kamera Sabunlu su ile yıkama. 😁 :STK-9:
    Beğen
    12
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 623 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Samsung S24 Ultra'nın gücü
    Samsung S24 Ultra'nın gücünü ortaya çıkarın! Yeni nesil performansı ve çarpıcı fotoğrafçılığı deneyimleyin.

    #SamsungS24Ultra #Teknolojiİnovasyonu #YeniNesilAkıllıTelefon #SamsungGalaxy #FotoğrafSeverler #5GHazır #UltraPerformans #TeknolojiTrendleri #EnİyiAkıllıTelefonu #TRTeknoloji
    Samsung S24 Ultra'nın gücünü ortaya çıkarın! Yeni nesil performansı ve çarpıcı fotoğrafçılığı deneyimleyin. 📸💎 #SamsungS24Ultra #Teknolojiİnovasyonu #YeniNesilAkıllıTelefon #SamsungGalaxy #FotoğrafSeverler #5GHazır #UltraPerformans #TeknolojiTrendleri #EnİyiAkıllıTelefonu #TRTeknoloji
    Beğen
    11
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Samsung, amiral gemisi altı modeli Galaxy S26 FE'yi resmen piyasaya sürdü
    Samsung, Exynos 2500, One UI 9, Horizon Lock ve Yapay Zeka Özelliklerine Sahip Galaxy S26 FE'yi Tanıttı. Samsung, amiral gemisi altı modeli Galaxy S26 FE'yi resmen piyasaya sürdü. Yeni model, Galaxy S25 FE'den birçok özelliği miras alırken, bir dizi yeni yapay zeka özelliği de ekliyor.

    S26 FE, 3 nanometrelik Exynos 2500 çipiyle çalışıyor. 8 GB RAM ve 128/256 GB depolama alanıyla birlikte geliyor. Pil kapasitesi 4900 mAh ve şarj hızı 45 W. Kısacası, donanım güncellemeleri minimum düzeyde. Ancak, bu akıllı telefon, Android 17 tabanlı en yeni One UI 9 arayüzünü alan ilk Galaxy modeli. Ayrıca yedi yıl boyunca büyük işletim sistemi güncellemeleri alacak.

    Ekran ve kameralar da aynı kalıyor. Galaxy S26 FE, 2340 x 1080 piksel çözünürlüğe, 120 Hz yenileme hızına ve 1900 nit'e kadar parlaklığa sahip 6,7 inç OLED panel kullanıyor. Ekranın üst orta kısmında 12 megapiksel kamera bulunuyor. Arka tarafta ise 50 megapiksel sensörlü (ana), 3x optik zoomlu 8 megapiksel telefoto lensli ve 12 megapiksel ultra geniş açılı lensli üçlü arka kamera yer alıyor.

    Galaxy S26 FE'nin geçen yılki S25 FE'ye kıyasla en büyük değişiklikleri yazılım alanında. Özellikle, üç yeni kamera özelliği eklendi:
    1. My FanCam, videoda bir kişiyi otomatik olarak takip eder ve etrafta başka birçok kişi olsa bile onu kadrajın merkezinde tutar.
    2. Horizon Lock, Galaxy S26'dakiyle aynı özelliktir. Video kaydı sırasında akıllı telefonu 360 derece döndürseniz bile ufuk çizgisini korur.
    3. Gece çekimi, fotoğraf ve videolar için geliştirilmiş bir gece çekim modudur.
    Samsung, Galaxy S26 FE'yi 4 Eylül'de satışa sunacak. 128 GB'lık versiyonun fiyatı 699 dolardan başlıyor; bu da S25 FE'nin başlangıç ​​fiyatından 50 dolar daha fazla.
    Samsung, Exynos 2500, One UI 9, Horizon Lock ve Yapay Zeka Özelliklerine Sahip Galaxy S26 FE'yi Tanıttı. Samsung, amiral gemisi altı modeli Galaxy S26 FE'yi resmen piyasaya sürdü. Yeni model, Galaxy S25 FE'den birçok özelliği miras alırken, bir dizi yeni yapay zeka özelliği de ekliyor. S26 FE, 3 nanometrelik Exynos 2500 çipiyle çalışıyor. 8 GB RAM ve 128/256 GB depolama alanıyla birlikte geliyor. Pil kapasitesi 4900 mAh ve şarj hızı 45 W. Kısacası, donanım güncellemeleri minimum düzeyde. Ancak, bu akıllı telefon, Android 17 tabanlı en yeni One UI 9 arayüzünü alan ilk Galaxy modeli. Ayrıca yedi yıl boyunca büyük işletim sistemi güncellemeleri alacak. Ekran ve kameralar da aynı kalıyor. Galaxy S26 FE, 2340 x 1080 piksel çözünürlüğe, 120 Hz yenileme hızına ve 1900 nit'e kadar parlaklığa sahip 6,7 inç OLED panel kullanıyor. Ekranın üst orta kısmında 12 megapiksel kamera bulunuyor. Arka tarafta ise 50 megapiksel sensörlü (ana), 3x optik zoomlu 8 megapiksel telefoto lensli ve 12 megapiksel ultra geniş açılı lensli üçlü arka kamera yer alıyor. Galaxy S26 FE'nin geçen yılki S25 FE'ye kıyasla en büyük değişiklikleri yazılım alanında. Özellikle, üç yeni kamera özelliği eklendi: [ol] [li]My FanCam, videoda bir kişiyi otomatik olarak takip eder ve etrafta başka birçok kişi olsa bile onu kadrajın merkezinde tutar.[/li] [li]Horizon Lock, Galaxy S26'dakiyle aynı özelliktir. Video kaydı sırasında akıllı telefonu 360 derece döndürseniz bile ufuk çizgisini korur.[/li] [li]Gece çekimi, fotoğraf ve videolar için geliştirilmiş bir gece çekim modudur.[/li] [/ol] Samsung, Galaxy S26 FE'yi 4 Eylül'de satışa sunacak. 128 GB'lık versiyonun fiyatı 699 dolardan başlıyor; bu da S25 FE'nin başlangıç ​​fiyatından 50 dolar daha fazla.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • iQOO 16 üç adet 50 MP sensöre Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro işlemciye ve 8.500 mAh bataryaya sahip olacak
    Digital Chat Station takma adıyla bilinen bir kaynak, iQOO 16 akıllı telefonun kamerası hakkında detaylı bilgiler ortaya çıkardı. Yakında piyasaya sürülecek amiral gemisi telefonun arka panelinde üç adet 50 MP modül bulunacağı söyleniyor.

    Ana 50MP sensör 1/1.3" boyutunda ve f/1.68 diyafram açıklığına sahip muhtemelen OmniVision OV50Q. Bu, iyi bir diyafram açıklığına sahip oldukça büyük bir sensör. Ultra geniş açılı kamera da 50MP olacak ve f/2.0 diyafram açıklığına sahip olacak. Periskop 50MP telefoto lens ise 1/1.95" sensöre ve f/2.65 diyafram açıklığına sahip olacak.

    iQOO 16, kamera odaklı bir telefon olarak konumlandırılmıyor. Asıl özelliği performansı. Ancak, bir iç kaynağa göre, akıllı telefon harika fotoğraflar çekme konusunda fazlasıyla yetenekli olacak.

    Başka neler biliniyor? Akıllı telefon, 2K çözünürlüğe ve 165Hz yenileme hızına sahip 6,85 inçlik düz bir Samsung ekranıyla gelecek. Yeni Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro çipiyle güçlendirilecek. 8500 mAh pil, 100W şarjı destekleyecek. Vaat edilen diğer özellikler arasında ultrasonik parmak izi okuyucu, simetrik hoparlörler, güçlü bir titreşim motoru, IP68/IP69 koruma ve bir USB 3.2 bağlantı noktası yer alıyor.

    Açıklamanın Eylül ayı sonunda Çin'de yapılması bekleniyor.
    Digital Chat Station takma adıyla bilinen bir kaynak, iQOO 16 akıllı telefonun kamerası hakkında detaylı bilgiler ortaya çıkardı. Yakında piyasaya sürülecek amiral gemisi telefonun arka panelinde üç adet 50 MP modül bulunacağı söyleniyor. Ana 50MP sensör 1/1.3" boyutunda ve f/1.68 diyafram açıklığına sahip muhtemelen OmniVision OV50Q. Bu, iyi bir diyafram açıklığına sahip oldukça büyük bir sensör. Ultra geniş açılı kamera da 50MP olacak ve f/2.0 diyafram açıklığına sahip olacak. Periskop 50MP telefoto lens ise 1/1.95" sensöre ve f/2.65 diyafram açıklığına sahip olacak. iQOO 16, kamera odaklı bir telefon olarak konumlandırılmıyor. Asıl özelliği performansı. Ancak, bir iç kaynağa göre, akıllı telefon harika fotoğraflar çekme konusunda fazlasıyla yetenekli olacak. Başka neler biliniyor? Akıllı telefon, 2K çözünürlüğe ve 165Hz yenileme hızına sahip 6,85 inçlik düz bir Samsung ekranıyla gelecek. Yeni Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro çipiyle güçlendirilecek. 8500 mAh pil, 100W şarjı destekleyecek. Vaat edilen diğer özellikler arasında ultrasonik parmak izi okuyucu, simetrik hoparlörler, güçlü bir titreşim motoru, IP68/IP69 koruma ve bir USB 3.2 bağlantı noktası yer alıyor. Açıklamanın Eylül ayı sonunda Çin'de yapılması bekleniyor.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal