• Nytimes/Wirecutter - Oyun Monitörü Önerileri, İncelemeler. OLED-IPS Aralığı...
    Giriş: Türkçe tercüme alıntı...

    İlk OLED oyun monitörleri üç yıl önce piyasaya sürüldü ve inanılmaz kontrast ve neredeyse inanılmaz tepki süreleri sunuyordu. Ancak ilk modellerin fiyatı 1.000 dolardan fazlaydı ve stokta bulunması neredeyse imkansızdı.

    Zaman değişti. Dell, bu yılın başlarında, 240 Hz OLED ekranların muazzam kontrast ve tepki sürelerini, o eski modellerin fiyatının yarısından daha azına sunan Alienware AW2726DM'yi piyasaya sürdü . Benzer performansa sahip daha uygun fiyatlı bir oyun monitörü arıyorsanız, Dell AW2725DM, en iyi seçimimizle aynı 27 inç boyuta ve 1440p çözünürlüğe sahip, ancak OLED ekranı yok.

    Mevcut oyun monitörünüzü yükseltmek veya doğrudan en üst düzey hareket netliğine sahip bir monitöre geçmek istiyorsanız, MSI MPG 272QRF X36, bulanıklığı ve hareket bozukluklarını neredeyse tamamen ortadan kaldıran yeni bir arka ışık teknolojisine sahip. Yüksek çözünürlüklü oyunlar için ise Asus ROG Strix XG27JCG , 5K ve 1440p arasında geçiş yapmanıza olanak tanıyarak, düşük çözünürlükte yenileme hızınızı 330 Hz'e çıkarıyor.

    Önerdiğimiz her şey

    En iyi seçim
    Uygun fiyatlı bir OLED
    Dell Alienware AW2726DM

    Yükseltme seçeneği
    Etkileyici derecede net hareket
    MSI MPG 272QRF X36

    Bütçe dostu seçenek
    Uygun fiyatlı (ama ucuz olmayan) bir seçenek
    Dell Alienware AW2725DM

    Yüksek çözünürlüklü oyunlar için en iyisi
    Asus ROG Strix XG27JCG

    En iyi seçim

    En iyi seçim ,uygun fiyatlı bir OLEDDell Alienware AW2726DM
    Dell Alienware AW2726DM
    Bu OLED ekran, neredeyse sonsuz kontrast ve keskin hareket özelliğiyle, ekstra işlem gücüne ihtiyaç duymadan oyunlarınızı hayata geçiriyor. Ayrıca, neredeyse anlık tepki süreleri sayesinde, düşmanlar ekranınızda hızla hareket ederken çok daha az bulanıklık göreceksiniz.

    Çözünürlük: 2560×1440 | Yenileme hızı: 240 Hz | Bağlantı noktaları: iki HDMI, bir DisplayPort 1.4 | USB-C şarj: yok | USB hub: yok

    Dell Alienware AW2726DM, en uygun fiyata en iyi renk, kontrast ve hareket netliği kombinasyonunu sunuyor. Bu kategorilerin hiçbirinde test ettiğimiz en iyi monitör olmasa da, hepsinde şaşırtıcı derecede iyi performans göstererek, 500 dolar veya daha fazla harcamadan yeni OLED teknolojisini denemek için harika bir yol sunuyor. Dell, bu kadar uygun bir fiyat elde etmek için bazı noktalarda taviz vermiş; bu nedenle diğer OLED'ler kadar parlak değil, çevre birimleri için USB bağlantı noktası yok ve standı monitöre vidalamanız gerekiyor. Dell'in diğer monitörleriyle aynı üç yıllık garantiye sahip ve bu garanti, ekran yanması gibi OLED'lerle ilgili sorunlara karşı özel koruma içeriyor.

    ...

    Diğer marka ve modellere ait inceleme ve öneriler, kaynak resmi sitesi:
    https://www.nytimes.com/wirecutter/reviews/best-gaming-monitor/

    Alienware - AW2726DM 27" QD-OLED QHD 240Hz 0.03ms FreeSync Premium Pro Gaming Monitor
    BESTBUY kullanıcı yorumları:
    https://www.bestbuy.com/product/alienware-aw2726dm-27-qd-oled-qhd-240hz-0-03ms-freesync-premium-pro-gaming-monitor-with-hdr-hdmi-displayport-black/J3K4L6WZQ6?irclickid=RIKXexWmRxyZUpmwXd28cyGMUkrxJpWRl3Nw2I0&irgwc=1&afsrc=1&ref=198&loc=The%20WireCutter&acampID=&mpid=197432&affgroup=%22Content%22






    Giriş: Türkçe tercüme alıntı... İlk OLED oyun monitörleri üç yıl önce piyasaya sürüldü ve inanılmaz kontrast ve neredeyse inanılmaz tepki süreleri sunuyordu. Ancak ilk modellerin fiyatı 1.000 dolardan fazlaydı ve stokta bulunması neredeyse imkansızdı. Zaman değişti. Dell, bu yılın başlarında, 240 Hz OLED ekranların muazzam kontrast ve tepki sürelerini, o eski modellerin fiyatının yarısından daha azına sunan Alienware AW2726DM'yi piyasaya sürdü . Benzer performansa sahip daha uygun fiyatlı bir oyun monitörü arıyorsanız, Dell AW2725DM, en iyi seçimimizle aynı 27 inç boyuta ve 1440p çözünürlüğe sahip, ancak OLED ekranı yok. Mevcut oyun monitörünüzü yükseltmek veya doğrudan en üst düzey hareket netliğine sahip bir monitöre geçmek istiyorsanız, MSI MPG 272QRF X36, bulanıklığı ve hareket bozukluklarını neredeyse tamamen ortadan kaldıran yeni bir arka ışık teknolojisine sahip. Yüksek çözünürlüklü oyunlar için ise Asus ROG Strix XG27JCG , 5K ve 1440p arasında geçiş yapmanıza olanak tanıyarak, düşük çözünürlükte yenileme hızınızı 330 Hz'e çıkarıyor. [b]Önerdiğimiz her şey[/b] En iyi seçim Uygun fiyatlı bir OLED Dell Alienware AW2726DM Yükseltme seçeneği Etkileyici derecede net hareket MSI MPG 272QRF X36 Bütçe dostu seçenek Uygun fiyatlı (ama ucuz olmayan) bir seçenek Dell Alienware AW2725DM Yüksek çözünürlüklü oyunlar için en iyisi Asus ROG Strix XG27JCG [b]En iyi seçim[/b] En iyi seçim ,uygun fiyatlı bir OLEDDell Alienware AW2726DM Dell Alienware AW2726DM Bu OLED ekran, neredeyse sonsuz kontrast ve keskin hareket özelliğiyle, ekstra işlem gücüne ihtiyaç duymadan oyunlarınızı hayata geçiriyor. Ayrıca, neredeyse anlık tepki süreleri sayesinde, düşmanlar ekranınızda hızla hareket ederken çok daha az bulanıklık göreceksiniz. Çözünürlük: 2560×1440 | Yenileme hızı: 240 Hz | Bağlantı noktaları: iki HDMI, bir DisplayPort 1.4 | USB-C şarj: yok | USB hub: yok Dell Alienware AW2726DM, en uygun fiyata en iyi renk, kontrast ve hareket netliği kombinasyonunu sunuyor. Bu kategorilerin hiçbirinde test ettiğimiz en iyi monitör olmasa da, hepsinde şaşırtıcı derecede iyi performans göstererek, 500 dolar veya daha fazla harcamadan yeni OLED teknolojisini denemek için harika bir yol sunuyor. Dell, bu kadar uygun bir fiyat elde etmek için bazı noktalarda taviz vermiş; bu nedenle diğer OLED'ler kadar parlak değil, çevre birimleri için USB bağlantı noktası yok ve standı monitöre vidalamanız gerekiyor. Dell'in diğer monitörleriyle aynı üç yıllık garantiye sahip ve bu garanti, ekran yanması gibi OLED'lerle ilgili sorunlara karşı özel koruma içeriyor. ... Diğer marka ve modellere ait inceleme ve öneriler, kaynak resmi sitesi: https://www.nytimes.com/wirecutter/reviews/best-gaming-monitor/ Alienware - AW2726DM 27" QD-OLED QHD 240Hz 0.03ms FreeSync Premium Pro Gaming Monitor BESTBUY kullanıcı yorumları: https://www.bestbuy.com/product/alienware-aw2726dm-27-qd-oled-qhd-240hz-0-03ms-freesync-premium-pro-gaming-monitor-with-hdr-hdmi-displayport-black/J3K4L6WZQ6?irclickid=RIKXexWmRxyZUpmwXd28cyGMUkrxJpWRl3Nw2I0&irgwc=1&afsrc=1&ref=198&loc=The%20WireCutter&acampID=&mpid=197432&affgroup=%22Content%22
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 212 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • 2K çözünürlüğe ve 240Hz yenileme hızına sahip MSI MAG 272QP QD-OLED X24 oyun monitörü
    MSI MAG 272QP QD-OLED X24 oyun monitörü DNS mağazasında satışa sunuldu. Bu 26,5 inçlik model, 1440p çözünürlüğe (2560 × 1440 piksel) ve 16:9 en boy oranına sahip. Görüntülenebilir alan 590,4 × 333,7 mm ölçülerindedir.

    Monitör, 1 milyardan fazla renk gösterebilen 10 bitlik QD-OLED matrisine dayanmaktadır. 400 nit'e kadar parlaklık sunar. Ekran mat bir yüzeye sahiptir. Kontrast oranı 1.500.000:1'e ulaşır. Piksel tepki süresi (GtG) 0,03 ms'dir. Piksel yoğunluğu 111 ppi, piksel boyutu ise 229 µm'dir.

    Görüş açıları 178°'dir. Adobe RGB renk uzayının kapsamı %98, DCI-P3 %99 ve sRGB %138'dir. Delta E <2'dir. Adaptive-Sync dinamik ekran yenileme desteği uygulanmıştır. Titreşimsiz ve Düşük Mavi Işık teknolojileri göz korumasını sağlar.

    Monitörde bir DisplayPort 1.4a bağlantı noktası, iki HDMI 2.1 bağlantı noktası ve bir USB-C bağlantı noktası bulunuyor. Ayrıca oyun odaklı bir dizi özellik de içeriyor. Kullanımdayken 21 watt, uyku modunda ise 0,5 watt güç tüketiyor. MSI MAG 272QP QD-OLED X24, birlikte verilen standıyla birlikte 5,7 kg (12,7 lbs) ağırlığında. Fiyatı 23.739,00 TL den başlıyor.
    MSI MAG 272QP QD-OLED X24 oyun monitörü DNS mağazasında satışa sunuldu. Bu 26,5 inçlik model, 1440p çözünürlüğe (2560 × 1440 piksel) ve 16:9 en boy oranına sahip. Görüntülenebilir alan 590,4 × 333,7 mm ölçülerindedir. Monitör, 1 milyardan fazla renk gösterebilen 10 bitlik QD-OLED matrisine dayanmaktadır. 400 nit'e kadar parlaklık sunar. Ekran mat bir yüzeye sahiptir. Kontrast oranı 1.500.000:1'e ulaşır. Piksel tepki süresi (GtG) 0,03 ms'dir. Piksel yoğunluğu 111 ppi, piksel boyutu ise 229 µm'dir. Görüş açıları 178°'dir. Adobe RGB renk uzayının kapsamı %98, DCI-P3 %99 ve sRGB %138'dir. Delta E <2'dir. Adaptive-Sync dinamik ekran yenileme desteği uygulanmıştır. Titreşimsiz ve Düşük Mavi Işık teknolojileri göz korumasını sağlar. Monitörde bir DisplayPort 1.4a bağlantı noktası, iki HDMI 2.1 bağlantı noktası ve bir USB-C bağlantı noktası bulunuyor. Ayrıca oyun odaklı bir dizi özellik de içeriyor. Kullanımdayken 21 watt, uyku modunda ise 0,5 watt güç tüketiyor. MSI MAG 272QP QD-OLED X24, birlikte verilen standıyla birlikte 5,7 kg (12,7 lbs) ağırlığında. Fiyatı 23.739,00 TL den başlıyor.
    Beğen
    7
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 628 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PC Centric, Ağustos 2026 için En İyi OLED Oyun Monitörlerini Açıkladı
    https://youtu.be/Dzr4DFVqXoI?si=EQ5Kyu240gHXWcfx
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)

    En iyi OLED monitör hangisi ve 2026'nın en iyi oyun monitörü hangisi? W-OLED mi yoksa QD OLED mi? 4K, 1440p mi yoksa ultra geniş mi? 240Hz, 360Hz mi yoksa 500Hz mi? Oyun PC'niz, PS5 Pro ve Xbox Series X için 2026 oyun monitörü satın alma rehberi

    Bir uzman, oyuncular ve e-spor sporcuları için en dengeli modellerin bir listesini sundu.

    YouTube kanalı PC Centric'in yazarı, Ağustos 2026 itibarıyla en iyi OLED monitörlerin bir sıralamasını derledi. Uzman, çeşitli fiyat segmentleri ve kullanım senaryoları için modelleri analiz etti.

    AOC Agon Pro AG276QZD2
    AOC Agon Pro AG276QZD2, uygun fiyatlı segmentte lider olarak kabul ediliyor. Bu monitör, 2560 × 1440 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip 26,7 inç QD-OLED panele sahip. Ekran parlaklığı 1000 nit'e kadar çıkıyor.

    Uzman, alternatif olarak ASUS Strix XG27AQDMES veya Alienware AW2726DM modellerini değerlendirmeyi öneriyor.

    ASUS ROG Strix XG27AQWMG
    Orta segmentte, uzman, parlak WOLED ekranı, 2560 x 1440 çözünürlüğü ve 280 Hz yenileme hızıyla ASUS ROG Strix XG27AQWMG'yi en iyi seçenek olarak değerlendiriyor. 1400 nit'e kadar tepe parlaklık sunan bu model, önceki modellere göre daha parlak bir görüntü sağlıyor.

    Alternatif olarak, blog yazarı mat yüzeyli GIGABYTE MO27Q2'yi öneriyor; bu monitör parlak ortamlardaki yansımalarla daha iyi başa çıkıyor.

    MSI MAG 272QP QD-OLED X50
    PC Centric, profesyonel oyuncular için iki modeli öne çıkarıyor: 500 Hz yenileme hızına sahip MSI MAG 272QP QD-OLED X50 ve 540 Hz yenileme hızına ve Tandem teknolojisine sahip ASUS ROG Swift PG27AQWP-W.

    Her iki monitörün de çözünürlüğü 2560 × 1440 piksel, ancak ASUS modelinin görüntüsü daha parlak.

    ASUS PG32UCDM
    32 inç monitörler arasında amiral gemisi ASUS PG32UCDM öne çıkıyor. 3840 × 2160 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip QD-OLED panele sahip olan monitörün maksimum parlaklığı 1000 nit'tir.

    Uzman ayrıca MSI MPG 321URX modeline daha yakından bakmayı öneriyor; %40 daha ucuz olmasına rağmen, en üst modellerden çok da aşağı kalmıyor.

    ASUS ROG Strix XG34WCMS
    ASUS ROG Strix XG34WCMS, en iyi geniş ekran çözümü olarak adlandırıldı. 34 inçlik bu monitör, Tandem RGB QD-OLED panele, 3440 x 1440 piksel çözünürlüğe, 280 Hz yenileme hızına ve 1300 nit tepe parlaklığına sahip. Blog yazarı, alternatif olarak Alienware AW3426DW'yi öneriyor, ancak bu monitör aynı özelliklere sahip değil.

    Alıntıdır...

    00:00 OLED Satın Alma Rehberi!
    01:20 OLED Nedir?
    03:42 Ama OLED Daha mı Kısık?
    05:08 Samsung Ekran vs LG Ekran
    07:32 Her OLED Eşit Değildir
    08:11 EKRAN YANMASI!?!
    10:58 Uygun Fiyatlı OLED Önerileri
    12:18 İdeal OLED Oyun Monitörleri
    13:40 500Hz+ E-Spor OLED Ekranlar
    15:56 4K OLED Ekranlar
    16:52 Panel Kaplamaları
    17:46 Ultra Geniş OLED Ekranlar
    20:34 Büyük OLED Ekranlar
    22:50 OLED Titremesi
    https://youtu.be/Dzr4DFVqXoI?si=EQ5Kyu240gHXWcfx (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur) [i]En iyi OLED monitör hangisi ve 2026'nın en iyi oyun monitörü hangisi? W-OLED mi yoksa QD OLED mi? 4K, 1440p mi yoksa ultra geniş mi? 240Hz, 360Hz mi yoksa 500Hz mi? Oyun PC'niz, PS5 Pro ve Xbox Series X için 2026 oyun monitörü satın alma rehberi [/i] Bir uzman, oyuncular ve e-spor sporcuları için en dengeli modellerin bir listesini sundu. YouTube kanalı PC Centric'in yazarı, Ağustos 2026 itibarıyla en iyi OLED monitörlerin bir sıralamasını derledi. Uzman, çeşitli fiyat segmentleri ve kullanım senaryoları için modelleri analiz etti. [b]AOC Agon Pro AG276QZD2[/b] AOC Agon Pro AG276QZD2, uygun fiyatlı segmentte lider olarak kabul ediliyor. Bu monitör, 2560 × 1440 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip 26,7 inç QD-OLED panele sahip. Ekran parlaklığı 1000 nit'e kadar çıkıyor. Uzman, alternatif olarak [b]ASUS Strix XG27AQDMES[/b] veya [b]Alienware AW2726DM[/b] modellerini değerlendirmeyi öneriyor. [b]ASUS ROG Strix XG27AQWMG[/b] Orta segmentte, uzman, parlak WOLED ekranı, 2560 x 1440 çözünürlüğü ve 280 Hz yenileme hızıyla ASUS ROG Strix XG27AQWMG'yi en iyi seçenek olarak değerlendiriyor. 1400 nit'e kadar tepe parlaklık sunan bu model, önceki modellere göre daha parlak bir görüntü sağlıyor. Alternatif olarak, blog yazarı mat yüzeyli [b]GIGABYTE MO27Q2[/b]'yi öneriyor; bu monitör parlak ortamlardaki yansımalarla daha iyi başa çıkıyor. [b]MSI MAG 272QP QD-OLED X50[/b] PC Centric, profesyonel oyuncular için iki modeli öne çıkarıyor: 500 Hz yenileme hızına sahip MSI MAG 272QP QD-OLED X50 ve 540 Hz yenileme hızına ve Tandem teknolojisine sahip ASUS ROG Swift PG27AQWP-W. Her iki monitörün de çözünürlüğü 2560 × 1440 piksel, ancak ASUS modelinin görüntüsü daha parlak. [b]ASUS PG32UCDM[/b] 32 inç monitörler arasında amiral gemisi ASUS PG32UCDM öne çıkıyor. 3840 × 2160 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip QD-OLED panele sahip olan monitörün maksimum parlaklığı 1000 nit'tir. Uzman ayrıca MSI MPG 321URX modeline daha yakından bakmayı öneriyor; %40 daha ucuz olmasına rağmen, en üst modellerden çok da aşağı kalmıyor. [b]ASUS ROG Strix XG34WCMS[/b] ASUS ROG Strix XG34WCMS, en iyi geniş ekran çözümü olarak adlandırıldı. 34 inçlik bu monitör, Tandem RGB QD-OLED panele, 3440 x 1440 piksel çözünürlüğe, 280 Hz yenileme hızına ve 1300 nit tepe parlaklığına sahip. Blog yazarı, alternatif olarak Alienware AW3426DW'yi öneriyor, ancak bu monitör aynı özelliklere sahip değil. Alıntıdır... 00:00 OLED Satın Alma Rehberi! 01:20 OLED Nedir? 03:42 Ama OLED Daha mı Kısık? 05:08 Samsung Ekran vs LG Ekran 07:32 Her OLED Eşit Değildir 08:11 EKRAN YANMASI!?! 10:58 Uygun Fiyatlı OLED Önerileri 12:18 İdeal OLED Oyun Monitörleri 13:40 500Hz+ E-Spor OLED Ekranlar 15:56 4K OLED Ekranlar 16:52 Panel Kaplamaları 17:46 Ultra Geniş OLED Ekranlar 20:34 Büyük OLED Ekranlar 22:50 OLED Titremesi
    PC Centric, Ağustos 2026 için En İyi OLED Oyun Monitörlerini Açıkladı
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 920 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Murat Gamsız - Sistem Önerileri - 7 / Fırtına Öncesi Fırtına
    00:00 Giriş ve Piyasa Takibi
    00:33 Eylül Ayında Beklenen Büyük Zamlar
    01:45 Nvidia ve AMD: VRAM Kaynaklı Fiyat Artışları
    02:30 Eski Stok vs Yeni Stok: Neden Zayıf Ürün Daha Pahalı?
    03:50 Laptop Alacaklar Dikkat:
    05:05 Ekonomik Kriz Sistemi: PS5 Pro Fiyatına PC Toplamak
    06:26 Uygun Fiyatlı Sistem Bileşenleri
    08:44 En İyi Oyun İşlemcileri:
    10:16 Intel Ultra 7 İşlemciler Alınır mı?
    12:39 Anakart Seçimi: B850 mi, X870E mi?
    13:20 RAM Piyasasında DRAM: 2028’e Kadar Rahatlama Yok!
    14:02 Ekran Kartı Fiyat Tablosu: Nvidia vs AMD Fırsatları
    16:11 SSD, Soğutma ve Monitör Piyasasında Son Durum
    17:44 Güncel AMD ve Intel Sistem Maliyetleri
    18:03 Bütçe Dostu Sistem Modifikasyonu
    23:13 Son Uyarılar

    https://youtu.be/cCd7wDzncQE?si=GaZ9FWklOew4XP5M
    00:00 Giriş ve Piyasa Takibi 00:33 Eylül Ayında Beklenen Büyük Zamlar 01:45 Nvidia ve AMD: VRAM Kaynaklı Fiyat Artışları 02:30 Eski Stok vs Yeni Stok: Neden Zayıf Ürün Daha Pahalı? 03:50 Laptop Alacaklar Dikkat: 05:05 Ekonomik Kriz Sistemi: PS5 Pro Fiyatına PC Toplamak 06:26 Uygun Fiyatlı Sistem Bileşenleri 08:44 En İyi Oyun İşlemcileri: 10:16 Intel Ultra 7 İşlemciler Alınır mı? 12:39 Anakart Seçimi: B850 mi, X870E mi? 13:20 RAM Piyasasında DRAM: 2028’e Kadar Rahatlama Yok! 14:02 Ekran Kartı Fiyat Tablosu: Nvidia vs AMD Fırsatları 16:11 SSD, Soğutma ve Monitör Piyasasında Son Durum 17:44 Güncel AMD ve Intel Sistem Maliyetleri 18:03 Bütçe Dostu Sistem Modifikasyonu 23:13 Son Uyarılar https://youtu.be/cCd7wDzncQE?si=GaZ9FWklOew4XP5M
    Murat Gamsız - Sistem Önerileri - 7 / Fırtına Öncesi Fırtına
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 796 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA, 1080p monitörlerin en popüler monitörler olmasının ana nedenini belirler...
    2026 yılında 1440p ve 4K monitörler her zamankinden daha ucuz, ancak oyuncular bunları benimsemekte yavaş davranıyor. Steam Donanım Anketi'ne göre oyuncuların %51,12'si 1080p monitör kullanıyor. Eylül 2023'te bu rakam %61 civarındaydı, yani daha yüksek çözünürlüklere geçiş yavaş da olsa gerçekleşiyor.

    XDA, asıl sorunun pahalı donanımda yattığına inanıyor. Sonuçta, 2026 yılında 1440p bir monitör satın almak nispeten ucuz. 200 dolara kolayca bir model bulabilirsiniz. Ancak böyle bir ekranda yüksek grafik ayarlarında istikrarlı bir kare hızı sağlamak tamamen başka bir konu.

    Bu, oldukça güçlü ve pahalı bir ekran kartı gerektiriyor, tercihen en az 12 GB VRAM'e sahip bir kart. Bu da RTX 5070 veya en azından RTX 5060 Ti (16 GB) gibi bir kart anlamına geliyor . Birçok oyuncu için böyle bir ekran kartına yükseltme yapmak karşılanabilir bir maliyet değil. Dahası, durum giderek kötüleşiyor: NVIDIA ve AMD, bellek piyasası krizi nedeniyle daha fazla fiyat artışı açıkladı.
    XDA'nın yazdığına göre, "Bütün bunların en üzücü yanı, bellek krizinin bütçesi kısıtlı oyuncular için yükseltme seçeneklerini nasıl etkilediği. 1080p'den vazgeçmeye razı olan herkes için, 12 GB VRAM'e sahip orta seviye bir ekran kartı her zaman mantıklı bir sonraki adımdı. Ancak, fiyat etiketi bu bariz yükseltmeyi birçok kişinin yapmaya istekli olmadığı bir mali karara dönüştürdü."
    Alıntıdır...
    2026 yılında 1440p ve 4K monitörler her zamankinden daha ucuz, ancak oyuncular bunları benimsemekte yavaş davranıyor. Steam Donanım Anketi'ne göre oyuncuların %51,12'si 1080p monitör kullanıyor. Eylül 2023'te bu rakam %61 civarındaydı, yani daha yüksek çözünürlüklere geçiş yavaş da olsa gerçekleşiyor. XDA, asıl sorunun pahalı donanımda yattığına inanıyor. Sonuçta, 2026 yılında 1440p bir monitör satın almak nispeten ucuz. 200 dolara kolayca bir model bulabilirsiniz. Ancak böyle bir ekranda yüksek grafik ayarlarında istikrarlı bir kare hızı sağlamak tamamen başka bir konu. Bu, oldukça güçlü ve pahalı bir ekran kartı gerektiriyor, tercihen en az 12 GB VRAM'e sahip bir kart. Bu da RTX 5070 veya en azından RTX 5060 Ti (16 GB) gibi bir kart anlamına geliyor . Birçok oyuncu için böyle bir ekran kartına yükseltme yapmak karşılanabilir bir maliyet değil. Dahası, durum giderek kötüleşiyor: NVIDIA ve AMD, bellek piyasası krizi nedeniyle daha fazla fiyat artışı açıkladı. [quote][i]XDA'nın yazdığına göre, "Bütün bunların en üzücü yanı, bellek krizinin bütçesi kısıtlı oyuncular için yükseltme seçeneklerini nasıl etkilediği. 1080p'den vazgeçmeye razı olan herkes için, 12 GB VRAM'e sahip orta seviye bir ekran kartı her zaman mantıklı bir sonraki adımdı. Ancak, fiyat etiketi bu bariz yükseltmeyi birçok kişinin yapmaya istekli olmadığı bir mali karara dönüştürdü."[/i][/quote] Alıntıdır...
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 986 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Sisteminizdeki darboğazı nasıl tespit edersiniz?
    Herhangi bir şey satın almadan önce, sisteminizi gerçekten yavaşlatan bileşenin hangisi olduğunu bulmanız gerekir. Sorun işlemcideyse yeni bir ekran kartı almak yardımcı olmaz ve bunun tersi de geçerlidir.

    Sorunu teşhis etmenin en kolay yolu, oyun oynarken veya çalışırken yükü izlemektir. Bunun için MSI Afterburner (Rivatuner ile birlikte), Görev Yöneticisi (Windows 11) veya HWiNFO64 uygundur. Üç göstergeyi aynı anda izlemeniz gerekir: GPU yükü, CPU yükü ve RAM yükü.

    -GPU %95-100 oranında, CPU ise %40-60 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz ekran kartında. CPU bunu halledebiliyor, ancak GPU kareleri yeterince hızlı işleyemiyor. Ekran kartını yükseltmek doğrudan FPS'yi artıracaktır.

    -CPU %90-100 oranında, GPU ise %50-70 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz CPU'da. CPU, GPU için görevleri hazırlayamadığı için grafik kartı boşta kalıyor. Oyunlarda bu durum "FPS sınırlaması" olarak kendini gösteriyor; sayaç tek bir sayıya ulaşıyor ve grafik ayarlarından bağımsız olarak artmıyor. Çözünürlüğü düşürmek de yardımcı olmuyor; bu, kesin bir CPU darboğazı belirtisidir.

    -Her iki bileşen de eşit oranda yük altında ( %70-85). Bu dengeli bir sistemdir. Bileşenlerden herhangi birini yükseltmek performans artışı sağlayacaktır, ancak belirgin bir darboğaz olması durumuna göre daha az olacaktır.

    -Sistem yavaş açılıyor, uygulamalar gecikmeli olarak açılıyor ve oyunlarda seviyelerin yüklenmesi uzun sürüyor. Depolama sürücüsü darboğaz oluşturuyor. Eğer HDD takılıysa, M.2 NVMe SSD'ye yükseltmek bilgisayarın performansını önemli ölçüde artıracaktır.

    -RAM sürekli olarak %85-95 kapasitede çalışıyor. Bellek azalıyor. Sistem, disk sayfalama dosyasını kullanıyor; bu da hızlı bir SSD'de bile performansta ciddi bir düşüşe neden oluyor.

    Ekran kartı: oyun için en önemli bileşen ve aynı zamanda en pahalı olanı.

    Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir.

    Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir.

    Ekran kartı ne zaman değiştirilmeli?
    "Ekran kartını ne zaman değiştirmeliyim?" sorusu, çoğu oyuncunun aklına her 3-4 yılda bir geliyor. İşte değiştirme zamanının geldiğini gösteren üç açık işaret.

    Ekran kartı gerekli çözünürlüğü veya ayarları kaldıramıyor. 1440p monitörde çözünürlüğü 1080p'ye düşürmeniz veya mevcut oyunlarda rahatça 60+ FPS elde etmek için ayarları "orta" seviyeye indirmeniz gerekiyorsa, bu açık bir işarettir. 2024-2026'dan itibaren çıkacak yeni oyunlar video belleğinden önemli ölçüde daha fazla talepkar olacak: 1080p Yüksek ayarlar için minimum 8 GB VRAM, 1440p için ise 12 GB VRAM gerekecek.

    Ekran kartı üç veya dört nesil öncesine ait. RTX 2060, RX 5700 XT ve benzeri kartlar hala çalışıyor, ancak ışın izleme ve yükseltme (DLSS 3.5, FSR 4) içeren oyunlarda güncel kartlarla performans farkı önemli ölçüde arttı. Kart Kare Üretimi'ni desteklemiyorsa, modern oyun motorlarının yeteneklerinin önemli bir kısmından mahrum kalıyorsunuz demektir.

    8 GB'ın altında video bellek kapasitesi. 2026 yılında 6 GB VRAM'e sahip kartlar (GTX 1660, RTX 3060 6 GB), bazı AAA oyunlarda yüksek ayarlarda bile yetersiz video belleği sorunu yaşıyor. Bu durum takılmalara, FPS düşüşlerine ve yavaş doku yükleme sürelerine yol açıyor.

    2026 İşlemci Yükseltmesi: Ne Zaman Değerlidir, Ne Zaman Değildir?

    İşlemci yükseltmesi, ekran kartı yükseltmesinden daha karmaşıktır: CPU, platforma (soket ve yonga seti) bağlıdır. Çoğu durumda, işlemciyi değiştirmek anakartı ve genellikle RAM'i de değiştirmeyi gerektirir. Bu da "CPU yükseltmesini" "platform değişikliğine" dönüştürür ve buna bağlı olarak daha yüksek bir bütçe gerektirir.

    İşlemci yükseltmesi ne zaman haklı gerekçeye sahiptir?
    Oyunlarda işlemci darboğazı yaşanıyor; grafik ayarlarından bağımsız olarak FPS tavan yapıyor. Bu durum özellikle dört çekirdekli işlemciler (Core i5-7400, Ryzen 5 1600 ve üzeri) için geçerli. Modern oyunlar aktif olarak 6-8 çekirdek kullanıyor ve 3D V-Cache'e sahip Ryzen 7 7800X3D, işlemci mimarisinin oyun performansı için saat hızı kadar önemli olduğunu gösteriyor.

    Yayın akışı, video düzenleme, 3D renderlama. Çoklu iş parçacıklı görevlerde, işlemci nesilleri arasındaki fark önemli. Aynı anda yayın akışı yapıyor ve oyun oynuyorsanız, zayıf bir işlemci video akışını kodlamak için oyundan performans "çalacak".

    Aynı platform içinde yükseltme. Anakart aynı sokette daha üst düzey bir işlemciyi destekliyorsa, bu en uygun maliyetli seçenektir. Örneğin, Ryzen 5 3600'ü destekleyen bir AM4 anakart, anakartı değiştirmeden (sadece BIOS'u güncellemeniz gerekir) Ryzen 7 5800X3D'yi destekleyebilir. Uyumlu işlemcilerin listesi için anakart üreticisinin web sitesini kontrol edin.

    Alıntıdır...
    Herhangi bir şey satın almadan önce, sisteminizi gerçekten yavaşlatan bileşenin hangisi olduğunu bulmanız gerekir. Sorun işlemcideyse yeni bir ekran kartı almak yardımcı olmaz ve bunun tersi de geçerlidir. Sorunu teşhis etmenin en kolay yolu, oyun oynarken veya çalışırken yükü izlemektir. Bunun için MSI Afterburner (Rivatuner ile birlikte), Görev Yöneticisi (Windows 11) veya HWiNFO64 uygundur. Üç göstergeyi aynı anda izlemeniz gerekir: GPU yükü, CPU yükü ve RAM yükü. -GPU %95-100 oranında, CPU ise %40-60 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz ekran kartında. CPU bunu halledebiliyor, ancak GPU kareleri yeterince hızlı işleyemiyor. Ekran kartını yükseltmek doğrudan FPS'yi artıracaktır. -CPU %90-100 oranında, GPU ise %50-70 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz CPU'da. CPU, GPU için görevleri hazırlayamadığı için grafik kartı boşta kalıyor. Oyunlarda bu durum "FPS sınırlaması" olarak kendini gösteriyor; sayaç tek bir sayıya ulaşıyor ve grafik ayarlarından bağımsız olarak artmıyor. Çözünürlüğü düşürmek de yardımcı olmuyor; bu, kesin bir CPU darboğazı belirtisidir. -Her iki bileşen de eşit oranda yük altında ( %70-85). Bu dengeli bir sistemdir. Bileşenlerden herhangi birini yükseltmek performans artışı sağlayacaktır, ancak belirgin bir darboğaz olması durumuna göre daha az olacaktır. -Sistem yavaş açılıyor, uygulamalar gecikmeli olarak açılıyor ve oyunlarda seviyelerin yüklenmesi uzun sürüyor. Depolama sürücüsü darboğaz oluşturuyor. Eğer HDD takılıysa, M.2 NVMe SSD'ye yükseltmek bilgisayarın performansını önemli ölçüde artıracaktır. -RAM sürekli olarak %85-95 kapasitede çalışıyor. Bellek azalıyor. Sistem, disk sayfalama dosyasını kullanıyor; bu da hızlı bir SSD'de bile performansta ciddi bir düşüşe neden oluyor. [b]Ekran kartı: oyun için en önemli bileşen ve aynı zamanda en pahalı olanı.[/b] Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir. Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir. [b]Ekran kartı ne zaman değiştirilmeli?[/b] "Ekran kartını ne zaman değiştirmeliyim?" sorusu, çoğu oyuncunun aklına her 3-4 yılda bir geliyor. İşte değiştirme zamanının geldiğini gösteren üç açık işaret. Ekran kartı gerekli çözünürlüğü veya ayarları kaldıramıyor. 1440p monitörde çözünürlüğü 1080p'ye düşürmeniz veya mevcut oyunlarda rahatça 60+ FPS elde etmek için ayarları "orta" seviyeye indirmeniz gerekiyorsa, bu açık bir işarettir. 2024-2026'dan itibaren çıkacak yeni oyunlar video belleğinden önemli ölçüde daha fazla talepkar olacak: 1080p Yüksek ayarlar için minimum 8 GB VRAM, 1440p için ise 12 GB VRAM gerekecek. Ekran kartı üç veya dört nesil öncesine ait. RTX 2060, RX 5700 XT ve benzeri kartlar hala çalışıyor, ancak ışın izleme ve yükseltme (DLSS 3.5, FSR 4) içeren oyunlarda güncel kartlarla performans farkı önemli ölçüde arttı. Kart Kare Üretimi'ni desteklemiyorsa, modern oyun motorlarının yeteneklerinin önemli bir kısmından mahrum kalıyorsunuz demektir. 8 GB'ın altında video bellek kapasitesi. 2026 yılında 6 GB VRAM'e sahip kartlar (GTX 1660, RTX 3060 6 GB), bazı AAA oyunlarda yüksek ayarlarda bile yetersiz video belleği sorunu yaşıyor. Bu durum takılmalara, FPS düşüşlerine ve yavaş doku yükleme sürelerine yol açıyor. [b]2026 İşlemci Yükseltmesi: Ne Zaman Değerlidir, Ne Zaman Değildir?[/b] İşlemci yükseltmesi, ekran kartı yükseltmesinden daha karmaşıktır: CPU, platforma (soket ve yonga seti) bağlıdır. Çoğu durumda, işlemciyi değiştirmek anakartı ve genellikle RAM'i de değiştirmeyi gerektirir. Bu da "CPU yükseltmesini" "platform değişikliğine" dönüştürür ve buna bağlı olarak daha yüksek bir bütçe gerektirir. İşlemci yükseltmesi ne zaman haklı gerekçeye sahiptir? Oyunlarda işlemci darboğazı yaşanıyor; grafik ayarlarından bağımsız olarak FPS tavan yapıyor. Bu durum özellikle dört çekirdekli işlemciler (Core i5-7400, Ryzen 5 1600 ve üzeri) için geçerli. Modern oyunlar aktif olarak 6-8 çekirdek kullanıyor ve 3D V-Cache'e sahip Ryzen 7 7800X3D, işlemci mimarisinin oyun performansı için saat hızı kadar önemli olduğunu gösteriyor. Yayın akışı, video düzenleme, 3D renderlama. Çoklu iş parçacıklı görevlerde, işlemci nesilleri arasındaki fark önemli. Aynı anda yayın akışı yapıyor ve oyun oynuyorsanız, zayıf bir işlemci video akışını kodlamak için oyundan performans "çalacak". Aynı platform içinde yükseltme. Anakart aynı sokette daha üst düzey bir işlemciyi destekliyorsa, bu en uygun maliyetli seçenektir. Örneğin, Ryzen 5 3600'ü destekleyen bir AM4 anakart, anakartı değiştirmeden (sadece BIOS'u güncellemeniz gerekir) Ryzen 7 5800X3D'yi destekleyebilir. Uyumlu işlemcilerin listesi için anakart üreticisinin web sitesini kontrol edin. Alıntıdır...
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PCWorld - Çoğu oyuncunun pahalı bir ekran kartına ihtiyacı yok.
    Bilgisayarlarda oyunlar kasmaya başladığında, genellikle yeni bir bilgisayar almanın veya bazı bileşenleri yükseltmenin zamanı geldiğinin bir işaretidir. Örneğin, daha güçlü bir ekran kartı FPS'yi artırmaya yardımcı olabilir. PCWorld'e göre, çoğu insanın böyle bir yükseltme için çok para harcamasına gerek yoktur.

    Elbette, birçok şey belirli kullanım senaryosuna bağlıdır. Ancak bir oyuncu genellikle 1920×1080 veya 2560×1440 piksel çözünürlükte, ultra yüksek yenileme hızına sahip olmayan bir ekranda ve grafik ayarları veya ışın izleme maksimuma çıkarılmadan oynuyorsa, orta seviye bir hızlandırıcı yeterli olabilir.

    Yüksek performanslı bir ekran kartı çok fazla güç tüketir ve potansiyelinin büyük bir kısmı, 144 Hz'e kadar yenileme hızına sahip ana akım Full HD/WQHD monitörlerde tam olarak ortaya çıkmaz. Dahası, ultra yüksek grafik ayarları genellikle abartılır. Birçok oyun donanım üzerindeki işlem yükünü artırır, ancak ortaya çıkan kalite iyileşmesi genellikle hemen fark edilmez.

    ''PCWorld'ün yazdığına göre, "Ultra ayarlar etkinleştirildiğinde dokular, gölgeler ve aydınlatma biraz daha iyi görünebilir, ancak gerçek oyun deneyiminde fark neredeyse hiç hissedilmez. Ultra ayarlar yerine yüksek ayarlar, genellikle görüntü kalitesi ve performans arasında çok daha iyi bir denge sağlar. Aynı şey ışın izleme için de geçerlidir. Bu teknoloji etkileyici aydınlatma efektleri yaratır, ancak grafik kartına çok fazla yük bindirir."''

    Orta seviye ekran kartları da DLSS, FSR ve kare oluşturma dahil olmak üzere amiral gemisi kartlarla aynı teknolojilerin tümünü destekler. Bu, saf GPU performansının yetersiz kalabileceği durumlarda daha yüksek kare hızlarına olanak tanır.

    PCWorld'ün vardığı sonuca göre, modern ekran kartlarının yüksek fiyatları göz önüne alındığında, oyuncular orta seviye seçeneklere daha yakından bakmalıdır. Seçim yaparken kullanım senaryonuzu, istediğiniz çözünürlüğü, grafik ayarlarını ve kare hızını dikkate alın.

    XDA daha önce 2026 yılında oyun bilgisayarı için 6 çekirdekli işlemci seçmenin nedenlerini özetlemiş ve AMD AM5 platformunun neden umut vadeden bir yatırım olduğunu açıklamıştı .

    Alıntıdır...
    Bilgisayarlarda oyunlar kasmaya başladığında, genellikle yeni bir bilgisayar almanın veya bazı bileşenleri yükseltmenin zamanı geldiğinin bir işaretidir. Örneğin, daha güçlü bir ekran kartı FPS'yi artırmaya yardımcı olabilir. PCWorld'e göre, çoğu insanın böyle bir yükseltme için çok para harcamasına gerek yoktur. Elbette, birçok şey belirli kullanım senaryosuna bağlıdır. Ancak bir oyuncu genellikle 1920×1080 veya 2560×1440 piksel çözünürlükte, ultra yüksek yenileme hızına sahip olmayan bir ekranda ve grafik ayarları veya ışın izleme maksimuma çıkarılmadan oynuyorsa, orta seviye bir hızlandırıcı yeterli olabilir. Yüksek performanslı bir ekran kartı çok fazla güç tüketir ve potansiyelinin büyük bir kısmı, 144 Hz'e kadar yenileme hızına sahip ana akım Full HD/WQHD monitörlerde tam olarak ortaya çıkmaz. Dahası, ultra yüksek grafik ayarları genellikle abartılır. Birçok oyun donanım üzerindeki işlem yükünü artırır, ancak ortaya çıkan kalite iyileşmesi genellikle hemen fark edilmez. ''[i]PCWorld'ün yazdığına göre, "Ultra ayarlar etkinleştirildiğinde dokular, gölgeler ve aydınlatma biraz daha iyi görünebilir, ancak gerçek oyun deneyiminde fark neredeyse hiç hissedilmez. Ultra ayarlar yerine yüksek ayarlar, genellikle görüntü kalitesi ve performans arasında çok daha iyi bir denge sağlar. Aynı şey ışın izleme için de geçerlidir. Bu teknoloji etkileyici aydınlatma efektleri yaratır, ancak grafik kartına çok fazla yük bindirir."[/i]'' Orta seviye ekran kartları da DLSS, FSR ve kare oluşturma dahil olmak üzere amiral gemisi kartlarla aynı teknolojilerin tümünü destekler. Bu, saf GPU performansının yetersiz kalabileceği durumlarda daha yüksek kare hızlarına olanak tanır. PCWorld'ün vardığı sonuca göre, modern ekran kartlarının yüksek fiyatları göz önüne alındığında, oyuncular orta seviye seçeneklere daha yakından bakmalıdır. Seçim yaparken kullanım senaryonuzu, istediğiniz çözünürlüğü, grafik ayarlarını ve kare hızını dikkate alın. XDA daha önce 2026 yılında oyun bilgisayarı için 6 çekirdekli işlemci seçmenin nedenlerini özetlemiş ve AMD AM5 platformunun neden umut vadeden bir yatırım olduğunu açıklamıştı . Alıntıdır...
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 959 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • AMD, PlayStation 5 seviyesinde GPU performansı sunan Radeon RX 9050'yi resmen tanıttı.
    AMD, 1080p oyun performansı için yeni uygun fiyatlı Radeon RX 9050 grafik kartını tanıttı. Yeni kart, tipik olarak 92W güç tüketimi ve yaklaşık 10,6 TFLOPS FP32 performansı sunuyor. WCCFtech'e göre, RX 9050 yalnızca Asya-Pasifik bölgesi, Japonya ve Latin Amerika'da 279 dolarlık fiyatla satışa sunulacak.

    [i]RDNA 4 GPU, 16 işlem birimi, 1024 akış işlemcisi, 16 ışın izleme hızlandırıcı ve 32 yapay zeka hızlandırıcı içerir. Oyun saati 1920 MHz olup, artırılmış saat hızı 2600 MHz'e kadar çıkabilir.


    Grafik kartı, 18 Gbps hızında çalışan maksimum 8 GB GDDR6 belleğe, 128 bit veri yoluna ve 288 GB/s bant genişliğine sahiptir. Infinity Cache 32 MB'tır. Tek bir 8 pinli güç konektörü mevcuttur ve AMD 450W'lık bir güç kaynağı önermektedir.

    AMD'nin kendi açıklamasına göre, 1080p çözünürlükte ve orta ayarlarda RX 9050, Cyberpunk 2077'de 96 FPS, Forza Horizon 6'da 131 FPS, Pragmata'da 85 FPS, 007: First Light'ta 60 FPS ve Call of Duty: Black Ops 7'de 116 FPS performans sunuyor.[/i]

    Şirket ayrıca Counter-Strike 2'de 227 FPS, Rainbow Six Siege'de 206 FPS ve Valorant'ta 593 FPS bildirdi. Sonuncusu yüksek ayarlarda test edildi. AMD, sistem yapılandırmasını açıklamadı veya ölçeklendirme ya da kare hızı iyileştirmelerinin kullanılıp kullanılmadığını belirtmedi.

    SAPPHIRE, kompakt Radeon RX 9050 PULSE 8 GB ekran kartını tanıttı ve bunun için 650W'lık bir güç kaynağı önerdi.

    SAPPHIRE, 8 GB GDDR6 belleğe, 2760 MHz'e kadar frekansa ve çift fanlı soğutma sistemine sahip Radeon RX 9050 PULSE'u tanıttı. Grafik kartı, orta ve yüksek ayarlarda 1080p oyun oynamak için tasarlandı.

    Üretici, 100W RX 9050 PULSE için 650W'lık bir güç kaynağı önermektedir. Karşılaştırma yapmak gerekirse, AMD 165W Radeon RX 7600 için 550W'lık bir güç kaynağı önerirken, NVIDIA aynı güç kaynağını GeForce RTX 5050 için önermektedir.

    RDNA 4 GPU, 16 işlem birimi, 1024 akış işlemcisi, 16 ışın izleme hızlandırıcı ve 32 MB Infinity Cache içerir. Oyun saati 2260 MHz olup, artırılmış saat hızı 2760 MHz'e kadar çıkabilir.

    Grafik kartı, 18 Gbps hızında çalışan 8 GB GDDR6 belleğe ve 128 bit veri yoluna sahiptir. Ek güç için tek bir 8 pinli konektör kullanılır.

    Ekran kartı FSR 4, FSR Redstone, AFMF 2, Anti-Lag 2 ve HYPR-RX'i desteklemektedir.

    Çift yuvalı soğutma sistemi, çift fan, kompozit ısı boruları ve Honeywell PTM7950 termal arayüzü içerir. Tasarım ayrıca metal bir arka plaka, altı katmanlı bir PCB ve yedi fazlı dijital bir güç kaynağına sahiptir.

    Grafik kartının boyutları 200 x 109,25 x 40,6 mm'dir. Monitör bağlantısı için iki adet HDMI 2.1b ve bir adet DisplayPort 2.1a bağlantı noktası mevcuttur.

    Fiyat ve satış bölgeleri henüz açıklanmadı.

    Kaynak: Videocardz
    https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-9050-launches-at-279-in-asia-pacific-japan-and-latin-america

    https://videocardz.com/newz/sapphire-launches-radeon-rx-9050-pulse-with-8gb-memory-and-100w-tbp
    [i]AMD, 1080p oyun performansı için yeni uygun fiyatlı Radeon RX 9050 grafik kartını tanıttı. Yeni kart, tipik olarak 92W güç tüketimi ve yaklaşık 10,6 TFLOPS FP32 performansı sunuyor. WCCFtech'e göre, RX 9050 yalnızca Asya-Pasifik bölgesi, Japonya ve Latin Amerika'da 279 dolarlık fiyatla satışa sunulacak. [i]RDNA 4 GPU, 16 işlem birimi, 1024 akış işlemcisi, 16 ışın izleme hızlandırıcı ve 32 yapay zeka hızlandırıcı içerir. Oyun saati 1920 MHz olup, artırılmış saat hızı 2600 MHz'e kadar çıkabilir.[/i] Grafik kartı, 18 Gbps hızında çalışan maksimum 8 GB GDDR6 belleğe, 128 bit veri yoluna ve 288 GB/s bant genişliğine sahiptir. Infinity Cache 32 MB'tır. Tek bir 8 pinli güç konektörü mevcuttur ve AMD 450W'lık bir güç kaynağı önermektedir. AMD'nin kendi açıklamasına göre, 1080p çözünürlükte ve orta ayarlarda RX 9050, Cyberpunk 2077'de 96 FPS, Forza Horizon 6'da 131 FPS, Pragmata'da 85 FPS, 007: First Light'ta 60 FPS ve Call of Duty: Black Ops 7'de 116 FPS performans sunuyor.[/i] [i]Şirket ayrıca Counter-Strike 2'de 227 FPS, Rainbow Six Siege'de 206 FPS ve Valorant'ta 593 FPS bildirdi. Sonuncusu yüksek ayarlarda test edildi. AMD, sistem yapılandırmasını açıklamadı veya ölçeklendirme ya da kare hızı iyileştirmelerinin kullanılıp kullanılmadığını belirtmedi.[/i] [b]SAPPHIRE, kompakt Radeon RX 9050 PULSE 8 GB ekran kartını tanıttı ve bunun için 650W'lık bir güç kaynağı önerdi.[/b] SAPPHIRE, 8 GB GDDR6 belleğe, 2760 MHz'e kadar frekansa ve çift fanlı soğutma sistemine sahip Radeon RX 9050 PULSE'u tanıttı. Grafik kartı, orta ve yüksek ayarlarda 1080p oyun oynamak için tasarlandı. Üretici, 100W RX 9050 PULSE için 650W'lık bir güç kaynağı önermektedir. Karşılaştırma yapmak gerekirse, AMD 165W Radeon RX 7600 için 550W'lık bir güç kaynağı önerirken, NVIDIA aynı güç kaynağını GeForce RTX 5050 için önermektedir. RDNA 4 GPU, 16 işlem birimi, 1024 akış işlemcisi, 16 ışın izleme hızlandırıcı ve 32 MB Infinity Cache içerir. Oyun saati 2260 MHz olup, artırılmış saat hızı 2760 MHz'e kadar çıkabilir. Grafik kartı, 18 Gbps hızında çalışan 8 GB GDDR6 belleğe ve 128 bit veri yoluna sahiptir. Ek güç için tek bir 8 pinli konektör kullanılır. Ekran kartı FSR 4, FSR Redstone, AFMF 2, Anti-Lag 2 ve HYPR-RX'i desteklemektedir. Çift yuvalı soğutma sistemi, çift fan, kompozit ısı boruları ve Honeywell PTM7950 termal arayüzü içerir. Tasarım ayrıca metal bir arka plaka, altı katmanlı bir PCB ve yedi fazlı dijital bir güç kaynağına sahiptir. Grafik kartının boyutları 200 x 109,25 x 40,6 mm'dir. Monitör bağlantısı için iki adet HDMI 2.1b ve bir adet DisplayPort 2.1a bağlantı noktası mevcuttur. Fiyat ve satış bölgeleri henüz açıklanmadı. Kaynak: Videocardz https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-9050-launches-at-279-in-asia-pacific-japan-and-latin-america https://videocardz.com/newz/sapphire-launches-radeon-rx-9050-pulse-with-8gb-memory-and-100w-tbp
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • ComputerBase Kullanıcılar Açısından En İyi monitör Üreticilerine Yönelik Anket yapar...
    Kullanıcılar tarafından birkaç şok edici cevap ve paylaşım gelir...

    En iyi üreticilerden birinin monitörü. Hiç şüphe yok. LG UltraGear 32GS85Q-B.
    Oyunlardaki karanlık sahnelerde, sanki biri arkamdan el feneri tutuyormuş gibi hissediyorum.


    ComputerBase Konu Sayfası:
    https://www.computerbase.de/artikel/monitore/readers-choice-awards-bester-monitor-hersteller-2026.97179/

    Kullanıcılar tarafından birkaç şok edici cevap ve paylaşım gelir... [i]En iyi üreticilerden birinin monitörü. Hiç şüphe yok. LG UltraGear 32GS85Q-B. Oyunlardaki karanlık sahnelerde, sanki biri arkamdan el feneri tutuyormuş gibi hissediyorum.[/i] ComputerBase Konu Sayfası: https://www.computerbase.de/artikel/monitore/readers-choice-awards-bester-monitor-hersteller-2026.97179/
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 698 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Murat Gamsız - Sistem Önerileri 6 / Temmuz'da Zam? Analiz...
    00:00 Giriş
    01:10 Ekonomik Krizde Sistem Toplama Stratejileri
    02:05 Konsol mu PC mi? (PS5 Pro vs. PC Karşılaştırması)
    02:40 Soket AM5 Avantajı
    03:30 İşlemci Seçimi
    04:20 Ekran Kartı Analizi
    05:35 Neden Çift Kule Tipi Hava Soğutma?
    06:27 İşlemci Piyasası: 9800X 3D vs. Intel Ultra 7 270K Plus
    08:15 Anakart Seçimi: B850 mi, X870E mi?
    09:30 RAM ve Ekran Kartı Fiyatlarında Son Durum
    10:10 RTX 5070 Ti vs. RX 9070 XT: 20.000 TL Farka Değer mi?
    11:18 SSD Tavsiyeleri
    11:37 Soğutma
    13:05 Monitörler: OLED ve QHD Fiyatları
    14:00 Sinerji Speranza Hazır Sistem
    15:15 Sistem Fiyatları
    16:05 Sektör Dedikoduları: Temmuz Ayında Zam Beklentisi!
    17:25 2028'e Kadar Karanlık Tablo: Hammadde Krizi
    18:14 GTA 6 Faktörü: Konsol ve PC Upgrade Dalgası
    19:15 Kapanış ve Gelecek Ay Hazırlığı

    https://youtu.be/dYNLbHUuPRw?si=fCEucvMAgrY8Mzpq
    00:00 Giriş 01:10 Ekonomik Krizde Sistem Toplama Stratejileri 02:05 Konsol mu PC mi? (PS5 Pro vs. PC Karşılaştırması) 02:40 Soket AM5 Avantajı 03:30 İşlemci Seçimi 04:20 Ekran Kartı Analizi 05:35 Neden Çift Kule Tipi Hava Soğutma? 06:27 İşlemci Piyasası: 9800X 3D vs. Intel Ultra 7 270K Plus 08:15 Anakart Seçimi: B850 mi, X870E mi? 09:30 RAM ve Ekran Kartı Fiyatlarında Son Durum 10:10 RTX 5070 Ti vs. RX 9070 XT: 20.000 TL Farka Değer mi? 11:18 SSD Tavsiyeleri 11:37 Soğutma 13:05 Monitörler: OLED ve QHD Fiyatları 14:00 Sinerji Speranza Hazır Sistem 15:15 Sistem Fiyatları 16:05 Sektör Dedikoduları: Temmuz Ayında Zam Beklentisi! 17:25 2028'e Kadar Karanlık Tablo: Hammadde Krizi 18:14 GTA 6 Faktörü: Konsol ve PC Upgrade Dalgası 19:15 Kapanış ve Gelecek Ay Hazırlığı https://youtu.be/dYNLbHUuPRw?si=fCEucvMAgrY8Mzpq
    Murat Gamsız -  Sistem Önerileri 6 / Temmuz'da Zam? Analiz...
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • IPS matrisli ve 320 Hz frekanslı 27 inçlik GIGABYTE G27Q3 monitör
    GIGABYTE G27Q3, mat yüzeyli 27 inç IPS panele, 2560 x 1440 piksel çözünürlüğe ve 320 Hz yenileme hızına sahip. Tepki süresi 1 ms GtG. Monitör 16:9 en boy oranına ve 110 ppi piksel yoğunluğuna sahip. Parlaklık 350 nit'e, statik kontrast oranı ise 1300:1'e ulaşıyor.

    Ekran, 10 bit renk derinliğiyle 1 milyardan fazla rengi destekler. DCI-P3 renk uzayının %98'ini ve sRGB renk uzayının %140'ını kapsar. VESA DisplayHDR 400 sertifikalıdır ve 178 derecelik dikey ve yatay görüş açıları sunar.

    Ekran yırtılmasını önlemek için AMD FreeSync Premium özelliği bulunmaktadır. Üretici, titreşimsiz ve düşük mavi ışık göz koruma teknolojilerini uygulamıştır. Resim içinde resim özelliği ve oyun zamanlayıcısı da mevcuttur. Monitörde dört taraflı ısı dağıtım sistemi bulunmaktadır.

    Ayarlanabilir stand, ekranın yüksekliğini, eğimini ve dönüşünü ayarlamanıza olanak tanır. Ayrıca dikey modda da kullanılabilir. Birlikte verilen stand, özel bir VESA 100 x 100 mm braket ile değiştirilebilir. Arka panelde RGB aydınlatma bulunur. Bağlantı seçenekleri arasında iki adet HDMI 2.0 portu, bir adet DisplayPort 1.4 portu, 3,5 mm ses jakı ve bir adet USB Type-A portu yer alır.
    GIGABYTE G27Q3, mat yüzeyli 27 inç IPS panele, 2560 x 1440 piksel çözünürlüğe ve 320 Hz yenileme hızına sahip. Tepki süresi 1 ms GtG. Monitör 16:9 en boy oranına ve 110 ppi piksel yoğunluğuna sahip. Parlaklık 350 nit'e, statik kontrast oranı ise 1300:1'e ulaşıyor. Ekran, 10 bit renk derinliğiyle 1 milyardan fazla rengi destekler. DCI-P3 renk uzayının %98'ini ve sRGB renk uzayının %140'ını kapsar. VESA DisplayHDR 400 sertifikalıdır ve 178 derecelik dikey ve yatay görüş açıları sunar. Ekran yırtılmasını önlemek için AMD FreeSync Premium özelliği bulunmaktadır. Üretici, titreşimsiz ve düşük mavi ışık göz koruma teknolojilerini uygulamıştır. Resim içinde resim özelliği ve oyun zamanlayıcısı da mevcuttur. Monitörde dört taraflı ısı dağıtım sistemi bulunmaktadır. Ayarlanabilir stand, ekranın yüksekliğini, eğimini ve dönüşünü ayarlamanıza olanak tanır. Ayrıca dikey modda da kullanılabilir. Birlikte verilen stand, özel bir VESA 100 x 100 mm braket ile değiştirilebilir. Arka panelde RGB aydınlatma bulunur. Bağlantı seçenekleri arasında iki adet HDMI 2.0 portu, bir adet DisplayPort 1.4 portu, 3,5 mm ses jakı ve bir adet USB Type-A portu yer alır.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 963 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • İşte 2026 standartlarında, performans odaklı bir "Güçlü Bilgisayar" için önerilen teknik yapı:
    1. Temel Bileşenler (Performans Omurgası)İşlemci (CPU): Çoklu görevler ve kurgu işleri için en az 8 çekirdekli, güncel nesil bir işlemci seçin. Öneri: Intel Core i7 (14. veya 15. nesil) veya AMD Ryzen 7 7000/9000 serisi. Ekran Kartı (GPU): Özellikle yapay zeka içerik üretimi ve Three.js simülasyonları için NVIDIA tercih etmeniz çok önemlidir. CUDA çekirdekleri, yapay zeka araçları ve render süreçleri için endüstri standardıdır. Öneri: RTX 4070 Ti Super veya üstü (En az 12GB - 16GB VRAM, yoğun görsel işler için kritik).Bellek (RAM): 16GB artık alt sınır. İçerik üretimi ve kodlama projelerinde aynı anda çok fazla sekme ve uygulama açtığınız için 32GB (2x16GB) DDR5 bellek idealdir. Depolama (SSD): Hız her şeydir. İşletim sistemi ve projeleriniz için en az 1TB veya 2TB NVMe M.2 SSD (PCIe 4.0 veya 5.0) kullanın.2. Kritik Tamamlayıcılar Anakart : İşlemcinizin ve RAM'inizin hızını tam destekleyen, gelecekte yükseltmeye açık (yeni nesil soket yapısına sahip) kaliteli bir B veya Z serisi anakart. Güç Kaynağı (PSU): Sistemin toplam yükünün en az %20 fazlasını karşılayacak, 80+ Gold sertifikalı bir PSU seçin. 750W-850W arası genellikle yeterlidir. Soğutma: Güçlü işlemciler ısınır. Uzun süreli render işlemleri yapıyorsanız, 240mm veya 360mm sıvı soğutma sistemin kararlılığını korur.3. Kullanım Alanınıza Özel Tavsiyeler İhtiyaç Neden Önemli? Yapay Zeka & Render NVIDIA GPU ve mümkün olduğunca yüksek VRAM (12GB+).Three.js & Kodlama İyi bir işlemci (tek çekirdek hızı) ve hızlı RAM. Video Kurgu Çok hızlı NVMe SSD ve en az 32GB RAM. Önemli NotlarFiyat/Performans: Bütçenizi belirlerken ekran kartına öncelik verin, çünkü içerik üretimi ve oyun performansını doğrudan belirleyen odur. Uyumluluk: Seçtiğiniz tüm parçaların (özellikle kasanın içine sığacak ekran kartı boyutu ve sıvı soğutma desteği) birbirine uygunluğunu PCPartPicker gibi sitelerden kontrol edebilirsiniz. Ekran: Tasarım ve kurgu işleriniz için renk doğruluğu yüksek (IPS panel, %100 sRGB/Adobe RGB kapsamlı) bir monitör seçmeyi ihmal etmeyin.
    1. Temel Bileşenler (Performans Omurgası)İşlemci (CPU): Çoklu görevler ve kurgu işleri için en az 8 çekirdekli, güncel nesil bir işlemci seçin. Öneri: Intel Core i7 (14. veya 15. nesil) veya AMD Ryzen 7 7000/9000 serisi. Ekran Kartı (GPU): Özellikle yapay zeka içerik üretimi ve Three.js simülasyonları için NVIDIA tercih etmeniz çok önemlidir. CUDA çekirdekleri, yapay zeka araçları ve render süreçleri için endüstri standardıdır. Öneri: RTX 4070 Ti Super veya üstü (En az 12GB - 16GB VRAM, yoğun görsel işler için kritik).Bellek (RAM): 16GB artık alt sınır. İçerik üretimi ve kodlama projelerinde aynı anda çok fazla sekme ve uygulama açtığınız için 32GB (2x16GB) DDR5 bellek idealdir. Depolama (SSD): Hız her şeydir. İşletim sistemi ve projeleriniz için en az 1TB veya 2TB NVMe M.2 SSD (PCIe 4.0 veya 5.0) kullanın.2. Kritik Tamamlayıcılar Anakart : İşlemcinizin ve RAM'inizin hızını tam destekleyen, gelecekte yükseltmeye açık (yeni nesil soket yapısına sahip) kaliteli bir B veya Z serisi anakart. Güç Kaynağı (PSU): Sistemin toplam yükünün en az %20 fazlasını karşılayacak, 80+ Gold sertifikalı bir PSU seçin. 750W-850W arası genellikle yeterlidir. Soğutma: Güçlü işlemciler ısınır. Uzun süreli render işlemleri yapıyorsanız, 240mm veya 360mm sıvı soğutma sistemin kararlılığını korur.3. Kullanım Alanınıza Özel Tavsiyeler İhtiyaç Neden Önemli? Yapay Zeka & Render NVIDIA GPU ve mümkün olduğunca yüksek VRAM (12GB+).Three.js & Kodlama İyi bir işlemci (tek çekirdek hızı) ve hızlı RAM. Video Kurgu Çok hızlı NVMe SSD ve en az 32GB RAM. Önemli NotlarFiyat/Performans: Bütçenizi belirlerken ekran kartına öncelik verin, çünkü içerik üretimi ve oyun performansını doğrudan belirleyen odur. Uyumluluk: Seçtiğiniz tüm parçaların (özellikle kasanın içine sığacak ekran kartı boyutu ve sıvı soğutma desteği) birbirine uygunluğunu PCPartPicker gibi sitelerden kontrol edebilirsiniz. Ekran: Tasarım ve kurgu işleriniz için renk doğruluğu yüksek (IPS panel, %100 sRGB/Adobe RGB kapsamlı) bir monitör seçmeyi ihmal etmeyin.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal