• WalleGalaxy, Samsung Galaxy Z Fold9 ve Galaxy Z Fold9 Ultra'nın kameraları hakkında bilgi veriyor.
    Yakında piyasaya sürülecek Samsung Galaxy Z Fold9 ve Z Fold9 Ultra katlanabilir akıllı telefonlarının kameralarıyla ilgili ilk detaylar internette ortaya çıktı. Bilgiler WalleGalaxy tarafından paylaşıldı.

    Galaxy Z Fold9'un, selefinin özelliklerini miras alacağı söyleniyor: 50 megapiksel ana kamera ve aynı çözünürlüğe sahip ultra geniş açılı modül. Akıllı telefonda telefoto lens bulunmayacak. Kullanılacak sensör modelleri ise henüz bilinmiyor.

    Galaxy Z Fold9 Ultra, üçlü arka kamera kurulumuna sahip olacak. Yeni 200MP ana sensör, 50MP ultra geniş açılı kamera ve 3x optik zoomlu telefoto lens içerecek. Bu yapılandırma, mevcut Fold8 Ultra'da kullanılanla benzer olacak. Ancak sızıntıya göre, ana modül yükseltilecek. Telefoto lensin çözünürlüğü henüz açıklanmadı.

    Dolayısıyla Samsung, büyük olasılıkla normal ve Ultra sürümlerini fotoğrafçılık yeteneklerine göre farklılaştırmaya devam edecektir.
    Yakında piyasaya sürülecek Samsung Galaxy Z Fold9 ve Z Fold9 Ultra katlanabilir akıllı telefonlarının kameralarıyla ilgili ilk detaylar internette ortaya çıktı. Bilgiler WalleGalaxy tarafından paylaşıldı. Galaxy Z Fold9'un, selefinin özelliklerini miras alacağı söyleniyor: 50 megapiksel ana kamera ve aynı çözünürlüğe sahip ultra geniş açılı modül. Akıllı telefonda telefoto lens bulunmayacak. Kullanılacak sensör modelleri ise henüz bilinmiyor. Galaxy Z Fold9 Ultra, üçlü arka kamera kurulumuna sahip olacak. Yeni 200MP ana sensör, 50MP ultra geniş açılı kamera ve 3x optik zoomlu telefoto lens içerecek. Bu yapılandırma, mevcut Fold8 Ultra'da kullanılanla benzer olacak. Ancak sızıntıya göre, ana modül yükseltilecek. Telefoto lensin çözünürlüğü henüz açıklanmadı. Dolayısıyla Samsung, büyük olasılıkla normal ve Ultra sürümlerini fotoğrafçılık yeteneklerine göre farklılaştırmaya devam edecektir.
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 185 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Honor Win RT'yi Google Pixel 10a ile karşılaştırdı
    Honor Win RT'yi Google Pixel 10a ile karşılaştırdı. Honor neredeyse her açıdan daha iyi, ancak küçük bir ayrıntı var.

    HONOR Win RT ve Google Pixel 10a tamamen farklı cihazlar. İlki yüksek performans, oyun yetenekleri ve büyük bir bataryaya odaklanırken, ikincisi mobil fotoğrafçılık, Android'in rahatlığı ve uzun vadeli yazılım desteğine önem veriyor. Yine de fiyatları benzer. Bu nedenle Gizmochina bu karşılaştırmayı yaptı.

    HONOR Win RT, Snapdragon 8 Elite işlemci ve dahili soğutma fanı ile donatılmıştır. 185Hz yenileme hızına ve 6000 nit tepe parlaklığına sahip 6,83 inç AMOLED ekrana sahiptir. 16 GB'a kadar RAM ve 1 TB'a kadar depolama alanı sunar. 10.000 mAh bataryası bulunur. 100W kablolu şarjı ve 27W ters şarjı destekler. Kablosuz şarj özelliği bulunmamaktadır. Ayrıca IP68/IP69K koruma sınıfına sahiptir.

    Google Pixel 10a, 120Hz yenileme hızına ve 3000 nit tepe parlaklığına sahip daha kompakt 6,3 inç P-OLED ekran sunuyor. Tensor G4 işlemci, 8GB RAM ve 256GB'a kadar depolama alanıyla güçlendirilmiştir. Akıllı telefonun en önemli satış noktası kameralarıdır. Ana sensör, optik görüntü sabitleme özelliğine sahip 48MP'lik bir ünitedir ve ultra geniş açılı lens ise 13MP'lik bir ünitedir. Bu sensörler, Google'ın tescilli görüntü işleme algoritmalarıyla desteklenmektedir. Pil kapasitesi 5100 mAh'dir. 30W kablolu şarjı ve 10W kablosuz şarjı destekler.

    Her iki cihaz da ana kamerada 60 fps hızında 4K video kaydını destekliyor. Honor'un 50 MP ön kamerası 60 fps hızında 4K video kaydedebilirken, Pixel'in kayıt hızı 30 fps ile sınırlı.

    Gizmochina'ya göre, HONOR WIN RT oyun oynamak için daha tercih edilebilir bir cihaz. Ayrıca uzun pil ömrüne önem verenleri de memnun edecek. Pixel 10a ise daha iyi kamera özelliklerine, kablosuz şarj özelliğine ve yedi Android güncellemesine sahip.
    Honor Win RT'yi Google Pixel 10a ile karşılaştırdı. Honor neredeyse her açıdan daha iyi, ancak küçük bir ayrıntı var. HONOR Win RT ve Google Pixel 10a tamamen farklı cihazlar. İlki yüksek performans, oyun yetenekleri ve büyük bir bataryaya odaklanırken, ikincisi mobil fotoğrafçılık, Android'in rahatlığı ve uzun vadeli yazılım desteğine önem veriyor. Yine de fiyatları benzer. Bu nedenle Gizmochina bu karşılaştırmayı yaptı. HONOR Win RT, Snapdragon 8 Elite işlemci ve dahili soğutma fanı ile donatılmıştır. 185Hz yenileme hızına ve 6000 nit tepe parlaklığına sahip 6,83 inç AMOLED ekrana sahiptir. 16 GB'a kadar RAM ve 1 TB'a kadar depolama alanı sunar. 10.000 mAh bataryası bulunur. 100W kablolu şarjı ve 27W ters şarjı destekler. Kablosuz şarj özelliği bulunmamaktadır. Ayrıca IP68/IP69K koruma sınıfına sahiptir. Google Pixel 10a, 120Hz yenileme hızına ve 3000 nit tepe parlaklığına sahip daha kompakt 6,3 inç P-OLED ekran sunuyor. Tensor G4 işlemci, 8GB RAM ve 256GB'a kadar depolama alanıyla güçlendirilmiştir. Akıllı telefonun en önemli satış noktası kameralarıdır. Ana sensör, optik görüntü sabitleme özelliğine sahip 48MP'lik bir ünitedir ve ultra geniş açılı lens ise 13MP'lik bir ünitedir. Bu sensörler, Google'ın tescilli görüntü işleme algoritmalarıyla desteklenmektedir. Pil kapasitesi 5100 mAh'dir. 30W kablolu şarjı ve 10W kablosuz şarjı destekler. Her iki cihaz da ana kamerada 60 fps hızında 4K video kaydını destekliyor. Honor'un 50 MP ön kamerası 60 fps hızında 4K video kaydedebilirken, Pixel'in kayıt hızı 30 fps ile sınırlı. Gizmochina'ya göre, HONOR WIN RT oyun oynamak için daha tercih edilebilir bir cihaz. Ayrıca uzun pil ömrüne önem verenleri de memnun edecek. Pixel 10a ise daha iyi kamera özelliklerine, kablosuz şarj özelliğine ve yedi Android güncellemesine sahip.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 841 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Xiaomi 18 Pro ve iQOO 16'yı karşılaştırıldı hangi akıllı telefon daha iyi?
    Her iki cihaz da amiral gemisi niteliğinde olup üst düzey Snapdragon işlemciler, birinci sınıf ekranlar ve 16 GB'a kadar RAM sunuyor. Ancak iQOO, oyun performansına, büyük bir pile ve son derece akıcı ekranlara öncelik veriyor. Xiaomi ise Leica optikli gelişmiş bir kamera sistemine, birinci sınıf malzemelere ve işlevsel bir arka ekrana öncelik veriyor.

    iQOO 16, 1440 × 3168 piksel çözünürlüğe ve 165 Hz yenileme hızına sahip 6,85 inç AMOLED panele sahip. Xiaomi 18 Pro ise 1120 × 2436 piksel çözünürlüğe ve 120 Hz yenileme hızına sahip daha kompakt 6,4 inç LTPO AMOLED panele sahip. İkincisi, uyarlanabilir yenileme hızı sayesinde daha iyi güç verimliliği sunuyor.

    İşlemci açısından, iQOO 16'da Adreno 850'li Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 bulunurken, Xiaomi 18 Pro'da Snapdragon 8 Elite Gen 6 yer alıyor. Her ikisi de Android 17 işletim sistemini kullanıyor. iQOO'nun pili önemli ölçüde daha büyük: 8400 mAh'ye karşılık 7000 mAh ve her ikisi de 100W kablolu şarj sunuyor. Ancak Xiaomi'nin kablosuz şarjı daha hızlı: 50W'a karşılık 40W. iQOO daha yüksek IP68/IP69 koruma derecesine sahipken, Xiaomi'nin kasası Dragon Crystal Glass 3 ön yüzü ve arkadaki 2,7 inçlik ikincil ekranıyla öne çıkıyor.

    Xiaomi 18 Pro'nun en önemli avantajı kamerasıdır. Ana modül, Leica optikli 200 megapiksel çözünürlüğe sahiptir. Bunu, 3,2x zoomlu 200 megapiksel periskop kamera ve otomatik odaklamalı 50 megapiksel ultra geniş açılı kamera takip eder. iQOO 16'da ise 50 megapiksel ana kamera, 3x zoomlu 50 megapiksel periskop kamera ve 50 megapiksel ultra geniş açılı kamera bulunur.

    Ancak belirleyici faktör fiyattır: iQOO 16 yaklaşık 800 dolara, Xiaomi 18 Pro ise yaklaşık 1000 dolara mal oluyor. Karşılaştırılabilir amiral gemisi donanımıyla iQOO, daha yüksek yenileme hızı, daha büyük pil, hızlı şarj ve oyun platformu sunuyor ve fiyatı da daha uygun.

    Xiaomi, fiyatını yalnızca gelişmiş Leica kamera teknolojisi, arka ekranı ve daha hızlı kablosuz şarj özelliğiyle haklı çıkarıyor. Yayın organı, çoğu alıcı için iQOO 16'nın daha mantıklı bir seçim olduğuna inanıyor. Xiaomi 18 Pro ise fotoğrafçılık ve videografiye öncelik verenler için değerlidir.
    Her iki cihaz da amiral gemisi niteliğinde olup üst düzey Snapdragon işlemciler, birinci sınıf ekranlar ve 16 GB'a kadar RAM sunuyor. Ancak iQOO, oyun performansına, büyük bir pile ve son derece akıcı ekranlara öncelik veriyor. Xiaomi ise Leica optikli gelişmiş bir kamera sistemine, birinci sınıf malzemelere ve işlevsel bir arka ekrana öncelik veriyor. iQOO 16, 1440 × 3168 piksel çözünürlüğe ve 165 Hz yenileme hızına sahip 6,85 inç AMOLED panele sahip. Xiaomi 18 Pro ise 1120 × 2436 piksel çözünürlüğe ve 120 Hz yenileme hızına sahip daha kompakt 6,4 inç LTPO AMOLED panele sahip. İkincisi, uyarlanabilir yenileme hızı sayesinde daha iyi güç verimliliği sunuyor. İşlemci açısından, iQOO 16'da Adreno 850'li Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 bulunurken, Xiaomi 18 Pro'da Snapdragon 8 Elite Gen 6 yer alıyor. Her ikisi de Android 17 işletim sistemini kullanıyor. iQOO'nun pili önemli ölçüde daha büyük: 8400 mAh'ye karşılık 7000 mAh ve her ikisi de 100W kablolu şarj sunuyor. Ancak Xiaomi'nin kablosuz şarjı daha hızlı: 50W'a karşılık 40W. iQOO daha yüksek IP68/IP69 koruma derecesine sahipken, Xiaomi'nin kasası Dragon Crystal Glass 3 ön yüzü ve arkadaki 2,7 inçlik ikincil ekranıyla öne çıkıyor. Xiaomi 18 Pro'nun en önemli avantajı kamerasıdır. Ana modül, Leica optikli 200 megapiksel çözünürlüğe sahiptir. Bunu, 3,2x zoomlu 200 megapiksel periskop kamera ve otomatik odaklamalı 50 megapiksel ultra geniş açılı kamera takip eder. iQOO 16'da ise 50 megapiksel ana kamera, 3x zoomlu 50 megapiksel periskop kamera ve 50 megapiksel ultra geniş açılı kamera bulunur. Ancak belirleyici faktör fiyattır: iQOO 16 yaklaşık 800 dolara, Xiaomi 18 Pro ise yaklaşık 1000 dolara mal oluyor. Karşılaştırılabilir amiral gemisi donanımıyla iQOO, daha yüksek yenileme hızı, daha büyük pil, hızlı şarj ve oyun platformu sunuyor ve fiyatı da daha uygun. Xiaomi, fiyatını yalnızca gelişmiş Leica kamera teknolojisi, arka ekranı ve daha hızlı kablosuz şarj özelliğiyle haklı çıkarıyor. Yayın organı, çoğu alıcı için iQOO 16'nın daha mantıklı bir seçim olduğuna inanıyor. Xiaomi 18 Pro ise fotoğrafçılık ve videografiye öncelik verenler için değerlidir.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 756 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • HUAWEI iki renkli amiral gemisi modeli Mate 90 RS Ultimate Design'ı tanıttı.
    HUAWEI, Çin'de yeni amiral gemisi RS modelini tanıttı ve bu model Mate 90 serisine katıldı. Cihaz, tasarım açısından Mate 90 Pro Max'ten farklılık gösteriyor.

    HUAWEI Mate 90 RS Ultimate Design, arka kapağında belirgin bir çizgi bulunan büyük bir fotoğraf bloğuna sahip. Üç renk seçeneği mevcut. Siyah ve gümüşe ek olarak, iki tonlu kırmızı ve beyaz bir seçenek de bulunuyor.

    Cihazın donanımı, yukarıda bahsedilen Mate 90 Pro Max'e benzer. Akıllı telefonda 2848 x 1320 piksel çözünürlüğe, 1-120 Hz yenileme hızına ve 12.000 nit tepe parlaklığına sahip 6,9 inç LTPO OLED ekran bulunuyor.

    Cihazın içinde tescilli Kirin 9050 Pro işlemci bulunuyor. 6800 mAh'lik pil, 100W kablolu şarjı ve 50W kablosuz şarjı destekliyor.

    Kamera donanımı Max versiyonuna benzer: f/1.4–f/4.0 arasında ayarlanabilir diyafram açıklığına sahip 50 MP ana kamera, 40 MP geniş açılı lens, 4x zoomlu 200 MP telefoto lens, 13 MP ön kamera ve 3D sensör.

    HUAWEI Mate 90 RS yalnızca 16 GB RAM ile sunuluyor ve depolama seçenekleri arasında 512 GB, 1 TB ve 2 TB bulunuyor.

    RS modeli ayrıca 1 inç sensörlü ve 10x sürekli optik zoomlu Ruiying Z10 değiştirilebilir lens sistemini de desteklemektedir. Bu aksesuar ayrı olarak satılmaktadır.
    HUAWEI, Çin'de yeni amiral gemisi RS modelini tanıttı ve bu model Mate 90 serisine katıldı. Cihaz, tasarım açısından Mate 90 Pro Max'ten farklılık gösteriyor. HUAWEI Mate 90 RS Ultimate Design, arka kapağında belirgin bir çizgi bulunan büyük bir fotoğraf bloğuna sahip. Üç renk seçeneği mevcut. Siyah ve gümüşe ek olarak, iki tonlu kırmızı ve beyaz bir seçenek de bulunuyor. Cihazın donanımı, yukarıda bahsedilen Mate 90 Pro Max'e benzer. Akıllı telefonda 2848 x 1320 piksel çözünürlüğe, 1-120 Hz yenileme hızına ve 12.000 nit tepe parlaklığına sahip 6,9 inç LTPO OLED ekran bulunuyor. Cihazın içinde tescilli Kirin 9050 Pro işlemci bulunuyor. 6800 mAh'lik pil, 100W kablolu şarjı ve 50W kablosuz şarjı destekliyor. Kamera donanımı Max versiyonuna benzer: f/1.4–f/4.0 arasında ayarlanabilir diyafram açıklığına sahip 50 MP ana kamera, 40 MP geniş açılı lens, 4x zoomlu 200 MP telefoto lens, 13 MP ön kamera ve 3D sensör. HUAWEI Mate 90 RS yalnızca 16 GB RAM ile sunuluyor ve depolama seçenekleri arasında 512 GB, 1 TB ve 2 TB bulunuyor. RS modeli ayrıca 1 inç sensörlü ve 10x sürekli optik zoomlu Ruiying Z10 değiştirilebilir lens sistemini de desteklemektedir. Bu aksesuar ayrı olarak satılmaktadır.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Kalp durması uyarısı özelliğine sahip Honor Watch 6 Pro akıllı saat tanıtıldı
    Çinli şirket HONOR, Watch 6 Pro akıllı saatini resmen tanıttı. Spor özelliklerine ve uzun pil ömrüne odaklanan Watch 6'nın aksine, Pro modeli sağlık takibine ağırlık veriyor.

    Yeni saatin en önemli özelliklerinden biri, potansiyel kalp durması uyarı sistemidir. Cihaz, sinyalleri analiz etmek için özel bir optik sensör kullanır ve anormal okumalar tespit edildiğinde güçlü bir şekilde titreşir. Özellikle yüksek riskli durumlarda, saat önceden programlanmış kişilerle iletişim kurar. Gerekirse, cihaz CPR ve defibrilatör kullanımı hakkında bilgi sağlayabilir. Bunun için bir akıllı telefonla eşleştirme gereklidir. Üretici, saatin tıbbi bir cihaz olmadığını ve bu nedenle kalp durmasını tanımayabileceğini veya yanlış uyarı verebileceğini vurgulamaktadır.

    Watch 6 Pro, gün boyunca kan basıncındaki değişiklikleri takip edebiliyor ve harici bir sürekli glikoz izleme sensörüne bağlanarak ölçümlerin dinamiklerini gösteriyor ve kan şekeri seviyelerini yönetmek için bir plan sunuyor.

    Teknik özellikler açısından, cihaz 466 x 466 piksel çözünürlüğe ve 5500 nit'e kadar parlaklığa sahip 1,5 inç çift katmanlı OLED ekrana sahip. IP68/IP69K koruma sınıfı ve üç antenli çift bantlı GNSS özelliği bulunuyor. Normal modda pil ömrü on güne kadar çıkıyor.

    Model beş farklı renk seçeneğiyle sunuluyor ve Çin'de 1.799 yuan fiyatla satışa sunuldu. Küresel satış tarihi henüz açıklanmadı.
    Çinli şirket HONOR, Watch 6 Pro akıllı saatini resmen tanıttı. Spor özelliklerine ve uzun pil ömrüne odaklanan Watch 6'nın aksine, Pro modeli sağlık takibine ağırlık veriyor. Yeni saatin en önemli özelliklerinden biri, potansiyel kalp durması uyarı sistemidir. Cihaz, sinyalleri analiz etmek için özel bir optik sensör kullanır ve anormal okumalar tespit edildiğinde güçlü bir şekilde titreşir. Özellikle yüksek riskli durumlarda, saat önceden programlanmış kişilerle iletişim kurar. Gerekirse, cihaz CPR ve defibrilatör kullanımı hakkında bilgi sağlayabilir. Bunun için bir akıllı telefonla eşleştirme gereklidir. Üretici, saatin tıbbi bir cihaz olmadığını ve bu nedenle kalp durmasını tanımayabileceğini veya yanlış uyarı verebileceğini vurgulamaktadır. Watch 6 Pro, gün boyunca kan basıncındaki değişiklikleri takip edebiliyor ve harici bir sürekli glikoz izleme sensörüne bağlanarak ölçümlerin dinamiklerini gösteriyor ve kan şekeri seviyelerini yönetmek için bir plan sunuyor. Teknik özellikler açısından, cihaz 466 x 466 piksel çözünürlüğe ve 5500 nit'e kadar parlaklığa sahip 1,5 inç çift katmanlı OLED ekrana sahip. IP68/IP69K koruma sınıfı ve üç antenli çift bantlı GNSS özelliği bulunuyor. Normal modda pil ömrü on güne kadar çıkıyor. Model beş farklı renk seçeneğiyle sunuluyor ve Çin'de 1.799 yuan fiyatla satışa sunuldu. Küresel satış tarihi henüz açıklanmadı.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • iPhone 18 Pro'yu 15 Pro, 16 Pro ve 17 Pro ile karşılaştırıldı
    ZONEofTECH, iPhone 18 Pro'yu 15 Pro, 16 Pro ve 17 Pro ile karşılaştırdı ve aradaki fark gerçekten göze çarpıyor. En önemli yenilik kameralarda. Yeni modelin ana kamerası f/1.48–f/4 arasında değişen diyafram açıklığına sahip. Düşük ışık koşullarında daha fazla ayrıntı yakalıyor. f/4'te akıllı telefon daha iyi arka plan ayrıntısı sunuyor. Telefoto lens artık 4x optik zoom ve 8x'e kadar optik kalite desteğiyle 48 MP çözünürlüğe sahip. Bu fark özellikle iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında belirgin. Ayrıca 18 MP'lik bir ön kamera da eklendi. Özellikler arasında deklanşör hızı, odak, diyafram ve beyaz dengesinin manuel olarak ayarlanması, 4K hızlandırılmış çekim ve yeni video özellikleri yer alıyor.

    Performans da iyileştirildi. Yeni modelde A20 Pro işlemci, 12 GB RAM, 7 çekirdekli GPU ve üç kat daha büyük bir buhar odası bulunuyor. Karşılaştırmalı testlerde iPhone 18 Pro, 16 Pro Max'e göre CPU'da %34-45 daha hızlı ve GPU'da iki katından fazla daha hızlı. iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında ise fark daha da büyük.

    Pil ömrü önemli bir avantaj haline geldi: iPhone 18 Pro'da 36 saate kadar, iPhone 18 Pro Max'te ise 45 saate kadar video oynatma süresi sunuluyor. %50 şarj yaklaşık 15 dakika sürüyor. Bu arada, başlangıç ​​fiyatı 1.199 dolara yükseldi.

    iPhone 15 Pro veya iPhone 16 Pro'dan yükseltme yapmak mantıklı. Yeni model farklı bir tasarıma, yeni bir kameraya, daha iyi performansa ve daha iyi bir pile sahip. Ancak iPhone 17 Pro sahipleri yükseltme yapmamalı. Akıllı telefonlar birbirine çok benziyor.
    ZONEofTECH, iPhone 18 Pro'yu 15 Pro, 16 Pro ve 17 Pro ile karşılaştırdı ve aradaki fark gerçekten göze çarpıyor. En önemli yenilik kameralarda. Yeni modelin ana kamerası f/1.48–f/4 arasında değişen diyafram açıklığına sahip. Düşük ışık koşullarında daha fazla ayrıntı yakalıyor. f/4'te akıllı telefon daha iyi arka plan ayrıntısı sunuyor. Telefoto lens artık 4x optik zoom ve 8x'e kadar optik kalite desteğiyle 48 MP çözünürlüğe sahip. Bu fark özellikle iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında belirgin. Ayrıca 18 MP'lik bir ön kamera da eklendi. Özellikler arasında deklanşör hızı, odak, diyafram ve beyaz dengesinin manuel olarak ayarlanması, 4K hızlandırılmış çekim ve yeni video özellikleri yer alıyor. Performans da iyileştirildi. Yeni modelde A20 Pro işlemci, 12 GB RAM, 7 çekirdekli GPU ve üç kat daha büyük bir buhar odası bulunuyor. Karşılaştırmalı testlerde iPhone 18 Pro, 16 Pro Max'e göre CPU'da %34-45 daha hızlı ve GPU'da iki katından fazla daha hızlı. iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında ise fark daha da büyük. Pil ömrü önemli bir avantaj haline geldi: iPhone 18 Pro'da 36 saate kadar, iPhone 18 Pro Max'te ise 45 saate kadar video oynatma süresi sunuluyor. %50 şarj yaklaşık 15 dakika sürüyor. Bu arada, başlangıç ​​fiyatı 1.199 dolara yükseldi. iPhone 15 Pro veya iPhone 16 Pro'dan yükseltme yapmak mantıklı. Yeni model farklı bir tasarıma, yeni bir kameraya, daha iyi performansa ve daha iyi bir pile sahip. Ancak iPhone 17 Pro sahipleri yükseltme yapmamalı. Akıllı telefonlar birbirine çok benziyor.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • GSMArena, vivo V80 akıllı telefonunun kamera özelliklerini sergiledi
    Vivo, 6 Ekim resmi lansmanından önce V80'i GSMArena gazetecilerine tanıttı. Akıllı telefon üç renk seçeneğiyle satışa sunulacak. Sunrise Anthem, Horizon Blue ve Stellar Black.

    GSMArena, Sunrise Anthem renk seçeneğini inceledi ve Bangkok'ta ana kamerayla fotoğraflar çekti.

    Vivo V80, 1.5K çözünürlüğe, 144Hz yenileme hızına ve 5000 nit'e kadar tepe parlaklığına sahip 6,59 inç OLED ekrana sahiptir. Ekran 1 nit'e kadar kısılabilir ve 1,07 milyar renk gösterebilir. 50MP ZEISS ön kamera için ortada delikli bir tasarım bulunur.

    ZEISS ile iş birliği içinde geliştirilen ana kamera, optik görüntü sabitleme özelliğine sahip Sony LYTIA 700V sensöre sahip. Buna ek olarak, 3x optik zoomlu 50 MP telefoto kamera (Sony IMX882 sensör) ve Vivo'nun çözünürlüğünü henüz açıklamadığı ultra geniş açılı bir modül bulunuyor.

    Ana kamerayla çekilen fotoğraflar Bangkok'ta çekildi.
    Vivo, 6 Ekim resmi lansmanından önce V80'i GSMArena gazetecilerine tanıttı. Akıllı telefon üç renk seçeneğiyle satışa sunulacak. Sunrise Anthem, Horizon Blue ve Stellar Black. GSMArena, Sunrise Anthem renk seçeneğini inceledi ve Bangkok'ta ana kamerayla fotoğraflar çekti. Vivo V80, 1.5K çözünürlüğe, 144Hz yenileme hızına ve 5000 nit'e kadar tepe parlaklığına sahip 6,59 inç OLED ekrana sahiptir. Ekran 1 nit'e kadar kısılabilir ve 1,07 milyar renk gösterebilir. 50MP ZEISS ön kamera için ortada delikli bir tasarım bulunur. ZEISS ile iş birliği içinde geliştirilen ana kamera, optik görüntü sabitleme özelliğine sahip Sony LYTIA 700V sensöre sahip. Buna ek olarak, 3x optik zoomlu 50 MP telefoto kamera (Sony IMX882 sensör) ve Vivo'nun çözünürlüğünü henüz açıklamadığı ultra geniş açılı bir modül bulunuyor. Ana kamerayla çekilen fotoğraflar Bangkok'ta çekildi.
    Beğen
    8
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 704 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Apple Watch 12 ve Ultra 4 Yeni sağlık sensörleri 60 kata kadar daha fazla şeyi algılıyor.
    Apple, Apple Watch Series 12 ve Apple Watch Ultra Series 4 ile yeni akıllı saatlerini tanıtıyor. Kalp atış hızı izleme için kullanılan sağlık sensörü önemli ölçüde geliştirildi ve artık verileri çok daha sık ve doğru bir şekilde kaydediyor. Siri ve Apple Intelligence de Apple Watch'larda yeni özellikler kazanıyor.

    Yeni sağlık sensörü kayıtları çok daha sık

    En önemli yenilik, Apple Watch Series 12 ve Ultra 4'ün alt tarafında bulunan yeni optik ve elektriksel kalp sensörlerine sahip yeni "Sağlık Algılama Sistemi"dir. Apple, bu sistem için elektrot alanını yeniden tasarladı ve genişletti. Fotodiyotlar da yeniden tasarlandı ve artık bir daire şeklinde düzenlendi. Apple'a göre, daha büyük ve daha parlak yeşil LED'ler kalp atış hızı verilerinin yakalanmasını daha da iyileştiriyor.

    Bu değişiklikler, Apple'ın artık gün boyunca her 5 saniyede bir kalp atış hızını takip ettiği anlamına geliyor; bu da önceki duruma göre 60 kat daha sık demek. Kalp atış hızı değişkenliği ise artık her 5 dakikada bir ölçülüyor; bu da önceki duruma göre 24 kat daha sık demek. Apple'a göre, yeni saatler giyilebilir cihazlar için şimdiye kadar yapılmış en doğru kalp atış hızı ölçümünü sunuyor.

    Bu sürekli, pasif ölçüm, kullanıcılara fitness ve fizyolojik durumları hakkında daha iyi bir anlayış kazandırmak ve egzersiz ve hareket için aktivite halkalarını daha hassas hale getirmek üzere tasarlanmıştır. Ek olarak, saat kadranındaki yeni kalp atış hızı göstergesi, kullanıcıların gün boyunca kalp atış hızlarını gerçek zamanlı olarak görüntülemelerine olanak tanır.

    Yeni günlük form değerlendirme sistemi, toparlanma ve antrenmana yardımcı olacak.
    Apple ayrıca her sabah bir hazır olma puanı, yani performans veya günlük form puanı da sağlayacak. Önceki gün ve geceye ait verilere dayanan bu puan, kişinin o gün dinlenmeye mi yoksa yoğun egzersize mi odaklanması gerektiğini göstermeyi amaçlıyor.

    Apple, tüm bu bilgileri yeni bir Sağlık uygulamasına entegre edecek. Bu uygulama, daha ayrıntılı analizler sunacak ve diğer özelliklerinin yanı sıra kullanıcılara gerçek yaşlarına kıyasla "Sağlık Yaşlarını" göstererek çeşitli sağlık alanlarındaki fitness seviyelerini belirtecek. Yeni Sağlık uygulaması bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek ve başlangıçta İngilizce olarak kullanıma sunulacak. Diğer diller daha sonra eklenecektir.

    Ses Tanıma özelliği, saatin mikrofonlarını kullanarak siren, alarm veya bebek ağlaması gibi sesleri algılar ve kullanıcıyı akıllı saat üzerinde uyarır. Bu özellik, işitme engelli veya işitme sorunu olan kişilerin önemli sesleri algılamasına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

    Canlı Geri Sarma özelliği ise, bir konuşmanın son 15 saniyesini sanal olarak geri sarar ve içeriği saatin ekranında özetler. Dolayısıyla, olaylar çok hızlı geliştiyse, bu özelliği kullanarak son 15 saniyenin içeriğini gözden geçirebilirsiniz. Bunu yapmak için Apple Watch'un Dijital Kurma Koluna iki kez basmanız yeterlidir.

    Siri Özeti ise, konuşmaların notlarını arka planda otomatik olarak alır ve bunları doğrudan ayrı ayrı etkinlikler halinde düzenler. Bu sayede Siri uygulamasında bir toplantının notlarını görüntüleyebilir veya bir veli-öğretmen toplantısının özetini çıkarabilirsiniz. Siri Özetleri gün boyunca otomatik olarak veya yalnızca bir programa göre, örneğin çalışma saatleriyle sınırlandırılacak şekilde kaydedilebilir. Ayrıca, konuşmaların kaydedilmesini istemiyorsanız istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz. Dahası, ses kayıtları kaydedilmez ve Apple tarafından erişilemez cihazda yalnızca özetler oluşturulur.

    Yeni Apple Watch, yeni S11 çipi

    Apple Watch Series 12 ve Apple Watch Ultra 4, özellikle akıllı saatlerdeki yeni Siri özelliklerinden dolayı S11 SoC'den performans artışı alıyor. S11'in, özellikle CPU, GPU ve NPU'sunda iPhone 18 Pro'daki A20 Pro'dan teknoloji içerdiği söyleniyor. Apple Watch Series 11 ve Ultra 3'teki S10, 2023'teki S9 ile büyük ölçüde aynı olduğundan, üç yıl sonra yeni bir çip gerçekten de gelişmiş performans vaat ediyor.

    Daha doğru adım sayımı

    S11 çipi ayrıca daha doğru adım sayımı sağlamak üzere tasarlandı. Apple, iç mekanlarda yürüyüş veya koşu egzersizleri sırasında daha hassas mesafe ölçümleri sağlamak için yeni makine öğrenimi algoritmalarıyla adım algılama özelliğini tamamen yeniledi. Apple'a göre, S11 çipi ayrıca kullanıcıların adımlarını gerçek zamanlı olarak doğrudan saat kadranında takip etmelerini sağlayan yeni Adımlar özelliğini de mümkün kılıyor.

    Daha büyük bataryalı Ultra 4

    Apple Watch Ultra 4, yukarıda bahsedilen tüm özelliklere ve yeni S11 çipine sahip olmasının yanı sıra, iki güne kadar pil ömrü sunacağı söylenen daha büyük bir bataryaya da sahip. Tıpkı Watch 12 gibi, Ultra 4'ün şarjı da eskisinden daha hızlı olacak. Apple'a göre, 15 dakikalık bir şarj, Watch 12'de 12 saate kadar ek pil ömrü için yeterli oluyor; bu da önceki modele göre %50 daha fazla.

    Apple, Watch 12'nin pil ömrünün 24 saate kadar olduğunu belirtmeye devam ediyor, ancak açık hava egzersizlerinde bu sürenin 10 saate kadar çıktığı, yani Watch 11'e göre %25 daha fazla olduğu söyleniyor.
    Apple, Apple Watch Series 12 ve Apple Watch Ultra Series 4 ile yeni akıllı saatlerini tanıtıyor. Kalp atış hızı izleme için kullanılan sağlık sensörü önemli ölçüde geliştirildi ve artık verileri çok daha sık ve doğru bir şekilde kaydediyor. Siri ve Apple Intelligence de Apple Watch'larda yeni özellikler kazanıyor. [h2]Yeni sağlık sensörü kayıtları çok daha sık[/h2] En önemli yenilik, Apple Watch Series 12 ve Ultra 4'ün alt tarafında bulunan yeni optik ve elektriksel kalp sensörlerine sahip yeni "Sağlık Algılama Sistemi"dir. Apple, bu sistem için elektrot alanını yeniden tasarladı ve genişletti. Fotodiyotlar da yeniden tasarlandı ve artık bir daire şeklinde düzenlendi. Apple'a göre, daha büyük ve daha parlak yeşil LED'ler kalp atış hızı verilerinin yakalanmasını daha da iyileştiriyor. Bu değişiklikler, Apple'ın artık gün boyunca her 5 saniyede bir kalp atış hızını takip ettiği anlamına geliyor; bu da önceki duruma göre 60 kat daha sık demek. Kalp atış hızı değişkenliği ise artık her 5 dakikada bir ölçülüyor; bu da önceki duruma göre 24 kat daha sık demek. Apple'a göre, yeni saatler giyilebilir cihazlar için şimdiye kadar yapılmış en doğru kalp atış hızı ölçümünü sunuyor. Bu sürekli, pasif ölçüm, kullanıcılara fitness ve fizyolojik durumları hakkında daha iyi bir anlayış kazandırmak ve egzersiz ve hareket için aktivite halkalarını daha hassas hale getirmek üzere tasarlanmıştır. Ek olarak, saat kadranındaki yeni kalp atış hızı göstergesi, kullanıcıların gün boyunca kalp atış hızlarını gerçek zamanlı olarak görüntülemelerine olanak tanır. Yeni günlük form değerlendirme sistemi, toparlanma ve antrenmana yardımcı olacak. Apple ayrıca her sabah bir hazır olma puanı, yani performans veya günlük form puanı da sağlayacak. Önceki gün ve geceye ait verilere dayanan bu puan, kişinin o gün dinlenmeye mi yoksa yoğun egzersize mi odaklanması gerektiğini göstermeyi amaçlıyor. Apple, tüm bu bilgileri yeni bir Sağlık uygulamasına entegre edecek. Bu uygulama, daha ayrıntılı analizler sunacak ve diğer özelliklerinin yanı sıra kullanıcılara gerçek yaşlarına kıyasla "Sağlık Yaşlarını" göstererek çeşitli sağlık alanlarındaki fitness seviyelerini belirtecek. Yeni Sağlık uygulaması bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek ve başlangıçta İngilizce olarak kullanıma sunulacak. Diğer diller daha sonra eklenecektir. Ses Tanıma özelliği, saatin mikrofonlarını kullanarak siren, alarm veya bebek ağlaması gibi sesleri algılar ve kullanıcıyı akıllı saat üzerinde uyarır. Bu özellik, işitme engelli veya işitme sorunu olan kişilerin önemli sesleri algılamasına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Canlı Geri Sarma özelliği ise, bir konuşmanın son 15 saniyesini sanal olarak geri sarar ve içeriği saatin ekranında özetler. Dolayısıyla, olaylar çok hızlı geliştiyse, bu özelliği kullanarak son 15 saniyenin içeriğini gözden geçirebilirsiniz. Bunu yapmak için Apple Watch'un Dijital Kurma Koluna iki kez basmanız yeterlidir. Siri Özeti ise, konuşmaların notlarını arka planda otomatik olarak alır ve bunları doğrudan ayrı ayrı etkinlikler halinde düzenler. Bu sayede Siri uygulamasında bir toplantının notlarını görüntüleyebilir veya bir veli-öğretmen toplantısının özetini çıkarabilirsiniz. Siri Özetleri gün boyunca otomatik olarak veya yalnızca bir programa göre, örneğin çalışma saatleriyle sınırlandırılacak şekilde kaydedilebilir. Ayrıca, konuşmaların kaydedilmesini istemiyorsanız istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz. Dahası, ses kayıtları kaydedilmez ve Apple tarafından erişilemez cihazda yalnızca özetler oluşturulur. [h3]Yeni Apple Watch, yeni S11 çipi [/h3]Apple Watch Series 12 ve Apple Watch Ultra 4, özellikle akıllı saatlerdeki yeni Siri özelliklerinden dolayı S11 SoC'den performans artışı alıyor. S11'in, özellikle CPU, GPU ve NPU'sunda iPhone 18 Pro'daki A20 Pro'dan teknoloji içerdiği söyleniyor. Apple Watch Series 11 ve Ultra 3'teki S10, 2023'teki S9 ile büyük ölçüde aynı olduğundan, üç yıl sonra yeni bir çip gerçekten de gelişmiş performans vaat ediyor. [h3]Daha doğru adım sayımı [/h3]S11 çipi ayrıca daha doğru adım sayımı sağlamak üzere tasarlandı. Apple, iç mekanlarda yürüyüş veya koşu egzersizleri sırasında daha hassas mesafe ölçümleri sağlamak için yeni makine öğrenimi algoritmalarıyla adım algılama özelliğini tamamen yeniledi. Apple'a göre, S11 çipi ayrıca kullanıcıların adımlarını gerçek zamanlı olarak doğrudan saat kadranında takip etmelerini sağlayan yeni Adımlar özelliğini de mümkün kılıyor. [h3]Daha büyük bataryalı Ultra 4 [/h3]Apple Watch Ultra 4, yukarıda bahsedilen tüm özelliklere ve yeni S11 çipine sahip olmasının yanı sıra, iki güne kadar pil ömrü sunacağı söylenen daha büyük bir bataryaya da sahip. Tıpkı Watch 12 gibi, Ultra 4'ün şarjı da eskisinden daha hızlı olacak. Apple'a göre, 15 dakikalık bir şarj, Watch 12'de 12 saate kadar ek pil ömrü için yeterli oluyor; bu da önceki modele göre %50 daha fazla. Apple, Watch 12'nin pil ömrünün 24 saate kadar olduğunu belirtmeye devam ediyor, ancak açık hava egzersizlerinde bu sürenin 10 saate kadar çıktığı, yani Watch 11'e göre %25 daha fazla olduğu söyleniyor.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Xiaomi 18 Fold Xring O3 işlemcili katlanabilir telefon iPhone Ultra'yı geride bırakıyor
    Xiaomi, Çin pazarı için nispeten kompakt Xiaomi 18 Fold'u tanıttı. Akıllı telefon, yarın piyasaya sürülmesi beklenen "iPhone Fold" ve Samsung'un Galaxy Z Fold 8 (inceleme) için kullandığına benzer bir form faktörüne sahip. Xiaomi 18 Fold, Xiaomi'nin yeni kendi geliştirdiği Xring O3 çipini içeriyor.

    İki ekran 5,38 inç ve 7,58 inç Xiaomi 18 Fold, kapalıyken 117,8 mm yüksekliğe, 83,6 mm genişliğe ve 10,68 mm kalınlığa sahip. Dış ekran 5,38 inç boyutunda ve 1712 x 1168 piksel çözünürlüğe sahip olup, yaklaşık 1,47:1 en boy oranına sahiptir. Xiaomi, 120 Hz'e kadar yenileme hızı, 4000 cd/m²'ye kadar parlaklık sunuyor ve AMOLED paneli, kendi geliştirdiği Xiaomi Dragon Crystal Glass 3.0 ile korunuyor.

    Açıldığında, akıllı telefonun genişliği 163,8 mm'ye ulaşırken , derinliği 5,02 mm'ye düşüyor. İç ekran 7,58 inç boyutunda ve 2364 × 1672 piksel çözünürlüğe sahip. AMOLED panel, dış ekranla aynı teknik özelliklere sahip ancak sert cam yerine esnek Ultra İnce Cam (UTG) kullanıyor.

    Telefoto lensli üçlü kamera

    Samsung Galaxy Z Fold 8 alıcıları geniş ve ultra geniş açılı lensler için iki arka kamerayla yetinmek zorunda kalırken, Xiaomi hap şeklindeki kamera modülünü üç lensle donatmayı başardı. Bu, Xiaomi'ye 23 mm'lik ana kameraya kıyasla 3,5x optik zoomlu bir telefoto lens kazandırıyor. Ana kamera 200 MP sensöre ve f/1.7 diyaframa, telefoto lens 50 MP sensöre ve f/2.8 diyaframa sahipken, ayrıca f/2.4 diyaframa sahip 50 MP ultra geniş açılı bir kamera da bulunuyor.

    24 milyar transistörlü Xring O3

    Xiaomi 18 Fold'un bir diğer ilginç özelliği de kasanın içinde gizli olanlar. Öncelikle, Xiaomi'nin Xring O1'den sonraki ikinci kendi üretimi çipi olan Xring O3 var (Xring O2 yoktu). Xiaomi, Xring O1'den 5 milyar daha fazla, yani 24 milyar transistör belirtiyor ve 3nm üretim süreciyle üretiliyor. İşlem blokları, Arm'ın mevcut ve geçen yılki IP'lerinin "karışık bir karışımı" ve bellek arayüzü iki standardı destekliyor: LPDDR5X ve LPDDR6.

    Arm C1 CPU çekirdekleri

    Xring O3'ün işlemcisi yine on çekirdeğe sahip, ancak bunlar Arm'ın C1 çekirdeklerini kullanan daha yeni nesil çekirdekler . Xring O1'in işlemcisi iki Cortex-X925 (3,9 GHz), dört Cortex-A725 (3,4 GHz), iki Cortex-A725 (1,9 GHz) ve iki Cortex-A520 (1,8 GHz) çekirdeğinden oluşuyordu. Ancak Xring O3, Xiaomi'nin "tamamen büyük çekirdekli bir işlemci" olarak adlandırdığı iki C1-Ultra (4,35 GHz), dört C1-Premium (3,6 GHz) ve dört C1-Pro (3,15 GHz) çekirdeği içeriyor. Ayrıca, doğrudan işlemci üzerinde verimli yapay zeka sağlamak için iki SME2 birimi de içeriyor.

    Xiaomi, C1-Ultra modelini kendi 2 MB L2 önbelleğiyle donatırken, C1-Premium ve C1-Pro modellerinin her birinde 1 MB önbellek bulunuyor. Ayrıca, tüm CPU kümesi için 16 MB L3 önbellek ve 16 MB sistem düzeyinde önbellek (SLC) mevcut.

    En büyük konfigürasyon için LPDDR6

    Xiaomi SoC, hem LPDDR5X hem de LPDDR6 ile uyumludur. Xiaomi, yeni bellek standardını, 16 GB LPDDR6 ve 1 TB UFS 4.1 depolama alanına sahip en üst düzey modeli için saklıyor. 16 GB/512 GB, 12 GB/512 GB ve 12 GB/256 GB varyantları ise LPDDR5X ve UFS 4.1 kullanacak.

    Yeni Arm Mali G2-Ultra NX

    Ancak GPU bloğu, Arm Mali G2-Ultra NX tabanlı C1 CPU bloğundan bir nesil daha yenidir , çünkü ikincisi henüz bu sabah tanıtılan C2 çekirdeklerini kullanmamaktadır .

    Öte yandan Arm Mali G2-Ultra NX, yepyeni "Arm CSS for Mobile 2"ye ait olup Xiaomi tarafından 16 GPU çekirdeğiyle (hepsi Işın İzleme Birimi ile ve sekizi Nöral Süper Örnekleme (NSS), Nöral Kare Hızı Yükseltme (NFRU) ve Nöral Süper Örnekleme ve Gürültü Azaltma (NSSD) için NX hızlandırıcı ile) hayata geçirildi.

    200 TOPS performanslı, tescilli 4 çekirdekli NPU

    SoC ayrıca, çekirdek başına bir tensör ve iki vektör birimi içeren kendi dört çekirdekli NPU'suna da ev sahipliği yapıyor ve 200 TOPS performans sunması bekleniyor. Xiaomi, aktivasyonların 8 bit, ağırlıkların ise 4 bit olarak hesaplandığı A8W4 formatından bahsediyor. NPU, kendi 8 MB L2 önbelleğiyle birlikte geliyor.

    6.000 mAh kapasiteli silikon-karbon pil

    Xiaomi, pil konusunda da tipik katlanabilir telefonlardaki tavizlerden kaçınarak 6.000 mAh'lik silikon-karbon pil tercih etmiş. Samsung da bu teknolojiyi kullanıyor, ancak Galaxy Z Fold 8'in pili yalnızca 4.800 mAh kapasite sunuyor. Xiaomi, %20 silikon içeriği ve 920 Wh/L enerji yoğunluğu belirtiyor. Xiaomi 18 Fold, USB-C üzerinden 67 watt veya kablosuz olarak 50 watt ile şarj edilebiliyor.
    Xiaomi, Çin pazarı için nispeten kompakt Xiaomi 18 Fold'u tanıttı. Akıllı telefon, yarın piyasaya sürülmesi beklenen "iPhone Fold" ve Samsung'un Galaxy Z Fold 8 (inceleme) için kullandığına benzer bir form faktörüne sahip. Xiaomi 18 Fold, Xiaomi'nin yeni kendi geliştirdiği Xring O3 çipini içeriyor. İki ekran 5,38 inç ve 7,58 inç Xiaomi 18 Fold, kapalıyken 117,8 mm yüksekliğe, 83,6 mm genişliğe ve 10,68 mm kalınlığa sahip. Dış ekran 5,38 inç boyutunda ve 1712 x 1168 piksel çözünürlüğe sahip olup, yaklaşık 1,47:1 en boy oranına sahiptir. Xiaomi, 120 Hz'e kadar yenileme hızı, 4000 cd/m²'ye kadar parlaklık sunuyor ve AMOLED paneli, kendi geliştirdiği Xiaomi Dragon Crystal Glass 3.0 ile korunuyor. Açıldığında, akıllı telefonun genişliği 163,8 mm'ye ulaşırken , derinliği 5,02 mm'ye düşüyor. İç ekran 7,58 inç boyutunda ve 2364 × 1672 piksel çözünürlüğe sahip. AMOLED panel, dış ekranla aynı teknik özelliklere sahip ancak sert cam yerine esnek Ultra İnce Cam (UTG) kullanıyor. [h2]Telefoto lensli üçlü kamera [/h2]Samsung Galaxy Z Fold 8 alıcıları geniş ve ultra geniş açılı lensler için iki arka kamerayla yetinmek zorunda kalırken, Xiaomi hap şeklindeki kamera modülünü üç lensle donatmayı başardı. Bu, Xiaomi'ye 23 mm'lik ana kameraya kıyasla 3,5x optik zoomlu bir telefoto lens kazandırıyor. Ana kamera 200 MP sensöre ve f/1.7 diyaframa, telefoto lens 50 MP sensöre ve f/2.8 diyaframa sahipken, ayrıca f/2.4 diyaframa sahip 50 MP ultra geniş açılı bir kamera da bulunuyor. [h3]24 milyar transistörlü Xring O3[/h3] Xiaomi 18 Fold'un bir diğer ilginç özelliği de kasanın içinde gizli olanlar. Öncelikle, Xiaomi'nin Xring O1'den sonraki ikinci kendi üretimi çipi olan Xring O3 var (Xring O2 yoktu). Xiaomi, Xring O1'den 5 milyar daha fazla, yani 24 milyar transistör belirtiyor ve 3nm üretim süreciyle üretiliyor. İşlem blokları, Arm'ın mevcut ve geçen yılki IP'lerinin "karışık bir karışımı" ve bellek arayüzü iki standardı destekliyor: LPDDR5X ve LPDDR6. [h3]Arm C1 CPU çekirdekleri[/h3] Xring O3'ün işlemcisi yine on çekirdeğe sahip, ancak bunlar Arm'ın C1 çekirdeklerini kullanan daha yeni nesil çekirdekler . Xring O1'in işlemcisi iki Cortex-X925 (3,9 GHz), dört Cortex-A725 (3,4 GHz), iki Cortex-A725 (1,9 GHz) ve iki Cortex-A520 (1,8 GHz) çekirdeğinden oluşuyordu. Ancak Xring O3, Xiaomi'nin "tamamen büyük çekirdekli bir işlemci" olarak adlandırdığı iki C1-Ultra (4,35 GHz), dört C1-Premium (3,6 GHz) ve dört C1-Pro (3,15 GHz) çekirdeği içeriyor. Ayrıca, doğrudan işlemci üzerinde verimli yapay zeka sağlamak için iki SME2 birimi de içeriyor. Xiaomi, C1-Ultra modelini kendi 2 MB L2 önbelleğiyle donatırken, C1-Premium ve C1-Pro modellerinin her birinde 1 MB önbellek bulunuyor. Ayrıca, tüm CPU kümesi için 16 MB L3 önbellek ve 16 MB sistem düzeyinde önbellek (SLC) mevcut. [h3]En büyük konfigürasyon için LPDDR6[/h3] Xiaomi SoC, hem LPDDR5X hem de LPDDR6 ile uyumludur. Xiaomi, yeni bellek standardını, 16 GB LPDDR6 ve 1 TB UFS 4.1 depolama alanına sahip en üst düzey modeli için saklıyor. 16 GB/512 GB, 12 GB/512 GB ve 12 GB/256 GB varyantları ise LPDDR5X ve UFS 4.1 kullanacak. [h3]Yeni Arm Mali G2-Ultra NX[/h3] Ancak GPU bloğu, Arm Mali G2-Ultra NX tabanlı C1 CPU bloğundan bir nesil daha yenidir , çünkü ikincisi henüz bu sabah tanıtılan C2 çekirdeklerini kullanmamaktadır . Öte yandan Arm Mali G2-Ultra NX, yepyeni "Arm CSS for Mobile 2"ye ait olup Xiaomi tarafından 16 GPU çekirdeğiyle (hepsi Işın İzleme Birimi ile ve sekizi Nöral Süper Örnekleme (NSS), Nöral Kare Hızı Yükseltme (NFRU) ve Nöral Süper Örnekleme ve Gürültü Azaltma (NSSD) için NX hızlandırıcı ile) hayata geçirildi. [h3]200 TOPS performanslı, tescilli 4 çekirdekli NPU[/h3] SoC ayrıca, çekirdek başına bir tensör ve iki vektör birimi içeren kendi dört çekirdekli NPU'suna da ev sahipliği yapıyor ve 200 TOPS performans sunması bekleniyor. Xiaomi, aktivasyonların 8 bit, ağırlıkların ise 4 bit olarak hesaplandığı A8W4 formatından bahsediyor. NPU, kendi 8 MB L2 önbelleğiyle birlikte geliyor. [h3]6.000 mAh kapasiteli silikon-karbon pil[/h3] Xiaomi, pil konusunda da tipik katlanabilir telefonlardaki tavizlerden kaçınarak 6.000 mAh'lik silikon-karbon pil tercih etmiş. Samsung da bu teknolojiyi kullanıyor, ancak Galaxy Z Fold 8'in pili yalnızca 4.800 mAh kapasite sunuyor. Xiaomi, %20 silikon içeriği ve 920 Wh/L enerji yoğunluğu belirtiyor. Xiaomi 18 Fold, USB-C üzerinden 67 watt veya kablosuz olarak 50 watt ile şarj edilebiliyor.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • POCO F9 Ultra ve POCO F9 Pro akıllı telefonlar piyasaya sürüldü
    Snapdragon 8 Elite Gen 5 SoC işlemcili POCO F9 Ultra ve POCO F9 Pro akıllı telefonlar piyasaya sürüldü.

    POCO, Çin'de iç pazarda satılan REDMI K100 Pro Max ve REDMI K100 Pro akıllı telefonlarının küresel versiyonları olan F9 Ultra ve F9 Pro'yu piyasaya sürdü. Modeller arasında, özellikle bataryalarında bazı farklılıklar olduğunu belirtmekte fayda var.

    F9 Ultra'nın pili 8.050 mAh iken, K100 Pro Max'in pili 9.070 mAh'dir. F9 Pro'nun pil ömrü daha da kötü: 6.330 mAh, K100 Pro'nun 8.580 mAh'sine kıyasla. Maksimum şarj gücü 100 W'tır. POCO, daha küçük pillerin "küresel standartları karşılamak" için gerekli olduğunu belirtmiş olsa da, hangi standartlardan bahsettikleri belirsizdir. Çin versiyonlarındaki piller ayrıca güvenli el bagajı için gerekli olan 99 Wh sınırının da altında kalmaktadır. Bir diğer talihsiz detay ise yeni modellerin ambalajında ​​şarj cihazının bulunmamasıdır.
    POCO, F8 serisini 26 Kasım 2025'te, F9 serisini ise yıllık döngüde yaklaşık üç ay önce, 1 Eylül 2026'da piyasaya sürdü. Hem F9 Ultra hem de F9 Pro, F8 Ultra'ya güç veren aynı işlemci olan Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 SoC ile çalışıyordu. Şirket, devam eden DRAM ve NAND bellek yongası kıtlığına rağmen mevcut platformu korumanın fiyatları uygun tutmaya yardımcı olduğunu vurguladı.
    Her iki akıllı telefonda da ek bir VisionBoost D8 GPU bulunuyor ve bu sayede desteklenen bazı oyunlarda 185 FPS'ye kadar kare hızı elde edilebiliyor. Buna göre, HyperRGB AMOLED ekranlar da bu yenileme hızını sağlayabiliyor. Ekranın diyagonal boyutu Ultra modelinde 6,9 ​​inç, Pro modelinde ise 6,59 inçtir.

    Kamera sistemi, POCO için bir ilk olan 200 megapiksellik ana sensöre dayanıyor ve her iki modelde de optik görüntü sabitleme (OIS) özelliği bulunuyor. Ayrıca 32 megapiksellik ön kamera sensörleri de mevcut. F9 Ultra modelinde ek olarak 5x optik zoomlu periskop telefoto lens bulunuyor. F9 Pro modelinde ise 2,5x hareketli zoomlu 50 megapiksellik telefoto lens kullanılıyor.

    F9 Ultra siyah ve kiraz çiçeği renklerinde mevcuttur. Avrupa fiyat aralıkları ise şu şekilde 12GB/256GB sürümünün fiyatı 799$/1.099€'dan başlıyor. F9 Pro siyah, yeşil ve beyaz renklerde mevcuttur. 12GB/256GB modelinin fiyatı 699$/899€'dan başlıyor. Erken sipariş indirimleri mevcuttur.
    Snapdragon 8 Elite Gen 5 SoC işlemcili POCO F9 Ultra ve POCO F9 Pro akıllı telefonlar piyasaya sürüldü. POCO, Çin'de iç pazarda satılan REDMI K100 Pro Max ve REDMI K100 Pro akıllı telefonlarının küresel versiyonları olan F9 Ultra ve F9 Pro'yu piyasaya sürdü. Modeller arasında, özellikle bataryalarında bazı farklılıklar olduğunu belirtmekte fayda var. F9 Ultra'nın pili 8.050 mAh iken, K100 Pro Max'in pili 9.070 mAh'dir. F9 Pro'nun pil ömrü daha da kötü: 6.330 mAh, K100 Pro'nun 8.580 mAh'sine kıyasla. Maksimum şarj gücü 100 W'tır. POCO, daha küçük pillerin "küresel standartları karşılamak" için gerekli olduğunu belirtmiş olsa da, hangi standartlardan bahsettikleri belirsizdir. Çin versiyonlarındaki piller ayrıca güvenli el bagajı için gerekli olan 99 Wh sınırının da altında kalmaktadır. Bir diğer talihsiz detay ise yeni modellerin ambalajında ​​şarj cihazının bulunmamasıdır. [quote]POCO, F8 serisini 26 Kasım 2025'te, F9 serisini ise yıllık döngüde yaklaşık üç ay önce, 1 Eylül 2026'da piyasaya sürdü. Hem F9 Ultra hem de F9 Pro, F8 Ultra'ya güç veren aynı işlemci olan Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 SoC ile çalışıyordu. Şirket, devam eden DRAM ve NAND bellek yongası kıtlığına rağmen mevcut platformu korumanın fiyatları uygun tutmaya yardımcı olduğunu vurguladı.[/quote] Her iki akıllı telefonda da ek bir VisionBoost D8 GPU bulunuyor ve bu sayede desteklenen bazı oyunlarda 185 FPS'ye kadar kare hızı elde edilebiliyor. Buna göre, HyperRGB AMOLED ekranlar da bu yenileme hızını sağlayabiliyor. Ekranın diyagonal boyutu Ultra modelinde 6,9 ​​inç, Pro modelinde ise 6,59 inçtir. Kamera sistemi, POCO için bir ilk olan 200 megapiksellik ana sensöre dayanıyor ve her iki modelde de optik görüntü sabitleme (OIS) özelliği bulunuyor. Ayrıca 32 megapiksellik ön kamera sensörleri de mevcut. F9 Ultra modelinde ek olarak 5x optik zoomlu periskop telefoto lens bulunuyor. F9 Pro modelinde ise 2,5x hareketli zoomlu 50 megapiksellik telefoto lens kullanılıyor. F9 Ultra siyah ve kiraz çiçeği renklerinde mevcuttur. Avrupa fiyat aralıkları ise şu şekilde 12GB/256GB sürümünün fiyatı 799$/1.099€'dan başlıyor. F9 Pro siyah, yeşil ve beyaz renklerde mevcuttur. 12GB/256GB modelinin fiyatı 699$/899€'dan başlıyor. Erken sipariş indirimleri mevcuttur.
    Beğen
    8
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Faredeki optik sensör ile lazer sensör arasındaki fark nedir?
    Bildiğimiz gibi, modern bilgisayar fareleri çeşitli tasarımlarda üretiliyor. Bazıları optik teknoloji kullanırken, diğerleri lazer teknolojisini kullanıyor.

    Optik teknoloji, bir ışık kaynağı (LED), bir fotodedektör (ilkel kamera) ve ışındaki değişiklikleri kaydeden bir kontrol ünitesinin varlığını içerir.

    Lazer teknolojisi, yayıcı olarak lazer diyot kullanması bakımından farklılık gösterir. Kontrol cihazının hareketlerini okuma yöntemi ise tamamen aynıdır.
    Lazerlerin avantajları var mı? Kesinlikle. Mesele şu ki, lazer ışını yüzey dokusuna daha derinlemesine nüfuz ediyor. Bu da bu fareleri yüzey konusunda hiç endişelenmeden kullanmanıza olanak tanıyor. Optik farelerin aksine, daha az yansıtıcı bir yüzeye ihtiyaç duymadan cam üzerinde bile çalışabiliyorlar.
    [b]Bildiğimiz gibi, modern bilgisayar fareleri çeşitli tasarımlarda üretiliyor. Bazıları optik teknoloji kullanırken, diğerleri lazer teknolojisini kullanıyor.[/b] Optik teknoloji, bir ışık kaynağı (LED), bir fotodedektör (ilkel kamera) ve ışındaki değişiklikleri kaydeden bir kontrol ünitesinin varlığını içerir. Lazer teknolojisi, yayıcı olarak lazer diyot kullanması bakımından farklılık gösterir. Kontrol cihazının hareketlerini okuma yöntemi ise tamamen aynıdır. [quote]Lazerlerin avantajları var mı? Kesinlikle. Mesele şu ki, lazer ışını yüzey dokusuna daha derinlemesine nüfuz ediyor. Bu da bu fareleri yüzey konusunda hiç endişelenmeden kullanmanıza olanak tanıyor. Optik farelerin aksine, daha az yansıtıcı bir yüzeye ihtiyaç duymadan cam üzerinde bile çalışabiliyorlar.[/quote]
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 524 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Samsung, amiral gemisi altı modeli Galaxy S26 FE'yi resmen piyasaya sürdü
    Samsung, Exynos 2500, One UI 9, Horizon Lock ve Yapay Zeka Özelliklerine Sahip Galaxy S26 FE'yi Tanıttı. Samsung, amiral gemisi altı modeli Galaxy S26 FE'yi resmen piyasaya sürdü. Yeni model, Galaxy S25 FE'den birçok özelliği miras alırken, bir dizi yeni yapay zeka özelliği de ekliyor.

    S26 FE, 3 nanometrelik Exynos 2500 çipiyle çalışıyor. 8 GB RAM ve 128/256 GB depolama alanıyla birlikte geliyor. Pil kapasitesi 4900 mAh ve şarj hızı 45 W. Kısacası, donanım güncellemeleri minimum düzeyde. Ancak, bu akıllı telefon, Android 17 tabanlı en yeni One UI 9 arayüzünü alan ilk Galaxy modeli. Ayrıca yedi yıl boyunca büyük işletim sistemi güncellemeleri alacak.

    Ekran ve kameralar da aynı kalıyor. Galaxy S26 FE, 2340 x 1080 piksel çözünürlüğe, 120 Hz yenileme hızına ve 1900 nit'e kadar parlaklığa sahip 6,7 inç OLED panel kullanıyor. Ekranın üst orta kısmında 12 megapiksel kamera bulunuyor. Arka tarafta ise 50 megapiksel sensörlü (ana), 3x optik zoomlu 8 megapiksel telefoto lensli ve 12 megapiksel ultra geniş açılı lensli üçlü arka kamera yer alıyor.

    Galaxy S26 FE'nin geçen yılki S25 FE'ye kıyasla en büyük değişiklikleri yazılım alanında. Özellikle, üç yeni kamera özelliği eklendi:
    1. My FanCam, videoda bir kişiyi otomatik olarak takip eder ve etrafta başka birçok kişi olsa bile onu kadrajın merkezinde tutar.
    2. Horizon Lock, Galaxy S26'dakiyle aynı özelliktir. Video kaydı sırasında akıllı telefonu 360 derece döndürseniz bile ufuk çizgisini korur.
    3. Gece çekimi, fotoğraf ve videolar için geliştirilmiş bir gece çekim modudur.
    Samsung, Galaxy S26 FE'yi 4 Eylül'de satışa sunacak. 128 GB'lık versiyonun fiyatı 699 dolardan başlıyor; bu da S25 FE'nin başlangıç ​​fiyatından 50 dolar daha fazla.
    Samsung, Exynos 2500, One UI 9, Horizon Lock ve Yapay Zeka Özelliklerine Sahip Galaxy S26 FE'yi Tanıttı. Samsung, amiral gemisi altı modeli Galaxy S26 FE'yi resmen piyasaya sürdü. Yeni model, Galaxy S25 FE'den birçok özelliği miras alırken, bir dizi yeni yapay zeka özelliği de ekliyor. S26 FE, 3 nanometrelik Exynos 2500 çipiyle çalışıyor. 8 GB RAM ve 128/256 GB depolama alanıyla birlikte geliyor. Pil kapasitesi 4900 mAh ve şarj hızı 45 W. Kısacası, donanım güncellemeleri minimum düzeyde. Ancak, bu akıllı telefon, Android 17 tabanlı en yeni One UI 9 arayüzünü alan ilk Galaxy modeli. Ayrıca yedi yıl boyunca büyük işletim sistemi güncellemeleri alacak. Ekran ve kameralar da aynı kalıyor. Galaxy S26 FE, 2340 x 1080 piksel çözünürlüğe, 120 Hz yenileme hızına ve 1900 nit'e kadar parlaklığa sahip 6,7 inç OLED panel kullanıyor. Ekranın üst orta kısmında 12 megapiksel kamera bulunuyor. Arka tarafta ise 50 megapiksel sensörlü (ana), 3x optik zoomlu 8 megapiksel telefoto lensli ve 12 megapiksel ultra geniş açılı lensli üçlü arka kamera yer alıyor. Galaxy S26 FE'nin geçen yılki S25 FE'ye kıyasla en büyük değişiklikleri yazılım alanında. Özellikle, üç yeni kamera özelliği eklendi: [ol] [li]My FanCam, videoda bir kişiyi otomatik olarak takip eder ve etrafta başka birçok kişi olsa bile onu kadrajın merkezinde tutar.[/li] [li]Horizon Lock, Galaxy S26'dakiyle aynı özelliktir. Video kaydı sırasında akıllı telefonu 360 derece döndürseniz bile ufuk çizgisini korur.[/li] [li]Gece çekimi, fotoğraf ve videolar için geliştirilmiş bir gece çekim modudur.[/li] [/ol] Samsung, Galaxy S26 FE'yi 4 Eylül'de satışa sunacak. 128 GB'lık versiyonun fiyatı 699 dolardan başlıyor; bu da S25 FE'nin başlangıç ​​fiyatından 50 dolar daha fazla.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal