• PCGH - Oyun çökmeleri, siyah ekranlar ve sürücü çökmeleri sorunlu yazılımlardan değil, RAM ayarlarından kaynaklanıyor olabilir.
    Geçtiğimiz yıl boyunca, oyun çökmeleri, siyah ekranlar ve grafik sürücüsü çökmeleriyle ilgili çok sayıda şikayet internette ortaya çıktı. Kullanıcılar genellikle bu sorunları kötü tasarlanmış yazılım güncellemelerine bağlıyor. Ancak PC Games Hardware yazarları, bazı durumlarda sorunların tamamen farklı nedenlerden kaynaklandığını iddia ediyor.

    Örnek olarak, Reddit kullanıcısı chris519117'nin yakın tarihli bir raporunu gösteriyorlar. Kendisi Ryzen 7 7700X işlemciye, Radeon RX 9070 XT ekran kartına ve 6000 MHz frekansta 32 GB DDR5 RAM'e sahip bir bilgisayara sahip. Son zamanlarda siyah ekranlar, oyun çökmeleri ve sürücü hataları yaşamaya başladı. Başlangıçta AMD yazılımını suçladı. Ancak daha sonra BIOS ayarlarında EXPO profilini devre dışı bırakmayı denedi ve bu da tüm sorunları anında çözdü.

    PCGH, EXPO ve XMP teknolojilerinin tüm işlemci ve anakart kombinasyonlarında kararlı bellek çalışmasını garanti etmediğini vurguluyor. Bu teknolojiler yalnızca önceden tanımlanmış hız aşırtma profillerini yükler ve bu profiller tüm sistemler için uygun olmayabilir. Ayrıca, kullanıcının bellek kitinin yalnızca Intel XMP'yi desteklediğini belirtiyorlar. Üreticinin AMD platformlarıyla uyumluluğunu test etmemiş olması da mümkün.

    Alıntıdır. Kaynak PCGH
    [b]Geçtiğimiz yıl boyunca, oyun çökmeleri, siyah ekranlar ve grafik sürücüsü çökmeleriyle ilgili çok sayıda şikayet internette ortaya çıktı. Kullanıcılar genellikle bu sorunları kötü tasarlanmış yazılım güncellemelerine bağlıyor. Ancak PC Games Hardware yazarları, bazı durumlarda sorunların tamamen farklı nedenlerden kaynaklandığını iddia ediyor.[/b] Örnek olarak, Reddit kullanıcısı chris519117'nin yakın tarihli bir raporunu gösteriyorlar. Kendisi Ryzen 7 7700X işlemciye, Radeon RX 9070 XT ekran kartına ve 6000 MHz frekansta 32 GB DDR5 RAM'e sahip bir bilgisayara sahip. Son zamanlarda siyah ekranlar, oyun çökmeleri ve sürücü hataları yaşamaya başladı. Başlangıçta AMD yazılımını suçladı. Ancak daha sonra BIOS ayarlarında EXPO profilini devre dışı bırakmayı denedi ve bu da tüm sorunları anında çözdü. PCGH, EXPO ve XMP teknolojilerinin tüm işlemci ve anakart kombinasyonlarında kararlı bellek çalışmasını garanti etmediğini vurguluyor. Bu teknolojiler yalnızca önceden tanımlanmış hız aşırtma profillerini yükler ve bu profiller tüm sistemler için uygun olmayabilir. Ayrıca, kullanıcının bellek kitinin yalnızca Intel XMP'yi desteklediğini belirtiyorlar. Üreticinin AMD platformlarıyla uyumluluğunu test etmemiş olması da mümkün. Alıntıdır. Kaynak PCGH
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 333 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA - Fabrika BIOS ayarları, Ryzen işlemcilerin daha çok ısınmasına ve RAM'in daha yavaş çalışmasına neden olabilir.
    XDA, bir Ryzen sisteminde BIOS ayarlarını test etti ve fabrika ayarlarının öncelikle maksimum verimlilikten ziyade uyumluluk için tasarlandığını belirtti. Yayın, EXPO, Curve Optimizer ve SoC voltajını örnek gösterdi.

    Varsayılan olarak, RAM daha düşük bir JEDEC hızında çalışıyordu. EXPO profilini etkinleştirdikten sonra, Ryzen 7 7800X3D ve 64 GB DDR5-6000'e sahip sistem tüm stres testlerinden geçti, ancak oyunlar düzenli olarak çöktü. Kararlı çalışma için bellek hızının 5600 MT/s'ye düşürülmesi gerekti.

    XDA'ya göre, Ryzen X3D'li AM5 sistemler için hedef 6000 MT/s olmaya devam ediyor. DDR5-6000'de, MCLK bellek ve UCLK denetleyici frekansları 1:1 oranında çalışabilir. Daha yüksek hızlarda, denetleyici 1:2 oranına geçebilir ve bu da daha hızlı belleğin avantajını kısmen azaltabilir.

    Negatif bir Eğri Optimize Edici ofseti, Ryzen'ın fabrika eğrisine göre çalışma voltajını düşürmesine, güç tüketimini ve ısı çıkışını azaltmasına ve termal kısıtlamalar altında daha uzun süre daha yüksek frekansları korumasına olanak tanır. Yayın ayrıca, aşırı voltaj düşüşüyle ​​bile bir sistemin Cinebench'i başarıyla geçebileceğini, ancak boşta iken tarayıcı çökmeleri veya yeniden başlatmalar yaşayabileceğini belirtti.

    XDA ayrıca, özellikle EXPO etkinleştirildikten sonra anakartların SoC voltajını gerekenden daha yüksek bir değere otomatik olarak ayarlayabileceğini belirtiyor. Modern bellenimler SoC voltajını 1,3 V'nin altında tutuyor, ancak belirli bir sistem daha düşük bir voltaj gerektirebilir. Voltajı çok fazla düşürmek bellek kararlılığını da bozabilir.

    XDA, muhafazakar fabrika ayarlarını uyumluluk gereksinimleriyle açıklıyor. Üretici, belirli işlemciyi, bellek kitini, soğutma sistemini ve güç kaynağını önceden bilmediği için voltaj rezervi bırakıyor ve güvenli bellek parametreleri kullanıyor.

    Alıntıdır, ana kaynak:
    https://www.xda-developers.com/i-bought-a-new-pc-and-tuned-three-bios-settings-that-cut-heat-and-boosted-performance-instantly/
    [b]XDA, bir Ryzen sisteminde BIOS ayarlarını test etti ve fabrika ayarlarının öncelikle maksimum verimlilikten ziyade uyumluluk için tasarlandığını belirtti. Yayın, EXPO, Curve Optimizer ve SoC voltajını örnek gösterdi.[/b] Varsayılan olarak, RAM daha düşük bir JEDEC hızında çalışıyordu. EXPO profilini etkinleştirdikten sonra, Ryzen 7 7800X3D ve 64 GB DDR5-6000'e sahip sistem tüm stres testlerinden geçti, ancak oyunlar düzenli olarak çöktü. Kararlı çalışma için bellek hızının 5600 MT/s'ye düşürülmesi gerekti. XDA'ya göre, Ryzen X3D'li AM5 sistemler için hedef 6000 MT/s olmaya devam ediyor. DDR5-6000'de, MCLK bellek ve UCLK denetleyici frekansları 1:1 oranında çalışabilir. Daha yüksek hızlarda, denetleyici 1:2 oranına geçebilir ve bu da daha hızlı belleğin avantajını kısmen azaltabilir. Negatif bir Eğri Optimize Edici ofseti, Ryzen'ın fabrika eğrisine göre çalışma voltajını düşürmesine, güç tüketimini ve ısı çıkışını azaltmasına ve termal kısıtlamalar altında daha uzun süre daha yüksek frekansları korumasına olanak tanır. Yayın ayrıca, aşırı voltaj düşüşüyle ​​bile bir sistemin Cinebench'i başarıyla geçebileceğini, ancak boşta iken tarayıcı çökmeleri veya yeniden başlatmalar yaşayabileceğini belirtti. XDA ayrıca, özellikle EXPO etkinleştirildikten sonra anakartların SoC voltajını gerekenden daha yüksek bir değere otomatik olarak ayarlayabileceğini belirtiyor. Modern bellenimler SoC voltajını 1,3 V'nin altında tutuyor, ancak belirli bir sistem daha düşük bir voltaj gerektirebilir. Voltajı çok fazla düşürmek bellek kararlılığını da bozabilir. XDA, muhafazakar fabrika ayarlarını uyumluluk gereksinimleriyle açıklıyor. Üretici, belirli işlemciyi, bellek kitini, soğutma sistemini ve güç kaynağını önceden bilmediği için voltaj rezervi bırakıyor ve güvenli bellek parametreleri kullanıyor. [b]Alıntıdır, ana kaynak:[/b] https://www.xda-developers.com/i-bought-a-new-pc-and-tuned-three-bios-settings-that-cut-heat-and-boosted-performance-instantly/
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 673 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Aion 2 ücretsiz deneyin yeni MMORPG bugün herkese açık.
    NCsoft, 17 yıllık MMORPG oyunu Aion'un halefi olan Aion 2'yi Ekim ayında piyasaya sürüyor. Ancak herkes bugün ücretsiz oyunu deneyebilir: tüm oyunculara açık bir stres testi bu öğleden sonra başlıyor.

    Aion 2'nin çıkışından on iki saat önce

    "Lansman Ölçeği Testi" olarak adlandırılan test, bugün, 17 Eylül'de, Türkiye saatiyle 16:00'te başlayacak ve ilk etapta 21:00'e kadar altı saat sürecek. İkinci bir test penceresi ise yarın, 18 Eylül'de, 21:00'ten Cumartesi sabahı 03:00'e kadar devam edecek. Bu da toplamda on iki saatlik oyun süresi sağlayacak.

    Herkes katılabilir. NCsoft'a göre, ne anahtar ne davetiye ne de ön kayıt gerekiyor. Oyun Steam veya şirketin kendi Purple Launcher'ı üzerinden oynanabilir. Ön yükleme dün itibariyle mümkün. Ancak Steam üzerinden katılanların ayrı Playtest uygulamasını yüklemeleri gerekiyor.

    İlk test penceresindeki ilerleme ikinciye aktarılır. Ancak, ikinci pencere sona erdikten sonra NCsoft tüm ilerlemeyi sıfırlar. Bu nedenle karakterler ve kazanılan içerik ne erken erişim ne de nihai sürüme aktarılmaz. Ayrıca, test 37. seviye ile sınırlıdır, yani daha yüksek seviyeli içeriğe erişilemez.

    Para kazanma özelliği de devre dışı bırakıldı. Mağaza, Quna para birimi, geçiş kartları, üyelikler ve tüm ödeme seçenekleri devre dışı bırakıldı. Aynı durum pazar yeri, Quna borsası ve oyuncular arasındaki doğrudan ticaret için de geçerli. Ücretli Kurucu Paketlerindeki içerik de kullanılamaz durumda. NCsoft'a göre, Lansman Ölçek Testi, yaklaşan lansman için bir hazırlık niteliğinde.

    Aion 2, 2009'da Avrupa'da piyasaya sürülen orijinal Aion'un bıraktığı yerden devam ediyor. Selefinde olduğu gibi, oyunda iki fraksiyon karşı karşıya geliyor: Elyos ve Asmodianlar. Uçmak yine merkezi bir rol oynuyor ve NCsoft bunu keşif ve savaşla daha da yakından bütünleştirmeyi hedefliyor. Geliştirici, gökyüzünü sadece bir seyahat aracı olarak değil, kendi başına bir savaş alanı olarak tanımlıyor.


    Teknik olarak, Aion 2 Unreal Engine 5 kullanıyor. Geliştiricilere göre, oyun dünyası ilk Aion'a göre yaklaşık 36 kat daha büyük olacak. NCsoft, PvP savaşlarına ek olarak, tek oyunculu içeriklerin yanı sıra beş veya on oyuncu için grup örnekleri de dahil olmak üzere çeşitli formatlarda 200'den fazla zindan vaat ediyor.

    Resmi sistem gereksinimleri, en azından düşük detay ayarları için orta düzeydedir. "Düşük" ön ayarıyla Full HD için NCsoft, Ryzen 7 3700X veya Core i7-11700, 16 GB RAM ve GeForce RTX 2070 öneriyor. Minimum gereksinimler ise Ryzen 5 2600 veya Core i5-10500, 8 GB RAM ve GeForce GTX 1050 Ti'dir. Her iki durumda da 100 GB boş depolama alanı gereklidir.

    Ekim başında piyasaya sürülecek.
    Aion 2, 5 Ekim 2026'da PC için resmi olarak piyasaya sürülecek ve ücretsiz oynanabilir bir oyun olarak sunulacak. Kurucu Paketi satın alanlar ise beş gün önce oynamaya başlayabilecekler: Gelişmiş Erişim 30 Eylül'de başlayacak.

    MMO devam oyununu denemek ve kendilerine uygun olup olmadığını görmek isteyen herkes bugün ücretsiz olarak deneme fırsatına sahip. İlk test penceresi saat 15:00'te açılıyor ve 21:00'te sona eriyor ikinci ve son tur ise yarın akşam gerçekleşecek.
    NCsoft, 17 yıllık MMORPG oyunu Aion'un halefi olan Aion 2'yi Ekim ayında piyasaya sürüyor. Ancak herkes bugün ücretsiz oyunu deneyebilir: tüm oyunculara açık bir stres testi bu öğleden sonra başlıyor. [h2]Aion 2'nin çıkışından on iki saat önce[/h2] "Lansman Ölçeği Testi" olarak adlandırılan test, bugün, 17 Eylül'de, Türkiye saatiyle 16:00'te başlayacak ve ilk etapta 21:00'e kadar altı saat sürecek. İkinci bir test penceresi ise yarın, 18 Eylül'de, 21:00'ten Cumartesi sabahı 03:00'e kadar devam edecek. Bu da toplamda on iki saatlik oyun süresi sağlayacak. Herkes katılabilir. NCsoft'a göre, ne anahtar ne davetiye ne de ön kayıt gerekiyor. Oyun Steam veya şirketin kendi Purple Launcher'ı üzerinden oynanabilir. Ön yükleme dün itibariyle mümkün. Ancak Steam üzerinden katılanların ayrı Playtest uygulamasını yüklemeleri gerekiyor. İlk test penceresindeki ilerleme ikinciye aktarılır. Ancak, ikinci pencere sona erdikten sonra NCsoft tüm ilerlemeyi sıfırlar. Bu nedenle karakterler ve kazanılan içerik ne erken erişim ne de nihai sürüme aktarılmaz. Ayrıca, test 37. seviye ile sınırlıdır, yani daha yüksek seviyeli içeriğe erişilemez. Para kazanma özelliği de devre dışı bırakıldı. Mağaza, Quna para birimi, geçiş kartları, üyelikler ve tüm ödeme seçenekleri devre dışı bırakıldı. Aynı durum pazar yeri, Quna borsası ve oyuncular arasındaki doğrudan ticaret için de geçerli. Ücretli Kurucu Paketlerindeki içerik de kullanılamaz durumda. NCsoft'a göre, Lansman Ölçek Testi, yaklaşan lansman için bir hazırlık niteliğinde. Aion 2, 2009'da Avrupa'da piyasaya sürülen orijinal Aion'un bıraktığı yerden devam ediyor. Selefinde olduğu gibi, oyunda iki fraksiyon karşı karşıya geliyor: Elyos ve Asmodianlar. Uçmak yine merkezi bir rol oynuyor ve NCsoft bunu keşif ve savaşla daha da yakından bütünleştirmeyi hedefliyor. Geliştirici, gökyüzünü sadece bir seyahat aracı olarak değil, kendi başına bir savaş alanı olarak tanımlıyor. Teknik olarak, Aion 2 Unreal Engine 5 kullanıyor. Geliştiricilere göre, oyun dünyası ilk Aion'a göre yaklaşık 36 kat daha büyük olacak. NCsoft, PvP savaşlarına ek olarak, tek oyunculu içeriklerin yanı sıra beş veya on oyuncu için grup örnekleri de dahil olmak üzere çeşitli formatlarda 200'den fazla zindan vaat ediyor. Resmi sistem gereksinimleri, en azından düşük detay ayarları için orta düzeydedir. "Düşük" ön ayarıyla Full HD için NCsoft, Ryzen 7 3700X veya Core i7-11700, 16 GB RAM ve GeForce RTX 2070 öneriyor. Minimum gereksinimler ise Ryzen 5 2600 veya Core i5-10500, 8 GB RAM ve GeForce GTX 1050 Ti'dir. Her iki durumda da 100 GB boş depolama alanı gereklidir. [b]Ekim başında piyasaya sürülecek.[/b] Aion 2, 5 Ekim 2026'da PC için resmi olarak piyasaya sürülecek ve ücretsiz oynanabilir bir oyun olarak sunulacak. Kurucu Paketi satın alanlar ise beş gün önce oynamaya başlayabilecekler: Gelişmiş Erişim 30 Eylül'de başlayacak. MMO devam oyununu denemek ve kendilerine uygun olup olmadığını görmek isteyen herkes bugün ücretsiz olarak deneme fırsatına sahip. İlk test penceresi saat 15:00'te açılıyor ve 21:00'te sona eriyor ikinci ve son tur ise yarın akşam gerçekleşecek.
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • CHIP dergisi en iyi oyun işlemcisini belirlemiş
    CHIP dergisi, Core i7-14700K'yı en iyi oyun işlemcisi olarak seçerken, genel kıyaslamada Ryzen 9 9950X3D2 birinci oldu. CHIP, 62 masaüstü işlemci için performans test sonuçlarını güncelledi. 2023 Intel modeli, oyun kategorisinde birinciliği elde ederek, mevcut Ryzen X3D'yi iki testte de geride bıraktı.

    Raptor Lake-S tabanlı Core i7-14700K, sekiz performans ve 12 verimlilik çekirdeğine sahip olup 28 iş parçacığını destekler ve 5,6 GHz'e kadar hızda çalışır. PCMark 10 Gaming'de 10.350 puan, GeForce RTX 3080 ile 3DMark Fire Strike ve Time Spy'da ise sırasıyla 40.980 ve 18.789 puan elde etti.

    Karşılaştırma yapmak gerekirse, Ryzen 7 9800X3D bu CHIP testlerinde 10.168, 40.356 ve 17.578 puan aldı.

    Granite Ridge ailesinin bir üyesi olan Ryzen 9 9950X3D2, 16 çekirdek ve 32 iş parçacığına sahip olup 5,6 GHz'e kadar hızda çalışmaktadır. PCMark 10 Gaming'de 10.195 puan, Fire Strike'da 41.968 puan ve Time Spy'da 18.176 puan almıştır.

    CHIP'in belirttiğine göre, harici bir grafik kartı kullanıldığında, Intel işlemciler daha yüksek güç tüketimine rağmen şu anda tüm fiyat kategorilerinde lider konumda. AMD işlemciler ise çok çekirdekli görevlerde ve entegre grafik performansında daha güçlü olarak değerlendiriliyor.

    CHIP metodolojisi PCMark, UL Procyon, Cinebench, VeraCrypt, Blender, HandBrake ve diğer iş yüklerini içerir. Değerlendirme, işlemci sınırlamalarını belirlemek için ayrı bir grafik kartıyla yapılan testler de dahil olmak üzere 28 ölçüm sonucunu dikkate alır. Test sistemleri hızlı RAM ve yüksek performanslı SSD'ler kullanır.
    CHIP dergisi, Core i7-14700K'yı en iyi oyun işlemcisi olarak seçerken, genel kıyaslamada Ryzen 9 9950X3D2 birinci oldu. CHIP, 62 masaüstü işlemci için performans test sonuçlarını güncelledi. 2023 Intel modeli, oyun kategorisinde birinciliği elde ederek, mevcut Ryzen X3D'yi iki testte de geride bıraktı. Raptor Lake-S tabanlı Core i7-14700K, sekiz performans ve 12 verimlilik çekirdeğine sahip olup 28 iş parçacığını destekler ve 5,6 GHz'e kadar hızda çalışır. PCMark 10 Gaming'de 10.350 puan, GeForce RTX 3080 ile 3DMark Fire Strike ve Time Spy'da ise sırasıyla 40.980 ve 18.789 puan elde etti. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Ryzen 7 9800X3D bu CHIP testlerinde 10.168, 40.356 ve 17.578 puan aldı. Granite Ridge ailesinin bir üyesi olan Ryzen 9 9950X3D2, 16 çekirdek ve 32 iş parçacığına sahip olup 5,6 GHz'e kadar hızda çalışmaktadır. PCMark 10 Gaming'de 10.195 puan, Fire Strike'da 41.968 puan ve Time Spy'da 18.176 puan almıştır. CHIP'in belirttiğine göre, harici bir grafik kartı kullanıldığında, Intel işlemciler daha yüksek güç tüketimine rağmen şu anda tüm fiyat kategorilerinde lider konumda. AMD işlemciler ise çok çekirdekli görevlerde ve entegre grafik performansında daha güçlü olarak değerlendiriliyor. CHIP metodolojisi PCMark, UL Procyon, Cinebench, VeraCrypt, Blender, HandBrake ve diğer iş yüklerini içerir. Değerlendirme, işlemci sınırlamalarını belirlemek için ayrı bir grafik kartıyla yapılan testler de dahil olmak üzere 28 ölçüm sonucunu dikkate alır. Test sistemleri hızlı RAM ve yüksek performanslı SSD'ler kullanır.
    Beğen
    8
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 922 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • AMD, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F işlemcilerini piyasaya sürdü
    AMD, beklenmedik bir şekilde iki yeni işlemci tanıttı. Ancak bunlar esasen eski sayılır, zira Ryzen 5 7500, AM5 soketi için Raphael ailesinden Zen 4 işlemcisidir. Ryzen 5 5500F ise Vermeer serisinden Zen 3'e kadar uzanır ve AM4 soketini kullanır.

    Asus, diğerlerinin yanı sıra, masaüstü sistemler için zaten geniş olan Ryzen işlemci portföyünü tamamlayan yeni eski işlemcilerin reklamını yapıyor. Ancak, yeni Ryzen serisine hazır ifadesi ilk bakışta oldukça farklı bir şeyi ima ediyor.

    Bu isimler, AMD'nin ilgili ürün sayfalarına yönlendiriyor ve bu sayfalarda modellerin özellikleri hemen ortaya çıkıyor ve 10 Eylül "Piyasaya Sürülme Tarihi" olarak belirtiliyor.

    Ryzen 5 7500, tahmin edilebileceği gibi, üç yıl önce tanıtılan Ryzen 5 7500F'ye (inceleme) oldukça benzer , ancak aktif entegre bir GPU'ya sahip. Bu, Raphael ailesinden tanıdık, yalnızca iki CU'ya sahip, düşük performanslı Radeon GPU'dur. Altı CPU çekirdeği, 32 MB L3 önbellek, 3,7 GHz temel saat hızı ve 5,0 GHz artırılmış saat hızı ile 65 watt TDP'ye sahip olan bu modelin özellikleri, özel bir GPU'su olmayan F modeliyle neredeyse aynıdır.

    Ryzen 5 5500F'de ise durum tam tersi: Ryzen 5 5500'ün entegre GPU'sundan yoksun – "F" neredeyse her zaman eksik GPU'yu temsil eder. Ancak, saat hızları açısından da abisinden farklılık gösteriyor. AMD'nin bir hatası yoksa, temel saat hızı Ryzen 5 5500'den tam 600 MHz daha düşük, 3.0 GHz'dir. Buna karşılık, turbo saat hızının 200 MHz daha yüksek, 4.4 GHz olduğu söyleniyor. Önbellek ve TDP aynıdır. Özelliklerin doğrudan karşılaştırması bu makalenin sonundaki tabloda bulunabilir.

    BIOS güncellemeleri Ağustos ayında zaten yayınlanmıştı.

    Asus için işlemciler sürpriz değil, zira editör ekibimizin üreticinin destek sayfalarında yaptığı rastgele kontroller, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F'yi destekleyen BIOS güncellemelerinin Ağustos ayında zaten dağıtıldığını ortaya koydu. Ancak AMD'nin resmi lansmanı ancak şimdi gerçekleşti.
    AMD, beklenmedik bir şekilde iki yeni işlemci tanıttı. Ancak bunlar esasen eski sayılır, zira Ryzen 5 7500, AM5 soketi için Raphael ailesinden Zen 4 işlemcisidir. Ryzen 5 5500F ise Vermeer serisinden Zen 3'e kadar uzanır ve AM4 soketini kullanır. Asus, diğerlerinin yanı sıra, masaüstü sistemler için zaten geniş olan Ryzen işlemci portföyünü tamamlayan yeni eski işlemcilerin reklamını yapıyor. Ancak, yeni Ryzen serisine hazır ifadesi ilk bakışta oldukça farklı bir şeyi ima ediyor. Bu isimler, AMD'nin ilgili ürün sayfalarına yönlendiriyor ve bu sayfalarda modellerin özellikleri hemen ortaya çıkıyor ve 10 Eylül "Piyasaya Sürülme Tarihi" olarak belirtiliyor. Ryzen 5 7500, tahmin edilebileceği gibi, üç yıl önce tanıtılan Ryzen 5 7500F'ye (inceleme) oldukça benzer , ancak aktif entegre bir GPU'ya sahip. Bu, Raphael ailesinden tanıdık, yalnızca iki CU'ya sahip, düşük performanslı Radeon GPU'dur. Altı CPU çekirdeği, 32 MB L3 önbellek, 3,7 GHz temel saat hızı ve 5,0 GHz artırılmış saat hızı ile 65 watt TDP'ye sahip olan bu modelin özellikleri, özel bir GPU'su olmayan F modeliyle neredeyse aynıdır. Ryzen 5 5500F'de ise durum tam tersi: Ryzen 5 5500'ün entegre GPU'sundan yoksun – "F" neredeyse her zaman eksik GPU'yu temsil eder. Ancak, saat hızları açısından da abisinden farklılık gösteriyor. AMD'nin bir hatası yoksa, temel saat hızı Ryzen 5 5500'den tam 600 MHz daha düşük, 3.0 GHz'dir. Buna karşılık, turbo saat hızının 200 MHz daha yüksek, 4.4 GHz olduğu söyleniyor. Önbellek ve TDP aynıdır. Özelliklerin doğrudan karşılaştırması bu makalenin sonundaki tabloda bulunabilir. [h2]BIOS güncellemeleri Ağustos ayında zaten yayınlanmıştı.[/h2] Asus için işlemciler sürpriz değil, zira editör ekibimizin üreticinin destek sayfalarında yaptığı rastgele kontroller, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F'yi destekleyen BIOS güncellemelerinin Ağustos ayında zaten dağıtıldığını ortaya koydu. Ancak AMD'nin resmi lansmanı ancak şimdi gerçekleşti.
    Beğen
    9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 972 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Ryzen 9 PRO 9965X3D işlemci Almanya'da satışta
    Amiral gemisi niteliğindeki 16 çekirdekli Ryzen 9 PRO 9965X3D işlemci , birkaç ay önce resmi olarak tanıtıldı. Ancak yakın zamana kadar bu çip, Lenovo ThinkStation P4 gibi önceden monte edilmiş iş istasyonlarında özel olarak bulunuyordu.

    Ryzen 9 PRO 9965X3D işlemci Almanya'da satışta görüldü, fiyatı neredeyse 1.000 €.

    Şimdi ise AB'de bağımsız bir ürün olarak satışta olduğu görüldü. Çip, Proshop Almanya kataloğunda, soğutucusuz bir tepsi içinde OEM işlemci olarak listelenmiş halde yer alıyor. Çipin açıklamasında AMD 100-000001999 parça numarası bulunuyor. Satıcı bunun için 997,46 € istiyor. Ancak ürün kartında Almanya'da stokta olmadığı ve teslimatın 12 ila 14 gün süreceği belirtiliyor.

    Ryzen 9 PRO 9965X3D, AMD'nin amiral gemisi Zen 5 işlemcisinin iş istasyonlarına yönelik profesyonel bir versiyonudur. Çip, 16 fiziksel çekirdek, 32 mantıksal iş parçacığı, 4,3 GHz temel saat hızı, 5,5 GHz artırılmış saat hızı, 128 MB L3 önbellek ve 170 W TDP değerine sahiptir.

    Ayrıca, işlemcinin Precision Boost Overdrive veya Curve Optimizer aracılığıyla hız aşırtmayı desteklemediğini de belirtmekte fayda var. Bu arada, benzer özelliklere sahip standart Ryzen 9 9950X3D'nin Almanya'daki fiyatı yaklaşık 579 € civarında. Dolayısıyla, Ryzen 9 PRO 9965X3D, AMD Pro Security ve AMD Pro Manageability kurumsal özelliklerini desteklemeyen oyun odaklı kardeşinden %72 daha pahalı.
    Amiral gemisi niteliğindeki 16 çekirdekli Ryzen 9 PRO 9965X3D işlemci , birkaç ay önce resmi olarak tanıtıldı. Ancak yakın zamana kadar bu çip, Lenovo ThinkStation P4 gibi önceden monte edilmiş iş istasyonlarında özel olarak bulunuyordu. [h3]Ryzen 9 PRO 9965X3D işlemci Almanya'da satışta görüldü, fiyatı neredeyse 1.000 €. [/h3] Şimdi ise AB'de bağımsız bir ürün olarak satışta olduğu görüldü. Çip, Proshop Almanya kataloğunda, soğutucusuz bir tepsi içinde OEM işlemci olarak listelenmiş halde yer alıyor. Çipin açıklamasında AMD 100-000001999 parça numarası bulunuyor. Satıcı bunun için 997,46 € istiyor. Ancak ürün kartında Almanya'da stokta olmadığı ve teslimatın 12 ila 14 gün süreceği belirtiliyor. Ryzen 9 PRO 9965X3D, AMD'nin amiral gemisi Zen 5 işlemcisinin iş istasyonlarına yönelik profesyonel bir versiyonudur. Çip, 16 fiziksel çekirdek, 32 mantıksal iş parçacığı, 4,3 GHz temel saat hızı, 5,5 GHz artırılmış saat hızı, 128 MB L3 önbellek ve 170 W TDP değerine sahiptir. Ayrıca, işlemcinin Precision Boost Overdrive veya Curve Optimizer aracılığıyla hız aşırtmayı desteklemediğini de belirtmekte fayda var. Bu arada, benzer özelliklere sahip standart Ryzen 9 9950X3D'nin Almanya'daki fiyatı yaklaşık 579 € civarında. Dolayısıyla, Ryzen 9 PRO 9965X3D, AMD Pro Security ve AMD Pro Manageability kurumsal özelliklerini desteklemeyen oyun odaklı kardeşinden %72 daha pahalı.
    Beğen
    7
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 736 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA'ya göre 2026'da Ryzen 5800X3D satın almak mantıksız; AM5'e geçme zamanı geldi.
    XDA-Developers, kullanıcıların 2026'da yeniden piyasaya sürülecek Ryzen 5800X3D işlemcisini neden satın almamaları gerektiğini açıkladı.

    Bu işlemciden kaçınmanın en önemli nedeni, eski platformudur. Ryzen 5800X3D, yakın zamanda 10 yılını dolduran AM4 soketi için tasarlanmıştır. Bu platform artık yükseltme imkanı sunmuyor. Ve Ryzen 5800X3D modern oyunları hala iyi çalıştırıyor olsa da, yeni nesil işlemciler tarafından geride bırakılmaya başlandı bile.

    AMD bu işlemci için 350 dolar istiyor, oysa AM5 soketi için çok daha güçlü Ryzen 7800X3D yaklaşık 300 dolara satın alınabiliyor. Yeni platforma geçiş, anakart ve DDR5 bellek için ek maliyetler gerektiriyor, ancak XDA, AMD'nin mevcut soketi 2029 yılına kadar destekleme sözü vermesi nedeniyle bu geçişin gelecekte kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.

    350 dolara bir Ryzen 5800X3D almak, yükseltmeyi sadece geciktirecektir. Bu işlemci, yalnızca iyi bir AM4 anakartınız varsa ve yeni bir AM5 tabanlı bilgisayar kurmak için bütçeniz yoksa değerlidir. Diğer herkes en yeni platforma dayalı bir sistem kurmalıdır.

    Alıntıdır... Ana Kaynak:
    https://www.xda-developers.com/id-rather-pay-for-am5-than-waste-349-on-am4s-last-gasp/
    [b]XDA-Developers, kullanıcıların 2026'da yeniden piyasaya sürülecek Ryzen 5800X3D işlemcisini neden satın almamaları gerektiğini açıkladı. [/b] Bu işlemciden kaçınmanın en önemli nedeni, eski platformudur. Ryzen 5800X3D, yakın zamanda 10 yılını dolduran AM4 soketi için tasarlanmıştır. Bu platform artık yükseltme imkanı sunmuyor. Ve Ryzen 5800X3D modern oyunları hala iyi çalıştırıyor olsa da, yeni nesil işlemciler tarafından geride bırakılmaya başlandı bile. AMD bu işlemci için 350 dolar istiyor, oysa AM5 soketi için çok daha güçlü Ryzen 7800X3D yaklaşık 300 dolara satın alınabiliyor. Yeni platforma geçiş, anakart ve DDR5 bellek için ek maliyetler gerektiriyor, ancak XDA, AMD'nin mevcut soketi 2029 yılına kadar destekleme sözü vermesi nedeniyle bu geçişin gelecekte kaçınılmaz olduğunu vurguluyor. 350 dolara bir Ryzen 5800X3D almak, yükseltmeyi sadece geciktirecektir. Bu işlemci, yalnızca iyi bir AM4 anakartınız varsa ve yeni bir AM5 tabanlı bilgisayar kurmak için bütçeniz yoksa değerlidir. Diğer herkes en yeni platforma dayalı bir sistem kurmalıdır. Alıntıdır... Ana Kaynak: https://www.xda-developers.com/id-rather-pay-for-am5-than-waste-349-on-am4s-last-gasp/
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 668 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Fable sistem gereksinimleri açıklandı
    Fable sistem gereksinimleri açıklandı; minimum özellikler arasında RTX 2060, 4K çözünürlük için ise RTX 4080 yer alıyor.

    Microsoft, yakında çıkacak olan rol yapma oyunu Fable için genişletilmiş sistem gereksinimlerini açıkladı. Geliştiriciler dört farklı özellik seviyesi listeledi.

    Minimum sistem gereksinimleri listesi, 1080p/30 fps modunda Düşük ön ayarla oynamanıza olanak sağlayacak bileşenleri listeler:
    1. Merkezi işlemci - Core i7-6850K veya Ryzen 5 2600.
    2. Grafik - RTX 2060, RTX 5050, RX 6600 veya ARC A580.
    3. RAM kapasitesi: 12 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 6 GB.
    5. 1200p/60 fps veya 1440p/30 fps çözünürlükte ve Orta ayarlar ile oyun oynamak için önerilen sistem gereksinimleri listesi şu bileşenleri içermektedir.
    1. Merkezi işlemci - Core i5-11600KF veya Ryzen 5 5600.
    2. Grafik - RTX 5060, RTX 3060 Ti, RX 9060 XT veya RX 6700 XT.
    3. RAM kapasitesi: 16 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 8 GB.
    5. Yeni ürünü 1440p/60 fps modunda ve Yüksek ayarlar ile denemek istiyorsanız, aşağıdaki bilgisayar yapılandırmasına ihtiyacınız olacak.
    1. İşlemci: Core i7-12700K veya Ryzen 7 7700X.
    2. Grafik - RTX 5070, RTX 3080 Ti, RX 9070 veya RX 7900 XT.
    3. RAM kapasitesi: 16 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 12 GB.
    5. 4K/60 fps modunda Ultra ön ayarıyla oynamak için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız vardır.
    1. İşlemci: Core i9-13900K veya Ryzen 9 7900X.
    2. Grafik - GeForce RTX 4080 veya GeForce RTX 5080.
    3. RAM kapasitesi: 16 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 16 GB.
    Fable sistem gereksinimleri açıklandı; minimum özellikler arasında RTX 2060, 4K çözünürlük için ise RTX 4080 yer alıyor. Microsoft, yakında çıkacak olan rol yapma oyunu Fable için genişletilmiş sistem gereksinimlerini açıkladı. Geliştiriciler dört farklı özellik seviyesi listeledi. Minimum sistem gereksinimleri listesi, 1080p/30 fps modunda Düşük ön ayarla oynamanıza olanak sağlayacak bileşenleri listeler: [ol] [li]Merkezi işlemci - Core i7-6850K veya Ryzen 5 2600.[/li] [li]Grafik - RTX 2060, RTX 5050, RX 6600 veya ARC A580.[/li] [li]RAM kapasitesi: 12 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 6 GB.[/li] [li]1200p/60 fps veya 1440p/30 fps çözünürlükte ve Orta ayarlar ile oyun oynamak için önerilen sistem gereksinimleri listesi şu bileşenleri içermektedir.[/li] [/ol] [ol] [li]Merkezi işlemci - Core i5-11600KF veya Ryzen 5 5600.[/li] [li]Grafik - RTX 5060, RTX 3060 Ti, RX 9060 XT veya RX 6700 XT.[/li] [li]RAM kapasitesi: 16 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 8 GB.[/li] [li]Yeni ürünü 1440p/60 fps modunda ve Yüksek ayarlar ile denemek istiyorsanız, aşağıdaki bilgisayar yapılandırmasına ihtiyacınız olacak.[/li] [/ol] [ol] [li]İşlemci: Core i7-12700K veya Ryzen 7 7700X.[/li] [li]Grafik - RTX 5070, RTX 3080 Ti, RX 9070 veya RX 7900 XT.[/li] [li]RAM kapasitesi: 16 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 12 GB.[/li] [li]4K/60 fps modunda Ultra ön ayarıyla oynamak için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız vardır.[/li] [/ol] [ol] [li]İşlemci: Core i9-13900K veya Ryzen 9 7900X.[/li] [li]Grafik - GeForce RTX 4080 veya GeForce RTX 5080.[/li] [li]RAM kapasitesi: 16 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 16 GB.[/li] [/ol]
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 690 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Grand Theft Auto 6 videosu değerlendirildi
    DF, Grand Theft Auto 6 videosunu değerlendirdi: GTA 6, detay ve gerçekçilik açısından diğer tüm oyunları geride bırakıyor.

    Digital Foundry, Grand Theft Auto 6 için yayınlanan 26 dakikalık son oynanış videosuna özel bir bölüm hazırladı. Sunucular Rich ve Oliver, ilk izlenimlerini paylaştılar, teknik yönleri incelediler ve Rockstar'ın tartışmalı kararlarını ele aldılar.

    Sunumun kendisi benzersiz olarak nitelendirildi. GTA 6'nın dünyasının detay ve gerçekçilik düzeyi, daha önce piyasaya sürülen her şeyin ötesinde. Animasyon ve saç işleme (özellikle kıvırcık saçlar) özellikle övgü aldı. Sunum yapanlar ayrıca, inandırıcı vurgulara sahip gerçekçi ten dokusundan ve genel görsel stilin olgunluğundan da etkilendiler. Oyun fotogerçekçiliği hedeflemiyor, ancak her şey mükemmel bir denge içinde çalışıyor.

    Rockstar, PS5 ve Xbox Series X konsolları için hedef kare hızının 30 fps olduğunu doğruladı. 60 fps olasılığı düşük. Kare hızını ikiye katlamak, fizik motorunun kalitesini düşürmeyi ve NPC sayısını azaltmayı gerektirir. Oyun, yüksek kaliteli gölge haritalarını yoğun bir şekilde kullanıyor. Gerçek Zamanlı Işın İzleme (RTL) kullanılarak şeffaf ve opak yüzeylerde yansımalar mevcut. Genel olarak, aydınlatma mükemmel. Ancak bunun bir bedeli var: bazı sahnelerde gürültü ve kararsızlık.

    DF'nin hesaplamalarına göre çözünürlük 1440p (dinamik ölçeklendirme olmadan). 4K yükseltme yok. Açık dünya, trafik ve NPC yoğunluğuyla dikkat çekiyor, ancak fragman çoğunlukla görevlerden ibaret olup serbest oyun oynanışına pek yer vermiyor. Simülasyonun GTA V'ten bir kat daha karmaşık olması bekleniyor.

    PS5 Pro (PSSR ve daha güçlü bir RT motoru ile) gürültüyü önemli ölçüde azaltabilir ve netliği artırabilir. Ancak, işlemci sınırlamaları kare hızlarının 30-40 fps'yi aşmasını engelleyecektir. Bir PC'de 60 fps için çok güçlü bir işlemciye (örneğin, Ryzen 7800X3D veya daha iyisi) ihtiyaç duyulacaktır.

    Genel olarak, GTA 6 şüphesiz bu neslin en iddialı projesi, ancak teknik mükemmellik bazı ödünler gerektiriyor. Bunlar arasında 30 fps, gürültülü gerçek zamanlı işletim sistemi ve ideal olmayan görüntü kalitesi yer alıyor.

    https://www.youtube.com/watch?v=ca1GIOBPI6w
    DF, Grand Theft Auto 6 videosunu değerlendirdi: GTA 6, detay ve gerçekçilik açısından diğer tüm oyunları geride bırakıyor. Digital Foundry, Grand Theft Auto 6 için yayınlanan 26 dakikalık son oynanış videosuna özel bir bölüm hazırladı. Sunucular Rich ve Oliver, ilk izlenimlerini paylaştılar, teknik yönleri incelediler ve Rockstar'ın tartışmalı kararlarını ele aldılar. Sunumun kendisi benzersiz olarak nitelendirildi. GTA 6'nın dünyasının detay ve gerçekçilik düzeyi, daha önce piyasaya sürülen her şeyin ötesinde. Animasyon ve saç işleme (özellikle kıvırcık saçlar) özellikle övgü aldı. Sunum yapanlar ayrıca, inandırıcı vurgulara sahip gerçekçi ten dokusundan ve genel görsel stilin olgunluğundan da etkilendiler. Oyun fotogerçekçiliği hedeflemiyor, ancak her şey mükemmel bir denge içinde çalışıyor. Rockstar, PS5 ve Xbox Series X konsolları için hedef kare hızının 30 fps olduğunu doğruladı. 60 fps olasılığı düşük. Kare hızını ikiye katlamak, fizik motorunun kalitesini düşürmeyi ve NPC sayısını azaltmayı gerektirir. Oyun, yüksek kaliteli gölge haritalarını yoğun bir şekilde kullanıyor. Gerçek Zamanlı Işın İzleme (RTL) kullanılarak şeffaf ve opak yüzeylerde yansımalar mevcut. Genel olarak, aydınlatma mükemmel. Ancak bunun bir bedeli var: bazı sahnelerde gürültü ve kararsızlık. DF'nin hesaplamalarına göre çözünürlük 1440p (dinamik ölçeklendirme olmadan). 4K yükseltme yok. Açık dünya, trafik ve NPC yoğunluğuyla dikkat çekiyor, ancak fragman çoğunlukla görevlerden ibaret olup serbest oyun oynanışına pek yer vermiyor. Simülasyonun GTA V'ten bir kat daha karmaşık olması bekleniyor. PS5 Pro (PSSR ve daha güçlü bir RT motoru ile) gürültüyü önemli ölçüde azaltabilir ve netliği artırabilir. Ancak, işlemci sınırlamaları kare hızlarının 30-40 fps'yi aşmasını engelleyecektir. Bir PC'de 60 fps için çok güçlü bir işlemciye (örneğin, Ryzen 7800X3D veya daha iyisi) ihtiyaç duyulacaktır. Genel olarak, GTA 6 şüphesiz bu neslin en iddialı projesi, ancak teknik mükemmellik bazı ödünler gerektiriyor. Bunlar arasında 30 fps, gürültülü gerçek zamanlı işletim sistemi ve ideal olmayan görüntü kalitesi yer alıyor. https://www.youtube.com/watch?v=ca1GIOBPI6w
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 879 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Soket-X - 2026 AMD İşlemcilerinin Her Biri 6 Dakikada Açıklandı...
    https://youtu.be/ES98qvtlAGg?si=pNvvftcaUSwZppdi
    2026 AMD İşlemcilerinin Her Biri 6 Dakikada Açıklandı
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)

    AMD Ryzen işlemci isimlerinin ne anlama geldiğini tahmin etmeyi bırakın. Ryzen 3'ten Threadripper'ın inanılmaz gücüne kadar, bu video tüm AMD ürün gamını nihayet anlamlı bir şekilde açıklıyor - pazarlama abartısı yok, aşırı karmaşık özellikler yok. Sadece benchmarklara bakmak yerine, her işlemcinin gerçek kullanımda nasıl bir his verdiğini, kimler için tasarlandığını ve 2026'da bu kafa karıştırıcı sayıları ve harfleri nasıl okuyacağınızı anlayacaksınız. Eğer Ryzen 7 9800X3D veya Ryzen Z1 gibi isimlere bakıp "bu da ne?" diye düşündüyseniz, bu video tam size göre.

    ZAMAN DAMGALARI
    0:00 - Ryzen 3 (Uygun Fiyatlı Başlangıç)
    0:29 - İsimlendirme Hilesi (Ryzen Numaralarını Nasıl Okuyabilirsiniz)
    1:00 - Soneklerin Açıklaması (X, G, F, X3D)
    1:26 - Ryzen 5 (Çoğu Kişi İçin İdeal Nokta)
    1:53 - Ryzen 7 (Akış ve Çoklu Görev)
    2:18 - Ryzen 9 (Dakikaların Önemli Olduğu Durumlar)
    2:41 - Ryzen X3D (Tartışmasız Oyun Kralı)
    3:13 - Threadripper (İnanılmaz İş İstasyonu Gücü)
    3:39 - EPYC (İnternetin Omurgası)
    3:54 - Eski Çipler (Athlon ve FX Fosilleri)
    4:12 - Ryzen AI (Dizüstü Bilgisayarların Geleceği)
    4:30 - Ryzen Z (Elinizdeki Konsollar)
    4:45 - Ryzen PRO (Kurumsal Standart)
    5:06 - Mobil İşlemci Sonekleri (U, HS, HX)
    5:50 - Gerçekten Ne Almalısınız?

    (En İyi Fiyat Performansı) KARŞILAŞTIRILAN İŞLEMCİLER: • Ryzen 3 vs 5 vs 7 vs 9 vs X3D • Bütçe, Orta Seviye ve Üst Seviye AMD CPU'lar • Dizüstü Bilgisayar Çipleri: U vs HS vs HX • Gerçekten bir Threadripper'a ihtiyacınız var mı? • Tüketici ve Sunucu İşlemcileri (EPYC) Öğrenecekleriniz: • Bir CPU'nun yaşını ve gücünü isminden anında nasıl anlayabilirsiniz • Daha fazla çekirdeğin her zaman daha iyi oyun performansı anlamına gelmemesinin nedenleri • X3D'nin kare hızlarınıza gerçekte ne yaptığı (ve neden önemli olduğu) • Ryzen AI ve yeni NPU donanımı hakkındaki gerçekler • Pil ömrü (U serisi) ve ham güç (HX) arasında nasıl seçim yapılır.
    https://youtu.be/ES98qvtlAGg?si=pNvvftcaUSwZppdi 2026 AMD İşlemcilerinin Her Biri 6 Dakikada Açıklandı (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur) [i]AMD Ryzen işlemci isimlerinin ne anlama geldiğini tahmin etmeyi bırakın. Ryzen 3'ten Threadripper'ın inanılmaz gücüne kadar, bu video tüm AMD ürün gamını nihayet anlamlı bir şekilde açıklıyor - pazarlama abartısı yok, aşırı karmaşık özellikler yok. Sadece benchmarklara bakmak yerine, her işlemcinin gerçek kullanımda nasıl bir his verdiğini, kimler için tasarlandığını ve 2026'da bu kafa karıştırıcı sayıları ve harfleri nasıl okuyacağınızı anlayacaksınız. Eğer Ryzen 7 9800X3D veya Ryzen Z1 gibi isimlere bakıp "bu da ne?" diye düşündüyseniz, bu video tam size göre. [/i] ZAMAN DAMGALARI 0:00 - Ryzen 3 (Uygun Fiyatlı Başlangıç) 0:29 - İsimlendirme Hilesi (Ryzen Numaralarını Nasıl Okuyabilirsiniz) 1:00 - Soneklerin Açıklaması (X, G, F, X3D) 1:26 - Ryzen 5 (Çoğu Kişi İçin İdeal Nokta) 1:53 - Ryzen 7 (Akış ve Çoklu Görev) 2:18 - Ryzen 9 (Dakikaların Önemli Olduğu Durumlar) 2:41 - Ryzen X3D (Tartışmasız Oyun Kralı) 3:13 - Threadripper (İnanılmaz İş İstasyonu Gücü) 3:39 - EPYC (İnternetin Omurgası) 3:54 - Eski Çipler (Athlon ve FX Fosilleri) 4:12 - Ryzen AI (Dizüstü Bilgisayarların Geleceği) 4:30 - Ryzen Z (Elinizdeki Konsollar) 4:45 - Ryzen PRO (Kurumsal Standart) 5:06 - Mobil İşlemci Sonekleri (U, HS, HX) 5:50 - Gerçekten Ne Almalısınız? [i](En İyi Fiyat Performansı) KARŞILAŞTIRILAN İŞLEMCİLER: • Ryzen 3 vs 5 vs 7 vs 9 vs X3D • Bütçe, Orta Seviye ve Üst Seviye AMD CPU'lar • Dizüstü Bilgisayar Çipleri: U vs HS vs HX • Gerçekten bir Threadripper'a ihtiyacınız var mı? • Tüketici ve Sunucu İşlemcileri (EPYC) Öğrenecekleriniz: • Bir CPU'nun yaşını ve gücünü isminden anında nasıl anlayabilirsiniz • Daha fazla çekirdeğin her zaman daha iyi oyun performansı anlamına gelmemesinin nedenleri • X3D'nin kare hızlarınıza gerçekte ne yaptığı (ve neden önemli olduğu) • Ryzen AI ve yeni NPU donanımı hakkındaki gerçekler • Pil ömrü (U serisi) ve ham güç (HX) arasında nasıl seçim yapılır.[/i]
    Soket-X -  2026 AMD İşlemcilerinin Her Biri 6 Dakikada Açıklandı...
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Soket-X - Tüm AMD Anakart Çipsetleri Açıklanıyor. Hangisini Satın Almalısınız?
    https://youtu.be/4P19SVOVnBo?si=d812_17LMkXP9U2D
    Tüm AMD Anakart Çipsetleri Açıklanıyor. Hangisini Satın Almalısınız?
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)

    AMD anakart yonga setleri basit bir performans sıralaması gibi görünüyor: A, B, X, X870E, TRX50, WRX90 — daha pahalı olan genellikle daha fazla özellik anlamına gelir, ancak bu otomatik olarak daha yüksek CPU veya oyun performansı anlamına gelmez. Bir Ryzen 7 9800X3D, B650 veya B850 üzerinde mükemmel şekilde çalışabilir mi? Bir Ryzen 9 gerçekten X870E'ye ihtiyaç duyuyor mu? Yeni X870 neden X670'e göre daha az toplam genişleme imkanı sunuyor? Ve TRX50 ve WRX90, normal AM5 platformlarının sunamadığı neyi sağlıyor? Bu video, her büyük AMD anakart yonga seti ailesini, her kademenin aslında neyi değiştirdiğini, hangi CPU'ların her biriyle uyumlu olduğunu ve daha üst düzey bir yonga seti için daha fazla ödeme yapmanın gerçekten buna değip değmediğini ayrıntılı olarak ele alıyor. Giriş seviyesi A620'den ve kafa karıştırıcı B840/B850 ayrımından B650, X670, X870, X870E, Threadripper TRX50 ve iş istasyonu sınıfı WRX90'a kadar, kullanışlı platform özelliklerini, bilgisayarınızı asla etkilemeyebilecek pahalı ekstralardan ayırıyoruz. Eğer şu soruların cevaplarını merak ettiyseniz: • A620'nin Ryzen işlemciyi gerçekten yavaşlatıp yavaşlatmadığı • B650'nin hala satın almaya değer olup olmadığı • B840 ve B850 arasındaki farkın ne olduğu • 9800X3D'nin gerçekten X870'e ihtiyacı olup olmadığı • X870'in neden X670'ten daha az toplam PCIe hattına sahip olabileceği • X870E'deki E'nin aslında ne anlama geldiği • Ryzen 9'un yüksek performanslı bir anakarta ihtiyaç duyup duymadığı • Çipset seviyesinin anakart kalitesini neden garanti etmediği • TRX50'nin ne için kullanıldığı • WRX90'ın normal Threadripper platformlarından nasıl farklı olduğu • Veya zaten seçtiğiniz işlemci için hangi AMD çipsetinin en mantıklı olduğu.

    0:00 - AMD Anakart Yonga Setleri Açıklaması
    0:11 - Bir Anakart Yonga Seti Gerçekte Ne İşe Yarar?
    0:49 - A620: En Ucuz AM5 Yonga Seti Yeterli mi?
    2:06 - B650 vs B840 vs B850
    3:43 - X670 vs X870: Daha Fazla Özellik, Daha Fazla FPS Değil
    5:08 - X870E: E Harfi Gerçekte Ne Anlama Geliyor?
    6:20 - TRX50: AMD Threadripper Yonga Seti Açıklaması
    7:21 - WRX90: Threadripper Pro İş İstasyonu Platformu
    8:22 - Yonga Seti İsimlerinin Size Söylemediği Şeyler
    9:05- Hangi AMD yonga setini satın almalısınız? Öğrenecekleriniz:

    • Anakart yonga setinin aslında neyi kontrol ettiği • Hangi PCIe bağlantılarının doğrudan CPU'dan geldiği • Aynı Ryzen işlemcinin neden farklı yonga setlerinde benzer performans gösterebildiği • A620'yi seçerek neleri kaybettiğiniz • B840 ve B850'nin isimlerinin gösterdiğinden çok daha farklı olmasının nedenleri • B650 ve B850'nin neden genellikle üst düzey oyun işlemcileri için bile yeterli olduğu • X870'in ana akım B serisi anakartlara göre neler eklediği • Daha yenisinin her zaman daha fazla genişleme anlamına gelmemesinin nedenleri • X870E'yi X870'ten farklı kılan nedir • VRM kalitesi, ağ, ses, Wi-Fi ve BIOS kalitesinin neden yalnızca yonga seti tarafından belirlenmediği • Ryzen 5, Ryzen 7, X3D, Ryzen 9 ve Threadripper işlemcileri için hangi yonga setlerinin mantıklı olduğu AMD Yonga Setleri Açıklaması: • A620 • B650 • B840 • B850 • X670 • X870 • X870E • TRX50 • WRX90 İşlemci Platformları Ele alınan işlemciler: • Ryzen 7000 • Ryzen 8000 • Ryzen 9000 • Ryzen X3D • Ryzen 9 • Ryzen Threadripper 9000 • Ryzen Threadripper Pro 9000 WX Unutulmaması gereken önemli nokta: yonga seti bir performans puanı değildir. Daha pahalı bir yonga seti, esas olarak anakart üreticisine daha fazla bağlantı, genişleme ve platform özelliği sunar. Doğru seçim, sisteminize gerçekten ihtiyaç duyduğu bağlantıları ve özellikleri sağlayan, asla kullanmayacağınız donanım için para ödemenizi gerektirmeyen seçimdir. Peki, şu anda hangi AMD yonga setini kullanıyorsunuz ve bunu işlemci, özellikler veya sadece o an için en mantıklı anakart olduğu için mi seçtiniz?
    https://youtu.be/4P19SVOVnBo?si=d812_17LMkXP9U2D Tüm AMD Anakart Çipsetleri Açıklanıyor. Hangisini Satın Almalısınız? (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur) [i]AMD anakart yonga setleri basit bir performans sıralaması gibi görünüyor: A, B, X, X870E, TRX50, WRX90 — daha pahalı olan genellikle daha fazla özellik anlamına gelir, ancak bu otomatik olarak daha yüksek CPU veya oyun performansı anlamına gelmez. Bir Ryzen 7 9800X3D, B650 veya B850 üzerinde mükemmel şekilde çalışabilir mi? Bir Ryzen 9 gerçekten X870E'ye ihtiyaç duyuyor mu? Yeni X870 neden X670'e göre daha az toplam genişleme imkanı sunuyor? Ve TRX50 ve WRX90, normal AM5 platformlarının sunamadığı neyi sağlıyor? Bu video, her büyük AMD anakart yonga seti ailesini, her kademenin aslında neyi değiştirdiğini, hangi CPU'ların her biriyle uyumlu olduğunu ve daha üst düzey bir yonga seti için daha fazla ödeme yapmanın gerçekten buna değip değmediğini ayrıntılı olarak ele alıyor. Giriş seviyesi A620'den ve kafa karıştırıcı B840/B850 ayrımından B650, X670, X870, X870E, Threadripper TRX50 ve iş istasyonu sınıfı WRX90'a kadar, kullanışlı platform özelliklerini, bilgisayarınızı asla etkilemeyebilecek pahalı ekstralardan ayırıyoruz. Eğer şu soruların cevaplarını merak ettiyseniz: • A620'nin Ryzen işlemciyi gerçekten yavaşlatıp yavaşlatmadığı • B650'nin hala satın almaya değer olup olmadığı • B840 ve B850 arasındaki farkın ne olduğu • 9800X3D'nin gerçekten X870'e ihtiyacı olup olmadığı • X870'in neden X670'ten daha az toplam PCIe hattına sahip olabileceği • X870E'deki E'nin aslında ne anlama geldiği • Ryzen 9'un yüksek performanslı bir anakarta ihtiyaç duyup duymadığı • Çipset seviyesinin anakart kalitesini neden garanti etmediği • TRX50'nin ne için kullanıldığı • WRX90'ın normal Threadripper platformlarından nasıl farklı olduğu • Veya zaten seçtiğiniz işlemci için hangi AMD çipsetinin en mantıklı olduğu.[/i] 0:00 - AMD Anakart Yonga Setleri Açıklaması 0:11 - Bir Anakart Yonga Seti Gerçekte Ne İşe Yarar? 0:49 - A620: En Ucuz AM5 Yonga Seti Yeterli mi? 2:06 - B650 vs B840 vs B850 3:43 - X670 vs X870: Daha Fazla Özellik, Daha Fazla FPS Değil 5:08 - X870E: E Harfi Gerçekte Ne Anlama Geliyor? 6:20 - TRX50: AMD Threadripper Yonga Seti Açıklaması 7:21 - WRX90: Threadripper Pro İş İstasyonu Platformu 8:22 - Yonga Seti İsimlerinin Size Söylemediği Şeyler 9:05- Hangi AMD yonga setini satın almalısınız? Öğrenecekleriniz: [i]• Anakart yonga setinin aslında neyi kontrol ettiği • Hangi PCIe bağlantılarının doğrudan CPU'dan geldiği • Aynı Ryzen işlemcinin neden farklı yonga setlerinde benzer performans gösterebildiği • A620'yi seçerek neleri kaybettiğiniz • B840 ve B850'nin isimlerinin gösterdiğinden çok daha farklı olmasının nedenleri • B650 ve B850'nin neden genellikle üst düzey oyun işlemcileri için bile yeterli olduğu • X870'in ana akım B serisi anakartlara göre neler eklediği • Daha yenisinin her zaman daha fazla genişleme anlamına gelmemesinin nedenleri • X870E'yi X870'ten farklı kılan nedir • VRM kalitesi, ağ, ses, Wi-Fi ve BIOS kalitesinin neden yalnızca yonga seti tarafından belirlenmediği • Ryzen 5, Ryzen 7, X3D, Ryzen 9 ve Threadripper işlemcileri için hangi yonga setlerinin mantıklı olduğu AMD Yonga Setleri Açıklaması: • A620 • B650 • B840 • B850 • X670 • X870 • X870E • TRX50 • WRX90 İşlemci Platformları Ele alınan işlemciler: • Ryzen 7000 • Ryzen 8000 • Ryzen 9000 • Ryzen X3D • Ryzen 9 • Ryzen Threadripper 9000 • Ryzen Threadripper Pro 9000 WX Unutulmaması gereken önemli nokta: yonga seti bir performans puanı değildir. Daha pahalı bir yonga seti, esas olarak anakart üreticisine daha fazla bağlantı, genişleme ve platform özelliği sunar. Doğru seçim, sisteminize gerçekten ihtiyaç duyduğu bağlantıları ve özellikleri sağlayan, asla kullanmayacağınız donanım için para ödemenizi gerektirmeyen seçimdir. Peki, şu anda hangi AMD yonga setini kullanıyorsunuz ve bunu işlemci, özellikler veya sadece o an için en mantıklı anakart olduğu için mi seçtiniz? [/i]
    Soket-X -  Tüm AMD Anakart Çipsetleri Açıklanıyor. Hangisini Satın Almalısınız?
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Bilgi arayanlar için yeni bir forum içeriği:

    **AMD SÜRÜCÜ PROBLEMİ**

    Merhaba. Eski bir laptop kullanıyorum. İşlemcim AMD Ryzen 5 2500U ve dahili ekran kartım AMD Vega8 Graphics. Harici ekran kartım ise AMD Radeon 535. formattan sonra Windows Update'nin kurduğu sürücüleri kullanıyordum fakat CS2, Valorant gibi oyunlarda ekran kartı sürücümün güncel olmadığı hakkında...

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6975/

    #sürücü #problemi #teknoloji #techforumtr
    📚 Bilgi arayanlar için yeni bir forum içeriği: 📌 **AMD SÜRÜCÜ PROBLEMİ** 📝 Merhaba. Eski bir laptop kullanıyorum. İşlemcim AMD Ryzen 5 2500U ve dahili ekran kartım AMD Vega8 Graphics. Harici ekran kartım ise AMD Radeon 535. formattan sonra Windows Update'nin kurduğu sürücüleri kullanıyordum fakat CS2, Valorant gibi oyunlarda ekran kartı sürücümün güncel olmadığı hakkında... ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6975/ #sürücü #problemi #teknoloji #techforumtr
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 800 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal