• Tim Cook, Apple CEO'luğu görevinden ayrıldı
    Bugün Tim Cook, 15 yılın ardından Apple'ın CEO'luğu görevinden ayrılıyor. Yerine, Apple'ın donanım geliştirme ekibine liderlik eden John Ternus geçecek. Cook'un ise şirkette icra kurulu başkanı olarak görevine devam edeceği bildiriliyor.

    Tim Cook, Ağustos 2011'de Steve Jobs'un yerine Apple'ın CEO'su olarak atandı. Cook'un liderliğinde şirket, Apple Watch, AirPods, HomePod, Vision Pro'nun yanı sıra Apple Music ve Apple TV de dahil olmak üzere çok sayıda yeni cihaz ve hizmet piyasaya sürerek ürün yelpazesini önemli ölçüde genişletti. Son gelir rekorları göz önüne alındığında, şirket yeni liderine güçlü bir mali konumda geçiş yapıyor.

    Tim Cook, görevdeki son gününde tüm Apple çalışanlarına 15 yıllık hizmetini özetleyen bir mektup gönderdi. Görevinden ayrılmanın zor olduğunu, ancak bunun bilinçli bir karar olduğunu belirtti. Cook, tüm ekibe minnettarlığını dile getirdi ve şirketin kültürünü ve toplumu etkileyen ürünler yaratma yeteneğini vurguladı. Apple'ın CEO'su olarak görev yapmayı hayatının en büyük ayrıcalığı olarak nitelendirdi. Cook, halefi John Ternus'a olan güvenini ve CEO olarak atanmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

    Ternus için bu geçiş, kariyerinde önemli bir dönüm noktası olacak. Steve Jobs'un ayrılmasının ardından Cook'un devraldığı şirketten çok farklı bir şirketi devralacak. Apple'ın artık devasa bir küresel kullanıcı tabanı, geniş bir donanım yelpazesi ve büyüyen bir hizmet segmenti var. Apple'ın bugünkü öncelikli odağı yapay zeka gelişimini hızlandırmak.

    Yeni CEO'nun ilk büyük etkinliği, göreve başlamasından sadece sekiz gün sonra gerçekleşecek olan geleneksel Eylül ayı açılış konuşması olacak. Apple, 9 Eylül'de iPhone 18 Pro serisini ve ilk katlanabilir iPhone'unu tanıtacak.
    Bugün Tim Cook, 15 yılın ardından Apple'ın CEO'luğu görevinden ayrılıyor. Yerine, Apple'ın donanım geliştirme ekibine liderlik eden John Ternus geçecek. Cook'un ise şirkette icra kurulu başkanı olarak görevine devam edeceği bildiriliyor. Tim Cook, Ağustos 2011'de Steve Jobs'un yerine Apple'ın CEO'su olarak atandı. Cook'un liderliğinde şirket, Apple Watch, AirPods, HomePod, Vision Pro'nun yanı sıra Apple Music ve Apple TV de dahil olmak üzere çok sayıda yeni cihaz ve hizmet piyasaya sürerek ürün yelpazesini önemli ölçüde genişletti. Son gelir rekorları göz önüne alındığında, şirket yeni liderine güçlü bir mali konumda geçiş yapıyor. Tim Cook, görevdeki son gününde tüm Apple çalışanlarına 15 yıllık hizmetini özetleyen bir mektup gönderdi. Görevinden ayrılmanın zor olduğunu, ancak bunun bilinçli bir karar olduğunu belirtti. Cook, tüm ekibe minnettarlığını dile getirdi ve şirketin kültürünü ve toplumu etkileyen ürünler yaratma yeteneğini vurguladı. Apple'ın CEO'su olarak görev yapmayı hayatının en büyük ayrıcalığı olarak nitelendirdi. Cook, halefi John Ternus'a olan güvenini ve CEO olarak atanmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Ternus için bu geçiş, kariyerinde önemli bir dönüm noktası olacak. Steve Jobs'un ayrılmasının ardından Cook'un devraldığı şirketten çok farklı bir şirketi devralacak. Apple'ın artık devasa bir küresel kullanıcı tabanı, geniş bir donanım yelpazesi ve büyüyen bir hizmet segmenti var. Apple'ın bugünkü öncelikli odağı yapay zeka gelişimini hızlandırmak. Yeni CEO'nun ilk büyük etkinliği, göreve başlamasından sadece sekiz gün sonra gerçekleşecek olan geleneksel Eylül ayı açılış konuşması olacak. Apple, 9 Eylül'de iPhone 18 Pro serisini ve ilk katlanabilir iPhone'unu tanıtacak.
    Beğen
    7
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 52 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Samsung, amiral gemisi altı modeli Galaxy S26 FE'yi resmen piyasaya sürdü
    Samsung, Exynos 2500, One UI 9, Horizon Lock ve Yapay Zeka Özelliklerine Sahip Galaxy S26 FE'yi Tanıttı. Samsung, amiral gemisi altı modeli Galaxy S26 FE'yi resmen piyasaya sürdü. Yeni model, Galaxy S25 FE'den birçok özelliği miras alırken, bir dizi yeni yapay zeka özelliği de ekliyor.

    S26 FE, 3 nanometrelik Exynos 2500 çipiyle çalışıyor. 8 GB RAM ve 128/256 GB depolama alanıyla birlikte geliyor. Pil kapasitesi 4900 mAh ve şarj hızı 45 W. Kısacası, donanım güncellemeleri minimum düzeyde. Ancak, bu akıllı telefon, Android 17 tabanlı en yeni One UI 9 arayüzünü alan ilk Galaxy modeli. Ayrıca yedi yıl boyunca büyük işletim sistemi güncellemeleri alacak.

    Ekran ve kameralar da aynı kalıyor. Galaxy S26 FE, 2340 x 1080 piksel çözünürlüğe, 120 Hz yenileme hızına ve 1900 nit'e kadar parlaklığa sahip 6,7 inç OLED panel kullanıyor. Ekranın üst orta kısmında 12 megapiksel kamera bulunuyor. Arka tarafta ise 50 megapiksel sensörlü (ana), 3x optik zoomlu 8 megapiksel telefoto lensli ve 12 megapiksel ultra geniş açılı lensli üçlü arka kamera yer alıyor.

    Galaxy S26 FE'nin geçen yılki S25 FE'ye kıyasla en büyük değişiklikleri yazılım alanında. Özellikle, üç yeni kamera özelliği eklendi:
    1. My FanCam, videoda bir kişiyi otomatik olarak takip eder ve etrafta başka birçok kişi olsa bile onu kadrajın merkezinde tutar.
    2. Horizon Lock, Galaxy S26'dakiyle aynı özelliktir. Video kaydı sırasında akıllı telefonu 360 derece döndürseniz bile ufuk çizgisini korur.
    3. Gece çekimi, fotoğraf ve videolar için geliştirilmiş bir gece çekim modudur.
    Samsung, Galaxy S26 FE'yi 4 Eylül'de satışa sunacak. 128 GB'lık versiyonun fiyatı 699 dolardan başlıyor; bu da S25 FE'nin başlangıç ​​fiyatından 50 dolar daha fazla.
    Samsung, Exynos 2500, One UI 9, Horizon Lock ve Yapay Zeka Özelliklerine Sahip Galaxy S26 FE'yi Tanıttı. Samsung, amiral gemisi altı modeli Galaxy S26 FE'yi resmen piyasaya sürdü. Yeni model, Galaxy S25 FE'den birçok özelliği miras alırken, bir dizi yeni yapay zeka özelliği de ekliyor. S26 FE, 3 nanometrelik Exynos 2500 çipiyle çalışıyor. 8 GB RAM ve 128/256 GB depolama alanıyla birlikte geliyor. Pil kapasitesi 4900 mAh ve şarj hızı 45 W. Kısacası, donanım güncellemeleri minimum düzeyde. Ancak, bu akıllı telefon, Android 17 tabanlı en yeni One UI 9 arayüzünü alan ilk Galaxy modeli. Ayrıca yedi yıl boyunca büyük işletim sistemi güncellemeleri alacak. Ekran ve kameralar da aynı kalıyor. Galaxy S26 FE, 2340 x 1080 piksel çözünürlüğe, 120 Hz yenileme hızına ve 1900 nit'e kadar parlaklığa sahip 6,7 inç OLED panel kullanıyor. Ekranın üst orta kısmında 12 megapiksel kamera bulunuyor. Arka tarafta ise 50 megapiksel sensörlü (ana), 3x optik zoomlu 8 megapiksel telefoto lensli ve 12 megapiksel ultra geniş açılı lensli üçlü arka kamera yer alıyor. Galaxy S26 FE'nin geçen yılki S25 FE'ye kıyasla en büyük değişiklikleri yazılım alanında. Özellikle, üç yeni kamera özelliği eklendi: [ol] [li]My FanCam, videoda bir kişiyi otomatik olarak takip eder ve etrafta başka birçok kişi olsa bile onu kadrajın merkezinde tutar.[/li] [li]Horizon Lock, Galaxy S26'dakiyle aynı özelliktir. Video kaydı sırasında akıllı telefonu 360 derece döndürseniz bile ufuk çizgisini korur.[/li] [li]Gece çekimi, fotoğraf ve videolar için geliştirilmiş bir gece çekim modudur.[/li] [/ol] Samsung, Galaxy S26 FE'yi 4 Eylül'de satışa sunacak. 128 GB'lık versiyonun fiyatı 699 dolardan başlıyor; bu da S25 FE'nin başlangıç ​​fiyatından 50 dolar daha fazla.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 655 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Tom Clancy's Rainbow Six serisi devam ediyor
    Gamescom 2026'da tanıtılan Rainbow Six Tactics, bu sefer çok oyunculu bir nişancı oyunu değil, tamamen tek oyunculu ve sıra tabanlı savaş sistemine sahip bir oyun. Geliştirme ve dağıtım işini yine Ubisoft üstleniyor.

    Serinin en son oyunu (Rainbow Six Extraction) çok oyunculu iş birliği aksiyonu sunarken, Rainbow Six Tactics tamamen tek oyunculu bir deneyim olarak tasarlandı. Çılgın gerçek zamanlı çatışmalar yerine, sıra tabanlı taktikler ve stratejik planlama içeriyor. Hikaye, devam eden Rainbow Six Siege zaman çizelgesine paralel ilerliyor ve " yeni bir küresel tehdit " içeriyor.
    Oyuncular, en fazla dört "Operatör"den oluşan seçkin bir birliğin komutasını üstlenirler. Göreve bağlı olarak, bu operatörler hedeflerine ulaşmak için özel yeteneklerini, çeşitli aletleri ve keşif araçlarını kullanmalıdırlar. Toplamda 15 Operatör mevcut olacak ve her görevden önce zorlu bir seçim sunacaktır.
    Ubisoft bunu "oyun döngüsü" olarak adlandırıyor.
    Ubisoft, küresel komuta ve taktiksel uygulama arasındaki geçişi "oyun döngüsü" olarak adlandırıyor. Görevi seçtikten sonra ilk adım, uygun ekip üyelerini seçmek, onları buna göre donatmak, ardından sıra tabanlı savaşları tamamlamak ve son olarak karargaha dönmektir. Orada ekip, rol yapma unsurları içeren daha fazla eğitim alır.

    Yayın tarihi 2027
    Rainbow Six Tactics, Ubisoft Paris tarafından PC, PlayStation 5 ve Xbox Series X|S için geliştiriliyor. Çıkış tarihi şu ana kadar sadece 2027 olarak belirlendi.
    Gamescom 2026'da tanıtılan Rainbow Six Tactics, bu sefer çok oyunculu bir nişancı oyunu değil, tamamen tek oyunculu ve sıra tabanlı savaş sistemine sahip bir oyun. Geliştirme ve dağıtım işini yine Ubisoft üstleniyor. Serinin en son oyunu (Rainbow Six Extraction) çok oyunculu iş birliği aksiyonu sunarken, Rainbow Six Tactics tamamen tek oyunculu bir deneyim olarak tasarlandı. Çılgın gerçek zamanlı çatışmalar yerine, sıra tabanlı taktikler ve stratejik planlama içeriyor. Hikaye, devam eden Rainbow Six Siege zaman çizelgesine paralel ilerliyor ve " yeni bir küresel tehdit " içeriyor. [quote]Oyuncular, en fazla dört "Operatör"den oluşan seçkin bir birliğin komutasını üstlenirler. Göreve bağlı olarak, bu operatörler hedeflerine ulaşmak için özel yeteneklerini, çeşitli aletleri ve keşif araçlarını kullanmalıdırlar. Toplamda 15 Operatör mevcut olacak ve her görevden önce zorlu bir seçim sunacaktır.[/quote] Ubisoft bunu "oyun döngüsü" olarak adlandırıyor. Ubisoft, küresel komuta ve taktiksel uygulama arasındaki geçişi "oyun döngüsü" olarak adlandırıyor. Görevi seçtikten sonra ilk adım, uygun ekip üyelerini seçmek, onları buna göre donatmak, ardından sıra tabanlı savaşları tamamlamak ve son olarak karargaha dönmektir. Orada ekip, rol yapma unsurları içeren daha fazla eğitim alır. [b]Yayın tarihi 2027[/b] Rainbow Six Tactics, Ubisoft Paris tarafından PC, PlayStation 5 ve Xbox Series X|S için geliştiriliyor. Çıkış tarihi şu ana kadar sadece 2027 olarak belirlendi.
    Beğen
    7
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 449 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Soket-X - Tüm AMD Anakart Çipsetleri Açıklanıyor. Hangisini Satın Almalısınız?
    https://youtu.be/4P19SVOVnBo?si=d812_17LMkXP9U2D
    Tüm AMD Anakart Çipsetleri Açıklanıyor. Hangisini Satın Almalısınız?
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)

    AMD anakart yonga setleri basit bir performans sıralaması gibi görünüyor: A, B, X, X870E, TRX50, WRX90 — daha pahalı olan genellikle daha fazla özellik anlamına gelir, ancak bu otomatik olarak daha yüksek CPU veya oyun performansı anlamına gelmez. Bir Ryzen 7 9800X3D, B650 veya B850 üzerinde mükemmel şekilde çalışabilir mi? Bir Ryzen 9 gerçekten X870E'ye ihtiyaç duyuyor mu? Yeni X870 neden X670'e göre daha az toplam genişleme imkanı sunuyor? Ve TRX50 ve WRX90, normal AM5 platformlarının sunamadığı neyi sağlıyor? Bu video, her büyük AMD anakart yonga seti ailesini, her kademenin aslında neyi değiştirdiğini, hangi CPU'ların her biriyle uyumlu olduğunu ve daha üst düzey bir yonga seti için daha fazla ödeme yapmanın gerçekten buna değip değmediğini ayrıntılı olarak ele alıyor. Giriş seviyesi A620'den ve kafa karıştırıcı B840/B850 ayrımından B650, X670, X870, X870E, Threadripper TRX50 ve iş istasyonu sınıfı WRX90'a kadar, kullanışlı platform özelliklerini, bilgisayarınızı asla etkilemeyebilecek pahalı ekstralardan ayırıyoruz. Eğer şu soruların cevaplarını merak ettiyseniz: • A620'nin Ryzen işlemciyi gerçekten yavaşlatıp yavaşlatmadığı • B650'nin hala satın almaya değer olup olmadığı • B840 ve B850 arasındaki farkın ne olduğu • 9800X3D'nin gerçekten X870'e ihtiyacı olup olmadığı • X870'in neden X670'ten daha az toplam PCIe hattına sahip olabileceği • X870E'deki E'nin aslında ne anlama geldiği • Ryzen 9'un yüksek performanslı bir anakarta ihtiyaç duyup duymadığı • Çipset seviyesinin anakart kalitesini neden garanti etmediği • TRX50'nin ne için kullanıldığı • WRX90'ın normal Threadripper platformlarından nasıl farklı olduğu • Veya zaten seçtiğiniz işlemci için hangi AMD çipsetinin en mantıklı olduğu.

    0:00 - AMD Anakart Yonga Setleri Açıklaması
    0:11 - Bir Anakart Yonga Seti Gerçekte Ne İşe Yarar?
    0:49 - A620: En Ucuz AM5 Yonga Seti Yeterli mi?
    2:06 - B650 vs B840 vs B850
    3:43 - X670 vs X870: Daha Fazla Özellik, Daha Fazla FPS Değil
    5:08 - X870E: E Harfi Gerçekte Ne Anlama Geliyor?
    6:20 - TRX50: AMD Threadripper Yonga Seti Açıklaması
    7:21 - WRX90: Threadripper Pro İş İstasyonu Platformu
    8:22 - Yonga Seti İsimlerinin Size Söylemediği Şeyler
    9:05- Hangi AMD yonga setini satın almalısınız? Öğrenecekleriniz:

    • Anakart yonga setinin aslında neyi kontrol ettiği • Hangi PCIe bağlantılarının doğrudan CPU'dan geldiği • Aynı Ryzen işlemcinin neden farklı yonga setlerinde benzer performans gösterebildiği • A620'yi seçerek neleri kaybettiğiniz • B840 ve B850'nin isimlerinin gösterdiğinden çok daha farklı olmasının nedenleri • B650 ve B850'nin neden genellikle üst düzey oyun işlemcileri için bile yeterli olduğu • X870'in ana akım B serisi anakartlara göre neler eklediği • Daha yenisinin her zaman daha fazla genişleme anlamına gelmemesinin nedenleri • X870E'yi X870'ten farklı kılan nedir • VRM kalitesi, ağ, ses, Wi-Fi ve BIOS kalitesinin neden yalnızca yonga seti tarafından belirlenmediği • Ryzen 5, Ryzen 7, X3D, Ryzen 9 ve Threadripper işlemcileri için hangi yonga setlerinin mantıklı olduğu AMD Yonga Setleri Açıklaması: • A620 • B650 • B840 • B850 • X670 • X870 • X870E • TRX50 • WRX90 İşlemci Platformları Ele alınan işlemciler: • Ryzen 7000 • Ryzen 8000 • Ryzen 9000 • Ryzen X3D • Ryzen 9 • Ryzen Threadripper 9000 • Ryzen Threadripper Pro 9000 WX Unutulmaması gereken önemli nokta: yonga seti bir performans puanı değildir. Daha pahalı bir yonga seti, esas olarak anakart üreticisine daha fazla bağlantı, genişleme ve platform özelliği sunar. Doğru seçim, sisteminize gerçekten ihtiyaç duyduğu bağlantıları ve özellikleri sağlayan, asla kullanmayacağınız donanım için para ödemenizi gerektirmeyen seçimdir. Peki, şu anda hangi AMD yonga setini kullanıyorsunuz ve bunu işlemci, özellikler veya sadece o an için en mantıklı anakart olduğu için mi seçtiniz?
    https://youtu.be/4P19SVOVnBo?si=d812_17LMkXP9U2D Tüm AMD Anakart Çipsetleri Açıklanıyor. Hangisini Satın Almalısınız? (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur) [i]AMD anakart yonga setleri basit bir performans sıralaması gibi görünüyor: A, B, X, X870E, TRX50, WRX90 — daha pahalı olan genellikle daha fazla özellik anlamına gelir, ancak bu otomatik olarak daha yüksek CPU veya oyun performansı anlamına gelmez. Bir Ryzen 7 9800X3D, B650 veya B850 üzerinde mükemmel şekilde çalışabilir mi? Bir Ryzen 9 gerçekten X870E'ye ihtiyaç duyuyor mu? Yeni X870 neden X670'e göre daha az toplam genişleme imkanı sunuyor? Ve TRX50 ve WRX90, normal AM5 platformlarının sunamadığı neyi sağlıyor? Bu video, her büyük AMD anakart yonga seti ailesini, her kademenin aslında neyi değiştirdiğini, hangi CPU'ların her biriyle uyumlu olduğunu ve daha üst düzey bir yonga seti için daha fazla ödeme yapmanın gerçekten buna değip değmediğini ayrıntılı olarak ele alıyor. Giriş seviyesi A620'den ve kafa karıştırıcı B840/B850 ayrımından B650, X670, X870, X870E, Threadripper TRX50 ve iş istasyonu sınıfı WRX90'a kadar, kullanışlı platform özelliklerini, bilgisayarınızı asla etkilemeyebilecek pahalı ekstralardan ayırıyoruz. Eğer şu soruların cevaplarını merak ettiyseniz: • A620'nin Ryzen işlemciyi gerçekten yavaşlatıp yavaşlatmadığı • B650'nin hala satın almaya değer olup olmadığı • B840 ve B850 arasındaki farkın ne olduğu • 9800X3D'nin gerçekten X870'e ihtiyacı olup olmadığı • X870'in neden X670'ten daha az toplam PCIe hattına sahip olabileceği • X870E'deki E'nin aslında ne anlama geldiği • Ryzen 9'un yüksek performanslı bir anakarta ihtiyaç duyup duymadığı • Çipset seviyesinin anakart kalitesini neden garanti etmediği • TRX50'nin ne için kullanıldığı • WRX90'ın normal Threadripper platformlarından nasıl farklı olduğu • Veya zaten seçtiğiniz işlemci için hangi AMD çipsetinin en mantıklı olduğu.[/i] 0:00 - AMD Anakart Yonga Setleri Açıklaması 0:11 - Bir Anakart Yonga Seti Gerçekte Ne İşe Yarar? 0:49 - A620: En Ucuz AM5 Yonga Seti Yeterli mi? 2:06 - B650 vs B840 vs B850 3:43 - X670 vs X870: Daha Fazla Özellik, Daha Fazla FPS Değil 5:08 - X870E: E Harfi Gerçekte Ne Anlama Geliyor? 6:20 - TRX50: AMD Threadripper Yonga Seti Açıklaması 7:21 - WRX90: Threadripper Pro İş İstasyonu Platformu 8:22 - Yonga Seti İsimlerinin Size Söylemediği Şeyler 9:05- Hangi AMD yonga setini satın almalısınız? Öğrenecekleriniz: [i]• Anakart yonga setinin aslında neyi kontrol ettiği • Hangi PCIe bağlantılarının doğrudan CPU'dan geldiği • Aynı Ryzen işlemcinin neden farklı yonga setlerinde benzer performans gösterebildiği • A620'yi seçerek neleri kaybettiğiniz • B840 ve B850'nin isimlerinin gösterdiğinden çok daha farklı olmasının nedenleri • B650 ve B850'nin neden genellikle üst düzey oyun işlemcileri için bile yeterli olduğu • X870'in ana akım B serisi anakartlara göre neler eklediği • Daha yenisinin her zaman daha fazla genişleme anlamına gelmemesinin nedenleri • X870E'yi X870'ten farklı kılan nedir • VRM kalitesi, ağ, ses, Wi-Fi ve BIOS kalitesinin neden yalnızca yonga seti tarafından belirlenmediği • Ryzen 5, Ryzen 7, X3D, Ryzen 9 ve Threadripper işlemcileri için hangi yonga setlerinin mantıklı olduğu AMD Yonga Setleri Açıklaması: • A620 • B650 • B840 • B850 • X670 • X870 • X870E • TRX50 • WRX90 İşlemci Platformları Ele alınan işlemciler: • Ryzen 7000 • Ryzen 8000 • Ryzen 9000 • Ryzen X3D • Ryzen 9 • Ryzen Threadripper 9000 • Ryzen Threadripper Pro 9000 WX Unutulmaması gereken önemli nokta: yonga seti bir performans puanı değildir. Daha pahalı bir yonga seti, esas olarak anakart üreticisine daha fazla bağlantı, genişleme ve platform özelliği sunar. Doğru seçim, sisteminize gerçekten ihtiyaç duyduğu bağlantıları ve özellikleri sağlayan, asla kullanmayacağınız donanım için para ödemenizi gerektirmeyen seçimdir. Peki, şu anda hangi AMD yonga setini kullanıyorsunuz ve bunu işlemci, özellikler veya sadece o an için en mantıklı anakart olduğu için mi seçtiniz? [/i]
    Soket-X -  Tüm AMD Anakart Çipsetleri Açıklanıyor. Hangisini Satın Almalısınız?
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 938 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • GSMArena anket sonuçları - Tuşlu cep telefonları geri döndü ve popülerlik kazanıyor
    GSMArena, ziyaretçileri arasında tuşlu telefonlar konusuyla ilgili bir anket yaptı. Sonuçlar oldukça beklenmedikti.

    Tuşlu telefonların devri çoktan geçmiş gibi görünse de, yakın zamanda yapılan bir anket bunun aksini gösteriyor. Ankete katılanların üçte biri bu tür cihazları en azından ara sıra kullanıyor. Hatta bazıları bunları tek cihazları olarak kullanıyor. Bazıları ise akıllı telefonlarından vazgeçmeyi ciddi olarak düşünüyor.

    Tuşlu telefonları kimler kullanıyor ve neden? En yaygın kullanım alanı, iş, seyahat veya yedek SIM kart için ek bir telefon olarak kullanılmasıdır. Çift SIM desteği olsa bile, ayrı bir cihaz daha fazla esneklik sunar.

    Ayrıca, birçok insan için aramalar ve SMS'ler yeterlidir. Ek uygulamalara, bildirimlere veya karmaşık ayarlara gerek yoktur.

    Gizlilik de birçok kişi için önemlidir. Akıllı telefonlar çok büyük miktarda kişisel veri toplar. Sınırlı işlevselliğe sahip bir özellikli telefon, uygulamaların gizliliğinizi ihlal etmesini önler.

    Tuşlu telefonlar ayrıca dijital detoks için, özellikle sosyal medya bağımlılığı ve sonsuz kaydırma alışkanlığıyla mücadele etmek amacıyla da kullanılmaktadır. Modern modellerin üreticileri bu yönü aktif olarak teşvik etmektedir.

    Fiyat, pil ömrü ve tasarım daha az sıklıkla dile getirildi. Ancak bazıları için bu faktörler de önemlidir.

    Elbette, herkes akıllı telefonundan vazgeçmeyi göze alamaz. Bazı ülkelerde bu bir zorunluluk haline geldi. Mesajlaşma uygulamaları aile ve müşterilerle iletişim kurmak için vazgeçilmezdir ve insanlar devlet hizmetlerine akıllı telefonlar aracılığıyla erişirler. Bununla birlikte, bazı katılımcılar sadece tuşlu bir telefonla idare edebiliyorlar.

    Bir şekilde tuşlu telefonlar varlığını sürdürüyor. Ve birçok kişi için bu, zorunlu bir uzlaşma değil, bilinçli bir tercih haline geliyor.


    [i]GSMArena, ziyaretçileri arasında tuşlu telefonlar konusuyla ilgili bir anket yaptı. Sonuçlar oldukça beklenmedikti. Tuşlu telefonların devri çoktan geçmiş gibi görünse de, yakın zamanda yapılan bir anket bunun aksini gösteriyor. Ankete katılanların üçte biri bu tür cihazları en azından ara sıra kullanıyor. Hatta bazıları bunları tek cihazları olarak kullanıyor. Bazıları ise akıllı telefonlarından vazgeçmeyi ciddi olarak düşünüyor. Tuşlu telefonları kimler kullanıyor ve neden? En yaygın kullanım alanı, iş, seyahat veya yedek SIM kart için ek bir telefon olarak kullanılmasıdır. Çift SIM desteği olsa bile, ayrı bir cihaz daha fazla esneklik sunar. Ayrıca, birçok insan için aramalar ve SMS'ler yeterlidir. Ek uygulamalara, bildirimlere veya karmaşık ayarlara gerek yoktur. Gizlilik de birçok kişi için önemlidir. Akıllı telefonlar çok büyük miktarda kişisel veri toplar. Sınırlı işlevselliğe sahip bir özellikli telefon, uygulamaların gizliliğinizi ihlal etmesini önler. Tuşlu telefonlar ayrıca dijital detoks için, özellikle sosyal medya bağımlılığı ve sonsuz kaydırma alışkanlığıyla mücadele etmek amacıyla da kullanılmaktadır. Modern modellerin üreticileri bu yönü aktif olarak teşvik etmektedir. Fiyat, pil ömrü ve tasarım daha az sıklıkla dile getirildi. Ancak bazıları için bu faktörler de önemlidir. Elbette, herkes akıllı telefonundan vazgeçmeyi göze alamaz. Bazı ülkelerde bu bir zorunluluk haline geldi. Mesajlaşma uygulamaları aile ve müşterilerle iletişim kurmak için vazgeçilmezdir ve insanlar devlet hizmetlerine akıllı telefonlar aracılığıyla erişirler. Bununla birlikte, bazı katılımcılar sadece tuşlu bir telefonla idare edebiliyorlar. Bir şekilde tuşlu telefonlar varlığını sürdürüyor. Ve birçok kişi için bu, zorunlu bir uzlaşma değil, bilinçli bir tercih haline geliyor.[/i]
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 735 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • JayzTwoCents, bilgisayar toplama ve kullanımıyla ilgili 9 yaygın efsaneyi çürütüyor.
    https://youtu.be/gAOHkw0M9TE?si=PDJDtwcsxHj0-TEy
    Bilgisayarla ilgili En Yaygın Yanlış Bilgiler Çürütüldü...
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)
    Bilgisayar dünyasına yeni girenler genellikle bilgisayarlarını kurmaktan veya üzerinde çalışmaktan korkarlar... Bunun çoğu, ortalıkta dolaşan efsaneler ve güncelliğini yitirmiş bilgilerden kaynaklanmaktadır... Bugün bu yalanlardan ve 2026 yılında bilgisayar efsaneleri söz konusu olduğunda gerçeklerden bahsedeceğiz.

    YouTube kanalı JayzTwoCents, yeni başlayanları engelleyen, bilgisayar toplama ve kullanımıyla ilgili en yaygın ve kalıcı efsaneleri çürüttü. Dokuz efsane tespit etti.
    İlk yanılgı, bir bilgisayarı halı üzerinde veya antistatik bileklik kullanmadan kurmanın bileşenleri anında bozacağıdır. Bu doğru değil. Modern anakartlar ve ekran kartlarında dahili ESD koruması bulunur. Videonun yazarı yıllardır halı üzerinde bilgisayar kuruyor ve hiç bileklik kullanmadı.
    İkinci yanılgı ise montaj sırasında güç uygulanmaması gerektiğidir, çünkü herhangi bir basınç yuvalara zarar verir. Gerçekte, RAM ve ekran kartlarının takılması için önemli miktarda güç gereklidir.
    Üçüncü yanılgı ise termal macunun kusursuz bir şekilde uygulanması gerektiğidir. Yanlış uygulama soğutmayı bozabilir veya kontaklarda kısa devreye neden olabilir. Aslında, modern macunlar elektriksel olarak iletken değildir. Çok fazla uygulasanız bile, fazlası kenarlardan dışarı taşacaktır. Uygulama yönteminin sıcaklık üzerinde çok az etkisi vardır; sadece tam kaplama önemlidir.
    Dördüncü yanılgı ise, ne kadar çok fan olursa soğutmanın o kadar iyi olacağıdır. Gerçekte, verimliliğin azaldığı bir nokta vardır. Sıcaklık oda sıcaklığının altına düşmemelidir.
    Beşinci efsane: Sıvı soğutma her zaman hava soğutmadan daha iyidir. Bu doğru değil. İşlemciler ve ekran kartları yüksek sıcaklıklarda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Sıcaklığı 90°C'den 50°C'ye düşürmek, bileşenin ömrünü uzatmaz; sadece maksimum turbo frekanslarında çalışması için daha fazla zaman tanır. Sıvı soğutmanın maliyeti çoğu zaman haklı gösterilemez.
    Altıncı efsane ise güç kaynağı ne kadar güçlü olursa o kadar tehlikeli olduğudur. Bu da yanlıştır. Bileşenler yalnızca ihtiyaç duydukları kadar güç çekerler. Güç kaynağı gücü "itmez", yalnızca istenen miktarı sağlar.
    Bu da yedinci efsaneye yol açıyor: güçlü bir güç kaynağı çok fazla enerji israf eder: 1500 watt'lık bir ünite her zaman prizden 1500 watt çeker. Gerçekte, tüketim yüke bağlıdır. Çok güçlü bir güç kaynağı seçmek hatadır, çünkü verimlilik yaklaşık %60 yükte en yüksek seviyededir. 500 watt'lık bir sistem için, verimlilik aralığında kalmak için 750 watt'lık bir ünite seçmek daha iyidir.
    8. Efsane: Daha hızlı RAM her zaman sistemi hızlandırır. Aslında, profesyonel işler (düzenleme, CAD) için bellek kapasitesi frekansından daha önemlidir. X3D işlemcilerde oyunlarda, büyük önbellek nedeniyle frekansın FPS üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Normal işlemcilerde frekans önemlidir, ancak 6400 MT/s'den sonra performans artışı minimum düzeydedir.
    Ve son olarak, dokuzuncu efsane: Hızlı bir SSD (5. Nesil) bir bilgisayarın hızını anında artırır. Gerçekte, kullanıcılar günlük işlerde, oyunlarda veya bir tarayıcıyı başlatırken 3. Nesil ile 5. Nesil arasındaki farkı fark etmeyeceklerdir. Yüksek hızlar büyük dosyaları kopyalarken önemlidir, ancak işletim sistemi çoğunlukla binlerce küçük dosyayla çalışır.
    Genel sonuç şu ki, modern donanım göründüğünden daha basittir. Önemli olan eski korku hikayelerine kapılmak değil, sağduyudur.

    Alintıdır...

    https://youtu.be/gAOHkw0M9TE?si=PDJDtwcsxHj0-TEy Bilgisayarla ilgili En Yaygın Yanlış Bilgiler Çürütüldü... (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur) [i]Bilgisayar dünyasına yeni girenler genellikle bilgisayarlarını kurmaktan veya üzerinde çalışmaktan korkarlar... Bunun çoğu, ortalıkta dolaşan efsaneler ve güncelliğini yitirmiş bilgilerden kaynaklanmaktadır... Bugün bu yalanlardan ve 2026 yılında bilgisayar efsaneleri söz konusu olduğunda gerçeklerden bahsedeceğiz.[/i] [b]YouTube kanalı JayzTwoCents, yeni başlayanları engelleyen, bilgisayar toplama ve kullanımıyla ilgili en yaygın ve kalıcı efsaneleri çürüttü. Dokuz efsane tespit etti.[/b] [quote]İlk yanılgı, bir bilgisayarı halı üzerinde veya antistatik bileklik kullanmadan kurmanın bileşenleri anında bozacağıdır. Bu doğru değil. Modern anakartlar ve ekran kartlarında dahili ESD koruması bulunur. Videonun yazarı yıllardır halı üzerinde bilgisayar kuruyor ve hiç bileklik kullanmadı.[/quote] [quote]İkinci yanılgı ise montaj sırasında güç uygulanmaması gerektiğidir, çünkü herhangi bir basınç yuvalara zarar verir. Gerçekte, RAM ve ekran kartlarının takılması için önemli miktarda güç gereklidir.[/quote] [quote]Üçüncü yanılgı ise termal macunun kusursuz bir şekilde uygulanması gerektiğidir. Yanlış uygulama soğutmayı bozabilir veya kontaklarda kısa devreye neden olabilir. Aslında, modern macunlar elektriksel olarak iletken değildir. Çok fazla uygulasanız bile, fazlası kenarlardan dışarı taşacaktır. Uygulama yönteminin sıcaklık üzerinde çok az etkisi vardır; sadece tam kaplama önemlidir. [/quote] [quote]Dördüncü yanılgı ise, ne kadar çok fan olursa soğutmanın o kadar iyi olacağıdır. Gerçekte, verimliliğin azaldığı bir nokta vardır. Sıcaklık oda sıcaklığının altına düşmemelidir.[/quote] [quote]Beşinci efsane: Sıvı soğutma her zaman hava soğutmadan daha iyidir. Bu doğru değil. İşlemciler ve ekran kartları yüksek sıcaklıklarda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Sıcaklığı 90°C'den 50°C'ye düşürmek, bileşenin ömrünü uzatmaz; sadece maksimum turbo frekanslarında çalışması için daha fazla zaman tanır. Sıvı soğutmanın maliyeti çoğu zaman haklı gösterilemez.[/quote] [quote]Altıncı efsane ise güç kaynağı ne kadar güçlü olursa o kadar tehlikeli olduğudur. Bu da yanlıştır. Bileşenler yalnızca ihtiyaç duydukları kadar güç çekerler. Güç kaynağı gücü "itmez", yalnızca istenen miktarı sağlar.[/quote] [quote]Bu da yedinci efsaneye yol açıyor: güçlü bir güç kaynağı çok fazla enerji israf eder: 1500 watt'lık bir ünite her zaman prizden 1500 watt çeker. Gerçekte, tüketim yüke bağlıdır. Çok güçlü bir güç kaynağı seçmek hatadır, çünkü verimlilik yaklaşık %60 yükte en yüksek seviyededir. 500 watt'lık bir sistem için, verimlilik aralığında kalmak için 750 watt'lık bir ünite seçmek daha iyidir.[/quote] [quote]8. Efsane: Daha hızlı RAM her zaman sistemi hızlandırır. Aslında, profesyonel işler (düzenleme, CAD) için bellek kapasitesi frekansından daha önemlidir. X3D işlemcilerde oyunlarda, büyük önbellek nedeniyle frekansın FPS üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Normal işlemcilerde frekans önemlidir, ancak 6400 MT/s'den sonra performans artışı minimum düzeydedir.[/quote] [quote]Ve son olarak, dokuzuncu efsane: Hızlı bir SSD (5. Nesil) bir bilgisayarın hızını anında artırır. Gerçekte, kullanıcılar günlük işlerde, oyunlarda veya bir tarayıcıyı başlatırken 3. Nesil ile 5. Nesil arasındaki farkı fark etmeyeceklerdir. Yüksek hızlar büyük dosyaları kopyalarken önemlidir, ancak işletim sistemi çoğunlukla binlerce küçük dosyayla çalışır.[/quote] [i]Genel sonuç şu ki, modern donanım göründüğünden daha basittir. Önemli olan eski korku hikayelerine kapılmak değil, sağduyudur.[/i] Alintıdır...
    JayzTwoCents, bilgisayar toplama ve kullanımıyla ilgili 9 yaygın efsaneyi çürütüyor.
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Intel, ARC Grafik Sürücüsü 32.0.101.8974 Sürümünü Yayınladı – Yenilikler Neler?
    Intel, Windows 10/11 için WHQL sertifikalı ARC Grafik sürücüsü sürümü olan 32.0.101.8974'ü yayınladı. Güncelleme, Core Ultra 3 işlemcilerin entegre grafiklerinin yanı sıra ayrı ARC B grafik kartları için çeşitli optimizasyonlar içeriyor.
    Yama notlarına göre, 32.0.101.8974 sürücüsüyle en belirgin performans artışı Core Ultra 3 serisi işlemcilerin entegre grafiklerinde görülüyor. Assassin's Creed Valhalla'da, 1080p çözünürlükte orta grafik ayarlarında performans %7'ye, yüksek ayarlarda ise %11'e kadar arttı. Farming Simulator 2022'de ise artış %13'e kadar çıktı. ARC B grafik kartları için optimizasyonlar, Kingdom Come: Deliverance II'de Ultra ayarlarda %5'e kadar FPS artışı sağladı.

    ARC Graphics 32.0.101.8974 ayrıca daha önce tespit edilen bir dizi sorunu da düzeltiyor. Özellikle, GTA V Enhanced ve Forza Horizon 6'daki görsel bozuklukları, Jurassic World Evolution 3'teki su titremesini ve CapFrameX veya RivaTuner Statistics Server kullanılırken Minecraft Java'nın çökmesini ele alıyor. Bazı sistem yapılandırmaları için, Indiana Jones and the Great Circle'daki performans sorunlarını ve Monster Hunter Wilds başlatılırken meydana gelen çökmeleri gideriyor.

    ARC Graphics 32.0.101.8974, mevcut ARC A ve ARC B grafik kartlarının yanı sıra yeni Intel işlemcilerdeki entegre grafiklerle de uyumludur. Sürücüyü resmi Intel web sitesinden indirebilirsiniz . Sürücüyü içeren bir arşiv Videocardz'da da mevcuttur .


    Sürücüyü resmi Intel web sitesinden indirebilirsiniz:
    https://www.intel.com/content/www/us/en/download/785597/intel-arc-graphics-windows.html

    Videocardz sürücü arşivi:
    https://videocardz.com/driver/intel-arc-graphics-32-0-101-8974

    Alıntıdır...
    [quote]Intel, Windows 10/11 için WHQL sertifikalı ARC Grafik sürücüsü sürümü olan 32.0.101.8974'ü yayınladı. Güncelleme, Core Ultra 3 işlemcilerin entegre grafiklerinin yanı sıra ayrı ARC B grafik kartları için çeşitli optimizasyonlar içeriyor.[/quote] [i]Yama notlarına göre, 32.0.101.8974 sürücüsüyle en belirgin performans artışı Core Ultra 3 serisi işlemcilerin entegre grafiklerinde görülüyor. Assassin's Creed Valhalla'da, 1080p çözünürlükte orta grafik ayarlarında performans %7'ye, yüksek ayarlarda ise %11'e kadar arttı. Farming Simulator 2022'de ise artış %13'e kadar çıktı. ARC B grafik kartları için optimizasyonlar, Kingdom Come: Deliverance II'de Ultra ayarlarda %5'e kadar FPS artışı sağladı. ARC Graphics 32.0.101.8974 ayrıca daha önce tespit edilen bir dizi sorunu da düzeltiyor. Özellikle, GTA V Enhanced ve Forza Horizon 6'daki görsel bozuklukları, Jurassic World Evolution 3'teki su titremesini ve CapFrameX veya RivaTuner Statistics Server kullanılırken Minecraft Java'nın çökmesini ele alıyor. Bazı sistem yapılandırmaları için, Indiana Jones and the Great Circle'daki performans sorunlarını ve Monster Hunter Wilds başlatılırken meydana gelen çökmeleri gideriyor. ARC Graphics 32.0.101.8974, mevcut ARC A ve ARC B grafik kartlarının yanı sıra yeni Intel işlemcilerdeki entegre grafiklerle de uyumludur. Sürücüyü resmi Intel web sitesinden indirebilirsiniz . Sürücüyü içeren bir arşiv Videocardz'da da mevcuttur .[/i] Sürücüyü resmi Intel web sitesinden indirebilirsiniz: https://www.intel.com/content/www/us/en/download/785597/intel-arc-graphics-windows.html Videocardz sürücü arşivi: https://videocardz.com/driver/intel-arc-graphics-32-0-101-8974 Alıntıdır...
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 780 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PC Centric, Ağustos 2026 için En İyi OLED Oyun Monitörlerini Açıkladı
    https://youtu.be/Dzr4DFVqXoI?si=EQ5Kyu240gHXWcfx
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)

    En iyi OLED monitör hangisi ve 2026'nın en iyi oyun monitörü hangisi? W-OLED mi yoksa QD OLED mi? 4K, 1440p mi yoksa ultra geniş mi? 240Hz, 360Hz mi yoksa 500Hz mi? Oyun PC'niz, PS5 Pro ve Xbox Series X için 2026 oyun monitörü satın alma rehberi

    Bir uzman, oyuncular ve e-spor sporcuları için en dengeli modellerin bir listesini sundu.

    YouTube kanalı PC Centric'in yazarı, Ağustos 2026 itibarıyla en iyi OLED monitörlerin bir sıralamasını derledi. Uzman, çeşitli fiyat segmentleri ve kullanım senaryoları için modelleri analiz etti.

    AOC Agon Pro AG276QZD2
    AOC Agon Pro AG276QZD2, uygun fiyatlı segmentte lider olarak kabul ediliyor. Bu monitör, 2560 × 1440 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip 26,7 inç QD-OLED panele sahip. Ekran parlaklığı 1000 nit'e kadar çıkıyor.

    Uzman, alternatif olarak ASUS Strix XG27AQDMES veya Alienware AW2726DM modellerini değerlendirmeyi öneriyor.

    ASUS ROG Strix XG27AQWMG
    Orta segmentte, uzman, parlak WOLED ekranı, 2560 x 1440 çözünürlüğü ve 280 Hz yenileme hızıyla ASUS ROG Strix XG27AQWMG'yi en iyi seçenek olarak değerlendiriyor. 1400 nit'e kadar tepe parlaklık sunan bu model, önceki modellere göre daha parlak bir görüntü sağlıyor.

    Alternatif olarak, blog yazarı mat yüzeyli GIGABYTE MO27Q2'yi öneriyor; bu monitör parlak ortamlardaki yansımalarla daha iyi başa çıkıyor.

    MSI MAG 272QP QD-OLED X50
    PC Centric, profesyonel oyuncular için iki modeli öne çıkarıyor: 500 Hz yenileme hızına sahip MSI MAG 272QP QD-OLED X50 ve 540 Hz yenileme hızına ve Tandem teknolojisine sahip ASUS ROG Swift PG27AQWP-W.

    Her iki monitörün de çözünürlüğü 2560 × 1440 piksel, ancak ASUS modelinin görüntüsü daha parlak.

    ASUS PG32UCDM
    32 inç monitörler arasında amiral gemisi ASUS PG32UCDM öne çıkıyor. 3840 × 2160 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip QD-OLED panele sahip olan monitörün maksimum parlaklığı 1000 nit'tir.

    Uzman ayrıca MSI MPG 321URX modeline daha yakından bakmayı öneriyor; %40 daha ucuz olmasına rağmen, en üst modellerden çok da aşağı kalmıyor.

    ASUS ROG Strix XG34WCMS
    ASUS ROG Strix XG34WCMS, en iyi geniş ekran çözümü olarak adlandırıldı. 34 inçlik bu monitör, Tandem RGB QD-OLED panele, 3440 x 1440 piksel çözünürlüğe, 280 Hz yenileme hızına ve 1300 nit tepe parlaklığına sahip. Blog yazarı, alternatif olarak Alienware AW3426DW'yi öneriyor, ancak bu monitör aynı özelliklere sahip değil.

    Alıntıdır...

    00:00 OLED Satın Alma Rehberi!
    01:20 OLED Nedir?
    03:42 Ama OLED Daha mı Kısık?
    05:08 Samsung Ekran vs LG Ekran
    07:32 Her OLED Eşit Değildir
    08:11 EKRAN YANMASI!?!
    10:58 Uygun Fiyatlı OLED Önerileri
    12:18 İdeal OLED Oyun Monitörleri
    13:40 500Hz+ E-Spor OLED Ekranlar
    15:56 4K OLED Ekranlar
    16:52 Panel Kaplamaları
    17:46 Ultra Geniş OLED Ekranlar
    20:34 Büyük OLED Ekranlar
    22:50 OLED Titremesi
    https://youtu.be/Dzr4DFVqXoI?si=EQ5Kyu240gHXWcfx (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur) [i]En iyi OLED monitör hangisi ve 2026'nın en iyi oyun monitörü hangisi? W-OLED mi yoksa QD OLED mi? 4K, 1440p mi yoksa ultra geniş mi? 240Hz, 360Hz mi yoksa 500Hz mi? Oyun PC'niz, PS5 Pro ve Xbox Series X için 2026 oyun monitörü satın alma rehberi [/i] Bir uzman, oyuncular ve e-spor sporcuları için en dengeli modellerin bir listesini sundu. YouTube kanalı PC Centric'in yazarı, Ağustos 2026 itibarıyla en iyi OLED monitörlerin bir sıralamasını derledi. Uzman, çeşitli fiyat segmentleri ve kullanım senaryoları için modelleri analiz etti. [b]AOC Agon Pro AG276QZD2[/b] AOC Agon Pro AG276QZD2, uygun fiyatlı segmentte lider olarak kabul ediliyor. Bu monitör, 2560 × 1440 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip 26,7 inç QD-OLED panele sahip. Ekran parlaklığı 1000 nit'e kadar çıkıyor. Uzman, alternatif olarak [b]ASUS Strix XG27AQDMES[/b] veya [b]Alienware AW2726DM[/b] modellerini değerlendirmeyi öneriyor. [b]ASUS ROG Strix XG27AQWMG[/b] Orta segmentte, uzman, parlak WOLED ekranı, 2560 x 1440 çözünürlüğü ve 280 Hz yenileme hızıyla ASUS ROG Strix XG27AQWMG'yi en iyi seçenek olarak değerlendiriyor. 1400 nit'e kadar tepe parlaklık sunan bu model, önceki modellere göre daha parlak bir görüntü sağlıyor. Alternatif olarak, blog yazarı mat yüzeyli [b]GIGABYTE MO27Q2[/b]'yi öneriyor; bu monitör parlak ortamlardaki yansımalarla daha iyi başa çıkıyor. [b]MSI MAG 272QP QD-OLED X50[/b] PC Centric, profesyonel oyuncular için iki modeli öne çıkarıyor: 500 Hz yenileme hızına sahip MSI MAG 272QP QD-OLED X50 ve 540 Hz yenileme hızına ve Tandem teknolojisine sahip ASUS ROG Swift PG27AQWP-W. Her iki monitörün de çözünürlüğü 2560 × 1440 piksel, ancak ASUS modelinin görüntüsü daha parlak. [b]ASUS PG32UCDM[/b] 32 inç monitörler arasında amiral gemisi ASUS PG32UCDM öne çıkıyor. 3840 × 2160 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip QD-OLED panele sahip olan monitörün maksimum parlaklığı 1000 nit'tir. Uzman ayrıca MSI MPG 321URX modeline daha yakından bakmayı öneriyor; %40 daha ucuz olmasına rağmen, en üst modellerden çok da aşağı kalmıyor. [b]ASUS ROG Strix XG34WCMS[/b] ASUS ROG Strix XG34WCMS, en iyi geniş ekran çözümü olarak adlandırıldı. 34 inçlik bu monitör, Tandem RGB QD-OLED panele, 3440 x 1440 piksel çözünürlüğe, 280 Hz yenileme hızına ve 1300 nit tepe parlaklığına sahip. Blog yazarı, alternatif olarak Alienware AW3426DW'yi öneriyor, ancak bu monitör aynı özelliklere sahip değil. Alıntıdır... 00:00 OLED Satın Alma Rehberi! 01:20 OLED Nedir? 03:42 Ama OLED Daha mı Kısık? 05:08 Samsung Ekran vs LG Ekran 07:32 Her OLED Eşit Değildir 08:11 EKRAN YANMASI!?! 10:58 Uygun Fiyatlı OLED Önerileri 12:18 İdeal OLED Oyun Monitörleri 13:40 500Hz+ E-Spor OLED Ekranlar 15:56 4K OLED Ekranlar 16:52 Panel Kaplamaları 17:46 Ultra Geniş OLED Ekranlar 20:34 Büyük OLED Ekranlar 22:50 OLED Titremesi
    PC Centric, Ağustos 2026 için En İyi OLED Oyun Monitörlerini Açıkladı
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 941 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Bilgisayar ve teknoloji gündeminden yeni konu:

    **OYUN OYNARKEN OYUN BILGISAYARIM SÜREKLI ÇÖKÜYOR?**

    Herkese merhaba, oyun oynarken bilgisayarımın yaklaşık 10-15 dakika sonra çökmesiyle ilgili bir sorun yaşıyorum. Oyun sırasında sıcaklıkları kontrol ettim (GPU 63 derece ve CPU 78 derece). Ayrıca birkaç kez stres testi de yaptım, ancak başarılı olamadım bilgisayar bu testler sırasında çökme olmadan...

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6949/

    #oyun #oynarken #oyun #bilgisayarım #sürekli #teknoloji #techforumtr
    🖥️ Bilgisayar ve teknoloji gündeminden yeni konu: 📌 **OYUN OYNARKEN OYUN BILGISAYARIM SÜREKLI ÇÖKÜYOR?** 📝 Herkese merhaba, oyun oynarken bilgisayarımın yaklaşık 10-15 dakika sonra çökmesiyle ilgili bir sorun yaşıyorum. Oyun sırasında sıcaklıkları kontrol ettim (GPU 63 derece ve CPU 78 derece). Ayrıca birkaç kez stres testi de yaptım, ancak başarılı olamadım bilgisayar bu testler sırasında çökme olmadan... ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6949/ #oyun #oynarken #oyun #bilgisayarım #sürekli #teknoloji #techforumtr
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 572 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Üst düzey bir bilgisayar toplarken yapabileceğiniz en pahalı hata nedir?
    Kablo düzenlemesinden tasarruf etmek için eski güç kablolarınızı yeniden kullanıyorsunuz. Teknoloji endüstrisi sadece bir ucunu standartlaştırdığı için, bu kestirme yol binlerce dolarlık donanımın anında bozulmasına neden oluyor.

    Bu felaket hata genellikle bir yükseltme sırasında yaşanır. Çok büyük yeni bir ekran kartı alırsınız ve eski 750 watt'lık güç kaynağınızın yetersiz kalacağını fark edersiniz, bu yüzden 1000 watt'lık bir tane daha alırsınız. Her iki ünite de tamamen modülerdir, yani kablolar her iki uçtan da ayrılabilir. Mevcut kabloları yerinde bırakmaya, eski güç kaynağından fişlerini çekmeye, yenisini takmaya ve eski kabloları yeni üniteye takmaya karar verirsiniz.

    Güç düğmesini çevirdiğinizde sistem açılış ekranına geçmiyor.

    Bileşenlerinize takılan kablonun ucu (örneğin 24 pinli anakart konektörü veya 8 pinli PCIe konektörü) tüm markalarda kesinlikle standartlaştırılmıştır. Bir Corsair PCIe konektörü, bir EVGA grafik kartına mükemmel şekilde uyacaktır.

    Ancak, güç kaynağına takılan uçta standart bir bağlantı yok. Her üretici, güç kaynağı tarafında kendi özel pin düzenini tasarlıyor. Eski güç kaynağınızdaki 1 numaralı pin zararsız bir topraklama kablosu taşıyor olabilir, ancak yeni ünitedeki 1 numaralı pin 12 volt elektrik iletiyor olabilir. Kabloları karıştırdığınızda, farkında olmadan 12V'u doğrudan 5V'luk bir hatta yönlendirmiş olursunuz.

    Bu standardizasyon eksikliği, aynı marka içinde bile geçerlidir. Eski bir EVGA ünitesinden daha yeni bir EVGA ünitesine yükseltme, kabloların uyumlu olacağını garanti etmez. Belirli modeliniz için pin bağlantı uyumluluk tablolarını titizlikle karşılaştırmadığınız sürece, modüler kabloları yeniden kullanmak, bilgisayarın tüm maliyetini riske atabileceğiniz bir kumar gibidir.

    Alıntıdır...
    Kablo düzenlemesinden tasarruf etmek için eski güç kablolarınızı yeniden kullanıyorsunuz. Teknoloji endüstrisi sadece bir ucunu standartlaştırdığı için, bu kestirme yol binlerce dolarlık donanımın anında bozulmasına neden oluyor. Bu felaket hata genellikle bir yükseltme sırasında yaşanır. Çok büyük yeni bir ekran kartı alırsınız ve eski 750 watt'lık güç kaynağınızın yetersiz kalacağını fark edersiniz, bu yüzden 1000 watt'lık bir tane daha alırsınız. Her iki ünite de tamamen modülerdir, yani kablolar her iki uçtan da ayrılabilir. Mevcut kabloları yerinde bırakmaya, eski güç kaynağından fişlerini çekmeye, yenisini takmaya ve eski kabloları yeni üniteye takmaya karar verirsiniz. Güç düğmesini çevirdiğinizde sistem açılış ekranına geçmiyor. Bileşenlerinize takılan kablonun ucu (örneğin 24 pinli anakart konektörü veya 8 pinli PCIe konektörü) tüm markalarda kesinlikle standartlaştırılmıştır. Bir Corsair PCIe konektörü, bir EVGA grafik kartına mükemmel şekilde uyacaktır. Ancak, güç kaynağına takılan uçta standart bir bağlantı yok. Her üretici, güç kaynağı tarafında kendi özel pin düzenini tasarlıyor. Eski güç kaynağınızdaki 1 numaralı pin zararsız bir topraklama kablosu taşıyor olabilir, ancak yeni ünitedeki 1 numaralı pin 12 volt elektrik iletiyor olabilir. Kabloları karıştırdığınızda, farkında olmadan 12V'u doğrudan 5V'luk bir hatta yönlendirmiş olursunuz. Bu standardizasyon eksikliği, aynı marka içinde bile geçerlidir. Eski bir EVGA ünitesinden daha yeni bir EVGA ünitesine yükseltme, kabloların uyumlu olacağını garanti etmez. Belirli modeliniz için pin bağlantı uyumluluk tablolarını titizlikle karşılaştırmadığınız sürece, modüler kabloları yeniden kullanmak, bilgisayarın tüm maliyetini riske atabileceğiniz bir kumar gibidir. Alıntıdır...
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Bilgisayarınızı düzgün bir şekilde kapatmak yerine sık sık güç düğmesini kullanarak kapatırsanız ne olur?
    Bilgisayarınızı güç düğmesini kullanarak kapatmanın iki yolu vardır: kısa basma (en fazla 2 saniye) ve uzun basma (3 saniye veya daha fazla).

    Modern bilgisayarlarda, kısa bir basış genellikle gücü hemen kapatmaz; bu, işletim sistemine düzgün bir kapatma işlemi başlatma komutudur. Sistem programları düzgün bir şekilde kapatır, verileri ve ayarları kaydeder ve ancak ondan sonra gücü kapatır. Benzer şekilde, bir bilgisayar Başlat menüsündeki "Kapat" seçeneğine tıklanarak da kapatılır.

    Güç düğmesini 3 saniyeden fazla basılı tutmak, bilgisayarın anında kapanmasına neden olur. Tüm işlemler kesintiye uğrar. Bu, fişi prizden çekmekle aynı şeydir. Doğal olarak, bu kadar sert bir kapanma bilgisayar için iyi değildir.

    Bilgisayarınızı bu yöntemle (uzun basma) sık sık kapatırsanız, bir dizi soruna yol açabilir:
    • Dosya sistemi bozulması. Disk üzerindeki dizin yapısının bütünlüğü tehlikeye girebilir, bu da bozuk sektörlere ve başlatma hatalarına yol açabilir.
    • İşletim sistemi sorunları. Zorla kapatma, özellikle bir güncelleme sırasında gerçekleşirse, sistem dosyalarına zarar verebilir. Bu durum, sistemin hiç açılmamasına neden olabilir.
    • Zorla kapatma, hem HDD'ler hem de SSD'ler dahil olmak üzere depolama aygıtlarını olumsuz etkileyebilir ve potansiyel olarak kullanım ömürlerini kısaltabilir.
    • Zorla kapatma işlemi donanım arızasına yol açabilir. Bu durum nadir olsa da, bu olasılığı tamamen dışlamak mümkün değildir.
    Tüm potansiyel risklere rağmen, bazen zorla kapatma, bilgisayarınızı kapatmanın tek yoludur. Bu durum en sık bilgisayar donduğunda, fare ve klavye yanıt vermediğinde ve Görev Yöneticisi açılmadığında meydana gelir. Ancak, bu durum sık sık yaşanıyorsa, zorla kapatmak yerine, donmaların nedenini araştırmak daha iyidir: bilgisayarı temizleyin, belleği boşaltın, gereksiz programları kaldırın, gereksiz işlemleri kapatın, sistemi ve donanımı güncelleyin ve genel olarak bilgisayarı çalışır duruma getirin. O zaman kapatmak için güç düğmesine uzun süre basmanız gerekmez.

    Windows'ta güç düğmesi belirli bir eylemi gerçekleştirecek şekilde yapılandırılabilir. Ancak bu yalnızca kısa basışlar için geçerlidir. Bu işlem, sistem ayarlarında, "Gelişmiş ayarlar" içindeki "Güç" bölümünde yapılabilir. Burada varsayılan olarak "Kapat", "Uyku", "Hazırda bekletme" seçeneklerini ayarlayabilir veya düğmeyi tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

    Alıntıdır...
    Bilgisayarınızı güç düğmesini kullanarak kapatmanın iki yolu vardır: kısa basma (en fazla 2 saniye) ve uzun basma (3 saniye veya daha fazla). Modern bilgisayarlarda, kısa bir basış genellikle gücü hemen kapatmaz; bu, işletim sistemine düzgün bir kapatma işlemi başlatma komutudur. Sistem programları düzgün bir şekilde kapatır, verileri ve ayarları kaydeder ve ancak ondan sonra gücü kapatır. Benzer şekilde, bir bilgisayar Başlat menüsündeki "Kapat" seçeneğine tıklanarak da kapatılır. Güç düğmesini 3 saniyeden fazla basılı tutmak, bilgisayarın anında kapanmasına neden olur. Tüm işlemler kesintiye uğrar. Bu, fişi prizden çekmekle aynı şeydir. Doğal olarak, bu kadar sert bir kapanma bilgisayar için iyi değildir. [b]Bilgisayarınızı bu yöntemle (uzun basma) sık sık kapatırsanız, bir dizi soruna yol açabilir:[/b] [quote][ul] [li][i]Dosya sistemi bozulması. Disk üzerindeki dizin yapısının bütünlüğü tehlikeye girebilir, bu da bozuk sektörlere ve başlatma hatalarına yol açabilir.[/li] [li]İşletim sistemi sorunları. Zorla kapatma, özellikle bir güncelleme sırasında gerçekleşirse, sistem dosyalarına zarar verebilir. Bu durum, sistemin hiç açılmamasına neden olabilir.[/li] [li]Zorla kapatma, hem HDD'ler hem de SSD'ler dahil olmak üzere depolama aygıtlarını olumsuz etkileyebilir ve potansiyel olarak kullanım ömürlerini kısaltabilir.[/li] [li]Zorla kapatma işlemi donanım arızasına yol açabilir. Bu durum nadir olsa da, bu olasılığı tamamen dışlamak mümkün değildir.[/li] [li][/i][/li] [/ul][/quote] Tüm potansiyel risklere rağmen, bazen zorla kapatma, bilgisayarınızı kapatmanın tek yoludur. Bu durum en sık bilgisayar donduğunda, fare ve klavye yanıt vermediğinde ve Görev Yöneticisi açılmadığında meydana gelir. Ancak, bu durum sık sık yaşanıyorsa, zorla kapatmak yerine, donmaların nedenini araştırmak daha iyidir: bilgisayarı temizleyin, belleği boşaltın, gereksiz programları kaldırın, gereksiz işlemleri kapatın, sistemi ve donanımı güncelleyin ve genel olarak bilgisayarı çalışır duruma getirin. O zaman kapatmak için güç düğmesine uzun süre basmanız gerekmez. Windows'ta güç düğmesi belirli bir eylemi gerçekleştirecek şekilde yapılandırılabilir. Ancak bu yalnızca kısa basışlar için geçerlidir. Bu işlem, sistem ayarlarında, "Gelişmiş ayarlar" içindeki "Güç" bölümünde yapılabilir. Burada varsayılan olarak "Kapat", "Uyku", "Hazırda bekletme" seçeneklerini ayarlayabilir veya düğmeyi tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Alıntıdır...
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PCGH - Tek kanallı DDR5 modu, 3D önbellek olsa bile oyun akıcılığını düşürüyor, ortalama FPS yanıltıcı
    ''PCGH, Ryzen 7 7700X3D işlemcisini toplam 32 GB'lık bir ve iki adet DDR5 bellek çubuğuyla karşılaştırdı. Tek kanallı modda ortalama FPS yalnızca %3 düştü, ancak bazı oyunlarda P1 FPS'deki fark %24'e ulaştı; tek kanallı mod, takılmaları önemli ölçüde artırdı.

    Testler, bir adet 32 ​​GB DDR5-5200 modülü ve iki adet 16 GB modülü içeren yapılandırmaları kapsıyordu. Oyunlar, işlemcinin ve RAM'in performansa etkisini değerlendirmek üzere tasarlanmış ayarlarda bir GeForce RTX 5090 ile çalıştırıldı.

    Beş oyundaki ortalama performans, tek çubukla 124,7 FPS ve iki çubukla 128,1 FPS olarak ölçüldü. Karelerin en yavaş %1'ini temsil eden P1-FPS metriği 86 ve 93 FPS iken, karelerin en yavaş %0,2'sini temsil eden P0.2-FPS metriği sırasıyla 75 ve 80 FPS oldu.

    Gothic Remake'te iki çubuk P1-FPS'yi %24, Starfield'da ise %17 artırdı. Kare hızlarının ölçülmesi, tek kanallı modun daha sık ani sıçramalara ve kısa süreli takılmalara neden olduğunu gösterdi.

    Baldur's Gate 3, Dragon Age: The Veilguard ve Indiana Jones and the Great Circle oyunlarında önemli bir fark gözlemlenmedi.

    Sonuçlar, büyük bir 3D önbelleğin tek kanallı bellek bant genişliğinin eksikliğini tamamen telafi ettiği fikrini şüpheye düşürüyor. İkinci kanalda tasarruf etmenin ortalama FPS üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yok, ancak bellek yoğun oyunlarda akıcılığı önemli ölçüde düşürebiliyor.
    ''

    Alıntıdır:
    https://www.pcgameshardware.de/Ryzen-7-7700X3D-CPU-285809/Specials/Single-Channel-RAM-Benchmark-Performance-1550320/
    ''[i]PCGH, Ryzen 7 7700X3D işlemcisini toplam 32 GB'lık bir ve iki adet DDR5 bellek çubuğuyla karşılaştırdı. Tek kanallı modda ortalama FPS yalnızca %3 düştü, ancak bazı oyunlarda P1 FPS'deki fark %24'e ulaştı; tek kanallı mod, takılmaları önemli ölçüde artırdı. Testler, bir adet 32 ​​GB DDR5-5200 modülü ve iki adet 16 GB modülü içeren yapılandırmaları kapsıyordu. Oyunlar, işlemcinin ve RAM'in performansa etkisini değerlendirmek üzere tasarlanmış ayarlarda bir GeForce RTX 5090 ile çalıştırıldı. Beş oyundaki ortalama performans, tek çubukla 124,7 FPS ve iki çubukla 128,1 FPS olarak ölçüldü. Karelerin en yavaş %1'ini temsil eden P1-FPS metriği 86 ve 93 FPS iken, karelerin en yavaş %0,2'sini temsil eden P0.2-FPS metriği sırasıyla 75 ve 80 FPS oldu. Gothic Remake'te iki çubuk P1-FPS'yi %24, Starfield'da ise %17 artırdı. Kare hızlarının ölçülmesi, tek kanallı modun daha sık ani sıçramalara ve kısa süreli takılmalara neden olduğunu gösterdi. Baldur's Gate 3, Dragon Age: The Veilguard ve Indiana Jones and the Great Circle oyunlarında önemli bir fark gözlemlenmedi. Sonuçlar, büyük bir 3D önbelleğin tek kanallı bellek bant genişliğinin eksikliğini tamamen telafi ettiği fikrini şüpheye düşürüyor. İkinci kanalda tasarruf etmenin ortalama FPS üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yok, ancak bellek yoğun oyunlarda akıcılığı önemli ölçüde düşürebiliyor.[/i]'' Alıntıdır: https://www.pcgameshardware.de/Ryzen-7-7700X3D-CPU-285809/Specials/Single-Channel-RAM-Benchmark-Performance-1550320/
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal