• AMD, tarihinde ilk kez dördüncü çeyrekte Intel'i satışlarda geride bırakmayı planlıyor
    AMD, tarihinde ilk kez çeyrek dönemlik gelirde Intel'i geride bırakmayı bekliyor. Şirketin finansal tahminine göre, 2026'nın dördüncü çeyreğinde gelir yaklaşık 17 milyar dolara ulaşabilir ve %3'lük bir sapma potansiyeli bulunuyor.

    Bu, geçen yılın aynı dönemine göre %66 daha fazla bir sonuç. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Intel 15-16 milyar dolar aralığında gelir bekliyor. Dolayısıyla, tahminler gerçekleşirse, AMD rakibinin yaklaşık 1,5 milyar dolar önünde olacak.

    Bu sonucun ön koşulları üçüncü çeyrekte zaten belirgindi. AMD'nin geliri, bir yıl öncesine göre 9,25 milyar dolardan rekor seviye olan 13,377 milyar dolara ulaştı. Net kar %95 artarak 2,43 milyar dolara yükselirken, brüt kar marjı %54'e ulaştı. Büyümenin ana itici gücü veri merkezi bölümü oldu. Bu bölümün geliri yıllık bazda %97 artarak 8,55 milyar dolara ulaştı ve şirketin toplam gelirinin yaklaşık %64'ünü oluşturdu.
    AMD, tarihinde ilk kez çeyrek dönemlik gelirde Intel'i geride bırakmayı bekliyor. Şirketin finansal tahminine göre, 2026'nın dördüncü çeyreğinde gelir yaklaşık 17 milyar dolara ulaşabilir ve %3'lük bir sapma potansiyeli bulunuyor. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre %66 daha fazla bir sonuç. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Intel 15-16 milyar dolar aralığında gelir bekliyor. Dolayısıyla, tahminler gerçekleşirse, AMD rakibinin yaklaşık 1,5 milyar dolar önünde olacak. Bu sonucun ön koşulları üçüncü çeyrekte zaten belirgindi. AMD'nin geliri, bir yıl öncesine göre 9,25 milyar dolardan rekor seviye olan 13,377 milyar dolara ulaştı. Net kar %95 artarak 2,43 milyar dolara yükselirken, brüt kar marjı %54'e ulaştı. Büyümenin ana itici gücü veri merkezi bölümü oldu. Bu bölümün geliri yıllık bazda %97 artarak 8,55 milyar dolara ulaştı ve şirketin toplam gelirinin yaklaşık %64'ünü oluşturdu.
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 81 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Claude, Code AI aracılığıyla oyunların kopyalanmasına ilişkin kısıtlamaları kısmen geri çekti
    Anthropic, kullanıcı şikayetlerinin ardından yapay zeka aracı Claude Code ile oyun oluşturma kurallarını gevşetti. Claude Opus 5.5, modelin bir görevi yalnızca kullanıcının mevcut bir oyunu mekanikleri veya oynanışına örnek olarak göstermesi nedeniyle reddetmesini engelleyen kurallarda değişiklikler getirdi.

    Antropoloji mühendisi Addy Osmani, değişikliği X sosyal ağında duyurdu. Şirket, birkaç gün önce oyunların intihalini önlemek için tasarlanmış Opus 5.5 sistem talimatlarına iki kısıtlama eklemişti. Ancak pratikte filtre çok katı çıktı. Claude Code, yalnızca başkalarının çalışmalarını açıkça kopyalama girişimlerini değil, aynı zamanda mevcut oyunlara sadece referans veren orijinal projeleri de reddetti.

    Kullanıcılar artık istedikleri oyun mekaniklerini, türünü veya oynanış özelliklerini açıklamak için yapay zekaya belirli oyunların adlarını verebilirler. Claude bu örnekleri dikkate almalı ve benzer oynanış prensiplerine sahip bağımsız projeler oluşturmaya yardımcı olmalıdır.

    Ancak, doğrudan kopyalama yasağı devam ediyor. Kullanıcı açıkça talep ederse, model birebir aynısını yeniden oluşturmayı reddedecek, bunun yerine benzer mekaniklere sahip bir alternatif geliştirmeyi teklif edecektir. Anthropic, son kararlarını, orijinal geliştirmeleri kopyalamaya karşı korurken orijinal video oyunlarının yaratılmasını kolaylaştırmayı amaçladığını söyleyerek açıkladı.
    Anthropic, kullanıcı şikayetlerinin ardından yapay zeka aracı Claude Code ile oyun oluşturma kurallarını gevşetti. Claude Opus 5.5, modelin bir görevi yalnızca kullanıcının mevcut bir oyunu mekanikleri veya oynanışına örnek olarak göstermesi nedeniyle reddetmesini engelleyen kurallarda değişiklikler getirdi. Antropoloji mühendisi Addy Osmani, değişikliği X sosyal ağında duyurdu. Şirket, birkaç gün önce oyunların intihalini önlemek için tasarlanmış Opus 5.5 sistem talimatlarına iki kısıtlama eklemişti. Ancak pratikte filtre çok katı çıktı. Claude Code, yalnızca başkalarının çalışmalarını açıkça kopyalama girişimlerini değil, aynı zamanda mevcut oyunlara sadece referans veren orijinal projeleri de reddetti. Kullanıcılar artık istedikleri oyun mekaniklerini, türünü veya oynanış özelliklerini açıklamak için yapay zekaya belirli oyunların adlarını verebilirler. Claude bu örnekleri dikkate almalı ve benzer oynanış prensiplerine sahip bağımsız projeler oluşturmaya yardımcı olmalıdır. Ancak, doğrudan kopyalama yasağı devam ediyor. Kullanıcı açıkça talep ederse, model birebir aynısını yeniden oluşturmayı reddedecek, bunun yerine benzer mekaniklere sahip bir alternatif geliştirmeyi teklif edecektir. Anthropic, son kararlarını, orijinal geliştirmeleri kopyalamaya karşı korurken orijinal video oyunlarının yaratılmasını kolaylaştırmayı amaçladığını söyleyerek açıkladı.
    Beğen
    8
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 229 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • OPPO Find X10'u dünyanın en verimli bataryalı akıllı telefonlarından biri olarak seçildi
    GSMArena, OPPO Find X10'un 8000 mAh silikon-karbon pili sayesinde testler sırasında olağanüstü pil ömrü sergilediğini belirtti.

    Akıllı telefonun küresel versiyonu, ortalama 25 saat 21 dakikalık pil ömrüyle ilk beş arasında yer aldı. Bu arada, Avrupa versiyonu daha küçük bir pil (7150 mAh) alacak.

    Sonuçlar rakiplerinkinden üstün oldu. Karşılaştırma yapmak gerekirse, 7.300 mAh bataryalı OnePlus 15 23 saat 7 dakika, 5.391 mAh bataryalı iPhone 18 Pro Max 19 saat 20 dakika, 5.000 mAh bataryalı Samsung Galaxy S26 Ultra 16 saat 23 dakika ve 7.500 mAh bataryalı OPPO Find X9 Pro 21 saat 57 dakika dayandı.

    Akıllı telefon 80W kablolu şarjı, 50W kablosuz şarjı ve 10W ters kablosuz şarjı destekliyor. Küresel sürüm 80W SuperVOOC adaptörle birlikte geliyor. Pil 15 dakikada %29'a, yarım saatte ise %51'e kadar şarj oluyor. Tam şarj 70 dakika sürüyor. ColorOS 17 ayrıca bypass şarjı, akıllı şarj yönetimi ve %85 gibi maksimum şarj limiti gibi özellikler de sunuyor.

    GSMArena ayrıca parlak LTPO OLED ekranı, güçlü Dimensity 9600M çipi ve yüksek kaliteli kameraları övdü. Eksiklikler arasında ise düşük ışıkta video kaydı, anlamsız 144Hz yenileme hızı ve yüksek başlangıç ​​fiyatı gösterildi. Genel olarak, OPPO Find X10 çok yönlü bir amiral gemisi. Daha ucuz olsaydı mükemmel olabilirdi.
    GSMArena, OPPO Find X10'un 8000 mAh silikon-karbon pili sayesinde testler sırasında olağanüstü pil ömrü sergilediğini belirtti. Akıllı telefonun küresel versiyonu, ortalama 25 saat 21 dakikalık pil ömrüyle ilk beş arasında yer aldı. Bu arada, Avrupa versiyonu daha küçük bir pil (7150 mAh) alacak. Sonuçlar rakiplerinkinden üstün oldu. Karşılaştırma yapmak gerekirse, 7.300 mAh bataryalı OnePlus 15 23 saat 7 dakika, 5.391 mAh bataryalı iPhone 18 Pro Max 19 saat 20 dakika, 5.000 mAh bataryalı Samsung Galaxy S26 Ultra 16 saat 23 dakika ve 7.500 mAh bataryalı OPPO Find X9 Pro 21 saat 57 dakika dayandı. Akıllı telefon 80W kablolu şarjı, 50W kablosuz şarjı ve 10W ters kablosuz şarjı destekliyor. Küresel sürüm 80W SuperVOOC adaptörle birlikte geliyor. Pil 15 dakikada %29'a, yarım saatte ise %51'e kadar şarj oluyor. Tam şarj 70 dakika sürüyor. ColorOS 17 ayrıca bypass şarjı, akıllı şarj yönetimi ve %85 gibi maksimum şarj limiti gibi özellikler de sunuyor. GSMArena ayrıca parlak LTPO OLED ekranı, güçlü Dimensity 9600M çipi ve yüksek kaliteli kameraları övdü. Eksiklikler arasında ise düşük ışıkta video kaydı, anlamsız 144Hz yenileme hızı ve yüksek başlangıç ​​fiyatı gösterildi. Genel olarak, OPPO Find X10 çok yönlü bir amiral gemisi. Daha ucuz olsaydı mükemmel olabilirdi.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 561 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Hardware Canucks - Yeni ve pahalı soğutucular, 40 dolarlık eski Thermalright'ı çoğu zaman geçemiyor
    https://youtu.be/aC747Dgdj50?si=N7Whyd11K6paHImz
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)
    The Best New Air Coolers of 2026

    Hardware Canucks, fiyatları 40 dolardan 100 doların üzerine kadar değişen sekiz yeni hava soğutucuyu karşılaştırdı. Daha gelişmiş ısı dağıtıcılarına ve entegre ekranlara sahip daha pahalı modeller bile, önceki yılların uygun fiyatlı cihazlarına kıyasla sürdürülebilir bir avantaj sağlayamadı.

    Soğutucular, AMD Ryzen 7 9800X3D ve Intel Core Ultra 7 270K Plus işlemcilerle test edildi ve oyun oynarken ve tüm çekirdeklerde tam yük altında sıcaklıkları ölçüldü. Soğutma performansı ayrıca 30 ve 37 dB'lik aynı gürültü seviyelerinde karşılaştırıldı. Yaklaşık 40 dolarlık fiyatıyla Thermalright Phantom Spirit 120 SE ve amiral gemisi Noctua NH-D15 G2 kontrol modelleri olarak kullanıldı.

    Yeni ürünler arasında, tek kuleli Cooler Master V8 Ace 3DHP öne çıktı ve Ryzen 7 9800X3D'de tüm çekirdek yükü altında Noctua'nın sadece 2°C gerisinde kaldı. TRYX Turris 620 ve Sudokoo SK620V de yüksek verimlilik gösterdi. İkincisi testteki en sessiz soğutucuydu, ancak yalnızca AM5 soketli işlemcilerle uyumludur.

    En büyük hayal kırıklığı, 40 dolarlık çift kuleli Scythe Magoroku oldu; bu soğutucu, benzer fiyatlı Phantom Spirit 120 SE'ye kıyasla tam yük altında Ryzen 7 9800X3D'yi yaklaşık 6°C daha sıcak çalıştırdı. 20 yıllık bir tasarıma dayanan Thermalright Ultra 120 Extreme EVO Rev.5 de AM5'te kötü performans gösterdi. Sudokoo SK700V Mach, maksimum devirde 48 dB'yi aşan fan gürültüsüyle en kötü performans gösterenlerden biriydi. Cryorig Gladius Astral iyi performans gösterdi, ancak Hardware Canucks bunu çok pahalı buldu.

    30 dB gürültü limitine sahip Intel Core Ultra 7 270K Plus'ta, bazı soğutucularla işlemci sıcaklığı 90°C'ye yaklaştı. Gürültü limitini 37 dB'ye çıkarmak soğutmayı iyileştirdi, ancak çoğu model arasındaki farklar küçük kaldı. Hardware Canucks, bu iş yükü altında gözle görülür bir sıcaklık düşüşü için sıvı soğutma sisteminin tercih edilebilir olduğunu tahmin ediyor.

    Dahası, test edilen bazı hava soğutucularının fiyatı, bazen 100 dolara satılan 360 mm'lik sıvı soğutma sistemlerinden daha yüksek. Hardware Canucks'a göre, modern işlemcilerde hava soğutucularının verimliliği neredeyse durağanlaştı. Ancak Cooler Master'ın yeni mühendislik çözümleri, tek kuleli soğutucuların çok daha büyük çift kuleli modellerle rekabet edebileceğini gösterdi.

    Alıntıdır...
    https://youtu.be/aC747Dgdj50?si=N7Whyd11K6paHImz (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur) The Best New Air Coolers of 2026 [b]Hardware Canucks, fiyatları 40 dolardan 100 doların üzerine kadar değişen sekiz yeni hava soğutucuyu karşılaştırdı. Daha gelişmiş ısı dağıtıcılarına ve entegre ekranlara sahip daha pahalı modeller bile, önceki yılların uygun fiyatlı cihazlarına kıyasla sürdürülebilir bir avantaj sağlayamadı.[/b] Soğutucular, AMD Ryzen 7 9800X3D ve Intel Core Ultra 7 270K Plus işlemcilerle test edildi ve oyun oynarken ve tüm çekirdeklerde tam yük altında sıcaklıkları ölçüldü. Soğutma performansı ayrıca 30 ve 37 dB'lik aynı gürültü seviyelerinde karşılaştırıldı. Yaklaşık 40 dolarlık fiyatıyla Thermalright Phantom Spirit 120 SE ve amiral gemisi Noctua NH-D15 G2 kontrol modelleri olarak kullanıldı. Yeni ürünler arasında, tek kuleli Cooler Master V8 Ace 3DHP öne çıktı ve Ryzen 7 9800X3D'de tüm çekirdek yükü altında Noctua'nın sadece 2°C gerisinde kaldı. TRYX Turris 620 ve Sudokoo SK620V de yüksek verimlilik gösterdi. İkincisi testteki en sessiz soğutucuydu, ancak yalnızca AM5 soketli işlemcilerle uyumludur. En büyük hayal kırıklığı, 40 dolarlık çift kuleli Scythe Magoroku oldu; bu soğutucu, benzer fiyatlı Phantom Spirit 120 SE'ye kıyasla tam yük altında Ryzen 7 9800X3D'yi yaklaşık 6°C daha sıcak çalıştırdı. 20 yıllık bir tasarıma dayanan Thermalright Ultra 120 Extreme EVO Rev.5 de AM5'te kötü performans gösterdi. Sudokoo SK700V Mach, maksimum devirde 48 dB'yi aşan fan gürültüsüyle en kötü performans gösterenlerden biriydi. Cryorig Gladius Astral iyi performans gösterdi, ancak Hardware Canucks bunu çok pahalı buldu. 30 dB gürültü limitine sahip Intel Core Ultra 7 270K Plus'ta, bazı soğutucularla işlemci sıcaklığı 90°C'ye yaklaştı. Gürültü limitini 37 dB'ye çıkarmak soğutmayı iyileştirdi, ancak çoğu model arasındaki farklar küçük kaldı. Hardware Canucks, bu iş yükü altında gözle görülür bir sıcaklık düşüşü için sıvı soğutma sisteminin tercih edilebilir olduğunu tahmin ediyor. Dahası, test edilen bazı hava soğutucularının fiyatı, bazen 100 dolara satılan 360 mm'lik sıvı soğutma sistemlerinden daha yüksek. Hardware Canucks'a göre, modern işlemcilerde hava soğutucularının verimliliği neredeyse durağanlaştı. Ancak Cooler Master'ın yeni mühendislik çözümleri, tek kuleli soğutucuların çok daha büyük çift kuleli modellerle rekabet edebileceğini gösterdi. Alıntıdır...
    Hardware Canucks - Yeni ve pahalı soğutucular, 40 dolarlık eski Thermalright'ı çoğu zaman geçemiyor
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 955 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Honor Win RT'yi Google Pixel 10a ile karşılaştırdı
    Honor Win RT'yi Google Pixel 10a ile karşılaştırdı. Honor neredeyse her açıdan daha iyi, ancak küçük bir ayrıntı var.

    HONOR Win RT ve Google Pixel 10a tamamen farklı cihazlar. İlki yüksek performans, oyun yetenekleri ve büyük bir bataryaya odaklanırken, ikincisi mobil fotoğrafçılık, Android'in rahatlığı ve uzun vadeli yazılım desteğine önem veriyor. Yine de fiyatları benzer. Bu nedenle Gizmochina bu karşılaştırmayı yaptı.

    HONOR Win RT, Snapdragon 8 Elite işlemci ve dahili soğutma fanı ile donatılmıştır. 185Hz yenileme hızına ve 6000 nit tepe parlaklığına sahip 6,83 inç AMOLED ekrana sahiptir. 16 GB'a kadar RAM ve 1 TB'a kadar depolama alanı sunar. 10.000 mAh bataryası bulunur. 100W kablolu şarjı ve 27W ters şarjı destekler. Kablosuz şarj özelliği bulunmamaktadır. Ayrıca IP68/IP69K koruma sınıfına sahiptir.

    Google Pixel 10a, 120Hz yenileme hızına ve 3000 nit tepe parlaklığına sahip daha kompakt 6,3 inç P-OLED ekran sunuyor. Tensor G4 işlemci, 8GB RAM ve 256GB'a kadar depolama alanıyla güçlendirilmiştir. Akıllı telefonun en önemli satış noktası kameralarıdır. Ana sensör, optik görüntü sabitleme özelliğine sahip 48MP'lik bir ünitedir ve ultra geniş açılı lens ise 13MP'lik bir ünitedir. Bu sensörler, Google'ın tescilli görüntü işleme algoritmalarıyla desteklenmektedir. Pil kapasitesi 5100 mAh'dir. 30W kablolu şarjı ve 10W kablosuz şarjı destekler.

    Her iki cihaz da ana kamerada 60 fps hızında 4K video kaydını destekliyor. Honor'un 50 MP ön kamerası 60 fps hızında 4K video kaydedebilirken, Pixel'in kayıt hızı 30 fps ile sınırlı.

    Gizmochina'ya göre, HONOR WIN RT oyun oynamak için daha tercih edilebilir bir cihaz. Ayrıca uzun pil ömrüne önem verenleri de memnun edecek. Pixel 10a ise daha iyi kamera özelliklerine, kablosuz şarj özelliğine ve yedi Android güncellemesine sahip.
    Honor Win RT'yi Google Pixel 10a ile karşılaştırdı. Honor neredeyse her açıdan daha iyi, ancak küçük bir ayrıntı var. HONOR Win RT ve Google Pixel 10a tamamen farklı cihazlar. İlki yüksek performans, oyun yetenekleri ve büyük bir bataryaya odaklanırken, ikincisi mobil fotoğrafçılık, Android'in rahatlığı ve uzun vadeli yazılım desteğine önem veriyor. Yine de fiyatları benzer. Bu nedenle Gizmochina bu karşılaştırmayı yaptı. HONOR Win RT, Snapdragon 8 Elite işlemci ve dahili soğutma fanı ile donatılmıştır. 185Hz yenileme hızına ve 6000 nit tepe parlaklığına sahip 6,83 inç AMOLED ekrana sahiptir. 16 GB'a kadar RAM ve 1 TB'a kadar depolama alanı sunar. 10.000 mAh bataryası bulunur. 100W kablolu şarjı ve 27W ters şarjı destekler. Kablosuz şarj özelliği bulunmamaktadır. Ayrıca IP68/IP69K koruma sınıfına sahiptir. Google Pixel 10a, 120Hz yenileme hızına ve 3000 nit tepe parlaklığına sahip daha kompakt 6,3 inç P-OLED ekran sunuyor. Tensor G4 işlemci, 8GB RAM ve 256GB'a kadar depolama alanıyla güçlendirilmiştir. Akıllı telefonun en önemli satış noktası kameralarıdır. Ana sensör, optik görüntü sabitleme özelliğine sahip 48MP'lik bir ünitedir ve ultra geniş açılı lens ise 13MP'lik bir ünitedir. Bu sensörler, Google'ın tescilli görüntü işleme algoritmalarıyla desteklenmektedir. Pil kapasitesi 5100 mAh'dir. 30W kablolu şarjı ve 10W kablosuz şarjı destekler. Her iki cihaz da ana kamerada 60 fps hızında 4K video kaydını destekliyor. Honor'un 50 MP ön kamerası 60 fps hızında 4K video kaydedebilirken, Pixel'in kayıt hızı 30 fps ile sınırlı. Gizmochina'ya göre, HONOR WIN RT oyun oynamak için daha tercih edilebilir bir cihaz. Ayrıca uzun pil ömrüne önem verenleri de memnun edecek. Pixel 10a ise daha iyi kamera özelliklerine, kablosuz şarj özelliğine ve yedi Android güncellemesine sahip.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 836 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PC Gamer'ın haberine göre, Modern Warfare 4 eski ekran kartları için oldukça rahat bir oyun; RTX 3060 Ti, DLSS açıkken 97 fps performans sunuyor.
    Call of Duty: Modern Warfare 4, yaklaşık altı yıllık GeForce RTX 3060 Ti ekran kartı için fazla zorlayıcı olmadı. PC Gamer, eski ekran kartı için en uygun ayarları belirlemek amacıyla beş grafik profilini, iki DLSS sinir ağı modelini ve 1080p ile 1440p çözünürlükleri karşılaştırdı.

    Activision, çok oyunculu modda yüksek grafik ayarlarında ve 90 fps'de oyun oynamak için önerilen ekran kartları arasına RTX 3060 Ti'ı da dahil etti. PC Gamer, bu performansı Ryzen 7 7800X3D ve 32 GB DDR5 belleğe sahip bir bilgisayarda, hikaye modunun tekrarlanabilir 30 saniyelik bir bölümünde ölçtü.

    DLSS kapalıyken 1440p çözünürlükte, grafik kartı Dengeli ayarlarda 64 fps'ye ulaştı. CNN modeliyle DLSS Kalitesi etkinleştirildiğinde performans 97 fps'ye yükselirken, %1 Düşük ayar performansı 56 fps'den 86 fps'ye çıkardı. Yayınlanan bilgilere göre, daha yeni Transformer modeli, görüntü kalitesinde neredeyse algılanamaz bir farkla 89 fps'ye ulaştı.

    1080p çözünürlükte, grafik kartı DLSS olmadan 92 fps, DLSS Kalitesi (CNN) ile ise 131 fps performans sergiledi. DMZ modunda performans daha düşüktü: 1440p'de 80-95 fps ve ölçeklendirme ile 1080p'de yaklaşık 110 fps.

    Grafik kalitesini Dengeli'den Ultra'ya yükseltmek, DLSS olmadan 1440p'de kare hızını 64'ten 48 fps'ye düşürürken, Aşırı'ya geçmek ise 43 fps'ye kadar düşürdü. Minimum ayarlar 70 fps sağladı ancak görüntü kalitesini önemli ölçüde düşürdü.

    PC Gamer, her iki çözünürlükte de DLSS Kalitesi (CNN) ile Dengeli profili öneriyor. 1440p'de çalışan 27 inç monitörler için, görüntü bulanıklığını önlemek amacıyla 1080p'ye geçilmemesini tavsiye ediyor. Ayrıntı Kalitesini Yüksek'e çıkarmak, kare hızında hafif bir düşüşle birlikte bitki örtüsü ayrıntısını iyileştiriyor.

    Alıntıdır. Ana kaynak grafik bar karşılaştırmaları:
    https://www.pcgamer.com/games/call-of-duty/call-of-duty-modern-warfare-4-actually-runs-pretty-smoothly-with-activisions-recommended-rtx-3060-ti-graphics-card-and-here-are-the-settings-i-use-to-get-the-best-performance-from-it/
    [b]Call of Duty: Modern Warfare 4, yaklaşık altı yıllık GeForce RTX 3060 Ti ekran kartı için fazla zorlayıcı olmadı. PC Gamer, eski ekran kartı için en uygun ayarları belirlemek amacıyla beş grafik profilini, iki DLSS sinir ağı modelini ve 1080p ile 1440p çözünürlükleri karşılaştırdı. [/b] Activision, çok oyunculu modda yüksek grafik ayarlarında ve 90 fps'de oyun oynamak için önerilen ekran kartları arasına RTX 3060 Ti'ı da dahil etti. PC Gamer, bu performansı Ryzen 7 7800X3D ve 32 GB DDR5 belleğe sahip bir bilgisayarda, hikaye modunun tekrarlanabilir 30 saniyelik bir bölümünde ölçtü. DLSS kapalıyken 1440p çözünürlükte, grafik kartı Dengeli ayarlarda 64 fps'ye ulaştı. CNN modeliyle DLSS Kalitesi etkinleştirildiğinde performans 97 fps'ye yükselirken, %1 Düşük ayar performansı 56 fps'den 86 fps'ye çıkardı. Yayınlanan bilgilere göre, daha yeni Transformer modeli, görüntü kalitesinde neredeyse algılanamaz bir farkla 89 fps'ye ulaştı. 1080p çözünürlükte, grafik kartı DLSS olmadan 92 fps, DLSS Kalitesi (CNN) ile ise 131 fps performans sergiledi. DMZ modunda performans daha düşüktü: 1440p'de 80-95 fps ve ölçeklendirme ile 1080p'de yaklaşık 110 fps. Grafik kalitesini Dengeli'den Ultra'ya yükseltmek, DLSS olmadan 1440p'de kare hızını 64'ten 48 fps'ye düşürürken, Aşırı'ya geçmek ise 43 fps'ye kadar düşürdü. Minimum ayarlar 70 fps sağladı ancak görüntü kalitesini önemli ölçüde düşürdü. PC Gamer, her iki çözünürlükte de DLSS Kalitesi (CNN) ile Dengeli profili öneriyor. 1440p'de çalışan 27 inç monitörler için, görüntü bulanıklığını önlemek amacıyla 1080p'ye geçilmemesini tavsiye ediyor. Ayrıntı Kalitesini Yüksek'e çıkarmak, kare hızında hafif bir düşüşle birlikte bitki örtüsü ayrıntısını iyileştiriyor. Alıntıdır. Ana kaynak grafik bar karşılaştırmaları: https://www.pcgamer.com/games/call-of-duty/call-of-duty-modern-warfare-4-actually-runs-pretty-smoothly-with-activisions-recommended-rtx-3060-ti-graphics-card-and-here-are-the-settings-i-use-to-get-the-best-performance-from-it/
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 719 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PCGH, Call of Duty: Modern Warfare 4 oyununu GTX 1080 Ti'dan RTX 5090'a kadar 30 farklı ekran kartında test etti.
    Saygın Alman yayın organı PC Games Hardware, en yeni nişancı oyunu Call of Duty: Modern Warfare 4'ün NVIDIA, Intel ve AMD'nin 30 farklı grafik işlemci kartı üzerinde yaptığı kapsamlı testin sonuçlarını yayınladı.

    Test düzeneği, Ryzen 7 9850X3D işlemciye, ASRock X870E Taichi anakarta ve 32 GB DDR5-6400 RAM'e sahip bir bilgisayardan oluşuyordu. Uzmanlar ilk olarak oyunu standart rasterleştirme ve yükseltme yapılmadan test ettiler.

    1080p çözünürlükte 60 fps elde etmek için RTX 4070 veya RX 7800 XT gibi bir ekran kartına ihtiyacınız var. RTX 4080 SUPER ve RX 7900 XTX, 1440p çözünürlükte 60 fps'nin üzerine çıkabiliyor. RX 9070 XT ve RTX 5080, UWQHD'de benzer kare hızlarına ulaşabiliyor. 4K çözünürlükte 60 fps'yi aşabilen tek kart ise RTX 5090.

    Ardından uzmanlar, ışın izleme ve DLSS/FSR Kalitesi etkinleştirilmiş halde testler gerçekleştirdi. RTX 4070 ve RX 9070 sahipleri 1080p/60 fps'de oynayabilecekler. RTX 5070 Ti ve RX 7900 XTX ise 1440p'de 60 fps'nin üzerinde performans sunabiliyor.

    UWQHD çözünürlükte 60 fps elde etmek için RTX 4080 SUPER gibi bir ekran kartına ihtiyacınız var. 4K'da ise bunu ancak RTX 5090 sağlayabilir.

    Alıntıdır. Ana kayanak: Ayrıntılı grafik bar karşılaştırmaları:
    https://www.pcgameshardware.de/Call-of-Duty-Modern-Warfare-4-Spiel-78140/Specials/Steam-Release-Test-Benchmarks-1557312/2/
    Saygın Alman yayın organı PC Games Hardware, en yeni nişancı oyunu Call of Duty: Modern Warfare 4'ün NVIDIA, Intel ve AMD'nin 30 farklı grafik işlemci kartı üzerinde yaptığı kapsamlı testin sonuçlarını yayınladı. Test düzeneği, Ryzen 7 9850X3D işlemciye, ASRock X870E Taichi anakarta ve 32 GB DDR5-6400 RAM'e sahip bir bilgisayardan oluşuyordu. Uzmanlar ilk olarak oyunu standart rasterleştirme ve yükseltme yapılmadan test ettiler. 1080p çözünürlükte 60 fps elde etmek için RTX 4070 veya RX 7800 XT gibi bir ekran kartına ihtiyacınız var. RTX 4080 SUPER ve RX 7900 XTX, 1440p çözünürlükte 60 fps'nin üzerine çıkabiliyor. RX 9070 XT ve RTX 5080, UWQHD'de benzer kare hızlarına ulaşabiliyor. 4K çözünürlükte 60 fps'yi aşabilen tek kart ise RTX 5090. Ardından uzmanlar, ışın izleme ve DLSS/FSR Kalitesi etkinleştirilmiş halde testler gerçekleştirdi. RTX 4070 ve RX 9070 sahipleri 1080p/60 fps'de oynayabilecekler. RTX 5070 Ti ve RX 7900 XTX ise 1440p'de 60 fps'nin üzerinde performans sunabiliyor. UWQHD çözünürlükte 60 fps elde etmek için RTX 4080 SUPER gibi bir ekran kartına ihtiyacınız var. 4K'da ise bunu ancak RTX 5090 sağlayabilir. [b]Alıntıdır. Ana kayanak: Ayrıntılı grafik bar karşılaştırmaları:[/b] https://www.pcgameshardware.de/Call-of-Duty-Modern-Warfare-4-Spiel-78140/Specials/Steam-Release-Test-Benchmarks-1557312/2/
    Call of Duty Modern Warfare 4 im Test: Next-Gen-Ruckelfest
    WWW.PCGAMESHARDWARE.DE
    Call of Duty Modern Warfare 4 im Test: Next-Gen-Ruckelfest
    Wie läuft CoD Modern Warfare 4 mit und ohne Raytracing? Und wie viel Grafikspeicher benötigt Call of Duty 2026?
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 607 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Samsung TV'ler ACR devre dışı bırakıldıktan sonra bile kullanıcı verilerini göndermeye devam ediyor
    Modern akıllı televizyonlarda, oynatılan içeriği otomatik olarak tanıyan Otomatik İçerik Tanıma (ACR) adı verilen bir özellik bulunur. Televizyon üreticileri, hedefli reklamcılık oluşturmak için bu verilere ihtiyaç duyar.

    Kullanıcılar ayarlardan ACR'yi devre dışı bırakabilirler, ancak bu her zaman işe yaramıyor gibi görünüyor. Kuzeydoğu Üniversitesi'nden yapılan yeni bir araştırma, ACR devre dışı bırakıldıktan sonra bile bazı TV markalarının bu protokole karşılık gelen trafiği harici sunuculara göndermeye devam ettiğini ortaya koydu.

    Farklı işletim sistemlerine sahip 10 markadan toplam 12 televizyon test edildi. Sonuçlar, ACR'yi devre dışı bırakmanın LG (webOS), Sony (Google TV), Amazon (Fire TV) ve VIDAA OS çalıştıran cihazlarda çalıştığını ortaya koydu. Ancak, Samsung (Tizen) ve Vizio (SmartCast OS) televizyonlarında çalışmıyor.

    Samsung örneğinde, şirketin kendi yayın hizmetiyle yapılan 30 testin tamamında, antenle (karasal TV) yapılan 60 testin 41'inde, HDMI (harici kaynak) kullanılarak yapılan 30 testin 18'inde ve Tubi uygulaması kullanılarak yapılan 30 testin altısında veri aktarımı gerçekleşti.

    Samsung ve Vizio'ya ek olarak, Roku TV'lerde de bazı sorunlar tespit edildi: ACR'yi devre dışı bırakmak, şirketin yayın hizmeti olan Roku Channel'da izlemeyi devre dışı bırakmıyor. Ancak şirket bunu kullanıcı sözleşmesinde belirtiyor. Araştırmacılar, Samsung ve Vizio TV'ler tarafından iletilen trafiğin, ACR devre dışı bırakıldıktan sonra bile şifrelendiğine dikkat çekiyor. Bu durum, harici sunuculara tam olarak hangi verilerin gönderildiğini belirlemeyi imkansız hale getiriyor, ancak gizlilik açısından önemli sonuçlar doğurabilir.

    Dahası, VIDAA OS işletim sistemini kullanan TV'lerdeki ACR trafiği tamamen şifrelenmemişti ve bu da gizlilik riskleri oluşturuyordu. Ayrıca, veriler yetkilendirme gerektirmeyen bir sunucuya gönderiliyordu. Araştırmacılar yaklaşık üç saat içinde bir milyondan fazla TV'den 57 milyon izleme verisi noktası toplamayı başardı. Bu güvenlik açığından haberdar olduktan sonra şirket bunu yamaladı, ancak ACR verileri hala şifrelenmemiş olarak VIDAA'ya iletilmeye devam ediyor.
    Araştırmacılar, "ACR kullanımından kaçınmak için televizyonunuzun fişini çekin ve ACR'yi desteklemeyen harici bir yayın cihazı kullanın" diyor.
    Daha önce, teknoloji meraklılarının akıllı televizyonlarındaki reklamları devre dışı bırakmak ve arayüzü daha kullanıcı dostu hale getirmek için yapay zekaya yöneldikleri bildirilmişti, ancak bu güvenli olmayabilir.
    Modern akıllı televizyonlarda, oynatılan içeriği otomatik olarak tanıyan Otomatik İçerik Tanıma (ACR) adı verilen bir özellik bulunur. Televizyon üreticileri, hedefli reklamcılık oluşturmak için bu verilere ihtiyaç duyar. Kullanıcılar ayarlardan ACR'yi devre dışı bırakabilirler, ancak bu her zaman işe yaramıyor gibi görünüyor. Kuzeydoğu Üniversitesi'nden yapılan yeni bir araştırma, ACR devre dışı bırakıldıktan sonra bile bazı TV markalarının bu protokole karşılık gelen trafiği harici sunuculara göndermeye devam ettiğini ortaya koydu. Farklı işletim sistemlerine sahip 10 markadan toplam 12 televizyon test edildi. Sonuçlar, ACR'yi devre dışı bırakmanın LG (webOS), Sony (Google TV), Amazon (Fire TV) ve VIDAA OS çalıştıran cihazlarda çalıştığını ortaya koydu. Ancak, Samsung (Tizen) ve Vizio (SmartCast OS) televizyonlarında çalışmıyor. Samsung örneğinde, şirketin kendi yayın hizmetiyle yapılan 30 testin tamamında, antenle (karasal TV) yapılan 60 testin 41'inde, HDMI (harici kaynak) kullanılarak yapılan 30 testin 18'inde ve Tubi uygulaması kullanılarak yapılan 30 testin altısında veri aktarımı gerçekleşti. Samsung ve Vizio'ya ek olarak, Roku TV'lerde de bazı sorunlar tespit edildi: ACR'yi devre dışı bırakmak, şirketin yayın hizmeti olan Roku Channel'da izlemeyi devre dışı bırakmıyor. Ancak şirket bunu kullanıcı sözleşmesinde belirtiyor. Araştırmacılar, Samsung ve Vizio TV'ler tarafından iletilen trafiğin, ACR devre dışı bırakıldıktan sonra bile şifrelendiğine dikkat çekiyor. Bu durum, harici sunuculara tam olarak hangi verilerin gönderildiğini belirlemeyi imkansız hale getiriyor, ancak gizlilik açısından önemli sonuçlar doğurabilir. Dahası, VIDAA OS işletim sistemini kullanan TV'lerdeki ACR trafiği tamamen şifrelenmemişti ve bu da gizlilik riskleri oluşturuyordu. Ayrıca, veriler yetkilendirme gerektirmeyen bir sunucuya gönderiliyordu. Araştırmacılar yaklaşık üç saat içinde bir milyondan fazla TV'den 57 milyon izleme verisi noktası toplamayı başardı. Bu güvenlik açığından haberdar olduktan sonra şirket bunu yamaladı, ancak ACR verileri hala şifrelenmemiş olarak VIDAA'ya iletilmeye devam ediyor. [quote]Araştırmacılar, "ACR kullanımından kaçınmak için televizyonunuzun fişini çekin ve ACR'yi desteklemeyen harici bir yayın cihazı kullanın" diyor.[/quote] Daha önce, teknoloji meraklılarının akıllı televizyonlarındaki reklamları devre dışı bırakmak ve arayüzü daha kullanıcı dostu hale getirmek için yapay zekaya yöneldikleri bildirilmişti, ancak bu güvenli olmayabilir.
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 728 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Yapay zeka destekli yeni Epic Games başlatıcısı Windows'ta Mavi Ekran Hatasına neden oluyor.
    Güncellenen Epic Games başlatıcısının daha hızlı ve kullanıcı dostu olması bekleniyordu, ancak bazı oyuncular beklenmedik sorunlarla karşılaştı. Bunların en yaygın olanları arasında grafiksel bozukluklar ve hatta Windows Mavi Ekran Hatası yer alıyor.

    Tüm bunlar, şirketin yapay zekayı geliştirme süreçlerine aktif olarak entegre etme taahhüdünün ortasında gerçekleşiyor. Epic Games kısa süre önce yapay zekanın yazılım geliştirme için önemli bir araç haline geldiği, yapay zeka odaklı bir yaklaşıma geçişini duyurdu. Hatta bir ekibin çalışanlarını manuel kod yazmayı bırakmaya teşvik ettiği bile bildiriliyor.

    Şirket kısa süre sonra yapay zeka kullanılarak geliştirilen güncellenmiş bir başlatıcı yayınladı. Epic, etkileyici hız iyileştirmeleri vaat etti. Uygulamanın Steam'den 1,8 kat daha hızlı açılması ve oyun kütüphanesinin önceki sürüme göre 30 kat daha hızlı yüklenmesi bekleniyordu.

    Ancak pratikte işler o kadar da sorunsuz gitmedi. Kullanıcılar hatalar bildirmeye başladı ve bir oyuncu, Windows'un çökmesine neden olan grafiksel bozukluklar yaşadığını belirtti. Diğerleri de uygulamayı başlattıktan sonra bilgisayar çökmelerinden şikayetçi oldu.

    Epic'in iddialı vaatleri göz önüne alındığında, durum oldukça ironik görünüyor. Özellikle de şirket kendi ürünüyle yapay zeka odaklı geliştirmenin faydalarını göstermeyi umuyorsa.
    Güncellenen Epic Games başlatıcısının daha hızlı ve kullanıcı dostu olması bekleniyordu, ancak bazı oyuncular beklenmedik sorunlarla karşılaştı. Bunların en yaygın olanları arasında grafiksel bozukluklar ve hatta Windows Mavi Ekran Hatası yer alıyor. Tüm bunlar, şirketin yapay zekayı geliştirme süreçlerine aktif olarak entegre etme taahhüdünün ortasında gerçekleşiyor. Epic Games kısa süre önce yapay zekanın yazılım geliştirme için önemli bir araç haline geldiği, yapay zeka odaklı bir yaklaşıma geçişini duyurdu. Hatta bir ekibin çalışanlarını manuel kod yazmayı bırakmaya teşvik ettiği bile bildiriliyor. Şirket kısa süre sonra yapay zeka kullanılarak geliştirilen güncellenmiş bir başlatıcı yayınladı. Epic, etkileyici hız iyileştirmeleri vaat etti. Uygulamanın Steam'den 1,8 kat daha hızlı açılması ve oyun kütüphanesinin önceki sürüme göre 30 kat daha hızlı yüklenmesi bekleniyordu. Ancak pratikte işler o kadar da sorunsuz gitmedi. Kullanıcılar hatalar bildirmeye başladı ve bir oyuncu, Windows'un çökmesine neden olan grafiksel bozukluklar yaşadığını belirtti. Diğerleri de uygulamayı başlattıktan sonra bilgisayar çökmelerinden şikayetçi oldu. Epic'in iddialı vaatleri göz önüne alındığında, durum oldukça ironik görünüyor. Özellikle de şirket kendi ürünüyle yapay zeka odaklı geliştirmenin faydalarını göstermeyi umuyorsa.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 671 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Xiaomi 18 Pro ve iQOO 16'yı karşılaştırıldı hangi akıllı telefon daha iyi?
    Her iki cihaz da amiral gemisi niteliğinde olup üst düzey Snapdragon işlemciler, birinci sınıf ekranlar ve 16 GB'a kadar RAM sunuyor. Ancak iQOO, oyun performansına, büyük bir pile ve son derece akıcı ekranlara öncelik veriyor. Xiaomi ise Leica optikli gelişmiş bir kamera sistemine, birinci sınıf malzemelere ve işlevsel bir arka ekrana öncelik veriyor.

    iQOO 16, 1440 × 3168 piksel çözünürlüğe ve 165 Hz yenileme hızına sahip 6,85 inç AMOLED panele sahip. Xiaomi 18 Pro ise 1120 × 2436 piksel çözünürlüğe ve 120 Hz yenileme hızına sahip daha kompakt 6,4 inç LTPO AMOLED panele sahip. İkincisi, uyarlanabilir yenileme hızı sayesinde daha iyi güç verimliliği sunuyor.

    İşlemci açısından, iQOO 16'da Adreno 850'li Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 bulunurken, Xiaomi 18 Pro'da Snapdragon 8 Elite Gen 6 yer alıyor. Her ikisi de Android 17 işletim sistemini kullanıyor. iQOO'nun pili önemli ölçüde daha büyük: 8400 mAh'ye karşılık 7000 mAh ve her ikisi de 100W kablolu şarj sunuyor. Ancak Xiaomi'nin kablosuz şarjı daha hızlı: 50W'a karşılık 40W. iQOO daha yüksek IP68/IP69 koruma derecesine sahipken, Xiaomi'nin kasası Dragon Crystal Glass 3 ön yüzü ve arkadaki 2,7 inçlik ikincil ekranıyla öne çıkıyor.

    Xiaomi 18 Pro'nun en önemli avantajı kamerasıdır. Ana modül, Leica optikli 200 megapiksel çözünürlüğe sahiptir. Bunu, 3,2x zoomlu 200 megapiksel periskop kamera ve otomatik odaklamalı 50 megapiksel ultra geniş açılı kamera takip eder. iQOO 16'da ise 50 megapiksel ana kamera, 3x zoomlu 50 megapiksel periskop kamera ve 50 megapiksel ultra geniş açılı kamera bulunur.

    Ancak belirleyici faktör fiyattır: iQOO 16 yaklaşık 800 dolara, Xiaomi 18 Pro ise yaklaşık 1000 dolara mal oluyor. Karşılaştırılabilir amiral gemisi donanımıyla iQOO, daha yüksek yenileme hızı, daha büyük pil, hızlı şarj ve oyun platformu sunuyor ve fiyatı da daha uygun.

    Xiaomi, fiyatını yalnızca gelişmiş Leica kamera teknolojisi, arka ekranı ve daha hızlı kablosuz şarj özelliğiyle haklı çıkarıyor. Yayın organı, çoğu alıcı için iQOO 16'nın daha mantıklı bir seçim olduğuna inanıyor. Xiaomi 18 Pro ise fotoğrafçılık ve videografiye öncelik verenler için değerlidir.
    Her iki cihaz da amiral gemisi niteliğinde olup üst düzey Snapdragon işlemciler, birinci sınıf ekranlar ve 16 GB'a kadar RAM sunuyor. Ancak iQOO, oyun performansına, büyük bir pile ve son derece akıcı ekranlara öncelik veriyor. Xiaomi ise Leica optikli gelişmiş bir kamera sistemine, birinci sınıf malzemelere ve işlevsel bir arka ekrana öncelik veriyor. iQOO 16, 1440 × 3168 piksel çözünürlüğe ve 165 Hz yenileme hızına sahip 6,85 inç AMOLED panele sahip. Xiaomi 18 Pro ise 1120 × 2436 piksel çözünürlüğe ve 120 Hz yenileme hızına sahip daha kompakt 6,4 inç LTPO AMOLED panele sahip. İkincisi, uyarlanabilir yenileme hızı sayesinde daha iyi güç verimliliği sunuyor. İşlemci açısından, iQOO 16'da Adreno 850'li Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 bulunurken, Xiaomi 18 Pro'da Snapdragon 8 Elite Gen 6 yer alıyor. Her ikisi de Android 17 işletim sistemini kullanıyor. iQOO'nun pili önemli ölçüde daha büyük: 8400 mAh'ye karşılık 7000 mAh ve her ikisi de 100W kablolu şarj sunuyor. Ancak Xiaomi'nin kablosuz şarjı daha hızlı: 50W'a karşılık 40W. iQOO daha yüksek IP68/IP69 koruma derecesine sahipken, Xiaomi'nin kasası Dragon Crystal Glass 3 ön yüzü ve arkadaki 2,7 inçlik ikincil ekranıyla öne çıkıyor. Xiaomi 18 Pro'nun en önemli avantajı kamerasıdır. Ana modül, Leica optikli 200 megapiksel çözünürlüğe sahiptir. Bunu, 3,2x zoomlu 200 megapiksel periskop kamera ve otomatik odaklamalı 50 megapiksel ultra geniş açılı kamera takip eder. iQOO 16'da ise 50 megapiksel ana kamera, 3x zoomlu 50 megapiksel periskop kamera ve 50 megapiksel ultra geniş açılı kamera bulunur. Ancak belirleyici faktör fiyattır: iQOO 16 yaklaşık 800 dolara, Xiaomi 18 Pro ise yaklaşık 1000 dolara mal oluyor. Karşılaştırılabilir amiral gemisi donanımıyla iQOO, daha yüksek yenileme hızı, daha büyük pil, hızlı şarj ve oyun platformu sunuyor ve fiyatı da daha uygun. Xiaomi, fiyatını yalnızca gelişmiş Leica kamera teknolojisi, arka ekranı ve daha hızlı kablosuz şarj özelliğiyle haklı çıkarıyor. Yayın organı, çoğu alıcı için iQOO 16'nın daha mantıklı bir seçim olduğuna inanıyor. Xiaomi 18 Pro ise fotoğrafçılık ve videografiye öncelik verenler için değerlidir.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 752 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PCGH - Dört adet DDR5 modülünün aynı anda kullanılması giriş gecikmesine ve kare hızının düşmesine neden olabilir
    PC Games Hardware portalının yazarları, yayınlarının bazı okuyucularının karşılaştığı oldukça tatsız bir soruna dikkat çekti.

    Bir kullanıcı, Ryzen 7900X3D ve RTX 4090 sistemine dört adet DDR5-6000 RAM modülü taktıktan sonra performans düşüşü yaşadığından şikayet etti. Tüm DIMM yuvalarını doldurduktan sonra kare hızında düşüş ve rahatsız edici giriş gecikmesi fark etti.

    Bir başka topluluk üyesi, dört adet DDR5 bellek çubuğu kullandığında, Shadow of the Tomb Raider oyununda sisteminin kare hızının, yalnızca iki bellek çubuğu kullanılan yapılandırmaya kıyasla 20 fps düştüğünü bildirdi. Bu durum, modern işlemcilerin ve yeni nesil RAM'in çalışma özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

    Sorun şu ki, dört adet DDR5 modülü, doğrudan CPU'ya entegre edilmiş olan bellek denetleyicisi üzerinde artan bir yük oluşturuyor. Her bellek kanalında bir yerine iki modül bulunması durumunda, sinyal kalitesi gereksinimleri önemli ölçüde artar. Ancak, dört modülle bile sistem hala çift kanallı modda çalışır.

    Ancak, kontrol ünitesinin daha yüksek bir elektrik yükünü yönetmesi gerekir ki bu da RAM'in yüksek saat hızlarında kararlı çalışmasını önemli ölçüde zorlaştırır. Bu nedenle, kullanıcılar modern işlemcilere sahip sistemlerde performansı korumak istiyorlarsa, yalnızca iki yongadan oluşan DDR5 kitlerini kullanmalıdırlar.

    Alıntıdır. Ana kaynak:
    https://www.pcgameshardware.de/RAM-Hardware-154108/News/Vollbestueckung-vier-Riegel-Fps-Leistung-1557188/
    [b]PC Games Hardware portalının yazarları, yayınlarının bazı okuyucularının karşılaştığı oldukça tatsız bir soruna dikkat çekti.[/b] Bir kullanıcı, Ryzen 7900X3D ve RTX 4090 sistemine dört adet DDR5-6000 RAM modülü taktıktan sonra performans düşüşü yaşadığından şikayet etti. Tüm DIMM yuvalarını doldurduktan sonra kare hızında düşüş ve rahatsız edici giriş gecikmesi fark etti. Bir başka topluluk üyesi, dört adet DDR5 bellek çubuğu kullandığında, Shadow of the Tomb Raider oyununda sisteminin kare hızının, yalnızca iki bellek çubuğu kullanılan yapılandırmaya kıyasla 20 fps düştüğünü bildirdi. Bu durum, modern işlemcilerin ve yeni nesil RAM'in çalışma özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Sorun şu ki, dört adet DDR5 modülü, doğrudan CPU'ya entegre edilmiş olan bellek denetleyicisi üzerinde artan bir yük oluşturuyor. Her bellek kanalında bir yerine iki modül bulunması durumunda, sinyal kalitesi gereksinimleri önemli ölçüde artar. Ancak, dört modülle bile sistem hala çift kanallı modda çalışır. Ancak, kontrol ünitesinin daha yüksek bir elektrik yükünü yönetmesi gerekir ki bu da RAM'in yüksek saat hızlarında kararlı çalışmasını önemli ölçüde zorlaştırır. Bu nedenle, kullanıcılar modern işlemcilere sahip sistemlerde performansı korumak istiyorlarsa, yalnızca iki yongadan oluşan DDR5 kitlerini kullanmalıdırlar. Alıntıdır. Ana kaynak: https://www.pcgameshardware.de/RAM-Hardware-154108/News/Vollbestueckung-vier-Riegel-Fps-Leistung-1557188/
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 774 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • ARC Raiders geliştiricileri katı yasaklamalar içeren bir yapay zeka hile önleme sistemi geliştiriyor
    ARC Raiders'ın geliştiricileri hilecilere karşı mücadelelerini yoğunlaştırıyor. Hilecileri tespit etmek için kendi yapay zeka modellerini kullanıyorlar.

    Tom's Hardware'a göre, Embark Studios zaten çeşitli hile tespit araçları kullanıyor. Dahası, yakalanan hileciler için cezalar önemli ölçüde daha da ağırlaştırıldı.

    Sistem, çeşitli teknolojilere dayanmaktadır. Denuvo'ya karşı çekirdek düzeyinde koruma ve Anybrain hizmeti kullanılarak yapılan tespitin yanı sıra, geliştiriciler kendi makine öğrenimi modellerini de oluşturmaktadır. Şüpheli davranışları analiz ediyor ve hile tespitinin doğruluğunu artırmak için verileri ilişkilendiriyorlar. Ancak sistem, eylemleri şüpheli kabul edilen her oyuncuyu otomatik olarak yasaklamak üzere tasarlanmamıştır. Geliştiriciler, yanlış yasaklama riskini azaltmaya çalışmaktadır.

    Cezalar da değişti. Embark Studios'a göre, tespit edilen hileciler için standart önlem artık kalıcı yasaklama. Uyarı yok ve ikinci şans verilmiyor. Geliştiriciler ayrıca ihlalle ilişkili oyun kopyasının kullanımını da kısıtlıyor. Suçlu farklı bir hesap üzerinden geri dönmeye çalışırsa, kısıtlamalar ona da uygulanabilir.

    Bir sonraki adım, donanım yasaklama sistemini genişletmektir. Bu, suçluların aynı bilgisayarlardan tekrar oyun oynamasını zorlaştırmalıdır. Ancak bu yaklaşım riskler de taşımaktadır. Kısıtlamalar donanıma bağlıysa, yasaklı oyuncular tarafından daha önce kullanılan ikinci el bileşenlerin alıcıları için sorunlar ortaya çıkabilir.

    Ancak geliştiriciler, hileleri tamamen ortadan kaldırmanın imkansız olduğunu kabul ediyor.
    ARC Raiders'ın geliştiricileri hilecilere karşı mücadelelerini yoğunlaştırıyor. Hilecileri tespit etmek için kendi yapay zeka modellerini kullanıyorlar. Tom's Hardware'a göre, Embark Studios zaten çeşitli hile tespit araçları kullanıyor. Dahası, yakalanan hileciler için cezalar önemli ölçüde daha da ağırlaştırıldı. Sistem, çeşitli teknolojilere dayanmaktadır. Denuvo'ya karşı çekirdek düzeyinde koruma ve Anybrain hizmeti kullanılarak yapılan tespitin yanı sıra, geliştiriciler kendi makine öğrenimi modellerini de oluşturmaktadır. Şüpheli davranışları analiz ediyor ve hile tespitinin doğruluğunu artırmak için verileri ilişkilendiriyorlar. Ancak sistem, eylemleri şüpheli kabul edilen her oyuncuyu otomatik olarak yasaklamak üzere tasarlanmamıştır. Geliştiriciler, yanlış yasaklama riskini azaltmaya çalışmaktadır. Cezalar da değişti. Embark Studios'a göre, tespit edilen hileciler için standart önlem artık kalıcı yasaklama. Uyarı yok ve ikinci şans verilmiyor. Geliştiriciler ayrıca ihlalle ilişkili oyun kopyasının kullanımını da kısıtlıyor. Suçlu farklı bir hesap üzerinden geri dönmeye çalışırsa, kısıtlamalar ona da uygulanabilir. Bir sonraki adım, donanım yasaklama sistemini genişletmektir. Bu, suçluların aynı bilgisayarlardan tekrar oyun oynamasını zorlaştırmalıdır. Ancak bu yaklaşım riskler de taşımaktadır. Kısıtlamalar donanıma bağlıysa, yasaklı oyuncular tarafından daha önce kullanılan ikinci el bileşenlerin alıcıları için sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak geliştiriciler, hileleri tamamen ortadan kaldırmanın imkansız olduğunu kabul ediyor.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal