• Murat Gamsız - Telefon Önerileri 2026/9
    https://youtu.be/7F78EVKSheU?si=JazKdbw3fh_UNGCn
    Telefon Önerileri 2026/9

    Akış:
    0:00:00 - Giriş
    0:01:55 - Samsung Galaxy A17 5G
    0:02:49 - Samsung Galaxy A37
    0:03:22 - Motorola Edge 70 Fusion
    0:04:00 - Poco X8 Pro
    0:05:01 - Honor 600
    0:06:17 - Honor 600 Pro ve Samsung Galaxy S26 FE Karşılaştırması / S25 FE Durumu
    0:07:35 - Honor Magic 8 Pro
    0:08:14 - Samsung Galaxy S26 Ultra ve S25 Ultra Değerlendirmesi
    0:09:05 - iPhone 18 Pro
    0:09:26 - Katlanabilir Telefonlar (Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra, Honor Magic V6)
    0:11:06 - Alternatif Üst Segment Modeller (Oppo, Vivo, Xiaomi, iPhone 17)
    0:11:54 - Yeni Çıkan Telefonlardaki Fiyat Artışları, RAM Krizi ve Genel Piyasa Değerlendirmesi
    0:14:49 - Sonraki Dönem İçin Tavsiyeler ve Kapanış
    https://youtu.be/7F78EVKSheU?si=JazKdbw3fh_UNGCn Telefon Önerileri 2026/9 Akış: 0:00:00 - Giriş 0:01:55 - Samsung Galaxy A17 5G 0:02:49 - Samsung Galaxy A37 0:03:22 - Motorola Edge 70 Fusion 0:04:00 - Poco X8 Pro 0:05:01 - Honor 600 0:06:17 - Honor 600 Pro ve Samsung Galaxy S26 FE Karşılaştırması / S25 FE Durumu 0:07:35 - Honor Magic 8 Pro 0:08:14 - Samsung Galaxy S26 Ultra ve S25 Ultra Değerlendirmesi 0:09:05 - iPhone 18 Pro 0:09:26 - Katlanabilir Telefonlar (Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra, Honor Magic V6) 0:11:06 - Alternatif Üst Segment Modeller (Oppo, Vivo, Xiaomi, iPhone 17) 0:11:54 - Yeni Çıkan Telefonlardaki Fiyat Artışları, RAM Krizi ve Genel Piyasa Değerlendirmesi 0:14:49 - Sonraki Dönem İçin Tavsiyeler ve Kapanış
    Murat Gamsız -  Telefon Önerileri 2026/9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 453 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Steam Frame incelemesi Valve VR gözlüğü ne kadar iyi?
    Mayıs ayında yeni Steam Controller'ı ve Haziran/Temmuz aylarında Steam Machine'i (inceleme) takip eden Valve, bu yılki üçüncü ve son donanım sürümünü piyasaya sürüyor: yeni VR sistemi Steam Frame. Bu inceleme, izleme, görüntü kalitesi ve bağımsız kullanım ile yayın akışı açısından performansını ele alıyor.

    Steam Frame, Valve'ın tamamen kendi bünyesinde geliştirdiği ilk VR sistemi olan 2019 tarihli Valve Index'i (inceleme) takip ediyor . Ancak aslında Steam operatörünün üçüncü VR başlığı: 2016 tarihli HTC Vive (inceleme), HTC ile yakın işbirliği içinde oluşturulmuş ve SteamVR'ı tanıtmıştı.

    Steam Frame ve Valve Index: Önceki modeline göre iyileştirmeler karşılaştırması
    Steam Frame, Quest 3 ve PSVR 2: Valve'ın yeni PC VR kulaklıklarının karşılaştırması
    Peki, 2019'daki Valf Endeksi'ne kıyasla neler değişti? Aşağıdaki tablo kapsamlı bir genel bakış sunmaktadır; özellikle şunlar dikkat çekicidir.
    1. Dıştan izleme yerine içten dışa izleme (6DOF)
    2. Bağımsız Mod (Steam Frame Üzerinde Görüntüleme)
    3. Steam Link ile kablo yerine kablosuz olarak yayın yapın.
    4. Güç kaynağı kablo yerine lityum iyon pil ile sağlanır.
    5. Kilo kaybında belirgin azalma
    6. Göz takibi (odaklanmış görüntüleme ve yayın için) ve el takibi

    İki mod: akışlı ve bağımsız

    Valve Index (inceleme) Steam Link üzerinden içerik oynatmak için kablolu bir PC bağlantısı gerektiriyordu. Steam Frame artık Steam Link üzerinden kablosuz akışı (ve sadece kablosuz olarak) destekliyor ve oyunları kendi başına da işleyebiliyor.

    Valve, Steam Frame öncelikle oyun bilgisayarından veya dizüstü bilgisayardan yayın yapmaya odaklı olarak görüyor. Bağımsız çalışma özelliği de destekleniyor.
    Steam Frame, Steam kütüphanenizin tamamını yönetebilen, öncelikle yayın akışına odaklı, kablosuz bir VR gözlüğü ve kumanda setidir. Sürükleyici VR deneyimine adım atın veya arkanıza yaslanıp VR olmayan oyun kataloğunuzun keyfini çıkarın. Ayrıca bağımsız oyun oynamayı da destekler.
    Oyun yerel olarak işleniyor veya Steam Frame'e aktarılıyor olsun, SteamOS kullanıcı arayüzü varsayılan olarak kulaklıkta her zaman 90 Hz'de işlenir. Oyunun kendisinde ise yenileme hızı moda bağlıdır.

    1. Bağımsız (Steam Frame üzerinde görüntüleme)

    Steam Frame, Valve'ın x86 yerine Arm mimarisine sahip ilk SteamOS platformudur. Steam Deck ve Steam Machine (1. ve mevcut nesiller) x86 işlemciler kullanırken, Steam Frame Arm tabanlı Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemci kullanmaktadır.

    Kullanılan işletim sistemi yine SteamOS, ancak bu sefer Arm için 64 bitlik bir sürüm. Valve ayrıca Steam'i ve Windows'tan Linux'a çeviri yapan Proton'u da buna göre uyarlamak zorunda kaldı (Proton for Arm64).

    Linux için Arm64 oyunları: Lighthouse Half-Life: Alyx

    Çevirinin olmadığı bir dünyada, Steam Frame'in çalışması için Arm64 üzerinde Linux için yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır ve bu yazılım mevcuttur.

    Half-Life: Alyx'in Arm64 sürümü (inceleme) ( Linux için Vulkan sürümüne dayanmaktadır) lansmanda sunulan en öne çıkan örnektir, ancak bu "bağımsız sürüm" birkaç gün daha Steam Mağazasında satışta olacaktır. Bir diğer amiral gemisi oyun ise Alyx modu olarak ortaya çıkan ve halihazırda Erken Erişim'de bulunan Gunman Contracts'tır.

    Ancak, özellikle Steam Frame'in "Öncelik Yayın Akışına" verdiği göz önüne alındığında, kaç programcının bu yolu izleyeceği henüz belli değil.

    Odaklanmış akış, göz takibi kullanarak görüntüleme açısına göre görüntü kalitesini ayarlamak yerine, akış için kodlanan videonun bit hızını esas alır: yalnızca odaklanılan alan yüksek bir bit hızında kodlanırken, diğer alanlar daha düşük bir hızda kodlanır. Bu, iletilmesi gereken veri miktarını azaltır ve kablosuz akışı daha fazla durumda güvenilir hale getirmelidir.

    Testte, Half-Life: Alyx'in Windows PC sürümünün akışında bu teknolojinin etkisi, bağımsız moddaki foveal akışın etkisine kıyasla gözle algılanabilir değildi ancak görüntü her zaman pürüzsüzdü ve bağımsız sürüme göre önemli ölçüde daha yüksek kalitedeydi.

    Foveated Streaming, oyun entegrasyonu gerektirmez çünkü SteamVR kodlamayı kendisi halleder. Bu teknoloji, Windows PC'den yayın yaparken herhangi bir oyunla kullanılabilir.

    Şu anda yalnızca Windows bilgisayarlar için mevcuttur.

    Windows PC'den yayın yapma konusuna dikkat etmekte fayda var. Lansman sırasında, içerik yalnızca Windows PC'deki Steam İstemcisi üzerinden Steam Frame'e yayınlanabiliyor. SteamOS dahil olmak üzere alternatif işletim sistemlerine sahip sistemler henüz destek sunmuyor. Benzer şekilde, şu anda Steam Machine'den Steam Frame'e sinyal iletmek mümkün değil.

    Klavyeler, fareler veya üçüncü parti oyun kumandaları gibi diğer çevre birimleri de Bluetooth üzerinden bağlanabilir. Ancak bu ürünler için VR izleme özelliği planlanmamıştır.

    Kulaklıklar ve mikrofonlu kulaklıklar

    Steam Frame'de entegre stereo hoparlörlere ve 2 mikro diziye alternatif olarak, kulaklık veya mikrofonlu kulaklıklar da Bluetooth üzerinden eşleştirilebilir.

    Ekran ünitesinden kulaklara doğru yönlendirilmiş stereo hoparlörler oldukça ikna edici, ancak oyun oynarken başkalarını rahatsız etmek istemiyorsanız, Bluetooth kulaklık kullanmak en mantıklı seçenek.
    Mayıs ayında yeni Steam Controller'ı ve Haziran/Temmuz aylarında Steam Machine'i (inceleme) takip eden Valve, bu yılki üçüncü ve son donanım sürümünü piyasaya sürüyor: yeni VR sistemi Steam Frame. Bu inceleme, izleme, görüntü kalitesi ve bağımsız kullanım ile yayın akışı açısından performansını ele alıyor. Steam Frame, Valve'ın tamamen kendi bünyesinde geliştirdiği ilk VR sistemi olan 2019 tarihli Valve Index'i (inceleme) takip ediyor . Ancak aslında Steam operatörünün üçüncü VR başlığı: 2016 tarihli HTC Vive (inceleme), HTC ile yakın işbirliği içinde oluşturulmuş ve SteamVR'ı tanıtmıştı. Steam Frame ve Valve Index: Önceki modeline göre iyileştirmeler karşılaştırması Steam Frame, Quest 3 ve PSVR 2: Valve'ın yeni PC VR kulaklıklarının karşılaştırması Peki, 2019'daki Valf Endeksi'ne kıyasla neler değişti? Aşağıdaki tablo kapsamlı bir genel bakış sunmaktadır; özellikle şunlar dikkat çekicidir. [ol] [li]Dıştan izleme yerine içten dışa izleme (6DOF)[/li] [li]Bağımsız Mod (Steam Frame Üzerinde Görüntüleme)[/li] [li]Steam Link ile kablo yerine kablosuz olarak yayın yapın.[/li] [li]Güç kaynağı kablo yerine lityum iyon pil ile sağlanır.[/li] [li]Kilo kaybında belirgin azalma[/li] [li]Göz takibi (odaklanmış görüntüleme ve yayın için) ve el takibi[/li] [/ol] [h2]İki mod: akışlı ve bağımsız [/h2]Valve Index (inceleme) Steam Link üzerinden içerik oynatmak için kablolu bir PC bağlantısı gerektiriyordu. Steam Frame artık Steam Link üzerinden kablosuz akışı (ve sadece kablosuz olarak) destekliyor ve oyunları kendi başına da işleyebiliyor. Valve, Steam Frame öncelikle oyun bilgisayarından veya dizüstü bilgisayardan yayın yapmaya odaklı olarak görüyor. Bağımsız çalışma özelliği de destekleniyor. [quote]Steam Frame, Steam kütüphanenizin tamamını yönetebilen, öncelikle yayın akışına odaklı, kablosuz bir VR gözlüğü ve kumanda setidir. Sürükleyici VR deneyimine adım atın veya arkanıza yaslanıp VR olmayan oyun kataloğunuzun keyfini çıkarın. Ayrıca bağımsız oyun oynamayı da destekler.[/quote] Oyun yerel olarak işleniyor veya Steam Frame'e aktarılıyor olsun, SteamOS kullanıcı arayüzü varsayılan olarak kulaklıkta her zaman 90 Hz'de işlenir. Oyunun kendisinde ise yenileme hızı moda bağlıdır. [h3]1. Bağımsız (Steam Frame üzerinde görüntüleme) [/h3]Steam Frame, Valve'ın x86 yerine Arm mimarisine sahip ilk SteamOS platformudur. Steam Deck ve Steam Machine (1. ve mevcut nesiller) x86 işlemciler kullanırken, Steam Frame Arm tabanlı Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemci kullanmaktadır. Kullanılan işletim sistemi yine SteamOS, ancak bu sefer Arm için 64 bitlik bir sürüm. Valve ayrıca Steam'i ve Windows'tan Linux'a çeviri yapan Proton'u da buna göre uyarlamak zorunda kaldı (Proton for Arm64). [h3]Linux için Arm64 oyunları: Lighthouse Half-Life: Alyx [/h3]Çevirinin olmadığı bir dünyada, Steam Frame'in çalışması için Arm64 üzerinde Linux için yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır ve bu yazılım mevcuttur. Half-Life: Alyx'in Arm64 sürümü (inceleme) ( Linux için Vulkan sürümüne dayanmaktadır) lansmanda sunulan en öne çıkan örnektir, ancak bu "bağımsız sürüm" birkaç gün daha Steam Mağazasında satışta olacaktır. Bir diğer amiral gemisi oyun ise Alyx modu olarak ortaya çıkan ve halihazırda Erken Erişim'de bulunan Gunman Contracts'tır. Ancak, özellikle Steam Frame'in "Öncelik Yayın Akışına" verdiği göz önüne alındığında, kaç programcının bu yolu izleyeceği henüz belli değil. Odaklanmış akış, göz takibi kullanarak görüntüleme açısına göre görüntü kalitesini ayarlamak yerine, akış için kodlanan videonun bit hızını esas alır: yalnızca odaklanılan alan yüksek bir bit hızında kodlanırken, diğer alanlar daha düşük bir hızda kodlanır. Bu, iletilmesi gereken veri miktarını azaltır ve kablosuz akışı daha fazla durumda güvenilir hale getirmelidir. Testte, Half-Life: Alyx'in Windows PC sürümünün akışında bu teknolojinin etkisi, bağımsız moddaki foveal akışın etkisine kıyasla gözle algılanabilir değildi ancak görüntü her zaman pürüzsüzdü ve bağımsız sürüme göre önemli ölçüde daha yüksek kalitedeydi. Foveated Streaming, oyun entegrasyonu gerektirmez çünkü SteamVR kodlamayı kendisi halleder. Bu teknoloji, Windows PC'den yayın yaparken herhangi bir oyunla kullanılabilir. [h3]Şu anda yalnızca Windows bilgisayarlar için mevcuttur.[/h3] Windows PC'den yayın yapma konusuna dikkat etmekte fayda var. Lansman sırasında, içerik yalnızca Windows PC'deki Steam İstemcisi üzerinden Steam Frame'e yayınlanabiliyor. SteamOS dahil olmak üzere alternatif işletim sistemlerine sahip sistemler henüz destek sunmuyor. Benzer şekilde, şu anda Steam Machine'den Steam Frame'e sinyal iletmek mümkün değil. Klavyeler, fareler veya üçüncü parti oyun kumandaları gibi diğer çevre birimleri de Bluetooth üzerinden bağlanabilir. Ancak bu ürünler için VR izleme özelliği planlanmamıştır. [h3]Kulaklıklar ve mikrofonlu kulaklıklar [/h3]Steam Frame'de entegre stereo hoparlörlere ve 2 mikro diziye alternatif olarak, kulaklık veya mikrofonlu kulaklıklar da Bluetooth üzerinden eşleştirilebilir. Ekran ünitesinden kulaklara doğru yönlendirilmiş stereo hoparlörler oldukça ikna edici, ancak oyun oynarken başkalarını rahatsız etmek istemiyorsanız, Bluetooth kulaklık kullanmak en mantıklı seçenek.
    Beğen
    9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Apple Watch Series 12 daha geniş ekrana sahip
    Apple Watch Series 12, özellikle kalp atış hızı izleme için yeni sağlık sensörü olmak üzere bir dizi olumlu gelişme sunuyor. Ancak, Series 10 ile yaşanan son gerilemenin ardından, saat ekran çerçeveleri açısından bir adım daha geriye gidiyor Series 12'de çerçeveler daha da geniş.

    Apple, "42 mm" ve "46 mm" olarak ilan edilen iki boyuta bakıldığında, Apple Watch Series 12'nin kasasında görünüşte hiçbir değişiklik yapmamış ve daha önce sunulan saat kayışları yeni akıllı saatle tamamen uyumlu kalmış gibi görünüyor. Ancak, teknik özelliklere bakıldığında bir şeylerin değiştiği ortaya çıkıyor.

    Kasa artık bir milimetre daha geniş.

    Seri 11'in (alüminyum) 42 mm'lik modeli 42 × 36 × 9,7 mm ölçülerindeyken, Seri 12'nin ölçüleri artık 42 × 37 × 9,7 mm'dir. Daha büyük olan 46 mm'lik model (alüminyum) ise 46 × 39 × 9,7 mm'den 46 × 40 × 9,7 mm'ye yükselmiştir. Her iki durumda da akıllı saat, genişlik olarak bir milimetre kazanmıştır.

    Ekran alanı değişmeden kalır.

    Apple, OLED ekranlarının çözünürlüğünü veya ekran boyutunu değiştirmedi . Hala 970 mm² (42 mm) ekran alanıyla 446 × 374 piksel ve 1.196 mm² (46 mm) ekran alanıyla 496 × 416 piksel çözünürlük sunuyorlar. Bu özellikler, üç neslin karşılaştırmasında da görüldüğü gibi, eski Series 10 için de geçerli.

    Ancak ekran çerçevesi kalınlaştı.

    Series 12'nin kasası büyüdü, ancak ekran aynı kaldı. Bu durum, her iki modelin doğrudan karşılaştırılmasıyla da görülebileceği gibi, daha da geniş ekran çerçevelerine yol açıyor.

    Buna karşılık, Seri 12'de kasanın ön tarafına doğru daha az belirgin bir kavis bulunur; bu da camın ve ekran için kullanılan siyah çerçevenin daha erken başladığı ve böylece geniş ekran çerçevesinin etkisini vurguladığı anlamına gelir. Seri 11'de alüminyum ekran tarafına doğru daha da uzanırken, Seri 12'de bu alanda yalnızca çok dar bir şerit görünür.

    Series 9, en ince ekran çerçevesine sahipti.

    Apple'ın akıllı saatlerinin bu yönünü kötüleştirmesi ilk kez olmuyor. Apple, Series 7 ile (yaklaşık olarak) sınıfının en iyisi olan 1,7 mm'lik çerçeveyi tanıttı ve bu çerçeveyi, daha önceki 41 mm ve 45 mm boyutlarında sunulan Series 9'a kadar korudu. Ancak Series 10 ve iki yeni boyutuyla birlikte çerçeve yaklaşık 2,3 mm'ye genişledi. Şimdi ise yeni tanıtılan Series 12 ile siyah çerçeve tekrar biraz daha genişledi. Aşağıdaki görselde Series 12, Series 11 ve Series 9 yan yana karşılaştırma için gösterilmiştir.
    Apple Watch Series 12, özellikle kalp atış hızı izleme için yeni sağlık sensörü olmak üzere bir dizi olumlu gelişme sunuyor. Ancak, Series 10 ile yaşanan son gerilemenin ardından, saat ekran çerçeveleri açısından bir adım daha geriye gidiyor Series 12'de çerçeveler daha da geniş. Apple, "42 mm" ve "46 mm" olarak ilan edilen iki boyuta bakıldığında, Apple Watch Series 12'nin kasasında görünüşte hiçbir değişiklik yapmamış ve daha önce sunulan saat kayışları yeni akıllı saatle tamamen uyumlu kalmış gibi görünüyor. Ancak, teknik özelliklere bakıldığında bir şeylerin değiştiği ortaya çıkıyor. [h2]Kasa artık bir milimetre daha geniş.[/h2] Seri 11'in (alüminyum) 42 mm'lik modeli 42 × 36 × 9,7 mm ölçülerindeyken, Seri 12'nin ölçüleri artık 42 × 37 × 9,7 mm'dir. Daha büyük olan 46 mm'lik model (alüminyum) ise 46 × 39 × 9,7 mm'den 46 × 40 × 9,7 mm'ye yükselmiştir. Her iki durumda da akıllı saat, genişlik olarak bir milimetre kazanmıştır. [h3]Ekran alanı değişmeden kalır. [/h3]Apple, OLED ekranlarının çözünürlüğünü veya ekran boyutunu değiştirmedi . Hala 970 mm² (42 mm) ekran alanıyla 446 × 374 piksel ve 1.196 mm² (46 mm) ekran alanıyla 496 × 416 piksel çözünürlük sunuyorlar. Bu özellikler, üç neslin karşılaştırmasında da görüldüğü gibi, eski Series 10 için de geçerli. [h3]Ancak ekran çerçevesi kalınlaştı. [/h3]Series 12'nin kasası büyüdü, ancak ekran aynı kaldı. Bu durum, her iki modelin doğrudan karşılaştırılmasıyla da görülebileceği gibi, daha da geniş ekran çerçevelerine yol açıyor. Buna karşılık, Seri 12'de kasanın ön tarafına doğru daha az belirgin bir kavis bulunur; bu da camın ve ekran için kullanılan siyah çerçevenin daha erken başladığı ve böylece geniş ekran çerçevesinin etkisini vurguladığı anlamına gelir. Seri 11'de alüminyum ekran tarafına doğru daha da uzanırken, Seri 12'de bu alanda yalnızca çok dar bir şerit görünür. [h3]Series 9, en ince ekran çerçevesine sahipti.[/h3] Apple'ın akıllı saatlerinin bu yönünü kötüleştirmesi ilk kez olmuyor. Apple, Series 7 ile (yaklaşık olarak) sınıfının en iyisi olan 1,7 mm'lik çerçeveyi tanıttı ve bu çerçeveyi, daha önceki 41 mm ve 45 mm boyutlarında sunulan Series 9'a kadar korudu. Ancak Series 10 ve iki yeni boyutuyla birlikte çerçeve yaklaşık 2,3 mm'ye genişledi. Şimdi ise yeni tanıtılan Series 12 ile siyah çerçeve tekrar biraz daha genişledi. Aşağıdaki görselde Series 12, Series 11 ve Series 9 yan yana karşılaştırma için gösterilmiştir.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • AMD, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F işlemcilerini piyasaya sürdü
    AMD, beklenmedik bir şekilde iki yeni işlemci tanıttı. Ancak bunlar esasen eski sayılır, zira Ryzen 5 7500, AM5 soketi için Raphael ailesinden Zen 4 işlemcisidir. Ryzen 5 5500F ise Vermeer serisinden Zen 3'e kadar uzanır ve AM4 soketini kullanır.

    Asus, diğerlerinin yanı sıra, masaüstü sistemler için zaten geniş olan Ryzen işlemci portföyünü tamamlayan yeni eski işlemcilerin reklamını yapıyor. Ancak, yeni Ryzen serisine hazır ifadesi ilk bakışta oldukça farklı bir şeyi ima ediyor.

    Bu isimler, AMD'nin ilgili ürün sayfalarına yönlendiriyor ve bu sayfalarda modellerin özellikleri hemen ortaya çıkıyor ve 10 Eylül "Piyasaya Sürülme Tarihi" olarak belirtiliyor.

    Ryzen 5 7500, tahmin edilebileceği gibi, üç yıl önce tanıtılan Ryzen 5 7500F'ye (inceleme) oldukça benzer , ancak aktif entegre bir GPU'ya sahip. Bu, Raphael ailesinden tanıdık, yalnızca iki CU'ya sahip, düşük performanslı Radeon GPU'dur. Altı CPU çekirdeği, 32 MB L3 önbellek, 3,7 GHz temel saat hızı ve 5,0 GHz artırılmış saat hızı ile 65 watt TDP'ye sahip olan bu modelin özellikleri, özel bir GPU'su olmayan F modeliyle neredeyse aynıdır.

    Ryzen 5 5500F'de ise durum tam tersi: Ryzen 5 5500'ün entegre GPU'sundan yoksun – "F" neredeyse her zaman eksik GPU'yu temsil eder. Ancak, saat hızları açısından da abisinden farklılık gösteriyor. AMD'nin bir hatası yoksa, temel saat hızı Ryzen 5 5500'den tam 600 MHz daha düşük, 3.0 GHz'dir. Buna karşılık, turbo saat hızının 200 MHz daha yüksek, 4.4 GHz olduğu söyleniyor. Önbellek ve TDP aynıdır. Özelliklerin doğrudan karşılaştırması bu makalenin sonundaki tabloda bulunabilir.

    BIOS güncellemeleri Ağustos ayında zaten yayınlanmıştı.

    Asus için işlemciler sürpriz değil, zira editör ekibimizin üreticinin destek sayfalarında yaptığı rastgele kontroller, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F'yi destekleyen BIOS güncellemelerinin Ağustos ayında zaten dağıtıldığını ortaya koydu. Ancak AMD'nin resmi lansmanı ancak şimdi gerçekleşti.
    AMD, beklenmedik bir şekilde iki yeni işlemci tanıttı. Ancak bunlar esasen eski sayılır, zira Ryzen 5 7500, AM5 soketi için Raphael ailesinden Zen 4 işlemcisidir. Ryzen 5 5500F ise Vermeer serisinden Zen 3'e kadar uzanır ve AM4 soketini kullanır. Asus, diğerlerinin yanı sıra, masaüstü sistemler için zaten geniş olan Ryzen işlemci portföyünü tamamlayan yeni eski işlemcilerin reklamını yapıyor. Ancak, yeni Ryzen serisine hazır ifadesi ilk bakışta oldukça farklı bir şeyi ima ediyor. Bu isimler, AMD'nin ilgili ürün sayfalarına yönlendiriyor ve bu sayfalarda modellerin özellikleri hemen ortaya çıkıyor ve 10 Eylül "Piyasaya Sürülme Tarihi" olarak belirtiliyor. Ryzen 5 7500, tahmin edilebileceği gibi, üç yıl önce tanıtılan Ryzen 5 7500F'ye (inceleme) oldukça benzer , ancak aktif entegre bir GPU'ya sahip. Bu, Raphael ailesinden tanıdık, yalnızca iki CU'ya sahip, düşük performanslı Radeon GPU'dur. Altı CPU çekirdeği, 32 MB L3 önbellek, 3,7 GHz temel saat hızı ve 5,0 GHz artırılmış saat hızı ile 65 watt TDP'ye sahip olan bu modelin özellikleri, özel bir GPU'su olmayan F modeliyle neredeyse aynıdır. Ryzen 5 5500F'de ise durum tam tersi: Ryzen 5 5500'ün entegre GPU'sundan yoksun – "F" neredeyse her zaman eksik GPU'yu temsil eder. Ancak, saat hızları açısından da abisinden farklılık gösteriyor. AMD'nin bir hatası yoksa, temel saat hızı Ryzen 5 5500'den tam 600 MHz daha düşük, 3.0 GHz'dir. Buna karşılık, turbo saat hızının 200 MHz daha yüksek, 4.4 GHz olduğu söyleniyor. Önbellek ve TDP aynıdır. Özelliklerin doğrudan karşılaştırması bu makalenin sonundaki tabloda bulunabilir. [h2]BIOS güncellemeleri Ağustos ayında zaten yayınlanmıştı.[/h2] Asus için işlemciler sürpriz değil, zira editör ekibimizin üreticinin destek sayfalarında yaptığı rastgele kontroller, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F'yi destekleyen BIOS güncellemelerinin Ağustos ayında zaten dağıtıldığını ortaya koydu. Ancak AMD'nin resmi lansmanı ancak şimdi gerçekleşti.
    Beğen
    9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 972 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PCGH - 2026 için en iyi CPU/GPU kombinasyonları – hangi ekran kartı hangi CPU ile doğru eşleşebilir. Rehber video
    https://youtu.be/vYrWcK8WpZA?si=IJrlTOOqGigyQc29
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)
    Hangi işlemci hangi ekran kartı için doğru eşleşmedir? Sıkça duyduğumuz ve yıllık CPU-GPU kontrolümüzde ayrıntılı olarak yanıtladığımız bir soru. Bu videoda Dave ve Raff, oyun bilgisayarınız için mükemmel ikiliyi nasıl bulacağınızı ve farklı çözünürlüklerde nelere dikkat etmeniz gerektiğini gösteriyor.

    Oyun sunucusu barındırma basitleştirildi – güçlü donanım, kolay yönetim, yüzlerce oyun ve mod. Zaman damgaları:
    00:00 – Giriş: Hangi CPU hangi GPU için doğru eşleşmedir?
    01:01 – Neden CPU ve GPU sınırları var?
    01:44 – Çözünürlük ve En Boy Oranının Etkisi
    03:42 – Örnek 1: Gothic 1 Remake (Unreal Engine 5)
    04:12 – Performans Testleri: Full HD (1080p) – CPU ve GPU Yükü
    Karşılaştırması 05:52 – Performans Testleri: WQHD (1440p) – Yük Değişimleri
    07:35 – Performans Testleri: Ultra HD (4K) – GPU Sınırında
    08:28 – Yerel Performans Testleri ve Yükseltme (DLSS/FSR) Karşılaştırması
    09:47 – Kare Üretimi: Daha Fazla Akış ve Daha Yüksek Gecikme
    10:16 – RTX 5090'da MFG
    13:59 – Intel Arc B580'de MFG
    15:01 – Örnek 2: Anno 117
    15:30 – Performans Testleri: Full HD (1080p)
    17:40 – Performans Testleri: WQHD (1440p)
    19:44 – Performans Testleri: Ultra HD (4K)
    20:47 – Sonuç ve En Uygun Kombinasyon İçin Pratik Kurallar
    23:54 – Grafik Kartları ve İşlemciler İçin Özel Öneriler
    https://youtu.be/vYrWcK8WpZA?si=IJrlTOOqGigyQc29 [quote][i](Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)[/i][/quote] [i]Hangi işlemci hangi ekran kartı için doğru eşleşmedir? Sıkça duyduğumuz ve yıllık CPU-GPU kontrolümüzde ayrıntılı olarak yanıtladığımız bir soru. Bu videoda Dave ve Raff, oyun bilgisayarınız için mükemmel ikiliyi nasıl bulacağınızı ve farklı çözünürlüklerde nelere dikkat etmeniz gerektiğini gösteriyor. [/i] Oyun sunucusu barındırma basitleştirildi – güçlü donanım, kolay yönetim, yüzlerce oyun ve mod. Zaman damgaları: 00:00 – Giriş: Hangi CPU hangi GPU için doğru eşleşmedir? 01:01 – Neden CPU ve GPU sınırları var? 01:44 – Çözünürlük ve En Boy Oranının Etkisi 03:42 – Örnek 1: Gothic 1 Remake (Unreal Engine 5) 04:12 – Performans Testleri: Full HD (1080p) – CPU ve GPU Yükü Karşılaştırması 05:52 – Performans Testleri: WQHD (1440p) – Yük Değişimleri 07:35 – Performans Testleri: Ultra HD (4K) – GPU Sınırında 08:28 – Yerel Performans Testleri ve Yükseltme (DLSS/FSR) Karşılaştırması 09:47 – Kare Üretimi: Daha Fazla Akış ve Daha Yüksek Gecikme 10:16 – RTX 5090'da MFG 13:59 – Intel Arc B580'de MFG 15:01 – Örnek 2: Anno 117 15:30 – Performans Testleri: Full HD (1080p) 17:40 – Performans Testleri: WQHD (1440p) 19:44 – Performans Testleri: Ultra HD (4K) 20:47 – Sonuç ve En Uygun Kombinasyon İçin Pratik Kurallar 23:54 – Grafik Kartları ve İşlemciler İçin Özel Öneriler
    PCGH - 2026 için en iyi CPU/GPU kombinasyonları – hangi ekran kartı hangi CPU ile doğru eşleşebilir. Rehber video
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Murat Gamsız - Sistem Önerileri 6 / Temmuz'da Zam? Analiz...
    00:00 Giriş
    01:10 Ekonomik Krizde Sistem Toplama Stratejileri
    02:05 Konsol mu PC mi? (PS5 Pro vs. PC Karşılaştırması)
    02:40 Soket AM5 Avantajı
    03:30 İşlemci Seçimi
    04:20 Ekran Kartı Analizi
    05:35 Neden Çift Kule Tipi Hava Soğutma?
    06:27 İşlemci Piyasası: 9800X 3D vs. Intel Ultra 7 270K Plus
    08:15 Anakart Seçimi: B850 mi, X870E mi?
    09:30 RAM ve Ekran Kartı Fiyatlarında Son Durum
    10:10 RTX 5070 Ti vs. RX 9070 XT: 20.000 TL Farka Değer mi?
    11:18 SSD Tavsiyeleri
    11:37 Soğutma
    13:05 Monitörler: OLED ve QHD Fiyatları
    14:00 Sinerji Speranza Hazır Sistem
    15:15 Sistem Fiyatları
    16:05 Sektör Dedikoduları: Temmuz Ayında Zam Beklentisi!
    17:25 2028'e Kadar Karanlık Tablo: Hammadde Krizi
    18:14 GTA 6 Faktörü: Konsol ve PC Upgrade Dalgası
    19:15 Kapanış ve Gelecek Ay Hazırlığı

    https://youtu.be/dYNLbHUuPRw?si=fCEucvMAgrY8Mzpq
    00:00 Giriş 01:10 Ekonomik Krizde Sistem Toplama Stratejileri 02:05 Konsol mu PC mi? (PS5 Pro vs. PC Karşılaştırması) 02:40 Soket AM5 Avantajı 03:30 İşlemci Seçimi 04:20 Ekran Kartı Analizi 05:35 Neden Çift Kule Tipi Hava Soğutma? 06:27 İşlemci Piyasası: 9800X 3D vs. Intel Ultra 7 270K Plus 08:15 Anakart Seçimi: B850 mi, X870E mi? 09:30 RAM ve Ekran Kartı Fiyatlarında Son Durum 10:10 RTX 5070 Ti vs. RX 9070 XT: 20.000 TL Farka Değer mi? 11:18 SSD Tavsiyeleri 11:37 Soğutma 13:05 Monitörler: OLED ve QHD Fiyatları 14:00 Sinerji Speranza Hazır Sistem 15:15 Sistem Fiyatları 16:05 Sektör Dedikoduları: Temmuz Ayında Zam Beklentisi! 17:25 2028'e Kadar Karanlık Tablo: Hammadde Krizi 18:14 GTA 6 Faktörü: Konsol ve PC Upgrade Dalgası 19:15 Kapanış ve Gelecek Ay Hazırlığı https://youtu.be/dYNLbHUuPRw?si=fCEucvMAgrY8Mzpq
    Murat Gamsız -  Sistem Önerileri 6 / Temmuz'da Zam? Analiz...
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • RTX 50 serisi kartlar için Hotspot sıcaklık ölçüm özelliği artık HWMonitor aracılığıyla tüm kullanıcılara sunuluyor
    Sıcak Nokta, tespit edilen en sıcak bölgeyi temsil eder.

    Genel GPU sıcaklığı, çipin çalışması için ortalama veya temsili bir referans sağlar. Sıcak Nokta, izlenen sıcaklık noktaları arasında kaydedilen en yüksek değeri gösterir ; bu nedenle, soğutma düzgün çalışsa bile genellikle daha yüksek olacaktır.

    Bu iki sıcaklık arasındaki fark, termal temasın homojenliğinin değerlendirilmesine olanak tanır. Aşırı büyük bir fark, düzensiz basınç, kötü dağıtılmış termal macun veya yanlış yerleştirilmiş bir soğutucu ile ilgili olabilir ; ancak tüm modeller ve güç tüketim seviyeleri için evrensel olarak uygulanabilir bir aralık yoktur.

    Analiz, sürekli yük altında ve diğer değişkenlerle birlikte yapılmalıdır. Çekirdek frekansı, güç tüketimi, fan hızı ve bellek sıcaklığı, sıcak noktanın gerçek bir darboğaza neden olup olmadığını veya sadece kısa süreli bir yükselişi yansıtıp yansıtmadığını belirlemeye yardımcı olur.

    Tek bir yüksek değer, kartın otomatik olarak arızalı olduğunu kanıtlamaz. Bu değer, düşük frekanslarla, fanların maksimum hızda çalışmasıyla, performans kaybıyla veya benzer koşullar altında yapılan önceki testlere kıyasla artan termal farkla aynı zamana denk geldiğinde daha anlamlı hale gelir.

    HWMonitor, RTX 50 serisi sahipleri için çok daha erişilebilir bir alternatif sunuyor. Kullanıcılar, zorlu testler veya oyunlar çalıştırabilir ve ortalama sıcaklıkları, sıcak noktaları, frekansları ve fan hızlarını tek bir arayüzden karşılaştırabilirler.

    Yeni okuma yöntemi, faydalı bilgi edinmek için kartı çıkarmayı da gerektirmiyor. Fiziksel müdahalede bulunmadan önce, öncelikle kasa içindeki yetersiz hava akışını eledikten sonra, Hot Spot'un sürekli olarak yüksek kalıp kalmadığını ve bir frekans limitiyle örtüşüp örtüşmediğini kontrol etmek önerilir.

    Yüksek bir değer otomatik olarak bir arıza anlamına gelmez.
    Modern GPU'lar, güç ve sıcaklık sınırlarına göre voltajları, frekansları ve fan hızlarını sürekli olarak ayarlarlar . Bu nedenle, en yüksek sıcaklık noktası, soğutucuda bir sorun olduğunu mutlaka göstermeden genel sıcaklığı aşabilir.

    Performans karşılaştırması aynı kart modeliyle yapılmalıdır, çünkü güç tüketimi, çip boyutu ve soğutma sistemi tasarımı beklenen sıcaklık farkını etkiler . Bir RTX 5090 ve bir RTX 5060'ın sıcaklıkları veya performans farkları mutlaka eşdeğer olmayacaktır.

    Alıntodır...

    HWMonitor:Resmi Site
    Version 1.65 for windows® x86/x64
    https://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
    Sıcak Nokta, tespit edilen en sıcak bölgeyi temsil eder. Genel GPU sıcaklığı, çipin çalışması için ortalama veya temsili bir referans sağlar. Sıcak Nokta, izlenen sıcaklık noktaları arasında kaydedilen en yüksek değeri gösterir ; bu nedenle, soğutma düzgün çalışsa bile genellikle daha yüksek olacaktır. Bu iki sıcaklık arasındaki fark, termal temasın homojenliğinin değerlendirilmesine olanak tanır. Aşırı büyük bir fark, düzensiz basınç, kötü dağıtılmış termal macun veya yanlış yerleştirilmiş bir soğutucu ile ilgili olabilir ; ancak tüm modeller ve güç tüketim seviyeleri için evrensel olarak uygulanabilir bir aralık yoktur. Analiz, sürekli yük altında ve diğer değişkenlerle birlikte yapılmalıdır. Çekirdek frekansı, güç tüketimi, fan hızı ve bellek sıcaklığı, sıcak noktanın gerçek bir darboğaza neden olup olmadığını veya sadece kısa süreli bir yükselişi yansıtıp yansıtmadığını belirlemeye yardımcı olur. Tek bir yüksek değer, kartın otomatik olarak arızalı olduğunu kanıtlamaz. Bu değer, düşük frekanslarla, fanların maksimum hızda çalışmasıyla, performans kaybıyla veya benzer koşullar altında yapılan önceki testlere kıyasla artan termal farkla aynı zamana denk geldiğinde daha anlamlı hale gelir. HWMonitor, RTX 50 serisi sahipleri için çok daha erişilebilir bir alternatif sunuyor. Kullanıcılar, zorlu testler veya oyunlar çalıştırabilir ve ortalama sıcaklıkları, sıcak noktaları, frekansları ve fan hızlarını tek bir arayüzden karşılaştırabilirler. Yeni okuma yöntemi, faydalı bilgi edinmek için kartı çıkarmayı da gerektirmiyor. Fiziksel müdahalede bulunmadan önce, öncelikle kasa içindeki yetersiz hava akışını eledikten sonra, Hot Spot'un sürekli olarak yüksek kalıp kalmadığını ve bir frekans limitiyle örtüşüp örtüşmediğini kontrol etmek önerilir. Yüksek bir değer otomatik olarak bir arıza anlamına gelmez. Modern GPU'lar, güç ve sıcaklık sınırlarına göre voltajları, frekansları ve fan hızlarını sürekli olarak ayarlarlar . Bu nedenle, en yüksek sıcaklık noktası, soğutucuda bir sorun olduğunu mutlaka göstermeden genel sıcaklığı aşabilir. Performans karşılaştırması aynı kart modeliyle yapılmalıdır, çünkü güç tüketimi, çip boyutu ve soğutma sistemi tasarımı beklenen sıcaklık farkını etkiler . Bir RTX 5090 ve bir RTX 5060'ın sıcaklıkları veya performans farkları mutlaka eşdeğer olmayacaktır. Alıntodır... HWMonitor:Resmi Site Version 1.65 for windows® x86/x64 https://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PS5 Fiyatı Uçtu! Aynı Paraya Daha Güçlü Oyun PC’si Topladılar
    PS5 fiyatları artınca dengeler değişti! Sadece 17.600 TL’ye RTX 3070’li oyun bilgisayarı toplandı. Performans karşılaştırması ve detaylar burada.

    PS5 Artık Mantıklı mı? Fiyatlar Tartışma Yarattı

    Sony’nin PlayStation 5 için yaptığı zamlar sonrası konsol piyasasında dengeler ciddi şekilde değişti.

    Bir zamanlar “fiyat/performans kralı” olarak görülen PS5, artık oyun bilgisayarı karşısında eski avantajını kaybetmiş gibi duruyor.

    Bazı teknoloji içerik üreticilerine göre bu fiyat artışı:

    Ya ileride yapılacak büyük indirimler için zemin hazırlama
    Ya da PS6 öncesi kullanıcı tepkisini ölçme stratejisi
    Aynı Fiyata Oyun PC’si Topladılar!

    Bir içerik üreticisi, PS5 fiyatına denk bir bütçeyle sistem toplamayı denedi ve sonuçlar dikkat çekici oldu.

    Kurulan sistem:
    İşlemci: Intel Core i5-12400F
    Anakart: ASUS Prime H610M
    Ekran Kartı: GeForce RTX 3070
    RAM: 16 GB DDR4
    Depolama: 1 TB SSD

    Toplam maliyet: 17.600 TL

    Performans: Konsoldan Daha mı Güçlü?

    Yapılan testlerde bu sistem:

    Çoğu oyunda PS5 ile aynı. Bazı senaryolarda daha yüksek FPS DLSS sayesinde daha stabil performans sunmayı başardı.

    Ancak tamamen kusursuz değil:

    8 GB VRAM bazı oyunlarda limit oluşturabiliyor
    Doku yükleme sorunları görülebiliyor

    Ama bu sorunlar ayar optimizasyonu ile büyük ölçüde çözülebiliyor.

    Konsol mu PC mi?

    Bu karşılaştırma şunu net gösteriyor:

    Artık “konsol daha ucuz” devri bitiyor
    Orta seviye bir PC, aynı paraya daha esnek ve güçlü olabilir

    Ama unutma:

    Konsol = tak çalıştır rahatlık
    PC = performans + yükseltilebilirlik

    Seçim tamamen kullanım tarzına bağlı.

    Sık Sorulan Sorular

    PS5 mi daha güçlü RTX 3070 mi?

    RTX 3070 çoğu senaryoda daha yüksek performans sunar, özellikle DLSS destekli oyunlarda.

    17.600 TL’ye gerçekten oyun PC’si toplanır mı?

    Evet, özellikle ikinci el GPU kullanılırsa bu bütçede güçlü sistem kurulabilir.

    Konsol mu PC mi daha mantıklı?

    Rahatlık istiyorsan konsol, performans ve esneklik istiyorsan PC.

    PS5 fiyatları neden arttı?

    Kur, üretim maliyetleri ve Sony’nin fiyat politikası etkili.

    Bu sistem geleceğe ne kadar dayanır?

    Orta-üst seviye olarak 2-3 yıl rahat götürür, sonra upgrade gerekebilir.

    İkinci el güvenilir parçalardan yapılmış.
    PS5 fiyatları artınca dengeler değişti! Sadece 17.600 TL’ye RTX 3070’li oyun bilgisayarı toplandı. Performans karşılaştırması ve detaylar burada. PS5 Artık Mantıklı mı? Fiyatlar Tartışma Yarattı Sony’nin PlayStation 5 için yaptığı zamlar sonrası konsol piyasasında dengeler ciddi şekilde değişti. Bir zamanlar “fiyat/performans kralı” olarak görülen PS5, artık oyun bilgisayarı karşısında eski avantajını kaybetmiş gibi duruyor. Bazı teknoloji içerik üreticilerine göre bu fiyat artışı: Ya ileride yapılacak büyük indirimler için zemin hazırlama Ya da PS6 öncesi kullanıcı tepkisini ölçme stratejisi Aynı Fiyata Oyun PC’si Topladılar! Bir içerik üreticisi, PS5 fiyatına denk bir bütçeyle sistem toplamayı denedi ve sonuçlar dikkat çekici oldu. Kurulan sistem: İşlemci: Intel Core i5-12400F Anakart: ASUS Prime H610M Ekran Kartı: GeForce RTX 3070 RAM: 16 GB DDR4 Depolama: 1 TB SSD Toplam maliyet: 17.600 TL Performans: Konsoldan Daha mı Güçlü? Yapılan testlerde bu sistem: Çoğu oyunda PS5 ile aynı. Bazı senaryolarda daha yüksek FPS DLSS sayesinde daha stabil performans sunmayı başardı. Ancak tamamen kusursuz değil: 8 GB VRAM bazı oyunlarda limit oluşturabiliyor Doku yükleme sorunları görülebiliyor Ama bu sorunlar ayar optimizasyonu ile büyük ölçüde çözülebiliyor. Konsol mu PC mi? Bu karşılaştırma şunu net gösteriyor: Artık “konsol daha ucuz” devri bitiyor Orta seviye bir PC, aynı paraya daha esnek ve güçlü olabilir Ama unutma: Konsol = tak çalıştır rahatlık PC = performans + yükseltilebilirlik Seçim tamamen kullanım tarzına bağlı. Sık Sorulan Sorular PS5 mi daha güçlü RTX 3070 mi? RTX 3070 çoğu senaryoda daha yüksek performans sunar, özellikle DLSS destekli oyunlarda. 17.600 TL’ye gerçekten oyun PC’si toplanır mı? Evet, özellikle ikinci el GPU kullanılırsa bu bütçede güçlü sistem kurulabilir. Konsol mu PC mi daha mantıklı? Rahatlık istiyorsan konsol, performans ve esneklik istiyorsan PC. PS5 fiyatları neden arttı? Kur, üretim maliyetleri ve Sony’nin fiyat politikası etkili. Bu sistem geleceğe ne kadar dayanır? Orta-üst seviye olarak 2-3 yıl rahat götürür, sonra upgrade gerekebilir. İkinci el güvenilir parçalardan yapılmış.
    Beğen
    11
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 3B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Dijital dünyanın nabzı TechForumTR'de atmaya devam ediyor:

    **RX 7900XTX ILE RTX 5080 KARŞILAŞTIRMASI**

    Bilgisayarımı yükseltmek istiyorum bu iki ekran kartından hangisini seçmeliyim? RTX 5080'in daha yüksek fiyatı haklı mı? Hangi ekran kartına karar vermeliyim? RX 7900XTX mı yoksa RTX 5080 mi siz olsanız hangisini alırdınız. Saygılarımla.

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6154/

    #7900xtx #5080 #karşılaştırması #teknoloji #techforumtr
    🌐 Dijital dünyanın nabzı TechForumTR'de atmaya devam ediyor: 📌 **RX 7900XTX ILE RTX 5080 KARŞILAŞTIRMASI** 📝 Bilgisayarımı yükseltmek istiyorum bu iki ekran kartından hangisini seçmeliyim? RTX 5080'in daha yüksek fiyatı haklı mı? Hangi ekran kartına karar vermeliyim? RX 7900XTX mı yoksa RTX 5080 mi siz olsanız hangisini alırdınız. Saygılarımla. ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6154/ #7900xtx #5080 #karşılaştırması #teknoloji #techforumtr
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 597 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal