• PCGH - Oyun çökmeleri, siyah ekranlar ve sürücü çökmeleri sorunlu yazılımlardan değil, RAM ayarlarından kaynaklanıyor olabilir.
    Geçtiğimiz yıl boyunca, oyun çökmeleri, siyah ekranlar ve grafik sürücüsü çökmeleriyle ilgili çok sayıda şikayet internette ortaya çıktı. Kullanıcılar genellikle bu sorunları kötü tasarlanmış yazılım güncellemelerine bağlıyor. Ancak PC Games Hardware yazarları, bazı durumlarda sorunların tamamen farklı nedenlerden kaynaklandığını iddia ediyor.

    Örnek olarak, Reddit kullanıcısı chris519117'nin yakın tarihli bir raporunu gösteriyorlar. Kendisi Ryzen 7 7700X işlemciye, Radeon RX 9070 XT ekran kartına ve 6000 MHz frekansta 32 GB DDR5 RAM'e sahip bir bilgisayara sahip. Son zamanlarda siyah ekranlar, oyun çökmeleri ve sürücü hataları yaşamaya başladı. Başlangıçta AMD yazılımını suçladı. Ancak daha sonra BIOS ayarlarında EXPO profilini devre dışı bırakmayı denedi ve bu da tüm sorunları anında çözdü.

    PCGH, EXPO ve XMP teknolojilerinin tüm işlemci ve anakart kombinasyonlarında kararlı bellek çalışmasını garanti etmediğini vurguluyor. Bu teknolojiler yalnızca önceden tanımlanmış hız aşırtma profillerini yükler ve bu profiller tüm sistemler için uygun olmayabilir. Ayrıca, kullanıcının bellek kitinin yalnızca Intel XMP'yi desteklediğini belirtiyorlar. Üreticinin AMD platformlarıyla uyumluluğunu test etmemiş olması da mümkün.

    Alıntıdır. Kaynak PCGH
    [b]Geçtiğimiz yıl boyunca, oyun çökmeleri, siyah ekranlar ve grafik sürücüsü çökmeleriyle ilgili çok sayıda şikayet internette ortaya çıktı. Kullanıcılar genellikle bu sorunları kötü tasarlanmış yazılım güncellemelerine bağlıyor. Ancak PC Games Hardware yazarları, bazı durumlarda sorunların tamamen farklı nedenlerden kaynaklandığını iddia ediyor.[/b] Örnek olarak, Reddit kullanıcısı chris519117'nin yakın tarihli bir raporunu gösteriyorlar. Kendisi Ryzen 7 7700X işlemciye, Radeon RX 9070 XT ekran kartına ve 6000 MHz frekansta 32 GB DDR5 RAM'e sahip bir bilgisayara sahip. Son zamanlarda siyah ekranlar, oyun çökmeleri ve sürücü hataları yaşamaya başladı. Başlangıçta AMD yazılımını suçladı. Ancak daha sonra BIOS ayarlarında EXPO profilini devre dışı bırakmayı denedi ve bu da tüm sorunları anında çözdü. PCGH, EXPO ve XMP teknolojilerinin tüm işlemci ve anakart kombinasyonlarında kararlı bellek çalışmasını garanti etmediğini vurguluyor. Bu teknolojiler yalnızca önceden tanımlanmış hız aşırtma profillerini yükler ve bu profiller tüm sistemler için uygun olmayabilir. Ayrıca, kullanıcının bellek kitinin yalnızca Intel XMP'yi desteklediğini belirtiyorlar. Üreticinin AMD platformlarıyla uyumluluğunu test etmemiş olması da mümkün. Alıntıdır. Kaynak PCGH
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 340 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • OLED monitörler CRT'lerin netliğini ve akıcılığını geri getiriyor, ancak Windows bunu sağlayamıyor
    PC Gamer'a göre, yüksek yenileme hızına sahip modern OLED monitörler, özellikle eski oyunlarda, eski CRT ekranların akıcılığına ve netliğine yaklaşabiliyor. Ancak, tam etkiyi elde etmek karmaşık kurulum ve sabır gerektiriyor.

    Blur Busters geliştiricisi Mark Reyhon, CRT ekranların elektron ışınını simüle eden bir algoritma oluşturdu. Bu algoritma, fosfor solması ve aralıklı tarama gibi eski ekranların performans özelliklerini bile yeniden üretiyor. Bu sayede, hareketli nesneler, geleneksel modern ekranlarda bulanık görünecek ayrıntıları koruyabiliyor. Doğru ayarlarla, 60 fps'de çalışan bir oyun bile, kare hızını 100 fps veya daha fazlasına çıkarmaya gerek kalmadan önemli ölçüde daha keskin görünebiliyor.

    PC Gamer dergisinden bir gazeteci, teknolojiyi 540 Hz yenileme hızına ve 720p çözünürlükte 720 Hz'e kadar yenileme hızına sahip bir ASUS ROG PG27AQWP-W OLED monitörde test etti. Bu efekt, oyunun üzerine özel bir gölgelendirici ekleyen ayrı bir yardımcı program olan ShaderBeam kullanılarak uygulanıyor.

    Ancak teknoloji hala deneysel aşamada. Windows ve GPU sürücülerindeki sınırlamalar nedeniyle, görüntü işleme ve ekran yenilemesinin senkronize edilmesi son derece zor. Kullanıcılar VRR'yi devre dışı bırakmak, grafik kartı ayarlarını değiştirmek, ek monitörleri kaldırmak ve hatta iş yükünü iki GPU arasında (örneğin, ayrık ve entegre bir GPU) dağıtmak zorunda kalıyorlar. Senkronizasyon hataları titreme ve takılmalara neden oluyor.

    Her durumda, CRT emülasyonu gerçekten de etkileyici bir hareket netliği sağlıyor. Ancak, yaygın kullanımı yazılım sınırlamaları nedeniyle engelleniyor. Teknolojinin etkili bir şekilde çalışması için hem Windows'tan hem de ekranların kendilerinden destek ve yeni sürücüler gerekecektir.
    PC Gamer'a göre, yüksek yenileme hızına sahip modern OLED monitörler, özellikle eski oyunlarda, eski CRT ekranların akıcılığına ve netliğine yaklaşabiliyor. Ancak, tam etkiyi elde etmek karmaşık kurulum ve sabır gerektiriyor. Blur Busters geliştiricisi Mark Reyhon, CRT ekranların elektron ışınını simüle eden bir algoritma oluşturdu. Bu algoritma, fosfor solması ve aralıklı tarama gibi eski ekranların performans özelliklerini bile yeniden üretiyor. Bu sayede, hareketli nesneler, geleneksel modern ekranlarda bulanık görünecek ayrıntıları koruyabiliyor. Doğru ayarlarla, 60 fps'de çalışan bir oyun bile, kare hızını 100 fps veya daha fazlasına çıkarmaya gerek kalmadan önemli ölçüde daha keskin görünebiliyor. PC Gamer dergisinden bir gazeteci, teknolojiyi 540 Hz yenileme hızına ve 720p çözünürlükte 720 Hz'e kadar yenileme hızına sahip bir ASUS ROG PG27AQWP-W OLED monitörde test etti. Bu efekt, oyunun üzerine özel bir gölgelendirici ekleyen ayrı bir yardımcı program olan ShaderBeam kullanılarak uygulanıyor. Ancak teknoloji hala deneysel aşamada. Windows ve GPU sürücülerindeki sınırlamalar nedeniyle, görüntü işleme ve ekran yenilemesinin senkronize edilmesi son derece zor. Kullanıcılar VRR'yi devre dışı bırakmak, grafik kartı ayarlarını değiştirmek, ek monitörleri kaldırmak ve hatta iş yükünü iki GPU arasında (örneğin, ayrık ve entegre bir GPU) dağıtmak zorunda kalıyorlar. Senkronizasyon hataları titreme ve takılmalara neden oluyor. Her durumda, CRT emülasyonu gerçekten de etkileyici bir hareket netliği sağlıyor. Ancak, yaygın kullanımı yazılım sınırlamaları nedeniyle engelleniyor. Teknolojinin etkili bir şekilde çalışması için hem Windows'tan hem de ekranların kendilerinden destek ve yeni sürücüler gerekecektir.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 546 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • ARC Raiders geliştiricileri katı yasaklamalar içeren bir yapay zeka hile önleme sistemi geliştiriyor
    ARC Raiders'ın geliştiricileri hilecilere karşı mücadelelerini yoğunlaştırıyor. Hilecileri tespit etmek için kendi yapay zeka modellerini kullanıyorlar.

    Tom's Hardware'a göre, Embark Studios zaten çeşitli hile tespit araçları kullanıyor. Dahası, yakalanan hileciler için cezalar önemli ölçüde daha da ağırlaştırıldı.

    Sistem, çeşitli teknolojilere dayanmaktadır. Denuvo'ya karşı çekirdek düzeyinde koruma ve Anybrain hizmeti kullanılarak yapılan tespitin yanı sıra, geliştiriciler kendi makine öğrenimi modellerini de oluşturmaktadır. Şüpheli davranışları analiz ediyor ve hile tespitinin doğruluğunu artırmak için verileri ilişkilendiriyorlar. Ancak sistem, eylemleri şüpheli kabul edilen her oyuncuyu otomatik olarak yasaklamak üzere tasarlanmamıştır. Geliştiriciler, yanlış yasaklama riskini azaltmaya çalışmaktadır.

    Cezalar da değişti. Embark Studios'a göre, tespit edilen hileciler için standart önlem artık kalıcı yasaklama. Uyarı yok ve ikinci şans verilmiyor. Geliştiriciler ayrıca ihlalle ilişkili oyun kopyasının kullanımını da kısıtlıyor. Suçlu farklı bir hesap üzerinden geri dönmeye çalışırsa, kısıtlamalar ona da uygulanabilir.

    Bir sonraki adım, donanım yasaklama sistemini genişletmektir. Bu, suçluların aynı bilgisayarlardan tekrar oyun oynamasını zorlaştırmalıdır. Ancak bu yaklaşım riskler de taşımaktadır. Kısıtlamalar donanıma bağlıysa, yasaklı oyuncular tarafından daha önce kullanılan ikinci el bileşenlerin alıcıları için sorunlar ortaya çıkabilir.

    Ancak geliştiriciler, hileleri tamamen ortadan kaldırmanın imkansız olduğunu kabul ediyor.
    ARC Raiders'ın geliştiricileri hilecilere karşı mücadelelerini yoğunlaştırıyor. Hilecileri tespit etmek için kendi yapay zeka modellerini kullanıyorlar. Tom's Hardware'a göre, Embark Studios zaten çeşitli hile tespit araçları kullanıyor. Dahası, yakalanan hileciler için cezalar önemli ölçüde daha da ağırlaştırıldı. Sistem, çeşitli teknolojilere dayanmaktadır. Denuvo'ya karşı çekirdek düzeyinde koruma ve Anybrain hizmeti kullanılarak yapılan tespitin yanı sıra, geliştiriciler kendi makine öğrenimi modellerini de oluşturmaktadır. Şüpheli davranışları analiz ediyor ve hile tespitinin doğruluğunu artırmak için verileri ilişkilendiriyorlar. Ancak sistem, eylemleri şüpheli kabul edilen her oyuncuyu otomatik olarak yasaklamak üzere tasarlanmamıştır. Geliştiriciler, yanlış yasaklama riskini azaltmaya çalışmaktadır. Cezalar da değişti. Embark Studios'a göre, tespit edilen hileciler için standart önlem artık kalıcı yasaklama. Uyarı yok ve ikinci şans verilmiyor. Geliştiriciler ayrıca ihlalle ilişkili oyun kopyasının kullanımını da kısıtlıyor. Suçlu farklı bir hesap üzerinden geri dönmeye çalışırsa, kısıtlamalar ona da uygulanabilir. Bir sonraki adım, donanım yasaklama sistemini genişletmektir. Bu, suçluların aynı bilgisayarlardan tekrar oyun oynamasını zorlaştırmalıdır. Ancak bu yaklaşım riskler de taşımaktadır. Kısıtlamalar donanıma bağlıysa, yasaklı oyuncular tarafından daha önce kullanılan ikinci el bileşenlerin alıcıları için sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak geliştiriciler, hileleri tamamen ortadan kaldırmanın imkansız olduğunu kabul ediyor.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 529 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • GeForce RTX 5060, donanım hızlandırmasıyla macOS'ta kullanıma sunuldu
    Geliştirici NullMoth, macOS 15 Sequoia için resmi olmayan bir NVIDIA sürücüsü yayınladı ve bu sürücü, GeForce RTX 5060'ta donanım hızlandırmalı grafik hızlandırmasını etkinleştiriyor. VideoCardz'a göre, sürücünün yazarı, hızlandırmanın macOS arayüzünde, Metal 3 uygulamalarında ve oyunlarda çalıştığını iddia ediyor.

    Sürücü, açık kaynaklı NVIDIA çekirdek modüllerini, Mesa projesinden NVK Vulkan sürücüsünü ve bir gölgelendirici dönüştürücüyü kullanıyor. Metal komutları Vulkan'a, Apple AIR gölgelendiricileri ise SPIR-V ara gösterimine çevriliyor. Geliştirici ayrıca ışın izleme, ağ gölgelendiricileri, MetalFX ve GPU hesaplama desteği de sunduğunu iddia ediyor. Ancak, ışın izleme şu anda özel RT çekirdekleri kullanılmadan gölgelendirici işlemcilerde gerçekleştiriliyor.

    Potansiyel olarak uyumlu cihazlar listesi, dört NVIDIA mimarisine ait grafik kartlarını içeriyor: Turing (GeForce GTX 16 ve RTX 20), Ampere (RTX 30), Ada Lovelace (RTX 40) ve Blackwell (RTX 50). Ancak NullMoth, kurulum işleminin tamamını yalnızca Intel Core Ultra 5 225F işlemci ve B860 anakartlı bir sistemde RTX 5060 üzerinde test etti. Reddit kullanıcıları ayrıca RTX 5070 Ti, RTX 3090 ve RTX 3060 için de başarılı kurulumlar bildirdi.

    Geliştirici, OpenCore'u destekleyen ve değişikliklerin geri alınmasına olanak tanıyan 1401 numaralı uygulamayı kurulum için yayınladı. Sürücü, Intel işlemcili Mac bilgisayarlar ve Hackintosh sistemleri için tasarlanmıştır. Kurulum, Sistem Bütünlüğü Koruması'nın (SIP) zayıflatılmasını, Apple Güvenli Önyükleme'nin devre dışı bırakılmasını ve AMFI kod imzalama kontrollerinin zayıflatılmasını gerektirir.

    Proje hâlâ deneysel aşamada. Geliştiriciye göre, No Man's Sky bazı sahnelerde RTX 5060'ta 60 fps'ye ulaşıyor.
    Geliştirici NullMoth, macOS 15 Sequoia için resmi olmayan bir NVIDIA sürücüsü yayınladı ve bu sürücü, GeForce RTX 5060'ta donanım hızlandırmalı grafik hızlandırmasını etkinleştiriyor. VideoCardz'a göre, sürücünün yazarı, hızlandırmanın macOS arayüzünde, Metal 3 uygulamalarında ve oyunlarda çalıştığını iddia ediyor. Sürücü, açık kaynaklı NVIDIA çekirdek modüllerini, Mesa projesinden NVK Vulkan sürücüsünü ve bir gölgelendirici dönüştürücüyü kullanıyor. Metal komutları Vulkan'a, Apple AIR gölgelendiricileri ise SPIR-V ara gösterimine çevriliyor. Geliştirici ayrıca ışın izleme, ağ gölgelendiricileri, MetalFX ve GPU hesaplama desteği de sunduğunu iddia ediyor. Ancak, ışın izleme şu anda özel RT çekirdekleri kullanılmadan gölgelendirici işlemcilerde gerçekleştiriliyor. Potansiyel olarak uyumlu cihazlar listesi, dört NVIDIA mimarisine ait grafik kartlarını içeriyor: Turing (GeForce GTX 16 ve RTX 20), Ampere (RTX 30), Ada Lovelace (RTX 40) ve Blackwell (RTX 50). Ancak NullMoth, kurulum işleminin tamamını yalnızca Intel Core Ultra 5 225F işlemci ve B860 anakartlı bir sistemde RTX 5060 üzerinde test etti. Reddit kullanıcıları ayrıca RTX 5070 Ti, RTX 3090 ve RTX 3060 için de başarılı kurulumlar bildirdi. Geliştirici, OpenCore'u destekleyen ve değişikliklerin geri alınmasına olanak tanıyan 1401 numaralı uygulamayı kurulum için yayınladı. Sürücü, Intel işlemcili Mac bilgisayarlar ve Hackintosh sistemleri için tasarlanmıştır. Kurulum, Sistem Bütünlüğü Koruması'nın (SIP) zayıflatılmasını, Apple Güvenli Önyükleme'nin devre dışı bırakılmasını ve AMFI kod imzalama kontrollerinin zayıflatılmasını gerektirir. Proje hâlâ deneysel aşamada. Geliştiriciye göre, No Man's Sky bazı sahnelerde RTX 5060'ta 60 fps'ye ulaşıyor.
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 602 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA - Fabrika BIOS ayarları, Ryzen işlemcilerin daha çok ısınmasına ve RAM'in daha yavaş çalışmasına neden olabilir.
    XDA, bir Ryzen sisteminde BIOS ayarlarını test etti ve fabrika ayarlarının öncelikle maksimum verimlilikten ziyade uyumluluk için tasarlandığını belirtti. Yayın, EXPO, Curve Optimizer ve SoC voltajını örnek gösterdi.

    Varsayılan olarak, RAM daha düşük bir JEDEC hızında çalışıyordu. EXPO profilini etkinleştirdikten sonra, Ryzen 7 7800X3D ve 64 GB DDR5-6000'e sahip sistem tüm stres testlerinden geçti, ancak oyunlar düzenli olarak çöktü. Kararlı çalışma için bellek hızının 5600 MT/s'ye düşürülmesi gerekti.

    XDA'ya göre, Ryzen X3D'li AM5 sistemler için hedef 6000 MT/s olmaya devam ediyor. DDR5-6000'de, MCLK bellek ve UCLK denetleyici frekansları 1:1 oranında çalışabilir. Daha yüksek hızlarda, denetleyici 1:2 oranına geçebilir ve bu da daha hızlı belleğin avantajını kısmen azaltabilir.

    Negatif bir Eğri Optimize Edici ofseti, Ryzen'ın fabrika eğrisine göre çalışma voltajını düşürmesine, güç tüketimini ve ısı çıkışını azaltmasına ve termal kısıtlamalar altında daha uzun süre daha yüksek frekansları korumasına olanak tanır. Yayın ayrıca, aşırı voltaj düşüşüyle ​​bile bir sistemin Cinebench'i başarıyla geçebileceğini, ancak boşta iken tarayıcı çökmeleri veya yeniden başlatmalar yaşayabileceğini belirtti.

    XDA ayrıca, özellikle EXPO etkinleştirildikten sonra anakartların SoC voltajını gerekenden daha yüksek bir değere otomatik olarak ayarlayabileceğini belirtiyor. Modern bellenimler SoC voltajını 1,3 V'nin altında tutuyor, ancak belirli bir sistem daha düşük bir voltaj gerektirebilir. Voltajı çok fazla düşürmek bellek kararlılığını da bozabilir.

    XDA, muhafazakar fabrika ayarlarını uyumluluk gereksinimleriyle açıklıyor. Üretici, belirli işlemciyi, bellek kitini, soğutma sistemini ve güç kaynağını önceden bilmediği için voltaj rezervi bırakıyor ve güvenli bellek parametreleri kullanıyor.

    Alıntıdır, ana kaynak:
    https://www.xda-developers.com/i-bought-a-new-pc-and-tuned-three-bios-settings-that-cut-heat-and-boosted-performance-instantly/
    [b]XDA, bir Ryzen sisteminde BIOS ayarlarını test etti ve fabrika ayarlarının öncelikle maksimum verimlilikten ziyade uyumluluk için tasarlandığını belirtti. Yayın, EXPO, Curve Optimizer ve SoC voltajını örnek gösterdi.[/b] Varsayılan olarak, RAM daha düşük bir JEDEC hızında çalışıyordu. EXPO profilini etkinleştirdikten sonra, Ryzen 7 7800X3D ve 64 GB DDR5-6000'e sahip sistem tüm stres testlerinden geçti, ancak oyunlar düzenli olarak çöktü. Kararlı çalışma için bellek hızının 5600 MT/s'ye düşürülmesi gerekti. XDA'ya göre, Ryzen X3D'li AM5 sistemler için hedef 6000 MT/s olmaya devam ediyor. DDR5-6000'de, MCLK bellek ve UCLK denetleyici frekansları 1:1 oranında çalışabilir. Daha yüksek hızlarda, denetleyici 1:2 oranına geçebilir ve bu da daha hızlı belleğin avantajını kısmen azaltabilir. Negatif bir Eğri Optimize Edici ofseti, Ryzen'ın fabrika eğrisine göre çalışma voltajını düşürmesine, güç tüketimini ve ısı çıkışını azaltmasına ve termal kısıtlamalar altında daha uzun süre daha yüksek frekansları korumasına olanak tanır. Yayın ayrıca, aşırı voltaj düşüşüyle ​​bile bir sistemin Cinebench'i başarıyla geçebileceğini, ancak boşta iken tarayıcı çökmeleri veya yeniden başlatmalar yaşayabileceğini belirtti. XDA ayrıca, özellikle EXPO etkinleştirildikten sonra anakartların SoC voltajını gerekenden daha yüksek bir değere otomatik olarak ayarlayabileceğini belirtiyor. Modern bellenimler SoC voltajını 1,3 V'nin altında tutuyor, ancak belirli bir sistem daha düşük bir voltaj gerektirebilir. Voltajı çok fazla düşürmek bellek kararlılığını da bozabilir. XDA, muhafazakar fabrika ayarlarını uyumluluk gereksinimleriyle açıklıyor. Üretici, belirli işlemciyi, bellek kitini, soğutma sistemini ve güç kaynağını önceden bilmediği için voltaj rezervi bırakıyor ve güvenli bellek parametreleri kullanıyor. [b]Alıntıdır, ana kaynak:[/b] https://www.xda-developers.com/i-bought-a-new-pc-and-tuned-three-bios-settings-that-cut-heat-and-boosted-performance-instantly/
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 679 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Windows 11 26H2 güncellemesi, beklenmedik bir şekilde düşük özellikli bilgisayar ve dizüstü bilgisayar kullanıcılarını memnun etti.
    Windows 11, 26H2 sürümüne güncellendikten sonra beklenmedik bir şekilde daha az RAM tüketmeye başladı. Bazı kullanıcılar , sistemin önyüklemeden hemen sonra önceki sürüm olan 25H2'ye göre 1,5-2 GB daha az RAM tükettiğini fark etti.

    Bazı durumlarda fark daha da büyüktü. Örneğin, 32 GB RAM'e sahip bir bilgisayarda tüketim 9,1 GB'tan 7,5 GB'a düştü. 48 GB RAM'e sahip başka bir kullanıcı ise yaklaşık 6,9 GB'tan 4,8-5 GB'a düşüş bildirdi. Daha da dikkat çekici olanı: 56 GB RAM'e sahip bir sistemde, bir kullanıcı yaklaşık 13,1 GB'tan 7,3 GB'a düşüş bildirdi, ancak bu tür sonuçlar hala münferit.

    İyileşme, 8 GB RAM'e sahip bilgisayarları da etkileyebilir. Bir örnekte, bellek tüketimi yaklaşık 5,7 GB'tan 4,1 GB'a düştü. Bununla birlikte, hiçbir değişiklik fark etmeyen bilgisayar sahipleri de var: 8 GB RAM'e sahip bir bilgisayarda Windows, yaklaşık 7,4 GB veya neredeyse tüm kullanılabilir belleği kullanmaya devam etti.

    Bazı kullanıcılar, 26H2'yi yükledikten sonra yalnızca daha az bellek kullanımı değil, aynı zamanda Dosya Gezgini'nin daha hızlı yanıt verdiğini de bildirdi. Ancak burada da durum benzer: Bu durumun güncellemenin kesin bir etkisi olduğunu düşünmek için çok az bağımsız ölçüm var. Bazı bilgisayarlarda fark belirginken, diğerlerinde belirgin değil.

    26H2 güncellemesi 30 Eylül'de yayınlandı ve platformun kendisinde büyük değişiklikler yapmadan yeni özellikler içeren küçük bir paket olarak dağıtıldı. Microsoft'un fark edilebilir değişiklikler yapmadan mevcut bileşenleri optimize etmiş olması muhtemeldir.

    Alıntıdır...
    Windows 11, 26H2 sürümüne güncellendikten sonra beklenmedik bir şekilde daha az RAM tüketmeye başladı. Bazı kullanıcılar , sistemin önyüklemeden hemen sonra önceki sürüm olan 25H2'ye göre 1,5-2 GB daha az RAM tükettiğini fark etti. Bazı durumlarda fark daha da büyüktü. Örneğin, 32 GB RAM'e sahip bir bilgisayarda tüketim 9,1 GB'tan 7,5 GB'a düştü. 48 GB RAM'e sahip başka bir kullanıcı ise yaklaşık 6,9 GB'tan 4,8-5 GB'a düşüş bildirdi. Daha da dikkat çekici olanı: 56 GB RAM'e sahip bir sistemde, bir kullanıcı yaklaşık 13,1 GB'tan 7,3 GB'a düşüş bildirdi, ancak bu tür sonuçlar hala münferit. İyileşme, 8 GB RAM'e sahip bilgisayarları da etkileyebilir. Bir örnekte, bellek tüketimi yaklaşık 5,7 GB'tan 4,1 GB'a düştü. Bununla birlikte, hiçbir değişiklik fark etmeyen bilgisayar sahipleri de var: 8 GB RAM'e sahip bir bilgisayarda Windows, yaklaşık 7,4 GB veya neredeyse tüm kullanılabilir belleği kullanmaya devam etti. Bazı kullanıcılar, 26H2'yi yükledikten sonra yalnızca daha az bellek kullanımı değil, aynı zamanda Dosya Gezgini'nin daha hızlı yanıt verdiğini de bildirdi. Ancak burada da durum benzer: Bu durumun güncellemenin kesin bir etkisi olduğunu düşünmek için çok az bağımsız ölçüm var. Bazı bilgisayarlarda fark belirginken, diğerlerinde belirgin değil. 26H2 güncellemesi 30 Eylül'de yayınlandı ve platformun kendisinde büyük değişiklikler yapmadan yeni özellikler içeren küçük bir paket olarak dağıtıldı. Microsoft'un fark edilebilir değişiklikler yapmadan mevcut bileşenleri optimize etmiş olması muhtemeldir. Alıntıdır...
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 623 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Microsoft Defender yeni bir politika nedeniyle Windows'a gelen tüm trafiği engellemeye başladı.
    Microsoft Defender, bazı Windows bilgisayarlarında ağ bağlantı sorunlarına neden oldu. Kullanıcılar, Windows Güvenlik Duvarı'nın aniden tüm trafiği engellemeye başladığını bildirdi. Sorun hem sunucuları hem de normal iş istasyonlarını etkiledi.

    Reddit kullanıcıları sorunu ilk fark edenler oldu. Windows Güvenlik Duvarı'nı devre dışı bırakmanın ağ bağlantısını anında geri getirdiğini bildirdiler. Ancak etkilenen cihazlar farklı etki alanlarında olduğundan, uzmanlar başlangıçta basit bir Grup İlkesi değişikliğini olası görmediler.

    Ek bir gösterge de Defender bileşen güncellemeleriyle ilgili sorunun zamanlamasıydı. Bazı bilgisayarların olay günlüklerinde, ağ kesintisiyle aynı zamana denk gelen güvenlik tanımı güncellemeleriyle ilgili değişiklikler görüldü.

    İlk başta yöneticiler, Windows'un ağ türünü yanlış algılayıp profili genel ağa çevirmiş olabileceğinden şüphelendiler. Ancak bu açıklama doğrulanmadı. Sorun, etki alanına bağlı olmayan bilgisayarlarda bile ortaya çıkarken, test edilen sunucularda özel veya etki alanı ağ profilleri hala mevcuttu.

    Kullanıcılar daha sonra bu sorunu Microsoft Defender for Endpoint (MDE) ile ilişkilendirdi. Gerçekten de güvenlik ayarlarında Windows Güvenlik Duvarı davranışını değiştirebilecek yeni politikalar ortaya çıkmıştı. Özellikle, bunlardan biri yerel kuralların kullanımını yasaklayabilir veya giden trafik politikasını değiştirebilirdi.

    Sonunda, sorunların nedeninin yeni MDE politikaları olduğu ortaya çıktı. Değişiklikler geri alındıktan sonra, etkilenen cihazlardaki ağ bağlantısı yeniden sağlandı.
    Microsoft Defender, bazı Windows bilgisayarlarında ağ bağlantı sorunlarına neden oldu. Kullanıcılar, Windows Güvenlik Duvarı'nın aniden tüm trafiği engellemeye başladığını bildirdi. Sorun hem sunucuları hem de normal iş istasyonlarını etkiledi. Reddit kullanıcıları sorunu ilk fark edenler oldu. Windows Güvenlik Duvarı'nı devre dışı bırakmanın ağ bağlantısını anında geri getirdiğini bildirdiler. Ancak etkilenen cihazlar farklı etki alanlarında olduğundan, uzmanlar başlangıçta basit bir Grup İlkesi değişikliğini olası görmediler. Ek bir gösterge de Defender bileşen güncellemeleriyle ilgili sorunun zamanlamasıydı. Bazı bilgisayarların olay günlüklerinde, ağ kesintisiyle aynı zamana denk gelen güvenlik tanımı güncellemeleriyle ilgili değişiklikler görüldü. İlk başta yöneticiler, Windows'un ağ türünü yanlış algılayıp profili genel ağa çevirmiş olabileceğinden şüphelendiler. Ancak bu açıklama doğrulanmadı. Sorun, etki alanına bağlı olmayan bilgisayarlarda bile ortaya çıkarken, test edilen sunucularda özel veya etki alanı ağ profilleri hala mevcuttu. Kullanıcılar daha sonra bu sorunu Microsoft Defender for Endpoint (MDE) ile ilişkilendirdi. Gerçekten de güvenlik ayarlarında Windows Güvenlik Duvarı davranışını değiştirebilecek yeni politikalar ortaya çıkmıştı. Özellikle, bunlardan biri yerel kuralların kullanımını yasaklayabilir veya giden trafik politikasını değiştirebilirdi. Sonunda, sorunların nedeninin yeni MDE politikaları olduğu ortaya çıktı. Değişiklikler geri alındıktan sonra, etkilenen cihazlardaki ağ bağlantısı yeniden sağlandı.
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 611 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Galaxy S26 Ultra, CPU performans testlerinde önde gidiyor, ancak POCO ve OnePlus GPU performans testlerinde daha az geride kalıyor
    Android Authority, Galaxy S26 Ultra , POCO F9 Ultra , POCO F9 Pro ve OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 çiplerini karşılaştırdı . Galaxy S26 Ultra işlemci performansında lider olurken, Çin modelleri sürekli yük altında grafik performansında daha az kayıp yaşadı.

    Galaxy S26 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5, 4,74 GHz'e kadar hızda çalışırken, F9 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5 ve F9 Pro'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5V, 4,6 GHz'e kadar hızda çalışıyor. 5V sürümünde üç yerine iki GPU işlem bölümü bulunuyor. OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 ise 3,8 GHz'e ulaşıyor ve ayrıca iki GPU bölümüne sahip.

    Geekbench 6'da Galaxy S26 Ultra hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli testlerde birinci olurken, OnePlus 15R sonuncu sırada yer aldı. Qualcomm, 8 Elite Gen 5V'nin 8 Elite Gen 5 ile aynı işlemci saat hızına ve çekirdek sayısına sahip olduğunu iddia etmesine rağmen, F9 Pro üçüncü sırada kaldı. Android Authority, bunun nedeninin daha küçük bir önbellek veya daha muhafazakar yazılım ayarları olabileceğini öne sürüyor.

    3DMark Wild Life ve Wild Life Extreme testlerinde F9 Pro, %76-77 puanlarla en iyi kararlılığı gösterdi. F9 Ultra %69-70, OnePlus 15R %64-65 ve sadece Galaxy S26 Ultra %53-54 puan elde etti. F9 Pro testlere Galaxy'den daha düşük bir performansla başladı, ancak sonunda Samsung akıllı telefonu geride bıraktı. Bununla birlikte, Galaxy mutlak anlamda OnePlus'tan daha hızlı kaldı.

    POCO modelleri en çok ısınan modeller oldu: F9 Ultra ortalama 44-45°C, en yüksek sıcaklık ise 52°C'ye ulaştı. F9 Pro ortalama 43°C, en yüksek sıcaklık ise 50°C oldu. Galaxy S26 Ultra ortalama 41°C, en yüksek sıcaklık ise 44°C olurken, OnePlus 15R ortalama 34-35°C, en yüksek sıcaklık ise 41°C oldu. Android Authority'ye göre, Samsung daha düşük sıcaklıklar için performansı düşürmeye daha istekliyken, OnePlus 15R uzun oyun seansları için daha uygun bir cihaz.

    Yayın, testte net bir kazanan olmadığını vurguluyor sonuçlar soğutma ve yazılım ayarlarına bağlı olduğundan, aynı çipler diğer akıllı telefonlarda farklı sonuçlar gösterebilir.
    Android Authority, Galaxy S26 Ultra , POCO F9 Ultra , POCO F9 Pro ve OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 çiplerini karşılaştırdı . Galaxy S26 Ultra işlemci performansında lider olurken, Çin modelleri sürekli yük altında grafik performansında daha az kayıp yaşadı. Galaxy S26 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5, 4,74 GHz'e kadar hızda çalışırken, F9 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5 ve F9 Pro'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5V, 4,6 GHz'e kadar hızda çalışıyor. 5V sürümünde üç yerine iki GPU işlem bölümü bulunuyor. OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 ise 3,8 GHz'e ulaşıyor ve ayrıca iki GPU bölümüne sahip. Geekbench 6'da Galaxy S26 Ultra hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli testlerde birinci olurken, OnePlus 15R sonuncu sırada yer aldı. Qualcomm, 8 Elite Gen 5V'nin 8 Elite Gen 5 ile aynı işlemci saat hızına ve çekirdek sayısına sahip olduğunu iddia etmesine rağmen, F9 Pro üçüncü sırada kaldı. Android Authority, bunun nedeninin daha küçük bir önbellek veya daha muhafazakar yazılım ayarları olabileceğini öne sürüyor. 3DMark Wild Life ve Wild Life Extreme testlerinde F9 Pro, %76-77 puanlarla en iyi kararlılığı gösterdi. F9 Ultra %69-70, OnePlus 15R %64-65 ve sadece Galaxy S26 Ultra %53-54 puan elde etti. F9 Pro testlere Galaxy'den daha düşük bir performansla başladı, ancak sonunda Samsung akıllı telefonu geride bıraktı. Bununla birlikte, Galaxy mutlak anlamda OnePlus'tan daha hızlı kaldı. POCO modelleri en çok ısınan modeller oldu: F9 Ultra ortalama 44-45°C, en yüksek sıcaklık ise 52°C'ye ulaştı. F9 Pro ortalama 43°C, en yüksek sıcaklık ise 50°C oldu. Galaxy S26 Ultra ortalama 41°C, en yüksek sıcaklık ise 44°C olurken, OnePlus 15R ortalama 34-35°C, en yüksek sıcaklık ise 41°C oldu. Android Authority'ye göre, Samsung daha düşük sıcaklıklar için performansı düşürmeye daha istekliyken, OnePlus 15R uzun oyun seansları için daha uygun bir cihaz. Yayın, testte net bir kazanan olmadığını vurguluyor sonuçlar soğutma ve yazılım ayarlarına bağlı olduğundan, aynı çipler diğer akıllı telefonlarda farklı sonuçlar gösterebilir.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 724 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • AOC, 4K çözünürlüğe ve 180 Hz'e kadar yenileme hızına sahip 27 inçlik bir 3D monitör tanıttı.
    Yeni ürün, özel gözlük kullanmadan 3 boyutlu görüntülere kendinizi kaptırmanızı sağlayan amiral gemisi bir çözüm olarak konumlandırılıyor.

    AOC U27G4FD, 3840 x 2160 piksel çözünürlüğe ve 180 Hz yenileme hızına sahip, oksit kalıplama yöntemiyle üretilmiş hızlı 27 inç IPS panele sahiptir. Tepki süresi 1 ms GtG ve 0,5 ms MPRT olarak belirtilmiştir. Renk gamı ​​%100 sRGB ve %95 DCI-P3'e ulaşmaktadır. Cihaz, altı eksenli renk ayarlamasını ve HDR10 standardını desteklemektedir.

    MBR/MBR Sync teknolojisi hareket bulanıklığını azaltır. Monitör, NVIDIA G-SYNC Uyumlu ve AMD FreeSync Premium sertifikalıdır ve ayrıca Adaptive-Sync senkronizasyon teknolojisini de destekler. Modelin önemli bir özelliği de gözlüksüz 3D görüntülemedir.

    Resmi açıklamada belirtildiği gibi, kullanıcıların bilgisayarlarına resmi Windows 3D yazılımını yüklemeleri yeterlidir. Ardından, stereoskopik görüntüleme özelliklerinin kilidini açabileceklerdir. Monitör başlangıçta Delta Force dahil olmak üzere belirli sayıda oyunu destekleyecektir. Desteklenen oyun listesi zamanla genişleyecektir.

    Ürünle birlikte gelen stand, yükseklik, eğim ve döndürme ayarlarını destekler. Monitör dikey modda da kullanılabilir. Birlikte gelen stand, özel bir VESA 100 x 100 mm braket ile değiştirilebilir.

    Arayüzler arasında iki adet HDMI 2.1 bağlantı noktası, bir adet DisplayPort 1.4 ve 3,5 mm ses jakı bulunuyor. Ayrıca her biri 5W gücünde dahili stereo hoparlörler de mevcut. AOC U27G4FD'nin fiyatı ve çıkış tarihi henüz açıklanmadı. Monitör yakında Çin'de satışa sunulacak.
    Yeni ürün, özel gözlük kullanmadan 3 boyutlu görüntülere kendinizi kaptırmanızı sağlayan amiral gemisi bir çözüm olarak konumlandırılıyor. AOC U27G4FD, 3840 x 2160 piksel çözünürlüğe ve 180 Hz yenileme hızına sahip, oksit kalıplama yöntemiyle üretilmiş hızlı 27 inç IPS panele sahiptir. Tepki süresi 1 ms GtG ve 0,5 ms MPRT olarak belirtilmiştir. Renk gamı ​​%100 sRGB ve %95 DCI-P3'e ulaşmaktadır. Cihaz, altı eksenli renk ayarlamasını ve HDR10 standardını desteklemektedir. MBR/MBR Sync teknolojisi hareket bulanıklığını azaltır. Monitör, NVIDIA G-SYNC Uyumlu ve AMD FreeSync Premium sertifikalıdır ve ayrıca Adaptive-Sync senkronizasyon teknolojisini de destekler. Modelin önemli bir özelliği de gözlüksüz 3D görüntülemedir. Resmi açıklamada belirtildiği gibi, kullanıcıların bilgisayarlarına resmi Windows 3D yazılımını yüklemeleri yeterlidir. Ardından, stereoskopik görüntüleme özelliklerinin kilidini açabileceklerdir. Monitör başlangıçta Delta Force dahil olmak üzere belirli sayıda oyunu destekleyecektir. Desteklenen oyun listesi zamanla genişleyecektir. Ürünle birlikte gelen stand, yükseklik, eğim ve döndürme ayarlarını destekler. Monitör dikey modda da kullanılabilir. Birlikte gelen stand, özel bir VESA 100 x 100 mm braket ile değiştirilebilir. Arayüzler arasında iki adet HDMI 2.1 bağlantı noktası, bir adet DisplayPort 1.4 ve 3,5 mm ses jakı bulunuyor. Ayrıca her biri 5W gücünde dahili stereo hoparlörler de mevcut. AOC U27G4FD'nin fiyatı ve çıkış tarihi henüz açıklanmadı. Monitör yakında Çin'de satışa sunulacak.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 672 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • HUAWEI iki renkli amiral gemisi modeli Mate 90 RS Ultimate Design'ı tanıttı.
    HUAWEI, Çin'de yeni amiral gemisi RS modelini tanıttı ve bu model Mate 90 serisine katıldı. Cihaz, tasarım açısından Mate 90 Pro Max'ten farklılık gösteriyor.

    HUAWEI Mate 90 RS Ultimate Design, arka kapağında belirgin bir çizgi bulunan büyük bir fotoğraf bloğuna sahip. Üç renk seçeneği mevcut. Siyah ve gümüşe ek olarak, iki tonlu kırmızı ve beyaz bir seçenek de bulunuyor.

    Cihazın donanımı, yukarıda bahsedilen Mate 90 Pro Max'e benzer. Akıllı telefonda 2848 x 1320 piksel çözünürlüğe, 1-120 Hz yenileme hızına ve 12.000 nit tepe parlaklığına sahip 6,9 inç LTPO OLED ekran bulunuyor.

    Cihazın içinde tescilli Kirin 9050 Pro işlemci bulunuyor. 6800 mAh'lik pil, 100W kablolu şarjı ve 50W kablosuz şarjı destekliyor.

    Kamera donanımı Max versiyonuna benzer: f/1.4–f/4.0 arasında ayarlanabilir diyafram açıklığına sahip 50 MP ana kamera, 40 MP geniş açılı lens, 4x zoomlu 200 MP telefoto lens, 13 MP ön kamera ve 3D sensör.

    HUAWEI Mate 90 RS yalnızca 16 GB RAM ile sunuluyor ve depolama seçenekleri arasında 512 GB, 1 TB ve 2 TB bulunuyor.

    RS modeli ayrıca 1 inç sensörlü ve 10x sürekli optik zoomlu Ruiying Z10 değiştirilebilir lens sistemini de desteklemektedir. Bu aksesuar ayrı olarak satılmaktadır.
    HUAWEI, Çin'de yeni amiral gemisi RS modelini tanıttı ve bu model Mate 90 serisine katıldı. Cihaz, tasarım açısından Mate 90 Pro Max'ten farklılık gösteriyor. HUAWEI Mate 90 RS Ultimate Design, arka kapağında belirgin bir çizgi bulunan büyük bir fotoğraf bloğuna sahip. Üç renk seçeneği mevcut. Siyah ve gümüşe ek olarak, iki tonlu kırmızı ve beyaz bir seçenek de bulunuyor. Cihazın donanımı, yukarıda bahsedilen Mate 90 Pro Max'e benzer. Akıllı telefonda 2848 x 1320 piksel çözünürlüğe, 1-120 Hz yenileme hızına ve 12.000 nit tepe parlaklığına sahip 6,9 inç LTPO OLED ekran bulunuyor. Cihazın içinde tescilli Kirin 9050 Pro işlemci bulunuyor. 6800 mAh'lik pil, 100W kablolu şarjı ve 50W kablosuz şarjı destekliyor. Kamera donanımı Max versiyonuna benzer: f/1.4–f/4.0 arasında ayarlanabilir diyafram açıklığına sahip 50 MP ana kamera, 40 MP geniş açılı lens, 4x zoomlu 200 MP telefoto lens, 13 MP ön kamera ve 3D sensör. HUAWEI Mate 90 RS yalnızca 16 GB RAM ile sunuluyor ve depolama seçenekleri arasında 512 GB, 1 TB ve 2 TB bulunuyor. RS modeli ayrıca 1 inç sensörlü ve 10x sürekli optik zoomlu Ruiying Z10 değiştirilebilir lens sistemini de desteklemektedir. Bu aksesuar ayrı olarak satılmaktadır.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 629 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • AOC 480 Hz'e kadar yenileme hızına sahip çift modlu oyun monitörü
    AOC U27G4Z, 3840 x 2160 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip 27 inç IPS ekrana sahiptir. eSpor moduna geçildiğinde görüntü kalitesi 1920 x 1080 piksele düşer ve yenileme hızı 480 Hz'e yükselir. Panelin parlaklığı SDR modunda 350 nit, HDR modunda ise 450 nit'tir.

    Yeni ürün, gelişmiş görüntü kalitesi ve ultra hızlı tarama hızı arasında geçiş yapmayı sağlayan evrensel bir çözüm olarak konumlandırılmıştır.

    Kontrast oranı 1300:1 olarak belirtilmiş olup, tepki süresi 1 ms GtG ve 0,3 ms MPRT'dir. Monitör VESA DisplayHDR 400 sertifikalıdır. Renk gamı ​​%99 sRGB ve %95 DCI-P3'e ulaşmaktadır. Cihaz, titreşimsiz teknoloji, donanımsal mavi ışık azaltma ve değişken yenileme hızını desteklemektedir. Ekran, 10 bit derinlikte 1 milyardan fazla renk görüntüleyebilir.

    Ürünle birlikte gelen stand, yükseklik, eğim ve döndürme ayarları yapılmasına olanak tanır. Birlikte gelen stand, özel bir VESA 100 x 100 mm braket ile değiştirilebilir. Bağlantı seçenekleri arasında iki adet HDMI 2.1 portu, bir adet DisplayPort 2.1 UHBR20 portu ve 3,5 mm ses jakı bulunur. Ayrıca, iki adet USB Type-A portuna kadar genişletilebilen dahili bir USB hub da mevcuttur. AOC U27G4Z'nin fiyatı ve çıkış tarihi henüz açıklanmadı.
    AOC U27G4Z, 3840 x 2160 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip 27 inç IPS ekrana sahiptir. eSpor moduna geçildiğinde görüntü kalitesi 1920 x 1080 piksele düşer ve yenileme hızı 480 Hz'e yükselir. Panelin parlaklığı SDR modunda 350 nit, HDR modunda ise 450 nit'tir. Yeni ürün, gelişmiş görüntü kalitesi ve ultra hızlı tarama hızı arasında geçiş yapmayı sağlayan evrensel bir çözüm olarak konumlandırılmıştır. Kontrast oranı 1300:1 olarak belirtilmiş olup, tepki süresi 1 ms GtG ve 0,3 ms MPRT'dir. Monitör VESA DisplayHDR 400 sertifikalıdır. Renk gamı ​​%99 sRGB ve %95 DCI-P3'e ulaşmaktadır. Cihaz, titreşimsiz teknoloji, donanımsal mavi ışık azaltma ve değişken yenileme hızını desteklemektedir. Ekran, 10 bit derinlikte 1 milyardan fazla renk görüntüleyebilir. Ürünle birlikte gelen stand, yükseklik, eğim ve döndürme ayarları yapılmasına olanak tanır. Birlikte gelen stand, özel bir VESA 100 x 100 mm braket ile değiştirilebilir. Bağlantı seçenekleri arasında iki adet HDMI 2.1 portu, bir adet DisplayPort 2.1 UHBR20 portu ve 3,5 mm ses jakı bulunur. Ayrıca, iki adet USB Type-A portuna kadar genişletilebilen dahili bir USB hub da mevcuttur. AOC U27G4Z'nin fiyatı ve çıkış tarihi henüz açıklanmadı.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 632 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Borderless Gaming yardımcı programı artık DLL dosyalarını değiştirmeden herhangi bir oyunda DLSS 5'i etkinleştirmenize olanak tanıyor
    Borderless Gaming yardımcı programı artık DLL dosyalarını değiştirmeden herhangi bir oyunda DLSS 5'i etkinleştirmenize olanak tanıyor.

    Popüler Sınır Tanımayan Oyun aracı geliştiricileri, oldukça ilgi çekici yenilikler içeren büyük bir güncelleme yayınladı.

    Bunların en önemlisi, DLL dosyalarını değiştirmeden veya proje dosyalarını başka şekilde manipüle etmeden herhangi bir oyunda DLSS 5 nöral işleme teknolojisini etkinleştirme yeteneğidir. Yapay zeka modeli doğrudan GitHub'dan indirilir ve programın yerleşik BGFX ölçeklendirme sistemi aracılığıyla başlatılır. Kullanıcılar ayrıca DLSS 5 yoğunluğunu ayarlayabilir, aydınlatmayı, detayı, görüntü stilini ve işleme çözünürlüğünü özelleştirebilirler.

    Aynı zamanda, geliştiriciler sızdırılan DLSS 5 sürümünü optimize ederek çalışma prensiplerini biraz değiştirdiler ve en sorunlu darboğazları ortadan kaldırdılar. Bu sayede eski grafik kartlarında bile iyi bir performans sunabiliyor. Geliştiricilerin kendi testlerine göre, GeForce RTX 3090, nöral işleme kullanan birçok oyunda 30 fps'nin üzerinde kare hızı sağlayabiliyor.

    Ek olarak, geliştiriciler Windows efekt düzenleyicisini yeniden tasarladı, BGFX ve BGFG'nin performansını iyileştirdi, çökmeleri düzeltti, parametre kontrollerini geliştirdi ve yüksek çözünürlüklerde ölçeklendirmeyi optimize etti.
    Borderless Gaming yardımcı programı artık DLL dosyalarını değiştirmeden herhangi bir oyunda DLSS 5'i etkinleştirmenize olanak tanıyor. Popüler Sınır Tanımayan Oyun aracı geliştiricileri, oldukça ilgi çekici yenilikler içeren büyük bir güncelleme yayınladı. Bunların en önemlisi, DLL dosyalarını değiştirmeden veya proje dosyalarını başka şekilde manipüle etmeden herhangi bir oyunda DLSS 5 nöral işleme teknolojisini etkinleştirme yeteneğidir. Yapay zeka modeli doğrudan GitHub'dan indirilir ve programın yerleşik BGFX ölçeklendirme sistemi aracılığıyla başlatılır. Kullanıcılar ayrıca DLSS 5 yoğunluğunu ayarlayabilir, aydınlatmayı, detayı, görüntü stilini ve işleme çözünürlüğünü özelleştirebilirler. Aynı zamanda, geliştiriciler sızdırılan DLSS 5 sürümünü optimize ederek çalışma prensiplerini biraz değiştirdiler ve en sorunlu darboğazları ortadan kaldırdılar. Bu sayede eski grafik kartlarında bile iyi bir performans sunabiliyor. Geliştiricilerin kendi testlerine göre, GeForce RTX 3090, nöral işleme kullanan birçok oyunda 30 fps'nin üzerinde kare hızı sağlayabiliyor. Ek olarak, geliştiriciler Windows efekt düzenleyicisini yeniden tasarladı, BGFX ve BGFG'nin performansını iyileştirdi, çökmeleri düzeltti, parametre kontrollerini geliştirdi ve yüksek çözünürlüklerde ölçeklendirmeyi optimize etti.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 783 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal