• NVIDIA CEO'su Jensen Huang'ın net serveti, yapay zeka alanındaki yükselişle birlikte 204 milyar dolara ulaştı
    Forbes'a göre, NVIDIA CEO'su Jensen Huang'ın kişisel serveti 204 milyar doları aşmış durumda. Kendisi şu anda dünyanın en zengin insanları listesinde yedinci sırada yer alıyor.

    NVIDIA hisseleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak hisse başına 237 doları aştı, ancak daha sonra 234 dolara geriledi. Hisse senedi yükselişi, Morgan Stanley'nin NVIDIA'nın yarı iletken sektöründeki en iyi şirket olduğunu açıklaması ve şirket hisselerinin 300 doların üzerine çıkabileceğini öngörmesinin ardından geldi. Morgan Stanley uzmanları ayrıca şirketin yapay zeka veri merkezleri için tasarlanmış CPU'ların satışından elde ettiği gelir ve karı istikrarlı bir şekilde artıracağına inanıyor.

    Jensen Huang, 1993 yılında NVIDIA'yı kurdu ve şirketin hisselerinin yaklaşık %4'üne sahip. Yapay zeka patlaması sırasında NVIDIA, dünyanın en değerli halka açık şirketi haline geldi ve 5 milyar dolarlık piyasa değerini aşan ilk şirket oldu.
    Forbes'a göre, NVIDIA CEO'su Jensen Huang'ın kişisel serveti 204 milyar doları aşmış durumda. Kendisi şu anda dünyanın en zengin insanları listesinde yedinci sırada yer alıyor. NVIDIA hisseleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak hisse başına 237 doları aştı, ancak daha sonra 234 dolara geriledi. Hisse senedi yükselişi, Morgan Stanley'nin NVIDIA'nın yarı iletken sektöründeki en iyi şirket olduğunu açıklaması ve şirket hisselerinin 300 doların üzerine çıkabileceğini öngörmesinin ardından geldi. Morgan Stanley uzmanları ayrıca şirketin yapay zeka veri merkezleri için tasarlanmış CPU'ların satışından elde ettiği gelir ve karı istikrarlı bir şekilde artıracağına inanıyor. Jensen Huang, 1993 yılında NVIDIA'yı kurdu ve şirketin hisselerinin yaklaşık %4'üne sahip. Yapay zeka patlaması sırasında NVIDIA, dünyanın en değerli halka açık şirketi haline geldi ve 5 milyar dolarlık piyasa değerini aşan ilk şirket oldu.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 393 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • iPhone 18 Pro'yu 15 Pro, 16 Pro ve 17 Pro ile karşılaştırıldı
    ZONEofTECH, iPhone 18 Pro'yu 15 Pro, 16 Pro ve 17 Pro ile karşılaştırdı ve aradaki fark gerçekten göze çarpıyor. En önemli yenilik kameralarda. Yeni modelin ana kamerası f/1.48–f/4 arasında değişen diyafram açıklığına sahip. Düşük ışık koşullarında daha fazla ayrıntı yakalıyor. f/4'te akıllı telefon daha iyi arka plan ayrıntısı sunuyor. Telefoto lens artık 4x optik zoom ve 8x'e kadar optik kalite desteğiyle 48 MP çözünürlüğe sahip. Bu fark özellikle iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında belirgin. Ayrıca 18 MP'lik bir ön kamera da eklendi. Özellikler arasında deklanşör hızı, odak, diyafram ve beyaz dengesinin manuel olarak ayarlanması, 4K hızlandırılmış çekim ve yeni video özellikleri yer alıyor.

    Performans da iyileştirildi. Yeni modelde A20 Pro işlemci, 12 GB RAM, 7 çekirdekli GPU ve üç kat daha büyük bir buhar odası bulunuyor. Karşılaştırmalı testlerde iPhone 18 Pro, 16 Pro Max'e göre CPU'da %34-45 daha hızlı ve GPU'da iki katından fazla daha hızlı. iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında ise fark daha da büyük.

    Pil ömrü önemli bir avantaj haline geldi: iPhone 18 Pro'da 36 saate kadar, iPhone 18 Pro Max'te ise 45 saate kadar video oynatma süresi sunuluyor. %50 şarj yaklaşık 15 dakika sürüyor. Bu arada, başlangıç ​​fiyatı 1.199 dolara yükseldi.

    iPhone 15 Pro veya iPhone 16 Pro'dan yükseltme yapmak mantıklı. Yeni model farklı bir tasarıma, yeni bir kameraya, daha iyi performansa ve daha iyi bir pile sahip. Ancak iPhone 17 Pro sahipleri yükseltme yapmamalı. Akıllı telefonlar birbirine çok benziyor.
    ZONEofTECH, iPhone 18 Pro'yu 15 Pro, 16 Pro ve 17 Pro ile karşılaştırdı ve aradaki fark gerçekten göze çarpıyor. En önemli yenilik kameralarda. Yeni modelin ana kamerası f/1.48–f/4 arasında değişen diyafram açıklığına sahip. Düşük ışık koşullarında daha fazla ayrıntı yakalıyor. f/4'te akıllı telefon daha iyi arka plan ayrıntısı sunuyor. Telefoto lens artık 4x optik zoom ve 8x'e kadar optik kalite desteğiyle 48 MP çözünürlüğe sahip. Bu fark özellikle iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında belirgin. Ayrıca 18 MP'lik bir ön kamera da eklendi. Özellikler arasında deklanşör hızı, odak, diyafram ve beyaz dengesinin manuel olarak ayarlanması, 4K hızlandırılmış çekim ve yeni video özellikleri yer alıyor. Performans da iyileştirildi. Yeni modelde A20 Pro işlemci, 12 GB RAM, 7 çekirdekli GPU ve üç kat daha büyük bir buhar odası bulunuyor. Karşılaştırmalı testlerde iPhone 18 Pro, 16 Pro Max'e göre CPU'da %34-45 daha hızlı ve GPU'da iki katından fazla daha hızlı. iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında ise fark daha da büyük. Pil ömrü önemli bir avantaj haline geldi: iPhone 18 Pro'da 36 saate kadar, iPhone 18 Pro Max'te ise 45 saate kadar video oynatma süresi sunuluyor. %50 şarj yaklaşık 15 dakika sürüyor. Bu arada, başlangıç ​​fiyatı 1.199 dolara yükseldi. iPhone 15 Pro veya iPhone 16 Pro'dan yükseltme yapmak mantıklı. Yeni model farklı bir tasarıma, yeni bir kameraya, daha iyi performansa ve daha iyi bir pile sahip. Ancak iPhone 17 Pro sahipleri yükseltme yapmamalı. Akıllı telefonlar birbirine çok benziyor.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 674 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Musk, OpenAI geçmek istiyor ve yeni veri merkezi kuruyor
    Musk, OpenAI'yi yakalamak ve geçmek için yıl sonuna kadar 660.000 NVIDIA GPU'lu bir yapay zeka veri merkezi kuracak. Elon Musk'ın xAI şirketi, Memphis'teki Colossus 2 veri merkezinin işlem kapasitesini önemli ölçüde genişletmeyi planlıyor. Girişimciye göre, tesisin 2026 yılının sonuna kadar 660.000 adede kadar NVIDIA Blackwell GB300 hızlandırıcı alması bekleniyor.

    Projenin ilk aşaması (Colossus 1) halihazırda faaliyette ve öncelikle NVIDIA Hopper GPU'larını kullanıyor. Başlangıçta yaklaşık 200.000 H100 hızlandırıcıdan oluşuyordu ve daha sonra 30.000 adet NVIDIA GB200 tabanlı sistem daha eklendi. Bu nedenle, ilk tesisin mevcut konfigürasyonu yaklaşık 230.000 GPU'dan oluşmaktadır.

    İkinci aşama (Colossus 2), daha yeni NVIDIA Blackwell çözümlerine odaklanacak. Özellikle GB300, aynı Grace CPU mimarisine sahip ancak daha güçlü bir Blackwell Ultra grafik modülü içeren GB200'ün geliştirilmiş bir versiyonudur.

    Musk, xAI'nin halihazırda 440.000 adet GB300 GPU'yu kurmak için çalıştığını ve 2026 yılının sonuna kadar 220.000 hızlandırıcı daha eklenmesinin beklendiğini belirtti. Kasım ayı sonuna kadar tesiste yaklaşık 440.000 adet GPU'nun faaliyete geçeceğini ve son 220.000 adetlik partinin ise Aralık ayında tasarım kapasitesine ulaşmasının beklendiğini tahmin ediyor.

    Hesaplama altyapısının genişlemesi, xAI'nin kendi yapay zeka modellerini geliştirme ve OpenAI ve Anthropic gibi önde gelen geliştiricilerle rekabet etme planlarıyla bağlantılıdır. Musk, hızla genişleyen hesaplama kaynaklarının bir zorluk olmaya devam ettiğini belirtti. Bununla birlikte, şirketin hızlandırılmış altyapı inşası yoluyla bu açığı önemli ölçüde kapatabileceğine inanıyor.
    Musk, OpenAI'yi yakalamak ve geçmek için yıl sonuna kadar 660.000 NVIDIA GPU'lu bir yapay zeka veri merkezi kuracak. Elon Musk'ın xAI şirketi, Memphis'teki Colossus 2 veri merkezinin işlem kapasitesini önemli ölçüde genişletmeyi planlıyor. Girişimciye göre, tesisin 2026 yılının sonuna kadar 660.000 adede kadar NVIDIA Blackwell GB300 hızlandırıcı alması bekleniyor. Projenin ilk aşaması (Colossus 1) halihazırda faaliyette ve öncelikle NVIDIA Hopper GPU'larını kullanıyor. Başlangıçta yaklaşık 200.000 H100 hızlandırıcıdan oluşuyordu ve daha sonra 30.000 adet NVIDIA GB200 tabanlı sistem daha eklendi. Bu nedenle, ilk tesisin mevcut konfigürasyonu yaklaşık 230.000 GPU'dan oluşmaktadır. İkinci aşama (Colossus 2), daha yeni NVIDIA Blackwell çözümlerine odaklanacak. Özellikle GB300, aynı Grace CPU mimarisine sahip ancak daha güçlü bir Blackwell Ultra grafik modülü içeren GB200'ün geliştirilmiş bir versiyonudur. Musk, xAI'nin halihazırda 440.000 adet GB300 GPU'yu kurmak için çalıştığını ve 2026 yılının sonuna kadar 220.000 hızlandırıcı daha eklenmesinin beklendiğini belirtti. Kasım ayı sonuna kadar tesiste yaklaşık 440.000 adet GPU'nun faaliyete geçeceğini ve son 220.000 adetlik partinin ise Aralık ayında tasarım kapasitesine ulaşmasının beklendiğini tahmin ediyor. Hesaplama altyapısının genişlemesi, xAI'nin kendi yapay zeka modellerini geliştirme ve OpenAI ve Anthropic gibi önde gelen geliştiricilerle rekabet etme planlarıyla bağlantılıdır. Musk, hızla genişleyen hesaplama kaynaklarının bir zorluk olmaya devam ettiğini belirtti. Bununla birlikte, şirketin hızlandırılmış altyapı inşası yoluyla bu açığı önemli ölçüde kapatabileceğine inanıyor.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 665 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Bir kullanıcı, hazır bilgisayarında kurulu olan Core i7-12700K işlemcinin üç yıl boyunca termal macun kullanılmadan çalıştığını farkeder...
    Videocardz adlı uzmanlık yayınından gazeteciler, MohakAoki takma adıyla bilinen bir Reddit kullanıcısının hayatında meydana gelen oldukça ilginç bir olaya dikkat çekti.

    Bu kullanıcının Core i7-12700K işlemcili ve çift bileşenli sıvı soğutma sistemli önceden monte edilmiş bir oyun bilgisayarı var. Bu bilgisayar üç yıldır aktif olarak kullanılıyor ve kullanıcı bu süre zarfında herhangi bir sorun fark etmedi. Ancak, yakın zamanda bilgisayarı sökmeye ve sıvı soğutma sistemini çıkarmaya karar verdi. Bu işlem sırasında, satın alımından bu yana geçen üç yıl boyunca işlemcinin IHS ile soğutucunun temas plakası arasında herhangi bir termal arayüz olmadan çalıştığını keşfetti.

    Görünüşe göre bu, sistemin montajcısının hatasıydı. Çoğu sıvı soğutma sisteminin fabrika çıkışlı termal arayüz malzemesiyle birlikte geldiğini belirtmekte fayda var. Montajcı, işlemciye daha kaliteli bir termal macun uygulamak için bu malzemeyi çıkarmış, ancak işi tamamlamayı unutmuş gibi görünüyor.

    Bu olay, işlemcilerin doğrudan temas halinde bile IHS'den gelen ısının bir kısmının soğutucuya aktarılması sayesinde, bir süre termal arayüz olmadan da çalışabileceğini göstermektedir. Ancak bu çalışma yöntemi, ağır iş yükleri için açıkça uygun değildir. Kullanıcı, bu keşfinden sonra bilgisayarı yeniden monte edip OCCT stres testini çalıştırmayı denediğini, ancak işlemci sıcaklığının hızla 100°C'ye ulaştığını belirtti.

    Alıntıdır. Ana kaynak:
    https://videocardz.com/newz/user-discovers-his-i7-12700k-cpu-had-been-running-without-thermal-paste-for-3-years
    [b]Videocardz adlı uzmanlık yayınından gazeteciler, MohakAoki takma adıyla bilinen bir Reddit kullanıcısının hayatında meydana gelen oldukça ilginç bir olaya dikkat çekti. [/b] Bu kullanıcının Core i7-12700K işlemcili ve çift bileşenli sıvı soğutma sistemli önceden monte edilmiş bir oyun bilgisayarı var. Bu bilgisayar üç yıldır aktif olarak kullanılıyor ve kullanıcı bu süre zarfında herhangi bir sorun fark etmedi. Ancak, yakın zamanda bilgisayarı sökmeye ve sıvı soğutma sistemini çıkarmaya karar verdi. Bu işlem sırasında, satın alımından bu yana geçen üç yıl boyunca işlemcinin IHS ile soğutucunun temas plakası arasında herhangi bir termal arayüz olmadan çalıştığını keşfetti. Görünüşe göre bu, sistemin montajcısının hatasıydı. Çoğu sıvı soğutma sisteminin fabrika çıkışlı termal arayüz malzemesiyle birlikte geldiğini belirtmekte fayda var. Montajcı, işlemciye daha kaliteli bir termal macun uygulamak için bu malzemeyi çıkarmış, ancak işi tamamlamayı unutmuş gibi görünüyor. Bu olay, işlemcilerin doğrudan temas halinde bile IHS'den gelen ısının bir kısmının soğutucuya aktarılması sayesinde, bir süre termal arayüz olmadan da çalışabileceğini göstermektedir. Ancak bu çalışma yöntemi, ağır iş yükleri için açıkça uygun değildir. Kullanıcı, bu keşfinden sonra bilgisayarı yeniden monte edip OCCT stres testini çalıştırmayı denediğini, ancak işlemci sıcaklığının hızla 100°C'ye ulaştığını belirtti. Alıntıdır. Ana kaynak: https://videocardz.com/newz/user-discovers-his-i7-12700k-cpu-had-been-running-without-thermal-paste-for-3-years
    Beğen
    Haha
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 890 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Phanteks EX5, Plus ve Max ince tasarımlı kasa
    Phanteks, EX5'i her bir bileşenin ayrı ayrı yerleştirildiği "ince tasarımlı" bir kasa olarak tasarladı. Bu, benzersiz bir görünüm yaratıyor, ancak ilk testlerin gösterdiği gibi, bunun da bir bedeli var ancak alışılmadık bir şekilde, büyük meblağlar şeklinde değil. Türkiye de ne yazık ki yok şuan bulan olursa haber versin.

    EX5'in ardındaki fikir aslında oldukça basit. İşlemci, ekran kartı, güç kaynağı ve soğutucu, kasanın içindeki ayrı bölmelerde yer alıyor. Bu bölmeler arasına yerleştirilen kalıp, kuleye bir bloklar topluluğu görünümü veriyor. İç kısım ATX anakart için yer sağlarken, ekran kartı için ayrılmış fileli bölme yalnızca maksimum 3,6 yuva genişliğinde veya 73 milimetre kalınlığında bir genişletme kartının takılmasına izin veriyor.

    Bu tasarım, grafik kartının doğrudan temiz hava çekip dışarı atmasını sağlayarak mümkün olan en verimli soğutmayı garanti eder. CPU soğutucularının yüksekliği 78 milimetre ile sınırlıdır. Ancak Phanteks, kasayı hava soğutma için tasarlamamıştır.

    Tasarım, bunun yerine 360 ​​mm'lik hepsi bir arada (AIO) sıvı soğutucu kullanımını öngörüyor. Bu soğutucu anakartın yanına yerleştiriliyor ve aynı anda ekran kartının üzerinden hava çekiyor. Aktif kasa havalandırması için anakartın arkasına 120 mm'lik bir fan da yerleştiriliyor. Phanteks, sabit disk seçeneklerini dağıtmış. Bir disk anakartın arkasına, diğeri ise kasanın altındaki güç kaynağının önüne takılabiliyor.
    Phanteks, EX5'i her bir bileşenin ayrı ayrı yerleştirildiği "ince tasarımlı" bir kasa olarak tasarladı. Bu, benzersiz bir görünüm yaratıyor, ancak ilk testlerin gösterdiği gibi, bunun da bir bedeli var ancak alışılmadık bir şekilde, büyük meblağlar şeklinde değil. Türkiye de ne yazık ki yok şuan bulan olursa haber versin. EX5'in ardındaki fikir aslında oldukça basit. İşlemci, ekran kartı, güç kaynağı ve soğutucu, kasanın içindeki ayrı bölmelerde yer alıyor. Bu bölmeler arasına yerleştirilen kalıp, kuleye bir bloklar topluluğu görünümü veriyor. İç kısım ATX anakart için yer sağlarken, ekran kartı için ayrılmış fileli bölme yalnızca maksimum 3,6 yuva genişliğinde veya 73 milimetre kalınlığında bir genişletme kartının takılmasına izin veriyor. Bu tasarım, grafik kartının doğrudan temiz hava çekip dışarı atmasını sağlayarak mümkün olan en verimli soğutmayı garanti eder. CPU soğutucularının yüksekliği 78 milimetre ile sınırlıdır. Ancak Phanteks, kasayı hava soğutma için tasarlamamıştır. Tasarım, bunun yerine 360 ​​mm'lik hepsi bir arada (AIO) sıvı soğutucu kullanımını öngörüyor. Bu soğutucu anakartın yanına yerleştiriliyor ve aynı anda ekran kartının üzerinden hava çekiyor. Aktif kasa havalandırması için anakartın arkasına 120 mm'lik bir fan da yerleştiriliyor. Phanteks, sabit disk seçeneklerini dağıtmış. Bir disk anakartın arkasına, diğeri ise kasanın altındaki güç kaynağının önüne takılabiliyor.
    Beğen
    11
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 869 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • AMD, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F işlemcilerini piyasaya sürdü
    AMD, beklenmedik bir şekilde iki yeni işlemci tanıttı. Ancak bunlar esasen eski sayılır, zira Ryzen 5 7500, AM5 soketi için Raphael ailesinden Zen 4 işlemcisidir. Ryzen 5 5500F ise Vermeer serisinden Zen 3'e kadar uzanır ve AM4 soketini kullanır.

    Asus, diğerlerinin yanı sıra, masaüstü sistemler için zaten geniş olan Ryzen işlemci portföyünü tamamlayan yeni eski işlemcilerin reklamını yapıyor. Ancak, yeni Ryzen serisine hazır ifadesi ilk bakışta oldukça farklı bir şeyi ima ediyor.

    Bu isimler, AMD'nin ilgili ürün sayfalarına yönlendiriyor ve bu sayfalarda modellerin özellikleri hemen ortaya çıkıyor ve 10 Eylül "Piyasaya Sürülme Tarihi" olarak belirtiliyor.

    Ryzen 5 7500, tahmin edilebileceği gibi, üç yıl önce tanıtılan Ryzen 5 7500F'ye (inceleme) oldukça benzer , ancak aktif entegre bir GPU'ya sahip. Bu, Raphael ailesinden tanıdık, yalnızca iki CU'ya sahip, düşük performanslı Radeon GPU'dur. Altı CPU çekirdeği, 32 MB L3 önbellek, 3,7 GHz temel saat hızı ve 5,0 GHz artırılmış saat hızı ile 65 watt TDP'ye sahip olan bu modelin özellikleri, özel bir GPU'su olmayan F modeliyle neredeyse aynıdır.

    Ryzen 5 5500F'de ise durum tam tersi: Ryzen 5 5500'ün entegre GPU'sundan yoksun – "F" neredeyse her zaman eksik GPU'yu temsil eder. Ancak, saat hızları açısından da abisinden farklılık gösteriyor. AMD'nin bir hatası yoksa, temel saat hızı Ryzen 5 5500'den tam 600 MHz daha düşük, 3.0 GHz'dir. Buna karşılık, turbo saat hızının 200 MHz daha yüksek, 4.4 GHz olduğu söyleniyor. Önbellek ve TDP aynıdır. Özelliklerin doğrudan karşılaştırması bu makalenin sonundaki tabloda bulunabilir.

    BIOS güncellemeleri Ağustos ayında zaten yayınlanmıştı.

    Asus için işlemciler sürpriz değil, zira editör ekibimizin üreticinin destek sayfalarında yaptığı rastgele kontroller, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F'yi destekleyen BIOS güncellemelerinin Ağustos ayında zaten dağıtıldığını ortaya koydu. Ancak AMD'nin resmi lansmanı ancak şimdi gerçekleşti.
    AMD, beklenmedik bir şekilde iki yeni işlemci tanıttı. Ancak bunlar esasen eski sayılır, zira Ryzen 5 7500, AM5 soketi için Raphael ailesinden Zen 4 işlemcisidir. Ryzen 5 5500F ise Vermeer serisinden Zen 3'e kadar uzanır ve AM4 soketini kullanır. Asus, diğerlerinin yanı sıra, masaüstü sistemler için zaten geniş olan Ryzen işlemci portföyünü tamamlayan yeni eski işlemcilerin reklamını yapıyor. Ancak, yeni Ryzen serisine hazır ifadesi ilk bakışta oldukça farklı bir şeyi ima ediyor. Bu isimler, AMD'nin ilgili ürün sayfalarına yönlendiriyor ve bu sayfalarda modellerin özellikleri hemen ortaya çıkıyor ve 10 Eylül "Piyasaya Sürülme Tarihi" olarak belirtiliyor. Ryzen 5 7500, tahmin edilebileceği gibi, üç yıl önce tanıtılan Ryzen 5 7500F'ye (inceleme) oldukça benzer , ancak aktif entegre bir GPU'ya sahip. Bu, Raphael ailesinden tanıdık, yalnızca iki CU'ya sahip, düşük performanslı Radeon GPU'dur. Altı CPU çekirdeği, 32 MB L3 önbellek, 3,7 GHz temel saat hızı ve 5,0 GHz artırılmış saat hızı ile 65 watt TDP'ye sahip olan bu modelin özellikleri, özel bir GPU'su olmayan F modeliyle neredeyse aynıdır. Ryzen 5 5500F'de ise durum tam tersi: Ryzen 5 5500'ün entegre GPU'sundan yoksun – "F" neredeyse her zaman eksik GPU'yu temsil eder. Ancak, saat hızları açısından da abisinden farklılık gösteriyor. AMD'nin bir hatası yoksa, temel saat hızı Ryzen 5 5500'den tam 600 MHz daha düşük, 3.0 GHz'dir. Buna karşılık, turbo saat hızının 200 MHz daha yüksek, 4.4 GHz olduğu söyleniyor. Önbellek ve TDP aynıdır. Özelliklerin doğrudan karşılaştırması bu makalenin sonundaki tabloda bulunabilir. [h2]BIOS güncellemeleri Ağustos ayında zaten yayınlanmıştı.[/h2] Asus için işlemciler sürpriz değil, zira editör ekibimizin üreticinin destek sayfalarında yaptığı rastgele kontroller, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F'yi destekleyen BIOS güncellemelerinin Ağustos ayında zaten dağıtıldığını ortaya koydu. Ancak AMD'nin resmi lansmanı ancak şimdi gerçekleşti.
    Beğen
    9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 907 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Apple Watch 12 ve Ultra 4 Yeni sağlık sensörleri 60 kata kadar daha fazla şeyi algılıyor.
    Apple, Apple Watch Series 12 ve Apple Watch Ultra Series 4 ile yeni akıllı saatlerini tanıtıyor. Kalp atış hızı izleme için kullanılan sağlık sensörü önemli ölçüde geliştirildi ve artık verileri çok daha sık ve doğru bir şekilde kaydediyor. Siri ve Apple Intelligence de Apple Watch'larda yeni özellikler kazanıyor.

    Yeni sağlık sensörü kayıtları çok daha sık

    En önemli yenilik, Apple Watch Series 12 ve Ultra 4'ün alt tarafında bulunan yeni optik ve elektriksel kalp sensörlerine sahip yeni "Sağlık Algılama Sistemi"dir. Apple, bu sistem için elektrot alanını yeniden tasarladı ve genişletti. Fotodiyotlar da yeniden tasarlandı ve artık bir daire şeklinde düzenlendi. Apple'a göre, daha büyük ve daha parlak yeşil LED'ler kalp atış hızı verilerinin yakalanmasını daha da iyileştiriyor.

    Bu değişiklikler, Apple'ın artık gün boyunca her 5 saniyede bir kalp atış hızını takip ettiği anlamına geliyor; bu da önceki duruma göre 60 kat daha sık demek. Kalp atış hızı değişkenliği ise artık her 5 dakikada bir ölçülüyor; bu da önceki duruma göre 24 kat daha sık demek. Apple'a göre, yeni saatler giyilebilir cihazlar için şimdiye kadar yapılmış en doğru kalp atış hızı ölçümünü sunuyor.

    Bu sürekli, pasif ölçüm, kullanıcılara fitness ve fizyolojik durumları hakkında daha iyi bir anlayış kazandırmak ve egzersiz ve hareket için aktivite halkalarını daha hassas hale getirmek üzere tasarlanmıştır. Ek olarak, saat kadranındaki yeni kalp atış hızı göstergesi, kullanıcıların gün boyunca kalp atış hızlarını gerçek zamanlı olarak görüntülemelerine olanak tanır.

    Yeni günlük form değerlendirme sistemi, toparlanma ve antrenmana yardımcı olacak.
    Apple ayrıca her sabah bir hazır olma puanı, yani performans veya günlük form puanı da sağlayacak. Önceki gün ve geceye ait verilere dayanan bu puan, kişinin o gün dinlenmeye mi yoksa yoğun egzersize mi odaklanması gerektiğini göstermeyi amaçlıyor.

    Apple, tüm bu bilgileri yeni bir Sağlık uygulamasına entegre edecek. Bu uygulama, daha ayrıntılı analizler sunacak ve diğer özelliklerinin yanı sıra kullanıcılara gerçek yaşlarına kıyasla "Sağlık Yaşlarını" göstererek çeşitli sağlık alanlarındaki fitness seviyelerini belirtecek. Yeni Sağlık uygulaması bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek ve başlangıçta İngilizce olarak kullanıma sunulacak. Diğer diller daha sonra eklenecektir.

    Ses Tanıma özelliği, saatin mikrofonlarını kullanarak siren, alarm veya bebek ağlaması gibi sesleri algılar ve kullanıcıyı akıllı saat üzerinde uyarır. Bu özellik, işitme engelli veya işitme sorunu olan kişilerin önemli sesleri algılamasına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

    Canlı Geri Sarma özelliği ise, bir konuşmanın son 15 saniyesini sanal olarak geri sarar ve içeriği saatin ekranında özetler. Dolayısıyla, olaylar çok hızlı geliştiyse, bu özelliği kullanarak son 15 saniyenin içeriğini gözden geçirebilirsiniz. Bunu yapmak için Apple Watch'un Dijital Kurma Koluna iki kez basmanız yeterlidir.

    Siri Özeti ise, konuşmaların notlarını arka planda otomatik olarak alır ve bunları doğrudan ayrı ayrı etkinlikler halinde düzenler. Bu sayede Siri uygulamasında bir toplantının notlarını görüntüleyebilir veya bir veli-öğretmen toplantısının özetini çıkarabilirsiniz. Siri Özetleri gün boyunca otomatik olarak veya yalnızca bir programa göre, örneğin çalışma saatleriyle sınırlandırılacak şekilde kaydedilebilir. Ayrıca, konuşmaların kaydedilmesini istemiyorsanız istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz. Dahası, ses kayıtları kaydedilmez ve Apple tarafından erişilemez cihazda yalnızca özetler oluşturulur.

    Yeni Apple Watch, yeni S11 çipi

    Apple Watch Series 12 ve Apple Watch Ultra 4, özellikle akıllı saatlerdeki yeni Siri özelliklerinden dolayı S11 SoC'den performans artışı alıyor. S11'in, özellikle CPU, GPU ve NPU'sunda iPhone 18 Pro'daki A20 Pro'dan teknoloji içerdiği söyleniyor. Apple Watch Series 11 ve Ultra 3'teki S10, 2023'teki S9 ile büyük ölçüde aynı olduğundan, üç yıl sonra yeni bir çip gerçekten de gelişmiş performans vaat ediyor.

    Daha doğru adım sayımı

    S11 çipi ayrıca daha doğru adım sayımı sağlamak üzere tasarlandı. Apple, iç mekanlarda yürüyüş veya koşu egzersizleri sırasında daha hassas mesafe ölçümleri sağlamak için yeni makine öğrenimi algoritmalarıyla adım algılama özelliğini tamamen yeniledi. Apple'a göre, S11 çipi ayrıca kullanıcıların adımlarını gerçek zamanlı olarak doğrudan saat kadranında takip etmelerini sağlayan yeni Adımlar özelliğini de mümkün kılıyor.

    Daha büyük bataryalı Ultra 4

    Apple Watch Ultra 4, yukarıda bahsedilen tüm özelliklere ve yeni S11 çipine sahip olmasının yanı sıra, iki güne kadar pil ömrü sunacağı söylenen daha büyük bir bataryaya da sahip. Tıpkı Watch 12 gibi, Ultra 4'ün şarjı da eskisinden daha hızlı olacak. Apple'a göre, 15 dakikalık bir şarj, Watch 12'de 12 saate kadar ek pil ömrü için yeterli oluyor; bu da önceki modele göre %50 daha fazla.

    Apple, Watch 12'nin pil ömrünün 24 saate kadar olduğunu belirtmeye devam ediyor, ancak açık hava egzersizlerinde bu sürenin 10 saate kadar çıktığı, yani Watch 11'e göre %25 daha fazla olduğu söyleniyor.
    Apple, Apple Watch Series 12 ve Apple Watch Ultra Series 4 ile yeni akıllı saatlerini tanıtıyor. Kalp atış hızı izleme için kullanılan sağlık sensörü önemli ölçüde geliştirildi ve artık verileri çok daha sık ve doğru bir şekilde kaydediyor. Siri ve Apple Intelligence de Apple Watch'larda yeni özellikler kazanıyor. [h2]Yeni sağlık sensörü kayıtları çok daha sık[/h2] En önemli yenilik, Apple Watch Series 12 ve Ultra 4'ün alt tarafında bulunan yeni optik ve elektriksel kalp sensörlerine sahip yeni "Sağlık Algılama Sistemi"dir. Apple, bu sistem için elektrot alanını yeniden tasarladı ve genişletti. Fotodiyotlar da yeniden tasarlandı ve artık bir daire şeklinde düzenlendi. Apple'a göre, daha büyük ve daha parlak yeşil LED'ler kalp atış hızı verilerinin yakalanmasını daha da iyileştiriyor. Bu değişiklikler, Apple'ın artık gün boyunca her 5 saniyede bir kalp atış hızını takip ettiği anlamına geliyor; bu da önceki duruma göre 60 kat daha sık demek. Kalp atış hızı değişkenliği ise artık her 5 dakikada bir ölçülüyor; bu da önceki duruma göre 24 kat daha sık demek. Apple'a göre, yeni saatler giyilebilir cihazlar için şimdiye kadar yapılmış en doğru kalp atış hızı ölçümünü sunuyor. Bu sürekli, pasif ölçüm, kullanıcılara fitness ve fizyolojik durumları hakkında daha iyi bir anlayış kazandırmak ve egzersiz ve hareket için aktivite halkalarını daha hassas hale getirmek üzere tasarlanmıştır. Ek olarak, saat kadranındaki yeni kalp atış hızı göstergesi, kullanıcıların gün boyunca kalp atış hızlarını gerçek zamanlı olarak görüntülemelerine olanak tanır. Yeni günlük form değerlendirme sistemi, toparlanma ve antrenmana yardımcı olacak. Apple ayrıca her sabah bir hazır olma puanı, yani performans veya günlük form puanı da sağlayacak. Önceki gün ve geceye ait verilere dayanan bu puan, kişinin o gün dinlenmeye mi yoksa yoğun egzersize mi odaklanması gerektiğini göstermeyi amaçlıyor. Apple, tüm bu bilgileri yeni bir Sağlık uygulamasına entegre edecek. Bu uygulama, daha ayrıntılı analizler sunacak ve diğer özelliklerinin yanı sıra kullanıcılara gerçek yaşlarına kıyasla "Sağlık Yaşlarını" göstererek çeşitli sağlık alanlarındaki fitness seviyelerini belirtecek. Yeni Sağlık uygulaması bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek ve başlangıçta İngilizce olarak kullanıma sunulacak. Diğer diller daha sonra eklenecektir. Ses Tanıma özelliği, saatin mikrofonlarını kullanarak siren, alarm veya bebek ağlaması gibi sesleri algılar ve kullanıcıyı akıllı saat üzerinde uyarır. Bu özellik, işitme engelli veya işitme sorunu olan kişilerin önemli sesleri algılamasına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Canlı Geri Sarma özelliği ise, bir konuşmanın son 15 saniyesini sanal olarak geri sarar ve içeriği saatin ekranında özetler. Dolayısıyla, olaylar çok hızlı geliştiyse, bu özelliği kullanarak son 15 saniyenin içeriğini gözden geçirebilirsiniz. Bunu yapmak için Apple Watch'un Dijital Kurma Koluna iki kez basmanız yeterlidir. Siri Özeti ise, konuşmaların notlarını arka planda otomatik olarak alır ve bunları doğrudan ayrı ayrı etkinlikler halinde düzenler. Bu sayede Siri uygulamasında bir toplantının notlarını görüntüleyebilir veya bir veli-öğretmen toplantısının özetini çıkarabilirsiniz. Siri Özetleri gün boyunca otomatik olarak veya yalnızca bir programa göre, örneğin çalışma saatleriyle sınırlandırılacak şekilde kaydedilebilir. Ayrıca, konuşmaların kaydedilmesini istemiyorsanız istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz. Dahası, ses kayıtları kaydedilmez ve Apple tarafından erişilemez cihazda yalnızca özetler oluşturulur. [h3]Yeni Apple Watch, yeni S11 çipi [/h3]Apple Watch Series 12 ve Apple Watch Ultra 4, özellikle akıllı saatlerdeki yeni Siri özelliklerinden dolayı S11 SoC'den performans artışı alıyor. S11'in, özellikle CPU, GPU ve NPU'sunda iPhone 18 Pro'daki A20 Pro'dan teknoloji içerdiği söyleniyor. Apple Watch Series 11 ve Ultra 3'teki S10, 2023'teki S9 ile büyük ölçüde aynı olduğundan, üç yıl sonra yeni bir çip gerçekten de gelişmiş performans vaat ediyor. [h3]Daha doğru adım sayımı [/h3]S11 çipi ayrıca daha doğru adım sayımı sağlamak üzere tasarlandı. Apple, iç mekanlarda yürüyüş veya koşu egzersizleri sırasında daha hassas mesafe ölçümleri sağlamak için yeni makine öğrenimi algoritmalarıyla adım algılama özelliğini tamamen yeniledi. Apple'a göre, S11 çipi ayrıca kullanıcıların adımlarını gerçek zamanlı olarak doğrudan saat kadranında takip etmelerini sağlayan yeni Adımlar özelliğini de mümkün kılıyor. [h3]Daha büyük bataryalı Ultra 4 [/h3]Apple Watch Ultra 4, yukarıda bahsedilen tüm özelliklere ve yeni S11 çipine sahip olmasının yanı sıra, iki güne kadar pil ömrü sunacağı söylenen daha büyük bir bataryaya da sahip. Tıpkı Watch 12 gibi, Ultra 4'ün şarjı da eskisinden daha hızlı olacak. Apple'a göre, 15 dakikalık bir şarj, Watch 12'de 12 saate kadar ek pil ömrü için yeterli oluyor; bu da önceki modele göre %50 daha fazla. Apple, Watch 12'nin pil ömrünün 24 saate kadar olduğunu belirtmeye devam ediyor, ancak açık hava egzersizlerinde bu sürenin 10 saate kadar çıktığı, yani Watch 11'e göre %25 daha fazla olduğu söyleniyor.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • iPhone 18 Pro Max A20 Pro çip, değişken kamera diyaframı ve daha uzun pil ömrü
    Apple, iPhone 18 Pro ve iPhone 18 Pro Max için kamerayı yeniden tasarladı; alışılagelmiş plato tasarımına ve ilk kez değişken diyaframa sahip bir model sunuyor. 2nm üretim teknolojisiyle üretilen A20 Pro çipi, daha büyük bir buhar odasıyla soğutuluyor. Pil ömrü, bir iPhone'da hiç olmadığı kadar uzun ve dinamik ada boyutu küçültüldü.

    iPhone 18 Pro (Max) yeni renk seçenekleriyle geliyor: Siyah, Gümüş, Buz Mavisi ve Bordo. Apple, tanıtım etkinliğinde arka camın artık genel tasarımla daha iyi bütünleştiğini açıkladı. IP68 sertifikalı kasa alüminyumdan üretilmiştir.

    Apple A20 Pro, 2nm üretim süreci kullanılarak üretilmiştir.

    Güncellenmiş Mac mini için geliştirilen M6'nın ardından , A20 Pro, TSMC'nin en modern ve verimli 2nm üretim sürecinden çıkan ikinci Apple Silicon çipidir.

    Apple, A20 Pro için yeni CPU çekirdekleri geliştirdi ve şirket bu çekirdekleri artık "Süper Çekirdekler" olarak adlandırıyor. Apple'a göre bu çekirdekler, A19 Pro'nun klasik P çekirdeklerine göre %20 daha hızlı. İki Süper Çekirdeğe ek olarak dört Verimlilik Çekirdeği de kullanılıyor, ancak Apple bunların performans verilerini henüz paylaşmadı.

    GPU'ya bir çekirdek daha eklendi.

    Önceki A19 Pro'da bulunan maksimum altı GPU çekirdeğinin ardından, A20 Pro yaklaşık %17 daha büyük, yedi çekirdekli ve daha yüksek bellek bant genişliğine sahip bir GPU tasarımına geçiyor. Apple, her GPU çekirdeğine bir nöral hızlandırıcı ekliyor ve bunun FP8 performansını iki katına çıkardığı söyleniyor. Bu nedenle yeni GPU'nun, yerel olarak yürütülen LLM'lerden gelen yapay zeka komutlarını önemli ölçüde daha hızlı işlemesi bekleniyor.

    Etkin bir şekilde 32 çekirdeğe sahip çift sinirsel işlemci

    Ayrıca, ilk olarak M6 ile tanıtılan çift Nöral Motor da artık dahil edilerek, kullanılabilir Nöral Motor çekirdeklerinin toplam sayısı 16'dan 32'ye çıkarıldı. Bu, bulut erişimine ihtiyaç duymadan önce mümkün olduğunca çok yapay zeka görevini doğrudan akıllı telefonda işlemeyi sağlar. Nöral Motor ayrıca daha verimli hale getirildi ve artık FP8 formatını destekliyor.

    Depolama alanı, üzerinde değil, yanında yer almalıdır.

    Apple ayrıca A20 Pro'nun soğutma yöntemini, özellikle de çipin ısıyı ilk etapta nasıl dağıttığını yeniden tasarladı. Geleneksel paket içi yaklaşımda olduğu gibi DRAM'i yonga üzerine yerleştirmek yerine, artık yonganın yanına konumlandırılmış durumda; bu da hem yongadan hem de DRAM'den gelen ısının doğrudan soğutma sistemine aktarılmasını sağlıyor. İç kısımda, buhar odası artık akıllı telefonun arka yüzeyinin geniş alanlarına yayılıyor ve ısıyı tam yüzeyli bir bakır tabaka aracılığıyla arka kapağa iletiyor.

    Değişken diyafram açıklığına sahip yeni 48 MP ana kamera

    iPhone 18 Pro (Max)'in arka yüzü, üç kamera için yine karakteristik düz tasarımını sergiliyor. Bu sefer Apple, yalnızca 48MP ana kamerayı yeniden tasarlayarak değişken diyafram açıklığı ekledi. Bu, akıllı telefonun veya daha doğrusu kameranın, sensöre ne kadar ışık ulaşacağını ve odak noktasının arka plana doğru ne kadar erken veya geç kayacağını otomatik olarak belirleyebileceği anlamına geliyor. Daha küçük bir doğal (taklit edilmiş değil) diyafram açıklığı daha güçlü bir bokeh efekti üretirken, daha büyük bir diyafram açıklığı arka planda bile keskin odaklama sağlar.
    Apple, iPhone 18 Pro ve iPhone 18 Pro Max için kamerayı yeniden tasarladı; alışılagelmiş plato tasarımına ve ilk kez değişken diyaframa sahip bir model sunuyor. 2nm üretim teknolojisiyle üretilen A20 Pro çipi, daha büyük bir buhar odasıyla soğutuluyor. Pil ömrü, bir iPhone'da hiç olmadığı kadar uzun ve dinamik ada boyutu küçültüldü. iPhone 18 Pro (Max) yeni renk seçenekleriyle geliyor: Siyah, Gümüş, Buz Mavisi ve Bordo. Apple, tanıtım etkinliğinde arka camın artık genel tasarımla daha iyi bütünleştiğini açıkladı. IP68 sertifikalı kasa alüminyumdan üretilmiştir. [h2]Apple A20 Pro, 2nm üretim süreci kullanılarak üretilmiştir. [/h2]Güncellenmiş Mac mini için geliştirilen M6'nın ardından , A20 Pro, TSMC'nin en modern ve verimli 2nm üretim sürecinden çıkan ikinci Apple Silicon çipidir. Apple, A20 Pro için yeni CPU çekirdekleri geliştirdi ve şirket bu çekirdekleri artık "Süper Çekirdekler" olarak adlandırıyor. Apple'a göre bu çekirdekler, A19 Pro'nun klasik P çekirdeklerine göre %20 daha hızlı. İki Süper Çekirdeğe ek olarak dört Verimlilik Çekirdeği de kullanılıyor, ancak Apple bunların performans verilerini henüz paylaşmadı. [h2]GPU'ya bir çekirdek daha eklendi.[/h2] Önceki A19 Pro'da bulunan maksimum altı GPU çekirdeğinin ardından, A20 Pro yaklaşık %17 daha büyük, yedi çekirdekli ve daha yüksek bellek bant genişliğine sahip bir GPU tasarımına geçiyor. Apple, her GPU çekirdeğine bir nöral hızlandırıcı ekliyor ve bunun FP8 performansını iki katına çıkardığı söyleniyor. Bu nedenle yeni GPU'nun, yerel olarak yürütülen LLM'lerden gelen yapay zeka komutlarını önemli ölçüde daha hızlı işlemesi bekleniyor. [h2]Etkin bir şekilde 32 çekirdeğe sahip çift sinirsel işlemci [/h2]Ayrıca, ilk olarak M6 ile tanıtılan çift Nöral Motor da artık dahil edilerek, kullanılabilir Nöral Motor çekirdeklerinin toplam sayısı 16'dan 32'ye çıkarıldı. Bu, bulut erişimine ihtiyaç duymadan önce mümkün olduğunca çok yapay zeka görevini doğrudan akıllı telefonda işlemeyi sağlar. Nöral Motor ayrıca daha verimli hale getirildi ve artık FP8 formatını destekliyor. [h3]Depolama alanı, üzerinde değil, yanında yer almalıdır.[/h3] Apple ayrıca A20 Pro'nun soğutma yöntemini, özellikle de çipin ısıyı ilk etapta nasıl dağıttığını yeniden tasarladı. Geleneksel paket içi yaklaşımda olduğu gibi DRAM'i yonga üzerine yerleştirmek yerine, artık yonganın yanına konumlandırılmış durumda; bu da hem yongadan hem de DRAM'den gelen ısının doğrudan soğutma sistemine aktarılmasını sağlıyor. İç kısımda, buhar odası artık akıllı telefonun arka yüzeyinin geniş alanlarına yayılıyor ve ısıyı tam yüzeyli bir bakır tabaka aracılığıyla arka kapağa iletiyor. [h3]Değişken diyafram açıklığına sahip yeni 48 MP ana kamera [/h3]iPhone 18 Pro (Max)'in arka yüzü, üç kamera için yine karakteristik düz tasarımını sergiliyor. Bu sefer Apple, yalnızca 48MP ana kamerayı yeniden tasarlayarak değişken diyafram açıklığı ekledi. Bu, akıllı telefonun veya daha doğrusu kameranın, sensöre ne kadar ışık ulaşacağını ve odak noktasının arka plana doğru ne kadar erken veya geç kayacağını otomatik olarak belirleyebileceği anlamına geliyor. Daha küçük bir doğal (taklit edilmiş değil) diyafram açıklığı daha güçlü bir bokeh efekti üretirken, daha büyük bir diyafram açıklığı arka planda bile keskin odaklama sağlar.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Xiaomi 18 Fold Xring O3 işlemcili katlanabilir telefon iPhone Ultra'yı geride bırakıyor
    Xiaomi, Çin pazarı için nispeten kompakt Xiaomi 18 Fold'u tanıttı. Akıllı telefon, yarın piyasaya sürülmesi beklenen "iPhone Fold" ve Samsung'un Galaxy Z Fold 8 (inceleme) için kullandığına benzer bir form faktörüne sahip. Xiaomi 18 Fold, Xiaomi'nin yeni kendi geliştirdiği Xring O3 çipini içeriyor.

    İki ekran 5,38 inç ve 7,58 inç Xiaomi 18 Fold, kapalıyken 117,8 mm yüksekliğe, 83,6 mm genişliğe ve 10,68 mm kalınlığa sahip. Dış ekran 5,38 inç boyutunda ve 1712 x 1168 piksel çözünürlüğe sahip olup, yaklaşık 1,47:1 en boy oranına sahiptir. Xiaomi, 120 Hz'e kadar yenileme hızı, 4000 cd/m²'ye kadar parlaklık sunuyor ve AMOLED paneli, kendi geliştirdiği Xiaomi Dragon Crystal Glass 3.0 ile korunuyor.

    Açıldığında, akıllı telefonun genişliği 163,8 mm'ye ulaşırken , derinliği 5,02 mm'ye düşüyor. İç ekran 7,58 inç boyutunda ve 2364 × 1672 piksel çözünürlüğe sahip. AMOLED panel, dış ekranla aynı teknik özelliklere sahip ancak sert cam yerine esnek Ultra İnce Cam (UTG) kullanıyor.

    Telefoto lensli üçlü kamera

    Samsung Galaxy Z Fold 8 alıcıları geniş ve ultra geniş açılı lensler için iki arka kamerayla yetinmek zorunda kalırken, Xiaomi hap şeklindeki kamera modülünü üç lensle donatmayı başardı. Bu, Xiaomi'ye 23 mm'lik ana kameraya kıyasla 3,5x optik zoomlu bir telefoto lens kazandırıyor. Ana kamera 200 MP sensöre ve f/1.7 diyaframa, telefoto lens 50 MP sensöre ve f/2.8 diyaframa sahipken, ayrıca f/2.4 diyaframa sahip 50 MP ultra geniş açılı bir kamera da bulunuyor.

    24 milyar transistörlü Xring O3

    Xiaomi 18 Fold'un bir diğer ilginç özelliği de kasanın içinde gizli olanlar. Öncelikle, Xiaomi'nin Xring O1'den sonraki ikinci kendi üretimi çipi olan Xring O3 var (Xring O2 yoktu). Xiaomi, Xring O1'den 5 milyar daha fazla, yani 24 milyar transistör belirtiyor ve 3nm üretim süreciyle üretiliyor. İşlem blokları, Arm'ın mevcut ve geçen yılki IP'lerinin "karışık bir karışımı" ve bellek arayüzü iki standardı destekliyor: LPDDR5X ve LPDDR6.

    Arm C1 CPU çekirdekleri

    Xring O3'ün işlemcisi yine on çekirdeğe sahip, ancak bunlar Arm'ın C1 çekirdeklerini kullanan daha yeni nesil çekirdekler . Xring O1'in işlemcisi iki Cortex-X925 (3,9 GHz), dört Cortex-A725 (3,4 GHz), iki Cortex-A725 (1,9 GHz) ve iki Cortex-A520 (1,8 GHz) çekirdeğinden oluşuyordu. Ancak Xring O3, Xiaomi'nin "tamamen büyük çekirdekli bir işlemci" olarak adlandırdığı iki C1-Ultra (4,35 GHz), dört C1-Premium (3,6 GHz) ve dört C1-Pro (3,15 GHz) çekirdeği içeriyor. Ayrıca, doğrudan işlemci üzerinde verimli yapay zeka sağlamak için iki SME2 birimi de içeriyor.

    Xiaomi, C1-Ultra modelini kendi 2 MB L2 önbelleğiyle donatırken, C1-Premium ve C1-Pro modellerinin her birinde 1 MB önbellek bulunuyor. Ayrıca, tüm CPU kümesi için 16 MB L3 önbellek ve 16 MB sistem düzeyinde önbellek (SLC) mevcut.

    En büyük konfigürasyon için LPDDR6

    Xiaomi SoC, hem LPDDR5X hem de LPDDR6 ile uyumludur. Xiaomi, yeni bellek standardını, 16 GB LPDDR6 ve 1 TB UFS 4.1 depolama alanına sahip en üst düzey modeli için saklıyor. 16 GB/512 GB, 12 GB/512 GB ve 12 GB/256 GB varyantları ise LPDDR5X ve UFS 4.1 kullanacak.

    Yeni Arm Mali G2-Ultra NX

    Ancak GPU bloğu, Arm Mali G2-Ultra NX tabanlı C1 CPU bloğundan bir nesil daha yenidir , çünkü ikincisi henüz bu sabah tanıtılan C2 çekirdeklerini kullanmamaktadır .

    Öte yandan Arm Mali G2-Ultra NX, yepyeni "Arm CSS for Mobile 2"ye ait olup Xiaomi tarafından 16 GPU çekirdeğiyle (hepsi Işın İzleme Birimi ile ve sekizi Nöral Süper Örnekleme (NSS), Nöral Kare Hızı Yükseltme (NFRU) ve Nöral Süper Örnekleme ve Gürültü Azaltma (NSSD) için NX hızlandırıcı ile) hayata geçirildi.

    200 TOPS performanslı, tescilli 4 çekirdekli NPU

    SoC ayrıca, çekirdek başına bir tensör ve iki vektör birimi içeren kendi dört çekirdekli NPU'suna da ev sahipliği yapıyor ve 200 TOPS performans sunması bekleniyor. Xiaomi, aktivasyonların 8 bit, ağırlıkların ise 4 bit olarak hesaplandığı A8W4 formatından bahsediyor. NPU, kendi 8 MB L2 önbelleğiyle birlikte geliyor.

    6.000 mAh kapasiteli silikon-karbon pil

    Xiaomi, pil konusunda da tipik katlanabilir telefonlardaki tavizlerden kaçınarak 6.000 mAh'lik silikon-karbon pil tercih etmiş. Samsung da bu teknolojiyi kullanıyor, ancak Galaxy Z Fold 8'in pili yalnızca 4.800 mAh kapasite sunuyor. Xiaomi, %20 silikon içeriği ve 920 Wh/L enerji yoğunluğu belirtiyor. Xiaomi 18 Fold, USB-C üzerinden 67 watt veya kablosuz olarak 50 watt ile şarj edilebiliyor.
    Xiaomi, Çin pazarı için nispeten kompakt Xiaomi 18 Fold'u tanıttı. Akıllı telefon, yarın piyasaya sürülmesi beklenen "iPhone Fold" ve Samsung'un Galaxy Z Fold 8 (inceleme) için kullandığına benzer bir form faktörüne sahip. Xiaomi 18 Fold, Xiaomi'nin yeni kendi geliştirdiği Xring O3 çipini içeriyor. İki ekran 5,38 inç ve 7,58 inç Xiaomi 18 Fold, kapalıyken 117,8 mm yüksekliğe, 83,6 mm genişliğe ve 10,68 mm kalınlığa sahip. Dış ekran 5,38 inç boyutunda ve 1712 x 1168 piksel çözünürlüğe sahip olup, yaklaşık 1,47:1 en boy oranına sahiptir. Xiaomi, 120 Hz'e kadar yenileme hızı, 4000 cd/m²'ye kadar parlaklık sunuyor ve AMOLED paneli, kendi geliştirdiği Xiaomi Dragon Crystal Glass 3.0 ile korunuyor. Açıldığında, akıllı telefonun genişliği 163,8 mm'ye ulaşırken , derinliği 5,02 mm'ye düşüyor. İç ekran 7,58 inç boyutunda ve 2364 × 1672 piksel çözünürlüğe sahip. AMOLED panel, dış ekranla aynı teknik özelliklere sahip ancak sert cam yerine esnek Ultra İnce Cam (UTG) kullanıyor. [h2]Telefoto lensli üçlü kamera [/h2]Samsung Galaxy Z Fold 8 alıcıları geniş ve ultra geniş açılı lensler için iki arka kamerayla yetinmek zorunda kalırken, Xiaomi hap şeklindeki kamera modülünü üç lensle donatmayı başardı. Bu, Xiaomi'ye 23 mm'lik ana kameraya kıyasla 3,5x optik zoomlu bir telefoto lens kazandırıyor. Ana kamera 200 MP sensöre ve f/1.7 diyaframa, telefoto lens 50 MP sensöre ve f/2.8 diyaframa sahipken, ayrıca f/2.4 diyaframa sahip 50 MP ultra geniş açılı bir kamera da bulunuyor. [h3]24 milyar transistörlü Xring O3[/h3] Xiaomi 18 Fold'un bir diğer ilginç özelliği de kasanın içinde gizli olanlar. Öncelikle, Xiaomi'nin Xring O1'den sonraki ikinci kendi üretimi çipi olan Xring O3 var (Xring O2 yoktu). Xiaomi, Xring O1'den 5 milyar daha fazla, yani 24 milyar transistör belirtiyor ve 3nm üretim süreciyle üretiliyor. İşlem blokları, Arm'ın mevcut ve geçen yılki IP'lerinin "karışık bir karışımı" ve bellek arayüzü iki standardı destekliyor: LPDDR5X ve LPDDR6. [h3]Arm C1 CPU çekirdekleri[/h3] Xring O3'ün işlemcisi yine on çekirdeğe sahip, ancak bunlar Arm'ın C1 çekirdeklerini kullanan daha yeni nesil çekirdekler . Xring O1'in işlemcisi iki Cortex-X925 (3,9 GHz), dört Cortex-A725 (3,4 GHz), iki Cortex-A725 (1,9 GHz) ve iki Cortex-A520 (1,8 GHz) çekirdeğinden oluşuyordu. Ancak Xring O3, Xiaomi'nin "tamamen büyük çekirdekli bir işlemci" olarak adlandırdığı iki C1-Ultra (4,35 GHz), dört C1-Premium (3,6 GHz) ve dört C1-Pro (3,15 GHz) çekirdeği içeriyor. Ayrıca, doğrudan işlemci üzerinde verimli yapay zeka sağlamak için iki SME2 birimi de içeriyor. Xiaomi, C1-Ultra modelini kendi 2 MB L2 önbelleğiyle donatırken, C1-Premium ve C1-Pro modellerinin her birinde 1 MB önbellek bulunuyor. Ayrıca, tüm CPU kümesi için 16 MB L3 önbellek ve 16 MB sistem düzeyinde önbellek (SLC) mevcut. [h3]En büyük konfigürasyon için LPDDR6[/h3] Xiaomi SoC, hem LPDDR5X hem de LPDDR6 ile uyumludur. Xiaomi, yeni bellek standardını, 16 GB LPDDR6 ve 1 TB UFS 4.1 depolama alanına sahip en üst düzey modeli için saklıyor. 16 GB/512 GB, 12 GB/512 GB ve 12 GB/256 GB varyantları ise LPDDR5X ve UFS 4.1 kullanacak. [h3]Yeni Arm Mali G2-Ultra NX[/h3] Ancak GPU bloğu, Arm Mali G2-Ultra NX tabanlı C1 CPU bloğundan bir nesil daha yenidir , çünkü ikincisi henüz bu sabah tanıtılan C2 çekirdeklerini kullanmamaktadır . Öte yandan Arm Mali G2-Ultra NX, yepyeni "Arm CSS for Mobile 2"ye ait olup Xiaomi tarafından 16 GPU çekirdeğiyle (hepsi Işın İzleme Birimi ile ve sekizi Nöral Süper Örnekleme (NSS), Nöral Kare Hızı Yükseltme (NFRU) ve Nöral Süper Örnekleme ve Gürültü Azaltma (NSSD) için NX hızlandırıcı ile) hayata geçirildi. [h3]200 TOPS performanslı, tescilli 4 çekirdekli NPU[/h3] SoC ayrıca, çekirdek başına bir tensör ve iki vektör birimi içeren kendi dört çekirdekli NPU'suna da ev sahipliği yapıyor ve 200 TOPS performans sunması bekleniyor. Xiaomi, aktivasyonların 8 bit, ağırlıkların ise 4 bit olarak hesaplandığı A8W4 formatından bahsediyor. NPU, kendi 8 MB L2 önbelleğiyle birlikte geliyor. [h3]6.000 mAh kapasiteli silikon-karbon pil[/h3] Xiaomi, pil konusunda da tipik katlanabilir telefonlardaki tavizlerden kaçınarak 6.000 mAh'lik silikon-karbon pil tercih etmiş. Samsung da bu teknolojiyi kullanıyor, ancak Galaxy Z Fold 8'in pili yalnızca 4.800 mAh kapasite sunuyor. Xiaomi, %20 silikon içeriği ve 920 Wh/L enerji yoğunluğu belirtiyor. Xiaomi 18 Fold, USB-C üzerinden 67 watt veya kablosuz olarak 50 watt ile şarj edilebiliyor.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA - Monitörünüzü yükseltmek, çoğu zaman yeni bir işlemci ve ekran kartı satın almaktan daha önemli bir yükseltmedir
    Oyuncular arasında yaygın bir inanışa göre, bir bilgisayarı yükseltmenin en iyi yolu yeni bir işlemci veya ekran kartı satın almaktır.

    Ancak XDA bu görüşe katılmıyor. Uzmanlar, sistemde eski bir monitör kullanılıyorsa, bilgisayar bileşenlerini yükseltmenin istenen oyun deneyimini sağlamayabileceğini savunuyor. Bu durumda, işlemci ve grafik işlem gücünün tamamı boşa gidecek, çünkü ekran, sağladıkları çözünürlüğü ve kare hızını tam olarak görüntüleyemeyecek ve bir "darboğaz" etkisi yaratacaktır.

    Aynı zamanda, yeni monitör oyunlardaki sürükleyiciliği önemli ölçüde artırıyor; bu da başka hiçbir bilgisayar bileşeninin sağlayamayacağı bir şey. Ve bu ay, yeni bir ekran satın almak için en iyi zaman, çünkü fiyatları hala makul seviyede, diğer bilgisayar bileşenlerinin fiyatları ise önemli ölçüde arttı.

    Alıntıdır, ana kaynak:
    https://www.xda-developers.com/the-single-best-pc-upgrade-i-made-wasnt-a-new-cpu-or-gpu/
    Oyuncular arasında yaygın bir inanışa göre, bir bilgisayarı yükseltmenin en iyi yolu yeni bir işlemci veya ekran kartı satın almaktır. Ancak XDA bu görüşe katılmıyor. Uzmanlar, sistemde eski bir monitör kullanılıyorsa, bilgisayar bileşenlerini yükseltmenin istenen oyun deneyimini sağlamayabileceğini savunuyor. Bu durumda, işlemci ve grafik işlem gücünün tamamı boşa gidecek, çünkü ekran, sağladıkları çözünürlüğü ve kare hızını tam olarak görüntüleyemeyecek ve bir "darboğaz" etkisi yaratacaktır. Aynı zamanda, yeni monitör oyunlardaki sürükleyiciliği önemli ölçüde artırıyor; bu da başka hiçbir bilgisayar bileşeninin sağlayamayacağı bir şey. Ve bu ay, yeni bir ekran satın almak için en iyi zaman, çünkü fiyatları hala makul seviyede, diğer bilgisayar bileşenlerinin fiyatları ise önemli ölçüde arttı. Alıntıdır, ana kaynak: https://www.xda-developers.com/the-single-best-pc-upgrade-i-made-wasnt-a-new-cpu-or-gpu/
    Beğen
    9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 568 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA, işlemcilerle ilgili artık inanılmaması gereken 5 efsaneyi sıralar...
    İşlemcilerle ilgili bazı eski fikirler, kullanıcıların fazla para ödemesine veya tamamen güvenli olan ayarlardan çekinmesine neden olmaya devam ediyor.

    İlk efsane hız aşırtma ile ilgilidir. Birçok kişi bunun tehlikeli olduğuna inanır. Ancak, doğru ayarlar ve uygun soğutma ile risk minimum düzeydedir. En kötü durumda, kararsız hız aşırtma çökmeye veya yeniden başlatmaya yol açacaktır. Ayarlar her zaman geri alınabilir. Dahası, modern işlemciler zaten agresif otomatik hızlandırma algoritmaları kullanıyor, bu nedenle manuel hız aşırtma potansiyeli sınırlıdır.

    Voltaj düşürmenin performansı düşürdüğü de yaygın bir yanılgıdır. Aksine, voltajı düşürmek ısıyı ve güç tüketimini azaltır. Bu, işlemcinin daha uzun süre yüksek frekansta çalışmasını sağlar. Bazı senaryolarda, ortalama performansı ve %1'lik düşük FPS oranını bile iyileştirir.

    Üçüncü efsane sıvı soğutmayla ilgili. Modern işlemcilerin onlarsız yapamayacağı düşünülüyor. Gerçekte, çoğu 6 ve 8 çekirdekli işlemci için yüksek kaliteli bir hava soğutucu yeterlidir. Sıvı soğutma yalnızca en güçlü amiral gemisi işlemciler için haklı görülebilir.

    Yüksek CPU kullanımı darboğaz anlamına gelir—bu da bir başka yanlış anlama. Hayır, durum her zaman böyle değildir. Oyunlar, özellikle 1080p çözünürlükte, işlemciyi kendi başlarına yoğun bir şekilde kullanabilirler. Hem CPU hem de GPU aynı anda yüksek yük altında çalışıyorsa, sistem dengeli olabilir.

    Oyun oynamak pahalı, üst düzey bir işlemci gerektirir—bu da inanmayı bırakmamız gereken beşinci efsane. 1440p ve özellikle 4K çözünürlükte, asıl darboğaz ekran kartıdır. Bu nedenle, çoğu oyuncu için çok çekirdekli amiral gemisi işlemcilere veya X3D çiplerine aşırı para ödemenin bir anlamı yoktur. Modern bir 6 çekirdekli işlemci genellikle yeterlidir.

    Alıntıdır: Ana kaynak.
    https://www.xda-developers.com/5-outdated-myths-about-cpus-that-youre-still-falling-for/
    İşlemcilerle ilgili bazı eski fikirler, kullanıcıların fazla para ödemesine veya tamamen güvenli olan ayarlardan çekinmesine neden olmaya devam ediyor. İlk efsane hız aşırtma ile ilgilidir. Birçok kişi bunun tehlikeli olduğuna inanır. Ancak, doğru ayarlar ve uygun soğutma ile risk minimum düzeydedir. En kötü durumda, kararsız hız aşırtma çökmeye veya yeniden başlatmaya yol açacaktır. Ayarlar her zaman geri alınabilir. Dahası, modern işlemciler zaten agresif otomatik hızlandırma algoritmaları kullanıyor, bu nedenle manuel hız aşırtma potansiyeli sınırlıdır. Voltaj düşürmenin performansı düşürdüğü de yaygın bir yanılgıdır. Aksine, voltajı düşürmek ısıyı ve güç tüketimini azaltır. Bu, işlemcinin daha uzun süre yüksek frekansta çalışmasını sağlar. Bazı senaryolarda, ortalama performansı ve %1'lik düşük FPS oranını bile iyileştirir. Üçüncü efsane sıvı soğutmayla ilgili. Modern işlemcilerin onlarsız yapamayacağı düşünülüyor. Gerçekte, çoğu 6 ve 8 çekirdekli işlemci için yüksek kaliteli bir hava soğutucu yeterlidir. Sıvı soğutma yalnızca en güçlü amiral gemisi işlemciler için haklı görülebilir. Yüksek CPU kullanımı darboğaz anlamına gelir—bu da bir başka yanlış anlama. Hayır, durum her zaman böyle değildir. Oyunlar, özellikle 1080p çözünürlükte, işlemciyi kendi başlarına yoğun bir şekilde kullanabilirler. Hem CPU hem de GPU aynı anda yüksek yük altında çalışıyorsa, sistem dengeli olabilir. Oyun oynamak pahalı, üst düzey bir işlemci gerektirir—bu da inanmayı bırakmamız gereken beşinci efsane. 1440p ve özellikle 4K çözünürlükte, asıl darboğaz ekran kartıdır. Bu nedenle, çoğu oyuncu için çok çekirdekli amiral gemisi işlemcilere veya X3D çiplerine aşırı para ödemenin bir anlamı yoktur. Modern bir 6 çekirdekli işlemci genellikle yeterlidir. Alıntıdır: Ana kaynak. https://www.xda-developers.com/5-outdated-myths-about-cpus-that-youre-still-falling-for/
    Beğen
    9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Soket-X - 2026 AMD İşlemcilerinin Her Biri 6 Dakikada Açıklandı...
    https://youtu.be/ES98qvtlAGg?si=pNvvftcaUSwZppdi
    2026 AMD İşlemcilerinin Her Biri 6 Dakikada Açıklandı
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)

    AMD Ryzen işlemci isimlerinin ne anlama geldiğini tahmin etmeyi bırakın. Ryzen 3'ten Threadripper'ın inanılmaz gücüne kadar, bu video tüm AMD ürün gamını nihayet anlamlı bir şekilde açıklıyor - pazarlama abartısı yok, aşırı karmaşık özellikler yok. Sadece benchmarklara bakmak yerine, her işlemcinin gerçek kullanımda nasıl bir his verdiğini, kimler için tasarlandığını ve 2026'da bu kafa karıştırıcı sayıları ve harfleri nasıl okuyacağınızı anlayacaksınız. Eğer Ryzen 7 9800X3D veya Ryzen Z1 gibi isimlere bakıp "bu da ne?" diye düşündüyseniz, bu video tam size göre.

    ZAMAN DAMGALARI
    0:00 - Ryzen 3 (Uygun Fiyatlı Başlangıç)
    0:29 - İsimlendirme Hilesi (Ryzen Numaralarını Nasıl Okuyabilirsiniz)
    1:00 - Soneklerin Açıklaması (X, G, F, X3D)
    1:26 - Ryzen 5 (Çoğu Kişi İçin İdeal Nokta)
    1:53 - Ryzen 7 (Akış ve Çoklu Görev)
    2:18 - Ryzen 9 (Dakikaların Önemli Olduğu Durumlar)
    2:41 - Ryzen X3D (Tartışmasız Oyun Kralı)
    3:13 - Threadripper (İnanılmaz İş İstasyonu Gücü)
    3:39 - EPYC (İnternetin Omurgası)
    3:54 - Eski Çipler (Athlon ve FX Fosilleri)
    4:12 - Ryzen AI (Dizüstü Bilgisayarların Geleceği)
    4:30 - Ryzen Z (Elinizdeki Konsollar)
    4:45 - Ryzen PRO (Kurumsal Standart)
    5:06 - Mobil İşlemci Sonekleri (U, HS, HX)
    5:50 - Gerçekten Ne Almalısınız?

    (En İyi Fiyat Performansı) KARŞILAŞTIRILAN İŞLEMCİLER: • Ryzen 3 vs 5 vs 7 vs 9 vs X3D • Bütçe, Orta Seviye ve Üst Seviye AMD CPU'lar • Dizüstü Bilgisayar Çipleri: U vs HS vs HX • Gerçekten bir Threadripper'a ihtiyacınız var mı? • Tüketici ve Sunucu İşlemcileri (EPYC) Öğrenecekleriniz: • Bir CPU'nun yaşını ve gücünü isminden anında nasıl anlayabilirsiniz • Daha fazla çekirdeğin her zaman daha iyi oyun performansı anlamına gelmemesinin nedenleri • X3D'nin kare hızlarınıza gerçekte ne yaptığı (ve neden önemli olduğu) • Ryzen AI ve yeni NPU donanımı hakkındaki gerçekler • Pil ömrü (U serisi) ve ham güç (HX) arasında nasıl seçim yapılır.
    https://youtu.be/ES98qvtlAGg?si=pNvvftcaUSwZppdi 2026 AMD İşlemcilerinin Her Biri 6 Dakikada Açıklandı (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur) [i]AMD Ryzen işlemci isimlerinin ne anlama geldiğini tahmin etmeyi bırakın. Ryzen 3'ten Threadripper'ın inanılmaz gücüne kadar, bu video tüm AMD ürün gamını nihayet anlamlı bir şekilde açıklıyor - pazarlama abartısı yok, aşırı karmaşık özellikler yok. Sadece benchmarklara bakmak yerine, her işlemcinin gerçek kullanımda nasıl bir his verdiğini, kimler için tasarlandığını ve 2026'da bu kafa karıştırıcı sayıları ve harfleri nasıl okuyacağınızı anlayacaksınız. Eğer Ryzen 7 9800X3D veya Ryzen Z1 gibi isimlere bakıp "bu da ne?" diye düşündüyseniz, bu video tam size göre. [/i] ZAMAN DAMGALARI 0:00 - Ryzen 3 (Uygun Fiyatlı Başlangıç) 0:29 - İsimlendirme Hilesi (Ryzen Numaralarını Nasıl Okuyabilirsiniz) 1:00 - Soneklerin Açıklaması (X, G, F, X3D) 1:26 - Ryzen 5 (Çoğu Kişi İçin İdeal Nokta) 1:53 - Ryzen 7 (Akış ve Çoklu Görev) 2:18 - Ryzen 9 (Dakikaların Önemli Olduğu Durumlar) 2:41 - Ryzen X3D (Tartışmasız Oyun Kralı) 3:13 - Threadripper (İnanılmaz İş İstasyonu Gücü) 3:39 - EPYC (İnternetin Omurgası) 3:54 - Eski Çipler (Athlon ve FX Fosilleri) 4:12 - Ryzen AI (Dizüstü Bilgisayarların Geleceği) 4:30 - Ryzen Z (Elinizdeki Konsollar) 4:45 - Ryzen PRO (Kurumsal Standart) 5:06 - Mobil İşlemci Sonekleri (U, HS, HX) 5:50 - Gerçekten Ne Almalısınız? [i](En İyi Fiyat Performansı) KARŞILAŞTIRILAN İŞLEMCİLER: • Ryzen 3 vs 5 vs 7 vs 9 vs X3D • Bütçe, Orta Seviye ve Üst Seviye AMD CPU'lar • Dizüstü Bilgisayar Çipleri: U vs HS vs HX • Gerçekten bir Threadripper'a ihtiyacınız var mı? • Tüketici ve Sunucu İşlemcileri (EPYC) Öğrenecekleriniz: • Bir CPU'nun yaşını ve gücünü isminden anında nasıl anlayabilirsiniz • Daha fazla çekirdeğin her zaman daha iyi oyun performansı anlamına gelmemesinin nedenleri • X3D'nin kare hızlarınıza gerçekte ne yaptığı (ve neden önemli olduğu) • Ryzen AI ve yeni NPU donanımı hakkındaki gerçekler • Pil ömrü (U serisi) ve ham güç (HX) arasında nasıl seçim yapılır.[/i]
    Soket-X -  2026 AMD İşlemcilerinin Her Biri 6 Dakikada Açıklandı...
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal