• Nytimes/Wirecutter - Oyun Monitörü Önerileri, İncelemeler. OLED-IPS Aralığı...
    Giriş: Türkçe tercüme alıntı...

    İlk OLED oyun monitörleri üç yıl önce piyasaya sürüldü ve inanılmaz kontrast ve neredeyse inanılmaz tepki süreleri sunuyordu. Ancak ilk modellerin fiyatı 1.000 dolardan fazlaydı ve stokta bulunması neredeyse imkansızdı.

    Zaman değişti. Dell, bu yılın başlarında, 240 Hz OLED ekranların muazzam kontrast ve tepki sürelerini, o eski modellerin fiyatının yarısından daha azına sunan Alienware AW2726DM'yi piyasaya sürdü . Benzer performansa sahip daha uygun fiyatlı bir oyun monitörü arıyorsanız, Dell AW2725DM, en iyi seçimimizle aynı 27 inç boyuta ve 1440p çözünürlüğe sahip, ancak OLED ekranı yok.

    Mevcut oyun monitörünüzü yükseltmek veya doğrudan en üst düzey hareket netliğine sahip bir monitöre geçmek istiyorsanız, MSI MPG 272QRF X36, bulanıklığı ve hareket bozukluklarını neredeyse tamamen ortadan kaldıran yeni bir arka ışık teknolojisine sahip. Yüksek çözünürlüklü oyunlar için ise Asus ROG Strix XG27JCG , 5K ve 1440p arasında geçiş yapmanıza olanak tanıyarak, düşük çözünürlükte yenileme hızınızı 330 Hz'e çıkarıyor.

    Önerdiğimiz her şey

    En iyi seçim
    Uygun fiyatlı bir OLED
    Dell Alienware AW2726DM

    Yükseltme seçeneği
    Etkileyici derecede net hareket
    MSI MPG 272QRF X36

    Bütçe dostu seçenek
    Uygun fiyatlı (ama ucuz olmayan) bir seçenek
    Dell Alienware AW2725DM

    Yüksek çözünürlüklü oyunlar için en iyisi
    Asus ROG Strix XG27JCG

    En iyi seçim

    En iyi seçim ,uygun fiyatlı bir OLEDDell Alienware AW2726DM
    Dell Alienware AW2726DM
    Bu OLED ekran, neredeyse sonsuz kontrast ve keskin hareket özelliğiyle, ekstra işlem gücüne ihtiyaç duymadan oyunlarınızı hayata geçiriyor. Ayrıca, neredeyse anlık tepki süreleri sayesinde, düşmanlar ekranınızda hızla hareket ederken çok daha az bulanıklık göreceksiniz.

    Çözünürlük: 2560×1440 | Yenileme hızı: 240 Hz | Bağlantı noktaları: iki HDMI, bir DisplayPort 1.4 | USB-C şarj: yok | USB hub: yok

    Dell Alienware AW2726DM, en uygun fiyata en iyi renk, kontrast ve hareket netliği kombinasyonunu sunuyor. Bu kategorilerin hiçbirinde test ettiğimiz en iyi monitör olmasa da, hepsinde şaşırtıcı derecede iyi performans göstererek, 500 dolar veya daha fazla harcamadan yeni OLED teknolojisini denemek için harika bir yol sunuyor. Dell, bu kadar uygun bir fiyat elde etmek için bazı noktalarda taviz vermiş; bu nedenle diğer OLED'ler kadar parlak değil, çevre birimleri için USB bağlantı noktası yok ve standı monitöre vidalamanız gerekiyor. Dell'in diğer monitörleriyle aynı üç yıllık garantiye sahip ve bu garanti, ekran yanması gibi OLED'lerle ilgili sorunlara karşı özel koruma içeriyor.

    ...

    Diğer marka ve modellere ait inceleme ve öneriler, kaynak resmi sitesi:
    https://www.nytimes.com/wirecutter/reviews/best-gaming-monitor/

    Alienware - AW2726DM 27" QD-OLED QHD 240Hz 0.03ms FreeSync Premium Pro Gaming Monitor
    BESTBUY kullanıcı yorumları:
    https://www.bestbuy.com/product/alienware-aw2726dm-27-qd-oled-qhd-240hz-0-03ms-freesync-premium-pro-gaming-monitor-with-hdr-hdmi-displayport-black/J3K4L6WZQ6?irclickid=RIKXexWmRxyZUpmwXd28cyGMUkrxJpWRl3Nw2I0&irgwc=1&afsrc=1&ref=198&loc=The%20WireCutter&acampID=&mpid=197432&affgroup=%22Content%22






    Giriş: Türkçe tercüme alıntı... İlk OLED oyun monitörleri üç yıl önce piyasaya sürüldü ve inanılmaz kontrast ve neredeyse inanılmaz tepki süreleri sunuyordu. Ancak ilk modellerin fiyatı 1.000 dolardan fazlaydı ve stokta bulunması neredeyse imkansızdı. Zaman değişti. Dell, bu yılın başlarında, 240 Hz OLED ekranların muazzam kontrast ve tepki sürelerini, o eski modellerin fiyatının yarısından daha azına sunan Alienware AW2726DM'yi piyasaya sürdü . Benzer performansa sahip daha uygun fiyatlı bir oyun monitörü arıyorsanız, Dell AW2725DM, en iyi seçimimizle aynı 27 inç boyuta ve 1440p çözünürlüğe sahip, ancak OLED ekranı yok. Mevcut oyun monitörünüzü yükseltmek veya doğrudan en üst düzey hareket netliğine sahip bir monitöre geçmek istiyorsanız, MSI MPG 272QRF X36, bulanıklığı ve hareket bozukluklarını neredeyse tamamen ortadan kaldıran yeni bir arka ışık teknolojisine sahip. Yüksek çözünürlüklü oyunlar için ise Asus ROG Strix XG27JCG , 5K ve 1440p arasında geçiş yapmanıza olanak tanıyarak, düşük çözünürlükte yenileme hızınızı 330 Hz'e çıkarıyor. [b]Önerdiğimiz her şey[/b] En iyi seçim Uygun fiyatlı bir OLED Dell Alienware AW2726DM Yükseltme seçeneği Etkileyici derecede net hareket MSI MPG 272QRF X36 Bütçe dostu seçenek Uygun fiyatlı (ama ucuz olmayan) bir seçenek Dell Alienware AW2725DM Yüksek çözünürlüklü oyunlar için en iyisi Asus ROG Strix XG27JCG [b]En iyi seçim[/b] En iyi seçim ,uygun fiyatlı bir OLEDDell Alienware AW2726DM Dell Alienware AW2726DM Bu OLED ekran, neredeyse sonsuz kontrast ve keskin hareket özelliğiyle, ekstra işlem gücüne ihtiyaç duymadan oyunlarınızı hayata geçiriyor. Ayrıca, neredeyse anlık tepki süreleri sayesinde, düşmanlar ekranınızda hızla hareket ederken çok daha az bulanıklık göreceksiniz. Çözünürlük: 2560×1440 | Yenileme hızı: 240 Hz | Bağlantı noktaları: iki HDMI, bir DisplayPort 1.4 | USB-C şarj: yok | USB hub: yok Dell Alienware AW2726DM, en uygun fiyata en iyi renk, kontrast ve hareket netliği kombinasyonunu sunuyor. Bu kategorilerin hiçbirinde test ettiğimiz en iyi monitör olmasa da, hepsinde şaşırtıcı derecede iyi performans göstererek, 500 dolar veya daha fazla harcamadan yeni OLED teknolojisini denemek için harika bir yol sunuyor. Dell, bu kadar uygun bir fiyat elde etmek için bazı noktalarda taviz vermiş; bu nedenle diğer OLED'ler kadar parlak değil, çevre birimleri için USB bağlantı noktası yok ve standı monitöre vidalamanız gerekiyor. Dell'in diğer monitörleriyle aynı üç yıllık garantiye sahip ve bu garanti, ekran yanması gibi OLED'lerle ilgili sorunlara karşı özel koruma içeriyor. ... Diğer marka ve modellere ait inceleme ve öneriler, kaynak resmi sitesi: https://www.nytimes.com/wirecutter/reviews/best-gaming-monitor/ Alienware - AW2726DM 27" QD-OLED QHD 240Hz 0.03ms FreeSync Premium Pro Gaming Monitor BESTBUY kullanıcı yorumları: https://www.bestbuy.com/product/alienware-aw2726dm-27-qd-oled-qhd-240hz-0-03ms-freesync-premium-pro-gaming-monitor-with-hdr-hdmi-displayport-black/J3K4L6WZQ6?irclickid=RIKXexWmRxyZUpmwXd28cyGMUkrxJpWRl3Nw2I0&irgwc=1&afsrc=1&ref=198&loc=The%20WireCutter&acampID=&mpid=197432&affgroup=%22Content%22
    Beğen
    7
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 276 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Kablosuz kulaklıklar için radyo mu yoksa Bluetooth mu daha iyi?
    Kablosuz kulaklıkların kullanım amacına ve koşullarına bağlıdır.

    Bluetooth'un Avantajları:
    • Çok yönlülük. Bluetooth, neredeyse tüm modern cihazlara entegre edilmiştir: akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve birçok televizyon. Bağlantı hızlı ve kolaydır, genellikle insan müdahalesi olmadan tamamen otomatik olarak gerçekleşir.
    • Ek cihaz gerekmez. Bağlı cihazlarda Bluetooth varsa, ek ekipmana ihtiyaç duyulmaz.
    • Radyo kanalının avantajları:
    • Düşük gecikme süresi. Radyo kanalları genellikle minimum gecikme süresine sahiptir. Bu, oyun ve profesyonel ses çalışmaları gibi anında yanıt gerektiren senaryolar için önemli bir avantajdır.
    • Kararlılık. Çok sayıda bağlı cihazın (Wi-Fi, Bluetooth) bulunduğu yoğun sistemlerde, radyo kanalı daha güvenilir çalışır. Daha az parazit ve daha az bağlantı kesintisi olur.
    • Menzil. Radyo, genellikle Bluetooth'tan daha uzun menzile sahiptir ve engelleri daha iyi aşar.
    Radyo ve Bluetooth arasında seçim yaparken öncelikle ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Akıllı telefondan müzik dinlemek için çok yönlü ve kullanışlı Bluetooth seçeneği idealdir.

    Gecikmeyi en aza indirmek önemliyse, örneğin oyun oynarken veya profesyonel ses çalışmalarında, radyo kanalı en uygun çözümdür. Bu nedenle birçok kablosuz kulak üstü kulaklık bu bağlantı seçeneğini sunmaktadır. Kulak içi modellerde ise radyo bağlantısı daha az yaygındır.

    Alıntıdır...
    [b]Kablosuz kulaklıkların kullanım amacına ve koşullarına bağlıdır.[/b] Bluetooth'un Avantajları: [ul] [li]Çok yönlülük. Bluetooth, neredeyse tüm modern cihazlara entegre edilmiştir: akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve birçok televizyon. Bağlantı hızlı ve kolaydır, genellikle insan müdahalesi olmadan tamamen otomatik olarak gerçekleşir.[/li] [li]Ek cihaz gerekmez. Bağlı cihazlarda Bluetooth varsa, ek ekipmana ihtiyaç duyulmaz.[/li] [li]Radyo kanalının avantajları:[/li] [/ul] [ul] [li]Düşük gecikme süresi. Radyo kanalları genellikle minimum gecikme süresine sahiptir. Bu, oyun ve profesyonel ses çalışmaları gibi anında yanıt gerektiren senaryolar için önemli bir avantajdır.[/li] [li]Kararlılık. Çok sayıda bağlı cihazın (Wi-Fi, Bluetooth) bulunduğu yoğun sistemlerde, radyo kanalı daha güvenilir çalışır. Daha az parazit ve daha az bağlantı kesintisi olur.[/li] [li]Menzil. Radyo, genellikle Bluetooth'tan daha uzun menzile sahiptir ve engelleri daha iyi aşar.[/li] [/ul] Radyo ve Bluetooth arasında seçim yaparken öncelikle ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Akıllı telefondan müzik dinlemek için çok yönlü ve kullanışlı Bluetooth seçeneği idealdir. Gecikmeyi en aza indirmek önemliyse, örneğin oyun oynarken veya profesyonel ses çalışmalarında, radyo kanalı en uygun çözümdür. Bu nedenle birçok kablosuz kulak üstü kulaklık bu bağlantı seçeneğini sunmaktadır. Kulak içi modellerde ise radyo bağlantısı daha az yaygındır. Alıntıdır...
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 188 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Teknoloji meraklıları DLSS 5'in sızdırılmış bir sürümünü piyasaya sürmeyi başardılar

    Teknoloji meraklıları, DLSS 5'in sızdırılmış bir sürümünü piyasaya sürmeyi başardılar ve bu sürüm Control oyununda zaten test edildi.

    Birkaç saat önce, erken erişime açılan NBA 2K27 oyununun DLSS 5 nöral görüntü işleme teknolojisi için bir DLL dosyası içerdiğine dair haberler internette yayılmaya başladı.

    RenoDX modlama topluluğunun üyelerinin, bu dosyayı kullanarak popüler aksiyon macera oyunu Control'de DLSS 5'i etkinleştirmenin bir yolunu buldukları ortaya çıktı.

    Şu anda yapay zekâ destekli sinirsel işleme modeli yalnızca karakter modellerine uygulanıyor. Her biri farklı bir nihai görüntü üreten yedi farklı görsel stile sahip. Ve mod yapımcılarının sağladığı ekran görüntülerine bakılırsa, DLSS 5'i etkinleştirmek karakterlerin görünümünü belirgin şekilde değiştiriyor.

    Ancak, meraklılar modifikasyonun mevcut sürümünde bir dizi sorun olduğunu belirtiyor. HDR düzgün çalışmıyor ve oyunun DLSS 5 ile performansı oldukça yetersiz. GeForce RTX 5070 Ti'ye sahip bir sistemde bu teknolojiyi etkinleştirmek, 4K performansını %50'ye kadar düşürüyor ve oyunu neredeyse oynanamaz hale getiriyor.

    Mod geliştiricileri ayrıca yapay zeka modelinin şaşırtıcı derecede az veri gerektirdiğini de belirtti. DLSS yükseltici ile aynı giriş parametrelerini kullanıyor. Ancak, sinirsel işleme aşaması grafik işlem hattının sonlarında gerçekleşiyor ve görüntü yükseltildikten sonra başlıyor. Bununla birlikte, meraklılar DLSS 5 dosyalarını incelemeye devam etmeyi planlıyor. Mevcut teknoloji sürümündeki bazı sorunları giderebilmeleri ve diğer oyunlarda çalışmasını sağlayabilmeleri mümkün.
    [h3]Teknoloji meraklıları, DLSS 5'in sızdırılmış bir sürümünü piyasaya sürmeyi başardılar ve bu sürüm Control oyununda zaten test edildi.[/h3] Birkaç saat önce, erken erişime açılan NBA 2K27 oyununun DLSS 5 nöral görüntü işleme teknolojisi için bir DLL dosyası içerdiğine dair haberler internette yayılmaya başladı. RenoDX modlama topluluğunun üyelerinin, bu dosyayı kullanarak popüler aksiyon macera oyunu Control'de DLSS 5'i etkinleştirmenin bir yolunu buldukları ortaya çıktı. Şu anda yapay zekâ destekli sinirsel işleme modeli yalnızca karakter modellerine uygulanıyor. Her biri farklı bir nihai görüntü üreten yedi farklı görsel stile sahip. Ve mod yapımcılarının sağladığı ekran görüntülerine bakılırsa, DLSS 5'i etkinleştirmek karakterlerin görünümünü belirgin şekilde değiştiriyor. Ancak, meraklılar modifikasyonun mevcut sürümünde bir dizi sorun olduğunu belirtiyor. HDR düzgün çalışmıyor ve oyunun DLSS 5 ile performansı oldukça yetersiz. GeForce RTX 5070 Ti'ye sahip bir sistemde bu teknolojiyi etkinleştirmek, 4K performansını %50'ye kadar düşürüyor ve oyunu neredeyse oynanamaz hale getiriyor. Mod geliştiricileri ayrıca yapay zeka modelinin şaşırtıcı derecede az veri gerektirdiğini de belirtti. DLSS yükseltici ile aynı giriş parametrelerini kullanıyor. Ancak, sinirsel işleme aşaması grafik işlem hattının sonlarında gerçekleşiyor ve görüntü yükseltildikten sonra başlıyor. Bununla birlikte, meraklılar DLSS 5 dosyalarını incelemeye devam etmeyi planlıyor. Mevcut teknoloji sürümündeki bazı sorunları giderebilmeleri ve diğer oyunlarda çalışmasını sağlayabilmeleri mümkün.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 708 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • GSMArena anket sonuçları - Tuşlu cep telefonları geri döndü ve popülerlik kazanıyor
    GSMArena, ziyaretçileri arasında tuşlu telefonlar konusuyla ilgili bir anket yaptı. Sonuçlar oldukça beklenmedikti.

    Tuşlu telefonların devri çoktan geçmiş gibi görünse de, yakın zamanda yapılan bir anket bunun aksini gösteriyor. Ankete katılanların üçte biri bu tür cihazları en azından ara sıra kullanıyor. Hatta bazıları bunları tek cihazları olarak kullanıyor. Bazıları ise akıllı telefonlarından vazgeçmeyi ciddi olarak düşünüyor.

    Tuşlu telefonları kimler kullanıyor ve neden? En yaygın kullanım alanı, iş, seyahat veya yedek SIM kart için ek bir telefon olarak kullanılmasıdır. Çift SIM desteği olsa bile, ayrı bir cihaz daha fazla esneklik sunar.

    Ayrıca, birçok insan için aramalar ve SMS'ler yeterlidir. Ek uygulamalara, bildirimlere veya karmaşık ayarlara gerek yoktur.

    Gizlilik de birçok kişi için önemlidir. Akıllı telefonlar çok büyük miktarda kişisel veri toplar. Sınırlı işlevselliğe sahip bir özellikli telefon, uygulamaların gizliliğinizi ihlal etmesini önler.

    Tuşlu telefonlar ayrıca dijital detoks için, özellikle sosyal medya bağımlılığı ve sonsuz kaydırma alışkanlığıyla mücadele etmek amacıyla da kullanılmaktadır. Modern modellerin üreticileri bu yönü aktif olarak teşvik etmektedir.

    Fiyat, pil ömrü ve tasarım daha az sıklıkla dile getirildi. Ancak bazıları için bu faktörler de önemlidir.

    Elbette, herkes akıllı telefonundan vazgeçmeyi göze alamaz. Bazı ülkelerde bu bir zorunluluk haline geldi. Mesajlaşma uygulamaları aile ve müşterilerle iletişim kurmak için vazgeçilmezdir ve insanlar devlet hizmetlerine akıllı telefonlar aracılığıyla erişirler. Bununla birlikte, bazı katılımcılar sadece tuşlu bir telefonla idare edebiliyorlar.

    Bir şekilde tuşlu telefonlar varlığını sürdürüyor. Ve birçok kişi için bu, zorunlu bir uzlaşma değil, bilinçli bir tercih haline geliyor.


    [i]GSMArena, ziyaretçileri arasında tuşlu telefonlar konusuyla ilgili bir anket yaptı. Sonuçlar oldukça beklenmedikti. Tuşlu telefonların devri çoktan geçmiş gibi görünse de, yakın zamanda yapılan bir anket bunun aksini gösteriyor. Ankete katılanların üçte biri bu tür cihazları en azından ara sıra kullanıyor. Hatta bazıları bunları tek cihazları olarak kullanıyor. Bazıları ise akıllı telefonlarından vazgeçmeyi ciddi olarak düşünüyor. Tuşlu telefonları kimler kullanıyor ve neden? En yaygın kullanım alanı, iş, seyahat veya yedek SIM kart için ek bir telefon olarak kullanılmasıdır. Çift SIM desteği olsa bile, ayrı bir cihaz daha fazla esneklik sunar. Ayrıca, birçok insan için aramalar ve SMS'ler yeterlidir. Ek uygulamalara, bildirimlere veya karmaşık ayarlara gerek yoktur. Gizlilik de birçok kişi için önemlidir. Akıllı telefonlar çok büyük miktarda kişisel veri toplar. Sınırlı işlevselliğe sahip bir özellikli telefon, uygulamaların gizliliğinizi ihlal etmesini önler. Tuşlu telefonlar ayrıca dijital detoks için, özellikle sosyal medya bağımlılığı ve sonsuz kaydırma alışkanlığıyla mücadele etmek amacıyla da kullanılmaktadır. Modern modellerin üreticileri bu yönü aktif olarak teşvik etmektedir. Fiyat, pil ömrü ve tasarım daha az sıklıkla dile getirildi. Ancak bazıları için bu faktörler de önemlidir. Elbette, herkes akıllı telefonundan vazgeçmeyi göze alamaz. Bazı ülkelerde bu bir zorunluluk haline geldi. Mesajlaşma uygulamaları aile ve müşterilerle iletişim kurmak için vazgeçilmezdir ve insanlar devlet hizmetlerine akıllı telefonlar aracılığıyla erişirler. Bununla birlikte, bazı katılımcılar sadece tuşlu bir telefonla idare edebiliyorlar. Bir şekilde tuşlu telefonlar varlığını sürdürüyor. Ve birçok kişi için bu, zorunlu bir uzlaşma değil, bilinçli bir tercih haline geliyor.[/i]
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 734 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PC Centric, Ağustos 2026 için En İyi OLED Oyun Monitörlerini Açıkladı
    https://youtu.be/Dzr4DFVqXoI?si=EQ5Kyu240gHXWcfx
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)

    En iyi OLED monitör hangisi ve 2026'nın en iyi oyun monitörü hangisi? W-OLED mi yoksa QD OLED mi? 4K, 1440p mi yoksa ultra geniş mi? 240Hz, 360Hz mi yoksa 500Hz mi? Oyun PC'niz, PS5 Pro ve Xbox Series X için 2026 oyun monitörü satın alma rehberi

    Bir uzman, oyuncular ve e-spor sporcuları için en dengeli modellerin bir listesini sundu.

    YouTube kanalı PC Centric'in yazarı, Ağustos 2026 itibarıyla en iyi OLED monitörlerin bir sıralamasını derledi. Uzman, çeşitli fiyat segmentleri ve kullanım senaryoları için modelleri analiz etti.

    AOC Agon Pro AG276QZD2
    AOC Agon Pro AG276QZD2, uygun fiyatlı segmentte lider olarak kabul ediliyor. Bu monitör, 2560 × 1440 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip 26,7 inç QD-OLED panele sahip. Ekran parlaklığı 1000 nit'e kadar çıkıyor.

    Uzman, alternatif olarak ASUS Strix XG27AQDMES veya Alienware AW2726DM modellerini değerlendirmeyi öneriyor.

    ASUS ROG Strix XG27AQWMG
    Orta segmentte, uzman, parlak WOLED ekranı, 2560 x 1440 çözünürlüğü ve 280 Hz yenileme hızıyla ASUS ROG Strix XG27AQWMG'yi en iyi seçenek olarak değerlendiriyor. 1400 nit'e kadar tepe parlaklık sunan bu model, önceki modellere göre daha parlak bir görüntü sağlıyor.

    Alternatif olarak, blog yazarı mat yüzeyli GIGABYTE MO27Q2'yi öneriyor; bu monitör parlak ortamlardaki yansımalarla daha iyi başa çıkıyor.

    MSI MAG 272QP QD-OLED X50
    PC Centric, profesyonel oyuncular için iki modeli öne çıkarıyor: 500 Hz yenileme hızına sahip MSI MAG 272QP QD-OLED X50 ve 540 Hz yenileme hızına ve Tandem teknolojisine sahip ASUS ROG Swift PG27AQWP-W.

    Her iki monitörün de çözünürlüğü 2560 × 1440 piksel, ancak ASUS modelinin görüntüsü daha parlak.

    ASUS PG32UCDM
    32 inç monitörler arasında amiral gemisi ASUS PG32UCDM öne çıkıyor. 3840 × 2160 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip QD-OLED panele sahip olan monitörün maksimum parlaklığı 1000 nit'tir.

    Uzman ayrıca MSI MPG 321URX modeline daha yakından bakmayı öneriyor; %40 daha ucuz olmasına rağmen, en üst modellerden çok da aşağı kalmıyor.

    ASUS ROG Strix XG34WCMS
    ASUS ROG Strix XG34WCMS, en iyi geniş ekran çözümü olarak adlandırıldı. 34 inçlik bu monitör, Tandem RGB QD-OLED panele, 3440 x 1440 piksel çözünürlüğe, 280 Hz yenileme hızına ve 1300 nit tepe parlaklığına sahip. Blog yazarı, alternatif olarak Alienware AW3426DW'yi öneriyor, ancak bu monitör aynı özelliklere sahip değil.

    Alıntıdır...

    00:00 OLED Satın Alma Rehberi!
    01:20 OLED Nedir?
    03:42 Ama OLED Daha mı Kısık?
    05:08 Samsung Ekran vs LG Ekran
    07:32 Her OLED Eşit Değildir
    08:11 EKRAN YANMASI!?!
    10:58 Uygun Fiyatlı OLED Önerileri
    12:18 İdeal OLED Oyun Monitörleri
    13:40 500Hz+ E-Spor OLED Ekranlar
    15:56 4K OLED Ekranlar
    16:52 Panel Kaplamaları
    17:46 Ultra Geniş OLED Ekranlar
    20:34 Büyük OLED Ekranlar
    22:50 OLED Titremesi
    https://youtu.be/Dzr4DFVqXoI?si=EQ5Kyu240gHXWcfx (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur) [i]En iyi OLED monitör hangisi ve 2026'nın en iyi oyun monitörü hangisi? W-OLED mi yoksa QD OLED mi? 4K, 1440p mi yoksa ultra geniş mi? 240Hz, 360Hz mi yoksa 500Hz mi? Oyun PC'niz, PS5 Pro ve Xbox Series X için 2026 oyun monitörü satın alma rehberi [/i] Bir uzman, oyuncular ve e-spor sporcuları için en dengeli modellerin bir listesini sundu. YouTube kanalı PC Centric'in yazarı, Ağustos 2026 itibarıyla en iyi OLED monitörlerin bir sıralamasını derledi. Uzman, çeşitli fiyat segmentleri ve kullanım senaryoları için modelleri analiz etti. [b]AOC Agon Pro AG276QZD2[/b] AOC Agon Pro AG276QZD2, uygun fiyatlı segmentte lider olarak kabul ediliyor. Bu monitör, 2560 × 1440 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip 26,7 inç QD-OLED panele sahip. Ekran parlaklığı 1000 nit'e kadar çıkıyor. Uzman, alternatif olarak [b]ASUS Strix XG27AQDMES[/b] veya [b]Alienware AW2726DM[/b] modellerini değerlendirmeyi öneriyor. [b]ASUS ROG Strix XG27AQWMG[/b] Orta segmentte, uzman, parlak WOLED ekranı, 2560 x 1440 çözünürlüğü ve 280 Hz yenileme hızıyla ASUS ROG Strix XG27AQWMG'yi en iyi seçenek olarak değerlendiriyor. 1400 nit'e kadar tepe parlaklık sunan bu model, önceki modellere göre daha parlak bir görüntü sağlıyor. Alternatif olarak, blog yazarı mat yüzeyli [b]GIGABYTE MO27Q2[/b]'yi öneriyor; bu monitör parlak ortamlardaki yansımalarla daha iyi başa çıkıyor. [b]MSI MAG 272QP QD-OLED X50[/b] PC Centric, profesyonel oyuncular için iki modeli öne çıkarıyor: 500 Hz yenileme hızına sahip MSI MAG 272QP QD-OLED X50 ve 540 Hz yenileme hızına ve Tandem teknolojisine sahip ASUS ROG Swift PG27AQWP-W. Her iki monitörün de çözünürlüğü 2560 × 1440 piksel, ancak ASUS modelinin görüntüsü daha parlak. [b]ASUS PG32UCDM[/b] 32 inç monitörler arasında amiral gemisi ASUS PG32UCDM öne çıkıyor. 3840 × 2160 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip QD-OLED panele sahip olan monitörün maksimum parlaklığı 1000 nit'tir. Uzman ayrıca MSI MPG 321URX modeline daha yakından bakmayı öneriyor; %40 daha ucuz olmasına rağmen, en üst modellerden çok da aşağı kalmıyor. [b]ASUS ROG Strix XG34WCMS[/b] ASUS ROG Strix XG34WCMS, en iyi geniş ekran çözümü olarak adlandırıldı. 34 inçlik bu monitör, Tandem RGB QD-OLED panele, 3440 x 1440 piksel çözünürlüğe, 280 Hz yenileme hızına ve 1300 nit tepe parlaklığına sahip. Blog yazarı, alternatif olarak Alienware AW3426DW'yi öneriyor, ancak bu monitör aynı özelliklere sahip değil. Alıntıdır... 00:00 OLED Satın Alma Rehberi! 01:20 OLED Nedir? 03:42 Ama OLED Daha mı Kısık? 05:08 Samsung Ekran vs LG Ekran 07:32 Her OLED Eşit Değildir 08:11 EKRAN YANMASI!?! 10:58 Uygun Fiyatlı OLED Önerileri 12:18 İdeal OLED Oyun Monitörleri 13:40 500Hz+ E-Spor OLED Ekranlar 15:56 4K OLED Ekranlar 16:52 Panel Kaplamaları 17:46 Ultra Geniş OLED Ekranlar 20:34 Büyük OLED Ekranlar 22:50 OLED Titremesi
    PC Centric, Ağustos 2026 için En İyi OLED Oyun Monitörlerini Açıkladı
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 938 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • iPhone 18 modeli yine 12 GB RAM'e sahip olacak
    Jeff Pu'nun belirttiğine göre, temel iPhone 18 modeli yine 12 GB RAM'e sahip olacak.


    Temmuz ayında, saygın çevrimiçi analist Ming-Chi Kuo, temel iPhone 18 ve uygun fiyatlı iPhone 18e'nin, Pro modellerindeki 12 GB RAM yerine 9 GB RAM alacağını iddia etmişti. Aynı derecede güvenilir içeriden bilgi sahibi Jeff Pu ise farklı bir iddiada bulunuyor.

    Ona göre, temel iPhone 18, üst düzey modeller gibi 12 GB RAM'e ve tüm yeni yapay zeka tabanlı özelliklere sahip olacak. Sadece giriş seviyesi iPhone 18e, 9 GB RAM'e sahip olacak. Bu arada, mevcut iPhone 17'de 8 GB RAM bulunuyor.

    Önceki nesil Apple akıllı telefonlarından farklı olarak, iPhone 18 serisi iki aşamada tanıtılacak. İki Pro modeli ve yeni katlanabilir iPhone Ultra, Eylül 2026'da tanıtılacak. Temel iPhone 18, ikinci nesil iPhone Air ve uygun fiyatlı iPhone 18e ise 2027 baharına kadar beklemek zorunda kalacak.
    [b]Jeff Pu'nun belirttiğine göre, temel iPhone 18 modeli yine 12 GB RAM'e sahip olacak. [/b] Temmuz ayında, saygın çevrimiçi analist Ming-Chi Kuo, temel iPhone 18 ve uygun fiyatlı iPhone 18e'nin, Pro modellerindeki 12 GB RAM yerine 9 GB RAM alacağını iddia etmişti. Aynı derecede güvenilir içeriden bilgi sahibi Jeff Pu ise farklı bir iddiada bulunuyor. Ona göre, temel iPhone 18, üst düzey modeller gibi 12 GB RAM'e ve tüm yeni yapay zeka tabanlı özelliklere sahip olacak. Sadece giriş seviyesi iPhone 18e, 9 GB RAM'e sahip olacak. Bu arada, mevcut iPhone 17'de 8 GB RAM bulunuyor. Önceki nesil Apple akıllı telefonlarından farklı olarak, iPhone 18 serisi iki aşamada tanıtılacak. İki Pro modeli ve yeni katlanabilir iPhone Ultra, Eylül 2026'da tanıtılacak. Temel iPhone 18, ikinci nesil iPhone Air ve uygun fiyatlı iPhone 18e ise 2027 baharına kadar beklemek zorunda kalacak.
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 687 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Bilgisayarda Ses Kayıtlarını Ücretsiz Olarak Metne Dönüştürme Yöntemi
    https://youtu.be/FhDf_3K1PFA?si=ek-mu5DEoM7kZ8gM
    Bilgisayarda Ses Kayıtlarını Ücretsiz Olarak Metne Dönüştürme Yöntemi
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)

    Bilgisayarınızda, yükleme veya abonelik gerektirmeden, ücretsiz olarak ses dosyalarını metne dönüştürmek mi istiyorsunuz? Bu adım adım eğitimde, ses veya video dosyalarını anında metne dönüştürmek için Vibe adlı ücretsiz bir uygulamayı nasıl kullanacağınızı göstereceğim. Bu araç tamamen bilgisayarınızda çalışır, bu nedenle dosyalarınız gizli kalır ve sınırsız içeriği metne dönüştürebilirsiniz. Windows, Mac ve Linux'ta çalışır ve mevcut en doğru yapay zeka transkripsiyon modellerinden birini kullanır. Bu videoda şunları öğreneceksiniz:
    • Vibe'ı yükleyin ve ayarlayın.
    • Ses ve video dosyalarını yazıya dökün
    • Transkriptleri farklı formatlarda dışa aktarın
    • Transkriptleri otomatik olarak özetle
    • Birden fazla konuşmacıyı tespit et
    • Ses kaydını İngilizceye çevir
    Vibe Uygulaması: https://thewh1teagle.github.io/vibe/

    ZAMAN DAMGALARI
    0:00 - Giriş
    0:19 - Vibe'ı indirme ve yükleme
    0:39 - Dosyayı yazıya dökme
    1:28 - Gelişmiş seçenekler
    1:51 - Özet ve son ipuçları



    https://youtu.be/FhDf_3K1PFA?si=ek-mu5DEoM7kZ8gM Bilgisayarda Ses Kayıtlarını Ücretsiz Olarak Metne Dönüştürme Yöntemi (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur) [i]Bilgisayarınızda, yükleme veya abonelik gerektirmeden, ücretsiz olarak ses dosyalarını metne dönüştürmek mi istiyorsunuz? Bu adım adım eğitimde, ses veya video dosyalarını anında metne dönüştürmek için Vibe adlı ücretsiz bir uygulamayı nasıl kullanacağınızı göstereceğim. Bu araç tamamen bilgisayarınızda çalışır, bu nedenle dosyalarınız gizli kalır ve sınırsız içeriği metne dönüştürebilirsiniz. Windows, Mac ve Linux'ta çalışır ve mevcut en doğru yapay zeka transkripsiyon modellerinden birini kullanır. Bu videoda şunları öğreneceksiniz:[/i] [ul] [li]Vibe'ı yükleyin ve ayarlayın.[/li] [li]Ses ve video dosyalarını yazıya dökün[/li] [li]Transkriptleri farklı formatlarda dışa aktarın[/li] [li]Transkriptleri otomatik olarak özetle[/li] [li]Birden fazla konuşmacıyı tespit et[/li] [li]Ses kaydını İngilizceye çevir[/li] [/ul] Vibe Uygulaması: https://thewh1teagle.github.io/vibe/ ZAMAN DAMGALARI 0:00 - Giriş 0:19 - Vibe'ı indirme ve yükleme 0:39 - Dosyayı yazıya dökme 1:28 - Gelişmiş seçenekler 1:51 - Özet ve son ipuçları
    Bilgisayarda Ses Kayıtlarını Ücretsiz Olarak Metne Dönüştürme Yöntemi
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 811 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Arctic Xtender serisi E-ATX kasaların model ve yan cam panelleri anlamaya çalışma..
    ''Arctic Xtender bilgisayar kasası serisi resmen 12 Ağustos 2025 tarihinde piyasaya çıkmıştır.''
    E-ATX Bilgisayar Kasası.
    Resmi Site: https://www.arctic.de/en/Xtender-Series

    Ekran kartı sadece yatay montaj özellikli ve dikey montaj özellikli iki modeli bulunmaktadır.
    Bundan sonra devreye yan panel cam özelliklerine göre modeller ve renk olarak siyah-beyaz seçenekleri girmiştir.

    Arctic Xtender VG, yüksek performanslı soğutma bileşenleriyle tanınan ARCTIC markasının, dahili dikey ekran kartı montaj kiti (Vertical GPU Mount) ve özel ayna/temperli cam tasarımına sahip, E-ATX anakartları destekleyen premium sınıf bir oyuncu (gaming) bilgisayar kasasıdır
    (Yapay zeka bilgi alıntı)

    Vertical GPU Mount (VG) olmayan modellerde yan cam panele göre özellikler:

    Siyah gövdeli metal kasalarda:
    -Arctic Xtender Siyah Renkli Cam
    -Arctic Xtender Ayna Cam
    -Arctic Xtender Şeffaf Cam

    Beyaz model: Sadece bir model VG özelliği olmayan.
    -Arctic Xtender Şeffaf Cam

    VG özellikli olanlarda yine aynı şekilde devam etmekte...

    Boyutlar 529 (Uzunluk) x 231 (Genişlik) x 529 (Yükseklik) mm
    Net ağırlığı 15,4 kg : Her ne kadar yan cam panel ağırlığı arttıracak olsa da bu önemli. Metal kalınlığı hakkında biraz bilgi verir...

    Ayrıntılı teknik bilgiler ve yine bu sayfadan incelemelere ulaşılanabilinir...
    https://www.arctic.de/en/Xtender-Black-Tinted-Glass/ACPCC00015A

    https://youtu.be/j5foesHx9lM?si=6Xc-6nseciWiqvyk

    Ayrıca bakınız: - PCGH -2026'nın en iyi bilgisayar kasaları testi: Öneriler, ipuçları ve açıklamalar:
    https://www.pcgameshardware.de/Gehaeuse-Hardware-213436/Specials/Kaufberatung-FAQ-Gaming-Case-Benchtables-Midi-Big-Tower-Mini-ITX-1444335/




    [i]''Arctic Xtender bilgisayar kasası serisi resmen 12 Ağustos 2025 tarihinde piyasaya çıkmıştır.''[/i] E-ATX Bilgisayar Kasası. Resmi Site: https://www.arctic.de/en/Xtender-Series Ekran kartı sadece yatay montaj özellikli ve dikey montaj özellikli iki modeli bulunmaktadır. Bundan sonra devreye yan panel cam özelliklerine göre modeller ve renk olarak siyah-beyaz seçenekleri girmiştir. [i]A[b]rctic Xtender VG,[/b] yüksek performanslı soğutma bileşenleriyle tanınan ARCTIC markasının, [b]dahili dikey ekran kartı montaj kiti (Vertical GPU Mount)[/b] ve özel ayna/temperli cam tasarımına sahip, E-ATX anakartları destekleyen premium sınıf bir oyuncu (gaming) bilgisayar kasasıdır[/i] (Yapay zeka bilgi alıntı) [b]Vertical GPU Mount (VG) olmayan modellerde yan cam panele göre özellikler:[/b] Siyah gövdeli metal kasalarda: -Arctic Xtender Siyah Renkli Cam -Arctic Xtender Ayna Cam -Arctic Xtender Şeffaf Cam Beyaz model: Sadece bir model VG özelliği olmayan. -Arctic Xtender Şeffaf Cam [b]VG özellikli olanlarda yine aynı şekilde devam etmekte...[/b] Boyutlar 529 (Uzunluk) x 231 (Genişlik) x 529 (Yükseklik) mm Net ağırlığı 15,4 kg : Her ne kadar yan cam panel ağırlığı arttıracak olsa da bu önemli. Metal kalınlığı hakkında biraz bilgi verir... Ayrıntılı teknik bilgiler ve yine bu sayfadan incelemelere ulaşılanabilinir... https://www.arctic.de/en/Xtender-Black-Tinted-Glass/ACPCC00015A https://youtu.be/j5foesHx9lM?si=6Xc-6nseciWiqvyk Ayrıca bakınız: - PCGH -2026'nın en iyi bilgisayar kasaları testi: Öneriler, ipuçları ve açıklamalar: https://www.pcgameshardware.de/Gehaeuse-Hardware-213436/Specials/Kaufberatung-FAQ-Gaming-Case-Benchtables-Midi-Big-Tower-Mini-ITX-1444335/
    Xtender | Premium E-ATX PC Case | ARCTIC
    WWW.ARCTIC.DE
    Xtender | Premium E-ATX PC Case | ARCTIC
    Experience Premium Design and maximum Cooling | This Xtender High-End E-ATX PC Case delivers quality, functionality, and style for your ultimate build | ARCTIC
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • ASUS Anakart Fiyatlarını Yükseltti
    Şirket bu kararı, parça tedarikindeki kötüleşen duruma bağlıyor.

    ASUS, Tayvan'daki distribütörlerine anakart fiyat artışını resmi olarak bildiren ilk üreticilerden biriydi. Yeni fiyatlar bu ay yürürlüğe girecek. Bu artışın nedeni, baskılı devre kartları, VRM'ler, kapasitörler ve güç bileşenleri gibi bileşenlerde yaşanan ciddi kıtlıktır. Veri merkezleri ve yapay zeka altyapısının inşası nedeniyle bu bileşenlere olan talep artmıştır.

    Kurumsal devler, sıradan tüketicilerden önemli ölçüde daha fazla ödeme yapmaya razı olduklarından, tedarikler yeniden yönlendiriliyor ve hammadde maliyetlerinde keskin bir artış yaşanıyor. Bakır ve yüzeye monte bileşenlerde bile sorunlar gözlemleniyor. Sektör kaynakları, tüketici anakartları için baskılı devre kartlarının fiyatlarının 2026 yılına kadar en az %50 artacağını tahmin ediyor.

    ASUS'a göre, Intel Z890, Z790 ve B860 serisi anakartların fiyatları yaklaşık 3-5 dolar arttı. Orta segment B760 serisi 3-4 dolar, bütçe dostu H serisi anakartlar ise 1-2 dolar zamlandı. AMD segmentinde ise en üst düzey X870 serisi 4-8 dolar ile en büyük artışı gösterirken, B850 modelleri 3 dolar zamlandı. Daha eski AM5 600 serisi anakartlar ve bütçe dostu çözümler şimdilik değişmedi. Durumun önümüzdeki aylarda daha da kötüleşmesi bekleniyor.
    Şirket bu kararı, parça tedarikindeki kötüleşen duruma bağlıyor. ASUS, Tayvan'daki distribütörlerine anakart fiyat artışını resmi olarak bildiren ilk üreticilerden biriydi. Yeni fiyatlar bu ay yürürlüğe girecek. Bu artışın nedeni, baskılı devre kartları, VRM'ler, kapasitörler ve güç bileşenleri gibi bileşenlerde yaşanan ciddi kıtlıktır. Veri merkezleri ve yapay zeka altyapısının inşası nedeniyle bu bileşenlere olan talep artmıştır. Kurumsal devler, sıradan tüketicilerden önemli ölçüde daha fazla ödeme yapmaya razı olduklarından, tedarikler yeniden yönlendiriliyor ve hammadde maliyetlerinde keskin bir artış yaşanıyor. Bakır ve yüzeye monte bileşenlerde bile sorunlar gözlemleniyor. Sektör kaynakları, tüketici anakartları için baskılı devre kartlarının fiyatlarının 2026 yılına kadar en az %50 artacağını tahmin ediyor. ASUS'a göre, Intel Z890, Z790 ve B860 serisi anakartların fiyatları yaklaşık 3-5 dolar arttı. Orta segment B760 serisi 3-4 dolar, bütçe dostu H serisi anakartlar ise 1-2 dolar zamlandı. AMD segmentinde ise en üst düzey X870 serisi 4-8 dolar ile en büyük artışı gösterirken, B850 modelleri 3 dolar zamlandı. Daha eski AM5 600 serisi anakartlar ve bütçe dostu çözümler şimdilik değişmedi. Durumun önümüzdeki aylarda daha da kötüleşmesi bekleniyor.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 729 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Hardware Unboxed - Gelecekteki oyunlarda 8 GB ekran kartı desteği yalnızca oynanabilirlik anlamına gelecek
    Hardware Unboxed'a göre, geliştiriciler gelecekteki oyunları 8 GB belleğe sahip grafik kartlarını destekleyecek şekilde önemli ölçüde basitleştirecekler. Bu oyunlar bu modellerde çalışabilecek olsa da, kabul edilebilir bir performans garanti edilmiyor.

    YouTube kanalına göre, düşük ayarlar giderek tam anlamıyla bir optimizasyon olmaktan çıkıp, minimum sistem gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamanın resmi bir yolu haline gelecek. 8 GB ekran kartlarında aynı oyun, daha güçlü oyun bilgisayarlarına kıyasla önemli ölçüde daha kötü görünecek.

    Hardware Unboxed, sorunu 8 GB belleğe sahip ekran kartlarının yaygın kullanımına bağlıyor. Bu kapasite artık detaylı dokular, yüksek çizim mesafeleri ve zengin açık dünyalar için yeterli değil. Bazı durumlarda, 16 GB ile bile sınırlamalar ortaya çıkıyor.

    Maddi nedenlerden dolayı, geliştiriciler bu tür grafik kartlarına sahip olanları göz ardı edemezler. Tam optimizasyon ek maliyetler gerektirir, bu nedenle kanal, stüdyoların oyunun çalışmasını sağlamak için dünya unsurlarını kaldıracağını ve aydınlatma, geometri ve dokuların kalitesini düşüreceğini öngörüyor.

    Hardware Unboxed, düşük ayarların dünya detaylarını önemli ölçüde azalttığı Forza Horizon 6'yı örnek gösterdi. Bazı nesneler ve sanatsal unsurlar kayboluyor ve gölgeler de dahil olmak üzere bazı efektler devre dışı bırakılabiliyor.

    En yüksek kalitede grafikler öncelikle reklamlar için kullanılacak. Tanıtım videolarında oyun yüksek performanslı donanımlarda gösterilecekken, 8 GB ekran kartı sahipleri önemli ölçüde daha düşük görüntü kalitesi görecekler.

    Hardware Unboxed, minimum ve maksimum ayarlar arasındaki farkın giderek artacağını öngörüyor.

    https://youtu.be/fhdPItYw8vM?si=4_x1Goqv1vvSRyNs
    Oyun bilgisayarınız ne zaman çok eski sayılır?
    Hardware Unboxed'a göre, geliştiriciler gelecekteki oyunları 8 GB belleğe sahip grafik kartlarını destekleyecek şekilde önemli ölçüde basitleştirecekler. Bu oyunlar bu modellerde çalışabilecek olsa da, kabul edilebilir bir performans garanti edilmiyor. YouTube kanalına göre, düşük ayarlar giderek tam anlamıyla bir optimizasyon olmaktan çıkıp, minimum sistem gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamanın resmi bir yolu haline gelecek. 8 GB ekran kartlarında aynı oyun, daha güçlü oyun bilgisayarlarına kıyasla önemli ölçüde daha kötü görünecek. Hardware Unboxed, sorunu 8 GB belleğe sahip ekran kartlarının yaygın kullanımına bağlıyor. Bu kapasite artık detaylı dokular, yüksek çizim mesafeleri ve zengin açık dünyalar için yeterli değil. Bazı durumlarda, 16 GB ile bile sınırlamalar ortaya çıkıyor. Maddi nedenlerden dolayı, geliştiriciler bu tür grafik kartlarına sahip olanları göz ardı edemezler. Tam optimizasyon ek maliyetler gerektirir, bu nedenle kanal, stüdyoların oyunun çalışmasını sağlamak için dünya unsurlarını kaldıracağını ve aydınlatma, geometri ve dokuların kalitesini düşüreceğini öngörüyor. Hardware Unboxed, düşük ayarların dünya detaylarını önemli ölçüde azalttığı Forza Horizon 6'yı örnek gösterdi. Bazı nesneler ve sanatsal unsurlar kayboluyor ve gölgeler de dahil olmak üzere bazı efektler devre dışı bırakılabiliyor. En yüksek kalitede grafikler öncelikle reklamlar için kullanılacak. Tanıtım videolarında oyun yüksek performanslı donanımlarda gösterilecekken, 8 GB ekran kartı sahipleri önemli ölçüde daha düşük görüntü kalitesi görecekler. Hardware Unboxed, minimum ve maksimum ayarlar arasındaki farkın giderek artacağını öngörüyor. https://youtu.be/fhdPItYw8vM?si=4_x1Goqv1vvSRyNs Oyun bilgisayarınız ne zaman çok eski sayılır?
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA, 2026'nın En Büyük Bilgisayar Yükseltme Hatalarını Açıkladı: 8 GB VRAM ve 1 TB SSD Yeterli Değil
    2026 yılında, bileşen pazarı tanınmayacak kadar değişti. Bilgisayar montaj hatalarını düzeltmek artık sadece bütçenizi değil, özellikle RAM fiyat krizi ortamında sinirlerinizi de zorluyor. XDA, bir bilgisayarı yükseltirken veya sıfırdan bir sistem kurarken kaçınılması gereken bir dizi kritik hatayı belirledi.

    İlk hata depolama alanından tasarruf etmektir. 1 TB bir tuzaktır. İşletim sistemi ve modern oyunlar inanılmaz derecede büyük yer kaplar. Forza Horizon 6 ve MSFS gibi üç oyun bile 300 GB'tan fazla yer kaplıyor. Yerel yapay zeka modelleri ve yaratıcı uygulamaları da eklediğinizde, 1 TB'lık alan tükenecektir. 2 TB'lık bir depolama alanı için ödeme yapmak daha iyidir.

    İkinci nokta ise yanlış işlemci seçimi. Performans testlerinde en yüksek puanları kovalamak veya YouTuber'ların tavsiyelerine uymak kötü bir strateji. Simülatörler için sadece saat hızı değil, önbellek boyutu ve çoklu iş parçacığı da kritik öneme sahip. Ryzen 5 7600X bu tür oyunlarda kesinlikle yetersiz kalacaktır. Ryzen 7 9800X3D daha pahalı, ancak çok daha iyi. Genel performans grafiklerine değil, kullanıcının en sık oynadığı oyunlardaki performansa bakmanız gerekiyor.

    Üçüncü hata, sadece yazılım için 8 GB video belleğine sahip bir ekran kartı satın almaktır. Giriş seviyesi Blackwell 3D hızlandırıcılar (RTX 5050, RTX 5060) düşük bellek kapasitesinden muzdariptir. 8 GB, yüksek ayarlarda AAA oyunlar için yetersizdir. DLSS, RR ve MFG gibi teknolojiler ek bellek tamponlarına ihtiyaç duyar. Yetersiz VRAM, akıcı oyun deneyimi yerine yavaşlamalara ve çökmelere neden olur. Bir ekran kartı yaklaşık beş yılda bir değiştirilir ve 8 GB'lık bir model bu kadar uzun süre dayanmaz.

    Dördüncü hata ise zayıf bir anakart ve güç kaynağıdır. Anakartta tasarruf etmek size yıllarca pahalıya mal olacaktır. Tek bir M.2 yuvası, zayıf VRM ve USB4/PCIe 5.0 portlarının eksikliği yükseltme seçeneklerini kısıtlar. Güç kaynağı ise daha da büyük bir baş ağrısıdır. Değiştirmek için kasanın tamamen sökülmesi ve tüm çevre birimlerinin yeniden kablolanması gerekir. Gelecekteki kullanım için en az %30-40 güç rezervi olmalıdır.

    Alıntıdır...
    2026 yılında, bileşen pazarı tanınmayacak kadar değişti. Bilgisayar montaj hatalarını düzeltmek artık sadece bütçenizi değil, özellikle RAM fiyat krizi ortamında sinirlerinizi de zorluyor. XDA, bir bilgisayarı yükseltirken veya sıfırdan bir sistem kurarken kaçınılması gereken bir dizi kritik hatayı belirledi. İlk hata depolama alanından tasarruf etmektir. 1 TB bir tuzaktır. İşletim sistemi ve modern oyunlar inanılmaz derecede büyük yer kaplar. Forza Horizon 6 ve MSFS gibi üç oyun bile 300 GB'tan fazla yer kaplıyor. Yerel yapay zeka modelleri ve yaratıcı uygulamaları da eklediğinizde, 1 TB'lık alan tükenecektir. 2 TB'lık bir depolama alanı için ödeme yapmak daha iyidir. İkinci nokta ise yanlış işlemci seçimi. Performans testlerinde en yüksek puanları kovalamak veya YouTuber'ların tavsiyelerine uymak kötü bir strateji. Simülatörler için sadece saat hızı değil, önbellek boyutu ve çoklu iş parçacığı da kritik öneme sahip. Ryzen 5 7600X bu tür oyunlarda kesinlikle yetersiz kalacaktır. Ryzen 7 9800X3D daha pahalı, ancak çok daha iyi. Genel performans grafiklerine değil, kullanıcının en sık oynadığı oyunlardaki performansa bakmanız gerekiyor. Üçüncü hata, sadece yazılım için 8 GB video belleğine sahip bir ekran kartı satın almaktır. Giriş seviyesi Blackwell 3D hızlandırıcılar (RTX 5050, RTX 5060) düşük bellek kapasitesinden muzdariptir. 8 GB, yüksek ayarlarda AAA oyunlar için yetersizdir. DLSS, RR ve MFG gibi teknolojiler ek bellek tamponlarına ihtiyaç duyar. Yetersiz VRAM, akıcı oyun deneyimi yerine yavaşlamalara ve çökmelere neden olur. Bir ekran kartı yaklaşık beş yılda bir değiştirilir ve 8 GB'lık bir model bu kadar uzun süre dayanmaz. Dördüncü hata ise zayıf bir anakart ve güç kaynağıdır. Anakartta tasarruf etmek size yıllarca pahalıya mal olacaktır. Tek bir M.2 yuvası, zayıf VRM ve USB4/PCIe 5.0 portlarının eksikliği yükseltme seçeneklerini kısıtlar. Güç kaynağı ise daha da büyük bir baş ağrısıdır. Değiştirmek için kasanın tamamen sökülmesi ve tüm çevre birimlerinin yeniden kablolanması gerekir. Gelecekteki kullanım için en az %30-40 güç rezervi olmalıdır. Alıntıdır...
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA - 2026 yılında oyun bilgisayarı için 6 çekirdekli işlemci seçmenin dört nedenini sıralar...
    Oyun bilgisayarı toplarken bazı kişiler mümkün olduğunca çok çekirdeğe sahip bir işlemci seçmeye çalışır. XDA gazetecisi Tanveer Singh'e göre bu bir hatadır; kendisi bizzat daha fazla çekirdeğe sahip işlemcilerin istenen performans artışını sağlamadığını ve daha pahalı olduğunu keşfetmiştir.

    Singh, mevcut sistemi için Ryzen 7 5700X satın aldığında FPS artışı görmediğini ve 8 çekirdekli bir işlemci için fazla para ödemenin "dürtüsel ve pahalı bir hata" olduğunu fark ettiğini açıkladı. Bu parayla daha iyi bir soğutucu, ikinci bir SSD veya biraz daha güçlü bir güç kaynağı alınabilirdi.
    Tanvir Singh, "Dersimi aldım ve bir sonraki bilgisayarımda da 6 çekirdekli işlemci kullanacağım" diye yazıyor.
    XDA yazarı, insanların daha fazla çekirdeğe sahip modeller yerine 6 çekirdekli işlemcileri tercih etmeleri için dört neden sıraladı.

    Birinci neden: Modern 6 çekirdekli ve 8 çekirdekli işlemciler, yetenekler ve teknoloji açısından her zamankinden daha yakın.

    Sonuç olarak, daha uygun fiyatlı bir işlemci, ortalama bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceği neredeyse tüm görevleri yerine getirebilir. Örneğin, Ryzen 5 7600 veya Ryzen 5 9600X sadece oyun için uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer birçok iş yükünde de iyi performans gösterir.

    Evet, 6 çekirdekli işlemciler ağır programlarla çalışan profesyoneller için yeterli olmayabilir, ancak ortalama bir kullanıcı için bu tür işlemcilerin gücü fazlasıyla yeterlidir.

    İkinci neden: Her zaman yükseltme seçeneği mevcut, bu nedenle geleceğe yönelik rezervli bir çip satın alıp ilerleyen dönemlerde çok fazla para ödemenin pek bir anlamı yok.

    Eğer birisi 6 çekirdekli bir işlemci satın aldıysa ancak birkaç yıl sonra performansı aniden yetersiz kalırsa, 12 hatta 16 çekirdekli bir çözüme yükseltme yapabilir. Modern platformlar, özellikle AMD olanlar, yıllarca desteklendiğinden, anakartı değiştirmeden işlemciyi yükseltmek mümkündür.

    Üçüncü neden: Oyunlar, artan sistem gereksinimlerine rağmen, 6 çekirdekli işlemcilerde hala iyi çalışıyor. Bu durumun yakın gelecekte değişmesi olası görünmüyor.

    Elbette, 8 çekirdekli Ryzen X3D işlemciler bazı oyunlarda daha yüksek FPS sunuyor, ancak aynı zamanda daha pahalılar. Performans, özellikle yüksek çözünürlüklerde, büyük ölçüde ekran kartına da bağlıdır.

    Dördüncü neden: 6 çekirdekli bir işlemci kurmak, oyun performansından ödün vermeden diğer bileşenlere daha fazla para harcamanıza olanak tanır.

    Ekstra parayı daha güçlü bir ekran kartına, daha büyük bir SSD'ye veya RAM'e yatırmak daha iyidir. Ayrıca, oyuncular soğutucu masrafından da tasarruf edebilirler, çünkü modern 6 çekirdekli işlemciler oldukça serin çalışır.

    Alıntıdır...
    Oyun bilgisayarı toplarken bazı kişiler mümkün olduğunca çok çekirdeğe sahip bir işlemci seçmeye çalışır. XDA gazetecisi Tanveer Singh'e göre bu bir hatadır; kendisi bizzat daha fazla çekirdeğe sahip işlemcilerin istenen performans artışını sağlamadığını ve daha pahalı olduğunu keşfetmiştir. Singh, mevcut sistemi için Ryzen 7 5700X satın aldığında FPS artışı görmediğini ve 8 çekirdekli bir işlemci için fazla para ödemenin "dürtüsel ve pahalı bir hata" olduğunu fark ettiğini açıkladı. Bu parayla daha iyi bir soğutucu, ikinci bir SSD veya biraz daha güçlü bir güç kaynağı alınabilirdi. [quote][i]Tanvir Singh, "Dersimi aldım ve bir sonraki bilgisayarımda da 6 çekirdekli işlemci kullanacağım" diye yazıyor.[/i][/quote] XDA yazarı, insanların daha fazla çekirdeğe sahip modeller yerine 6 çekirdekli işlemcileri tercih etmeleri için dört neden sıraladı. Birinci neden: Modern 6 çekirdekli ve 8 çekirdekli işlemciler, yetenekler ve teknoloji açısından her zamankinden daha yakın. Sonuç olarak, daha uygun fiyatlı bir işlemci, ortalama bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceği neredeyse tüm görevleri yerine getirebilir. Örneğin, Ryzen 5 7600 veya Ryzen 5 9600X sadece oyun için uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer birçok iş yükünde de iyi performans gösterir. Evet, 6 çekirdekli işlemciler ağır programlarla çalışan profesyoneller için yeterli olmayabilir, ancak ortalama bir kullanıcı için bu tür işlemcilerin gücü fazlasıyla yeterlidir. İkinci neden: Her zaman yükseltme seçeneği mevcut, bu nedenle geleceğe yönelik rezervli bir çip satın alıp ilerleyen dönemlerde çok fazla para ödemenin pek bir anlamı yok. Eğer birisi 6 çekirdekli bir işlemci satın aldıysa ancak birkaç yıl sonra performansı aniden yetersiz kalırsa, 12 hatta 16 çekirdekli bir çözüme yükseltme yapabilir. Modern platformlar, özellikle AMD olanlar, yıllarca desteklendiğinden, anakartı değiştirmeden işlemciyi yükseltmek mümkündür. Üçüncü neden: Oyunlar, artan sistem gereksinimlerine rağmen, 6 çekirdekli işlemcilerde hala iyi çalışıyor. Bu durumun yakın gelecekte değişmesi olası görünmüyor. Elbette, 8 çekirdekli Ryzen X3D işlemciler bazı oyunlarda daha yüksek FPS sunuyor, ancak aynı zamanda daha pahalılar. Performans, özellikle yüksek çözünürlüklerde, büyük ölçüde ekran kartına da bağlıdır. Dördüncü neden: 6 çekirdekli bir işlemci kurmak, oyun performansından ödün vermeden diğer bileşenlere daha fazla para harcamanıza olanak tanır. Ekstra parayı daha güçlü bir ekran kartına, daha büyük bir SSD'ye veya RAM'e yatırmak daha iyidir. Ayrıca, oyuncular soğutucu masrafından da tasarruf edebilirler, çünkü modern 6 çekirdekli işlemciler oldukça serin çalışır. Alıntıdır...
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal