• Windows 11 26H2 güncellemesi 24H2 ve 25H2 sürümlerini çalıştıran tüm cihazlar için artık kullanılabilir durumda.
    Windows Update üzerinden doğrudan yeni sürüme yükseltebilirsiniz.

    Microsoft, Windows 11 26H2 güncellemesinin tam olarak kullanıma sunulduğunu resmen doğruladı. Duyuru, 21 Ekim'de güncellenmiş bir destek belgesinde yer aldı.
    Şirketten yapılan açıklamada, "Windows 11 sürüm 26H2 güncellemesi aşamalı olarak dağıtılıyor ve Windows 11'in 25H2 ve 24H2 sürümlerini çalıştıran tüm cihazlarda kullanılabilir durumda" denildi.
    "Ayarlar", "Windows Güncellemesi" ve "Güncellemeleri kontrol et" seçeneklerinden güncellemeleri kontrol edebilirsiniz. "Güncellemeleri şimdi al" seçeneğini etkinleştirirseniz, sistem otomatik olarak indirip kuracaktır.

    Microsoft, 26H2, 25H2 ve 24H2'nin aynı temel platformu kullandığını, bu nedenle bu sürümler arasında yükseltme yapmanın uyumluluk sorunlarına yol açmadığını belirtti. Resmi lansmandan sonra tam dağıtım bir aydan kısa sürdü.

    Şirket ayrıca bellek optimizasyonunun faydalarını da doğruladı. Windows 11'in yanıt verme hızı %20'ye kadar iyileşebilir. 26H2 aktivasyon paketi yalnızca 174 KB boyutundadır. Home ve Professional sürümleri 9 Ekim 2028'e kadar, Enterprise ve Education sürümleri ise 8 Ekim 2029'a kadar desteklenecektir.

    Microsoft'un önümüzdeki haftalarda, destek süresi sona ermek üzere olan cihazlara 26H2 güncellemesinin zorunlu olarak yüklenmesini başlatması bekleniyor.
    Windows Update üzerinden doğrudan yeni sürüme yükseltebilirsiniz. Microsoft, Windows 11 26H2 güncellemesinin tam olarak kullanıma sunulduğunu resmen doğruladı. Duyuru, 21 Ekim'de güncellenmiş bir destek belgesinde yer aldı. [quote]Şirketten yapılan açıklamada, "Windows 11 sürüm 26H2 güncellemesi aşamalı olarak dağıtılıyor ve Windows 11'in 25H2 ve 24H2 sürümlerini çalıştıran tüm cihazlarda kullanılabilir durumda" denildi.[/quote] "Ayarlar", "Windows Güncellemesi" ve "Güncellemeleri kontrol et" seçeneklerinden güncellemeleri kontrol edebilirsiniz. "Güncellemeleri şimdi al" seçeneğini etkinleştirirseniz, sistem otomatik olarak indirip kuracaktır. Microsoft, 26H2, 25H2 ve 24H2'nin aynı temel platformu kullandığını, bu nedenle bu sürümler arasında yükseltme yapmanın uyumluluk sorunlarına yol açmadığını belirtti. Resmi lansmandan sonra tam dağıtım bir aydan kısa sürdü. Şirket ayrıca bellek optimizasyonunun faydalarını da doğruladı. Windows 11'in yanıt verme hızı %20'ye kadar iyileşebilir. 26H2 aktivasyon paketi yalnızca 174 KB boyutundadır. Home ve Professional sürümleri 9 Ekim 2028'e kadar, Enterprise ve Education sürümleri ise 8 Ekim 2029'a kadar desteklenecektir. Microsoft'un önümüzdeki haftalarda, destek süresi sona ermek üzere olan cihazlara 26H2 güncellemesinin zorunlu olarak yüklenmesini başlatması bekleniyor.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 719 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PC Gamer'ın haberine göre, Modern Warfare 4 eski ekran kartları için oldukça rahat bir oyun; RTX 3060 Ti, DLSS açıkken 97 fps performans sunuyor.
    Call of Duty: Modern Warfare 4, yaklaşık altı yıllık GeForce RTX 3060 Ti ekran kartı için fazla zorlayıcı olmadı. PC Gamer, eski ekran kartı için en uygun ayarları belirlemek amacıyla beş grafik profilini, iki DLSS sinir ağı modelini ve 1080p ile 1440p çözünürlükleri karşılaştırdı.

    Activision, çok oyunculu modda yüksek grafik ayarlarında ve 90 fps'de oyun oynamak için önerilen ekran kartları arasına RTX 3060 Ti'ı da dahil etti. PC Gamer, bu performansı Ryzen 7 7800X3D ve 32 GB DDR5 belleğe sahip bir bilgisayarda, hikaye modunun tekrarlanabilir 30 saniyelik bir bölümünde ölçtü.

    DLSS kapalıyken 1440p çözünürlükte, grafik kartı Dengeli ayarlarda 64 fps'ye ulaştı. CNN modeliyle DLSS Kalitesi etkinleştirildiğinde performans 97 fps'ye yükselirken, %1 Düşük ayar performansı 56 fps'den 86 fps'ye çıkardı. Yayınlanan bilgilere göre, daha yeni Transformer modeli, görüntü kalitesinde neredeyse algılanamaz bir farkla 89 fps'ye ulaştı.

    1080p çözünürlükte, grafik kartı DLSS olmadan 92 fps, DLSS Kalitesi (CNN) ile ise 131 fps performans sergiledi. DMZ modunda performans daha düşüktü: 1440p'de 80-95 fps ve ölçeklendirme ile 1080p'de yaklaşık 110 fps.

    Grafik kalitesini Dengeli'den Ultra'ya yükseltmek, DLSS olmadan 1440p'de kare hızını 64'ten 48 fps'ye düşürürken, Aşırı'ya geçmek ise 43 fps'ye kadar düşürdü. Minimum ayarlar 70 fps sağladı ancak görüntü kalitesini önemli ölçüde düşürdü.

    PC Gamer, her iki çözünürlükte de DLSS Kalitesi (CNN) ile Dengeli profili öneriyor. 1440p'de çalışan 27 inç monitörler için, görüntü bulanıklığını önlemek amacıyla 1080p'ye geçilmemesini tavsiye ediyor. Ayrıntı Kalitesini Yüksek'e çıkarmak, kare hızında hafif bir düşüşle birlikte bitki örtüsü ayrıntısını iyileştiriyor.

    Alıntıdır. Ana kaynak grafik bar karşılaştırmaları:
    https://www.pcgamer.com/games/call-of-duty/call-of-duty-modern-warfare-4-actually-runs-pretty-smoothly-with-activisions-recommended-rtx-3060-ti-graphics-card-and-here-are-the-settings-i-use-to-get-the-best-performance-from-it/
    [b]Call of Duty: Modern Warfare 4, yaklaşık altı yıllık GeForce RTX 3060 Ti ekran kartı için fazla zorlayıcı olmadı. PC Gamer, eski ekran kartı için en uygun ayarları belirlemek amacıyla beş grafik profilini, iki DLSS sinir ağı modelini ve 1080p ile 1440p çözünürlükleri karşılaştırdı. [/b] Activision, çok oyunculu modda yüksek grafik ayarlarında ve 90 fps'de oyun oynamak için önerilen ekran kartları arasına RTX 3060 Ti'ı da dahil etti. PC Gamer, bu performansı Ryzen 7 7800X3D ve 32 GB DDR5 belleğe sahip bir bilgisayarda, hikaye modunun tekrarlanabilir 30 saniyelik bir bölümünde ölçtü. DLSS kapalıyken 1440p çözünürlükte, grafik kartı Dengeli ayarlarda 64 fps'ye ulaştı. CNN modeliyle DLSS Kalitesi etkinleştirildiğinde performans 97 fps'ye yükselirken, %1 Düşük ayar performansı 56 fps'den 86 fps'ye çıkardı. Yayınlanan bilgilere göre, daha yeni Transformer modeli, görüntü kalitesinde neredeyse algılanamaz bir farkla 89 fps'ye ulaştı. 1080p çözünürlükte, grafik kartı DLSS olmadan 92 fps, DLSS Kalitesi (CNN) ile ise 131 fps performans sergiledi. DMZ modunda performans daha düşüktü: 1440p'de 80-95 fps ve ölçeklendirme ile 1080p'de yaklaşık 110 fps. Grafik kalitesini Dengeli'den Ultra'ya yükseltmek, DLSS olmadan 1440p'de kare hızını 64'ten 48 fps'ye düşürürken, Aşırı'ya geçmek ise 43 fps'ye kadar düşürdü. Minimum ayarlar 70 fps sağladı ancak görüntü kalitesini önemli ölçüde düşürdü. PC Gamer, her iki çözünürlükte de DLSS Kalitesi (CNN) ile Dengeli profili öneriyor. 1440p'de çalışan 27 inç monitörler için, görüntü bulanıklığını önlemek amacıyla 1080p'ye geçilmemesini tavsiye ediyor. Ayrıntı Kalitesini Yüksek'e çıkarmak, kare hızında hafif bir düşüşle birlikte bitki örtüsü ayrıntısını iyileştiriyor. Alıntıdır. Ana kaynak grafik bar karşılaştırmaları: https://www.pcgamer.com/games/call-of-duty/call-of-duty-modern-warfare-4-actually-runs-pretty-smoothly-with-activisions-recommended-rtx-3060-ti-graphics-card-and-here-are-the-settings-i-use-to-get-the-best-performance-from-it/
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 716 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PCGH, Call of Duty: Modern Warfare 4 oyununu GTX 1080 Ti'dan RTX 5090'a kadar 30 farklı ekran kartında test etti.
    Saygın Alman yayın organı PC Games Hardware, en yeni nişancı oyunu Call of Duty: Modern Warfare 4'ün NVIDIA, Intel ve AMD'nin 30 farklı grafik işlemci kartı üzerinde yaptığı kapsamlı testin sonuçlarını yayınladı.

    Test düzeneği, Ryzen 7 9850X3D işlemciye, ASRock X870E Taichi anakarta ve 32 GB DDR5-6400 RAM'e sahip bir bilgisayardan oluşuyordu. Uzmanlar ilk olarak oyunu standart rasterleştirme ve yükseltme yapılmadan test ettiler.

    1080p çözünürlükte 60 fps elde etmek için RTX 4070 veya RX 7800 XT gibi bir ekran kartına ihtiyacınız var. RTX 4080 SUPER ve RX 7900 XTX, 1440p çözünürlükte 60 fps'nin üzerine çıkabiliyor. RX 9070 XT ve RTX 5080, UWQHD'de benzer kare hızlarına ulaşabiliyor. 4K çözünürlükte 60 fps'yi aşabilen tek kart ise RTX 5090.

    Ardından uzmanlar, ışın izleme ve DLSS/FSR Kalitesi etkinleştirilmiş halde testler gerçekleştirdi. RTX 4070 ve RX 9070 sahipleri 1080p/60 fps'de oynayabilecekler. RTX 5070 Ti ve RX 7900 XTX ise 1440p'de 60 fps'nin üzerinde performans sunabiliyor.

    UWQHD çözünürlükte 60 fps elde etmek için RTX 4080 SUPER gibi bir ekran kartına ihtiyacınız var. 4K'da ise bunu ancak RTX 5090 sağlayabilir.

    Alıntıdır. Ana kayanak: Ayrıntılı grafik bar karşılaştırmaları:
    https://www.pcgameshardware.de/Call-of-Duty-Modern-Warfare-4-Spiel-78140/Specials/Steam-Release-Test-Benchmarks-1557312/2/
    Saygın Alman yayın organı PC Games Hardware, en yeni nişancı oyunu Call of Duty: Modern Warfare 4'ün NVIDIA, Intel ve AMD'nin 30 farklı grafik işlemci kartı üzerinde yaptığı kapsamlı testin sonuçlarını yayınladı. Test düzeneği, Ryzen 7 9850X3D işlemciye, ASRock X870E Taichi anakarta ve 32 GB DDR5-6400 RAM'e sahip bir bilgisayardan oluşuyordu. Uzmanlar ilk olarak oyunu standart rasterleştirme ve yükseltme yapılmadan test ettiler. 1080p çözünürlükte 60 fps elde etmek için RTX 4070 veya RX 7800 XT gibi bir ekran kartına ihtiyacınız var. RTX 4080 SUPER ve RX 7900 XTX, 1440p çözünürlükte 60 fps'nin üzerine çıkabiliyor. RX 9070 XT ve RTX 5080, UWQHD'de benzer kare hızlarına ulaşabiliyor. 4K çözünürlükte 60 fps'yi aşabilen tek kart ise RTX 5090. Ardından uzmanlar, ışın izleme ve DLSS/FSR Kalitesi etkinleştirilmiş halde testler gerçekleştirdi. RTX 4070 ve RX 9070 sahipleri 1080p/60 fps'de oynayabilecekler. RTX 5070 Ti ve RX 7900 XTX ise 1440p'de 60 fps'nin üzerinde performans sunabiliyor. UWQHD çözünürlükte 60 fps elde etmek için RTX 4080 SUPER gibi bir ekran kartına ihtiyacınız var. 4K'da ise bunu ancak RTX 5090 sağlayabilir. [b]Alıntıdır. Ana kayanak: Ayrıntılı grafik bar karşılaştırmaları:[/b] https://www.pcgameshardware.de/Call-of-Duty-Modern-Warfare-4-Spiel-78140/Specials/Steam-Release-Test-Benchmarks-1557312/2/
    Call of Duty Modern Warfare 4 im Test: Next-Gen-Ruckelfest
    WWW.PCGAMESHARDWARE.DE
    Call of Duty Modern Warfare 4 im Test: Next-Gen-Ruckelfest
    Wie läuft CoD Modern Warfare 4 mit und ohne Raytracing? Und wie viel Grafikspeicher benötigt Call of Duty 2026?
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 604 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA - Oyuncular 4K çözünürlüğün peşinden koşmamalı; daha yüksek yenileme hızları ve OLED ekranlar oyun deneyimini daha çok geliştiriyor
    Birçok oyuncu 4K çözünürlüğü en üst düzey oyun deneyimi olarak görüyor. Ancak XDA bu görüşe katılmıyor.

    Yayın, modern ekran endüstrisinin oyun deneyiminizi iyileştirmenin çok daha etkili yollarını sunduğuna inanıyor. 4K'nın en büyük sorunu, son derece yüksek GPU işlem gücü gereksinimleridir. Bu standardın peşinde koşmak, kullanıcıları grafik kartlarını düzenli olarak yükseltmeye ve yükselticiler ve kare üreteçleri kullanmak gibi çeşitli ödünler vermeye zorluyor.

    Ancak, 1440p'den 4K'ya yükseltme, Quad HD çözünürlüğe ve ultra yüksek 360Hz yenileme hızına sahip modern bir OLED ekran satın almanın sunduğu "vay be" etkisini sunmuyor. Bu tür monitörler, piksel eksikliğini zengin renkler, olağanüstü kontrast ve mükemmel siyah seviyeleriyle telafi eden çok yüksek kaliteli ekranlara sahiptir.

    Yüksek yenileme hızı ise inanılmaz derecede akıcı ve hızlı oyun deneyimi sağlıyor. XDA, 4K/360Hz OLED ekranların ideal seçenek olduğunu belirtiyor. Ancak, bu ekranlar gelecek yılın başlarına kadar piyasaya sürülemeyecek ve en güçlü modern grafik kartları bile tam potansiyellerini ortaya çıkaramayacak.

    Alıntıdır, ana kaynak:
    https://www.xda-developers.com/chased-4k-gaming-for-decade-then-1440p-oled-stop-caring-about-resolution/
    [b]Birçok oyuncu 4K çözünürlüğü en üst düzey oyun deneyimi olarak görüyor. Ancak XDA bu görüşe katılmıyor. [/b] Yayın, modern ekran endüstrisinin oyun deneyiminizi iyileştirmenin çok daha etkili yollarını sunduğuna inanıyor. 4K'nın en büyük sorunu, son derece yüksek GPU işlem gücü gereksinimleridir. Bu standardın peşinde koşmak, kullanıcıları grafik kartlarını düzenli olarak yükseltmeye ve yükselticiler ve kare üreteçleri kullanmak gibi çeşitli ödünler vermeye zorluyor. Ancak, 1440p'den 4K'ya yükseltme, Quad HD çözünürlüğe ve ultra yüksek 360Hz yenileme hızına sahip modern bir OLED ekran satın almanın sunduğu "vay be" etkisini sunmuyor. Bu tür monitörler, piksel eksikliğini zengin renkler, olağanüstü kontrast ve mükemmel siyah seviyeleriyle telafi eden çok yüksek kaliteli ekranlara sahiptir. Yüksek yenileme hızı ise inanılmaz derecede akıcı ve hızlı oyun deneyimi sağlıyor. XDA, 4K/360Hz OLED ekranların ideal seçenek olduğunu belirtiyor. Ancak, bu ekranlar gelecek yılın başlarına kadar piyasaya sürülemeyecek ve en güçlü modern grafik kartları bile tam potansiyellerini ortaya çıkaramayacak. [b]Alıntıdır, ana kaynak:[/b] https://www.xda-developers.com/chased-4k-gaming-for-decade-then-1440p-oled-stop-caring-about-resolution/
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Bir mod geliştiricisi DLSS 4.5'i Radeon RX 9000 kartları için uyarladı
    Bir mod geliştiricisi, DLSS 4.5'i Radeon RX 9000 kartları için uyarladı bu yükseltme özelliği FP8 donanım hızlandırmasını destekliyor.

    Son zamanlarda, countervolts takma adıyla bilinen bir meraklı , Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarında DLSS 4 ve DLSS 4.5'i etkinleştiren d4r adlı bir proje yayınladı . Şimdi ise bu modcu, Radeon RX 9000 serisi 3D hızlandırıcılarına DLSS 4.5 desteği getiren 0.1.2 sürümünü yayınladı.

    Güncellenen proje, Radeon RX 9070 XT, Radeon RX 9070, Radeon RX 9070 GRE ve Radeon AI PRO R9700 dahil olmak üzere gfx1201 GPU'lu kartlarda NVIDIA görüntü ölçekleme teknolojisinin en son sürümünü etkinleştiriyor. Ayrıca Radeon RX 9060 XT ve Radeon RX 9060 gibi gfx1200 GPU tabanlı kartlar da desteklenmektedir.

    Yükseltici, FP8 işlemlerini hızlandırmak için RDNA 4 mimarisine entegre edilmiş donanım bloklarını da kullanabilir bu da genel performansı olumlu yönde etkilemelidir. Ne yazık ki, geliştirici henüz Radeon RX 9000 kartlarında DLSS 4.5 kıyaslama sonuçlarını paylaşmadı.

    Ancak, d4r'nin yeni sürümü, önceki nesil AMD 3D hızlandırıcılarında yükseltme performansını biraz iyileştirdi. Örneğin, Radeon RX 7700 XT'nin Silent Hill Townfall oyununda 1440p çözünürlükte DLSS 4.5 Kalite ile kare hızı 48,4'ten 49,3 fps'ye yükseldi. DLSS 4 ile ise kare hızı 67,9'dan 68,1 fps'ye çıktı.
    Bir mod geliştiricisi, DLSS 4.5'i Radeon RX 9000 kartları için uyarladı bu yükseltme özelliği FP8 donanım hızlandırmasını destekliyor. Son zamanlarda, countervolts takma adıyla bilinen bir meraklı , Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarında DLSS 4 ve DLSS 4.5'i etkinleştiren d4r adlı bir proje yayınladı . Şimdi ise bu modcu, Radeon RX 9000 serisi 3D hızlandırıcılarına DLSS 4.5 desteği getiren 0.1.2 sürümünü yayınladı. Güncellenen proje, Radeon RX 9070 XT, Radeon RX 9070, Radeon RX 9070 GRE ve Radeon AI PRO R9700 dahil olmak üzere gfx1201 GPU'lu kartlarda NVIDIA görüntü ölçekleme teknolojisinin en son sürümünü etkinleştiriyor. Ayrıca Radeon RX 9060 XT ve Radeon RX 9060 gibi gfx1200 GPU tabanlı kartlar da desteklenmektedir. Yükseltici, FP8 işlemlerini hızlandırmak için RDNA 4 mimarisine entegre edilmiş donanım bloklarını da kullanabilir bu da genel performansı olumlu yönde etkilemelidir. Ne yazık ki, geliştirici henüz Radeon RX 9000 kartlarında DLSS 4.5 kıyaslama sonuçlarını paylaşmadı. Ancak, d4r'nin yeni sürümü, önceki nesil AMD 3D hızlandırıcılarında yükseltme performansını biraz iyileştirdi. Örneğin, Radeon RX 7700 XT'nin Silent Hill Townfall oyununda 1440p çözünürlükte DLSS 4.5 Kalite ile kare hızı 48,4'ten 49,3 fps'ye yükseldi. DLSS 4 ile ise kare hızı 67,9'dan 68,1 fps'ye çıktı.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 970 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • iPhone 18 Pro'yu 15 Pro, 16 Pro ve 17 Pro ile karşılaştırıldı
    ZONEofTECH, iPhone 18 Pro'yu 15 Pro, 16 Pro ve 17 Pro ile karşılaştırdı ve aradaki fark gerçekten göze çarpıyor. En önemli yenilik kameralarda. Yeni modelin ana kamerası f/1.48–f/4 arasında değişen diyafram açıklığına sahip. Düşük ışık koşullarında daha fazla ayrıntı yakalıyor. f/4'te akıllı telefon daha iyi arka plan ayrıntısı sunuyor. Telefoto lens artık 4x optik zoom ve 8x'e kadar optik kalite desteğiyle 48 MP çözünürlüğe sahip. Bu fark özellikle iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında belirgin. Ayrıca 18 MP'lik bir ön kamera da eklendi. Özellikler arasında deklanşör hızı, odak, diyafram ve beyaz dengesinin manuel olarak ayarlanması, 4K hızlandırılmış çekim ve yeni video özellikleri yer alıyor.

    Performans da iyileştirildi. Yeni modelde A20 Pro işlemci, 12 GB RAM, 7 çekirdekli GPU ve üç kat daha büyük bir buhar odası bulunuyor. Karşılaştırmalı testlerde iPhone 18 Pro, 16 Pro Max'e göre CPU'da %34-45 daha hızlı ve GPU'da iki katından fazla daha hızlı. iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında ise fark daha da büyük.

    Pil ömrü önemli bir avantaj haline geldi: iPhone 18 Pro'da 36 saate kadar, iPhone 18 Pro Max'te ise 45 saate kadar video oynatma süresi sunuluyor. %50 şarj yaklaşık 15 dakika sürüyor. Bu arada, başlangıç ​​fiyatı 1.199 dolara yükseldi.

    iPhone 15 Pro veya iPhone 16 Pro'dan yükseltme yapmak mantıklı. Yeni model farklı bir tasarıma, yeni bir kameraya, daha iyi performansa ve daha iyi bir pile sahip. Ancak iPhone 17 Pro sahipleri yükseltme yapmamalı. Akıllı telefonlar birbirine çok benziyor.
    ZONEofTECH, iPhone 18 Pro'yu 15 Pro, 16 Pro ve 17 Pro ile karşılaştırdı ve aradaki fark gerçekten göze çarpıyor. En önemli yenilik kameralarda. Yeni modelin ana kamerası f/1.48–f/4 arasında değişen diyafram açıklığına sahip. Düşük ışık koşullarında daha fazla ayrıntı yakalıyor. f/4'te akıllı telefon daha iyi arka plan ayrıntısı sunuyor. Telefoto lens artık 4x optik zoom ve 8x'e kadar optik kalite desteğiyle 48 MP çözünürlüğe sahip. Bu fark özellikle iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında belirgin. Ayrıca 18 MP'lik bir ön kamera da eklendi. Özellikler arasında deklanşör hızı, odak, diyafram ve beyaz dengesinin manuel olarak ayarlanması, 4K hızlandırılmış çekim ve yeni video özellikleri yer alıyor. Performans da iyileştirildi. Yeni modelde A20 Pro işlemci, 12 GB RAM, 7 çekirdekli GPU ve üç kat daha büyük bir buhar odası bulunuyor. Karşılaştırmalı testlerde iPhone 18 Pro, 16 Pro Max'e göre CPU'da %34-45 daha hızlı ve GPU'da iki katından fazla daha hızlı. iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında ise fark daha da büyük. Pil ömrü önemli bir avantaj haline geldi: iPhone 18 Pro'da 36 saate kadar, iPhone 18 Pro Max'te ise 45 saate kadar video oynatma süresi sunuluyor. %50 şarj yaklaşık 15 dakika sürüyor. Bu arada, başlangıç ​​fiyatı 1.199 dolara yükseldi. iPhone 15 Pro veya iPhone 16 Pro'dan yükseltme yapmak mantıklı. Yeni model farklı bir tasarıma, yeni bir kameraya, daha iyi performansa ve daha iyi bir pile sahip. Ancak iPhone 17 Pro sahipleri yükseltme yapmamalı. Akıllı telefonlar birbirine çok benziyor.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • The Witcher 3'ün yeniden düzenlenmiş versiyonu
    Hayranlar The Witcher 3'ün yeniden düzenlenmiş versiyonundan dehşete düştü çıkış tarihi 29 Eylül. CD Projekt RED, efsanevi rol yapma oyunu The Witcher 3'ün yeniden düzenlenmiş versiyonunun çıkış tarihini açıkladı. Oyun, 29 Eylül 2026 tarihinde Moskova saatiyle 13:00'te piyasaya sürülecek.

    X oyununun resmi sosyal medya hesabında geliştiriciler, oyunun orijinal ve yeniden düzenlenmiş sürümlerinin grafiklerini karşılaştıran kısa bir video paylaştı. Beklenmedik bir şekilde, hayranlar sert tepki gösterdi. Görsel değişiklikleri beğenmediler. Yorumlarda, öfkeli hayranlar, yaratıcıların görüntüleri karıştırmış olabileceğini düşünüyor. Yeniden düzenlenmiş versiyonun daha da kötü göründüğünü iddia ediyorlar ve sudaki yansımaların eksikliğinden ve Geralt'ın kılıcındaki değişen parıltıdan şikayet ediyorlar. Yeni renk şeması da orijinal versiyonun hayranlarını memnun etmedi. 2015 versiyonunun daha parlak ve canlı olduğunu söylüyorlar.

    Orijinal sürümün sahipleri, yeniden düzenlenmiş sürüme ücretsiz olarak yükseltme alacaklar.
    Hayranlar The Witcher 3'ün yeniden düzenlenmiş versiyonundan dehşete düştü çıkış tarihi 29 Eylül. CD Projekt RED, efsanevi rol yapma oyunu The Witcher 3'ün yeniden düzenlenmiş versiyonunun çıkış tarihini açıkladı. Oyun, 29 Eylül 2026 tarihinde Moskova saatiyle 13:00'te piyasaya sürülecek. X oyununun resmi sosyal medya hesabında geliştiriciler, oyunun orijinal ve yeniden düzenlenmiş sürümlerinin grafiklerini karşılaştıran kısa bir video paylaştı. Beklenmedik bir şekilde, hayranlar sert tepki gösterdi. Görsel değişiklikleri beğenmediler. Yorumlarda, öfkeli hayranlar, yaratıcıların görüntüleri karıştırmış olabileceğini düşünüyor. Yeniden düzenlenmiş versiyonun daha da kötü göründüğünü iddia ediyorlar ve sudaki yansımaların eksikliğinden ve Geralt'ın kılıcındaki değişen parıltıdan şikayet ediyorlar. Yeni renk şeması da orijinal versiyonun hayranlarını memnun etmedi. 2015 versiyonunun daha parlak ve canlı olduğunu söylüyorlar. Orijinal sürümün sahipleri, yeniden düzenlenmiş sürüme ücretsiz olarak yükseltme alacaklar.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 861 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Huawei FreeBuds Neo İncelemesi

    Huawei FreeBuds Neo İncelemesi ANC, LDAC ve Bluetooth 6.0 Bir Arada

    Huawei FreeBuds Neo, kompakt tasarımıyla birlikte aktif gürültü engelleme, LDAC, Bluetooth 6.0 ve uzun pil ömrü gibi özellikleri bir araya getiriyor. Kağıt üzerinde oldukça güçlü görünen kulaklık, günlük kullanımda başarılı olduğu noktalar kadar bazı eksikleriyle de dikkat çekiyor.

    Huawei FreeBuds Neo Neler Sunuyor?

    FreeBuds Neo, Huawei'nin kulak içi kablosuz kulaklık ailesinde orta seviyeye konumlanan modellerden biri. Özellikle küçük tasarım, gelişmiş Bluetooth özellikleri, yüksek çözünürlüklü ses desteği ve aktif gürültü engelleme gibi özelliklerle öne çıkıyor.

    Kulaklıkta 11 mm dinamik sürücüler bulunuyor ve 20 Hz ile 40 kHz arasında frekans aralığı sunuluyor.

    Öne çıkan teknik özellikler:

    -Bluetooth 6.0
    -LDAC desteği
    -L2HC desteği
    -AAC ve SBC desteği
    -Aktif gürültü engelleme (ANC)
    -Şeffaflık modu
    -IP55 su ve toz dayanıklılığı
    -Çoklu cihaz bağlantısı
    -Kulaklık başına yaklaşık 4,9 gram ağırlık

    LDAC ve Yüksek Çözünürlüklü Ses

    FreeBuds Neo'nun dikkat çeken özelliklerinden biri yüksek kaliteli kablosuz ses desteği.

    Huawei telefonlarda L2HC 4.0 ile 48 kHz / 24 bit çözünürlükte 2,3 Mbps seviyesine kadar aktarım yapılabiliyor. Diğer uyumlu Android cihazlarda ise LDAC üzerinden 990 kbps seviyesine kadar ses aktarımı destekleniyor.

    AAC ve SBC desteğinin bulunması sayesinde kulaklık Android ve iPhone cihazlarla da kullanılabiliyor.

    Kompakt ve Hafif Tasarım

    Kulaklıkların her biri yaklaşık 4,9 gram ağırlığında. Sap uzunluğu ise 23 mm civarında. Bu kısa yapı FreeBuds Neo'ya oldukça kompakt bir görünüm kazandırıyor.

    Sap bölümünün tamamen kaldırılmamış olması anten ve mikrofonların daha uygun konumlandırılmasına da yardımcı oluyor.

    Dokunmatik kontrol alanı üzerinden müzik oynatma, duraklatma, şarkı değiştirme, ses seviyesini ayarlama ve gürültü engelleme modları arasında geçiş yapılabiliyor.

    Kontroller Tamamen Özelleştirilemiyor

    Kulaklığın dokunmatik kontrolleri günlük kullanım için yeterli olsa da her hareketi istediğiniz işleve atamak mümkün değil.

    Çift dokunma, üçlü dokunma, kaydırma ve basılı tutma hareketleri için belirli seçenekler bulunuyor fakat tamamen serbest bir kontrol sistemi sunulmuyor.

    Baş Hareketleri ve Takma Algılama

    FreeBuds Neo'da baş hareketleriyle gelen aramaları kabul etme veya reddetme özelliği bulunuyor.

    Kulaklık takma algılama sistemi de kulaklık çıkarıldığında müziği otomatik durdurabiliyor ve tekrar takıldığında oynatmaya devam edebiliyor.

    Ayrıca konuşmaya başladığınızda ortam seslerini daha fazla duymanızı amaçlayan uyarlanabilir ses özellikleri de mevcut.

    Ancak testlerde bu geçişlerin bazı rakiplere göre daha yavaş çalışabildiği görülmüş.

    IP55 Koruma ve Şarj Kutusu

    FreeBuds Neo kulaklıklar IP55 sertifikasına sahip.

    Bu sayede yağmur veya spor sırasında oluşabilecek su sıçramalarına karşı belirli seviyede koruma sağlanıyor. Ancak IP55 sertifikasının yalnızca kulaklıklar için geçerli olduğunu belirtmek gerekiyor. Şarj kutusunun özel bir su ve toz koruması bulunmuyor.

    Şarj kutusu yaklaşık 31 gram, kulaklıklarla birlikte toplam ağırlık ise yaklaşık 42 grama ulaşıyor.

    Pil Ömrü Nasıl?

    Huawei'nin verdiği değerlere göre FreeBuds Neo:
    1. ANC kapalıyken 10 saate kadar
    2. ANC açıkken 6,5 saate kadar
    3. Şarj kutusuyla ANC kapalıyken toplam 40 saate kadar
    4. ANC açıkken kutuyla birlikte yaklaşık 24 saate kadar
    kullanım süresi sunabiliyor.

    Gerçek kullanım testinde ANC açıkken yaklaşık 5 saat 53 dakikalık kullanım süresi elde edilmiş.

    Kulaklıkların yaklaşık 10 dakikalık hızlı şarjla 4 saate kadar müzik dinleme süresi sunabildiği belirtiliyor.

    Kablosuz şarj desteği ise bulunmuyor.

    Huawei Audio Connect Uygulaması

    FreeBuds Neo, Android ve iOS üzerinde Huawei Audio Connect uygulaması üzerinden yönetilebiliyor.

    Uygulama içerisinde:
    1. Pil durumunu görüntüleme
    2. ANC seviyesini değiştirme
    3. Şeffaflık modunu açma
    4. Ses efektlerini düzenleme
    5. 10 bantlı ekolayzır kullanma
    6. Çoklu bağlantıyı yönetme
    7. Takma algılamayı açıp kapatma
    8. Kulaklık uçlarının uyumunu test etme
    9. Yazılım güncelleme
    gibi birçok özellik bulunuyor.

    Ses Kalitesi

    FreeBuds Neo'nun ses performansı genel olarak başarılı.

    Ses tamamen nötr bir karaktere sahip olmasa da güçlü ve dinamik bir sunum yapıyor. Basların gereğinden fazla yükseltilmemiş olması olumlu bir detay.

    Orta frekanslar belirgin şekilde duyulurken tizlerde biraz daha fazla netlik ve parlaklık beklenebilir.

    Düşük ses seviyelerinde özellikle derin basların etkisi azalabiliyor. Çok yüksek ses seviyelerinde ise bas ve tizlerde sertleşme oluşabiliyor.

    Genel olarak günlük müzik dinleme açısından tatmin edici bir ses karakteri sunuyor.

    ANC Performansı

    FreeBuds Neo'da aktif gürültü engelleme bulunması önemli bir avantaj olsa da sistemin performansı üst seviye rakiplerle aynı seviyede değil.

    Monoton ve düşük frekanslı seslerin azaltılmasında etkili olabiliyor fakat konuşma, tren sesi, uçak uğultusu veya çevredeki çeşitli gürültüler tamamen ortadan kaldırılamıyor.

    ANC için farklı seviyeler seçilebiliyor.
    1. Rahat
    2. Dengeli
    3. Ultra
    Ayrıca ortam koşullarına göre seviyeyi otomatik belirleyen dinamik bir mod da bulunuyor.

    Ancak test sırasında otomatik sistemin her zaman en uygun seviyeyi seçmediği görülmüş.

    Şeffaflık Modu

    Şeffaflık modu çevredeki seslerin kulaklığa aktarılmasını sağlıyor.

    Ortam sesi anlaşılır şekilde duyulabiliyor fakat tamamen doğal bir deneyim oluşmuyor. Arka planda hafif bir hışırtı hissedilebiliyor.

    Rüzgarlı ortamlarda da rüzgarın mikrofonlara geliş açısına göre rahatsız edici sesler oluşabiliyor.

    Telefon Görüşmelerinde Mikrofon Kalitesi

    FreeBuds Neo'da telefon görüşmeleri için üç mikrofon ve kemik iletim sensörü kullanılıyor.

    Gürültülü ortamlarda çevredeki sesleri oldukça güçlü şekilde filtreleyebiliyor. Bunun olumlu tarafı karşı tarafa daha az çevre gürültüsü gitmesi.

    Ancak güçlü filtreleme kullanıcının sesini de etkileyebiliyor.

    Testlerde zaman zaman.
    1. Doğal olmayan ses tonu
    2. Yankı
    3. Eko hissi
    4. Aşırı ses filtreleme
    Bu nedenle mikrofon performansı kullanılabilir seviyede olsa da sınıfının en iyileri arasında görünmüyor.

    Gecikme Performansı

    FreeBuds Neo, özel ve evrensel bir düşük gecikme kodeğine sahip değil.

    Huawei uygulamasında oyunlar için düşük ses gecikmesi seçeneği bulunuyor ancak bu mod oyun dışında sürekli şekilde etkinleştirilemiyor.

    Normal kullanımda ölçülen ses gecikmesi yaklaşık 160-180 ms seviyesinde.

    Video izlerken cihazın ses ve görüntüyü senkronize ettiği uygulamalarda ciddi bir sorun hissedilmeyebilir. Ancak gerçek zamanlı tepki gerektiren oyunlarda daha düşük gecikmeli kulaklıklara göre fark oluşabilir.

    Kullanım Konforu

    Doğru silikon uç seçildiğinde FreeBuds Neo günlük kullanımda rahat.

    Ancak test sırasında kulaklıkların özellikle hareketli kullanımda her zaman tamamen sabit kalmadığı görülmüş. Spor yaparken veya yoğun hareket sırasında zaman zaman yeniden ayarlamak gerekebiliyor.

    Takma algılama sisteminin de bazı durumlarda fazla hassas davranabildiği belirtiliyor.

    İşçilik kalitesi tarafında ise FreeBuds Neo oldukça başarılı bulunmuş.

    Huawei FreeBuds Neo Artıları

    1. Başarılı ses kalitesi
    2. LDAC ve L2HC desteği
    3. Aktif gürültü engelleme
    4. Şeffaflık modu
    5. Bluetooth 6.0
    6. İyi pil ömrü
    7. Çoklu cihaz bağlantısı
    8. Tek kulaklıkla kullanım
    9. IP55 sertifikası
    10. Kompakt ve hafif tasarım
    11. Başarılı işçilik
    12. Gelişmiş mobil uygulama

    Huawei FreeBuds Neo Eksileri

    1. ANC performansı üst düzey rakipler kadar güçlü değil
    2. Şeffaflık modunda hafif arka plan gürültüsü oluşabiliyor
    3. Kulakta her zaman çok sıkı durmayabiliyor
    4. Takma algılama zaman zaman fazla hassas çalışabiliyor
    5. Telefon görüşmelerinde ses fazla filtrelenebiliyor
    6. Kontroller tamamen serbest şekilde özelleştirilemiyor
    7. Kablosuz şarj desteği bulunmuyor

    Genel Değerlendirme

    Huawei FreeBuds Neo, özellikle kompakt tasarım, iyi ses kalitesi, LDAC desteği, Bluetooth 6.0, uzun pil ömrü ve zengin uygulama özelliklerini bir arada isteyen kullanıcılar için dikkat çekici bir model.

    Ses performansı günlük kullanım açısından başarılı ve ürünün işçilik kalitesi de oldukça iyi.

    Bununla birlikte ANC performansı beklentiyi çok yükseltmemek gereken alanlardan biri. Gürültü engelleme çalışıyor fakat çevreyi tamamen sessiz hale getiren üst sınıf modeller seviyesine ulaşmıyor.

    Telefon görüşmelerindeki yoğun filtreleme ve kulaklıkların hareket sırasında zaman zaman yeniden ayarlanma ihtiyacı da dikkate alınması gereken noktalar arasında.
    FreeBuds Neo'nun en güçlü tarafları ses kalitesi, bağlantı özellikleri ve zengin yazılım desteği. En belirgin eksikleri ise ANC gücü, telefon görüşmelerindeki aşırı filtreleme ve kulakta her zaman tamamen sabit kalmaması.
    7250TL seviyesindeki fiyatıyla oldukça fazla özellik sunan FreeBuds Neo, özellik zenginliğini ön planda tutan kullanıcılar için değerlendirmeye değer bir kablosuz kulaklık olarak öne çıkıyor.
    [h2]Huawei FreeBuds Neo İncelemesi ANC, LDAC ve Bluetooth 6.0 Bir Arada [/h2] Huawei FreeBuds Neo, kompakt tasarımıyla birlikte aktif gürültü engelleme, LDAC, Bluetooth 6.0 ve uzun pil ömrü gibi özellikleri bir araya getiriyor. Kağıt üzerinde oldukça güçlü görünen kulaklık, günlük kullanımda başarılı olduğu noktalar kadar bazı eksikleriyle de dikkat çekiyor. [h2]Huawei FreeBuds Neo Neler Sunuyor?[/h2] FreeBuds Neo, Huawei'nin kulak içi kablosuz kulaklık ailesinde orta seviyeye konumlanan modellerden biri. Özellikle küçük tasarım, gelişmiş Bluetooth özellikleri, yüksek çözünürlüklü ses desteği ve aktif gürültü engelleme gibi özelliklerle öne çıkıyor. Kulaklıkta 11 mm dinamik sürücüler bulunuyor ve 20 Hz ile 40 kHz arasında frekans aralığı sunuluyor. [b]Öne çıkan teknik özellikler:[/b] -Bluetooth 6.0 -LDAC desteği -L2HC desteği -AAC ve SBC desteği -Aktif gürültü engelleme (ANC) -Şeffaflık modu -IP55 su ve toz dayanıklılığı -Çoklu cihaz bağlantısı -Kulaklık başına yaklaşık 4,9 gram ağırlık [h2]LDAC ve Yüksek Çözünürlüklü Ses[/h2] FreeBuds Neo'nun dikkat çeken özelliklerinden biri yüksek kaliteli kablosuz ses desteği. Huawei telefonlarda L2HC 4.0 ile 48 kHz / 24 bit çözünürlükte 2,3 Mbps seviyesine kadar aktarım yapılabiliyor. Diğer uyumlu Android cihazlarda ise LDAC üzerinden 990 kbps seviyesine kadar ses aktarımı destekleniyor. AAC ve SBC desteğinin bulunması sayesinde kulaklık Android ve iPhone cihazlarla da kullanılabiliyor. [h2]Kompakt ve Hafif Tasarım[/h2] Kulaklıkların her biri yaklaşık 4,9 gram ağırlığında. Sap uzunluğu ise 23 mm civarında. Bu kısa yapı FreeBuds Neo'ya oldukça kompakt bir görünüm kazandırıyor. Sap bölümünün tamamen kaldırılmamış olması anten ve mikrofonların daha uygun konumlandırılmasına da yardımcı oluyor. Dokunmatik kontrol alanı üzerinden müzik oynatma, duraklatma, şarkı değiştirme, ses seviyesini ayarlama ve gürültü engelleme modları arasında geçiş yapılabiliyor. [h3]Kontroller Tamamen Özelleştirilemiyor[/h3] Kulaklığın dokunmatik kontrolleri günlük kullanım için yeterli olsa da her hareketi istediğiniz işleve atamak mümkün değil. Çift dokunma, üçlü dokunma, kaydırma ve basılı tutma hareketleri için belirli seçenekler bulunuyor fakat tamamen serbest bir kontrol sistemi sunulmuyor. [h2]Baş Hareketleri ve Takma Algılama[/h2] FreeBuds Neo'da baş hareketleriyle gelen aramaları kabul etme veya reddetme özelliği bulunuyor. Kulaklık takma algılama sistemi de kulaklık çıkarıldığında müziği otomatik durdurabiliyor ve tekrar takıldığında oynatmaya devam edebiliyor. Ayrıca konuşmaya başladığınızda ortam seslerini daha fazla duymanızı amaçlayan uyarlanabilir ses özellikleri de mevcut. Ancak testlerde bu geçişlerin bazı rakiplere göre daha yavaş çalışabildiği görülmüş. [h2]IP55 Koruma ve Şarj Kutusu[/h2] FreeBuds Neo kulaklıklar IP55 sertifikasına sahip. Bu sayede yağmur veya spor sırasında oluşabilecek su sıçramalarına karşı belirli seviyede koruma sağlanıyor. Ancak IP55 sertifikasının yalnızca kulaklıklar için geçerli olduğunu belirtmek gerekiyor. Şarj kutusunun özel bir su ve toz koruması bulunmuyor. Şarj kutusu yaklaşık 31 gram, kulaklıklarla birlikte toplam ağırlık ise yaklaşık 42 grama ulaşıyor. [h2]Pil Ömrü Nasıl?[/h2] Huawei'nin verdiği değerlere göre FreeBuds Neo: [ol] [li]ANC kapalıyken 10 saate kadar[/li] [li]ANC açıkken 6,5 saate kadar[/li] [li]Şarj kutusuyla ANC kapalıyken toplam 40 saate kadar[/li] [li]ANC açıkken kutuyla birlikte yaklaşık 24 saate kadar[/li][/ol] kullanım süresi sunabiliyor. Gerçek kullanım testinde ANC açıkken yaklaşık 5 saat 53 dakikalık kullanım süresi elde edilmiş. Kulaklıkların yaklaşık 10 dakikalık hızlı şarjla 4 saate kadar müzik dinleme süresi sunabildiği belirtiliyor. Kablosuz şarj desteği ise bulunmuyor. [h2]Huawei Audio Connect Uygulaması[/h2] FreeBuds Neo, Android ve iOS üzerinde Huawei Audio Connect uygulaması üzerinden yönetilebiliyor. Uygulama içerisinde: [ol][li]Pil durumunu görüntüleme[/li] [li]ANC seviyesini değiştirme[/li] [li]Şeffaflık modunu açma[/li] [li]Ses efektlerini düzenleme[/li] [li]10 bantlı ekolayzır kullanma[/li] [li]Çoklu bağlantıyı yönetme[/li] [li]Takma algılamayı açıp kapatma[/li] [li]Kulaklık uçlarının uyumunu test etme[/li] [li]Yazılım güncelleme[/li][/ol] gibi birçok özellik bulunuyor. [h2]Ses Kalitesi[/h2] FreeBuds Neo'nun ses performansı genel olarak başarılı. Ses tamamen nötr bir karaktere sahip olmasa da güçlü ve dinamik bir sunum yapıyor. Basların gereğinden fazla yükseltilmemiş olması olumlu bir detay. Orta frekanslar belirgin şekilde duyulurken tizlerde biraz daha fazla netlik ve parlaklık beklenebilir. Düşük ses seviyelerinde özellikle derin basların etkisi azalabiliyor. Çok yüksek ses seviyelerinde ise bas ve tizlerde sertleşme oluşabiliyor. Genel olarak günlük müzik dinleme açısından tatmin edici bir ses karakteri sunuyor. [h2]ANC Performansı[/h2] FreeBuds Neo'da aktif gürültü engelleme bulunması önemli bir avantaj olsa da sistemin performansı üst seviye rakiplerle aynı seviyede değil. Monoton ve düşük frekanslı seslerin azaltılmasında etkili olabiliyor fakat konuşma, tren sesi, uçak uğultusu veya çevredeki çeşitli gürültüler tamamen ortadan kaldırılamıyor. ANC için farklı seviyeler seçilebiliyor. [ol]/[li]Rahat[/li] [li]Dengeli[/li] [li]Ultra[/li][/ol] Ayrıca ortam koşullarına göre seviyeyi otomatik belirleyen dinamik bir mod da bulunuyor. Ancak test sırasında otomatik sistemin her zaman en uygun seviyeyi seçmediği görülmüş. [h2]Şeffaflık Modu[/h2] Şeffaflık modu çevredeki seslerin kulaklığa aktarılmasını sağlıyor. Ortam sesi anlaşılır şekilde duyulabiliyor fakat tamamen doğal bir deneyim oluşmuyor. Arka planda hafif bir hışırtı hissedilebiliyor. Rüzgarlı ortamlarda da rüzgarın mikrofonlara geliş açısına göre rahatsız edici sesler oluşabiliyor. [h2]Telefon Görüşmelerinde Mikrofon Kalitesi[/h2] FreeBuds Neo'da telefon görüşmeleri için üç mikrofon ve kemik iletim sensörü kullanılıyor. Gürültülü ortamlarda çevredeki sesleri oldukça güçlü şekilde filtreleyebiliyor. Bunun olumlu tarafı karşı tarafa daha az çevre gürültüsü gitmesi. Ancak güçlü filtreleme kullanıcının sesini de etkileyebiliyor. Testlerde zaman zaman. [ol][li]Doğal olmayan ses tonu[/li] [li]Yankı[/li] [li]Eko hissi[/li] [li]Aşırı ses filtreleme[/li][/ol] Bu nedenle mikrofon performansı kullanılabilir seviyede olsa da sınıfının en iyileri arasında görünmüyor. [h2]Gecikme Performansı[/h2] FreeBuds Neo, özel ve evrensel bir düşük gecikme kodeğine sahip değil. Huawei uygulamasında oyunlar için düşük ses gecikmesi seçeneği bulunuyor ancak bu mod oyun dışında sürekli şekilde etkinleştirilemiyor. Normal kullanımda ölçülen ses gecikmesi yaklaşık 160-180 ms seviyesinde. Video izlerken cihazın ses ve görüntüyü senkronize ettiği uygulamalarda ciddi bir sorun hissedilmeyebilir. Ancak gerçek zamanlı tepki gerektiren oyunlarda daha düşük gecikmeli kulaklıklara göre fark oluşabilir. [h2]Kullanım Konforu[/h2] Doğru silikon uç seçildiğinde FreeBuds Neo günlük kullanımda rahat. Ancak test sırasında kulaklıkların özellikle hareketli kullanımda her zaman tamamen sabit kalmadığı görülmüş. Spor yaparken veya yoğun hareket sırasında zaman zaman yeniden ayarlamak gerekebiliyor. Takma algılama sisteminin de bazı durumlarda fazla hassas davranabildiği belirtiliyor. İşçilik kalitesi tarafında ise FreeBuds Neo oldukça başarılı bulunmuş. [h2]Huawei FreeBuds Neo Artıları[/h2] [ol] [li]Başarılı ses kalitesi[/li] [li]LDAC ve L2HC desteği[/li] [li]Aktif gürültü engelleme[/li] [li]Şeffaflık modu[/li] [li]Bluetooth 6.0[/li] [li]İyi pil ömrü[/li] [li]Çoklu cihaz bağlantısı[/li] [li]Tek kulaklıkla kullanım[/li] [li]IP55 sertifikası[/li] [li]Kompakt ve hafif tasarım[/li] [li]Başarılı işçilik[/li] [li]Gelişmiş mobil uygulama[/li] [/ol] [h2]Huawei FreeBuds Neo Eksileri[/h2] [ol] [li]ANC performansı üst düzey rakipler kadar güçlü değil[/li] [li]Şeffaflık modunda hafif arka plan gürültüsü oluşabiliyor[/li] [li]Kulakta her zaman çok sıkı durmayabiliyor[/li] [li]Takma algılama zaman zaman fazla hassas çalışabiliyor[/li] [li]Telefon görüşmelerinde ses fazla filtrelenebiliyor[/li] [li]Kontroller tamamen serbest şekilde özelleştirilemiyor[/li] [li]Kablosuz şarj desteği bulunmuyor[/li] [/ol] [h2]Genel Değerlendirme[/h2] Huawei FreeBuds Neo, özellikle kompakt tasarım, iyi ses kalitesi, LDAC desteği, Bluetooth 6.0, uzun pil ömrü ve zengin uygulama özelliklerini bir arada isteyen kullanıcılar için dikkat çekici bir model. Ses performansı günlük kullanım açısından başarılı ve ürünün işçilik kalitesi de oldukça iyi. Bununla birlikte ANC performansı beklentiyi çok yükseltmemek gereken alanlardan biri. Gürültü engelleme çalışıyor fakat çevreyi tamamen sessiz hale getiren üst sınıf modeller seviyesine ulaşmıyor. Telefon görüşmelerindeki yoğun filtreleme ve kulaklıkların hareket sırasında zaman zaman yeniden ayarlanma ihtiyacı da dikkate alınması gereken noktalar arasında. [quote]FreeBuds Neo'nun en güçlü tarafları ses kalitesi, bağlantı özellikleri ve zengin yazılım desteği. En belirgin eksikleri ise ANC gücü, telefon görüşmelerindeki aşırı filtreleme ve kulakta her zaman tamamen sabit kalmaması.[/quote] 7250TL seviyesindeki fiyatıyla oldukça fazla özellik sunan FreeBuds Neo, özellik zenginliğini ön planda tutan kullanıcılar için değerlendirmeye değer bir kablosuz kulaklık olarak öne çıkıyor.
    Beğen
    8
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 3B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Yeni iPhone'lara ilişkin ilk izlenimler karışık oldu
    Yeni iPhone'lara ilişkin ilk izlenimler karışık oldu. GSMArena, iPhone Duo'nun daha ilgi çekici yeni ürün olduğunu belirtti.

    Apple, katlanabilir cihaz pazarına rakiplerinden daha geç girdi. Ancak, cihazını olgunlaştırmak için birkaç yılı vardı. Akıllı telefon, neredeyse görünmez bir katlama çizgisine, dayanıklı bir kasaya, iç ekranda yansıma önleyici bir kaplamaya ve açıldığında benzersiz bir animasyona sahip.

    Gelecekte Apple Pencil desteği de vaat ediliyor. Ancak Duo'nun bazı ciddi dezavantajları var. Arayüz şu anda sağ elini kullananlara yönelik ve dahili kamera ekranın altında gizli ve standart iPhone'larda bulunan kameradan daha düşük kalitede. Ana kamera, uygun fiyatlı iPhone 17e'deki kameraya benziyor. Yaklaşık 2000 dolarlık bir fiyatla, bu fark edilebilir ve can sıkıcı bir ödün.

    iPhone 18 Pro'nun en büyük yeniliği, güçlü A20 Pro işlemcisidir. Bu, Apple'ın 2nm üretim teknolojisiyle ürettiği ilk mobil çipidir. Performans %20 artarken, grafikler %40 daha hızlı hale geldi ve Neural Engine çekirdek sayısı iki katına çıktı. Pil ömrü de iyileştirildi. Amiral gemisi Pro Max, altı saate kadar daha fazla video oynatma süresi sunarken, standart Pro modeli üç saate kadar daha fazla süre sunuyor.

    Bu arada, iPhone 17 Pro sahiplerinin yükseltme yapmaları için neredeyse hiçbir sebep yok. Kameralarda sadece ufak değişiklikler oldu ve GSMArena'ya göre yeni dört kademeli diyafram açıklığı, akıllı telefon için gerçek bir atılım olmaktan ziyade bir pazarlama hilesi.

    Son olarak, Apple fiyatları önemli ölçüde artırdı. ABD'de zam 100 dolar, Avrupa'da ise 150 avroya kadar çıktı. Çin'de fiyatlar 1.000 yuan, Hindistan'da 30.000 rupi ve Japonya'da 40.000 yen arttı. ABD dışındaki alıcılar için yeni nesil iPhone'lar özellikle pahalıya mal oldu.
    Yeni iPhone'lara ilişkin ilk izlenimler karışık oldu. GSMArena, iPhone Duo'nun daha ilgi çekici yeni ürün olduğunu belirtti. Apple, katlanabilir cihaz pazarına rakiplerinden daha geç girdi. Ancak, cihazını olgunlaştırmak için birkaç yılı vardı. Akıllı telefon, neredeyse görünmez bir katlama çizgisine, dayanıklı bir kasaya, iç ekranda yansıma önleyici bir kaplamaya ve açıldığında benzersiz bir animasyona sahip. Gelecekte Apple Pencil desteği de vaat ediliyor. Ancak Duo'nun bazı ciddi dezavantajları var. Arayüz şu anda sağ elini kullananlara yönelik ve dahili kamera ekranın altında gizli ve standart iPhone'larda bulunan kameradan daha düşük kalitede. Ana kamera, uygun fiyatlı iPhone 17e'deki kameraya benziyor. Yaklaşık 2000 dolarlık bir fiyatla, bu fark edilebilir ve can sıkıcı bir ödün. iPhone 18 Pro'nun en büyük yeniliği, güçlü A20 Pro işlemcisidir. Bu, Apple'ın 2nm üretim teknolojisiyle ürettiği ilk mobil çipidir. Performans %20 artarken, grafikler %40 daha hızlı hale geldi ve Neural Engine çekirdek sayısı iki katına çıktı. Pil ömrü de iyileştirildi. Amiral gemisi Pro Max, altı saate kadar daha fazla video oynatma süresi sunarken, standart Pro modeli üç saate kadar daha fazla süre sunuyor. Bu arada, iPhone 17 Pro sahiplerinin yükseltme yapmaları için neredeyse hiçbir sebep yok. Kameralarda sadece ufak değişiklikler oldu ve GSMArena'ya göre yeni dört kademeli diyafram açıklığı, akıllı telefon için gerçek bir atılım olmaktan ziyade bir pazarlama hilesi. Son olarak, Apple fiyatları önemli ölçüde artırdı. ABD'de zam 100 dolar, Avrupa'da ise 150 avroya kadar çıktı. Çin'de fiyatlar 1.000 yuan, Hindistan'da 30.000 rupi ve Japonya'da 40.000 yen arttı. ABD dışındaki alıcılar için yeni nesil iPhone'lar özellikle pahalıya mal oldu.
    Beğen
    9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Microsoft Defender yeni güvenlik açığı daha tespit edildi
    Microsoft Defender'da bir sıfır gün güvenlik açığı daha tespit edildi.

    Microsoft, Defender'daki bir güvenlik açığını kalıcı olarak kapatamıyor gibi görünüyor. ShieldBreak, RoguePlanet yamasını zaten atlatmışken, en son düzeltme de tam olarak işlevsel değil. ShieldCrash de bu durumu devam ettiriyor.

    Aynı problem sınıfına karşı üçüncü deneme

    Bu sıra dışı güvenlik açıkları serisinin başlangıç ​​noktası, Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Motoru'ndaki CVE-2026-50656 olarak tanımlanan RoguePlanet güvenlik açığıdır. Bu güvenlik açığı, Windows Defender aracılığıyla yerel ayrıcalık yükseltmesine olanak tanıyordu. Microsoft, Temmuz ayında Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Motoru'na bir güncelleme yayınlayarak yanıt verdi.


    Ancak bu çözüm uzun sürmedi. Ağustos ayında, güvenlik araştırmacısı Nightmare Eclipse, koruma mekanizmasını atlatan ShieldBreak adlı yeni bir kavram kanıtı yayınladı . Microsoft daha sonra bu güvenlik açığını CVE-2026-69414 olarak doğruladı ve CVSS puanını 7.8 olarak belirledi. Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Motoru'nun 1.1.26080.3 öncesi sürümleri etkilenmişti.
    Bu sürümün Eylül başında ShieldBreak'i kapatması bekleniyordu. Ancak birkaç gün sonra ShieldCrash ortaya çıktı.
    Araştırmacı, Microsoft'un ShieldBreak açığını tamamen düzeltmediğini açıkça belirtiyor. Belirli koşullar altında, aynı temel sorun hala tetiklenebilir. Microsoft, yeniden istismar için çeşitli yolları ortadan kaldırmış olsa da, başka bir saldırı vektörünü gözden kaçırmıştır.

    Dosyaları SYSTEM ayrıcalıklarıyla okuyun.

    Yayınlanan ShieldCrash prototipi, Windows SYSTEM hesabının ayrıcalıklarıyla rastgele dosyalara erişimi göstermektedir. Geliştiriciye göre, güvenlik açığı Eylül 2026'dan itibaren Windows sürümleri ve Defender bileşenleriyle test edilmiştir. Geliştirici, şu anda desteklenen tüm Windows sürümlerinin etkilendiğini belirtmektedir.

    Herkese açık olan kod, açıkça yalnızca sınırlı bir kavram kanıtı olarak tasarlanmıştır. SYSTEM ayrıcalıklarıyla dosya okumayı göstermektedir, ancak örneğin keyfi yazma erişimi veya tam bir SYSTEM kabuğu sağlamamaktadır.

    Ancak Nightmare Eclipse, yayınlandıktan sonra yaptığı açıklamada, altta yatan sorunun tam yetki yükseltme saldırısı geliştirmek için de kullanılabileceğini belirtti. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, yerel kullanıcı hesapları hakkında bilgi depolayan Windows SAM veritabanına erişime olanak tanıyacaktır. Bununla birlikte, bu saldırı için eksiksiz bir istismar kodu henüz yayınlanan belgelere dahil edilmemiştir.

    Bu nedenle, "sıfır gün açığı" terimi şu anda uygundur. ShieldCrash'in henüz kendi CVE kaydı veya Microsoft tarafından onaylanmış bir yaması bulunmamaktadır. Dahası, Microsoft, yeni geçici çözümün yayınlandığı sırada henüz kamuoyuna açık bir yorumda bulunmamıştır.

    Yama, geçici çözüm, yama ve bir başka geçici çözüm.

    Özellikle dikkat çekici olan olayların sıralamasıdır. RoguePlanet Haziran ayında kamuoyuna duyuruldu ve Temmuz ayında kapatıldı. ShieldBreak, Ağustos ayında bu düzeltmeyi atlattı. Microsoft ise Eylül başında Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Motoru 1.1.26080.3 ile ShieldBreak'i düzeltti. Şimdi, sadece birkaç gün sonra, ShieldCrash bu korumanın bile tamamen etkili olmadığını gösteriyor.


    Tek bir güvenlik açığı olarak başlayan durum, Microsoft'un önlemlerini aşmak için sürekli yeni olasılıklar zincirine dönüştü. Her üç saldırı yöntemi de Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Motorunu hedef alıyor ve bu nedenle, ironik bir şekilde, Windows'un özellikle ayrıcalıklı bir güvenlik bileşenini hedef alıyor.

    Bir güvenlik güncellemesinin bilinen bazı saldırı yöntemlerini engellemesi, altta yatan güvenlik açığı sınıfının tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmez. RoguePlanet, ShieldBreak ve ShieldCrash'in ardışık olarak ortaya çıkması tam da bunu gösteriyor.

    Uzaktan saldırı yok

    Ancak, pratik tehdit açısından önemli bir sınırlamaya dikkat çekmek gerekir: Bu, herhangi bir Windows bilgisayarının internet üzerinden kolayca ele geçirilmesine olanak tanıyan klasik bir uzaktan kod yürütme güvenlik açığı değildir. Şimdiye kadar gösterilen istismar için, saldırganın etkilenen bilgisayarda zaten kod çalıştırabiliyor olması gerekir.

    ShieldCrash daha sonra Defender'ın yükseltilmiş ayrıcalıklarını kötüye kullanarak normal bir kullanıcının normalde erişemeyeceği erişime ulaşmak için kullanılabilir. Bu durum, söz konusu güvenlik açığını daha büyük bir saldırı zincirinin parçası olarak özellikle ilgi çekici hale getiriyor.

    Microsoft henüz ShieldCrash'e karşı somut bir önlem yayınlamadı. Defender genellikle kötü amaçlı yazılım koruma motorunu otomatik olarak günceller, bu nedenle gelecekteki bir düzeltme muhtemelen geleneksel bir Windows yaması olmadan dağıtılabilir. O zamana kadar, Microsoft'un sadece başka bir saldırı vektörünü kapatıp kapatmayacağı veya bu üçüncü varyantın temel nedenini daha kökten ele alıp almayacağı henüz belli değil.
    Microsoft Defender'da bir sıfır gün güvenlik açığı daha tespit edildi. Microsoft, Defender'daki bir güvenlik açığını kalıcı olarak kapatamıyor gibi görünüyor. ShieldBreak, RoguePlanet yamasını zaten atlatmışken, en son düzeltme de tam olarak işlevsel değil. ShieldCrash de bu durumu devam ettiriyor. [h2]Aynı problem sınıfına karşı üçüncü deneme [/h2]Bu sıra dışı güvenlik açıkları serisinin başlangıç ​​noktası, Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Motoru'ndaki CVE-2026-50656 olarak tanımlanan RoguePlanet güvenlik açığıdır. Bu güvenlik açığı, Windows Defender aracılığıyla yerel ayrıcalık yükseltmesine olanak tanıyordu. Microsoft, Temmuz ayında Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Motoru'na bir güncelleme yayınlayarak yanıt verdi. Ancak bu çözüm uzun sürmedi. Ağustos ayında, güvenlik araştırmacısı Nightmare Eclipse, koruma mekanizmasını atlatan ShieldBreak adlı yeni bir kavram kanıtı yayınladı . Microsoft daha sonra bu güvenlik açığını CVE-2026-69414 olarak doğruladı ve CVSS puanını 7.8 olarak belirledi. Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Motoru'nun 1.1.26080.3 öncesi sürümleri etkilenmişti. [quote]Bu sürümün Eylül başında ShieldBreak'i kapatması bekleniyordu. Ancak birkaç gün sonra ShieldCrash ortaya çıktı.[/quote] Araştırmacı, Microsoft'un ShieldBreak açığını tamamen düzeltmediğini açıkça belirtiyor. Belirli koşullar altında, aynı temel sorun hala tetiklenebilir. Microsoft, yeniden istismar için çeşitli yolları ortadan kaldırmış olsa da, başka bir saldırı vektörünü gözden kaçırmıştır. [h2]Dosyaları SYSTEM ayrıcalıklarıyla okuyun.[/h2] Yayınlanan ShieldCrash prototipi, Windows SYSTEM hesabının ayrıcalıklarıyla rastgele dosyalara erişimi göstermektedir. Geliştiriciye göre, güvenlik açığı Eylül 2026'dan itibaren Windows sürümleri ve Defender bileşenleriyle test edilmiştir. Geliştirici, şu anda desteklenen tüm Windows sürümlerinin etkilendiğini belirtmektedir. Herkese açık olan kod, açıkça yalnızca sınırlı bir kavram kanıtı olarak tasarlanmıştır. SYSTEM ayrıcalıklarıyla dosya okumayı göstermektedir, ancak örneğin keyfi yazma erişimi veya tam bir SYSTEM kabuğu sağlamamaktadır. Ancak Nightmare Eclipse, yayınlandıktan sonra yaptığı açıklamada, altta yatan sorunun tam yetki yükseltme saldırısı geliştirmek için de kullanılabileceğini belirtti. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, yerel kullanıcı hesapları hakkında bilgi depolayan Windows SAM veritabanına erişime olanak tanıyacaktır. Bununla birlikte, bu saldırı için eksiksiz bir istismar kodu henüz yayınlanan belgelere dahil edilmemiştir. Bu nedenle, "sıfır gün açığı" terimi şu anda uygundur. ShieldCrash'in henüz kendi CVE kaydı veya Microsoft tarafından onaylanmış bir yaması bulunmamaktadır. Dahası, Microsoft, yeni geçici çözümün yayınlandığı sırada henüz kamuoyuna açık bir yorumda bulunmamıştır. [h2]Yama, geçici çözüm, yama ve bir başka geçici çözüm. [/h2]Özellikle dikkat çekici olan olayların sıralamasıdır. RoguePlanet Haziran ayında kamuoyuna duyuruldu ve Temmuz ayında kapatıldı. ShieldBreak, Ağustos ayında bu düzeltmeyi atlattı. Microsoft ise Eylül başında Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Motoru 1.1.26080.3 ile ShieldBreak'i düzeltti. Şimdi, sadece birkaç gün sonra, ShieldCrash bu korumanın bile tamamen etkili olmadığını gösteriyor. Tek bir güvenlik açığı olarak başlayan durum, Microsoft'un önlemlerini aşmak için sürekli yeni olasılıklar zincirine dönüştü. Her üç saldırı yöntemi de Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Motorunu hedef alıyor ve bu nedenle, ironik bir şekilde, Windows'un özellikle ayrıcalıklı bir güvenlik bileşenini hedef alıyor. Bir güvenlik güncellemesinin bilinen bazı saldırı yöntemlerini engellemesi, altta yatan güvenlik açığı sınıfının tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmez. RoguePlanet, ShieldBreak ve ShieldCrash'in ardışık olarak ortaya çıkması tam da bunu gösteriyor. [h3]Uzaktan saldırı yok[/h3] Ancak, pratik tehdit açısından önemli bir sınırlamaya dikkat çekmek gerekir: Bu, herhangi bir Windows bilgisayarının internet üzerinden kolayca ele geçirilmesine olanak tanıyan klasik bir uzaktan kod yürütme güvenlik açığı değildir. Şimdiye kadar gösterilen istismar için, saldırganın etkilenen bilgisayarda zaten kod çalıştırabiliyor olması gerekir. ShieldCrash daha sonra Defender'ın yükseltilmiş ayrıcalıklarını kötüye kullanarak normal bir kullanıcının normalde erişemeyeceği erişime ulaşmak için kullanılabilir. Bu durum, söz konusu güvenlik açığını daha büyük bir saldırı zincirinin parçası olarak özellikle ilgi çekici hale getiriyor. Microsoft henüz ShieldCrash'e karşı somut bir önlem yayınlamadı. Defender genellikle kötü amaçlı yazılım koruma motorunu otomatik olarak günceller, bu nedenle gelecekteki bir düzeltme muhtemelen geleneksel bir Windows yaması olmadan dağıtılabilir. O zamana kadar, Microsoft'un sadece başka bir saldırı vektörünü kapatıp kapatmayacağı veya bu üçüncü varyantın temel nedenini daha kökten ele alıp almayacağı henüz belli değil.
    Beğen
    10
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Xiaomi 18 Fold Xring O3 işlemcili katlanabilir telefon iPhone Ultra'yı geride bırakıyor
    Xiaomi, Çin pazarı için nispeten kompakt Xiaomi 18 Fold'u tanıttı. Akıllı telefon, yarın piyasaya sürülmesi beklenen "iPhone Fold" ve Samsung'un Galaxy Z Fold 8 (inceleme) için kullandığına benzer bir form faktörüne sahip. Xiaomi 18 Fold, Xiaomi'nin yeni kendi geliştirdiği Xring O3 çipini içeriyor.

    İki ekran 5,38 inç ve 7,58 inç Xiaomi 18 Fold, kapalıyken 117,8 mm yüksekliğe, 83,6 mm genişliğe ve 10,68 mm kalınlığa sahip. Dış ekran 5,38 inç boyutunda ve 1712 x 1168 piksel çözünürlüğe sahip olup, yaklaşık 1,47:1 en boy oranına sahiptir. Xiaomi, 120 Hz'e kadar yenileme hızı, 4000 cd/m²'ye kadar parlaklık sunuyor ve AMOLED paneli, kendi geliştirdiği Xiaomi Dragon Crystal Glass 3.0 ile korunuyor.

    Açıldığında, akıllı telefonun genişliği 163,8 mm'ye ulaşırken , derinliği 5,02 mm'ye düşüyor. İç ekran 7,58 inç boyutunda ve 2364 × 1672 piksel çözünürlüğe sahip. AMOLED panel, dış ekranla aynı teknik özelliklere sahip ancak sert cam yerine esnek Ultra İnce Cam (UTG) kullanıyor.

    Telefoto lensli üçlü kamera

    Samsung Galaxy Z Fold 8 alıcıları geniş ve ultra geniş açılı lensler için iki arka kamerayla yetinmek zorunda kalırken, Xiaomi hap şeklindeki kamera modülünü üç lensle donatmayı başardı. Bu, Xiaomi'ye 23 mm'lik ana kameraya kıyasla 3,5x optik zoomlu bir telefoto lens kazandırıyor. Ana kamera 200 MP sensöre ve f/1.7 diyaframa, telefoto lens 50 MP sensöre ve f/2.8 diyaframa sahipken, ayrıca f/2.4 diyaframa sahip 50 MP ultra geniş açılı bir kamera da bulunuyor.

    24 milyar transistörlü Xring O3

    Xiaomi 18 Fold'un bir diğer ilginç özelliği de kasanın içinde gizli olanlar. Öncelikle, Xiaomi'nin Xring O1'den sonraki ikinci kendi üretimi çipi olan Xring O3 var (Xring O2 yoktu). Xiaomi, Xring O1'den 5 milyar daha fazla, yani 24 milyar transistör belirtiyor ve 3nm üretim süreciyle üretiliyor. İşlem blokları, Arm'ın mevcut ve geçen yılki IP'lerinin "karışık bir karışımı" ve bellek arayüzü iki standardı destekliyor: LPDDR5X ve LPDDR6.

    Arm C1 CPU çekirdekleri

    Xring O3'ün işlemcisi yine on çekirdeğe sahip, ancak bunlar Arm'ın C1 çekirdeklerini kullanan daha yeni nesil çekirdekler . Xring O1'in işlemcisi iki Cortex-X925 (3,9 GHz), dört Cortex-A725 (3,4 GHz), iki Cortex-A725 (1,9 GHz) ve iki Cortex-A520 (1,8 GHz) çekirdeğinden oluşuyordu. Ancak Xring O3, Xiaomi'nin "tamamen büyük çekirdekli bir işlemci" olarak adlandırdığı iki C1-Ultra (4,35 GHz), dört C1-Premium (3,6 GHz) ve dört C1-Pro (3,15 GHz) çekirdeği içeriyor. Ayrıca, doğrudan işlemci üzerinde verimli yapay zeka sağlamak için iki SME2 birimi de içeriyor.

    Xiaomi, C1-Ultra modelini kendi 2 MB L2 önbelleğiyle donatırken, C1-Premium ve C1-Pro modellerinin her birinde 1 MB önbellek bulunuyor. Ayrıca, tüm CPU kümesi için 16 MB L3 önbellek ve 16 MB sistem düzeyinde önbellek (SLC) mevcut.

    En büyük konfigürasyon için LPDDR6

    Xiaomi SoC, hem LPDDR5X hem de LPDDR6 ile uyumludur. Xiaomi, yeni bellek standardını, 16 GB LPDDR6 ve 1 TB UFS 4.1 depolama alanına sahip en üst düzey modeli için saklıyor. 16 GB/512 GB, 12 GB/512 GB ve 12 GB/256 GB varyantları ise LPDDR5X ve UFS 4.1 kullanacak.

    Yeni Arm Mali G2-Ultra NX

    Ancak GPU bloğu, Arm Mali G2-Ultra NX tabanlı C1 CPU bloğundan bir nesil daha yenidir , çünkü ikincisi henüz bu sabah tanıtılan C2 çekirdeklerini kullanmamaktadır .

    Öte yandan Arm Mali G2-Ultra NX, yepyeni "Arm CSS for Mobile 2"ye ait olup Xiaomi tarafından 16 GPU çekirdeğiyle (hepsi Işın İzleme Birimi ile ve sekizi Nöral Süper Örnekleme (NSS), Nöral Kare Hızı Yükseltme (NFRU) ve Nöral Süper Örnekleme ve Gürültü Azaltma (NSSD) için NX hızlandırıcı ile) hayata geçirildi.

    200 TOPS performanslı, tescilli 4 çekirdekli NPU

    SoC ayrıca, çekirdek başına bir tensör ve iki vektör birimi içeren kendi dört çekirdekli NPU'suna da ev sahipliği yapıyor ve 200 TOPS performans sunması bekleniyor. Xiaomi, aktivasyonların 8 bit, ağırlıkların ise 4 bit olarak hesaplandığı A8W4 formatından bahsediyor. NPU, kendi 8 MB L2 önbelleğiyle birlikte geliyor.

    6.000 mAh kapasiteli silikon-karbon pil

    Xiaomi, pil konusunda da tipik katlanabilir telefonlardaki tavizlerden kaçınarak 6.000 mAh'lik silikon-karbon pil tercih etmiş. Samsung da bu teknolojiyi kullanıyor, ancak Galaxy Z Fold 8'in pili yalnızca 4.800 mAh kapasite sunuyor. Xiaomi, %20 silikon içeriği ve 920 Wh/L enerji yoğunluğu belirtiyor. Xiaomi 18 Fold, USB-C üzerinden 67 watt veya kablosuz olarak 50 watt ile şarj edilebiliyor.
    Xiaomi, Çin pazarı için nispeten kompakt Xiaomi 18 Fold'u tanıttı. Akıllı telefon, yarın piyasaya sürülmesi beklenen "iPhone Fold" ve Samsung'un Galaxy Z Fold 8 (inceleme) için kullandığına benzer bir form faktörüne sahip. Xiaomi 18 Fold, Xiaomi'nin yeni kendi geliştirdiği Xring O3 çipini içeriyor. İki ekran 5,38 inç ve 7,58 inç Xiaomi 18 Fold, kapalıyken 117,8 mm yüksekliğe, 83,6 mm genişliğe ve 10,68 mm kalınlığa sahip. Dış ekran 5,38 inç boyutunda ve 1712 x 1168 piksel çözünürlüğe sahip olup, yaklaşık 1,47:1 en boy oranına sahiptir. Xiaomi, 120 Hz'e kadar yenileme hızı, 4000 cd/m²'ye kadar parlaklık sunuyor ve AMOLED paneli, kendi geliştirdiği Xiaomi Dragon Crystal Glass 3.0 ile korunuyor. Açıldığında, akıllı telefonun genişliği 163,8 mm'ye ulaşırken , derinliği 5,02 mm'ye düşüyor. İç ekran 7,58 inç boyutunda ve 2364 × 1672 piksel çözünürlüğe sahip. AMOLED panel, dış ekranla aynı teknik özelliklere sahip ancak sert cam yerine esnek Ultra İnce Cam (UTG) kullanıyor. [h2]Telefoto lensli üçlü kamera [/h2]Samsung Galaxy Z Fold 8 alıcıları geniş ve ultra geniş açılı lensler için iki arka kamerayla yetinmek zorunda kalırken, Xiaomi hap şeklindeki kamera modülünü üç lensle donatmayı başardı. Bu, Xiaomi'ye 23 mm'lik ana kameraya kıyasla 3,5x optik zoomlu bir telefoto lens kazandırıyor. Ana kamera 200 MP sensöre ve f/1.7 diyaframa, telefoto lens 50 MP sensöre ve f/2.8 diyaframa sahipken, ayrıca f/2.4 diyaframa sahip 50 MP ultra geniş açılı bir kamera da bulunuyor. [h3]24 milyar transistörlü Xring O3[/h3] Xiaomi 18 Fold'un bir diğer ilginç özelliği de kasanın içinde gizli olanlar. Öncelikle, Xiaomi'nin Xring O1'den sonraki ikinci kendi üretimi çipi olan Xring O3 var (Xring O2 yoktu). Xiaomi, Xring O1'den 5 milyar daha fazla, yani 24 milyar transistör belirtiyor ve 3nm üretim süreciyle üretiliyor. İşlem blokları, Arm'ın mevcut ve geçen yılki IP'lerinin "karışık bir karışımı" ve bellek arayüzü iki standardı destekliyor: LPDDR5X ve LPDDR6. [h3]Arm C1 CPU çekirdekleri[/h3] Xring O3'ün işlemcisi yine on çekirdeğe sahip, ancak bunlar Arm'ın C1 çekirdeklerini kullanan daha yeni nesil çekirdekler . Xring O1'in işlemcisi iki Cortex-X925 (3,9 GHz), dört Cortex-A725 (3,4 GHz), iki Cortex-A725 (1,9 GHz) ve iki Cortex-A520 (1,8 GHz) çekirdeğinden oluşuyordu. Ancak Xring O3, Xiaomi'nin "tamamen büyük çekirdekli bir işlemci" olarak adlandırdığı iki C1-Ultra (4,35 GHz), dört C1-Premium (3,6 GHz) ve dört C1-Pro (3,15 GHz) çekirdeği içeriyor. Ayrıca, doğrudan işlemci üzerinde verimli yapay zeka sağlamak için iki SME2 birimi de içeriyor. Xiaomi, C1-Ultra modelini kendi 2 MB L2 önbelleğiyle donatırken, C1-Premium ve C1-Pro modellerinin her birinde 1 MB önbellek bulunuyor. Ayrıca, tüm CPU kümesi için 16 MB L3 önbellek ve 16 MB sistem düzeyinde önbellek (SLC) mevcut. [h3]En büyük konfigürasyon için LPDDR6[/h3] Xiaomi SoC, hem LPDDR5X hem de LPDDR6 ile uyumludur. Xiaomi, yeni bellek standardını, 16 GB LPDDR6 ve 1 TB UFS 4.1 depolama alanına sahip en üst düzey modeli için saklıyor. 16 GB/512 GB, 12 GB/512 GB ve 12 GB/256 GB varyantları ise LPDDR5X ve UFS 4.1 kullanacak. [h3]Yeni Arm Mali G2-Ultra NX[/h3] Ancak GPU bloğu, Arm Mali G2-Ultra NX tabanlı C1 CPU bloğundan bir nesil daha yenidir , çünkü ikincisi henüz bu sabah tanıtılan C2 çekirdeklerini kullanmamaktadır . Öte yandan Arm Mali G2-Ultra NX, yepyeni "Arm CSS for Mobile 2"ye ait olup Xiaomi tarafından 16 GPU çekirdeğiyle (hepsi Işın İzleme Birimi ile ve sekizi Nöral Süper Örnekleme (NSS), Nöral Kare Hızı Yükseltme (NFRU) ve Nöral Süper Örnekleme ve Gürültü Azaltma (NSSD) için NX hızlandırıcı ile) hayata geçirildi. [h3]200 TOPS performanslı, tescilli 4 çekirdekli NPU[/h3] SoC ayrıca, çekirdek başına bir tensör ve iki vektör birimi içeren kendi dört çekirdekli NPU'suna da ev sahipliği yapıyor ve 200 TOPS performans sunması bekleniyor. Xiaomi, aktivasyonların 8 bit, ağırlıkların ise 4 bit olarak hesaplandığı A8W4 formatından bahsediyor. NPU, kendi 8 MB L2 önbelleğiyle birlikte geliyor. [h3]6.000 mAh kapasiteli silikon-karbon pil[/h3] Xiaomi, pil konusunda da tipik katlanabilir telefonlardaki tavizlerden kaçınarak 6.000 mAh'lik silikon-karbon pil tercih etmiş. Samsung da bu teknolojiyi kullanıyor, ancak Galaxy Z Fold 8'in pili yalnızca 4.800 mAh kapasite sunuyor. Xiaomi, %20 silikon içeriği ve 920 Wh/L enerji yoğunluğu belirtiyor. Xiaomi 18 Fold, USB-C üzerinden 67 watt veya kablosuz olarak 50 watt ile şarj edilebiliyor.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Onimusha: Way of the Sword İncelemesi İlk İzlenimler ve Oynanış
    Orbitals adlı ortak oyun modunu oynarken, yeni Onimusha oyununu da oynamaya başladım. Demosunu çok beğendim ve bu da beni oyunu çıktığı gibi satın almaya teşvik etti.

    Oyun Switch'te harika görünüyor ve kare hızı kilidi açıkken herhangi bir düşüş veya rahatsızlık yok her şey çok akıcı ve net. Ancak bu, ReEngine'in konsolda iyi performans gösterdiği ilk sefer değil.

    Ama genel olarak, benim için sanat tasarımı her zaman grafik tasarımından önce gelir ve buradaki sanat harika.

    Şu ana kadar sadece eğitim bölümünü ve demo'nun bir kısmını tamamlayabildim. Oyun beni gerçekten kendine bağlıyor ve oynamaya devam etmek istiyorum. Dün çok geç kaldım ama... Çok uzun zamandır oynuyorum.

    Oyun, yenilenmiş bir enerjiyle başladı. İlk dakikalardan itibaren olay örgüsünü yoğun bir şekilde işlediler, ancak oyun mekaniğini de (eğitim amaçlı olsa da) ihmal etmediler. Her şey çok uyumlu ve en önemlisi, muhteşem ve dinamik. Capcom, açık şiddetten de çekinmiyor. Ama iblislerle savaşmakla ilgili bir oyundan gerçekten ne bekliyoruz ki?

    Bununla birlikte, örneğin açılış sahnesindeki kovalamaca da komik anlardan yoksun değil. Baş kahramanımız Miyamoto Musashi, kelimenin tam anlamıyla olağanüstü bir inatçılığa sahip ve bunu ilk yarım saat içinde birkaç kez kullanıyor.

    Demo sürümüne kıyasla dövüş açısından eklenecek pek bir şey yok. Kuklalar biraz daha agresifleşmiş gibi görünüyor, ancak hala çok dayanıklılar. Pragmata'da olduğu gibi, zamanla daha zorlu yeni düşmanların ortaya çıkacağından eminim. Genel olarak, tek tuşla oynama yaklaşımına katılmıyorum. Her halükarda, dövüş sistemi etkileyici görünüyor çevreyi kullanabilir, savuşturabilir, kaçabilir ve düşman saldırmadan hemen önce vurabilirsiniz, bu da savuşturmaktan daha zorlayıcı. Zamanla, yükseltmeler ve ek silahlar gelecek yay, dişler (demoda gösterilen), vb.

    Patronlar gerçekten zorlayıcı. Aksiyon zorluk seviyesinde oynuyorum ve ilk patronu yendiğimi sanıyordum ama yine de bana epey zorluk çıkardı. Yanılıyor olabilirim ama demo sürümündekinden biraz daha geniş bir saldırı yelpazesine sahip olduğunu hissettim. Ancak saldırı düzenini öğrenmek başlı başına bir keyif. Klişe gibi gelebilir.

    Bu arada, Japonca seslendirmeyle oynamayı düşünmüştüm ama metne takılıp kalıp, tekrar söylüyorum, harika yapımın bir kısmını kaçırmamak için altyazıları kapatıp sadece dinlemeye karar verdim.

    Genel olarak, oyundan inanılmaz derecede memnunum. Evet, pahalı. Evet, indirim bekliyordum. Ama kendimi tanıyorum. Şimdi başka bir şey alsaydım, bana uymayacaktı. Harcadığım paraya ve o an gerçekten istediğim ve tutku duyduğum şeyi almadığım gerçeğine pişman olacaktım. Bu, birden fazla kez başıma geldi.

    Neyse, herkese Onimusha!
    Orbitals adlı ortak oyun modunu oynarken, yeni Onimusha oyununu da oynamaya başladım. Demosunu çok beğendim ve bu da beni oyunu çıktığı gibi satın almaya teşvik etti. Oyun Switch'te harika görünüyor ve kare hızı kilidi açıkken herhangi bir düşüş veya rahatsızlık yok her şey çok akıcı ve net. Ancak bu, ReEngine'in konsolda iyi performans gösterdiği ilk sefer değil. Ama genel olarak, benim için sanat tasarımı her zaman grafik tasarımından önce gelir ve buradaki sanat harika. Şu ana kadar sadece eğitim bölümünü ve demo'nun bir kısmını tamamlayabildim. Oyun beni gerçekten kendine bağlıyor ve oynamaya devam etmek istiyorum. Dün çok geç kaldım ama... Çok uzun zamandır oynuyorum. Oyun, yenilenmiş bir enerjiyle başladı. İlk dakikalardan itibaren olay örgüsünü yoğun bir şekilde işlediler, ancak oyun mekaniğini de (eğitim amaçlı olsa da) ihmal etmediler. Her şey çok uyumlu ve en önemlisi, muhteşem ve dinamik. Capcom, açık şiddetten de çekinmiyor. Ama iblislerle savaşmakla ilgili bir oyundan gerçekten ne bekliyoruz ki? Bununla birlikte, örneğin açılış sahnesindeki kovalamaca da komik anlardan yoksun değil. Baş kahramanımız Miyamoto Musashi, kelimenin tam anlamıyla olağanüstü bir inatçılığa sahip ve bunu ilk yarım saat içinde birkaç kez kullanıyor. Demo sürümüne kıyasla dövüş açısından eklenecek pek bir şey yok. Kuklalar biraz daha agresifleşmiş gibi görünüyor, ancak hala çok dayanıklılar. Pragmata'da olduğu gibi, zamanla daha zorlu yeni düşmanların ortaya çıkacağından eminim. Genel olarak, tek tuşla oynama yaklaşımına katılmıyorum. Her halükarda, dövüş sistemi etkileyici görünüyor çevreyi kullanabilir, savuşturabilir, kaçabilir ve düşman saldırmadan hemen önce vurabilirsiniz, bu da savuşturmaktan daha zorlayıcı. Zamanla, yükseltmeler ve ek silahlar gelecek yay, dişler (demoda gösterilen), vb. Patronlar gerçekten zorlayıcı. Aksiyon zorluk seviyesinde oynuyorum ve ilk patronu yendiğimi sanıyordum ama yine de bana epey zorluk çıkardı. Yanılıyor olabilirim ama demo sürümündekinden biraz daha geniş bir saldırı yelpazesine sahip olduğunu hissettim. Ancak saldırı düzenini öğrenmek başlı başına bir keyif. Klişe gibi gelebilir. Bu arada, Japonca seslendirmeyle oynamayı düşünmüştüm ama metne takılıp kalıp, tekrar söylüyorum, harika yapımın bir kısmını kaçırmamak için altyazıları kapatıp sadece dinlemeye karar verdim. Genel olarak, oyundan inanılmaz derecede memnunum. Evet, pahalı. Evet, indirim bekliyordum. Ama kendimi tanıyorum. Şimdi başka bir şey alsaydım, bana uymayacaktı. Harcadığım paraya ve o an gerçekten istediğim ve tutku duyduğum şeyi almadığım gerçeğine pişman olacaktım. Bu, birden fazla kez başıma geldi. Neyse, herkese Onimusha! 😁
    Beğen
    10
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal