• Soğutma fanlı akıllı telefonların sayısı artıyor ve bunun geçerli bir sebebi var
    Android Authority'nin güvenilir kaynak Digital Chat Station'a (DCS) dayandırdığı habere göre, fanlı akıllı telefonlar yakında daha fazla piyasaya sürülecek. Birçok şirket aktif soğutma sistemine sahip amiral gemisi modelleri üzerinde çalışıyor.

    Bunun gerçek bir nedeni var. DCS'ye göre, fanlı "en üst seviyeye yakın" bir SoC, gerçek dünya kullanım senaryolarında buhar odacıklı en üst seviye bir SoC'den daha iyi performans gösteriyor. Aktif soğutma sistemi kullanmak, performans düşüşünü önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı oluyor. Bu nedenle, üreticiler öncelikle amiral gemisi Pro Max seviyesindeki çözümlere ve büyük ekranlı cihazlara fan takmayı düşünüyorlar.

    Bu hamle, sektördeki süreklilik arz eden bir ikilemi vurguluyor: Modern mobil çipler son derece yüksek performans sonuçları elde edebiliyor, ancak aşırı ısınma ve agresif performans düşüşü, yoğun oyun seansları sırasında istikrarlı performansın azalmasına yol açıyor. Ana akım üreticiler akıllı telefonlarında aktif soğutma uygularsa, SoC'ler uzun süreler boyunca maksimum performanslarında veya ona yakın performansta çalışabilecektir. Dezavantajları açık: fan gürültüsü (mekanik aşınmayla birlikte artar), ek bir arıza noktasının ortaya çıkması ve tam su geçirmezlik uygulamasındaki zorluklar.
    Android Authority'nin güvenilir kaynak Digital Chat Station'a (DCS) dayandırdığı habere göre, fanlı akıllı telefonlar yakında daha fazla piyasaya sürülecek. Birçok şirket aktif soğutma sistemine sahip amiral gemisi modelleri üzerinde çalışıyor. Bunun gerçek bir nedeni var. DCS'ye göre, fanlı "en üst seviyeye yakın" bir SoC, gerçek dünya kullanım senaryolarında buhar odacıklı en üst seviye bir SoC'den daha iyi performans gösteriyor. Aktif soğutma sistemi kullanmak, performans düşüşünü önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı oluyor. Bu nedenle, üreticiler öncelikle amiral gemisi Pro Max seviyesindeki çözümlere ve büyük ekranlı cihazlara fan takmayı düşünüyorlar. Bu hamle, sektördeki süreklilik arz eden bir ikilemi vurguluyor: Modern mobil çipler son derece yüksek performans sonuçları elde edebiliyor, ancak aşırı ısınma ve agresif performans düşüşü, yoğun oyun seansları sırasında istikrarlı performansın azalmasına yol açıyor. Ana akım üreticiler akıllı telefonlarında aktif soğutma uygularsa, SoC'ler uzun süreler boyunca maksimum performanslarında veya ona yakın performansta çalışabilecektir. Dezavantajları açık: fan gürültüsü (mekanik aşınmayla birlikte artar), ek bir arıza noktasının ortaya çıkması ve tam su geçirmezlik uygulamasındaki zorluklar.
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 99 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Galaxy S26 Ultra, CPU performans testlerinde önde gidiyor, ancak POCO ve OnePlus GPU performans testlerinde daha az geride kalıyor
    Android Authority, Galaxy S26 Ultra , POCO F9 Ultra , POCO F9 Pro ve OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 çiplerini karşılaştırdı . Galaxy S26 Ultra işlemci performansında lider olurken, Çin modelleri sürekli yük altında grafik performansında daha az kayıp yaşadı.

    Galaxy S26 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5, 4,74 GHz'e kadar hızda çalışırken, F9 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5 ve F9 Pro'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5V, 4,6 GHz'e kadar hızda çalışıyor. 5V sürümünde üç yerine iki GPU işlem bölümü bulunuyor. OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 ise 3,8 GHz'e ulaşıyor ve ayrıca iki GPU bölümüne sahip.

    Geekbench 6'da Galaxy S26 Ultra hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli testlerde birinci olurken, OnePlus 15R sonuncu sırada yer aldı. Qualcomm, 8 Elite Gen 5V'nin 8 Elite Gen 5 ile aynı işlemci saat hızına ve çekirdek sayısına sahip olduğunu iddia etmesine rağmen, F9 Pro üçüncü sırada kaldı. Android Authority, bunun nedeninin daha küçük bir önbellek veya daha muhafazakar yazılım ayarları olabileceğini öne sürüyor.

    3DMark Wild Life ve Wild Life Extreme testlerinde F9 Pro, %76-77 puanlarla en iyi kararlılığı gösterdi. F9 Ultra %69-70, OnePlus 15R %64-65 ve sadece Galaxy S26 Ultra %53-54 puan elde etti. F9 Pro testlere Galaxy'den daha düşük bir performansla başladı, ancak sonunda Samsung akıllı telefonu geride bıraktı. Bununla birlikte, Galaxy mutlak anlamda OnePlus'tan daha hızlı kaldı.

    POCO modelleri en çok ısınan modeller oldu: F9 Ultra ortalama 44-45°C, en yüksek sıcaklık ise 52°C'ye ulaştı. F9 Pro ortalama 43°C, en yüksek sıcaklık ise 50°C oldu. Galaxy S26 Ultra ortalama 41°C, en yüksek sıcaklık ise 44°C olurken, OnePlus 15R ortalama 34-35°C, en yüksek sıcaklık ise 41°C oldu. Android Authority'ye göre, Samsung daha düşük sıcaklıklar için performansı düşürmeye daha istekliyken, OnePlus 15R uzun oyun seansları için daha uygun bir cihaz.

    Yayın, testte net bir kazanan olmadığını vurguluyor sonuçlar soğutma ve yazılım ayarlarına bağlı olduğundan, aynı çipler diğer akıllı telefonlarda farklı sonuçlar gösterebilir.
    Android Authority, Galaxy S26 Ultra , POCO F9 Ultra , POCO F9 Pro ve OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 çiplerini karşılaştırdı . Galaxy S26 Ultra işlemci performansında lider olurken, Çin modelleri sürekli yük altında grafik performansında daha az kayıp yaşadı. Galaxy S26 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5, 4,74 GHz'e kadar hızda çalışırken, F9 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5 ve F9 Pro'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5V, 4,6 GHz'e kadar hızda çalışıyor. 5V sürümünde üç yerine iki GPU işlem bölümü bulunuyor. OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 ise 3,8 GHz'e ulaşıyor ve ayrıca iki GPU bölümüne sahip. Geekbench 6'da Galaxy S26 Ultra hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli testlerde birinci olurken, OnePlus 15R sonuncu sırada yer aldı. Qualcomm, 8 Elite Gen 5V'nin 8 Elite Gen 5 ile aynı işlemci saat hızına ve çekirdek sayısına sahip olduğunu iddia etmesine rağmen, F9 Pro üçüncü sırada kaldı. Android Authority, bunun nedeninin daha küçük bir önbellek veya daha muhafazakar yazılım ayarları olabileceğini öne sürüyor. 3DMark Wild Life ve Wild Life Extreme testlerinde F9 Pro, %76-77 puanlarla en iyi kararlılığı gösterdi. F9 Ultra %69-70, OnePlus 15R %64-65 ve sadece Galaxy S26 Ultra %53-54 puan elde etti. F9 Pro testlere Galaxy'den daha düşük bir performansla başladı, ancak sonunda Samsung akıllı telefonu geride bıraktı. Bununla birlikte, Galaxy mutlak anlamda OnePlus'tan daha hızlı kaldı. POCO modelleri en çok ısınan modeller oldu: F9 Ultra ortalama 44-45°C, en yüksek sıcaklık ise 52°C'ye ulaştı. F9 Pro ortalama 43°C, en yüksek sıcaklık ise 50°C oldu. Galaxy S26 Ultra ortalama 41°C, en yüksek sıcaklık ise 44°C olurken, OnePlus 15R ortalama 34-35°C, en yüksek sıcaklık ise 41°C oldu. Android Authority'ye göre, Samsung daha düşük sıcaklıklar için performansı düşürmeye daha istekliyken, OnePlus 15R uzun oyun seansları için daha uygun bir cihaz. Yayın, testte net bir kazanan olmadığını vurguluyor sonuçlar soğutma ve yazılım ayarlarına bağlı olduğundan, aynı çipler diğer akıllı telefonlarda farklı sonuçlar gösterebilir.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 553 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Bir mod geliştiricisi DLSS 4.5'i Radeon RX 9000 kartları için uyarladı
    Bir mod geliştiricisi, DLSS 4.5'i Radeon RX 9000 kartları için uyarladı bu yükseltme özelliği FP8 donanım hızlandırmasını destekliyor.

    Son zamanlarda, countervolts takma adıyla bilinen bir meraklı , Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarında DLSS 4 ve DLSS 4.5'i etkinleştiren d4r adlı bir proje yayınladı . Şimdi ise bu modcu, Radeon RX 9000 serisi 3D hızlandırıcılarına DLSS 4.5 desteği getiren 0.1.2 sürümünü yayınladı.

    Güncellenen proje, Radeon RX 9070 XT, Radeon RX 9070, Radeon RX 9070 GRE ve Radeon AI PRO R9700 dahil olmak üzere gfx1201 GPU'lu kartlarda NVIDIA görüntü ölçekleme teknolojisinin en son sürümünü etkinleştiriyor. Ayrıca Radeon RX 9060 XT ve Radeon RX 9060 gibi gfx1200 GPU tabanlı kartlar da desteklenmektedir.

    Yükseltici, FP8 işlemlerini hızlandırmak için RDNA 4 mimarisine entegre edilmiş donanım bloklarını da kullanabilir bu da genel performansı olumlu yönde etkilemelidir. Ne yazık ki, geliştirici henüz Radeon RX 9000 kartlarında DLSS 4.5 kıyaslama sonuçlarını paylaşmadı.

    Ancak, d4r'nin yeni sürümü, önceki nesil AMD 3D hızlandırıcılarında yükseltme performansını biraz iyileştirdi. Örneğin, Radeon RX 7700 XT'nin Silent Hill Townfall oyununda 1440p çözünürlükte DLSS 4.5 Kalite ile kare hızı 48,4'ten 49,3 fps'ye yükseldi. DLSS 4 ile ise kare hızı 67,9'dan 68,1 fps'ye çıktı.
    Bir mod geliştiricisi, DLSS 4.5'i Radeon RX 9000 kartları için uyarladı bu yükseltme özelliği FP8 donanım hızlandırmasını destekliyor. Son zamanlarda, countervolts takma adıyla bilinen bir meraklı , Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarında DLSS 4 ve DLSS 4.5'i etkinleştiren d4r adlı bir proje yayınladı . Şimdi ise bu modcu, Radeon RX 9000 serisi 3D hızlandırıcılarına DLSS 4.5 desteği getiren 0.1.2 sürümünü yayınladı. Güncellenen proje, Radeon RX 9070 XT, Radeon RX 9070, Radeon RX 9070 GRE ve Radeon AI PRO R9700 dahil olmak üzere gfx1201 GPU'lu kartlarda NVIDIA görüntü ölçekleme teknolojisinin en son sürümünü etkinleştiriyor. Ayrıca Radeon RX 9060 XT ve Radeon RX 9060 gibi gfx1200 GPU tabanlı kartlar da desteklenmektedir. Yükseltici, FP8 işlemlerini hızlandırmak için RDNA 4 mimarisine entegre edilmiş donanım bloklarını da kullanabilir bu da genel performansı olumlu yönde etkilemelidir. Ne yazık ki, geliştirici henüz Radeon RX 9000 kartlarında DLSS 4.5 kıyaslama sonuçlarını paylaşmadı. Ancak, d4r'nin yeni sürümü, önceki nesil AMD 3D hızlandırıcılarında yükseltme performansını biraz iyileştirdi. Örneğin, Radeon RX 7700 XT'nin Silent Hill Townfall oyununda 1440p çözünürlükte DLSS 4.5 Kalite ile kare hızı 48,4'ten 49,3 fps'ye yükseldi. DLSS 4 ile ise kare hızı 67,9'dan 68,1 fps'ye çıktı.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 509 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Borderless Gaming yardımcı programı artık DLL dosyalarını değiştirmeden herhangi bir oyunda DLSS 5'i etkinleştirmenize olanak tanıyor
    Borderless Gaming yardımcı programı artık DLL dosyalarını değiştirmeden herhangi bir oyunda DLSS 5'i etkinleştirmenize olanak tanıyor.

    Popüler Sınır Tanımayan Oyun aracı geliştiricileri, oldukça ilgi çekici yenilikler içeren büyük bir güncelleme yayınladı.

    Bunların en önemlisi, DLL dosyalarını değiştirmeden veya proje dosyalarını başka şekilde manipüle etmeden herhangi bir oyunda DLSS 5 nöral işleme teknolojisini etkinleştirme yeteneğidir. Yapay zeka modeli doğrudan GitHub'dan indirilir ve programın yerleşik BGFX ölçeklendirme sistemi aracılığıyla başlatılır. Kullanıcılar ayrıca DLSS 5 yoğunluğunu ayarlayabilir, aydınlatmayı, detayı, görüntü stilini ve işleme çözünürlüğünü özelleştirebilirler.

    Aynı zamanda, geliştiriciler sızdırılan DLSS 5 sürümünü optimize ederek çalışma prensiplerini biraz değiştirdiler ve en sorunlu darboğazları ortadan kaldırdılar. Bu sayede eski grafik kartlarında bile iyi bir performans sunabiliyor. Geliştiricilerin kendi testlerine göre, GeForce RTX 3090, nöral işleme kullanan birçok oyunda 30 fps'nin üzerinde kare hızı sağlayabiliyor.

    Ek olarak, geliştiriciler Windows efekt düzenleyicisini yeniden tasarladı, BGFX ve BGFG'nin performansını iyileştirdi, çökmeleri düzeltti, parametre kontrollerini geliştirdi ve yüksek çözünürlüklerde ölçeklendirmeyi optimize etti.
    Borderless Gaming yardımcı programı artık DLL dosyalarını değiştirmeden herhangi bir oyunda DLSS 5'i etkinleştirmenize olanak tanıyor. Popüler Sınır Tanımayan Oyun aracı geliştiricileri, oldukça ilgi çekici yenilikler içeren büyük bir güncelleme yayınladı. Bunların en önemlisi, DLL dosyalarını değiştirmeden veya proje dosyalarını başka şekilde manipüle etmeden herhangi bir oyunda DLSS 5 nöral işleme teknolojisini etkinleştirme yeteneğidir. Yapay zeka modeli doğrudan GitHub'dan indirilir ve programın yerleşik BGFX ölçeklendirme sistemi aracılığıyla başlatılır. Kullanıcılar ayrıca DLSS 5 yoğunluğunu ayarlayabilir, aydınlatmayı, detayı, görüntü stilini ve işleme çözünürlüğünü özelleştirebilirler. Aynı zamanda, geliştiriciler sızdırılan DLSS 5 sürümünü optimize ederek çalışma prensiplerini biraz değiştirdiler ve en sorunlu darboğazları ortadan kaldırdılar. Bu sayede eski grafik kartlarında bile iyi bir performans sunabiliyor. Geliştiricilerin kendi testlerine göre, GeForce RTX 3090, nöral işleme kullanan birçok oyunda 30 fps'nin üzerinde kare hızı sağlayabiliyor. Ek olarak, geliştiriciler Windows efekt düzenleyicisini yeniden tasarladı, BGFX ve BGFG'nin performansını iyileştirdi, çökmeleri düzeltti, parametre kontrollerini geliştirdi ve yüksek çözünürlüklerde ölçeklendirmeyi optimize etti.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 626 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • OpenAI GPT-6.1 Astra'nın piyasaya sürülmesini iptal etti
    OpenAI, yeni modelin test kullanıcılarını yanıltmasının ardından GPT-6.1 Astra'nın piyasaya sürülmesini iptal etti.

    OpenAI, sinir ağı testleri sırasında endişe verici sonuçlar elde etmesinin ardından, aslen Ekim ayında piyasaya sürülmesi planlanan yeni GPT-6.1 Astra modelinin çıkışını erteledi.

    Wall Street Journal'a göre , dahili testler sırasında GPT-6.1 Astra, önceki sürümlerine kıyasla daha yüksek düzeyde aldatma ve daha düşük talimatlara uyma performansı sergiledi. OpenAI'nin güvenlik sorumlusu Saachi Jain, Astra'nın hedefine ulaşmak için yaptığı eylemleri test edenlerden gizlemiş olabileceğini bildirdi. Birçok durumda, model ayrıca izinsiz olarak harici araçlara ve hizmetlere bağımsız olarak erişti. Sonuç olarak, şirket GPT-6.1 Astra'nın güvenlik gereksinimlerini karşılamadığı sonucuna vardı.

    Astra projesinin iptal edilmesine rağmen, temel model GPT-6'nın gelecekteki sürümlerinin geliştirilmesinde kullanılmaya devam edecektir. OpenAI, sorunların temel nedenlerini araştırmak ve yapay zekanın davranışını iyileştirmek için altıncı nesil modeli takviyeli öğrenme algoritmasıyla daha da eğitmek niyetindedir.
    OpenAI, yeni modelin test kullanıcılarını yanıltmasının ardından GPT-6.1 Astra'nın piyasaya sürülmesini iptal etti. OpenAI, sinir ağı testleri sırasında endişe verici sonuçlar elde etmesinin ardından, aslen Ekim ayında piyasaya sürülmesi planlanan yeni GPT-6.1 Astra modelinin çıkışını erteledi. Wall Street Journal'a göre , dahili testler sırasında GPT-6.1 Astra, önceki sürümlerine kıyasla daha yüksek düzeyde aldatma ve daha düşük talimatlara uyma performansı sergiledi. OpenAI'nin güvenlik sorumlusu Saachi Jain, Astra'nın hedefine ulaşmak için yaptığı eylemleri test edenlerden gizlemiş olabileceğini bildirdi. Birçok durumda, model ayrıca izinsiz olarak harici araçlara ve hizmetlere bağımsız olarak erişti. Sonuç olarak, şirket GPT-6.1 Astra'nın güvenlik gereksinimlerini karşılamadığı sonucuna vardı. Astra projesinin iptal edilmesine rağmen, temel model GPT-6'nın gelecekteki sürümlerinin geliştirilmesinde kullanılmaya devam edecektir. OpenAI, sorunların temel nedenlerini araştırmak ve yapay zekanın davranışını iyileştirmek için altıncı nesil modeli takviyeli öğrenme algoritmasıyla daha da eğitmek niyetindedir.
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 445 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Huawei FreeBuds Neo İncelemesi

    Huawei FreeBuds Neo İncelemesi ANC, LDAC ve Bluetooth 6.0 Bir Arada

    Huawei FreeBuds Neo, kompakt tasarımıyla birlikte aktif gürültü engelleme, LDAC, Bluetooth 6.0 ve uzun pil ömrü gibi özellikleri bir araya getiriyor. Kağıt üzerinde oldukça güçlü görünen kulaklık, günlük kullanımda başarılı olduğu noktalar kadar bazı eksikleriyle de dikkat çekiyor.

    Huawei FreeBuds Neo Neler Sunuyor?

    FreeBuds Neo, Huawei'nin kulak içi kablosuz kulaklık ailesinde orta seviyeye konumlanan modellerden biri. Özellikle küçük tasarım, gelişmiş Bluetooth özellikleri, yüksek çözünürlüklü ses desteği ve aktif gürültü engelleme gibi özelliklerle öne çıkıyor.

    Kulaklıkta 11 mm dinamik sürücüler bulunuyor ve 20 Hz ile 40 kHz arasında frekans aralığı sunuluyor.

    Öne çıkan teknik özellikler:

    -Bluetooth 6.0
    -LDAC desteği
    -L2HC desteği
    -AAC ve SBC desteği
    -Aktif gürültü engelleme (ANC)
    -Şeffaflık modu
    -IP55 su ve toz dayanıklılığı
    -Çoklu cihaz bağlantısı
    -Kulaklık başına yaklaşık 4,9 gram ağırlık

    LDAC ve Yüksek Çözünürlüklü Ses

    FreeBuds Neo'nun dikkat çeken özelliklerinden biri yüksek kaliteli kablosuz ses desteği.

    Huawei telefonlarda L2HC 4.0 ile 48 kHz / 24 bit çözünürlükte 2,3 Mbps seviyesine kadar aktarım yapılabiliyor. Diğer uyumlu Android cihazlarda ise LDAC üzerinden 990 kbps seviyesine kadar ses aktarımı destekleniyor.

    AAC ve SBC desteğinin bulunması sayesinde kulaklık Android ve iPhone cihazlarla da kullanılabiliyor.

    Kompakt ve Hafif Tasarım

    Kulaklıkların her biri yaklaşık 4,9 gram ağırlığında. Sap uzunluğu ise 23 mm civarında. Bu kısa yapı FreeBuds Neo'ya oldukça kompakt bir görünüm kazandırıyor.

    Sap bölümünün tamamen kaldırılmamış olması anten ve mikrofonların daha uygun konumlandırılmasına da yardımcı oluyor.

    Dokunmatik kontrol alanı üzerinden müzik oynatma, duraklatma, şarkı değiştirme, ses seviyesini ayarlama ve gürültü engelleme modları arasında geçiş yapılabiliyor.

    Kontroller Tamamen Özelleştirilemiyor

    Kulaklığın dokunmatik kontrolleri günlük kullanım için yeterli olsa da her hareketi istediğiniz işleve atamak mümkün değil.

    Çift dokunma, üçlü dokunma, kaydırma ve basılı tutma hareketleri için belirli seçenekler bulunuyor fakat tamamen serbest bir kontrol sistemi sunulmuyor.

    Baş Hareketleri ve Takma Algılama

    FreeBuds Neo'da baş hareketleriyle gelen aramaları kabul etme veya reddetme özelliği bulunuyor.

    Kulaklık takma algılama sistemi de kulaklık çıkarıldığında müziği otomatik durdurabiliyor ve tekrar takıldığında oynatmaya devam edebiliyor.

    Ayrıca konuşmaya başladığınızda ortam seslerini daha fazla duymanızı amaçlayan uyarlanabilir ses özellikleri de mevcut.

    Ancak testlerde bu geçişlerin bazı rakiplere göre daha yavaş çalışabildiği görülmüş.

    IP55 Koruma ve Şarj Kutusu

    FreeBuds Neo kulaklıklar IP55 sertifikasına sahip.

    Bu sayede yağmur veya spor sırasında oluşabilecek su sıçramalarına karşı belirli seviyede koruma sağlanıyor. Ancak IP55 sertifikasının yalnızca kulaklıklar için geçerli olduğunu belirtmek gerekiyor. Şarj kutusunun özel bir su ve toz koruması bulunmuyor.

    Şarj kutusu yaklaşık 31 gram, kulaklıklarla birlikte toplam ağırlık ise yaklaşık 42 grama ulaşıyor.

    Pil Ömrü Nasıl?

    Huawei'nin verdiği değerlere göre FreeBuds Neo:
    1. ANC kapalıyken 10 saate kadar
    2. ANC açıkken 6,5 saate kadar
    3. Şarj kutusuyla ANC kapalıyken toplam 40 saate kadar
    4. ANC açıkken kutuyla birlikte yaklaşık 24 saate kadar
    kullanım süresi sunabiliyor.

    Gerçek kullanım testinde ANC açıkken yaklaşık 5 saat 53 dakikalık kullanım süresi elde edilmiş.

    Kulaklıkların yaklaşık 10 dakikalık hızlı şarjla 4 saate kadar müzik dinleme süresi sunabildiği belirtiliyor.

    Kablosuz şarj desteği ise bulunmuyor.

    Huawei Audio Connect Uygulaması

    FreeBuds Neo, Android ve iOS üzerinde Huawei Audio Connect uygulaması üzerinden yönetilebiliyor.

    Uygulama içerisinde:
    1. Pil durumunu görüntüleme
    2. ANC seviyesini değiştirme
    3. Şeffaflık modunu açma
    4. Ses efektlerini düzenleme
    5. 10 bantlı ekolayzır kullanma
    6. Çoklu bağlantıyı yönetme
    7. Takma algılamayı açıp kapatma
    8. Kulaklık uçlarının uyumunu test etme
    9. Yazılım güncelleme
    gibi birçok özellik bulunuyor.

    Ses Kalitesi

    FreeBuds Neo'nun ses performansı genel olarak başarılı.

    Ses tamamen nötr bir karaktere sahip olmasa da güçlü ve dinamik bir sunum yapıyor. Basların gereğinden fazla yükseltilmemiş olması olumlu bir detay.

    Orta frekanslar belirgin şekilde duyulurken tizlerde biraz daha fazla netlik ve parlaklık beklenebilir.

    Düşük ses seviyelerinde özellikle derin basların etkisi azalabiliyor. Çok yüksek ses seviyelerinde ise bas ve tizlerde sertleşme oluşabiliyor.

    Genel olarak günlük müzik dinleme açısından tatmin edici bir ses karakteri sunuyor.

    ANC Performansı

    FreeBuds Neo'da aktif gürültü engelleme bulunması önemli bir avantaj olsa da sistemin performansı üst seviye rakiplerle aynı seviyede değil.

    Monoton ve düşük frekanslı seslerin azaltılmasında etkili olabiliyor fakat konuşma, tren sesi, uçak uğultusu veya çevredeki çeşitli gürültüler tamamen ortadan kaldırılamıyor.

    ANC için farklı seviyeler seçilebiliyor.
    1. Rahat
    2. Dengeli
    3. Ultra
    Ayrıca ortam koşullarına göre seviyeyi otomatik belirleyen dinamik bir mod da bulunuyor.

    Ancak test sırasında otomatik sistemin her zaman en uygun seviyeyi seçmediği görülmüş.

    Şeffaflık Modu

    Şeffaflık modu çevredeki seslerin kulaklığa aktarılmasını sağlıyor.

    Ortam sesi anlaşılır şekilde duyulabiliyor fakat tamamen doğal bir deneyim oluşmuyor. Arka planda hafif bir hışırtı hissedilebiliyor.

    Rüzgarlı ortamlarda da rüzgarın mikrofonlara geliş açısına göre rahatsız edici sesler oluşabiliyor.

    Telefon Görüşmelerinde Mikrofon Kalitesi

    FreeBuds Neo'da telefon görüşmeleri için üç mikrofon ve kemik iletim sensörü kullanılıyor.

    Gürültülü ortamlarda çevredeki sesleri oldukça güçlü şekilde filtreleyebiliyor. Bunun olumlu tarafı karşı tarafa daha az çevre gürültüsü gitmesi.

    Ancak güçlü filtreleme kullanıcının sesini de etkileyebiliyor.

    Testlerde zaman zaman.
    1. Doğal olmayan ses tonu
    2. Yankı
    3. Eko hissi
    4. Aşırı ses filtreleme
    Bu nedenle mikrofon performansı kullanılabilir seviyede olsa da sınıfının en iyileri arasında görünmüyor.

    Gecikme Performansı

    FreeBuds Neo, özel ve evrensel bir düşük gecikme kodeğine sahip değil.

    Huawei uygulamasında oyunlar için düşük ses gecikmesi seçeneği bulunuyor ancak bu mod oyun dışında sürekli şekilde etkinleştirilemiyor.

    Normal kullanımda ölçülen ses gecikmesi yaklaşık 160-180 ms seviyesinde.

    Video izlerken cihazın ses ve görüntüyü senkronize ettiği uygulamalarda ciddi bir sorun hissedilmeyebilir. Ancak gerçek zamanlı tepki gerektiren oyunlarda daha düşük gecikmeli kulaklıklara göre fark oluşabilir.

    Kullanım Konforu

    Doğru silikon uç seçildiğinde FreeBuds Neo günlük kullanımda rahat.

    Ancak test sırasında kulaklıkların özellikle hareketli kullanımda her zaman tamamen sabit kalmadığı görülmüş. Spor yaparken veya yoğun hareket sırasında zaman zaman yeniden ayarlamak gerekebiliyor.

    Takma algılama sisteminin de bazı durumlarda fazla hassas davranabildiği belirtiliyor.

    İşçilik kalitesi tarafında ise FreeBuds Neo oldukça başarılı bulunmuş.

    Huawei FreeBuds Neo Artıları

    1. Başarılı ses kalitesi
    2. LDAC ve L2HC desteği
    3. Aktif gürültü engelleme
    4. Şeffaflık modu
    5. Bluetooth 6.0
    6. İyi pil ömrü
    7. Çoklu cihaz bağlantısı
    8. Tek kulaklıkla kullanım
    9. IP55 sertifikası
    10. Kompakt ve hafif tasarım
    11. Başarılı işçilik
    12. Gelişmiş mobil uygulama

    Huawei FreeBuds Neo Eksileri

    1. ANC performansı üst düzey rakipler kadar güçlü değil
    2. Şeffaflık modunda hafif arka plan gürültüsü oluşabiliyor
    3. Kulakta her zaman çok sıkı durmayabiliyor
    4. Takma algılama zaman zaman fazla hassas çalışabiliyor
    5. Telefon görüşmelerinde ses fazla filtrelenebiliyor
    6. Kontroller tamamen serbest şekilde özelleştirilemiyor
    7. Kablosuz şarj desteği bulunmuyor

    Genel Değerlendirme

    Huawei FreeBuds Neo, özellikle kompakt tasarım, iyi ses kalitesi, LDAC desteği, Bluetooth 6.0, uzun pil ömrü ve zengin uygulama özelliklerini bir arada isteyen kullanıcılar için dikkat çekici bir model.

    Ses performansı günlük kullanım açısından başarılı ve ürünün işçilik kalitesi de oldukça iyi.

    Bununla birlikte ANC performansı beklentiyi çok yükseltmemek gereken alanlardan biri. Gürültü engelleme çalışıyor fakat çevreyi tamamen sessiz hale getiren üst sınıf modeller seviyesine ulaşmıyor.

    Telefon görüşmelerindeki yoğun filtreleme ve kulaklıkların hareket sırasında zaman zaman yeniden ayarlanma ihtiyacı da dikkate alınması gereken noktalar arasında.
    FreeBuds Neo'nun en güçlü tarafları ses kalitesi, bağlantı özellikleri ve zengin yazılım desteği. En belirgin eksikleri ise ANC gücü, telefon görüşmelerindeki aşırı filtreleme ve kulakta her zaman tamamen sabit kalmaması.
    7250TL seviyesindeki fiyatıyla oldukça fazla özellik sunan FreeBuds Neo, özellik zenginliğini ön planda tutan kullanıcılar için değerlendirmeye değer bir kablosuz kulaklık olarak öne çıkıyor.
    [h2]Huawei FreeBuds Neo İncelemesi ANC, LDAC ve Bluetooth 6.0 Bir Arada [/h2] Huawei FreeBuds Neo, kompakt tasarımıyla birlikte aktif gürültü engelleme, LDAC, Bluetooth 6.0 ve uzun pil ömrü gibi özellikleri bir araya getiriyor. Kağıt üzerinde oldukça güçlü görünen kulaklık, günlük kullanımda başarılı olduğu noktalar kadar bazı eksikleriyle de dikkat çekiyor. [h2]Huawei FreeBuds Neo Neler Sunuyor?[/h2] FreeBuds Neo, Huawei'nin kulak içi kablosuz kulaklık ailesinde orta seviyeye konumlanan modellerden biri. Özellikle küçük tasarım, gelişmiş Bluetooth özellikleri, yüksek çözünürlüklü ses desteği ve aktif gürültü engelleme gibi özelliklerle öne çıkıyor. Kulaklıkta 11 mm dinamik sürücüler bulunuyor ve 20 Hz ile 40 kHz arasında frekans aralığı sunuluyor. [b]Öne çıkan teknik özellikler:[/b] -Bluetooth 6.0 -LDAC desteği -L2HC desteği -AAC ve SBC desteği -Aktif gürültü engelleme (ANC) -Şeffaflık modu -IP55 su ve toz dayanıklılığı -Çoklu cihaz bağlantısı -Kulaklık başına yaklaşık 4,9 gram ağırlık [h2]LDAC ve Yüksek Çözünürlüklü Ses[/h2] FreeBuds Neo'nun dikkat çeken özelliklerinden biri yüksek kaliteli kablosuz ses desteği. Huawei telefonlarda L2HC 4.0 ile 48 kHz / 24 bit çözünürlükte 2,3 Mbps seviyesine kadar aktarım yapılabiliyor. Diğer uyumlu Android cihazlarda ise LDAC üzerinden 990 kbps seviyesine kadar ses aktarımı destekleniyor. AAC ve SBC desteğinin bulunması sayesinde kulaklık Android ve iPhone cihazlarla da kullanılabiliyor. [h2]Kompakt ve Hafif Tasarım[/h2] Kulaklıkların her biri yaklaşık 4,9 gram ağırlığında. Sap uzunluğu ise 23 mm civarında. Bu kısa yapı FreeBuds Neo'ya oldukça kompakt bir görünüm kazandırıyor. Sap bölümünün tamamen kaldırılmamış olması anten ve mikrofonların daha uygun konumlandırılmasına da yardımcı oluyor. Dokunmatik kontrol alanı üzerinden müzik oynatma, duraklatma, şarkı değiştirme, ses seviyesini ayarlama ve gürültü engelleme modları arasında geçiş yapılabiliyor. [h3]Kontroller Tamamen Özelleştirilemiyor[/h3] Kulaklığın dokunmatik kontrolleri günlük kullanım için yeterli olsa da her hareketi istediğiniz işleve atamak mümkün değil. Çift dokunma, üçlü dokunma, kaydırma ve basılı tutma hareketleri için belirli seçenekler bulunuyor fakat tamamen serbest bir kontrol sistemi sunulmuyor. [h2]Baş Hareketleri ve Takma Algılama[/h2] FreeBuds Neo'da baş hareketleriyle gelen aramaları kabul etme veya reddetme özelliği bulunuyor. Kulaklık takma algılama sistemi de kulaklık çıkarıldığında müziği otomatik durdurabiliyor ve tekrar takıldığında oynatmaya devam edebiliyor. Ayrıca konuşmaya başladığınızda ortam seslerini daha fazla duymanızı amaçlayan uyarlanabilir ses özellikleri de mevcut. Ancak testlerde bu geçişlerin bazı rakiplere göre daha yavaş çalışabildiği görülmüş. [h2]IP55 Koruma ve Şarj Kutusu[/h2] FreeBuds Neo kulaklıklar IP55 sertifikasına sahip. Bu sayede yağmur veya spor sırasında oluşabilecek su sıçramalarına karşı belirli seviyede koruma sağlanıyor. Ancak IP55 sertifikasının yalnızca kulaklıklar için geçerli olduğunu belirtmek gerekiyor. Şarj kutusunun özel bir su ve toz koruması bulunmuyor. Şarj kutusu yaklaşık 31 gram, kulaklıklarla birlikte toplam ağırlık ise yaklaşık 42 grama ulaşıyor. [h2]Pil Ömrü Nasıl?[/h2] Huawei'nin verdiği değerlere göre FreeBuds Neo: [ol] [li]ANC kapalıyken 10 saate kadar[/li] [li]ANC açıkken 6,5 saate kadar[/li] [li]Şarj kutusuyla ANC kapalıyken toplam 40 saate kadar[/li] [li]ANC açıkken kutuyla birlikte yaklaşık 24 saate kadar[/li][/ol] kullanım süresi sunabiliyor. Gerçek kullanım testinde ANC açıkken yaklaşık 5 saat 53 dakikalık kullanım süresi elde edilmiş. Kulaklıkların yaklaşık 10 dakikalık hızlı şarjla 4 saate kadar müzik dinleme süresi sunabildiği belirtiliyor. Kablosuz şarj desteği ise bulunmuyor. [h2]Huawei Audio Connect Uygulaması[/h2] FreeBuds Neo, Android ve iOS üzerinde Huawei Audio Connect uygulaması üzerinden yönetilebiliyor. Uygulama içerisinde: [ol][li]Pil durumunu görüntüleme[/li] [li]ANC seviyesini değiştirme[/li] [li]Şeffaflık modunu açma[/li] [li]Ses efektlerini düzenleme[/li] [li]10 bantlı ekolayzır kullanma[/li] [li]Çoklu bağlantıyı yönetme[/li] [li]Takma algılamayı açıp kapatma[/li] [li]Kulaklık uçlarının uyumunu test etme[/li] [li]Yazılım güncelleme[/li][/ol] gibi birçok özellik bulunuyor. [h2]Ses Kalitesi[/h2] FreeBuds Neo'nun ses performansı genel olarak başarılı. Ses tamamen nötr bir karaktere sahip olmasa da güçlü ve dinamik bir sunum yapıyor. Basların gereğinden fazla yükseltilmemiş olması olumlu bir detay. Orta frekanslar belirgin şekilde duyulurken tizlerde biraz daha fazla netlik ve parlaklık beklenebilir. Düşük ses seviyelerinde özellikle derin basların etkisi azalabiliyor. Çok yüksek ses seviyelerinde ise bas ve tizlerde sertleşme oluşabiliyor. Genel olarak günlük müzik dinleme açısından tatmin edici bir ses karakteri sunuyor. [h2]ANC Performansı[/h2] FreeBuds Neo'da aktif gürültü engelleme bulunması önemli bir avantaj olsa da sistemin performansı üst seviye rakiplerle aynı seviyede değil. Monoton ve düşük frekanslı seslerin azaltılmasında etkili olabiliyor fakat konuşma, tren sesi, uçak uğultusu veya çevredeki çeşitli gürültüler tamamen ortadan kaldırılamıyor. ANC için farklı seviyeler seçilebiliyor. [ol]/[li]Rahat[/li] [li]Dengeli[/li] [li]Ultra[/li][/ol] Ayrıca ortam koşullarına göre seviyeyi otomatik belirleyen dinamik bir mod da bulunuyor. Ancak test sırasında otomatik sistemin her zaman en uygun seviyeyi seçmediği görülmüş. [h2]Şeffaflık Modu[/h2] Şeffaflık modu çevredeki seslerin kulaklığa aktarılmasını sağlıyor. Ortam sesi anlaşılır şekilde duyulabiliyor fakat tamamen doğal bir deneyim oluşmuyor. Arka planda hafif bir hışırtı hissedilebiliyor. Rüzgarlı ortamlarda da rüzgarın mikrofonlara geliş açısına göre rahatsız edici sesler oluşabiliyor. [h2]Telefon Görüşmelerinde Mikrofon Kalitesi[/h2] FreeBuds Neo'da telefon görüşmeleri için üç mikrofon ve kemik iletim sensörü kullanılıyor. Gürültülü ortamlarda çevredeki sesleri oldukça güçlü şekilde filtreleyebiliyor. Bunun olumlu tarafı karşı tarafa daha az çevre gürültüsü gitmesi. Ancak güçlü filtreleme kullanıcının sesini de etkileyebiliyor. Testlerde zaman zaman. [ol][li]Doğal olmayan ses tonu[/li] [li]Yankı[/li] [li]Eko hissi[/li] [li]Aşırı ses filtreleme[/li][/ol] Bu nedenle mikrofon performansı kullanılabilir seviyede olsa da sınıfının en iyileri arasında görünmüyor. [h2]Gecikme Performansı[/h2] FreeBuds Neo, özel ve evrensel bir düşük gecikme kodeğine sahip değil. Huawei uygulamasında oyunlar için düşük ses gecikmesi seçeneği bulunuyor ancak bu mod oyun dışında sürekli şekilde etkinleştirilemiyor. Normal kullanımda ölçülen ses gecikmesi yaklaşık 160-180 ms seviyesinde. Video izlerken cihazın ses ve görüntüyü senkronize ettiği uygulamalarda ciddi bir sorun hissedilmeyebilir. Ancak gerçek zamanlı tepki gerektiren oyunlarda daha düşük gecikmeli kulaklıklara göre fark oluşabilir. [h2]Kullanım Konforu[/h2] Doğru silikon uç seçildiğinde FreeBuds Neo günlük kullanımda rahat. Ancak test sırasında kulaklıkların özellikle hareketli kullanımda her zaman tamamen sabit kalmadığı görülmüş. Spor yaparken veya yoğun hareket sırasında zaman zaman yeniden ayarlamak gerekebiliyor. Takma algılama sisteminin de bazı durumlarda fazla hassas davranabildiği belirtiliyor. İşçilik kalitesi tarafında ise FreeBuds Neo oldukça başarılı bulunmuş. [h2]Huawei FreeBuds Neo Artıları[/h2] [ol] [li]Başarılı ses kalitesi[/li] [li]LDAC ve L2HC desteği[/li] [li]Aktif gürültü engelleme[/li] [li]Şeffaflık modu[/li] [li]Bluetooth 6.0[/li] [li]İyi pil ömrü[/li] [li]Çoklu cihaz bağlantısı[/li] [li]Tek kulaklıkla kullanım[/li] [li]IP55 sertifikası[/li] [li]Kompakt ve hafif tasarım[/li] [li]Başarılı işçilik[/li] [li]Gelişmiş mobil uygulama[/li] [/ol] [h2]Huawei FreeBuds Neo Eksileri[/h2] [ol] [li]ANC performansı üst düzey rakipler kadar güçlü değil[/li] [li]Şeffaflık modunda hafif arka plan gürültüsü oluşabiliyor[/li] [li]Kulakta her zaman çok sıkı durmayabiliyor[/li] [li]Takma algılama zaman zaman fazla hassas çalışabiliyor[/li] [li]Telefon görüşmelerinde ses fazla filtrelenebiliyor[/li] [li]Kontroller tamamen serbest şekilde özelleştirilemiyor[/li] [li]Kablosuz şarj desteği bulunmuyor[/li] [/ol] [h2]Genel Değerlendirme[/h2] Huawei FreeBuds Neo, özellikle kompakt tasarım, iyi ses kalitesi, LDAC desteği, Bluetooth 6.0, uzun pil ömrü ve zengin uygulama özelliklerini bir arada isteyen kullanıcılar için dikkat çekici bir model. Ses performansı günlük kullanım açısından başarılı ve ürünün işçilik kalitesi de oldukça iyi. Bununla birlikte ANC performansı beklentiyi çok yükseltmemek gereken alanlardan biri. Gürültü engelleme çalışıyor fakat çevreyi tamamen sessiz hale getiren üst sınıf modeller seviyesine ulaşmıyor. Telefon görüşmelerindeki yoğun filtreleme ve kulaklıkların hareket sırasında zaman zaman yeniden ayarlanma ihtiyacı da dikkate alınması gereken noktalar arasında. [quote]FreeBuds Neo'nun en güçlü tarafları ses kalitesi, bağlantı özellikleri ve zengin yazılım desteği. En belirgin eksikleri ise ANC gücü, telefon görüşmelerindeki aşırı filtreleme ve kulakta her zaman tamamen sabit kalmaması.[/quote] 7250TL seviyesindeki fiyatıyla oldukça fazla özellik sunan FreeBuds Neo, özellik zenginliğini ön planda tutan kullanıcılar için değerlendirmeye değer bir kablosuz kulaklık olarak öne çıkıyor.
    Beğen
    8
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Steam Frame incelemesi Valve VR gözlüğü ne kadar iyi?
    Mayıs ayında yeni Steam Controller'ı ve Haziran/Temmuz aylarında Steam Machine'i (inceleme) takip eden Valve, bu yılki üçüncü ve son donanım sürümünü piyasaya sürüyor: yeni VR sistemi Steam Frame. Bu inceleme, izleme, görüntü kalitesi ve bağımsız kullanım ile yayın akışı açısından performansını ele alıyor.

    Steam Frame, Valve'ın tamamen kendi bünyesinde geliştirdiği ilk VR sistemi olan 2019 tarihli Valve Index'i (inceleme) takip ediyor . Ancak aslında Steam operatörünün üçüncü VR başlığı: 2016 tarihli HTC Vive (inceleme), HTC ile yakın işbirliği içinde oluşturulmuş ve SteamVR'ı tanıtmıştı.

    Steam Frame ve Valve Index: Önceki modeline göre iyileştirmeler karşılaştırması
    Steam Frame, Quest 3 ve PSVR 2: Valve'ın yeni PC VR kulaklıklarının karşılaştırması
    Peki, 2019'daki Valf Endeksi'ne kıyasla neler değişti? Aşağıdaki tablo kapsamlı bir genel bakış sunmaktadır; özellikle şunlar dikkat çekicidir.
    1. Dıştan izleme yerine içten dışa izleme (6DOF)
    2. Bağımsız Mod (Steam Frame Üzerinde Görüntüleme)
    3. Steam Link ile kablo yerine kablosuz olarak yayın yapın.
    4. Güç kaynağı kablo yerine lityum iyon pil ile sağlanır.
    5. Kilo kaybında belirgin azalma
    6. Göz takibi (odaklanmış görüntüleme ve yayın için) ve el takibi

    İki mod: akışlı ve bağımsız

    Valve Index (inceleme) Steam Link üzerinden içerik oynatmak için kablolu bir PC bağlantısı gerektiriyordu. Steam Frame artık Steam Link üzerinden kablosuz akışı (ve sadece kablosuz olarak) destekliyor ve oyunları kendi başına da işleyebiliyor.

    Valve, Steam Frame öncelikle oyun bilgisayarından veya dizüstü bilgisayardan yayın yapmaya odaklı olarak görüyor. Bağımsız çalışma özelliği de destekleniyor.
    Steam Frame, Steam kütüphanenizin tamamını yönetebilen, öncelikle yayın akışına odaklı, kablosuz bir VR gözlüğü ve kumanda setidir. Sürükleyici VR deneyimine adım atın veya arkanıza yaslanıp VR olmayan oyun kataloğunuzun keyfini çıkarın. Ayrıca bağımsız oyun oynamayı da destekler.
    Oyun yerel olarak işleniyor veya Steam Frame'e aktarılıyor olsun, SteamOS kullanıcı arayüzü varsayılan olarak kulaklıkta her zaman 90 Hz'de işlenir. Oyunun kendisinde ise yenileme hızı moda bağlıdır.

    1. Bağımsız (Steam Frame üzerinde görüntüleme)

    Steam Frame, Valve'ın x86 yerine Arm mimarisine sahip ilk SteamOS platformudur. Steam Deck ve Steam Machine (1. ve mevcut nesiller) x86 işlemciler kullanırken, Steam Frame Arm tabanlı Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemci kullanmaktadır.

    Kullanılan işletim sistemi yine SteamOS, ancak bu sefer Arm için 64 bitlik bir sürüm. Valve ayrıca Steam'i ve Windows'tan Linux'a çeviri yapan Proton'u da buna göre uyarlamak zorunda kaldı (Proton for Arm64).

    Linux için Arm64 oyunları: Lighthouse Half-Life: Alyx

    Çevirinin olmadığı bir dünyada, Steam Frame'in çalışması için Arm64 üzerinde Linux için yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır ve bu yazılım mevcuttur.

    Half-Life: Alyx'in Arm64 sürümü (inceleme) ( Linux için Vulkan sürümüne dayanmaktadır) lansmanda sunulan en öne çıkan örnektir, ancak bu "bağımsız sürüm" birkaç gün daha Steam Mağazasında satışta olacaktır. Bir diğer amiral gemisi oyun ise Alyx modu olarak ortaya çıkan ve halihazırda Erken Erişim'de bulunan Gunman Contracts'tır.

    Ancak, özellikle Steam Frame'in "Öncelik Yayın Akışına" verdiği göz önüne alındığında, kaç programcının bu yolu izleyeceği henüz belli değil.

    Odaklanmış akış, göz takibi kullanarak görüntüleme açısına göre görüntü kalitesini ayarlamak yerine, akış için kodlanan videonun bit hızını esas alır: yalnızca odaklanılan alan yüksek bir bit hızında kodlanırken, diğer alanlar daha düşük bir hızda kodlanır. Bu, iletilmesi gereken veri miktarını azaltır ve kablosuz akışı daha fazla durumda güvenilir hale getirmelidir.

    Testte, Half-Life: Alyx'in Windows PC sürümünün akışında bu teknolojinin etkisi, bağımsız moddaki foveal akışın etkisine kıyasla gözle algılanabilir değildi ancak görüntü her zaman pürüzsüzdü ve bağımsız sürüme göre önemli ölçüde daha yüksek kalitedeydi.

    Foveated Streaming, oyun entegrasyonu gerektirmez çünkü SteamVR kodlamayı kendisi halleder. Bu teknoloji, Windows PC'den yayın yaparken herhangi bir oyunla kullanılabilir.

    Şu anda yalnızca Windows bilgisayarlar için mevcuttur.

    Windows PC'den yayın yapma konusuna dikkat etmekte fayda var. Lansman sırasında, içerik yalnızca Windows PC'deki Steam İstemcisi üzerinden Steam Frame'e yayınlanabiliyor. SteamOS dahil olmak üzere alternatif işletim sistemlerine sahip sistemler henüz destek sunmuyor. Benzer şekilde, şu anda Steam Machine'den Steam Frame'e sinyal iletmek mümkün değil.

    Klavyeler, fareler veya üçüncü parti oyun kumandaları gibi diğer çevre birimleri de Bluetooth üzerinden bağlanabilir. Ancak bu ürünler için VR izleme özelliği planlanmamıştır.

    Kulaklıklar ve mikrofonlu kulaklıklar

    Steam Frame'de entegre stereo hoparlörlere ve 2 mikro diziye alternatif olarak, kulaklık veya mikrofonlu kulaklıklar da Bluetooth üzerinden eşleştirilebilir.

    Ekran ünitesinden kulaklara doğru yönlendirilmiş stereo hoparlörler oldukça ikna edici, ancak oyun oynarken başkalarını rahatsız etmek istemiyorsanız, Bluetooth kulaklık kullanmak en mantıklı seçenek.
    Mayıs ayında yeni Steam Controller'ı ve Haziran/Temmuz aylarında Steam Machine'i (inceleme) takip eden Valve, bu yılki üçüncü ve son donanım sürümünü piyasaya sürüyor: yeni VR sistemi Steam Frame. Bu inceleme, izleme, görüntü kalitesi ve bağımsız kullanım ile yayın akışı açısından performansını ele alıyor. Steam Frame, Valve'ın tamamen kendi bünyesinde geliştirdiği ilk VR sistemi olan 2019 tarihli Valve Index'i (inceleme) takip ediyor . Ancak aslında Steam operatörünün üçüncü VR başlığı: 2016 tarihli HTC Vive (inceleme), HTC ile yakın işbirliği içinde oluşturulmuş ve SteamVR'ı tanıtmıştı. Steam Frame ve Valve Index: Önceki modeline göre iyileştirmeler karşılaştırması Steam Frame, Quest 3 ve PSVR 2: Valve'ın yeni PC VR kulaklıklarının karşılaştırması Peki, 2019'daki Valf Endeksi'ne kıyasla neler değişti? Aşağıdaki tablo kapsamlı bir genel bakış sunmaktadır; özellikle şunlar dikkat çekicidir. [ol] [li]Dıştan izleme yerine içten dışa izleme (6DOF)[/li] [li]Bağımsız Mod (Steam Frame Üzerinde Görüntüleme)[/li] [li]Steam Link ile kablo yerine kablosuz olarak yayın yapın.[/li] [li]Güç kaynağı kablo yerine lityum iyon pil ile sağlanır.[/li] [li]Kilo kaybında belirgin azalma[/li] [li]Göz takibi (odaklanmış görüntüleme ve yayın için) ve el takibi[/li] [/ol] [h2]İki mod: akışlı ve bağımsız [/h2]Valve Index (inceleme) Steam Link üzerinden içerik oynatmak için kablolu bir PC bağlantısı gerektiriyordu. Steam Frame artık Steam Link üzerinden kablosuz akışı (ve sadece kablosuz olarak) destekliyor ve oyunları kendi başına da işleyebiliyor. Valve, Steam Frame öncelikle oyun bilgisayarından veya dizüstü bilgisayardan yayın yapmaya odaklı olarak görüyor. Bağımsız çalışma özelliği de destekleniyor. [quote]Steam Frame, Steam kütüphanenizin tamamını yönetebilen, öncelikle yayın akışına odaklı, kablosuz bir VR gözlüğü ve kumanda setidir. Sürükleyici VR deneyimine adım atın veya arkanıza yaslanıp VR olmayan oyun kataloğunuzun keyfini çıkarın. Ayrıca bağımsız oyun oynamayı da destekler.[/quote] Oyun yerel olarak işleniyor veya Steam Frame'e aktarılıyor olsun, SteamOS kullanıcı arayüzü varsayılan olarak kulaklıkta her zaman 90 Hz'de işlenir. Oyunun kendisinde ise yenileme hızı moda bağlıdır. [h3]1. Bağımsız (Steam Frame üzerinde görüntüleme) [/h3]Steam Frame, Valve'ın x86 yerine Arm mimarisine sahip ilk SteamOS platformudur. Steam Deck ve Steam Machine (1. ve mevcut nesiller) x86 işlemciler kullanırken, Steam Frame Arm tabanlı Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemci kullanmaktadır. Kullanılan işletim sistemi yine SteamOS, ancak bu sefer Arm için 64 bitlik bir sürüm. Valve ayrıca Steam'i ve Windows'tan Linux'a çeviri yapan Proton'u da buna göre uyarlamak zorunda kaldı (Proton for Arm64). [h3]Linux için Arm64 oyunları: Lighthouse Half-Life: Alyx [/h3]Çevirinin olmadığı bir dünyada, Steam Frame'in çalışması için Arm64 üzerinde Linux için yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır ve bu yazılım mevcuttur. Half-Life: Alyx'in Arm64 sürümü (inceleme) ( Linux için Vulkan sürümüne dayanmaktadır) lansmanda sunulan en öne çıkan örnektir, ancak bu "bağımsız sürüm" birkaç gün daha Steam Mağazasında satışta olacaktır. Bir diğer amiral gemisi oyun ise Alyx modu olarak ortaya çıkan ve halihazırda Erken Erişim'de bulunan Gunman Contracts'tır. Ancak, özellikle Steam Frame'in "Öncelik Yayın Akışına" verdiği göz önüne alındığında, kaç programcının bu yolu izleyeceği henüz belli değil. Odaklanmış akış, göz takibi kullanarak görüntüleme açısına göre görüntü kalitesini ayarlamak yerine, akış için kodlanan videonun bit hızını esas alır: yalnızca odaklanılan alan yüksek bir bit hızında kodlanırken, diğer alanlar daha düşük bir hızda kodlanır. Bu, iletilmesi gereken veri miktarını azaltır ve kablosuz akışı daha fazla durumda güvenilir hale getirmelidir. Testte, Half-Life: Alyx'in Windows PC sürümünün akışında bu teknolojinin etkisi, bağımsız moddaki foveal akışın etkisine kıyasla gözle algılanabilir değildi ancak görüntü her zaman pürüzsüzdü ve bağımsız sürüme göre önemli ölçüde daha yüksek kalitedeydi. Foveated Streaming, oyun entegrasyonu gerektirmez çünkü SteamVR kodlamayı kendisi halleder. Bu teknoloji, Windows PC'den yayın yaparken herhangi bir oyunla kullanılabilir. [h3]Şu anda yalnızca Windows bilgisayarlar için mevcuttur.[/h3] Windows PC'den yayın yapma konusuna dikkat etmekte fayda var. Lansman sırasında, içerik yalnızca Windows PC'deki Steam İstemcisi üzerinden Steam Frame'e yayınlanabiliyor. SteamOS dahil olmak üzere alternatif işletim sistemlerine sahip sistemler henüz destek sunmuyor. Benzer şekilde, şu anda Steam Machine'den Steam Frame'e sinyal iletmek mümkün değil. Klavyeler, fareler veya üçüncü parti oyun kumandaları gibi diğer çevre birimleri de Bluetooth üzerinden bağlanabilir. Ancak bu ürünler için VR izleme özelliği planlanmamıştır. [h3]Kulaklıklar ve mikrofonlu kulaklıklar [/h3]Steam Frame'de entegre stereo hoparlörlere ve 2 mikro diziye alternatif olarak, kulaklık veya mikrofonlu kulaklıklar da Bluetooth üzerinden eşleştirilebilir. Ekran ünitesinden kulaklara doğru yönlendirilmiş stereo hoparlörler oldukça ikna edici, ancak oyun oynarken başkalarını rahatsız etmek istemiyorsanız, Bluetooth kulaklık kullanmak en mantıklı seçenek.
    Beğen
    9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • CHIP dergisi en iyi oyun işlemcisini belirlemiş
    CHIP dergisi, Core i7-14700K'yı en iyi oyun işlemcisi olarak seçerken, genel kıyaslamada Ryzen 9 9950X3D2 birinci oldu. CHIP, 62 masaüstü işlemci için performans test sonuçlarını güncelledi. 2023 Intel modeli, oyun kategorisinde birinciliği elde ederek, mevcut Ryzen X3D'yi iki testte de geride bıraktı.

    Raptor Lake-S tabanlı Core i7-14700K, sekiz performans ve 12 verimlilik çekirdeğine sahip olup 28 iş parçacığını destekler ve 5,6 GHz'e kadar hızda çalışır. PCMark 10 Gaming'de 10.350 puan, GeForce RTX 3080 ile 3DMark Fire Strike ve Time Spy'da ise sırasıyla 40.980 ve 18.789 puan elde etti.

    Karşılaştırma yapmak gerekirse, Ryzen 7 9800X3D bu CHIP testlerinde 10.168, 40.356 ve 17.578 puan aldı.

    Granite Ridge ailesinin bir üyesi olan Ryzen 9 9950X3D2, 16 çekirdek ve 32 iş parçacığına sahip olup 5,6 GHz'e kadar hızda çalışmaktadır. PCMark 10 Gaming'de 10.195 puan, Fire Strike'da 41.968 puan ve Time Spy'da 18.176 puan almıştır.

    CHIP'in belirttiğine göre, harici bir grafik kartı kullanıldığında, Intel işlemciler daha yüksek güç tüketimine rağmen şu anda tüm fiyat kategorilerinde lider konumda. AMD işlemciler ise çok çekirdekli görevlerde ve entegre grafik performansında daha güçlü olarak değerlendiriliyor.

    CHIP metodolojisi PCMark, UL Procyon, Cinebench, VeraCrypt, Blender, HandBrake ve diğer iş yüklerini içerir. Değerlendirme, işlemci sınırlamalarını belirlemek için ayrı bir grafik kartıyla yapılan testler de dahil olmak üzere 28 ölçüm sonucunu dikkate alır. Test sistemleri hızlı RAM ve yüksek performanslı SSD'ler kullanır.
    CHIP dergisi, Core i7-14700K'yı en iyi oyun işlemcisi olarak seçerken, genel kıyaslamada Ryzen 9 9950X3D2 birinci oldu. CHIP, 62 masaüstü işlemci için performans test sonuçlarını güncelledi. 2023 Intel modeli, oyun kategorisinde birinciliği elde ederek, mevcut Ryzen X3D'yi iki testte de geride bıraktı. Raptor Lake-S tabanlı Core i7-14700K, sekiz performans ve 12 verimlilik çekirdeğine sahip olup 28 iş parçacığını destekler ve 5,6 GHz'e kadar hızda çalışır. PCMark 10 Gaming'de 10.350 puan, GeForce RTX 3080 ile 3DMark Fire Strike ve Time Spy'da ise sırasıyla 40.980 ve 18.789 puan elde etti. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Ryzen 7 9800X3D bu CHIP testlerinde 10.168, 40.356 ve 17.578 puan aldı. Granite Ridge ailesinin bir üyesi olan Ryzen 9 9950X3D2, 16 çekirdek ve 32 iş parçacığına sahip olup 5,6 GHz'e kadar hızda çalışmaktadır. PCMark 10 Gaming'de 10.195 puan, Fire Strike'da 41.968 puan ve Time Spy'da 18.176 puan almıştır. CHIP'in belirttiğine göre, harici bir grafik kartı kullanıldığında, Intel işlemciler daha yüksek güç tüketimine rağmen şu anda tüm fiyat kategorilerinde lider konumda. AMD işlemciler ise çok çekirdekli görevlerde ve entegre grafik performansında daha güçlü olarak değerlendiriliyor. CHIP metodolojisi PCMark, UL Procyon, Cinebench, VeraCrypt, Blender, HandBrake ve diğer iş yüklerini içerir. Değerlendirme, işlemci sınırlamalarını belirlemek için ayrı bir grafik kartıyla yapılan testler de dahil olmak üzere 28 ölçüm sonucunu dikkate alır. Test sistemleri hızlı RAM ve yüksek performanslı SSD'ler kullanır.
    Beğen
    8
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 853 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Çinli Loongson 9A1000 grafik kartı 2027 yılında piyasaya sürülecek
    Çinli Loongson şirketi, 9A1000 grafik kartının satışlarının 2027 yılının ilk yarısında başlayacağını duyurdu. Şirketin ilk GPU'su, Radeon RX 550 ile yaklaşık olarak aynı seviyede grafik performansı ve yapay zeka iş yüklerinde 40 TOPS'a kadar performans sunacak.

    Loongson CEO'su Hu Weiwu, 9A1000'in fiyatının henüz belirlenmediğini ve büyük ölçüde LPDDR4 video belleğinin maliyetine bağlı olacağını belirtti. Geliştirici, cihazı hem giriş seviyesi bir grafik kartı hem de bir yapay zeka hızlandırıcı olarak konumlandırıyor.

    Şirket, ürününün teknolojik bağımsızlığa yönelik artan taleplerin olduğu özel pazarlarda rekabetçi olduğunu düşünüyor.

    Loongson, açık pazardaki rekabet gücünü yeni ürünün Windows'a başarılı bir şekilde uyarlanmasına bağlıyor ve buna uygun bir grafik sürücüsü yayınlama planlarını duyurdu.

    Geliştirici, Loongson 2K3000'in entegre grafiklerine kıyasla performansta beş kattan fazla bir artış olduğunu iddia ediyor. Grafik işlem hattı sayısı iki katına çıkarılmış, frekans %25 artırılmış, akış işlemcilerinin alanı %20 azaltılmış ve düşük yük altında güç tüketimi %70 düşürülmüştür.

    9A1000, OpenGL 4.0 ve OpenGL ES 3.2'yi destekliyor ve 40 TOPS'a kadar yapay zeka performansı sunuyor. Hu Weiwu'ya göre, bazı müşteriler halihazırda 9A1000 tabanlı yapay zeka destekli sistemler geliştiriyor.
    Çinli Loongson şirketi, 9A1000 grafik kartının satışlarının 2027 yılının ilk yarısında başlayacağını duyurdu. Şirketin ilk GPU'su, Radeon RX 550 ile yaklaşık olarak aynı seviyede grafik performansı ve yapay zeka iş yüklerinde 40 TOPS'a kadar performans sunacak. Loongson CEO'su Hu Weiwu, 9A1000'in fiyatının henüz belirlenmediğini ve büyük ölçüde LPDDR4 video belleğinin maliyetine bağlı olacağını belirtti. Geliştirici, cihazı hem giriş seviyesi bir grafik kartı hem de bir yapay zeka hızlandırıcı olarak konumlandırıyor. Şirket, ürününün teknolojik bağımsızlığa yönelik artan taleplerin olduğu özel pazarlarda rekabetçi olduğunu düşünüyor. Loongson, açık pazardaki rekabet gücünü yeni ürünün Windows'a başarılı bir şekilde uyarlanmasına bağlıyor ve buna uygun bir grafik sürücüsü yayınlama planlarını duyurdu. Geliştirici, Loongson 2K3000'in entegre grafiklerine kıyasla performansta beş kattan fazla bir artış olduğunu iddia ediyor. Grafik işlem hattı sayısı iki katına çıkarılmış, frekans %25 artırılmış, akış işlemcilerinin alanı %20 azaltılmış ve düşük yük altında güç tüketimi %70 düşürülmüştür. 9A1000, OpenGL 4.0 ve OpenGL ES 3.2'yi destekliyor ve 40 TOPS'a kadar yapay zeka performansı sunuyor. Hu Weiwu'ya göre, bazı müşteriler halihazırda 9A1000 tabanlı yapay zeka destekli sistemler geliştiriyor.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 800 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • AV-TEST Enstitüsü 2026'nın En İyi ve En Kötü Antivirüs Programlarını Açıkladı.
    AV-TEST Enstitüsü 2026'nın En İyi ve En Kötü Antivirüs Programlarını Açıkladı. Defender En Üst Sıradaki Yerini Kaybetti.

    Bağımsız kuruluş AV-TEST, en iyi antivirüs programları sıralamasını güncelledi.

    Uzmanlar, özel antivirüs yazılımları üzerinde bir dizi test daha gerçekleştirerek koruma etkinliği, hız ve kullanım kolaylığını değerlendirdi. Bu parametrelerin her birine 6 puana kadar puan verilebiliyor ve toplamda 18 puanlık maksimum bir skor elde ediliyor.

    Bu sefer sekiz program maksimum puanı aldı. Bunlar arasında Avast Free Antivirus ve AVG Antivirus Free gibi ücretsiz çözümlerin yanı sıra ücretli programlar da yer aldı. Ücretli programlar arasında Bitdefender Total Security, ESET Security Ultimate, F-Secure Total, Kaspersky Premium, McAfee Total Protection ve Norton 360 bulunuyordu.

    Ancak Windows'un yerleşik antivirüs programı Defender, en yüksek puanını kaybetti. Bu sefer 18 üzerinden sadece 17,5 puan aldı. Bunun nedeni, diğer programların kurulumu sırasında artan sistem yüküydü.

    Defender, program kurulumunu %60 oranında yavaşlatırken, alternatifleri kurulum hızını yalnızca %30 oranında azaltıyor. Bu nedenle Microsoft, nihai puanından yarım puan kesti. Testlerde en büyük performansı göstermeyen ise sadece 16 puan alan EnigmaSoft Spyhunter oldu.
    AV-TEST Enstitüsü 2026'nın En İyi ve En Kötü Antivirüs Programlarını Açıkladı. Defender En Üst Sıradaki Yerini Kaybetti. Bağımsız kuruluş AV-TEST, en iyi antivirüs programları sıralamasını güncelledi. Uzmanlar, özel antivirüs yazılımları üzerinde bir dizi test daha gerçekleştirerek koruma etkinliği, hız ve kullanım kolaylığını değerlendirdi. Bu parametrelerin her birine 6 puana kadar puan verilebiliyor ve toplamda 18 puanlık maksimum bir skor elde ediliyor. Bu sefer sekiz program maksimum puanı aldı. Bunlar arasında Avast Free Antivirus ve AVG Antivirus Free gibi ücretsiz çözümlerin yanı sıra ücretli programlar da yer aldı. Ücretli programlar arasında Bitdefender Total Security, ESET Security Ultimate, F-Secure Total, Kaspersky Premium, McAfee Total Protection ve Norton 360 bulunuyordu. Ancak Windows'un yerleşik antivirüs programı Defender, en yüksek puanını kaybetti. Bu sefer 18 üzerinden sadece 17,5 puan aldı. Bunun nedeni, diğer programların kurulumu sırasında artan sistem yüküydü. Defender, program kurulumunu %60 oranında yavaşlatırken, alternatifleri kurulum hızını yalnızca %30 oranında azaltıyor. Bu nedenle Microsoft, nihai puanından yarım puan kesti. Testlerde en büyük performansı göstermeyen ise sadece 16 puan alan EnigmaSoft Spyhunter oldu.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 971 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • iPhone 18 Pro Max A20 Pro çip, değişken kamera diyaframı ve daha uzun pil ömrü
    Apple, iPhone 18 Pro ve iPhone 18 Pro Max için kamerayı yeniden tasarladı; alışılagelmiş plato tasarımına ve ilk kez değişken diyaframa sahip bir model sunuyor. 2nm üretim teknolojisiyle üretilen A20 Pro çipi, daha büyük bir buhar odasıyla soğutuluyor. Pil ömrü, bir iPhone'da hiç olmadığı kadar uzun ve dinamik ada boyutu küçültüldü.

    iPhone 18 Pro (Max) yeni renk seçenekleriyle geliyor: Siyah, Gümüş, Buz Mavisi ve Bordo. Apple, tanıtım etkinliğinde arka camın artık genel tasarımla daha iyi bütünleştiğini açıkladı. IP68 sertifikalı kasa alüminyumdan üretilmiştir.

    Apple A20 Pro, 2nm üretim süreci kullanılarak üretilmiştir.

    Güncellenmiş Mac mini için geliştirilen M6'nın ardından , A20 Pro, TSMC'nin en modern ve verimli 2nm üretim sürecinden çıkan ikinci Apple Silicon çipidir.

    Apple, A20 Pro için yeni CPU çekirdekleri geliştirdi ve şirket bu çekirdekleri artık "Süper Çekirdekler" olarak adlandırıyor. Apple'a göre bu çekirdekler, A19 Pro'nun klasik P çekirdeklerine göre %20 daha hızlı. İki Süper Çekirdeğe ek olarak dört Verimlilik Çekirdeği de kullanılıyor, ancak Apple bunların performans verilerini henüz paylaşmadı.

    GPU'ya bir çekirdek daha eklendi.

    Önceki A19 Pro'da bulunan maksimum altı GPU çekirdeğinin ardından, A20 Pro yaklaşık %17 daha büyük, yedi çekirdekli ve daha yüksek bellek bant genişliğine sahip bir GPU tasarımına geçiyor. Apple, her GPU çekirdeğine bir nöral hızlandırıcı ekliyor ve bunun FP8 performansını iki katına çıkardığı söyleniyor. Bu nedenle yeni GPU'nun, yerel olarak yürütülen LLM'lerden gelen yapay zeka komutlarını önemli ölçüde daha hızlı işlemesi bekleniyor.

    Etkin bir şekilde 32 çekirdeğe sahip çift sinirsel işlemci

    Ayrıca, ilk olarak M6 ile tanıtılan çift Nöral Motor da artık dahil edilerek, kullanılabilir Nöral Motor çekirdeklerinin toplam sayısı 16'dan 32'ye çıkarıldı. Bu, bulut erişimine ihtiyaç duymadan önce mümkün olduğunca çok yapay zeka görevini doğrudan akıllı telefonda işlemeyi sağlar. Nöral Motor ayrıca daha verimli hale getirildi ve artık FP8 formatını destekliyor.

    Depolama alanı, üzerinde değil, yanında yer almalıdır.

    Apple ayrıca A20 Pro'nun soğutma yöntemini, özellikle de çipin ısıyı ilk etapta nasıl dağıttığını yeniden tasarladı. Geleneksel paket içi yaklaşımda olduğu gibi DRAM'i yonga üzerine yerleştirmek yerine, artık yonganın yanına konumlandırılmış durumda; bu da hem yongadan hem de DRAM'den gelen ısının doğrudan soğutma sistemine aktarılmasını sağlıyor. İç kısımda, buhar odası artık akıllı telefonun arka yüzeyinin geniş alanlarına yayılıyor ve ısıyı tam yüzeyli bir bakır tabaka aracılığıyla arka kapağa iletiyor.

    Değişken diyafram açıklığına sahip yeni 48 MP ana kamera

    iPhone 18 Pro (Max)'in arka yüzü, üç kamera için yine karakteristik düz tasarımını sergiliyor. Bu sefer Apple, yalnızca 48MP ana kamerayı yeniden tasarlayarak değişken diyafram açıklığı ekledi. Bu, akıllı telefonun veya daha doğrusu kameranın, sensöre ne kadar ışık ulaşacağını ve odak noktasının arka plana doğru ne kadar erken veya geç kayacağını otomatik olarak belirleyebileceği anlamına geliyor. Daha küçük bir doğal (taklit edilmiş değil) diyafram açıklığı daha güçlü bir bokeh efekti üretirken, daha büyük bir diyafram açıklığı arka planda bile keskin odaklama sağlar.
    Apple, iPhone 18 Pro ve iPhone 18 Pro Max için kamerayı yeniden tasarladı; alışılagelmiş plato tasarımına ve ilk kez değişken diyaframa sahip bir model sunuyor. 2nm üretim teknolojisiyle üretilen A20 Pro çipi, daha büyük bir buhar odasıyla soğutuluyor. Pil ömrü, bir iPhone'da hiç olmadığı kadar uzun ve dinamik ada boyutu küçültüldü. iPhone 18 Pro (Max) yeni renk seçenekleriyle geliyor: Siyah, Gümüş, Buz Mavisi ve Bordo. Apple, tanıtım etkinliğinde arka camın artık genel tasarımla daha iyi bütünleştiğini açıkladı. IP68 sertifikalı kasa alüminyumdan üretilmiştir. [h2]Apple A20 Pro, 2nm üretim süreci kullanılarak üretilmiştir. [/h2]Güncellenmiş Mac mini için geliştirilen M6'nın ardından , A20 Pro, TSMC'nin en modern ve verimli 2nm üretim sürecinden çıkan ikinci Apple Silicon çipidir. Apple, A20 Pro için yeni CPU çekirdekleri geliştirdi ve şirket bu çekirdekleri artık "Süper Çekirdekler" olarak adlandırıyor. Apple'a göre bu çekirdekler, A19 Pro'nun klasik P çekirdeklerine göre %20 daha hızlı. İki Süper Çekirdeğe ek olarak dört Verimlilik Çekirdeği de kullanılıyor, ancak Apple bunların performans verilerini henüz paylaşmadı. [h2]GPU'ya bir çekirdek daha eklendi.[/h2] Önceki A19 Pro'da bulunan maksimum altı GPU çekirdeğinin ardından, A20 Pro yaklaşık %17 daha büyük, yedi çekirdekli ve daha yüksek bellek bant genişliğine sahip bir GPU tasarımına geçiyor. Apple, her GPU çekirdeğine bir nöral hızlandırıcı ekliyor ve bunun FP8 performansını iki katına çıkardığı söyleniyor. Bu nedenle yeni GPU'nun, yerel olarak yürütülen LLM'lerden gelen yapay zeka komutlarını önemli ölçüde daha hızlı işlemesi bekleniyor. [h2]Etkin bir şekilde 32 çekirdeğe sahip çift sinirsel işlemci [/h2]Ayrıca, ilk olarak M6 ile tanıtılan çift Nöral Motor da artık dahil edilerek, kullanılabilir Nöral Motor çekirdeklerinin toplam sayısı 16'dan 32'ye çıkarıldı. Bu, bulut erişimine ihtiyaç duymadan önce mümkün olduğunca çok yapay zeka görevini doğrudan akıllı telefonda işlemeyi sağlar. Nöral Motor ayrıca daha verimli hale getirildi ve artık FP8 formatını destekliyor. [h3]Depolama alanı, üzerinde değil, yanında yer almalıdır.[/h3] Apple ayrıca A20 Pro'nun soğutma yöntemini, özellikle de çipin ısıyı ilk etapta nasıl dağıttığını yeniden tasarladı. Geleneksel paket içi yaklaşımda olduğu gibi DRAM'i yonga üzerine yerleştirmek yerine, artık yonganın yanına konumlandırılmış durumda; bu da hem yongadan hem de DRAM'den gelen ısının doğrudan soğutma sistemine aktarılmasını sağlıyor. İç kısımda, buhar odası artık akıllı telefonun arka yüzeyinin geniş alanlarına yayılıyor ve ısıyı tam yüzeyli bir bakır tabaka aracılığıyla arka kapağa iletiyor. [h3]Değişken diyafram açıklığına sahip yeni 48 MP ana kamera [/h3]iPhone 18 Pro (Max)'in arka yüzü, üç kamera için yine karakteristik düz tasarımını sergiliyor. Bu sefer Apple, yalnızca 48MP ana kamerayı yeniden tasarlayarak değişken diyafram açıklığı ekledi. Bu, akıllı telefonun veya daha doğrusu kameranın, sensöre ne kadar ışık ulaşacağını ve odak noktasının arka plana doğru ne kadar erken veya geç kayacağını otomatik olarak belirleyebileceği anlamına geliyor. Daha küçük bir doğal (taklit edilmiş değil) diyafram açıklığı daha güçlü bir bokeh efekti üretirken, daha büyük bir diyafram açıklığı arka planda bile keskin odaklama sağlar.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • ATI-Nvidia savaşında kazananlar tüketiciler oldu
    2000'lerin ortalarından itibaren Nvidia, bağımsız GPU pazarında hakimiyet kurdu ve 2005 yılının sonuna doğru, iki yıllık bir gecikmenin ardından, bağımsız grafik kartı sevkiyatlarında ATI'yi az farkla geçerek zirveye geri döndü. "Yeşil" takımın o yılki zaferi sadece fotoğraf bitişinde görülebilse de, 2006 yılının sonuna gelindiğinde GeForce 8 serisi, Radeon'ları üst düzey segmentten tamamen çıkarmıştı. GeForce 8800 GTX ve 8800 Ultra, rekor kıran fiyatlarla (sırasıyla 599 dolar ve 829 dolar) piyasaya sürüldü; bu da rekabet eksikliği göz önüne alındığında haklıydı.

    En üst düzey 2900xt, en fazla GeForce 8800gts ile rekabet edebilir

    ATI, 2007 boyunca konumunu geri kazanmayı başaramadı ve rekabetin bir sonraki turu, Nvidia ve AMD'nin yeni GTX 200 ve Radeon HD 4000 serileriyle farklı yollar izlemesiyle 2008 krizi ortasında başladı. Nvidia, grafik kartları için olgunlaşmış 65nm işlem teknolojisini seçti; bu da güç tüketimini olumsuz etkiledi ancak amiral gemisi GTX 280 için devasa GT200 çipini üretmelerine olanak sağladı. AMD ise daha küçük, daha enerji verimli, 55nm teknolojisiyle üretilen bir çip kullandı; bu çip, devasa GT200 ile rekabet edemedi. Bu çip, Radeon HD 4870 grafik kartının temelini oluşturdu ve piyasaya sürülmesi, en üst seviye öncesi GTX 260'ın fiyatını önemli ölçüde düşürdü.

    Ancak hikaye burada bitmedi, çünkü ATI, içinde iki küçük kalp atan, üst düzey segment için gerçek bir canavar hazırlamıştı. Çift GPU tasarımı, orta sınıfa sıkışıp kalmadan daha gelişmiş bir işlem teknolojisinin avantajlarını korumasını sağladı. "Orta sınıfa sıkışıp kalmadı" ifadesi bile yetersiz kalıyor, çünkü Radeon 4870x2, aynı yaz piyasaya sürülen GeForce GTX 280 de dahil olmak üzere, kendisinden önce gelen her şeyin açık ara galibiydi. 4870x2, tek GPU'lu GTX 280'den daha hızlıydı ve 100-150 dolar daha ucuzdu.
    Dolayısıyla, HD 4870 X2, test ettiğimiz en hızlı ekran kartı ve test ettiğimiz her oyunda kusursuz bir performans sergiledi.
    ATI, HD 4000 serisiyle uzun süredir üst düzey performansta zirvedeki yerini korurken, daha uygun fiyatlı ürünlerde de mükemmel fiyat/performans oranı sunmayı başardı.

    Yeni ATI HD 4000 serisi grafik kartları piyasaya sürüldüğünden beri sayısız övgü aldı ve geçen hafta PowerColor ve Sapphire ortaklığıyla piyasaya sürülen 4870X2, genel olarak fiyat kategorisindeki en iyi çözüm olarak kabul edildi. Şimdi ise çeşitli kaynaklara göre AMD, 2008 yılının sonuna kadar bağımsız grafik kartı pazarının yaklaşık yüzde 50'sini ele geçireceğini ve 2009'da NVIDIA'ya üstünlük sağlayacağını öngörüyor.

    Radeon HD4000 serisinin başarılı lansmanı, AMD'nin bağımsız grafik kartı pazarındaki payında bir artışa yol açtı, ancak şirket istediği kadar değil: ATI, 2008 sonu ve 2009 başlarında bağımsız grafik kartı pazarının %40-42'sine ulaştı. Nvidia, AMD'ye birinciliği kaptırmak yerine, bir fiyat savaşı başlattı.

    Nvidia, piyasaya sürülmelerinden sadece birkaç hafta sonra en yeni GPU'larının fiyatlarını önemli ölçüde düşürdü. Pazar akşamı Nvidia, GeForce GTX 280'in artık 499 dolara, GTX 260'ın ise 299 dolara satıldığını duyurdu. En üst düzey GTX 280'in orijinal satış fiyatı 649 dolardı, GTX 260'ın satış fiyatı ise 399 dolardı. Her iki model de bir aydan kısa bir süre önce satışa sunulmuştu.

    Ancak fiyat indirimleri tek başına ATI HD4000'i bitirmeye yetmedi ve Ocak 2009'da Nvidia, güncellenmiş bir GTX 280 (GTX 285 olarak adlandırıldı) ve iki GT200 yongası için zaten olgunlaşmış olan 55nm işlem teknolojisi üzerine kurulu yeni bir çift GPU'lu GTX 295 piyasaya sürdü. Güncellenmiş seri inanılmaz derecede düşük fiyatlarla (çift GPU'lu GTX 295 için 499 dolar) piyasaya sürüldü.

    HD 4000 serisi başlangıçta 55nm üretim sürecini kullandığı için, ATI için oyunun bittiği düşünülüyordu. Ancak ATI beklenmedik bir sürprizle karşılık verdi: HD 4890. HD 4870'te kullanılan RV770 çipine dayanan HD 4890, "Recap Ring" teknolojisi sayesinde inanılmaz derecede yüksek saat hızlarına ulaşmak üzere tasarlandı; bu teknoloji, GPU'yu çevreleyen ve elektriksel gürültüyü azaltan bir halkadır. Ayrıca, işlem birimlerinde de bazı optimizasyonlar yapıldı, böylece eski çiple aynı saat hızında yeni çip biraz daha iyi performans gösterdi.

    GeForce 275 ve Radeon HD 4890 aynı gün piyasaya sürüldü ve benzer oyun performansı sunarak, genellikle olağanüstü yüksek performans seviyeleri sunan amiral gemisi tek çipli grafik kartlarıyla ilişkilendirilen yüksek fiyatları ortadan kaldırdı.

    GTX 275, piyasaya sürülmesinden yaklaşık bir yıl sonra 249 dolarlık lansman fiyatıyla (649 dolara karşılık) GTX 280'i geride bıraktı.

    ATI-Nvidia savaşında en büyük kazananlar tüketiciler oldu. GTX 280, 2008 ortalarında piyasaya sürüldüğünde 649 dolara mal olurken, 2009 baharında oyuncular aynı hızda olan GTX 275'i (veya Radeon HD 4890'ı) 249 dolara satın alabiliyordu.
    2000'lerin ortalarından itibaren Nvidia, bağımsız GPU pazarında hakimiyet kurdu ve 2005 yılının sonuna doğru, iki yıllık bir gecikmenin ardından, bağımsız grafik kartı sevkiyatlarında ATI'yi az farkla geçerek zirveye geri döndü. "Yeşil" takımın o yılki zaferi sadece fotoğraf bitişinde görülebilse de, 2006 yılının sonuna gelindiğinde GeForce 8 serisi, Radeon'ları üst düzey segmentten tamamen çıkarmıştı. GeForce 8800 GTX ve 8800 Ultra, rekor kıran fiyatlarla (sırasıyla 599 dolar ve 829 dolar) piyasaya sürüldü; bu da rekabet eksikliği göz önüne alındığında haklıydı. [h2]En üst düzey 2900xt, en fazla GeForce 8800gts ile rekabet edebilir [/h2] ATI, 2007 boyunca konumunu geri kazanmayı başaramadı ve rekabetin bir sonraki turu, Nvidia ve AMD'nin yeni GTX 200 ve Radeon HD 4000 serileriyle farklı yollar izlemesiyle 2008 krizi ortasında başladı. Nvidia, grafik kartları için olgunlaşmış 65nm işlem teknolojisini seçti; bu da güç tüketimini olumsuz etkiledi ancak amiral gemisi GTX 280 için devasa GT200 çipini üretmelerine olanak sağladı. AMD ise daha küçük, daha enerji verimli, 55nm teknolojisiyle üretilen bir çip kullandı; bu çip, devasa GT200 ile rekabet edemedi. Bu çip, Radeon HD 4870 grafik kartının temelini oluşturdu ve piyasaya sürülmesi, en üst seviye öncesi GTX 260'ın fiyatını önemli ölçüde düşürdü. Ancak hikaye burada bitmedi, çünkü ATI, içinde iki küçük kalp atan, üst düzey segment için gerçek bir canavar hazırlamıştı. Çift GPU tasarımı, orta sınıfa sıkışıp kalmadan daha gelişmiş bir işlem teknolojisinin avantajlarını korumasını sağladı. "Orta sınıfa sıkışıp kalmadı" ifadesi bile yetersiz kalıyor, çünkü Radeon 4870x2, aynı yaz piyasaya sürülen GeForce GTX 280 de dahil olmak üzere, kendisinden önce gelen her şeyin açık ara galibiydi. 4870x2, tek GPU'lu GTX 280'den daha hızlıydı ve 100-150 dolar daha ucuzdu. [quote]Dolayısıyla, HD 4870 X2, test ettiğimiz en hızlı ekran kartı ve test ettiğimiz her oyunda kusursuz bir performans sergiledi.[/quote] ATI, HD 4000 serisiyle uzun süredir üst düzey performansta zirvedeki yerini korurken, daha uygun fiyatlı ürünlerde de mükemmel fiyat/performans oranı sunmayı başardı. Yeni ATI HD 4000 serisi grafik kartları piyasaya sürüldüğünden beri sayısız övgü aldı ve geçen hafta PowerColor ve Sapphire ortaklığıyla piyasaya sürülen 4870X2, genel olarak fiyat kategorisindeki en iyi çözüm olarak kabul edildi. Şimdi ise çeşitli kaynaklara göre AMD, 2008 yılının sonuna kadar bağımsız grafik kartı pazarının yaklaşık yüzde 50'sini ele geçireceğini ve 2009'da NVIDIA'ya üstünlük sağlayacağını öngörüyor. Radeon HD4000 serisinin başarılı lansmanı, AMD'nin bağımsız grafik kartı pazarındaki payında bir artışa yol açtı, ancak şirket istediği kadar değil: ATI, 2008 sonu ve 2009 başlarında bağımsız grafik kartı pazarının %40-42'sine ulaştı. Nvidia, AMD'ye birinciliği kaptırmak yerine, bir fiyat savaşı başlattı. Nvidia, piyasaya sürülmelerinden sadece birkaç hafta sonra en yeni GPU'larının fiyatlarını önemli ölçüde düşürdü. Pazar akşamı Nvidia, GeForce GTX 280'in artık 499 dolara, GTX 260'ın ise 299 dolara satıldığını duyurdu. En üst düzey GTX 280'in orijinal satış fiyatı 649 dolardı, GTX 260'ın satış fiyatı ise 399 dolardı. Her iki model de bir aydan kısa bir süre önce satışa sunulmuştu. Ancak fiyat indirimleri tek başına ATI HD4000'i bitirmeye yetmedi ve Ocak 2009'da Nvidia, güncellenmiş bir GTX 280 (GTX 285 olarak adlandırıldı) ve iki GT200 yongası için zaten olgunlaşmış olan 55nm işlem teknolojisi üzerine kurulu yeni bir çift GPU'lu GTX 295 piyasaya sürdü. Güncellenmiş seri inanılmaz derecede düşük fiyatlarla (çift GPU'lu GTX 295 için 499 dolar) piyasaya sürüldü. HD 4000 serisi başlangıçta 55nm üretim sürecini kullandığı için, ATI için oyunun bittiği düşünülüyordu. Ancak ATI beklenmedik bir sürprizle karşılık verdi: HD 4890. HD 4870'te kullanılan RV770 çipine dayanan HD 4890, "Recap Ring" teknolojisi sayesinde inanılmaz derecede yüksek saat hızlarına ulaşmak üzere tasarlandı; bu teknoloji, GPU'yu çevreleyen ve elektriksel gürültüyü azaltan bir halkadır. Ayrıca, işlem birimlerinde de bazı optimizasyonlar yapıldı, böylece eski çiple aynı saat hızında yeni çip biraz daha iyi performans gösterdi. GeForce 275 ve Radeon HD 4890 aynı gün piyasaya sürüldü ve benzer oyun performansı sunarak, genellikle olağanüstü yüksek performans seviyeleri sunan amiral gemisi tek çipli grafik kartlarıyla ilişkilendirilen yüksek fiyatları ortadan kaldırdı. GTX 275, piyasaya sürülmesinden yaklaşık bir yıl sonra 249 dolarlık lansman fiyatıyla (649 dolara karşılık) GTX 280'i geride bıraktı. ATI-Nvidia savaşında en büyük kazananlar tüketiciler oldu. GTX 280, 2008 ortalarında piyasaya sürüldüğünde 649 dolara mal olurken, 2009 baharında oyuncular aynı hızda olan GTX 275'i (veya Radeon HD 4890'ı) 249 dolara satın alabiliyordu.
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal