• NVIDIA, DLSS 5'in kesin çıkış tarihini açıkladı ve teknolojinin resmi sürümünün test sonuçlarını paylaştı.
    NVIDIA, yakında piyasaya sürülecek olan DLSS 5 nöral görüntü işleme teknolojisi hakkında kamuoyuna daha fazla bilgi paylaştı.

    Şirket, diğer şeylerin yanı sıra, kesin çıkış tarihini de açıkladı. Teknoloji 4 Eylül 2026'da piyasaya sürülecek. Destekleyecek ilk oyun ise spor simülasyon oyunu NBA 2K27 olacak. DLSS 5'i kullanmak için özel bir sürücü gerekecek ve bu sürücü İstanbul saatiyle sabah 7:00'de yayınlanacak. Şirket, teknolojinin yalnızca GeForce RTX 50 serisi ekran kartı sahiplerine sunulacağını vurguluyor.

    Ancak, DLSS 5'in resmi sürümü DLSS Override'ı desteklemediği için diğer projelere aktarılması mümkün değil. Bu teknoloji geliştiriciler tarafından oyun motoru seviyesinde uygulanacak ve oyuncular yoğunluğunu ayarlayamayacak.

    NVIDIA ayrıca, NBA 2K27'de maksimum grafik ayarları ve çoğu GeForce RTX 50 serisi ekran kartında ışın izleme etkinleştirilmiş haldeyken yaptığı dahili DLSS 5 testlerinin sonuçlarını da yayınladı. Üreticiye göre, RTX 5060 kullanıcıları bile 1080p'de 200 fps'nin üzerinde kare hızına ulaşabilecek. Ancak tüm testler MFG x6 kullanılarak yapıldı. Bu nedenle, GeForce RTX 5060'ın Full HD'deki gerçek dünya kare hızı yaklaşık 40 fps civarında. GeForce RTX 5090 sahipleri ise 4K'da yaklaşık 60 fps bekleyebilirler.
    NVIDIA, yakında piyasaya sürülecek olan DLSS 5 nöral görüntü işleme teknolojisi hakkında kamuoyuna daha fazla bilgi paylaştı. Şirket, diğer şeylerin yanı sıra, kesin çıkış tarihini de açıkladı. Teknoloji 4 Eylül 2026'da piyasaya sürülecek. Destekleyecek ilk oyun ise spor simülasyon oyunu NBA 2K27 olacak. DLSS 5'i kullanmak için özel bir sürücü gerekecek ve bu sürücü İstanbul saatiyle sabah 7:00'de yayınlanacak. Şirket, teknolojinin yalnızca GeForce RTX 50 serisi ekran kartı sahiplerine sunulacağını vurguluyor. Ancak, DLSS 5'in resmi sürümü DLSS Override'ı desteklemediği için diğer projelere aktarılması mümkün değil. Bu teknoloji geliştiriciler tarafından oyun motoru seviyesinde uygulanacak ve oyuncular yoğunluğunu ayarlayamayacak. NVIDIA ayrıca, NBA 2K27'de maksimum grafik ayarları ve çoğu GeForce RTX 50 serisi ekran kartında ışın izleme etkinleştirilmiş haldeyken yaptığı dahili DLSS 5 testlerinin sonuçlarını da yayınladı. Üreticiye göre, RTX 5060 kullanıcıları bile 1080p'de 200 fps'nin üzerinde kare hızına ulaşabilecek. Ancak tüm testler MFG x6 kullanılarak yapıldı. Bu nedenle, GeForce RTX 5060'ın Full HD'deki gerçek dünya kare hızı yaklaşık 40 fps civarında. GeForce RTX 5090 sahipleri ise 4K'da yaklaşık 60 fps bekleyebilirler.
    Beğen
    7
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 122 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Fable sistem gereksinimleri açıklandı
    Fable sistem gereksinimleri açıklandı; minimum özellikler arasında RTX 2060, 4K çözünürlük için ise RTX 4080 yer alıyor.

    Microsoft, yakında çıkacak olan rol yapma oyunu Fable için genişletilmiş sistem gereksinimlerini açıkladı. Geliştiriciler dört farklı özellik seviyesi listeledi.

    Minimum sistem gereksinimleri listesi, 1080p/30 fps modunda Düşük ön ayarla oynamanıza olanak sağlayacak bileşenleri listeler:
    1. Merkezi işlemci - Core i7-6850K veya Ryzen 5 2600.
    2. Grafik - RTX 2060, RTX 5050, RX 6600 veya ARC A580.
    3. RAM kapasitesi: 12 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 6 GB.
    5. 1200p/60 fps veya 1440p/30 fps çözünürlükte ve Orta ayarlar ile oyun oynamak için önerilen sistem gereksinimleri listesi şu bileşenleri içermektedir.
    1. Merkezi işlemci - Core i5-11600KF veya Ryzen 5 5600.
    2. Grafik - RTX 5060, RTX 3060 Ti, RX 9060 XT veya RX 6700 XT.
    3. RAM kapasitesi: 16 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 8 GB.
    5. Yeni ürünü 1440p/60 fps modunda ve Yüksek ayarlar ile denemek istiyorsanız, aşağıdaki bilgisayar yapılandırmasına ihtiyacınız olacak.
    1. İşlemci: Core i7-12700K veya Ryzen 7 7700X.
    2. Grafik - RTX 5070, RTX 3080 Ti, RX 9070 veya RX 7900 XT.
    3. RAM kapasitesi: 16 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 12 GB.
    5. 4K/60 fps modunda Ultra ön ayarıyla oynamak için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız vardır.
    1. İşlemci: Core i9-13900K veya Ryzen 9 7900X.
    2. Grafik - GeForce RTX 4080 veya GeForce RTX 5080.
    3. RAM kapasitesi: 16 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 16 GB.
    Fable sistem gereksinimleri açıklandı; minimum özellikler arasında RTX 2060, 4K çözünürlük için ise RTX 4080 yer alıyor. Microsoft, yakında çıkacak olan rol yapma oyunu Fable için genişletilmiş sistem gereksinimlerini açıkladı. Geliştiriciler dört farklı özellik seviyesi listeledi. Minimum sistem gereksinimleri listesi, 1080p/30 fps modunda Düşük ön ayarla oynamanıza olanak sağlayacak bileşenleri listeler: [ol] [li]Merkezi işlemci - Core i7-6850K veya Ryzen 5 2600.[/li] [li]Grafik - RTX 2060, RTX 5050, RX 6600 veya ARC A580.[/li] [li]RAM kapasitesi: 12 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 6 GB.[/li] [li]1200p/60 fps veya 1440p/30 fps çözünürlükte ve Orta ayarlar ile oyun oynamak için önerilen sistem gereksinimleri listesi şu bileşenleri içermektedir.[/li] [/ol] [ol] [li]Merkezi işlemci - Core i5-11600KF veya Ryzen 5 5600.[/li] [li]Grafik - RTX 5060, RTX 3060 Ti, RX 9060 XT veya RX 6700 XT.[/li] [li]RAM kapasitesi: 16 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 8 GB.[/li] [li]Yeni ürünü 1440p/60 fps modunda ve Yüksek ayarlar ile denemek istiyorsanız, aşağıdaki bilgisayar yapılandırmasına ihtiyacınız olacak.[/li] [/ol] [ol] [li]İşlemci: Core i7-12700K veya Ryzen 7 7700X.[/li] [li]Grafik - RTX 5070, RTX 3080 Ti, RX 9070 veya RX 7900 XT.[/li] [li]RAM kapasitesi: 16 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 12 GB.[/li] [li]4K/60 fps modunda Ultra ön ayarıyla oynamak için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız vardır.[/li] [/ol] [ol] [li]İşlemci: Core i9-13900K veya Ryzen 9 7900X.[/li] [li]Grafik - GeForce RTX 4080 veya GeForce RTX 5080.[/li] [li]RAM kapasitesi: 16 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 16 GB.[/li] [/ol]
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 252 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Intel, ARC Grafik Sürücüsü 32.0.101.8974 Sürümünü Yayınladı – Yenilikler Neler?
    Intel, Windows 10/11 için WHQL sertifikalı ARC Grafik sürücüsü sürümü olan 32.0.101.8974'ü yayınladı. Güncelleme, Core Ultra 3 işlemcilerin entegre grafiklerinin yanı sıra ayrı ARC B grafik kartları için çeşitli optimizasyonlar içeriyor.
    Yama notlarına göre, 32.0.101.8974 sürücüsüyle en belirgin performans artışı Core Ultra 3 serisi işlemcilerin entegre grafiklerinde görülüyor. Assassin's Creed Valhalla'da, 1080p çözünürlükte orta grafik ayarlarında performans %7'ye, yüksek ayarlarda ise %11'e kadar arttı. Farming Simulator 2022'de ise artış %13'e kadar çıktı. ARC B grafik kartları için optimizasyonlar, Kingdom Come: Deliverance II'de Ultra ayarlarda %5'e kadar FPS artışı sağladı.

    ARC Graphics 32.0.101.8974 ayrıca daha önce tespit edilen bir dizi sorunu da düzeltiyor. Özellikle, GTA V Enhanced ve Forza Horizon 6'daki görsel bozuklukları, Jurassic World Evolution 3'teki su titremesini ve CapFrameX veya RivaTuner Statistics Server kullanılırken Minecraft Java'nın çökmesini ele alıyor. Bazı sistem yapılandırmaları için, Indiana Jones and the Great Circle'daki performans sorunlarını ve Monster Hunter Wilds başlatılırken meydana gelen çökmeleri gideriyor.

    ARC Graphics 32.0.101.8974, mevcut ARC A ve ARC B grafik kartlarının yanı sıra yeni Intel işlemcilerdeki entegre grafiklerle de uyumludur. Sürücüyü resmi Intel web sitesinden indirebilirsiniz . Sürücüyü içeren bir arşiv Videocardz'da da mevcuttur .


    Sürücüyü resmi Intel web sitesinden indirebilirsiniz:
    https://www.intel.com/content/www/us/en/download/785597/intel-arc-graphics-windows.html

    Videocardz sürücü arşivi:
    https://videocardz.com/driver/intel-arc-graphics-32-0-101-8974

    Alıntıdır...
    [quote]Intel, Windows 10/11 için WHQL sertifikalı ARC Grafik sürücüsü sürümü olan 32.0.101.8974'ü yayınladı. Güncelleme, Core Ultra 3 işlemcilerin entegre grafiklerinin yanı sıra ayrı ARC B grafik kartları için çeşitli optimizasyonlar içeriyor.[/quote] [i]Yama notlarına göre, 32.0.101.8974 sürücüsüyle en belirgin performans artışı Core Ultra 3 serisi işlemcilerin entegre grafiklerinde görülüyor. Assassin's Creed Valhalla'da, 1080p çözünürlükte orta grafik ayarlarında performans %7'ye, yüksek ayarlarda ise %11'e kadar arttı. Farming Simulator 2022'de ise artış %13'e kadar çıktı. ARC B grafik kartları için optimizasyonlar, Kingdom Come: Deliverance II'de Ultra ayarlarda %5'e kadar FPS artışı sağladı. ARC Graphics 32.0.101.8974 ayrıca daha önce tespit edilen bir dizi sorunu da düzeltiyor. Özellikle, GTA V Enhanced ve Forza Horizon 6'daki görsel bozuklukları, Jurassic World Evolution 3'teki su titremesini ve CapFrameX veya RivaTuner Statistics Server kullanılırken Minecraft Java'nın çökmesini ele alıyor. Bazı sistem yapılandırmaları için, Indiana Jones and the Great Circle'daki performans sorunlarını ve Monster Hunter Wilds başlatılırken meydana gelen çökmeleri gideriyor. ARC Graphics 32.0.101.8974, mevcut ARC A ve ARC B grafik kartlarının yanı sıra yeni Intel işlemcilerdeki entegre grafiklerle de uyumludur. Sürücüyü resmi Intel web sitesinden indirebilirsiniz . Sürücüyü içeren bir arşiv Videocardz'da da mevcuttur .[/i] Sürücüyü resmi Intel web sitesinden indirebilirsiniz: https://www.intel.com/content/www/us/en/download/785597/intel-arc-graphics-windows.html Videocardz sürücü arşivi: https://videocardz.com/driver/intel-arc-graphics-32-0-101-8974 Alıntıdır...
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 802 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA, 1080p monitörlerin en popüler monitörler olmasının ana nedenini belirler...
    2026 yılında 1440p ve 4K monitörler her zamankinden daha ucuz, ancak oyuncular bunları benimsemekte yavaş davranıyor. Steam Donanım Anketi'ne göre oyuncuların %51,12'si 1080p monitör kullanıyor. Eylül 2023'te bu rakam %61 civarındaydı, yani daha yüksek çözünürlüklere geçiş yavaş da olsa gerçekleşiyor.

    XDA, asıl sorunun pahalı donanımda yattığına inanıyor. Sonuçta, 2026 yılında 1440p bir monitör satın almak nispeten ucuz. 200 dolara kolayca bir model bulabilirsiniz. Ancak böyle bir ekranda yüksek grafik ayarlarında istikrarlı bir kare hızı sağlamak tamamen başka bir konu.

    Bu, oldukça güçlü ve pahalı bir ekran kartı gerektiriyor, tercihen en az 12 GB VRAM'e sahip bir kart. Bu da RTX 5070 veya en azından RTX 5060 Ti (16 GB) gibi bir kart anlamına geliyor . Birçok oyuncu için böyle bir ekran kartına yükseltme yapmak karşılanabilir bir maliyet değil. Dahası, durum giderek kötüleşiyor: NVIDIA ve AMD, bellek piyasası krizi nedeniyle daha fazla fiyat artışı açıkladı.
    XDA'nın yazdığına göre, "Bütün bunların en üzücü yanı, bellek krizinin bütçesi kısıtlı oyuncular için yükseltme seçeneklerini nasıl etkilediği. 1080p'den vazgeçmeye razı olan herkes için, 12 GB VRAM'e sahip orta seviye bir ekran kartı her zaman mantıklı bir sonraki adımdı. Ancak, fiyat etiketi bu bariz yükseltmeyi birçok kişinin yapmaya istekli olmadığı bir mali karara dönüştürdü."
    Alıntıdır...
    2026 yılında 1440p ve 4K monitörler her zamankinden daha ucuz, ancak oyuncular bunları benimsemekte yavaş davranıyor. Steam Donanım Anketi'ne göre oyuncuların %51,12'si 1080p monitör kullanıyor. Eylül 2023'te bu rakam %61 civarındaydı, yani daha yüksek çözünürlüklere geçiş yavaş da olsa gerçekleşiyor. XDA, asıl sorunun pahalı donanımda yattığına inanıyor. Sonuçta, 2026 yılında 1440p bir monitör satın almak nispeten ucuz. 200 dolara kolayca bir model bulabilirsiniz. Ancak böyle bir ekranda yüksek grafik ayarlarında istikrarlı bir kare hızı sağlamak tamamen başka bir konu. Bu, oldukça güçlü ve pahalı bir ekran kartı gerektiriyor, tercihen en az 12 GB VRAM'e sahip bir kart. Bu da RTX 5070 veya en azından RTX 5060 Ti (16 GB) gibi bir kart anlamına geliyor . Birçok oyuncu için böyle bir ekran kartına yükseltme yapmak karşılanabilir bir maliyet değil. Dahası, durum giderek kötüleşiyor: NVIDIA ve AMD, bellek piyasası krizi nedeniyle daha fazla fiyat artışı açıkladı. [quote][i]XDA'nın yazdığına göre, "Bütün bunların en üzücü yanı, bellek krizinin bütçesi kısıtlı oyuncular için yükseltme seçeneklerini nasıl etkilediği. 1080p'den vazgeçmeye razı olan herkes için, 12 GB VRAM'e sahip orta seviye bir ekran kartı her zaman mantıklı bir sonraki adımdı. Ancak, fiyat etiketi bu bariz yükseltmeyi birçok kişinin yapmaya istekli olmadığı bir mali karara dönüştürdü."[/i][/quote] Alıntıdır...
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PCGH - 2026 için en iyi CPU/GPU kombinasyonları – hangi ekran kartı hangi CPU ile doğru eşleşebilir. Rehber video
    https://youtu.be/vYrWcK8WpZA?si=IJrlTOOqGigyQc29
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)
    Hangi işlemci hangi ekran kartı için doğru eşleşmedir? Sıkça duyduğumuz ve yıllık CPU-GPU kontrolümüzde ayrıntılı olarak yanıtladığımız bir soru. Bu videoda Dave ve Raff, oyun bilgisayarınız için mükemmel ikiliyi nasıl bulacağınızı ve farklı çözünürlüklerde nelere dikkat etmeniz gerektiğini gösteriyor.

    Oyun sunucusu barındırma basitleştirildi – güçlü donanım, kolay yönetim, yüzlerce oyun ve mod. Zaman damgaları:
    00:00 – Giriş: Hangi CPU hangi GPU için doğru eşleşmedir?
    01:01 – Neden CPU ve GPU sınırları var?
    01:44 – Çözünürlük ve En Boy Oranının Etkisi
    03:42 – Örnek 1: Gothic 1 Remake (Unreal Engine 5)
    04:12 – Performans Testleri: Full HD (1080p) – CPU ve GPU Yükü
    Karşılaştırması 05:52 – Performans Testleri: WQHD (1440p) – Yük Değişimleri
    07:35 – Performans Testleri: Ultra HD (4K) – GPU Sınırında
    08:28 – Yerel Performans Testleri ve Yükseltme (DLSS/FSR) Karşılaştırması
    09:47 – Kare Üretimi: Daha Fazla Akış ve Daha Yüksek Gecikme
    10:16 – RTX 5090'da MFG
    13:59 – Intel Arc B580'de MFG
    15:01 – Örnek 2: Anno 117
    15:30 – Performans Testleri: Full HD (1080p)
    17:40 – Performans Testleri: WQHD (1440p)
    19:44 – Performans Testleri: Ultra HD (4K)
    20:47 – Sonuç ve En Uygun Kombinasyon İçin Pratik Kurallar
    23:54 – Grafik Kartları ve İşlemciler İçin Özel Öneriler
    https://youtu.be/vYrWcK8WpZA?si=IJrlTOOqGigyQc29 [quote][i](Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)[/i][/quote] [i]Hangi işlemci hangi ekran kartı için doğru eşleşmedir? Sıkça duyduğumuz ve yıllık CPU-GPU kontrolümüzde ayrıntılı olarak yanıtladığımız bir soru. Bu videoda Dave ve Raff, oyun bilgisayarınız için mükemmel ikiliyi nasıl bulacağınızı ve farklı çözünürlüklerde nelere dikkat etmeniz gerektiğini gösteriyor. [/i] Oyun sunucusu barındırma basitleştirildi – güçlü donanım, kolay yönetim, yüzlerce oyun ve mod. Zaman damgaları: 00:00 – Giriş: Hangi CPU hangi GPU için doğru eşleşmedir? 01:01 – Neden CPU ve GPU sınırları var? 01:44 – Çözünürlük ve En Boy Oranının Etkisi 03:42 – Örnek 1: Gothic 1 Remake (Unreal Engine 5) 04:12 – Performans Testleri: Full HD (1080p) – CPU ve GPU Yükü Karşılaştırması 05:52 – Performans Testleri: WQHD (1440p) – Yük Değişimleri 07:35 – Performans Testleri: Ultra HD (4K) – GPU Sınırında 08:28 – Yerel Performans Testleri ve Yükseltme (DLSS/FSR) Karşılaştırması 09:47 – Kare Üretimi: Daha Fazla Akış ve Daha Yüksek Gecikme 10:16 – RTX 5090'da MFG 13:59 – Intel Arc B580'de MFG 15:01 – Örnek 2: Anno 117 15:30 – Performans Testleri: Full HD (1080p) 17:40 – Performans Testleri: WQHD (1440p) 19:44 – Performans Testleri: Ultra HD (4K) 20:47 – Sonuç ve En Uygun Kombinasyon İçin Pratik Kurallar 23:54 – Grafik Kartları ve İşlemciler İçin Özel Öneriler
    PCGH - 2026 için en iyi CPU/GPU kombinasyonları – hangi ekran kartı hangi CPU ile doğru eşleşebilir. Rehber video
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 853 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Sisteminizdeki darboğazı nasıl tespit edersiniz?
    Herhangi bir şey satın almadan önce, sisteminizi gerçekten yavaşlatan bileşenin hangisi olduğunu bulmanız gerekir. Sorun işlemcideyse yeni bir ekran kartı almak yardımcı olmaz ve bunun tersi de geçerlidir.

    Sorunu teşhis etmenin en kolay yolu, oyun oynarken veya çalışırken yükü izlemektir. Bunun için MSI Afterburner (Rivatuner ile birlikte), Görev Yöneticisi (Windows 11) veya HWiNFO64 uygundur. Üç göstergeyi aynı anda izlemeniz gerekir: GPU yükü, CPU yükü ve RAM yükü.

    -GPU %95-100 oranında, CPU ise %40-60 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz ekran kartında. CPU bunu halledebiliyor, ancak GPU kareleri yeterince hızlı işleyemiyor. Ekran kartını yükseltmek doğrudan FPS'yi artıracaktır.

    -CPU %90-100 oranında, GPU ise %50-70 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz CPU'da. CPU, GPU için görevleri hazırlayamadığı için grafik kartı boşta kalıyor. Oyunlarda bu durum "FPS sınırlaması" olarak kendini gösteriyor; sayaç tek bir sayıya ulaşıyor ve grafik ayarlarından bağımsız olarak artmıyor. Çözünürlüğü düşürmek de yardımcı olmuyor; bu, kesin bir CPU darboğazı belirtisidir.

    -Her iki bileşen de eşit oranda yük altında ( %70-85). Bu dengeli bir sistemdir. Bileşenlerden herhangi birini yükseltmek performans artışı sağlayacaktır, ancak belirgin bir darboğaz olması durumuna göre daha az olacaktır.

    -Sistem yavaş açılıyor, uygulamalar gecikmeli olarak açılıyor ve oyunlarda seviyelerin yüklenmesi uzun sürüyor. Depolama sürücüsü darboğaz oluşturuyor. Eğer HDD takılıysa, M.2 NVMe SSD'ye yükseltmek bilgisayarın performansını önemli ölçüde artıracaktır.

    -RAM sürekli olarak %85-95 kapasitede çalışıyor. Bellek azalıyor. Sistem, disk sayfalama dosyasını kullanıyor; bu da hızlı bir SSD'de bile performansta ciddi bir düşüşe neden oluyor.

    Ekran kartı: oyun için en önemli bileşen ve aynı zamanda en pahalı olanı.

    Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir.

    Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir.

    Ekran kartı ne zaman değiştirilmeli?
    "Ekran kartını ne zaman değiştirmeliyim?" sorusu, çoğu oyuncunun aklına her 3-4 yılda bir geliyor. İşte değiştirme zamanının geldiğini gösteren üç açık işaret.

    Ekran kartı gerekli çözünürlüğü veya ayarları kaldıramıyor. 1440p monitörde çözünürlüğü 1080p'ye düşürmeniz veya mevcut oyunlarda rahatça 60+ FPS elde etmek için ayarları "orta" seviyeye indirmeniz gerekiyorsa, bu açık bir işarettir. 2024-2026'dan itibaren çıkacak yeni oyunlar video belleğinden önemli ölçüde daha fazla talepkar olacak: 1080p Yüksek ayarlar için minimum 8 GB VRAM, 1440p için ise 12 GB VRAM gerekecek.

    Ekran kartı üç veya dört nesil öncesine ait. RTX 2060, RX 5700 XT ve benzeri kartlar hala çalışıyor, ancak ışın izleme ve yükseltme (DLSS 3.5, FSR 4) içeren oyunlarda güncel kartlarla performans farkı önemli ölçüde arttı. Kart Kare Üretimi'ni desteklemiyorsa, modern oyun motorlarının yeteneklerinin önemli bir kısmından mahrum kalıyorsunuz demektir.

    8 GB'ın altında video bellek kapasitesi. 2026 yılında 6 GB VRAM'e sahip kartlar (GTX 1660, RTX 3060 6 GB), bazı AAA oyunlarda yüksek ayarlarda bile yetersiz video belleği sorunu yaşıyor. Bu durum takılmalara, FPS düşüşlerine ve yavaş doku yükleme sürelerine yol açıyor.

    2026 İşlemci Yükseltmesi: Ne Zaman Değerlidir, Ne Zaman Değildir?

    İşlemci yükseltmesi, ekran kartı yükseltmesinden daha karmaşıktır: CPU, platforma (soket ve yonga seti) bağlıdır. Çoğu durumda, işlemciyi değiştirmek anakartı ve genellikle RAM'i de değiştirmeyi gerektirir. Bu da "CPU yükseltmesini" "platform değişikliğine" dönüştürür ve buna bağlı olarak daha yüksek bir bütçe gerektirir.

    İşlemci yükseltmesi ne zaman haklı gerekçeye sahiptir?
    Oyunlarda işlemci darboğazı yaşanıyor; grafik ayarlarından bağımsız olarak FPS tavan yapıyor. Bu durum özellikle dört çekirdekli işlemciler (Core i5-7400, Ryzen 5 1600 ve üzeri) için geçerli. Modern oyunlar aktif olarak 6-8 çekirdek kullanıyor ve 3D V-Cache'e sahip Ryzen 7 7800X3D, işlemci mimarisinin oyun performansı için saat hızı kadar önemli olduğunu gösteriyor.

    Yayın akışı, video düzenleme, 3D renderlama. Çoklu iş parçacıklı görevlerde, işlemci nesilleri arasındaki fark önemli. Aynı anda yayın akışı yapıyor ve oyun oynuyorsanız, zayıf bir işlemci video akışını kodlamak için oyundan performans "çalacak".

    Aynı platform içinde yükseltme. Anakart aynı sokette daha üst düzey bir işlemciyi destekliyorsa, bu en uygun maliyetli seçenektir. Örneğin, Ryzen 5 3600'ü destekleyen bir AM4 anakart, anakartı değiştirmeden (sadece BIOS'u güncellemeniz gerekir) Ryzen 7 5800X3D'yi destekleyebilir. Uyumlu işlemcilerin listesi için anakart üreticisinin web sitesini kontrol edin.

    Alıntıdır...
    Herhangi bir şey satın almadan önce, sisteminizi gerçekten yavaşlatan bileşenin hangisi olduğunu bulmanız gerekir. Sorun işlemcideyse yeni bir ekran kartı almak yardımcı olmaz ve bunun tersi de geçerlidir. Sorunu teşhis etmenin en kolay yolu, oyun oynarken veya çalışırken yükü izlemektir. Bunun için MSI Afterburner (Rivatuner ile birlikte), Görev Yöneticisi (Windows 11) veya HWiNFO64 uygundur. Üç göstergeyi aynı anda izlemeniz gerekir: GPU yükü, CPU yükü ve RAM yükü. -GPU %95-100 oranında, CPU ise %40-60 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz ekran kartında. CPU bunu halledebiliyor, ancak GPU kareleri yeterince hızlı işleyemiyor. Ekran kartını yükseltmek doğrudan FPS'yi artıracaktır. -CPU %90-100 oranında, GPU ise %50-70 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz CPU'da. CPU, GPU için görevleri hazırlayamadığı için grafik kartı boşta kalıyor. Oyunlarda bu durum "FPS sınırlaması" olarak kendini gösteriyor; sayaç tek bir sayıya ulaşıyor ve grafik ayarlarından bağımsız olarak artmıyor. Çözünürlüğü düşürmek de yardımcı olmuyor; bu, kesin bir CPU darboğazı belirtisidir. -Her iki bileşen de eşit oranda yük altında ( %70-85). Bu dengeli bir sistemdir. Bileşenlerden herhangi birini yükseltmek performans artışı sağlayacaktır, ancak belirgin bir darboğaz olması durumuna göre daha az olacaktır. -Sistem yavaş açılıyor, uygulamalar gecikmeli olarak açılıyor ve oyunlarda seviyelerin yüklenmesi uzun sürüyor. Depolama sürücüsü darboğaz oluşturuyor. Eğer HDD takılıysa, M.2 NVMe SSD'ye yükseltmek bilgisayarın performansını önemli ölçüde artıracaktır. -RAM sürekli olarak %85-95 kapasitede çalışıyor. Bellek azalıyor. Sistem, disk sayfalama dosyasını kullanıyor; bu da hızlı bir SSD'de bile performansta ciddi bir düşüşe neden oluyor. [b]Ekran kartı: oyun için en önemli bileşen ve aynı zamanda en pahalı olanı.[/b] Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir. Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir. [b]Ekran kartı ne zaman değiştirilmeli?[/b] "Ekran kartını ne zaman değiştirmeliyim?" sorusu, çoğu oyuncunun aklına her 3-4 yılda bir geliyor. İşte değiştirme zamanının geldiğini gösteren üç açık işaret. Ekran kartı gerekli çözünürlüğü veya ayarları kaldıramıyor. 1440p monitörde çözünürlüğü 1080p'ye düşürmeniz veya mevcut oyunlarda rahatça 60+ FPS elde etmek için ayarları "orta" seviyeye indirmeniz gerekiyorsa, bu açık bir işarettir. 2024-2026'dan itibaren çıkacak yeni oyunlar video belleğinden önemli ölçüde daha fazla talepkar olacak: 1080p Yüksek ayarlar için minimum 8 GB VRAM, 1440p için ise 12 GB VRAM gerekecek. Ekran kartı üç veya dört nesil öncesine ait. RTX 2060, RX 5700 XT ve benzeri kartlar hala çalışıyor, ancak ışın izleme ve yükseltme (DLSS 3.5, FSR 4) içeren oyunlarda güncel kartlarla performans farkı önemli ölçüde arttı. Kart Kare Üretimi'ni desteklemiyorsa, modern oyun motorlarının yeteneklerinin önemli bir kısmından mahrum kalıyorsunuz demektir. 8 GB'ın altında video bellek kapasitesi. 2026 yılında 6 GB VRAM'e sahip kartlar (GTX 1660, RTX 3060 6 GB), bazı AAA oyunlarda yüksek ayarlarda bile yetersiz video belleği sorunu yaşıyor. Bu durum takılmalara, FPS düşüşlerine ve yavaş doku yükleme sürelerine yol açıyor. [b]2026 İşlemci Yükseltmesi: Ne Zaman Değerlidir, Ne Zaman Değildir?[/b] İşlemci yükseltmesi, ekran kartı yükseltmesinden daha karmaşıktır: CPU, platforma (soket ve yonga seti) bağlıdır. Çoğu durumda, işlemciyi değiştirmek anakartı ve genellikle RAM'i de değiştirmeyi gerektirir. Bu da "CPU yükseltmesini" "platform değişikliğine" dönüştürür ve buna bağlı olarak daha yüksek bir bütçe gerektirir. İşlemci yükseltmesi ne zaman haklı gerekçeye sahiptir? Oyunlarda işlemci darboğazı yaşanıyor; grafik ayarlarından bağımsız olarak FPS tavan yapıyor. Bu durum özellikle dört çekirdekli işlemciler (Core i5-7400, Ryzen 5 1600 ve üzeri) için geçerli. Modern oyunlar aktif olarak 6-8 çekirdek kullanıyor ve 3D V-Cache'e sahip Ryzen 7 7800X3D, işlemci mimarisinin oyun performansı için saat hızı kadar önemli olduğunu gösteriyor. Yayın akışı, video düzenleme, 3D renderlama. Çoklu iş parçacıklı görevlerde, işlemci nesilleri arasındaki fark önemli. Aynı anda yayın akışı yapıyor ve oyun oynuyorsanız, zayıf bir işlemci video akışını kodlamak için oyundan performans "çalacak". Aynı platform içinde yükseltme. Anakart aynı sokette daha üst düzey bir işlemciyi destekliyorsa, bu en uygun maliyetli seçenektir. Örneğin, Ryzen 5 3600'ü destekleyen bir AM4 anakart, anakartı değiştirmeden (sadece BIOS'u güncellemeniz gerekir) Ryzen 7 5800X3D'yi destekleyebilir. Uyumlu işlemcilerin listesi için anakart üreticisinin web sitesini kontrol edin. Alıntıdır...
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • AMD, PlayStation 5 seviyesinde GPU performansı sunan Radeon RX 9050'yi resmen tanıttı.
    AMD, 1080p oyun performansı için yeni uygun fiyatlı Radeon RX 9050 grafik kartını tanıttı. Yeni kart, tipik olarak 92W güç tüketimi ve yaklaşık 10,6 TFLOPS FP32 performansı sunuyor. WCCFtech'e göre, RX 9050 yalnızca Asya-Pasifik bölgesi, Japonya ve Latin Amerika'da 279 dolarlık fiyatla satışa sunulacak.

    [i]RDNA 4 GPU, 16 işlem birimi, 1024 akış işlemcisi, 16 ışın izleme hızlandırıcı ve 32 yapay zeka hızlandırıcı içerir. Oyun saati 1920 MHz olup, artırılmış saat hızı 2600 MHz'e kadar çıkabilir.


    Grafik kartı, 18 Gbps hızında çalışan maksimum 8 GB GDDR6 belleğe, 128 bit veri yoluna ve 288 GB/s bant genişliğine sahiptir. Infinity Cache 32 MB'tır. Tek bir 8 pinli güç konektörü mevcuttur ve AMD 450W'lık bir güç kaynağı önermektedir.

    AMD'nin kendi açıklamasına göre, 1080p çözünürlükte ve orta ayarlarda RX 9050, Cyberpunk 2077'de 96 FPS, Forza Horizon 6'da 131 FPS, Pragmata'da 85 FPS, 007: First Light'ta 60 FPS ve Call of Duty: Black Ops 7'de 116 FPS performans sunuyor.[/i]

    Şirket ayrıca Counter-Strike 2'de 227 FPS, Rainbow Six Siege'de 206 FPS ve Valorant'ta 593 FPS bildirdi. Sonuncusu yüksek ayarlarda test edildi. AMD, sistem yapılandırmasını açıklamadı veya ölçeklendirme ya da kare hızı iyileştirmelerinin kullanılıp kullanılmadığını belirtmedi.

    SAPPHIRE, kompakt Radeon RX 9050 PULSE 8 GB ekran kartını tanıttı ve bunun için 650W'lık bir güç kaynağı önerdi.

    SAPPHIRE, 8 GB GDDR6 belleğe, 2760 MHz'e kadar frekansa ve çift fanlı soğutma sistemine sahip Radeon RX 9050 PULSE'u tanıttı. Grafik kartı, orta ve yüksek ayarlarda 1080p oyun oynamak için tasarlandı.

    Üretici, 100W RX 9050 PULSE için 650W'lık bir güç kaynağı önermektedir. Karşılaştırma yapmak gerekirse, AMD 165W Radeon RX 7600 için 550W'lık bir güç kaynağı önerirken, NVIDIA aynı güç kaynağını GeForce RTX 5050 için önermektedir.

    RDNA 4 GPU, 16 işlem birimi, 1024 akış işlemcisi, 16 ışın izleme hızlandırıcı ve 32 MB Infinity Cache içerir. Oyun saati 2260 MHz olup, artırılmış saat hızı 2760 MHz'e kadar çıkabilir.

    Grafik kartı, 18 Gbps hızında çalışan 8 GB GDDR6 belleğe ve 128 bit veri yoluna sahiptir. Ek güç için tek bir 8 pinli konektör kullanılır.

    Ekran kartı FSR 4, FSR Redstone, AFMF 2, Anti-Lag 2 ve HYPR-RX'i desteklemektedir.

    Çift yuvalı soğutma sistemi, çift fan, kompozit ısı boruları ve Honeywell PTM7950 termal arayüzü içerir. Tasarım ayrıca metal bir arka plaka, altı katmanlı bir PCB ve yedi fazlı dijital bir güç kaynağına sahiptir.

    Grafik kartının boyutları 200 x 109,25 x 40,6 mm'dir. Monitör bağlantısı için iki adet HDMI 2.1b ve bir adet DisplayPort 2.1a bağlantı noktası mevcuttur.

    Fiyat ve satış bölgeleri henüz açıklanmadı.

    Kaynak: Videocardz
    https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-9050-launches-at-279-in-asia-pacific-japan-and-latin-america

    https://videocardz.com/newz/sapphire-launches-radeon-rx-9050-pulse-with-8gb-memory-and-100w-tbp
    [i]AMD, 1080p oyun performansı için yeni uygun fiyatlı Radeon RX 9050 grafik kartını tanıttı. Yeni kart, tipik olarak 92W güç tüketimi ve yaklaşık 10,6 TFLOPS FP32 performansı sunuyor. WCCFtech'e göre, RX 9050 yalnızca Asya-Pasifik bölgesi, Japonya ve Latin Amerika'da 279 dolarlık fiyatla satışa sunulacak. [i]RDNA 4 GPU, 16 işlem birimi, 1024 akış işlemcisi, 16 ışın izleme hızlandırıcı ve 32 yapay zeka hızlandırıcı içerir. Oyun saati 1920 MHz olup, artırılmış saat hızı 2600 MHz'e kadar çıkabilir.[/i] Grafik kartı, 18 Gbps hızında çalışan maksimum 8 GB GDDR6 belleğe, 128 bit veri yoluna ve 288 GB/s bant genişliğine sahiptir. Infinity Cache 32 MB'tır. Tek bir 8 pinli güç konektörü mevcuttur ve AMD 450W'lık bir güç kaynağı önermektedir. AMD'nin kendi açıklamasına göre, 1080p çözünürlükte ve orta ayarlarda RX 9050, Cyberpunk 2077'de 96 FPS, Forza Horizon 6'da 131 FPS, Pragmata'da 85 FPS, 007: First Light'ta 60 FPS ve Call of Duty: Black Ops 7'de 116 FPS performans sunuyor.[/i] [i]Şirket ayrıca Counter-Strike 2'de 227 FPS, Rainbow Six Siege'de 206 FPS ve Valorant'ta 593 FPS bildirdi. Sonuncusu yüksek ayarlarda test edildi. AMD, sistem yapılandırmasını açıklamadı veya ölçeklendirme ya da kare hızı iyileştirmelerinin kullanılıp kullanılmadığını belirtmedi.[/i] [b]SAPPHIRE, kompakt Radeon RX 9050 PULSE 8 GB ekran kartını tanıttı ve bunun için 650W'lık bir güç kaynağı önerdi.[/b] SAPPHIRE, 8 GB GDDR6 belleğe, 2760 MHz'e kadar frekansa ve çift fanlı soğutma sistemine sahip Radeon RX 9050 PULSE'u tanıttı. Grafik kartı, orta ve yüksek ayarlarda 1080p oyun oynamak için tasarlandı. Üretici, 100W RX 9050 PULSE için 650W'lık bir güç kaynağı önermektedir. Karşılaştırma yapmak gerekirse, AMD 165W Radeon RX 7600 için 550W'lık bir güç kaynağı önerirken, NVIDIA aynı güç kaynağını GeForce RTX 5050 için önermektedir. RDNA 4 GPU, 16 işlem birimi, 1024 akış işlemcisi, 16 ışın izleme hızlandırıcı ve 32 MB Infinity Cache içerir. Oyun saati 2260 MHz olup, artırılmış saat hızı 2760 MHz'e kadar çıkabilir. Grafik kartı, 18 Gbps hızında çalışan 8 GB GDDR6 belleğe ve 128 bit veri yoluna sahiptir. Ek güç için tek bir 8 pinli konektör kullanılır. Ekran kartı FSR 4, FSR Redstone, AFMF 2, Anti-Lag 2 ve HYPR-RX'i desteklemektedir. Çift yuvalı soğutma sistemi, çift fan, kompozit ısı boruları ve Honeywell PTM7950 termal arayüzü içerir. Tasarım ayrıca metal bir arka plaka, altı katmanlı bir PCB ve yedi fazlı dijital bir güç kaynağına sahiptir. Grafik kartının boyutları 200 x 109,25 x 40,6 mm'dir. Monitör bağlantısı için iki adet HDMI 2.1b ve bir adet DisplayPort 2.1a bağlantı noktası mevcuttur. Fiyat ve satış bölgeleri henüz açıklanmadı. Kaynak: Videocardz https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-9050-launches-at-279-in-asia-pacific-japan-and-latin-america https://videocardz.com/newz/sapphire-launches-radeon-rx-9050-pulse-with-8gb-memory-and-100w-tbp
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Eski PlayStation Studios CEO'su Shuhei Yoshida, Steam Machine hakkındaki izlenimlerini paylaştı.
    Shuhei Yoshida, Steam Machine hakkındaki izlenimlerini paylaştı. Belirsiz ve pahalı bir cihaz.

    • 3D performansı vasat.

    • Sistem 1080p çözünürlük kullanılmasını öneriyor - PS4 günlerine mi geri dönüyorum?

    • Bazı oyunların yüklenmesi çok uzun sürüyor, neden böyle oluyor?

    • Sistem arayüzü kullanımı kolaydır.

    • Steam Kontrolcüsü üzerindeki bir düğmeye basarak yükleme yapabilme özelliği harika bir özellik.

    • Değiştirilebilir ön panel harika.

    • Yükleme sırasında rastgele videolar gösterilmesi hoş bir detay.

    • Steam Controller'ın joystickleri benim zevkime göre biraz gevşek, ama genel olarak gamepad'i gerçekten beğendim.

    • Dokunmatik yüzey olması güzel, ancak çok hassas ve kullanımı zor.

    • Steam oyunlarını oturma odanızdaki televizyonda oynayabilmek, Steam Machine'inizi elinizde tutmanız için yeterli bir sebep.

    • Ancak fiyatı çok yüksek. Meraklı kişiler dışında kimseye tavsiye etmek zor.

    • Kompakt boyutu ve sessizliği çok iyi.
    Shuhei Yoshida, Steam Machine hakkındaki izlenimlerini paylaştı. Belirsiz ve pahalı bir cihaz. • 3D performansı vasat. • Sistem 1080p çözünürlük kullanılmasını öneriyor - PS4 günlerine mi geri dönüyorum? • Bazı oyunların yüklenmesi çok uzun sürüyor, neden böyle oluyor? • Sistem arayüzü kullanımı kolaydır. • Steam Kontrolcüsü üzerindeki bir düğmeye basarak yükleme yapabilme özelliği harika bir özellik. • Değiştirilebilir ön panel harika. • Yükleme sırasında rastgele videolar gösterilmesi hoş bir detay. • Steam Controller'ın joystickleri benim zevkime göre biraz gevşek, ama genel olarak gamepad'i gerçekten beğendim. • Dokunmatik yüzey olması güzel, ancak çok hassas ve kullanımı zor. • Steam oyunlarını oturma odanızdaki televizyonda oynayabilmek, Steam Machine'inizi elinizde tutmanız için yeterli bir sebep. • Ancak fiyatı çok yüksek. Meraklı kişiler dışında kimseye tavsiye etmek zor. • Kompakt boyutu ve sessizliği çok iyi.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Teknoloji meraklıları için yeni bir içerik yayında:

    **1440P VE 4K ARASINDA ÇOK BÜYÜK BIR FARK VAR MI?**

    Günaydın, bütçemi ne kadar zorlamak istediğime bağlı olarak yakında bir RTX 5070, 5080 veya başka bir RX 7900XTX almayı düşünüyorum. Ayrıca yeni bir monitör de almak istiyorum. Şu anda 1080p bir monitörde oyun oynuyorum. Gigabyte'tan 27 inç 4K 160Hz monitör veya 27 inç 2K monitör arasında seçim...

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6582/

    #1440p #arasında #büyük #fark #teknoloji #techforumtr
    🌐 Teknoloji meraklıları için yeni bir içerik yayında: 📌 **1440P VE 4K ARASINDA ÇOK BÜYÜK BIR FARK VAR MI?** 📝 Günaydın, bütçemi ne kadar zorlamak istediğime bağlı olarak yakında bir RTX 5070, 5080 veya başka bir RX 7900XTX almayı düşünüyorum. Ayrıca yeni bir monitör de almak istiyorum. Şu anda 1080p bir monitörde oyun oynuyorum. Gigabyte'tan 27 inç 4K 160Hz monitör veya 27 inç 2K monitör arasında seçim... ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6582/ #1440p #arasında #büyük #fark #teknoloji #techforumtr
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 621 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Forumda faydalı olabilecek yeni bir konu paylaşıldı:

    **DIZÜSTÜ BILGISAYARIMIN DEĞERI NE KADAR?**

    Merhaba, 2022 model bir oyun dizüstü bilgisayarım var ve ne kadara satılabileceğini öğrenmek istiyorum. Özellikler. Ryzen 9 6900hx NVIDIA RTX 3070 TI 32 GB DDR5 RAM 4800 MHz 360 Hz ve 1080p 1 TB SSD Neredeyse her gün kullanıldı ve çok fazla yıpranmaya maruz kaldı, ancak mükemmel çalışıyor. Satmadan...

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6556/

    #dizüstü #bilgisayarımın #değeri #kadar #teknoloji #techforumtr
    💡 Forumda faydalı olabilecek yeni bir konu paylaşıldı: 📌 **DIZÜSTÜ BILGISAYARIMIN DEĞERI NE KADAR?** 📝 Merhaba, 2022 model bir oyun dizüstü bilgisayarım var ve ne kadara satılabileceğini öğrenmek istiyorum. Özellikler. Ryzen 9 6900hx NVIDIA RTX 3070 TI 32 GB DDR5 RAM 4800 MHz 360 Hz ve 1080p 1 TB SSD Neredeyse her gün kullanıldı ve çok fazla yıpranmaya maruz kaldı, ancak mükemmel çalışıyor. Satmadan... ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6556/ #dizüstü #bilgisayarımın #değeri #kadar #teknoloji #techforumtr
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 591 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • AMD, popüler Ryzen 7 5800X3D işlemcisinin satışlarının yeniden başladığını resmen duyurdu
    Geçen hafta AMD, Ryzen 7 5800X3D’nin tekrar stoklara döneceğini doğrulayarak bazı söylentileri netliğe kavuşturdu ve işlemcinin satışlarının yeniden başladığını duyurdu.

    Şimdi ise, AMD’nin geniş kitlelerce popüler AM4 platformunun 10. yıl dönümünü onurlandıran bir 10. Yıldönümü Sürümü şeklinde raflara geri dönüyor. İşlemcinin teknik özellikleri değişmiyor. Bu hâlâ, azami turbo hız en fazla 4,5GHz olan ve 100MB önbelleğe sahip, 105W’lık aynı TDP değerine sahip 8 çekirdekli 16 iş parçacıklı bir birim.

    Yeni sürümü standart versiyonundan ayıracak detaylar arasında, “10th Anniversary Edition” ibareli bir perakende kutu yer alacak; ayrıca çip için en iyi çalışma sıcaklığı ve daha uzun süreli soğutma sağlayacak şekilde eklenen Carbice Ice Pad de bulunacak. “Yeniden doğan” işlemci 25 Haziran’da satışa sunulacak. Peki fiyatı ne kadar? 349$.

    AMD’nin kendi ifadelerine göre Ryzen 7 5800X3D, “DDR4 bellek platformları için dünyanın en iyi oyun işlemcisi” olarak anılıyor. 3D V-Cache ile gelen ilk çip. Üzerinde çok miktarda dahili önbellek barındırıyor; bu da pahalı anakart ve bellek yükseltmelerine gerek kalmadan oyunlarda anlık performans artışı anlamına geliyor. AMD 400 veya 500 serisi yonga setine sahip (AM4 soket) anakartlar işlemciyle uyumlu.

    AMD, yeni çipin Ryzen 7 5800X’e kıyasla (1080p’de yüksek ayarlarda 30’dan fazla oyun boyunca) ortalama %16 daha yüksek kare hızı sağladığını ve Ryzen 7 3700X’e göre de etkileyici biçimde %47 daha iyi olduğunu; yani performans kazanımlarının büyük kısmını burada göreceğinizi söylüyor—ayrıca Ryzen 7 2700X ile karşılaştırıldığında bu kazanım %115’e kadar çıkıyor.

    Şirket ayrıca Ryzen 7 5800X3D’nin, ortalama performansta Intel Core i9-14900K’yı 30’dan fazla yeni oyunda %10 daha hızlı olacak şekilde aştığını belirtiyor. İşlemci, gücün kaybı olmadan sürekli kullanım için tasarlanan Carbice Ice Pad termal pediyle birlikte geliyor.

    Kaynak: AMD
    https://www.amd.com/en.html
    Geçen hafta AMD, Ryzen 7 5800X3D’nin tekrar stoklara döneceğini doğrulayarak bazı söylentileri netliğe kavuşturdu ve işlemcinin satışlarının yeniden başladığını duyurdu. Şimdi ise, AMD’nin geniş kitlelerce popüler AM4 platformunun 10. yıl dönümünü onurlandıran bir 10. Yıldönümü Sürümü şeklinde raflara geri dönüyor. İşlemcinin teknik özellikleri değişmiyor. Bu hâlâ, azami turbo hız en fazla 4,5GHz olan ve 100MB önbelleğe sahip, 105W’lık aynı TDP değerine sahip 8 çekirdekli 16 iş parçacıklı bir birim. Yeni sürümü standart versiyonundan ayıracak detaylar arasında, “10th Anniversary Edition” ibareli bir perakende kutu yer alacak; ayrıca çip için en iyi çalışma sıcaklığı ve daha uzun süreli soğutma sağlayacak şekilde eklenen Carbice Ice Pad de bulunacak. “Yeniden doğan” işlemci 25 Haziran’da satışa sunulacak. Peki fiyatı ne kadar? 349$. AMD’nin kendi ifadelerine göre Ryzen 7 5800X3D, “DDR4 bellek platformları için dünyanın en iyi oyun işlemcisi” olarak anılıyor. 3D V-Cache ile gelen ilk çip. Üzerinde çok miktarda dahili önbellek barındırıyor; bu da pahalı anakart ve bellek yükseltmelerine gerek kalmadan oyunlarda anlık performans artışı anlamına geliyor. AMD 400 veya 500 serisi yonga setine sahip (AM4 soket) anakartlar işlemciyle uyumlu. AMD, yeni çipin Ryzen 7 5800X’e kıyasla (1080p’de yüksek ayarlarda 30’dan fazla oyun boyunca) ortalama %16 daha yüksek kare hızı sağladığını ve Ryzen 7 3700X’e göre de etkileyici biçimde %47 daha iyi olduğunu; yani performans kazanımlarının büyük kısmını burada göreceğinizi söylüyor—ayrıca Ryzen 7 2700X ile karşılaştırıldığında bu kazanım %115’e kadar çıkıyor. Şirket ayrıca Ryzen 7 5800X3D’nin, ortalama performansta Intel Core i9-14900K’yı 30’dan fazla yeni oyunda %10 daha hızlı olacak şekilde aştığını belirtiyor. İşlemci, gücün kaybı olmadan sürekli kullanım için tasarlanan Carbice Ice Pad termal pediyle birlikte geliyor. Kaynak: AMD https://www.amd.com/en.html
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • RGHD, Forza Horizon 6'yı minimum sistem gereksinimlerini karşılayan bir bilgisayarda test etti.
    YouTube kanalı RandomGaminginHD, geliştiricilerin minimum sistem gereksinimlerini karşılayan bir bilgisayarda en yeni Forza Horizon 6 yarış oyununda neler bekleyebileceğinizi gösteren bir video yayınladı. Bu bilgisayar, AMD Ryzen 5 1600 işlemci, 4 GB VRAM'e sahip GeForce GTX 1650 ekran kartı ve 16 GB DDR4 RAM'e sahip.

    https://youtu.be/yrAFhiwgISc?si=BfTug-tGK1JpAGYX

    Oyun otomatik olarak çözünürlüğü 1080p'ye ve düşük ayarlara getirdi. İlk yükleme üç dakika sürdü. Başlangıçta kare hızı 50-60 fps civarındaydı, ancak istikrarsızdı. Video belleğinin dolu olması nedeniyle takılmalar fark ediliyordu. Çok sayıda aracın olduğu yarışlarda 45 fps veya daha düşük değerler görebilirsiniz.

    Ayrıca, sistem düşük bellek uyarısı gösteriyor. FSR ve XeSS, oyunu yalnızca Ultra Performans modunda kaydediyor. Bunun nedeni VRAM sınırına ulaşılmış olmasıdır. İstikrarlı 60 fps için, çok düşük ayarlara geçmek ve düşük grafik kalitesini kabul etmek daha iyidir.

    Yüksek ayarlar ve TAA ile şehir dışında 40-45 fps, Tokyo'daki yarışlarda ise yaklaşık 30-35 fps elde edebilirsiniz. 30 fps'ye alışkınsanız oyun oldukça rahattır. Ayrıca RivaTuner kullanarak 40 fps sınırı belirleyebilir ve böylece olası düşüşleri yumuşatabilirsiniz.

    Genel olarak, Forza Horizon 6 oldukça iyi optimize edilmiş. Minimum donanımla bile rahatça oynayabilirsiniz; ister Çok Düşük ayarlarda 60 fps, ister Yüksek ayarlarda 30 fps.

    Alıntıdır...
    YouTube kanalı RandomGaminginHD, geliştiricilerin minimum sistem gereksinimlerini karşılayan bir bilgisayarda en yeni Forza Horizon 6 yarış oyununda neler bekleyebileceğinizi gösteren bir video yayınladı. Bu bilgisayar, AMD Ryzen 5 1600 işlemci, 4 GB VRAM'e sahip GeForce GTX 1650 ekran kartı ve 16 GB DDR4 RAM'e sahip. https://youtu.be/yrAFhiwgISc?si=BfTug-tGK1JpAGYX Oyun otomatik olarak çözünürlüğü 1080p'ye ve düşük ayarlara getirdi. İlk yükleme üç dakika sürdü. Başlangıçta kare hızı 50-60 fps civarındaydı, ancak istikrarsızdı. Video belleğinin dolu olması nedeniyle takılmalar fark ediliyordu. Çok sayıda aracın olduğu yarışlarda 45 fps veya daha düşük değerler görebilirsiniz. Ayrıca, sistem düşük bellek uyarısı gösteriyor. FSR ve XeSS, oyunu yalnızca Ultra Performans modunda kaydediyor. Bunun nedeni VRAM sınırına ulaşılmış olmasıdır. İstikrarlı 60 fps için, çok düşük ayarlara geçmek ve düşük grafik kalitesini kabul etmek daha iyidir. Yüksek ayarlar ve TAA ile şehir dışında 40-45 fps, Tokyo'daki yarışlarda ise yaklaşık 30-35 fps elde edebilirsiniz. 30 fps'ye alışkınsanız oyun oldukça rahattır. Ayrıca RivaTuner kullanarak 40 fps sınırı belirleyebilir ve böylece olası düşüşleri yumuşatabilirsiniz. Genel olarak, Forza Horizon 6 oldukça iyi optimize edilmiş. Minimum donanımla bile rahatça oynayabilirsiniz; ister Çok Düşük ayarlarda 60 fps, ister Yüksek ayarlarda 30 fps. Alıntıdır...
    RGHD, Forza Horizon 6'yı minimum sistem gereksinimlerini karşılayan bir bilgisayarda test etti.
    Beğen
    2
    1 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal