• GTA 6'nın piyasaya sürülmesi PS5 Pro kıtlığını daha da kötüleştirecek
    Engadget'e göre, merakla beklenen GTA 6'nın 19 Kasım'da piyasaya sürülmesi, Sony PlayStation 5 Pro konsollarının kıtlığını daha da kötüleştirecek.

    PS5 Pro'nun önerilen perakende satış fiyatı şu anda orijinal fiyatı olan 699,99 dolardan 200 dolar daha yüksek. Gerçek fiyatlar genellikle daha da yüksek oluyor. Sony bu sorunu çözmeye çalışıyor, ancak sonuçlar en hafif tabirle karışık. Örneğin, Japonya'da şirket, konsola sahip olmak isteyen oyuncular için bir çekiliş sistemi başlattı. Şartlardan biri de minimum oyun süresi şartı; bu da bazı karaborsacıları elemekte yardımcı oluyor.

    Engadget, GTA 6 fragmanlarının ve oyun içi görüntü sızıntılarının yayınlanmasının ardından PS5 Pro'ya olan talebin arttığını belirtiyor. Oyunun piyasaya sürülmesinin ardından bu talep daha da artacak. Oyunun PC sürümünün çıkış tarihi henüz bilinmiyor ve oyuncular, Sony'nin en gelişmiş konsolunun temel PS5 veya Xbox'tan daha rahat bir oyun deneyimi sunmasını bekliyor.
    Engadget'e göre, merakla beklenen GTA 6'nın 19 Kasım'da piyasaya sürülmesi, Sony PlayStation 5 Pro konsollarının kıtlığını daha da kötüleştirecek. PS5 Pro'nun önerilen perakende satış fiyatı şu anda orijinal fiyatı olan 699,99 dolardan 200 dolar daha yüksek. Gerçek fiyatlar genellikle daha da yüksek oluyor. Sony bu sorunu çözmeye çalışıyor, ancak sonuçlar en hafif tabirle karışık. Örneğin, Japonya'da şirket, konsola sahip olmak isteyen oyuncular için bir çekiliş sistemi başlattı. Şartlardan biri de minimum oyun süresi şartı; bu da bazı karaborsacıları elemekte yardımcı oluyor. Engadget, GTA 6 fragmanlarının ve oyun içi görüntü sızıntılarının yayınlanmasının ardından PS5 Pro'ya olan talebin arttığını belirtiyor. Oyunun piyasaya sürülmesinin ardından bu talep daha da artacak. Oyunun PC sürümünün çıkış tarihi henüz bilinmiyor ve oyuncular, Sony'nin en gelişmiş konsolunun temel PS5 veya Xbox'tan daha rahat bir oyun deneyimi sunmasını bekliyor.
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 119 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Xiaomi HyperOS 4 Kararlı Sürümünün Yayınlanma Tarihi 15 Ekim
    Xiaomi, Android 17 tabanlı yeni HyperOS 4 yazılımı için sipariş alımının 14 Ekim 2026'da sona ereceğini duyurdu. Yazılım güncellemesi ise ertesi gün, 15 Ekim'de yayınlanacak.

    Kararlı sürüm aşamalı olarak yayınlanacak ve başlangıçta yalnızca Çin'deki akıllı telefon ve tablet sürümlerini etkileyecek. İlk dalga, Xiaomi 17, 17 Pro, 17 Pro Max ve 17 Ultra gibi amiral gemisi cihazları, katlanabilir Xiaomi Mi Mix Flip 2'yi, REDMI K90 serisini ve Pad 8 ile Pad 8 Pro tabletleri içerecek.
    Şirket, "Deneyimleriniz ve desteğiniz için tüm ilk kullanıcılarımıza teşekkür ederiz. Xiaomi HyperOS 4'ün resmi sürümü, 15 Ekim'den itibaren aşamalı olarak yayınlanacaktır," şeklinde bir açıklama yaptı.
    İkinci parti akıllı telefonların güncellemeyi Ekim ayı sonlarında almaya başlaması bekleniyor. Yeni yazılım, küresel sürümler de dahil olmak üzere desteklenen tüm cihazlar için kademeli olarak yayınlanacak.

    Şirketin daha önce yayınladığı programa göre HyperOS 4'ün dağıtımı 2027 yılına kadar devam edecek.
    Xiaomi, Android 17 tabanlı yeni HyperOS 4 yazılımı için sipariş alımının 14 Ekim 2026'da sona ereceğini duyurdu. Yazılım güncellemesi ise ertesi gün, 15 Ekim'de yayınlanacak. Kararlı sürüm aşamalı olarak yayınlanacak ve başlangıçta yalnızca Çin'deki akıllı telefon ve tablet sürümlerini etkileyecek. İlk dalga, Xiaomi 17, 17 Pro, 17 Pro Max ve 17 Ultra gibi amiral gemisi cihazları, katlanabilir Xiaomi Mi Mix Flip 2'yi, REDMI K90 serisini ve Pad 8 ile Pad 8 Pro tabletleri içerecek. [quote]Şirket, "Deneyimleriniz ve desteğiniz için tüm ilk kullanıcılarımıza teşekkür ederiz. Xiaomi HyperOS 4'ün resmi sürümü, 15 Ekim'den itibaren aşamalı olarak yayınlanacaktır," şeklinde bir açıklama yaptı.[/quote] İkinci parti akıllı telefonların güncellemeyi Ekim ayı sonlarında almaya başlaması bekleniyor. Yeni yazılım, küresel sürümler de dahil olmak üzere desteklenen tüm cihazlar için kademeli olarak yayınlanacak. Şirketin daha önce yayınladığı programa göre HyperOS 4'ün dağıtımı 2027 yılına kadar devam edecek.
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 180 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • OLED monitörler CRT'lerin netliğini ve akıcılığını geri getiriyor, ancak Windows bunu sağlayamıyor
    PC Gamer'a göre, yüksek yenileme hızına sahip modern OLED monitörler, özellikle eski oyunlarda, eski CRT ekranların akıcılığına ve netliğine yaklaşabiliyor. Ancak, tam etkiyi elde etmek karmaşık kurulum ve sabır gerektiriyor.

    Blur Busters geliştiricisi Mark Reyhon, CRT ekranların elektron ışınını simüle eden bir algoritma oluşturdu. Bu algoritma, fosfor solması ve aralıklı tarama gibi eski ekranların performans özelliklerini bile yeniden üretiyor. Bu sayede, hareketli nesneler, geleneksel modern ekranlarda bulanık görünecek ayrıntıları koruyabiliyor. Doğru ayarlarla, 60 fps'de çalışan bir oyun bile, kare hızını 100 fps veya daha fazlasına çıkarmaya gerek kalmadan önemli ölçüde daha keskin görünebiliyor.

    PC Gamer dergisinden bir gazeteci, teknolojiyi 540 Hz yenileme hızına ve 720p çözünürlükte 720 Hz'e kadar yenileme hızına sahip bir ASUS ROG PG27AQWP-W OLED monitörde test etti. Bu efekt, oyunun üzerine özel bir gölgelendirici ekleyen ayrı bir yardımcı program olan ShaderBeam kullanılarak uygulanıyor.

    Ancak teknoloji hala deneysel aşamada. Windows ve GPU sürücülerindeki sınırlamalar nedeniyle, görüntü işleme ve ekran yenilemesinin senkronize edilmesi son derece zor. Kullanıcılar VRR'yi devre dışı bırakmak, grafik kartı ayarlarını değiştirmek, ek monitörleri kaldırmak ve hatta iş yükünü iki GPU arasında (örneğin, ayrık ve entegre bir GPU) dağıtmak zorunda kalıyorlar. Senkronizasyon hataları titreme ve takılmalara neden oluyor.

    Her durumda, CRT emülasyonu gerçekten de etkileyici bir hareket netliği sağlıyor. Ancak, yaygın kullanımı yazılım sınırlamaları nedeniyle engelleniyor. Teknolojinin etkili bir şekilde çalışması için hem Windows'tan hem de ekranların kendilerinden destek ve yeni sürücüler gerekecektir.
    PC Gamer'a göre, yüksek yenileme hızına sahip modern OLED monitörler, özellikle eski oyunlarda, eski CRT ekranların akıcılığına ve netliğine yaklaşabiliyor. Ancak, tam etkiyi elde etmek karmaşık kurulum ve sabır gerektiriyor. Blur Busters geliştiricisi Mark Reyhon, CRT ekranların elektron ışınını simüle eden bir algoritma oluşturdu. Bu algoritma, fosfor solması ve aralıklı tarama gibi eski ekranların performans özelliklerini bile yeniden üretiyor. Bu sayede, hareketli nesneler, geleneksel modern ekranlarda bulanık görünecek ayrıntıları koruyabiliyor. Doğru ayarlarla, 60 fps'de çalışan bir oyun bile, kare hızını 100 fps veya daha fazlasına çıkarmaya gerek kalmadan önemli ölçüde daha keskin görünebiliyor. PC Gamer dergisinden bir gazeteci, teknolojiyi 540 Hz yenileme hızına ve 720p çözünürlükte 720 Hz'e kadar yenileme hızına sahip bir ASUS ROG PG27AQWP-W OLED monitörde test etti. Bu efekt, oyunun üzerine özel bir gölgelendirici ekleyen ayrı bir yardımcı program olan ShaderBeam kullanılarak uygulanıyor. Ancak teknoloji hala deneysel aşamada. Windows ve GPU sürücülerindeki sınırlamalar nedeniyle, görüntü işleme ve ekran yenilemesinin senkronize edilmesi son derece zor. Kullanıcılar VRR'yi devre dışı bırakmak, grafik kartı ayarlarını değiştirmek, ek monitörleri kaldırmak ve hatta iş yükünü iki GPU arasında (örneğin, ayrık ve entegre bir GPU) dağıtmak zorunda kalıyorlar. Senkronizasyon hataları titreme ve takılmalara neden oluyor. Her durumda, CRT emülasyonu gerçekten de etkileyici bir hareket netliği sağlıyor. Ancak, yaygın kullanımı yazılım sınırlamaları nedeniyle engelleniyor. Teknolojinin etkili bir şekilde çalışması için hem Windows'tan hem de ekranların kendilerinden destek ve yeni sürücüler gerekecektir.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 251 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • GeForce RTX 5060, donanım hızlandırmasıyla macOS'ta kullanıma sunuldu
    Geliştirici NullMoth, macOS 15 Sequoia için resmi olmayan bir NVIDIA sürücüsü yayınladı ve bu sürücü, GeForce RTX 5060'ta donanım hızlandırmalı grafik hızlandırmasını etkinleştiriyor. VideoCardz'a göre, sürücünün yazarı, hızlandırmanın macOS arayüzünde, Metal 3 uygulamalarında ve oyunlarda çalıştığını iddia ediyor.

    Sürücü, açık kaynaklı NVIDIA çekirdek modüllerini, Mesa projesinden NVK Vulkan sürücüsünü ve bir gölgelendirici dönüştürücüyü kullanıyor. Metal komutları Vulkan'a, Apple AIR gölgelendiricileri ise SPIR-V ara gösterimine çevriliyor. Geliştirici ayrıca ışın izleme, ağ gölgelendiricileri, MetalFX ve GPU hesaplama desteği de sunduğunu iddia ediyor. Ancak, ışın izleme şu anda özel RT çekirdekleri kullanılmadan gölgelendirici işlemcilerde gerçekleştiriliyor.

    Potansiyel olarak uyumlu cihazlar listesi, dört NVIDIA mimarisine ait grafik kartlarını içeriyor: Turing (GeForce GTX 16 ve RTX 20), Ampere (RTX 30), Ada Lovelace (RTX 40) ve Blackwell (RTX 50). Ancak NullMoth, kurulum işleminin tamamını yalnızca Intel Core Ultra 5 225F işlemci ve B860 anakartlı bir sistemde RTX 5060 üzerinde test etti. Reddit kullanıcıları ayrıca RTX 5070 Ti, RTX 3090 ve RTX 3060 için de başarılı kurulumlar bildirdi.

    Geliştirici, OpenCore'u destekleyen ve değişikliklerin geri alınmasına olanak tanıyan 1401 numaralı uygulamayı kurulum için yayınladı. Sürücü, Intel işlemcili Mac bilgisayarlar ve Hackintosh sistemleri için tasarlanmıştır. Kurulum, Sistem Bütünlüğü Koruması'nın (SIP) zayıflatılmasını, Apple Güvenli Önyükleme'nin devre dışı bırakılmasını ve AMFI kod imzalama kontrollerinin zayıflatılmasını gerektirir.

    Proje hâlâ deneysel aşamada. Geliştiriciye göre, No Man's Sky bazı sahnelerde RTX 5060'ta 60 fps'ye ulaşıyor.
    Geliştirici NullMoth, macOS 15 Sequoia için resmi olmayan bir NVIDIA sürücüsü yayınladı ve bu sürücü, GeForce RTX 5060'ta donanım hızlandırmalı grafik hızlandırmasını etkinleştiriyor. VideoCardz'a göre, sürücünün yazarı, hızlandırmanın macOS arayüzünde, Metal 3 uygulamalarında ve oyunlarda çalıştığını iddia ediyor. Sürücü, açık kaynaklı NVIDIA çekirdek modüllerini, Mesa projesinden NVK Vulkan sürücüsünü ve bir gölgelendirici dönüştürücüyü kullanıyor. Metal komutları Vulkan'a, Apple AIR gölgelendiricileri ise SPIR-V ara gösterimine çevriliyor. Geliştirici ayrıca ışın izleme, ağ gölgelendiricileri, MetalFX ve GPU hesaplama desteği de sunduğunu iddia ediyor. Ancak, ışın izleme şu anda özel RT çekirdekleri kullanılmadan gölgelendirici işlemcilerde gerçekleştiriliyor. Potansiyel olarak uyumlu cihazlar listesi, dört NVIDIA mimarisine ait grafik kartlarını içeriyor: Turing (GeForce GTX 16 ve RTX 20), Ampere (RTX 30), Ada Lovelace (RTX 40) ve Blackwell (RTX 50). Ancak NullMoth, kurulum işleminin tamamını yalnızca Intel Core Ultra 5 225F işlemci ve B860 anakartlı bir sistemde RTX 5060 üzerinde test etti. Reddit kullanıcıları ayrıca RTX 5070 Ti, RTX 3090 ve RTX 3060 için de başarılı kurulumlar bildirdi. Geliştirici, OpenCore'u destekleyen ve değişikliklerin geri alınmasına olanak tanıyan 1401 numaralı uygulamayı kurulum için yayınladı. Sürücü, Intel işlemcili Mac bilgisayarlar ve Hackintosh sistemleri için tasarlanmıştır. Kurulum, Sistem Bütünlüğü Koruması'nın (SIP) zayıflatılmasını, Apple Güvenli Önyükleme'nin devre dışı bırakılmasını ve AMFI kod imzalama kontrollerinin zayıflatılmasını gerektirir. Proje hâlâ deneysel aşamada. Geliştiriciye göre, No Man's Sky bazı sahnelerde RTX 5060'ta 60 fps'ye ulaşıyor.
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 365 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA - Fabrika BIOS ayarları, Ryzen işlemcilerin daha çok ısınmasına ve RAM'in daha yavaş çalışmasına neden olabilir.
    XDA, bir Ryzen sisteminde BIOS ayarlarını test etti ve fabrika ayarlarının öncelikle maksimum verimlilikten ziyade uyumluluk için tasarlandığını belirtti. Yayın, EXPO, Curve Optimizer ve SoC voltajını örnek gösterdi.

    Varsayılan olarak, RAM daha düşük bir JEDEC hızında çalışıyordu. EXPO profilini etkinleştirdikten sonra, Ryzen 7 7800X3D ve 64 GB DDR5-6000'e sahip sistem tüm stres testlerinden geçti, ancak oyunlar düzenli olarak çöktü. Kararlı çalışma için bellek hızının 5600 MT/s'ye düşürülmesi gerekti.

    XDA'ya göre, Ryzen X3D'li AM5 sistemler için hedef 6000 MT/s olmaya devam ediyor. DDR5-6000'de, MCLK bellek ve UCLK denetleyici frekansları 1:1 oranında çalışabilir. Daha yüksek hızlarda, denetleyici 1:2 oranına geçebilir ve bu da daha hızlı belleğin avantajını kısmen azaltabilir.

    Negatif bir Eğri Optimize Edici ofseti, Ryzen'ın fabrika eğrisine göre çalışma voltajını düşürmesine, güç tüketimini ve ısı çıkışını azaltmasına ve termal kısıtlamalar altında daha uzun süre daha yüksek frekansları korumasına olanak tanır. Yayın ayrıca, aşırı voltaj düşüşüyle ​​bile bir sistemin Cinebench'i başarıyla geçebileceğini, ancak boşta iken tarayıcı çökmeleri veya yeniden başlatmalar yaşayabileceğini belirtti.

    XDA ayrıca, özellikle EXPO etkinleştirildikten sonra anakartların SoC voltajını gerekenden daha yüksek bir değere otomatik olarak ayarlayabileceğini belirtiyor. Modern bellenimler SoC voltajını 1,3 V'nin altında tutuyor, ancak belirli bir sistem daha düşük bir voltaj gerektirebilir. Voltajı çok fazla düşürmek bellek kararlılığını da bozabilir.

    XDA, muhafazakar fabrika ayarlarını uyumluluk gereksinimleriyle açıklıyor. Üretici, belirli işlemciyi, bellek kitini, soğutma sistemini ve güç kaynağını önceden bilmediği için voltaj rezervi bırakıyor ve güvenli bellek parametreleri kullanıyor.

    Alıntıdır, ana kaynak:
    https://www.xda-developers.com/i-bought-a-new-pc-and-tuned-three-bios-settings-that-cut-heat-and-boosted-performance-instantly/
    [b]XDA, bir Ryzen sisteminde BIOS ayarlarını test etti ve fabrika ayarlarının öncelikle maksimum verimlilikten ziyade uyumluluk için tasarlandığını belirtti. Yayın, EXPO, Curve Optimizer ve SoC voltajını örnek gösterdi.[/b] Varsayılan olarak, RAM daha düşük bir JEDEC hızında çalışıyordu. EXPO profilini etkinleştirdikten sonra, Ryzen 7 7800X3D ve 64 GB DDR5-6000'e sahip sistem tüm stres testlerinden geçti, ancak oyunlar düzenli olarak çöktü. Kararlı çalışma için bellek hızının 5600 MT/s'ye düşürülmesi gerekti. XDA'ya göre, Ryzen X3D'li AM5 sistemler için hedef 6000 MT/s olmaya devam ediyor. DDR5-6000'de, MCLK bellek ve UCLK denetleyici frekansları 1:1 oranında çalışabilir. Daha yüksek hızlarda, denetleyici 1:2 oranına geçebilir ve bu da daha hızlı belleğin avantajını kısmen azaltabilir. Negatif bir Eğri Optimize Edici ofseti, Ryzen'ın fabrika eğrisine göre çalışma voltajını düşürmesine, güç tüketimini ve ısı çıkışını azaltmasına ve termal kısıtlamalar altında daha uzun süre daha yüksek frekansları korumasına olanak tanır. Yayın ayrıca, aşırı voltaj düşüşüyle ​​bile bir sistemin Cinebench'i başarıyla geçebileceğini, ancak boşta iken tarayıcı çökmeleri veya yeniden başlatmalar yaşayabileceğini belirtti. XDA ayrıca, özellikle EXPO etkinleştirildikten sonra anakartların SoC voltajını gerekenden daha yüksek bir değere otomatik olarak ayarlayabileceğini belirtiyor. Modern bellenimler SoC voltajını 1,3 V'nin altında tutuyor, ancak belirli bir sistem daha düşük bir voltaj gerektirebilir. Voltajı çok fazla düşürmek bellek kararlılığını da bozabilir. XDA, muhafazakar fabrika ayarlarını uyumluluk gereksinimleriyle açıklıyor. Üretici, belirli işlemciyi, bellek kitini, soğutma sistemini ve güç kaynağını önceden bilmediği için voltaj rezervi bırakıyor ve güvenli bellek parametreleri kullanıyor. [b]Alıntıdır, ana kaynak:[/b] https://www.xda-developers.com/i-bought-a-new-pc-and-tuned-three-bios-settings-that-cut-heat-and-boosted-performance-instantly/
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 403 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Murat Gamsız - Telefon Önerileri 2026/9
    https://youtu.be/7F78EVKSheU?si=JazKdbw3fh_UNGCn
    Telefon Önerileri 2026/9

    Akış:
    0:00:00 - Giriş
    0:01:55 - Samsung Galaxy A17 5G
    0:02:49 - Samsung Galaxy A37
    0:03:22 - Motorola Edge 70 Fusion
    0:04:00 - Poco X8 Pro
    0:05:01 - Honor 600
    0:06:17 - Honor 600 Pro ve Samsung Galaxy S26 FE Karşılaştırması / S25 FE Durumu
    0:07:35 - Honor Magic 8 Pro
    0:08:14 - Samsung Galaxy S26 Ultra ve S25 Ultra Değerlendirmesi
    0:09:05 - iPhone 18 Pro
    0:09:26 - Katlanabilir Telefonlar (Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra, Honor Magic V6)
    0:11:06 - Alternatif Üst Segment Modeller (Oppo, Vivo, Xiaomi, iPhone 17)
    0:11:54 - Yeni Çıkan Telefonlardaki Fiyat Artışları, RAM Krizi ve Genel Piyasa Değerlendirmesi
    0:14:49 - Sonraki Dönem İçin Tavsiyeler ve Kapanış
    https://youtu.be/7F78EVKSheU?si=JazKdbw3fh_UNGCn Telefon Önerileri 2026/9 Akış: 0:00:00 - Giriş 0:01:55 - Samsung Galaxy A17 5G 0:02:49 - Samsung Galaxy A37 0:03:22 - Motorola Edge 70 Fusion 0:04:00 - Poco X8 Pro 0:05:01 - Honor 600 0:06:17 - Honor 600 Pro ve Samsung Galaxy S26 FE Karşılaştırması / S25 FE Durumu 0:07:35 - Honor Magic 8 Pro 0:08:14 - Samsung Galaxy S26 Ultra ve S25 Ultra Değerlendirmesi 0:09:05 - iPhone 18 Pro 0:09:26 - Katlanabilir Telefonlar (Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra, Honor Magic V6) 0:11:06 - Alternatif Üst Segment Modeller (Oppo, Vivo, Xiaomi, iPhone 17) 0:11:54 - Yeni Çıkan Telefonlardaki Fiyat Artışları, RAM Krizi ve Genel Piyasa Değerlendirmesi 0:14:49 - Sonraki Dönem İçin Tavsiyeler ve Kapanış
    Murat Gamsız -  Telefon Önerileri 2026/9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 278 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Windows 11 26H2 güncellemesi, beklenmedik bir şekilde düşük özellikli bilgisayar ve dizüstü bilgisayar kullanıcılarını memnun etti.
    Windows 11, 26H2 sürümüne güncellendikten sonra beklenmedik bir şekilde daha az RAM tüketmeye başladı. Bazı kullanıcılar , sistemin önyüklemeden hemen sonra önceki sürüm olan 25H2'ye göre 1,5-2 GB daha az RAM tükettiğini fark etti.

    Bazı durumlarda fark daha da büyüktü. Örneğin, 32 GB RAM'e sahip bir bilgisayarda tüketim 9,1 GB'tan 7,5 GB'a düştü. 48 GB RAM'e sahip başka bir kullanıcı ise yaklaşık 6,9 GB'tan 4,8-5 GB'a düşüş bildirdi. Daha da dikkat çekici olanı: 56 GB RAM'e sahip bir sistemde, bir kullanıcı yaklaşık 13,1 GB'tan 7,3 GB'a düşüş bildirdi, ancak bu tür sonuçlar hala münferit.

    İyileşme, 8 GB RAM'e sahip bilgisayarları da etkileyebilir. Bir örnekte, bellek tüketimi yaklaşık 5,7 GB'tan 4,1 GB'a düştü. Bununla birlikte, hiçbir değişiklik fark etmeyen bilgisayar sahipleri de var: 8 GB RAM'e sahip bir bilgisayarda Windows, yaklaşık 7,4 GB veya neredeyse tüm kullanılabilir belleği kullanmaya devam etti.

    Bazı kullanıcılar, 26H2'yi yükledikten sonra yalnızca daha az bellek kullanımı değil, aynı zamanda Dosya Gezgini'nin daha hızlı yanıt verdiğini de bildirdi. Ancak burada da durum benzer: Bu durumun güncellemenin kesin bir etkisi olduğunu düşünmek için çok az bağımsız ölçüm var. Bazı bilgisayarlarda fark belirginken, diğerlerinde belirgin değil.

    26H2 güncellemesi 30 Eylül'de yayınlandı ve platformun kendisinde büyük değişiklikler yapmadan yeni özellikler içeren küçük bir paket olarak dağıtıldı. Microsoft'un fark edilebilir değişiklikler yapmadan mevcut bileşenleri optimize etmiş olması muhtemeldir.

    Alıntıdır...
    Windows 11, 26H2 sürümüne güncellendikten sonra beklenmedik bir şekilde daha az RAM tüketmeye başladı. Bazı kullanıcılar , sistemin önyüklemeden hemen sonra önceki sürüm olan 25H2'ye göre 1,5-2 GB daha az RAM tükettiğini fark etti. Bazı durumlarda fark daha da büyüktü. Örneğin, 32 GB RAM'e sahip bir bilgisayarda tüketim 9,1 GB'tan 7,5 GB'a düştü. 48 GB RAM'e sahip başka bir kullanıcı ise yaklaşık 6,9 GB'tan 4,8-5 GB'a düşüş bildirdi. Daha da dikkat çekici olanı: 56 GB RAM'e sahip bir sistemde, bir kullanıcı yaklaşık 13,1 GB'tan 7,3 GB'a düşüş bildirdi, ancak bu tür sonuçlar hala münferit. İyileşme, 8 GB RAM'e sahip bilgisayarları da etkileyebilir. Bir örnekte, bellek tüketimi yaklaşık 5,7 GB'tan 4,1 GB'a düştü. Bununla birlikte, hiçbir değişiklik fark etmeyen bilgisayar sahipleri de var: 8 GB RAM'e sahip bir bilgisayarda Windows, yaklaşık 7,4 GB veya neredeyse tüm kullanılabilir belleği kullanmaya devam etti. Bazı kullanıcılar, 26H2'yi yükledikten sonra yalnızca daha az bellek kullanımı değil, aynı zamanda Dosya Gezgini'nin daha hızlı yanıt verdiğini de bildirdi. Ancak burada da durum benzer: Bu durumun güncellemenin kesin bir etkisi olduğunu düşünmek için çok az bağımsız ölçüm var. Bazı bilgisayarlarda fark belirginken, diğerlerinde belirgin değil. 26H2 güncellemesi 30 Eylül'de yayınlandı ve platformun kendisinde büyük değişiklikler yapmadan yeni özellikler içeren küçük bir paket olarak dağıtıldı. Microsoft'un fark edilebilir değişiklikler yapmadan mevcut bileşenleri optimize etmiş olması muhtemeldir. Alıntıdır...
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 382 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • OPPO, F35 ve F35 Pro Akıllı Telefonlarını Tanıttı — AMOLED, 8000 mAh, IP69K
    OPPO, 5G özellikli yeni akıllı telefonları F35 ve F35 Pro'yu piyasaya sürdü. Cihazlar, geniş açılı 50 MP ön kameralar, büyük bataryalar ve IP69K koruma özelliklerine sahip.

    OPPO F35 5G, sekiz çekirdekli MediaTek Dimensity 6360 MAX yonga seti, 6/8 GB LPDDR4X RAM ve 128 GB UFS 2.2 depolama ile donatılmıştır. Ekran, 120 Hz yenileme hızı ve 1400 nit parlaklık sunan 6,57 inç 10 bit AMOLED ekran üzerinde FHD+ çözünürlük (2372 × 1080 piksel) ile görüntülenir. Arka tarafta 50 MP ana sensör ve 2 MP yardımcı sensör bulunur.

    8.000 mAh'lik batarya, 80W SuperVOOC hızlı şarjı destekliyor. Cihaz, şirketin ColorOS 16.0 arayüzüyle Android 16 işletim sistemini kullanıyor. Akıllı telefon gri, pembe ve mavi renk seçenekleriyle satışa sunuluyor.

    OPPO F35 Pro 5G, MediaTek Dimensity 7360 MAX işlemci, 6/8 GB LPDDR4X RAM ve 128/256 GB UFS 3.1 depolama ile donatılmıştır. 2772 x 1272 piksel çözünürlüğe, 144 Hz yenileme hızına ve 1800 nit parlaklığa sahip 6,78 inçlik bir ekrana sahiptir. 50 MP ana kamera, 8 MP ultra geniş açılı lens ile tamamlanmaktadır. Üretici, kahverengi, mavi ve turuncu olmak üzere üç renk seçeneği sunmuştur.
    OPPO, 5G özellikli yeni akıllı telefonları F35 ve F35 Pro'yu piyasaya sürdü. Cihazlar, geniş açılı 50 MP ön kameralar, büyük bataryalar ve IP69K koruma özelliklerine sahip. OPPO F35 5G, sekiz çekirdekli MediaTek Dimensity 6360 MAX yonga seti, 6/8 GB LPDDR4X RAM ve 128 GB UFS 2.2 depolama ile donatılmıştır. Ekran, 120 Hz yenileme hızı ve 1400 nit parlaklık sunan 6,57 inç 10 bit AMOLED ekran üzerinde FHD+ çözünürlük (2372 × 1080 piksel) ile görüntülenir. Arka tarafta 50 MP ana sensör ve 2 MP yardımcı sensör bulunur. 8.000 mAh'lik batarya, 80W SuperVOOC hızlı şarjı destekliyor. Cihaz, şirketin ColorOS 16.0 arayüzüyle Android 16 işletim sistemini kullanıyor. Akıllı telefon gri, pembe ve mavi renk seçenekleriyle satışa sunuluyor. OPPO F35 Pro 5G, MediaTek Dimensity 7360 MAX işlemci, 6/8 GB LPDDR4X RAM ve 128/256 GB UFS 3.1 depolama ile donatılmıştır. 2772 x 1272 piksel çözünürlüğe, 144 Hz yenileme hızına ve 1800 nit parlaklığa sahip 6,78 inçlik bir ekrana sahiptir. 50 MP ana kamera, 8 MP ultra geniş açılı lens ile tamamlanmaktadır. Üretici, kahverengi, mavi ve turuncu olmak üzere üç renk seçeneği sunmuştur.
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 434 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Galaxy S26 Ultra, CPU performans testlerinde önde gidiyor, ancak POCO ve OnePlus GPU performans testlerinde daha az geride kalıyor
    Android Authority, Galaxy S26 Ultra , POCO F9 Ultra , POCO F9 Pro ve OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 çiplerini karşılaştırdı . Galaxy S26 Ultra işlemci performansında lider olurken, Çin modelleri sürekli yük altında grafik performansında daha az kayıp yaşadı.

    Galaxy S26 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5, 4,74 GHz'e kadar hızda çalışırken, F9 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5 ve F9 Pro'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5V, 4,6 GHz'e kadar hızda çalışıyor. 5V sürümünde üç yerine iki GPU işlem bölümü bulunuyor. OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 ise 3,8 GHz'e ulaşıyor ve ayrıca iki GPU bölümüne sahip.

    Geekbench 6'da Galaxy S26 Ultra hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli testlerde birinci olurken, OnePlus 15R sonuncu sırada yer aldı. Qualcomm, 8 Elite Gen 5V'nin 8 Elite Gen 5 ile aynı işlemci saat hızına ve çekirdek sayısına sahip olduğunu iddia etmesine rağmen, F9 Pro üçüncü sırada kaldı. Android Authority, bunun nedeninin daha küçük bir önbellek veya daha muhafazakar yazılım ayarları olabileceğini öne sürüyor.

    3DMark Wild Life ve Wild Life Extreme testlerinde F9 Pro, %76-77 puanlarla en iyi kararlılığı gösterdi. F9 Ultra %69-70, OnePlus 15R %64-65 ve sadece Galaxy S26 Ultra %53-54 puan elde etti. F9 Pro testlere Galaxy'den daha düşük bir performansla başladı, ancak sonunda Samsung akıllı telefonu geride bıraktı. Bununla birlikte, Galaxy mutlak anlamda OnePlus'tan daha hızlı kaldı.

    POCO modelleri en çok ısınan modeller oldu: F9 Ultra ortalama 44-45°C, en yüksek sıcaklık ise 52°C'ye ulaştı. F9 Pro ortalama 43°C, en yüksek sıcaklık ise 50°C oldu. Galaxy S26 Ultra ortalama 41°C, en yüksek sıcaklık ise 44°C olurken, OnePlus 15R ortalama 34-35°C, en yüksek sıcaklık ise 41°C oldu. Android Authority'ye göre, Samsung daha düşük sıcaklıklar için performansı düşürmeye daha istekliyken, OnePlus 15R uzun oyun seansları için daha uygun bir cihaz.

    Yayın, testte net bir kazanan olmadığını vurguluyor sonuçlar soğutma ve yazılım ayarlarına bağlı olduğundan, aynı çipler diğer akıllı telefonlarda farklı sonuçlar gösterebilir.
    Android Authority, Galaxy S26 Ultra , POCO F9 Ultra , POCO F9 Pro ve OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 çiplerini karşılaştırdı . Galaxy S26 Ultra işlemci performansında lider olurken, Çin modelleri sürekli yük altında grafik performansında daha az kayıp yaşadı. Galaxy S26 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5, 4,74 GHz'e kadar hızda çalışırken, F9 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5 ve F9 Pro'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5V, 4,6 GHz'e kadar hızda çalışıyor. 5V sürümünde üç yerine iki GPU işlem bölümü bulunuyor. OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 ise 3,8 GHz'e ulaşıyor ve ayrıca iki GPU bölümüne sahip. Geekbench 6'da Galaxy S26 Ultra hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli testlerde birinci olurken, OnePlus 15R sonuncu sırada yer aldı. Qualcomm, 8 Elite Gen 5V'nin 8 Elite Gen 5 ile aynı işlemci saat hızına ve çekirdek sayısına sahip olduğunu iddia etmesine rağmen, F9 Pro üçüncü sırada kaldı. Android Authority, bunun nedeninin daha küçük bir önbellek veya daha muhafazakar yazılım ayarları olabileceğini öne sürüyor. 3DMark Wild Life ve Wild Life Extreme testlerinde F9 Pro, %76-77 puanlarla en iyi kararlılığı gösterdi. F9 Ultra %69-70, OnePlus 15R %64-65 ve sadece Galaxy S26 Ultra %53-54 puan elde etti. F9 Pro testlere Galaxy'den daha düşük bir performansla başladı, ancak sonunda Samsung akıllı telefonu geride bıraktı. Bununla birlikte, Galaxy mutlak anlamda OnePlus'tan daha hızlı kaldı. POCO modelleri en çok ısınan modeller oldu: F9 Ultra ortalama 44-45°C, en yüksek sıcaklık ise 52°C'ye ulaştı. F9 Pro ortalama 43°C, en yüksek sıcaklık ise 50°C oldu. Galaxy S26 Ultra ortalama 41°C, en yüksek sıcaklık ise 44°C olurken, OnePlus 15R ortalama 34-35°C, en yüksek sıcaklık ise 41°C oldu. Android Authority'ye göre, Samsung daha düşük sıcaklıklar için performansı düşürmeye daha istekliyken, OnePlus 15R uzun oyun seansları için daha uygun bir cihaz. Yayın, testte net bir kazanan olmadığını vurguluyor sonuçlar soğutma ve yazılım ayarlarına bağlı olduğundan, aynı çipler diğer akıllı telefonlarda farklı sonuçlar gösterebilir.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 562 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • NVIDIA CEO'su Jensen Huang'ın net serveti, yapay zeka alanındaki yükselişle birlikte 204 milyar dolara ulaştı
    Forbes'a göre, NVIDIA CEO'su Jensen Huang'ın kişisel serveti 204 milyar doları aşmış durumda. Kendisi şu anda dünyanın en zengin insanları listesinde yedinci sırada yer alıyor.

    NVIDIA hisseleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak hisse başına 237 doları aştı, ancak daha sonra 234 dolara geriledi. Hisse senedi yükselişi, Morgan Stanley'nin NVIDIA'nın yarı iletken sektöründeki en iyi şirket olduğunu açıklaması ve şirket hisselerinin 300 doların üzerine çıkabileceğini öngörmesinin ardından geldi. Morgan Stanley uzmanları ayrıca şirketin yapay zeka veri merkezleri için tasarlanmış CPU'ların satışından elde ettiği gelir ve karı istikrarlı bir şekilde artıracağına inanıyor.

    Jensen Huang, 1993 yılında NVIDIA'yı kurdu ve şirketin hisselerinin yaklaşık %4'üne sahip. Yapay zeka patlaması sırasında NVIDIA, dünyanın en değerli halka açık şirketi haline geldi ve 5 milyar dolarlık piyasa değerini aşan ilk şirket oldu.
    Forbes'a göre, NVIDIA CEO'su Jensen Huang'ın kişisel serveti 204 milyar doları aşmış durumda. Kendisi şu anda dünyanın en zengin insanları listesinde yedinci sırada yer alıyor. NVIDIA hisseleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak hisse başına 237 doları aştı, ancak daha sonra 234 dolara geriledi. Hisse senedi yükselişi, Morgan Stanley'nin NVIDIA'nın yarı iletken sektöründeki en iyi şirket olduğunu açıklaması ve şirket hisselerinin 300 doların üzerine çıkabileceğini öngörmesinin ardından geldi. Morgan Stanley uzmanları ayrıca şirketin yapay zeka veri merkezleri için tasarlanmış CPU'ların satışından elde ettiği gelir ve karı istikrarlı bir şekilde artıracağına inanıyor. Jensen Huang, 1993 yılında NVIDIA'yı kurdu ve şirketin hisselerinin yaklaşık %4'üne sahip. Yapay zeka patlaması sırasında NVIDIA, dünyanın en değerli halka açık şirketi haline geldi ve 5 milyar dolarlık piyasa değerini aşan ilk şirket oldu.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 394 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Henüz izleyemeyenler için Film Tavsiyeleri: Fall 1 -Düşüş (2022) ve Fall 2 Fall 2: Ölümcül Tırmanış (2026)
    https://youtu.be/iSspRSGc4Dk?si=AcGKr-f8FDI3xIVk
    Fall (2022 Movie) Official Trailer - Grace Caroline Currey, Virginia Gardner

    Özet: RottanTomatoes
    En yakın arkadaş olan Becky (Grace Caroline Currey) ve Hunter (Virginia Gardner) için hayat, korkuları yenmek ve sınırları zorlamakla ilgilidir. Ancak ıssız, terk edilmiş bir radyo kulesinin tepesine 600 metre tırmandıktan sonra, kendilerini aşağı inmenin hiçbir yolu olmadan mahsur kalmış bulurlar. Şimdi Becky ve Hunter'ın uzman tırmanma becerileri, Jeffrey Dean Morgan'ın da rol aldığı bu adrenalin dolu gerilim filminde, zorlu koşullar, malzeme eksikliği ve baş döndürücü yüksekliklerle mücadele ederken en büyük sınavdan geçecektir.es..

    https://www.rottentomatoes.com/m/fall

    İMBD:
    https://www.imdb.com/title/tt15325794/

    Fall 2: Deadpoint (2026)
    https://youtu.be/Krs0VDIjhmE?si=0ljmP8un-oVxHknn
    Fall 2: Deadpoint (2026) Official Trailer 2 - Harriet Slater, Arsema Thomas

    Özet, RottanTomatoes:
    Tayland'daki Kwan Dağı'na tehlikeli bir tırmanış sırasında, iki dağcı yerden binlerce metre yükseklikte mahsur kalır; baş döndürücü yükseklikler, uçurum ve imkansız olasılıklar her anı hayatta kalma mücadelesine dönüştürür.

    https://www.rottentomatoes.com/m/fall_2_deadpoint

    İMBD:
    https://www.imdb.com/title/tt31192372/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_2_nm_0_in_0_q_Fall%202%3A%20Deadpoint%20(2026)
    https://youtu.be/iSspRSGc4Dk?si=AcGKr-f8FDI3xIVk Fall (2022 Movie) Official Trailer - Grace Caroline Currey, Virginia Gardner Özet: RottanTomatoes [i]En yakın arkadaş olan Becky (Grace Caroline Currey) ve Hunter (Virginia Gardner) için hayat, korkuları yenmek ve sınırları zorlamakla ilgilidir. Ancak ıssız, terk edilmiş bir radyo kulesinin tepesine 600 metre tırmandıktan sonra, kendilerini aşağı inmenin hiçbir yolu olmadan mahsur kalmış bulurlar. Şimdi Becky ve Hunter'ın uzman tırmanma becerileri, Jeffrey Dean Morgan'ın da rol aldığı bu adrenalin dolu gerilim filminde, zorlu koşullar, malzeme eksikliği ve baş döndürücü yüksekliklerle mücadele ederken en büyük sınavdan geçecektir.es..[/i] https://www.rottentomatoes.com/m/fall İMBD: https://www.imdb.com/title/tt15325794/ Fall 2: Deadpoint (2026) https://youtu.be/Krs0VDIjhmE?si=0ljmP8un-oVxHknn Fall 2: Deadpoint (2026) Official Trailer 2 - Harriet Slater, Arsema Thomas Özet, RottanTomatoes: [i]Tayland'daki Kwan Dağı'na tehlikeli bir tırmanış sırasında, iki dağcı yerden binlerce metre yükseklikte mahsur kalır; baş döndürücü yükseklikler, uçurum ve imkansız olasılıklar her anı hayatta kalma mücadelesine dönüştürür.[/i] https://www.rottentomatoes.com/m/fall_2_deadpoint İMBD: https://www.imdb.com/title/tt31192372/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_2_nm_0_in_0_q_Fall%202%3A%20Deadpoint%20(2026)
    Henüz izleyemeyenler için Film Tavsiyeleri: Fall 1 -Düşüş (2022) ve Fall 2 Fall 2: Ölümcül Tırmanış (2026)
    Beğen
    Sev
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 391 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Murat Gamsız - Sistem Önerileri - 9 / Eylül 2026
    https://youtu.be/jL1QjXuygSs?si=5eCmu5ORi8dlZ26D
    Sistem Önerileri - 9 / Eylül 2026

    Akış:
    0:00:00 - Giriş ve Eylül Ayı Değerlendirmesi
    0:00:23 - İşlemci Önerileri
    0:01:27 - Anakart Seçimleri
    0:02:32 - RAM ve Depolama (SSD) Durumu
    0:02:51 - Ekran Kartı Piyasası ve Fiyatlar
    0:06:26 - Ana Sistem Önerisi
    0:06:41 - Ekonomik Kriz / Alternatif Sistem Önerisi
    0:08:42 - Ana Sistemi Ucuzlatma Yolları
    0:10:05 - Ekran Kartlarındaki Tedarik Krizi ve Fiyat Artışlarının Nedeni
    https://youtu.be/jL1QjXuygSs?si=5eCmu5ORi8dlZ26D Sistem Önerileri - 9 / Eylül 2026 Akış: 0:00:00 - Giriş ve Eylül Ayı Değerlendirmesi 0:00:23 - İşlemci Önerileri 0:01:27 - Anakart Seçimleri 0:02:32 - RAM ve Depolama (SSD) Durumu 0:02:51 - Ekran Kartı Piyasası ve Fiyatlar 0:06:26 - Ana Sistem Önerisi 0:06:41 - Ekonomik Kriz / Alternatif Sistem Önerisi 0:08:42 - Ana Sistemi Ucuzlatma Yolları 0:10:05 - Ekran Kartlarındaki Tedarik Krizi ve Fiyat Artışlarının Nedeni
    Murat Gamsız - Sistem Önerileri - 9 / Eylül 2026
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 361 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal