• iPhone Duo İlk Bakış Apple’ın İlk Katlanabilir iPhone’u
    Apple, iPhone Duo ile ilk katlanabilir akıllı telefonunu tanıttı. Şirket bu alana rakiplerinden yıllar sonra girse de ilk nesil ürününde donanım ve yazılımı birlikte geliştirmenin avantajlarından yararlanıyor.

    iPhone Duo, klasik katlanabilir telefonlardan farklı ekran oranı, gelişmiş menteşe yapısı, ince titanyum kasası, katlanma izini azaltan ekran teknolojisi ve çift uygulama kullanımına yönelik özel yazılım düzenlemeleriyle öne çıkıyor.

    Apple Katlanabilir Telefon Pazarına Yedi Yıl Sonra Girdi

    Katlanabilir akıllı telefonlar uzun süredir piyasada bulunuyor. Samsung'un ilk katlanabilir modellerinden yaklaşık yedi yıl sonra Apple da kendi katlanabilir telefonunu kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

    Ancak Apple, mevcut katlanabilir telefonların tasarımını doğrudan benimsemek yerine farklı bir ekran oranı tercih etmiş.

    Telefon açıldığında tamamen kareye yakın bir ekran oluşturmak yerine daha uzun ve farklı kullanım biçimlerine uygun bir yapı sunuluyor.

    5,4 ve 7,6 İnçlik İki Ekran

    iPhone Duo'nun dış ekranı 5,4 inç, iç ekranı ise 7,6 inç büyüklüğünde.

    Apple her iki kullanım biçiminde de yaklaşık 1,4:1 ekran oranını tercih etmiş.

    Bu yapı, klasik iPad ekran oranından farklı.

    Dış ekran 1398 × 2034 piksel çözünürlüğünde OLED panel kullanıyor.

    Telefon açıldığında daha geniş iç ekran üzerinden uygulamalar yan yana kullanılabiliyor.

    Menteşe Sistemi Dikkat Çekiyor

    İlk kullanım izlenimlerinde en fazla öne çıkan bölümlerden biri menteşe sistemi.

    Telefon açılmaya başladığında ilk hareketin kolay olduğu, ardından menteşe içerisindeki yayların açılma hareketini desteklediği belirtiliyor.

    Cihaz tamamen açılmaya yaklaştığında direnç kademeli olarak artıyor ve iki bölüm yerine oturuyor.

    Telefon kapatılırken ise mıknatıslardan yararlanılıyor.

    Menteşe belirli açılarda sabitlenebildiği için cihaz tamamen açık veya tamamen kapalı olmak zorunda değil.

    Farklı Kullanım Açıları Destekleniyor

    iPhone Duo farklı açılarda kullanılabiliyor.

    Telefon çadır biçiminde dik tutulabildiği gibi açık bir kitap şeklinde de konumlandırılabiliyor.

    Bu yapı sayesinde cihaz farklı amaçlarla kullanılabiliyor.

    Örneğin:
    1. Bekleme modunda masa saati olarak kullanılabiliyor.
    2. Klavyenin alt ekranda, içeriğin üst ekranda bulunduğu küçük bir dizüstü görünümü oluşturulabiliyor.
    3. Video oynatılırken ekran bölünerek farklı kontroller gösterilebiliyor.
    4. Düşük açılarda klavye ekranın sağ ve sol tarafına ayrılabiliyor.
    Klavyenin yatay ve dikey kullanımda tam genişlikte gösterilmesi de mümkün.

    Titanyum Kasa ve IP68 Koruması

    iPhone Duo'nun kasası titanyumdan üretiliyor.

    Apple, kullanılan titanyumun yüzde 85 oranında geri dönüştürülmüş malzemeden oluştuğunu belirtiyor.

    Telefon ayrıca IP68 sertifikasına sahip.

    Bu sayede cihaz toz ve suya karşı koruma sunuyor.

    iPhone Duo iki farklı renk seçeneğiyle sunuluyor:
    1. Yıldızlı Beyaz
    2. Gece Gökyüzü

    254 Gram Ağırlığında

    Telefonun ağırlığı 254 gram.

    Bu değer katlanabilir bir telefon için düşük sayılmasa da ilk kullanım sırasında cihazın aşırı ağır hissettirmediği belirtiliyor.

    Karşılaştırma amacıyla iPhone 18 Pro Max'in 249 gram, iPhone Air'in ise 165 gram ağırlığında olduğu ifade ediliyor.

    Apple’ın En İnce iPhone’u

    Apple, iPhone Duo'yu bugüne kadar geliştirdiği en ince iPhone olarak tanımlıyor.

    Telefon açık durumdayken gövde kalınlığı 5,2 mm.

    Karşılaştırma için iPhone Air'in kalınlığı 5,64 mm.

    Apple'ın iPhone Air geliştirme sürecinde elde ettiği bazı deneyimlerin iPhone Duo'ya aktarıldığı belirtiliyor.

    Son Derece İnce USB-C Bağlantısı

    iPhone Air'den aktarılan çözümlerden biri de oldukça ince USB-C bağlantı noktası.

    Bu bölüm üç boyutlu üretim yöntemi kullanılarak hazırlanmış ve telefonun ince gövdesine uyacak şekilde tasarlanmış.

    Apple aynı zamanda yıllardır MacBook modellerinde kullandığı menteşe deneyiminden de iPhone Duo'nun geliştirilmesi sırasında yararlanmış.

    Katlanma İzi Büyük Ölçüde Gizlenmiş

    Katlanabilir telefonların en belirgin sorunlarından biri ekranın orta bölümünde oluşan katlanma izi.

    Apple bu izi azaltmak için farklı bir ekran yapısı kullanıyor.

    İç ekranda nano dokulu bir üst katman bulunuyor.

    Apple'a göre bu katman, sektörde kullanılan standart malzemelere kıyasla yüzde 40 daha fazla sertlik sağlıyor.

    Katlanabilir ekranın üst ve alt bölümlerinde yüksek dayanımlı cam katmanları bulunuyor.

    Özel yapıştırıcılar ise ekran katmanlarının bükülme sırasında birbirlerinin üzerinde hareket etmesine yardımcı oluyor.

    Tüm yapı titanyum bir plaka ile destekleniyor.

    Mat Ekran Yansımaları da Azaltıyor

    Nano dokulu ekran yüzeyi yalnızca katlanma izini gizlemek için kullanılmıyor.

    Mat yüzey aynı zamanda parmak izi, leke ve çeşitli izlerin görünürlüğünü azaltıyor.

    Katlanma çizgisi içerik ve görüş açısına bağlı olarak bazı durumlarda neredeyse görünmez hale gelebiliyor.

    Ancak belirli açılarda tamamen ortadan kalkmıyor.

    Mat yüzey sayesinde çevreden gelen yansımaların da bazı parlak ekranlı katlanabilir telefonlara kıyasla daha az sorun oluşturduğu belirtiliyor.

    Donanım ve Yazılım Birlikte Geliştirilmiş

    iPhone Duo'nun önemli farklılıklarından biri donanım ve yazılımın Apple tarafından birlikte geliştirilmesi.

    Cihazda iOS temel alınırken bazı iPadOS özelliklerinden de yararlanılıyor.

    Böylece katlanabilir ekran için özel hazırlanmış bir kullanım biçimi ortaya çıkıyor.

    İki Uygulama Aynı Anda Kullanılabiliyor

    iPhone Duo, Apple'ın iki uygulamayı aynı anda yan yana veya üst üste çalıştırabilen ilk iPhone modeli.

    Açık uygulamalar ekranın sol veya sağ tarafına sabitlenebiliyor.

    Ardından ekranın diğer bölümünde ikinci bir uygulama açılabiliyor.

    İki uygulama birbirine bağlanarak uygulama geçiş ekranında tek bir grup halinde saklanabiliyor.

    Ancak Apple, kullanıcıların iki uygulamanın kapladığı alanların büyüklüğünü serbestçe değiştirmesine izin vermiyor.

    Uygulama Çubuğunun Konumu Değişiyor

    Dış ekran kullanılırken uygulama çubuğu ekranın sağ tarafında bulunuyor.

    Telefon açıldığında ise çubuk ekranın alt bölümündeki alışılmış konumuna geçiyor.

    iPad'den farklı olarak burada en fazla dört uygulama gösteriliyor.

    Apple bu sınırı, dış ve iç ekran arasında daha tutarlı bir görünüm sağlamak amacıyla kullanıyor.

    Touch ID iPhone’a Geri Döndü

    iPhone Duo ile birlikte Touch ID yeniden iPhone ailesine dönüyor.

    Telefonun güç düğmesine parmak izi okuyucu yerleştirilmiş.

    Bu nedenle cihazda Face ID kullanılmıyor.

    Touch ID, iPhone SE 3'ten sonra yeniden bir iPhone modelinde kullanılmış oluyor.

    İç Kamera Ekranın Altında

    İç ekrandaki FaceTime kamerası panelin altına yerleştirilmiş.

    Kameranın kesin çözünürlüğü açıklanmamış olsa da 1080p görüntülü görüşmeyi destekliyor.

    4K görüntü desteği bulunmuyor.

    Daha yüksek kaliteli özçekimler için dış ekrandaki 12 MP kamera kullanılabiliyor.

    Ayrıca ana kamerayı kullanırken dış ekranın görüntüleme amacıyla kullanılabildiği Duo Önizleme özelliği bulunuyor.

    Ekranlar Arasında Geçiş Akıcı

    Telefon açılıp kapatıldığında dış ve iç ekran arasında doğrudan geçiş yapılıyor.

    İlk kullanım sırasında paneller arasında geçiş yapılırken siyah ekran veya belirgin yükleme süresi görülmediği belirtiliyor.

    Apple geçiş sırasında özel bir hareketli geçiş kullanıyor.

    Bu sayede dış ekrandaki içerik iç ekrana geçerken kullanımın kesilmemesi hedefleniyor.

    A20 Pro İşlemci Kullanılıyor

    iPhone Duo'nun temel donanımı iPhone 18 Pro ile benzer özellikler taşıyor.

    Cihazda A20 Pro işlemci kullanılıyor.

    Bağlantı tarafında Apple'ın C2 modemi bulunuyor.

    Depolama seçenekleri ise 256 GB'tan başlayarak 2 TB'a kadar çıkıyor.

    Depolama Seçenekleri

    iPhone Duo farklı depolama kapasitesi seçenekleriyle sunuluyor.

    En yüksek seçenek 2 TB depolama alanına sahip.

    2 TB'lık modelin fiyatı 3.799 avroya kadar çıkıyor.

    Başlangıç modeli ise 256 GB depolama alanıyla geliyor.

    iPhone Duo Fiyatı ve Çıkış Tarihi

    iPhone Duo'nun başlangıç fiyatı 2.299 avro olarak açıklanmış.

    Cihazın 16 Ekim itibarıyla siparişe açılması ve 23 Ekim tarihinde satışa sunulması planlanıyor.

    İlk İzlenimler

    Kaynakta iPhone Duo için paylaşılan ilk izlenimler genel olarak olumlu.

    Apple'ın ilk katlanabilir telefonunda özellikle menteşe sistemi, ekranın katlanma izini azaltan yapısı ve donanımla yazılım arasındaki uyum öne çıkarılıyor.

    Apple'ın katlanabilir telefon pazarına diğer üreticilerden yıllar sonra girmesi, şirketin ekran, pil ve kamera gibi bileşenlerde gelişmiş teknolojilerden yararlanmasına da imkan sağlamış durumda.

    iPhone Duo, Apple açısından tamamen yeni bir ürün sınıfının ilk neslini temsil ediyor.
    Apple, iPhone Duo ile ilk katlanabilir akıllı telefonunu tanıttı. Şirket bu alana rakiplerinden yıllar sonra girse de ilk nesil ürününde donanım ve yazılımı birlikte geliştirmenin avantajlarından yararlanıyor. iPhone Duo, klasik katlanabilir telefonlardan farklı ekran oranı, gelişmiş menteşe yapısı, ince titanyum kasası, katlanma izini azaltan ekran teknolojisi ve çift uygulama kullanımına yönelik özel yazılım düzenlemeleriyle öne çıkıyor. [h2]Apple Katlanabilir Telefon Pazarına Yedi Yıl Sonra Girdi[/h2] Katlanabilir akıllı telefonlar uzun süredir piyasada bulunuyor. Samsung'un ilk katlanabilir modellerinden yaklaşık yedi yıl sonra Apple da kendi katlanabilir telefonunu kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Ancak Apple, mevcut katlanabilir telefonların tasarımını doğrudan benimsemek yerine farklı bir ekran oranı tercih etmiş. Telefon açıldığında tamamen kareye yakın bir ekran oluşturmak yerine daha uzun ve farklı kullanım biçimlerine uygun bir yapı sunuluyor. [h2]5,4 ve 7,6 İnçlik İki Ekran[/h2] iPhone Duo'nun dış ekranı 5,4 inç, iç ekranı ise 7,6 inç büyüklüğünde. Apple her iki kullanım biçiminde de yaklaşık 1,4:1 ekran oranını tercih etmiş. Bu yapı, klasik iPad ekran oranından farklı. Dış ekran 1398 × 2034 piksel çözünürlüğünde OLED panel kullanıyor. Telefon açıldığında daha geniş iç ekran üzerinden uygulamalar yan yana kullanılabiliyor. [h2]Menteşe Sistemi Dikkat Çekiyor[/h2] İlk kullanım izlenimlerinde en fazla öne çıkan bölümlerden biri menteşe sistemi. Telefon açılmaya başladığında ilk hareketin kolay olduğu, ardından menteşe içerisindeki yayların açılma hareketini desteklediği belirtiliyor. Cihaz tamamen açılmaya yaklaştığında direnç kademeli olarak artıyor ve iki bölüm yerine oturuyor. Telefon kapatılırken ise mıknatıslardan yararlanılıyor. Menteşe belirli açılarda sabitlenebildiği için cihaz tamamen açık veya tamamen kapalı olmak zorunda değil. [h2]Farklı Kullanım Açıları Destekleniyor[/h2] iPhone Duo farklı açılarda kullanılabiliyor. Telefon çadır biçiminde dik tutulabildiği gibi açık bir kitap şeklinde de konumlandırılabiliyor. Bu yapı sayesinde cihaz farklı amaçlarla kullanılabiliyor. Örneğin: [ol] [li]Bekleme modunda masa saati olarak kullanılabiliyor.[/li] [li]Klavyenin alt ekranda, içeriğin üst ekranda bulunduğu küçük bir dizüstü görünümü oluşturulabiliyor.[/li] [li]Video oynatılırken ekran bölünerek farklı kontroller gösterilebiliyor.[/li] [li]Düşük açılarda klavye ekranın sağ ve sol tarafına ayrılabiliyor.[/li] [/ol] Klavyenin yatay ve dikey kullanımda tam genişlikte gösterilmesi de mümkün. [h2]Titanyum Kasa ve IP68 Koruması[/h2] iPhone Duo'nun kasası titanyumdan üretiliyor. Apple, kullanılan titanyumun yüzde 85 oranında geri dönüştürülmüş malzemeden oluştuğunu belirtiyor. Telefon ayrıca IP68 sertifikasına sahip. Bu sayede cihaz toz ve suya karşı koruma sunuyor. iPhone Duo iki farklı renk seçeneğiyle sunuluyor: [ol] [li]Yıldızlı Beyaz[/li] [li]Gece Gökyüzü[/li] [/ol] [h2]254 Gram Ağırlığında[/h2] Telefonun ağırlığı 254 gram. Bu değer katlanabilir bir telefon için düşük sayılmasa da ilk kullanım sırasında cihazın aşırı ağır hissettirmediği belirtiliyor. Karşılaştırma amacıyla iPhone 18 Pro Max'in 249 gram, iPhone Air'in ise 165 gram ağırlığında olduğu ifade ediliyor. [h2]Apple’ın En İnce iPhone’u[/h2] Apple, iPhone Duo'yu bugüne kadar geliştirdiği en ince iPhone olarak tanımlıyor. Telefon açık durumdayken gövde kalınlığı 5,2 mm. Karşılaştırma için iPhone Air'in kalınlığı 5,64 mm. Apple'ın iPhone Air geliştirme sürecinde elde ettiği bazı deneyimlerin iPhone Duo'ya aktarıldığı belirtiliyor. [h2]Son Derece İnce USB-C Bağlantısı[/h2] iPhone Air'den aktarılan çözümlerden biri de oldukça ince USB-C bağlantı noktası. Bu bölüm üç boyutlu üretim yöntemi kullanılarak hazırlanmış ve telefonun ince gövdesine uyacak şekilde tasarlanmış. Apple aynı zamanda yıllardır MacBook modellerinde kullandığı menteşe deneyiminden de iPhone Duo'nun geliştirilmesi sırasında yararlanmış. [h2]Katlanma İzi Büyük Ölçüde Gizlenmiş[/h2] Katlanabilir telefonların en belirgin sorunlarından biri ekranın orta bölümünde oluşan katlanma izi. Apple bu izi azaltmak için farklı bir ekran yapısı kullanıyor. İç ekranda nano dokulu bir üst katman bulunuyor. Apple'a göre bu katman, sektörde kullanılan standart malzemelere kıyasla yüzde 40 daha fazla sertlik sağlıyor. Katlanabilir ekranın üst ve alt bölümlerinde yüksek dayanımlı cam katmanları bulunuyor. Özel yapıştırıcılar ise ekran katmanlarının bükülme sırasında birbirlerinin üzerinde hareket etmesine yardımcı oluyor. Tüm yapı titanyum bir plaka ile destekleniyor. [h2]Mat Ekran Yansımaları da Azaltıyor[/h2] Nano dokulu ekran yüzeyi yalnızca katlanma izini gizlemek için kullanılmıyor. Mat yüzey aynı zamanda parmak izi, leke ve çeşitli izlerin görünürlüğünü azaltıyor. Katlanma çizgisi içerik ve görüş açısına bağlı olarak bazı durumlarda neredeyse görünmez hale gelebiliyor. Ancak belirli açılarda tamamen ortadan kalkmıyor. Mat yüzey sayesinde çevreden gelen yansımaların da bazı parlak ekranlı katlanabilir telefonlara kıyasla daha az sorun oluşturduğu belirtiliyor. [h2]Donanım ve Yazılım Birlikte Geliştirilmiş[/h2] iPhone Duo'nun önemli farklılıklarından biri donanım ve yazılımın Apple tarafından birlikte geliştirilmesi. Cihazda iOS temel alınırken bazı iPadOS özelliklerinden de yararlanılıyor. Böylece katlanabilir ekran için özel hazırlanmış bir kullanım biçimi ortaya çıkıyor. [h2]İki Uygulama Aynı Anda Kullanılabiliyor[/h2] iPhone Duo, Apple'ın iki uygulamayı aynı anda yan yana veya üst üste çalıştırabilen ilk iPhone modeli. Açık uygulamalar ekranın sol veya sağ tarafına sabitlenebiliyor. Ardından ekranın diğer bölümünde ikinci bir uygulama açılabiliyor. İki uygulama birbirine bağlanarak uygulama geçiş ekranında tek bir grup halinde saklanabiliyor. Ancak Apple, kullanıcıların iki uygulamanın kapladığı alanların büyüklüğünü serbestçe değiştirmesine izin vermiyor. [h2]Uygulama Çubuğunun Konumu Değişiyor[/h2] Dış ekran kullanılırken uygulama çubuğu ekranın sağ tarafında bulunuyor. Telefon açıldığında ise çubuk ekranın alt bölümündeki alışılmış konumuna geçiyor. iPad'den farklı olarak burada en fazla dört uygulama gösteriliyor. Apple bu sınırı, dış ve iç ekran arasında daha tutarlı bir görünüm sağlamak amacıyla kullanıyor. [h2]Touch ID iPhone’a Geri Döndü[/h2] iPhone Duo ile birlikte Touch ID yeniden iPhone ailesine dönüyor. Telefonun güç düğmesine parmak izi okuyucu yerleştirilmiş. Bu nedenle cihazda Face ID kullanılmıyor. Touch ID, iPhone SE 3'ten sonra yeniden bir iPhone modelinde kullanılmış oluyor. [h2]İç Kamera Ekranın Altında[/h2] İç ekrandaki FaceTime kamerası panelin altına yerleştirilmiş. Kameranın kesin çözünürlüğü açıklanmamış olsa da 1080p görüntülü görüşmeyi destekliyor. 4K görüntü desteği bulunmuyor. Daha yüksek kaliteli özçekimler için dış ekrandaki 12 MP kamera kullanılabiliyor. Ayrıca ana kamerayı kullanırken dış ekranın görüntüleme amacıyla kullanılabildiği Duo Önizleme özelliği bulunuyor. [h2]Ekranlar Arasında Geçiş Akıcı[/h2] Telefon açılıp kapatıldığında dış ve iç ekran arasında doğrudan geçiş yapılıyor. İlk kullanım sırasında paneller arasında geçiş yapılırken siyah ekran veya belirgin yükleme süresi görülmediği belirtiliyor. Apple geçiş sırasında özel bir hareketli geçiş kullanıyor. Bu sayede dış ekrandaki içerik iç ekrana geçerken kullanımın kesilmemesi hedefleniyor. [h2]A20 Pro İşlemci Kullanılıyor[/h2] iPhone Duo'nun temel donanımı iPhone 18 Pro ile benzer özellikler taşıyor. Cihazda A20 Pro işlemci kullanılıyor. Bağlantı tarafında Apple'ın C2 modemi bulunuyor. Depolama seçenekleri ise 256 GB'tan başlayarak 2 TB'a kadar çıkıyor. [h2]Depolama Seçenekleri[/h2] iPhone Duo farklı depolama kapasitesi seçenekleriyle sunuluyor. En yüksek seçenek 2 TB depolama alanına sahip. 2 TB'lık modelin fiyatı 3.799 avroya kadar çıkıyor. Başlangıç modeli ise 256 GB depolama alanıyla geliyor. [h2]iPhone Duo Fiyatı ve Çıkış Tarihi[/h2] iPhone Duo'nun başlangıç fiyatı 2.299 avro olarak açıklanmış. Cihazın 16 Ekim itibarıyla siparişe açılması ve 23 Ekim tarihinde satışa sunulması planlanıyor. [h2]İlk İzlenimler[/h2] Kaynakta iPhone Duo için paylaşılan ilk izlenimler genel olarak olumlu. Apple'ın ilk katlanabilir telefonunda özellikle menteşe sistemi, ekranın katlanma izini azaltan yapısı ve donanımla yazılım arasındaki uyum öne çıkarılıyor. Apple'ın katlanabilir telefon pazarına diğer üreticilerden yıllar sonra girmesi, şirketin ekran, pil ve kamera gibi bileşenlerde gelişmiş teknolojilerden yararlanmasına da imkan sağlamış durumda. iPhone Duo, Apple açısından tamamen yeni bir ürün sınıfının ilk neslini temsil ediyor.
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Eylül 2026 için en iyi 3 AMD ekran kartının listesi
    TechForum.TR Eylül 2026 için en iyi 3 AMD ekran kartının listesini derledi.

    AMD'nin bulunabilirliği ve fiyatlandırması NVIDIA'ya göre önemli ölçüde daha iyi. Bu nedenle, oyuncular için şu anda Radeon kartlarından birini satın almak mantıklı görünüyor. Şu anda değerlendirmeye değer AMD kartlarını listeliyor.

    Bu nesilde şirket, ultra pahalı amiral gemisi modellerini terk ederek ana akım segmentine odaklandı. TechForumTR testlerinde Radeon RX 9070 XT, en iyi AMD grafik kartı seçildi.

    GIGABYTE AMD Radeon 9070 XT GAMING OC [GV-R9070XTGAMING OC-16GD]

    RX 9070 XT, performans açısından GeForce RTX 4080'e benzer ancak önemli ölçüde daha ucuz. 16 GB GDDR6 bellekle donatılmış olan bu kart, 1440p ve 4K çözünürlükte oyunları rahatlıkla çalıştırabiliyor. Ancak, ışın izleme (ray-tracing) teknolojisine sahip oyunlarda NVIDIA'nın çözümlerinin gerisinde kalıyor.

    Daha uygun fiyatlı bir sistem için uzmanlar Radeon RX 9060 XT'yi öneriyor. 16 GB'lık sürüm, 1080p oyunlarda rahat kullanım sağlarken 1440p'yi de destekleyebiliyor. 8 GB'lık sürüm ise 1080p için iyi bir seçim. Ancak, sınırlı bellek daha yeni ve daha yüksek sistem gereksinimli oyunlarda fark yaratıyor.

    PowerColor AMD Radeon RX 9060 XT Reaper [RX9060XT 16G-A]

    Radeon RX 7900 XTX, RT özelliği olmadan 4K oyun oynamak için üst düzey bir seçenek olmaya devam ediyor. Yaşına rağmen, 24 GB belleğe sahip bu kart, yüksek performans sunuyor ve maksimum ayarlar için oldukça uygun. En büyük dezavantajı ise yüksek güç tüketimi.

    ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming OC [RX7900XTX PG 24GO]
    TechForum.TR Eylül 2026 için en iyi 3 AMD ekran kartının listesini derledi. AMD'nin bulunabilirliği ve fiyatlandırması NVIDIA'ya göre önemli ölçüde daha iyi. Bu nedenle, oyuncular için şu anda Radeon kartlarından birini satın almak mantıklı görünüyor. Şu anda değerlendirmeye değer AMD kartlarını listeliyor. Bu nesilde şirket, ultra pahalı amiral gemisi modellerini terk ederek ana akım segmentine odaklandı. TechForumTR testlerinde Radeon RX 9070 XT, en iyi AMD grafik kartı seçildi. [b]GIGABYTE AMD Radeon 9070 XT GAMING OC [GV-R9070XTGAMING OC-16GD] [/b] RX 9070 XT, performans açısından GeForce RTX 4080'e benzer ancak önemli ölçüde daha ucuz. 16 GB GDDR6 bellekle donatılmış olan bu kart, 1440p ve 4K çözünürlükte oyunları rahatlıkla çalıştırabiliyor. Ancak, ışın izleme (ray-tracing) teknolojisine sahip oyunlarda NVIDIA'nın çözümlerinin gerisinde kalıyor. Daha uygun fiyatlı bir sistem için uzmanlar Radeon RX 9060 XT'yi öneriyor. 16 GB'lık sürüm, 1080p oyunlarda rahat kullanım sağlarken 1440p'yi de destekleyebiliyor. 8 GB'lık sürüm ise 1080p için iyi bir seçim. Ancak, sınırlı bellek daha yeni ve daha yüksek sistem gereksinimli oyunlarda fark yaratıyor. [b]PowerColor AMD Radeon RX 9060 XT Reaper [RX9060XT 16G-A][/b] Radeon RX 7900 XTX, RT özelliği olmadan 4K oyun oynamak için üst düzey bir seçenek olmaya devam ediyor. Yaşına rağmen, 24 GB belleğe sahip bu kart, yüksek performans sunuyor ve maksimum ayarlar için oldukça uygun. En büyük dezavantajı ise yüksek güç tüketimi. [b]ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming OC [RX7900XTX PG 24GO] [/b]
    Beğen
    10
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PC Gamer - Çift çözünürlüklü oyun monitörleri hâlâ ideal olmaktan çok uzak; bir modda görüntü bulanıkl
    PC Gamer, çözünürlüğü 1080p'den 4K'ya değiştirmeye olanak tanıyan Koorui G2741L çift modlu monitör hakkındaki izlenimlerini paylaştı.

    PC Gamer'dan bir yorumcu, Çift Mod konseptinden memnun kaldı; çünkü bu tür bir ekran satın almak kullanıcıya önemli ölçüde daha fazla seçenek sunuyor. Düşük yenileme hızına sahip 4K modu, tek oyunculu hikaye odaklı oyunlar için kullanılabilirken, yüksek yenileme hızına sahip 1080p seçeneği rekabetçi nişancı oyunları için mükemmeldir.

    Ancak, çoğu modern Çift Modlu monitör iki ciddi sorundan muzdariptir. Birincisi, modlar arasında geçiş yapmanın oldukça zahmetli olması ve doğru seçeneği bulmak için monitör menüsünde uzun bir arama gerektirmesidir. İkinci sorun ise modlardan birinde fark edilebilir görüntü bulanıklığıdır. Standart enterpolasyon algoritmalarının kullanımı nedeniyle 1080p görüntü bulanık ve net olmayan bir şekilde görünür. Bu, doğal 1080p çözünürlüğe sahip monitörlerdeki görüntüye kıyasla belirgin şekilde daha düşüktür.

    PC Gamer'dan bir yorumcu, bu sorunun bazı amiral gemisi çift modlu monitörlerde zaten ele alındığına dikkat çekiyor. Örneğin, Alienware AW2725QF, 1080p görüntü kalitesini doğal çözünürlüğe en üst düzeye çıkaran piksel çiftleme teknolojisini kullanıyor. Gazeteci, bu tür çözümlerin tüm çift modlu monitör endüstrisi için altın standart haline gelmesi gerektiğine inanıyor.

    Alıntıdır. Ana kaynak: PC Gamer
    [b]PC Gamer, çözünürlüğü 1080p'den 4K'ya değiştirmeye olanak tanıyan Koorui G2741L çift modlu monitör hakkındaki izlenimlerini paylaştı. [/b] PC Gamer'dan bir yorumcu, Çift Mod konseptinden memnun kaldı; çünkü bu tür bir ekran satın almak kullanıcıya önemli ölçüde daha fazla seçenek sunuyor. Düşük yenileme hızına sahip 4K modu, tek oyunculu hikaye odaklı oyunlar için kullanılabilirken, yüksek yenileme hızına sahip 1080p seçeneği rekabetçi nişancı oyunları için mükemmeldir. Ancak, çoğu modern Çift Modlu monitör iki ciddi sorundan muzdariptir. Birincisi, modlar arasında geçiş yapmanın oldukça zahmetli olması ve doğru seçeneği bulmak için monitör menüsünde uzun bir arama gerektirmesidir. İkinci sorun ise modlardan birinde fark edilebilir görüntü bulanıklığıdır. Standart enterpolasyon algoritmalarının kullanımı nedeniyle 1080p görüntü bulanık ve net olmayan bir şekilde görünür. Bu, doğal 1080p çözünürlüğe sahip monitörlerdeki görüntüye kıyasla belirgin şekilde daha düşüktür. PC Gamer'dan bir yorumcu, bu sorunun bazı amiral gemisi çift modlu monitörlerde zaten ele alındığına dikkat çekiyor. Örneğin, Alienware AW2725QF, 1080p görüntü kalitesini doğal çözünürlüğe en üst düzeye çıkaran piksel çiftleme teknolojisini kullanıyor. Gazeteci, bu tür çözümlerin tüm çift modlu monitör endüstrisi için altın standart haline gelmesi gerektiğine inanıyor. Alıntıdır. Ana kaynak: PC Gamer
    Beğen
    8
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 854 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA, işlemcilerle ilgili artık inanılmaması gereken 5 efsaneyi sıralar...
    İşlemcilerle ilgili bazı eski fikirler, kullanıcıların fazla para ödemesine veya tamamen güvenli olan ayarlardan çekinmesine neden olmaya devam ediyor.

    İlk efsane hız aşırtma ile ilgilidir. Birçok kişi bunun tehlikeli olduğuna inanır. Ancak, doğru ayarlar ve uygun soğutma ile risk minimum düzeydedir. En kötü durumda, kararsız hız aşırtma çökmeye veya yeniden başlatmaya yol açacaktır. Ayarlar her zaman geri alınabilir. Dahası, modern işlemciler zaten agresif otomatik hızlandırma algoritmaları kullanıyor, bu nedenle manuel hız aşırtma potansiyeli sınırlıdır.

    Voltaj düşürmenin performansı düşürdüğü de yaygın bir yanılgıdır. Aksine, voltajı düşürmek ısıyı ve güç tüketimini azaltır. Bu, işlemcinin daha uzun süre yüksek frekansta çalışmasını sağlar. Bazı senaryolarda, ortalama performansı ve %1'lik düşük FPS oranını bile iyileştirir.

    Üçüncü efsane sıvı soğutmayla ilgili. Modern işlemcilerin onlarsız yapamayacağı düşünülüyor. Gerçekte, çoğu 6 ve 8 çekirdekli işlemci için yüksek kaliteli bir hava soğutucu yeterlidir. Sıvı soğutma yalnızca en güçlü amiral gemisi işlemciler için haklı görülebilir.

    Yüksek CPU kullanımı darboğaz anlamına gelir—bu da bir başka yanlış anlama. Hayır, durum her zaman böyle değildir. Oyunlar, özellikle 1080p çözünürlükte, işlemciyi kendi başlarına yoğun bir şekilde kullanabilirler. Hem CPU hem de GPU aynı anda yüksek yük altında çalışıyorsa, sistem dengeli olabilir.

    Oyun oynamak pahalı, üst düzey bir işlemci gerektirir—bu da inanmayı bırakmamız gereken beşinci efsane. 1440p ve özellikle 4K çözünürlükte, asıl darboğaz ekran kartıdır. Bu nedenle, çoğu oyuncu için çok çekirdekli amiral gemisi işlemcilere veya X3D çiplerine aşırı para ödemenin bir anlamı yoktur. Modern bir 6 çekirdekli işlemci genellikle yeterlidir.

    Alıntıdır: Ana kaynak.
    https://www.xda-developers.com/5-outdated-myths-about-cpus-that-youre-still-falling-for/
    İşlemcilerle ilgili bazı eski fikirler, kullanıcıların fazla para ödemesine veya tamamen güvenli olan ayarlardan çekinmesine neden olmaya devam ediyor. İlk efsane hız aşırtma ile ilgilidir. Birçok kişi bunun tehlikeli olduğuna inanır. Ancak, doğru ayarlar ve uygun soğutma ile risk minimum düzeydedir. En kötü durumda, kararsız hız aşırtma çökmeye veya yeniden başlatmaya yol açacaktır. Ayarlar her zaman geri alınabilir. Dahası, modern işlemciler zaten agresif otomatik hızlandırma algoritmaları kullanıyor, bu nedenle manuel hız aşırtma potansiyeli sınırlıdır. Voltaj düşürmenin performansı düşürdüğü de yaygın bir yanılgıdır. Aksine, voltajı düşürmek ısıyı ve güç tüketimini azaltır. Bu, işlemcinin daha uzun süre yüksek frekansta çalışmasını sağlar. Bazı senaryolarda, ortalama performansı ve %1'lik düşük FPS oranını bile iyileştirir. Üçüncü efsane sıvı soğutmayla ilgili. Modern işlemcilerin onlarsız yapamayacağı düşünülüyor. Gerçekte, çoğu 6 ve 8 çekirdekli işlemci için yüksek kaliteli bir hava soğutucu yeterlidir. Sıvı soğutma yalnızca en güçlü amiral gemisi işlemciler için haklı görülebilir. Yüksek CPU kullanımı darboğaz anlamına gelir—bu da bir başka yanlış anlama. Hayır, durum her zaman böyle değildir. Oyunlar, özellikle 1080p çözünürlükte, işlemciyi kendi başlarına yoğun bir şekilde kullanabilirler. Hem CPU hem de GPU aynı anda yüksek yük altında çalışıyorsa, sistem dengeli olabilir. Oyun oynamak pahalı, üst düzey bir işlemci gerektirir—bu da inanmayı bırakmamız gereken beşinci efsane. 1440p ve özellikle 4K çözünürlükte, asıl darboğaz ekran kartıdır. Bu nedenle, çoğu oyuncu için çok çekirdekli amiral gemisi işlemcilere veya X3D çiplerine aşırı para ödemenin bir anlamı yoktur. Modern bir 6 çekirdekli işlemci genellikle yeterlidir. Alıntıdır: Ana kaynak. https://www.xda-developers.com/5-outdated-myths-about-cpus-that-youre-still-falling-for/
    Beğen
    9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Ultra ucuz oyun monitörleri artık gerçek oldu
    Bir zamanlar LCD monitörler pahalıydı ve herkesin karşılayamayacağı bir şeydi. Bugün durum tamamen farklı. Çin'den markalar da dahil olmak üzere yeni oyuncular pazara girdi ve daha düşük fiyatlar sunmaya başladılar.

    Türkiye'ye gelir mi bilmiyoruz. FlatpanelsHD'nin yazdığına göre, oyun monitörü alanında bile 100 dolar civarında fiyatlandırılan birçok uygun fiyatlı model bulunuyor.

    Yayın, örnek olarak 24 inç ve 27 inç Lenovo Legion 24-1r ve Legion 27-1r IPS monitörlerini gösteriyor. Her ikisi de 1080p çözünürlük, 280Hz yenileme hızı ve ayarlanabilir ayaklara sahip. Fiyatları sırasıyla 669 CNY ve 789 CNY olup, bu da yaklaşık 99 dolar ve 117 dolara denk geliyor.

    Bir diğer örnek ise 1080p IPS panele ve 180Hz yenileme hızına sahip 24 inçlik Hisense N3G Pro. Üreticiye göre ekran, sRGB renk alanının %99'unu ve DCI-P3 renk alanının %90'ını kapsıyor. Fiyatı 449 yuan (67 ABD doları).

    2026'da Çin dışında uygun fiyatlı bir şey bulmak da sorun olmayacak.

    FlatpanelsHD'nin yazdığına göre, "Çin, LCD panel üretimini Güney Kore, Japonya ve Tayvan'dan neredeyse tamamen devraldı. Sonuç olarak, Güney Koreli şirketler LG Display ve Samsung Display, LCD üretimini bırakıp tamamen OLED'e odaklandı. Çin, büyük devlet teşvikleri sayesinde artık çok düşük fiyatlarla çok büyük miktarlarda LCD panel üretebiliyor."

    LCD panel üretim maliyetlerindeki düşüş, TV pazarını da etkiliyor. Yaklaşık 100 inç ekran boyutuna sahip büyük modeller, kitleler için çok daha uygun fiyatlı hale geldi. 115 ve 130 inç LCD TV'ler şimdilik pahalı kalmaya devam ediyor, ancak FlatpanelsHD'nin belirttiğine göre bu muhtemelen sadece zaman meselesi.

    Söz konusu yayın daha önce büyük OLED televizyonların 2026'da her zamankinden daha ucuz olacağını bildirmişti.
    Bir zamanlar LCD monitörler pahalıydı ve herkesin karşılayamayacağı bir şeydi. Bugün durum tamamen farklı. Çin'den markalar da dahil olmak üzere yeni oyuncular pazara girdi ve daha düşük fiyatlar sunmaya başladılar. Türkiye'ye gelir mi bilmiyoruz. FlatpanelsHD'nin yazdığına göre, oyun monitörü alanında bile 100 dolar civarında fiyatlandırılan birçok uygun fiyatlı model bulunuyor. Yayın, örnek olarak 24 inç ve 27 inç Lenovo Legion 24-1r ve Legion 27-1r IPS monitörlerini gösteriyor. Her ikisi de 1080p çözünürlük, 280Hz yenileme hızı ve ayarlanabilir ayaklara sahip. Fiyatları sırasıyla 669 CNY ve 789 CNY olup, bu da yaklaşık 99 dolar ve 117 dolara denk geliyor. Bir diğer örnek ise 1080p IPS panele ve 180Hz yenileme hızına sahip 24 inçlik Hisense N3G Pro. Üreticiye göre ekran, sRGB renk alanının %99'unu ve DCI-P3 renk alanının %90'ını kapsıyor. Fiyatı 449 yuan (67 ABD doları). 2026'da Çin dışında uygun fiyatlı bir şey bulmak da sorun olmayacak. FlatpanelsHD'nin yazdığına göre, "Çin, LCD panel üretimini Güney Kore, Japonya ve Tayvan'dan neredeyse tamamen devraldı. Sonuç olarak, Güney Koreli şirketler LG Display ve Samsung Display, LCD üretimini bırakıp tamamen OLED'e odaklandı. Çin, büyük devlet teşvikleri sayesinde artık çok düşük fiyatlarla çok büyük miktarlarda LCD panel üretebiliyor." LCD panel üretim maliyetlerindeki düşüş, TV pazarını da etkiliyor. Yaklaşık 100 inç ekran boyutuna sahip büyük modeller, kitleler için çok daha uygun fiyatlı hale geldi. 115 ve 130 inç LCD TV'ler şimdilik pahalı kalmaya devam ediyor, ancak FlatpanelsHD'nin belirttiğine göre bu muhtemelen sadece zaman meselesi. Söz konusu yayın daha önce büyük OLED televizyonların 2026'da her zamankinden daha ucuz olacağını bildirmişti.
    Beğen
    7
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 822 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • NVIDIA, DLSS 5'in kesin çıkış tarihini açıkladı ve teknolojinin resmi sürümünün test sonuçlarını paylaştı.
    NVIDIA, yakında piyasaya sürülecek olan DLSS 5 nöral görüntü işleme teknolojisi hakkında kamuoyuna daha fazla bilgi paylaştı.

    Şirket, diğer şeylerin yanı sıra, kesin çıkış tarihini de açıkladı. Teknoloji 4 Eylül 2026'da piyasaya sürülecek. Destekleyecek ilk oyun ise spor simülasyon oyunu NBA 2K27 olacak. DLSS 5'i kullanmak için özel bir sürücü gerekecek ve bu sürücü İstanbul saatiyle sabah 7:00'de yayınlanacak. Şirket, teknolojinin yalnızca GeForce RTX 50 serisi ekran kartı sahiplerine sunulacağını vurguluyor.

    Ancak, DLSS 5'in resmi sürümü DLSS Override'ı desteklemediği için diğer projelere aktarılması mümkün değil. Bu teknoloji geliştiriciler tarafından oyun motoru seviyesinde uygulanacak ve oyuncular yoğunluğunu ayarlayamayacak.

    NVIDIA ayrıca, NBA 2K27'de maksimum grafik ayarları ve çoğu GeForce RTX 50 serisi ekran kartında ışın izleme etkinleştirilmiş haldeyken yaptığı dahili DLSS 5 testlerinin sonuçlarını da yayınladı. Üreticiye göre, RTX 5060 kullanıcıları bile 1080p'de 200 fps'nin üzerinde kare hızına ulaşabilecek. Ancak tüm testler MFG x6 kullanılarak yapıldı. Bu nedenle, GeForce RTX 5060'ın Full HD'deki gerçek dünya kare hızı yaklaşık 40 fps civarında. GeForce RTX 5090 sahipleri ise 4K'da yaklaşık 60 fps bekleyebilirler.
    NVIDIA, yakında piyasaya sürülecek olan DLSS 5 nöral görüntü işleme teknolojisi hakkında kamuoyuna daha fazla bilgi paylaştı. Şirket, diğer şeylerin yanı sıra, kesin çıkış tarihini de açıkladı. Teknoloji 4 Eylül 2026'da piyasaya sürülecek. Destekleyecek ilk oyun ise spor simülasyon oyunu NBA 2K27 olacak. DLSS 5'i kullanmak için özel bir sürücü gerekecek ve bu sürücü İstanbul saatiyle sabah 7:00'de yayınlanacak. Şirket, teknolojinin yalnızca GeForce RTX 50 serisi ekran kartı sahiplerine sunulacağını vurguluyor. Ancak, DLSS 5'in resmi sürümü DLSS Override'ı desteklemediği için diğer projelere aktarılması mümkün değil. Bu teknoloji geliştiriciler tarafından oyun motoru seviyesinde uygulanacak ve oyuncular yoğunluğunu ayarlayamayacak. NVIDIA ayrıca, NBA 2K27'de maksimum grafik ayarları ve çoğu GeForce RTX 50 serisi ekran kartında ışın izleme etkinleştirilmiş haldeyken yaptığı dahili DLSS 5 testlerinin sonuçlarını da yayınladı. Üreticiye göre, RTX 5060 kullanıcıları bile 1080p'de 200 fps'nin üzerinde kare hızına ulaşabilecek. Ancak tüm testler MFG x6 kullanılarak yapıldı. Bu nedenle, GeForce RTX 5060'ın Full HD'deki gerçek dünya kare hızı yaklaşık 40 fps civarında. GeForce RTX 5090 sahipleri ise 4K'da yaklaşık 60 fps bekleyebilirler.
    Beğen
    7
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 761 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Fable sistem gereksinimleri açıklandı
    Fable sistem gereksinimleri açıklandı; minimum özellikler arasında RTX 2060, 4K çözünürlük için ise RTX 4080 yer alıyor.

    Microsoft, yakında çıkacak olan rol yapma oyunu Fable için genişletilmiş sistem gereksinimlerini açıkladı. Geliştiriciler dört farklı özellik seviyesi listeledi.

    Minimum sistem gereksinimleri listesi, 1080p/30 fps modunda Düşük ön ayarla oynamanıza olanak sağlayacak bileşenleri listeler:
    1. Merkezi işlemci - Core i7-6850K veya Ryzen 5 2600.
    2. Grafik - RTX 2060, RTX 5050, RX 6600 veya ARC A580.
    3. RAM kapasitesi: 12 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 6 GB.
    5. 1200p/60 fps veya 1440p/30 fps çözünürlükte ve Orta ayarlar ile oyun oynamak için önerilen sistem gereksinimleri listesi şu bileşenleri içermektedir.
    1. Merkezi işlemci - Core i5-11600KF veya Ryzen 5 5600.
    2. Grafik - RTX 5060, RTX 3060 Ti, RX 9060 XT veya RX 6700 XT.
    3. RAM kapasitesi: 16 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 8 GB.
    5. Yeni ürünü 1440p/60 fps modunda ve Yüksek ayarlar ile denemek istiyorsanız, aşağıdaki bilgisayar yapılandırmasına ihtiyacınız olacak.
    1. İşlemci: Core i7-12700K veya Ryzen 7 7700X.
    2. Grafik - RTX 5070, RTX 3080 Ti, RX 9070 veya RX 7900 XT.
    3. RAM kapasitesi: 16 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 12 GB.
    5. 4K/60 fps modunda Ultra ön ayarıyla oynamak için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız vardır.
    1. İşlemci: Core i9-13900K veya Ryzen 9 7900X.
    2. Grafik - GeForce RTX 4080 veya GeForce RTX 5080.
    3. RAM kapasitesi: 16 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 16 GB.
    Fable sistem gereksinimleri açıklandı; minimum özellikler arasında RTX 2060, 4K çözünürlük için ise RTX 4080 yer alıyor. Microsoft, yakında çıkacak olan rol yapma oyunu Fable için genişletilmiş sistem gereksinimlerini açıkladı. Geliştiriciler dört farklı özellik seviyesi listeledi. Minimum sistem gereksinimleri listesi, 1080p/30 fps modunda Düşük ön ayarla oynamanıza olanak sağlayacak bileşenleri listeler: [ol] [li]Merkezi işlemci - Core i7-6850K veya Ryzen 5 2600.[/li] [li]Grafik - RTX 2060, RTX 5050, RX 6600 veya ARC A580.[/li] [li]RAM kapasitesi: 12 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 6 GB.[/li] [li]1200p/60 fps veya 1440p/30 fps çözünürlükte ve Orta ayarlar ile oyun oynamak için önerilen sistem gereksinimleri listesi şu bileşenleri içermektedir.[/li] [/ol] [ol] [li]Merkezi işlemci - Core i5-11600KF veya Ryzen 5 5600.[/li] [li]Grafik - RTX 5060, RTX 3060 Ti, RX 9060 XT veya RX 6700 XT.[/li] [li]RAM kapasitesi: 16 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 8 GB.[/li] [li]Yeni ürünü 1440p/60 fps modunda ve Yüksek ayarlar ile denemek istiyorsanız, aşağıdaki bilgisayar yapılandırmasına ihtiyacınız olacak.[/li] [/ol] [ol] [li]İşlemci: Core i7-12700K veya Ryzen 7 7700X.[/li] [li]Grafik - RTX 5070, RTX 3080 Ti, RX 9070 veya RX 7900 XT.[/li] [li]RAM kapasitesi: 16 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 12 GB.[/li] [li]4K/60 fps modunda Ultra ön ayarıyla oynamak için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız vardır.[/li] [/ol] [ol] [li]İşlemci: Core i9-13900K veya Ryzen 9 7900X.[/li] [li]Grafik - GeForce RTX 4080 veya GeForce RTX 5080.[/li] [li]RAM kapasitesi: 16 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 16 GB.[/li] [/ol]
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 690 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Intel, ARC Grafik Sürücüsü 32.0.101.8974 Sürümünü Yayınladı – Yenilikler Neler?
    Intel, Windows 10/11 için WHQL sertifikalı ARC Grafik sürücüsü sürümü olan 32.0.101.8974'ü yayınladı. Güncelleme, Core Ultra 3 işlemcilerin entegre grafiklerinin yanı sıra ayrı ARC B grafik kartları için çeşitli optimizasyonlar içeriyor.
    Yama notlarına göre, 32.0.101.8974 sürücüsüyle en belirgin performans artışı Core Ultra 3 serisi işlemcilerin entegre grafiklerinde görülüyor. Assassin's Creed Valhalla'da, 1080p çözünürlükte orta grafik ayarlarında performans %7'ye, yüksek ayarlarda ise %11'e kadar arttı. Farming Simulator 2022'de ise artış %13'e kadar çıktı. ARC B grafik kartları için optimizasyonlar, Kingdom Come: Deliverance II'de Ultra ayarlarda %5'e kadar FPS artışı sağladı.

    ARC Graphics 32.0.101.8974 ayrıca daha önce tespit edilen bir dizi sorunu da düzeltiyor. Özellikle, GTA V Enhanced ve Forza Horizon 6'daki görsel bozuklukları, Jurassic World Evolution 3'teki su titremesini ve CapFrameX veya RivaTuner Statistics Server kullanılırken Minecraft Java'nın çökmesini ele alıyor. Bazı sistem yapılandırmaları için, Indiana Jones and the Great Circle'daki performans sorunlarını ve Monster Hunter Wilds başlatılırken meydana gelen çökmeleri gideriyor.

    ARC Graphics 32.0.101.8974, mevcut ARC A ve ARC B grafik kartlarının yanı sıra yeni Intel işlemcilerdeki entegre grafiklerle de uyumludur. Sürücüyü resmi Intel web sitesinden indirebilirsiniz . Sürücüyü içeren bir arşiv Videocardz'da da mevcuttur .


    Sürücüyü resmi Intel web sitesinden indirebilirsiniz:
    https://www.intel.com/content/www/us/en/download/785597/intel-arc-graphics-windows.html

    Videocardz sürücü arşivi:
    https://videocardz.com/driver/intel-arc-graphics-32-0-101-8974

    Alıntıdır...
    [quote]Intel, Windows 10/11 için WHQL sertifikalı ARC Grafik sürücüsü sürümü olan 32.0.101.8974'ü yayınladı. Güncelleme, Core Ultra 3 işlemcilerin entegre grafiklerinin yanı sıra ayrı ARC B grafik kartları için çeşitli optimizasyonlar içeriyor.[/quote] [i]Yama notlarına göre, 32.0.101.8974 sürücüsüyle en belirgin performans artışı Core Ultra 3 serisi işlemcilerin entegre grafiklerinde görülüyor. Assassin's Creed Valhalla'da, 1080p çözünürlükte orta grafik ayarlarında performans %7'ye, yüksek ayarlarda ise %11'e kadar arttı. Farming Simulator 2022'de ise artış %13'e kadar çıktı. ARC B grafik kartları için optimizasyonlar, Kingdom Come: Deliverance II'de Ultra ayarlarda %5'e kadar FPS artışı sağladı. ARC Graphics 32.0.101.8974 ayrıca daha önce tespit edilen bir dizi sorunu da düzeltiyor. Özellikle, GTA V Enhanced ve Forza Horizon 6'daki görsel bozuklukları, Jurassic World Evolution 3'teki su titremesini ve CapFrameX veya RivaTuner Statistics Server kullanılırken Minecraft Java'nın çökmesini ele alıyor. Bazı sistem yapılandırmaları için, Indiana Jones and the Great Circle'daki performans sorunlarını ve Monster Hunter Wilds başlatılırken meydana gelen çökmeleri gideriyor. ARC Graphics 32.0.101.8974, mevcut ARC A ve ARC B grafik kartlarının yanı sıra yeni Intel işlemcilerdeki entegre grafiklerle de uyumludur. Sürücüyü resmi Intel web sitesinden indirebilirsiniz . Sürücüyü içeren bir arşiv Videocardz'da da mevcuttur .[/i] Sürücüyü resmi Intel web sitesinden indirebilirsiniz: https://www.intel.com/content/www/us/en/download/785597/intel-arc-graphics-windows.html Videocardz sürücü arşivi: https://videocardz.com/driver/intel-arc-graphics-32-0-101-8974 Alıntıdır...
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA, 1080p monitörlerin en popüler monitörler olmasının ana nedenini belirler...
    2026 yılında 1440p ve 4K monitörler her zamankinden daha ucuz, ancak oyuncular bunları benimsemekte yavaş davranıyor. Steam Donanım Anketi'ne göre oyuncuların %51,12'si 1080p monitör kullanıyor. Eylül 2023'te bu rakam %61 civarındaydı, yani daha yüksek çözünürlüklere geçiş yavaş da olsa gerçekleşiyor.

    XDA, asıl sorunun pahalı donanımda yattığına inanıyor. Sonuçta, 2026 yılında 1440p bir monitör satın almak nispeten ucuz. 200 dolara kolayca bir model bulabilirsiniz. Ancak böyle bir ekranda yüksek grafik ayarlarında istikrarlı bir kare hızı sağlamak tamamen başka bir konu.

    Bu, oldukça güçlü ve pahalı bir ekran kartı gerektiriyor, tercihen en az 12 GB VRAM'e sahip bir kart. Bu da RTX 5070 veya en azından RTX 5060 Ti (16 GB) gibi bir kart anlamına geliyor . Birçok oyuncu için böyle bir ekran kartına yükseltme yapmak karşılanabilir bir maliyet değil. Dahası, durum giderek kötüleşiyor: NVIDIA ve AMD, bellek piyasası krizi nedeniyle daha fazla fiyat artışı açıkladı.
    XDA'nın yazdığına göre, "Bütün bunların en üzücü yanı, bellek krizinin bütçesi kısıtlı oyuncular için yükseltme seçeneklerini nasıl etkilediği. 1080p'den vazgeçmeye razı olan herkes için, 12 GB VRAM'e sahip orta seviye bir ekran kartı her zaman mantıklı bir sonraki adımdı. Ancak, fiyat etiketi bu bariz yükseltmeyi birçok kişinin yapmaya istekli olmadığı bir mali karara dönüştürdü."
    Alıntıdır...
    2026 yılında 1440p ve 4K monitörler her zamankinden daha ucuz, ancak oyuncular bunları benimsemekte yavaş davranıyor. Steam Donanım Anketi'ne göre oyuncuların %51,12'si 1080p monitör kullanıyor. Eylül 2023'te bu rakam %61 civarındaydı, yani daha yüksek çözünürlüklere geçiş yavaş da olsa gerçekleşiyor. XDA, asıl sorunun pahalı donanımda yattığına inanıyor. Sonuçta, 2026 yılında 1440p bir monitör satın almak nispeten ucuz. 200 dolara kolayca bir model bulabilirsiniz. Ancak böyle bir ekranda yüksek grafik ayarlarında istikrarlı bir kare hızı sağlamak tamamen başka bir konu. Bu, oldukça güçlü ve pahalı bir ekran kartı gerektiriyor, tercihen en az 12 GB VRAM'e sahip bir kart. Bu da RTX 5070 veya en azından RTX 5060 Ti (16 GB) gibi bir kart anlamına geliyor . Birçok oyuncu için böyle bir ekran kartına yükseltme yapmak karşılanabilir bir maliyet değil. Dahası, durum giderek kötüleşiyor: NVIDIA ve AMD, bellek piyasası krizi nedeniyle daha fazla fiyat artışı açıkladı. [quote][i]XDA'nın yazdığına göre, "Bütün bunların en üzücü yanı, bellek krizinin bütçesi kısıtlı oyuncular için yükseltme seçeneklerini nasıl etkilediği. 1080p'den vazgeçmeye razı olan herkes için, 12 GB VRAM'e sahip orta seviye bir ekran kartı her zaman mantıklı bir sonraki adımdı. Ancak, fiyat etiketi bu bariz yükseltmeyi birçok kişinin yapmaya istekli olmadığı bir mali karara dönüştürdü."[/i][/quote] Alıntıdır...
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PCGH - 2026 için en iyi CPU/GPU kombinasyonları – hangi ekran kartı hangi CPU ile doğru eşleşebilir. Rehber video
    https://youtu.be/vYrWcK8WpZA?si=IJrlTOOqGigyQc29
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)
    Hangi işlemci hangi ekran kartı için doğru eşleşmedir? Sıkça duyduğumuz ve yıllık CPU-GPU kontrolümüzde ayrıntılı olarak yanıtladığımız bir soru. Bu videoda Dave ve Raff, oyun bilgisayarınız için mükemmel ikiliyi nasıl bulacağınızı ve farklı çözünürlüklerde nelere dikkat etmeniz gerektiğini gösteriyor.

    Oyun sunucusu barındırma basitleştirildi – güçlü donanım, kolay yönetim, yüzlerce oyun ve mod. Zaman damgaları:
    00:00 – Giriş: Hangi CPU hangi GPU için doğru eşleşmedir?
    01:01 – Neden CPU ve GPU sınırları var?
    01:44 – Çözünürlük ve En Boy Oranının Etkisi
    03:42 – Örnek 1: Gothic 1 Remake (Unreal Engine 5)
    04:12 – Performans Testleri: Full HD (1080p) – CPU ve GPU Yükü
    Karşılaştırması 05:52 – Performans Testleri: WQHD (1440p) – Yük Değişimleri
    07:35 – Performans Testleri: Ultra HD (4K) – GPU Sınırında
    08:28 – Yerel Performans Testleri ve Yükseltme (DLSS/FSR) Karşılaştırması
    09:47 – Kare Üretimi: Daha Fazla Akış ve Daha Yüksek Gecikme
    10:16 – RTX 5090'da MFG
    13:59 – Intel Arc B580'de MFG
    15:01 – Örnek 2: Anno 117
    15:30 – Performans Testleri: Full HD (1080p)
    17:40 – Performans Testleri: WQHD (1440p)
    19:44 – Performans Testleri: Ultra HD (4K)
    20:47 – Sonuç ve En Uygun Kombinasyon İçin Pratik Kurallar
    23:54 – Grafik Kartları ve İşlemciler İçin Özel Öneriler
    https://youtu.be/vYrWcK8WpZA?si=IJrlTOOqGigyQc29 [quote][i](Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)[/i][/quote] [i]Hangi işlemci hangi ekran kartı için doğru eşleşmedir? Sıkça duyduğumuz ve yıllık CPU-GPU kontrolümüzde ayrıntılı olarak yanıtladığımız bir soru. Bu videoda Dave ve Raff, oyun bilgisayarınız için mükemmel ikiliyi nasıl bulacağınızı ve farklı çözünürlüklerde nelere dikkat etmeniz gerektiğini gösteriyor. [/i] Oyun sunucusu barındırma basitleştirildi – güçlü donanım, kolay yönetim, yüzlerce oyun ve mod. Zaman damgaları: 00:00 – Giriş: Hangi CPU hangi GPU için doğru eşleşmedir? 01:01 – Neden CPU ve GPU sınırları var? 01:44 – Çözünürlük ve En Boy Oranının Etkisi 03:42 – Örnek 1: Gothic 1 Remake (Unreal Engine 5) 04:12 – Performans Testleri: Full HD (1080p) – CPU ve GPU Yükü Karşılaştırması 05:52 – Performans Testleri: WQHD (1440p) – Yük Değişimleri 07:35 – Performans Testleri: Ultra HD (4K) – GPU Sınırında 08:28 – Yerel Performans Testleri ve Yükseltme (DLSS/FSR) Karşılaştırması 09:47 – Kare Üretimi: Daha Fazla Akış ve Daha Yüksek Gecikme 10:16 – RTX 5090'da MFG 13:59 – Intel Arc B580'de MFG 15:01 – Örnek 2: Anno 117 15:30 – Performans Testleri: Full HD (1080p) 17:40 – Performans Testleri: WQHD (1440p) 19:44 – Performans Testleri: Ultra HD (4K) 20:47 – Sonuç ve En Uygun Kombinasyon İçin Pratik Kurallar 23:54 – Grafik Kartları ve İşlemciler İçin Özel Öneriler
    PCGH - 2026 için en iyi CPU/GPU kombinasyonları – hangi ekran kartı hangi CPU ile doğru eşleşebilir. Rehber video
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Sisteminizdeki darboğazı nasıl tespit edersiniz?
    Herhangi bir şey satın almadan önce, sisteminizi gerçekten yavaşlatan bileşenin hangisi olduğunu bulmanız gerekir. Sorun işlemcideyse yeni bir ekran kartı almak yardımcı olmaz ve bunun tersi de geçerlidir.

    Sorunu teşhis etmenin en kolay yolu, oyun oynarken veya çalışırken yükü izlemektir. Bunun için MSI Afterburner (Rivatuner ile birlikte), Görev Yöneticisi (Windows 11) veya HWiNFO64 uygundur. Üç göstergeyi aynı anda izlemeniz gerekir: GPU yükü, CPU yükü ve RAM yükü.

    -GPU %95-100 oranında, CPU ise %40-60 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz ekran kartında. CPU bunu halledebiliyor, ancak GPU kareleri yeterince hızlı işleyemiyor. Ekran kartını yükseltmek doğrudan FPS'yi artıracaktır.

    -CPU %90-100 oranında, GPU ise %50-70 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz CPU'da. CPU, GPU için görevleri hazırlayamadığı için grafik kartı boşta kalıyor. Oyunlarda bu durum "FPS sınırlaması" olarak kendini gösteriyor; sayaç tek bir sayıya ulaşıyor ve grafik ayarlarından bağımsız olarak artmıyor. Çözünürlüğü düşürmek de yardımcı olmuyor; bu, kesin bir CPU darboğazı belirtisidir.

    -Her iki bileşen de eşit oranda yük altında ( %70-85). Bu dengeli bir sistemdir. Bileşenlerden herhangi birini yükseltmek performans artışı sağlayacaktır, ancak belirgin bir darboğaz olması durumuna göre daha az olacaktır.

    -Sistem yavaş açılıyor, uygulamalar gecikmeli olarak açılıyor ve oyunlarda seviyelerin yüklenmesi uzun sürüyor. Depolama sürücüsü darboğaz oluşturuyor. Eğer HDD takılıysa, M.2 NVMe SSD'ye yükseltmek bilgisayarın performansını önemli ölçüde artıracaktır.

    -RAM sürekli olarak %85-95 kapasitede çalışıyor. Bellek azalıyor. Sistem, disk sayfalama dosyasını kullanıyor; bu da hızlı bir SSD'de bile performansta ciddi bir düşüşe neden oluyor.

    Ekran kartı: oyun için en önemli bileşen ve aynı zamanda en pahalı olanı.

    Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir.

    Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir.

    Ekran kartı ne zaman değiştirilmeli?
    "Ekran kartını ne zaman değiştirmeliyim?" sorusu, çoğu oyuncunun aklına her 3-4 yılda bir geliyor. İşte değiştirme zamanının geldiğini gösteren üç açık işaret.

    Ekran kartı gerekli çözünürlüğü veya ayarları kaldıramıyor. 1440p monitörde çözünürlüğü 1080p'ye düşürmeniz veya mevcut oyunlarda rahatça 60+ FPS elde etmek için ayarları "orta" seviyeye indirmeniz gerekiyorsa, bu açık bir işarettir. 2024-2026'dan itibaren çıkacak yeni oyunlar video belleğinden önemli ölçüde daha fazla talepkar olacak: 1080p Yüksek ayarlar için minimum 8 GB VRAM, 1440p için ise 12 GB VRAM gerekecek.

    Ekran kartı üç veya dört nesil öncesine ait. RTX 2060, RX 5700 XT ve benzeri kartlar hala çalışıyor, ancak ışın izleme ve yükseltme (DLSS 3.5, FSR 4) içeren oyunlarda güncel kartlarla performans farkı önemli ölçüde arttı. Kart Kare Üretimi'ni desteklemiyorsa, modern oyun motorlarının yeteneklerinin önemli bir kısmından mahrum kalıyorsunuz demektir.

    8 GB'ın altında video bellek kapasitesi. 2026 yılında 6 GB VRAM'e sahip kartlar (GTX 1660, RTX 3060 6 GB), bazı AAA oyunlarda yüksek ayarlarda bile yetersiz video belleği sorunu yaşıyor. Bu durum takılmalara, FPS düşüşlerine ve yavaş doku yükleme sürelerine yol açıyor.

    2026 İşlemci Yükseltmesi: Ne Zaman Değerlidir, Ne Zaman Değildir?

    İşlemci yükseltmesi, ekran kartı yükseltmesinden daha karmaşıktır: CPU, platforma (soket ve yonga seti) bağlıdır. Çoğu durumda, işlemciyi değiştirmek anakartı ve genellikle RAM'i de değiştirmeyi gerektirir. Bu da "CPU yükseltmesini" "platform değişikliğine" dönüştürür ve buna bağlı olarak daha yüksek bir bütçe gerektirir.

    İşlemci yükseltmesi ne zaman haklı gerekçeye sahiptir?
    Oyunlarda işlemci darboğazı yaşanıyor; grafik ayarlarından bağımsız olarak FPS tavan yapıyor. Bu durum özellikle dört çekirdekli işlemciler (Core i5-7400, Ryzen 5 1600 ve üzeri) için geçerli. Modern oyunlar aktif olarak 6-8 çekirdek kullanıyor ve 3D V-Cache'e sahip Ryzen 7 7800X3D, işlemci mimarisinin oyun performansı için saat hızı kadar önemli olduğunu gösteriyor.

    Yayın akışı, video düzenleme, 3D renderlama. Çoklu iş parçacıklı görevlerde, işlemci nesilleri arasındaki fark önemli. Aynı anda yayın akışı yapıyor ve oyun oynuyorsanız, zayıf bir işlemci video akışını kodlamak için oyundan performans "çalacak".

    Aynı platform içinde yükseltme. Anakart aynı sokette daha üst düzey bir işlemciyi destekliyorsa, bu en uygun maliyetli seçenektir. Örneğin, Ryzen 5 3600'ü destekleyen bir AM4 anakart, anakartı değiştirmeden (sadece BIOS'u güncellemeniz gerekir) Ryzen 7 5800X3D'yi destekleyebilir. Uyumlu işlemcilerin listesi için anakart üreticisinin web sitesini kontrol edin.

    Alıntıdır...
    Herhangi bir şey satın almadan önce, sisteminizi gerçekten yavaşlatan bileşenin hangisi olduğunu bulmanız gerekir. Sorun işlemcideyse yeni bir ekran kartı almak yardımcı olmaz ve bunun tersi de geçerlidir. Sorunu teşhis etmenin en kolay yolu, oyun oynarken veya çalışırken yükü izlemektir. Bunun için MSI Afterburner (Rivatuner ile birlikte), Görev Yöneticisi (Windows 11) veya HWiNFO64 uygundur. Üç göstergeyi aynı anda izlemeniz gerekir: GPU yükü, CPU yükü ve RAM yükü. -GPU %95-100 oranında, CPU ise %40-60 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz ekran kartında. CPU bunu halledebiliyor, ancak GPU kareleri yeterince hızlı işleyemiyor. Ekran kartını yükseltmek doğrudan FPS'yi artıracaktır. -CPU %90-100 oranında, GPU ise %50-70 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz CPU'da. CPU, GPU için görevleri hazırlayamadığı için grafik kartı boşta kalıyor. Oyunlarda bu durum "FPS sınırlaması" olarak kendini gösteriyor; sayaç tek bir sayıya ulaşıyor ve grafik ayarlarından bağımsız olarak artmıyor. Çözünürlüğü düşürmek de yardımcı olmuyor; bu, kesin bir CPU darboğazı belirtisidir. -Her iki bileşen de eşit oranda yük altında ( %70-85). Bu dengeli bir sistemdir. Bileşenlerden herhangi birini yükseltmek performans artışı sağlayacaktır, ancak belirgin bir darboğaz olması durumuna göre daha az olacaktır. -Sistem yavaş açılıyor, uygulamalar gecikmeli olarak açılıyor ve oyunlarda seviyelerin yüklenmesi uzun sürüyor. Depolama sürücüsü darboğaz oluşturuyor. Eğer HDD takılıysa, M.2 NVMe SSD'ye yükseltmek bilgisayarın performansını önemli ölçüde artıracaktır. -RAM sürekli olarak %85-95 kapasitede çalışıyor. Bellek azalıyor. Sistem, disk sayfalama dosyasını kullanıyor; bu da hızlı bir SSD'de bile performansta ciddi bir düşüşe neden oluyor. [b]Ekran kartı: oyun için en önemli bileşen ve aynı zamanda en pahalı olanı.[/b] Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir. Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir. [b]Ekran kartı ne zaman değiştirilmeli?[/b] "Ekran kartını ne zaman değiştirmeliyim?" sorusu, çoğu oyuncunun aklına her 3-4 yılda bir geliyor. İşte değiştirme zamanının geldiğini gösteren üç açık işaret. Ekran kartı gerekli çözünürlüğü veya ayarları kaldıramıyor. 1440p monitörde çözünürlüğü 1080p'ye düşürmeniz veya mevcut oyunlarda rahatça 60+ FPS elde etmek için ayarları "orta" seviyeye indirmeniz gerekiyorsa, bu açık bir işarettir. 2024-2026'dan itibaren çıkacak yeni oyunlar video belleğinden önemli ölçüde daha fazla talepkar olacak: 1080p Yüksek ayarlar için minimum 8 GB VRAM, 1440p için ise 12 GB VRAM gerekecek. Ekran kartı üç veya dört nesil öncesine ait. RTX 2060, RX 5700 XT ve benzeri kartlar hala çalışıyor, ancak ışın izleme ve yükseltme (DLSS 3.5, FSR 4) içeren oyunlarda güncel kartlarla performans farkı önemli ölçüde arttı. Kart Kare Üretimi'ni desteklemiyorsa, modern oyun motorlarının yeteneklerinin önemli bir kısmından mahrum kalıyorsunuz demektir. 8 GB'ın altında video bellek kapasitesi. 2026 yılında 6 GB VRAM'e sahip kartlar (GTX 1660, RTX 3060 6 GB), bazı AAA oyunlarda yüksek ayarlarda bile yetersiz video belleği sorunu yaşıyor. Bu durum takılmalara, FPS düşüşlerine ve yavaş doku yükleme sürelerine yol açıyor. [b]2026 İşlemci Yükseltmesi: Ne Zaman Değerlidir, Ne Zaman Değildir?[/b] İşlemci yükseltmesi, ekran kartı yükseltmesinden daha karmaşıktır: CPU, platforma (soket ve yonga seti) bağlıdır. Çoğu durumda, işlemciyi değiştirmek anakartı ve genellikle RAM'i de değiştirmeyi gerektirir. Bu da "CPU yükseltmesini" "platform değişikliğine" dönüştürür ve buna bağlı olarak daha yüksek bir bütçe gerektirir. İşlemci yükseltmesi ne zaman haklı gerekçeye sahiptir? Oyunlarda işlemci darboğazı yaşanıyor; grafik ayarlarından bağımsız olarak FPS tavan yapıyor. Bu durum özellikle dört çekirdekli işlemciler (Core i5-7400, Ryzen 5 1600 ve üzeri) için geçerli. Modern oyunlar aktif olarak 6-8 çekirdek kullanıyor ve 3D V-Cache'e sahip Ryzen 7 7800X3D, işlemci mimarisinin oyun performansı için saat hızı kadar önemli olduğunu gösteriyor. Yayın akışı, video düzenleme, 3D renderlama. Çoklu iş parçacıklı görevlerde, işlemci nesilleri arasındaki fark önemli. Aynı anda yayın akışı yapıyor ve oyun oynuyorsanız, zayıf bir işlemci video akışını kodlamak için oyundan performans "çalacak". Aynı platform içinde yükseltme. Anakart aynı sokette daha üst düzey bir işlemciyi destekliyorsa, bu en uygun maliyetli seçenektir. Örneğin, Ryzen 5 3600'ü destekleyen bir AM4 anakart, anakartı değiştirmeden (sadece BIOS'u güncellemeniz gerekir) Ryzen 7 5800X3D'yi destekleyebilir. Uyumlu işlemcilerin listesi için anakart üreticisinin web sitesini kontrol edin. Alıntıdır...
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 3B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • AMD, PlayStation 5 seviyesinde GPU performansı sunan Radeon RX 9050'yi resmen tanıttı.
    AMD, 1080p oyun performansı için yeni uygun fiyatlı Radeon RX 9050 grafik kartını tanıttı. Yeni kart, tipik olarak 92W güç tüketimi ve yaklaşık 10,6 TFLOPS FP32 performansı sunuyor. WCCFtech'e göre, RX 9050 yalnızca Asya-Pasifik bölgesi, Japonya ve Latin Amerika'da 279 dolarlık fiyatla satışa sunulacak.

    [i]RDNA 4 GPU, 16 işlem birimi, 1024 akış işlemcisi, 16 ışın izleme hızlandırıcı ve 32 yapay zeka hızlandırıcı içerir. Oyun saati 1920 MHz olup, artırılmış saat hızı 2600 MHz'e kadar çıkabilir.


    Grafik kartı, 18 Gbps hızında çalışan maksimum 8 GB GDDR6 belleğe, 128 bit veri yoluna ve 288 GB/s bant genişliğine sahiptir. Infinity Cache 32 MB'tır. Tek bir 8 pinli güç konektörü mevcuttur ve AMD 450W'lık bir güç kaynağı önermektedir.

    AMD'nin kendi açıklamasına göre, 1080p çözünürlükte ve orta ayarlarda RX 9050, Cyberpunk 2077'de 96 FPS, Forza Horizon 6'da 131 FPS, Pragmata'da 85 FPS, 007: First Light'ta 60 FPS ve Call of Duty: Black Ops 7'de 116 FPS performans sunuyor.[/i]

    Şirket ayrıca Counter-Strike 2'de 227 FPS, Rainbow Six Siege'de 206 FPS ve Valorant'ta 593 FPS bildirdi. Sonuncusu yüksek ayarlarda test edildi. AMD, sistem yapılandırmasını açıklamadı veya ölçeklendirme ya da kare hızı iyileştirmelerinin kullanılıp kullanılmadığını belirtmedi.

    SAPPHIRE, kompakt Radeon RX 9050 PULSE 8 GB ekran kartını tanıttı ve bunun için 650W'lık bir güç kaynağı önerdi.

    SAPPHIRE, 8 GB GDDR6 belleğe, 2760 MHz'e kadar frekansa ve çift fanlı soğutma sistemine sahip Radeon RX 9050 PULSE'u tanıttı. Grafik kartı, orta ve yüksek ayarlarda 1080p oyun oynamak için tasarlandı.

    Üretici, 100W RX 9050 PULSE için 650W'lık bir güç kaynağı önermektedir. Karşılaştırma yapmak gerekirse, AMD 165W Radeon RX 7600 için 550W'lık bir güç kaynağı önerirken, NVIDIA aynı güç kaynağını GeForce RTX 5050 için önermektedir.

    RDNA 4 GPU, 16 işlem birimi, 1024 akış işlemcisi, 16 ışın izleme hızlandırıcı ve 32 MB Infinity Cache içerir. Oyun saati 2260 MHz olup, artırılmış saat hızı 2760 MHz'e kadar çıkabilir.

    Grafik kartı, 18 Gbps hızında çalışan 8 GB GDDR6 belleğe ve 128 bit veri yoluna sahiptir. Ek güç için tek bir 8 pinli konektör kullanılır.

    Ekran kartı FSR 4, FSR Redstone, AFMF 2, Anti-Lag 2 ve HYPR-RX'i desteklemektedir.

    Çift yuvalı soğutma sistemi, çift fan, kompozit ısı boruları ve Honeywell PTM7950 termal arayüzü içerir. Tasarım ayrıca metal bir arka plaka, altı katmanlı bir PCB ve yedi fazlı dijital bir güç kaynağına sahiptir.

    Grafik kartının boyutları 200 x 109,25 x 40,6 mm'dir. Monitör bağlantısı için iki adet HDMI 2.1b ve bir adet DisplayPort 2.1a bağlantı noktası mevcuttur.

    Fiyat ve satış bölgeleri henüz açıklanmadı.

    Kaynak: Videocardz
    https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-9050-launches-at-279-in-asia-pacific-japan-and-latin-america

    https://videocardz.com/newz/sapphire-launches-radeon-rx-9050-pulse-with-8gb-memory-and-100w-tbp
    [i]AMD, 1080p oyun performansı için yeni uygun fiyatlı Radeon RX 9050 grafik kartını tanıttı. Yeni kart, tipik olarak 92W güç tüketimi ve yaklaşık 10,6 TFLOPS FP32 performansı sunuyor. WCCFtech'e göre, RX 9050 yalnızca Asya-Pasifik bölgesi, Japonya ve Latin Amerika'da 279 dolarlık fiyatla satışa sunulacak. [i]RDNA 4 GPU, 16 işlem birimi, 1024 akış işlemcisi, 16 ışın izleme hızlandırıcı ve 32 yapay zeka hızlandırıcı içerir. Oyun saati 1920 MHz olup, artırılmış saat hızı 2600 MHz'e kadar çıkabilir.[/i] Grafik kartı, 18 Gbps hızında çalışan maksimum 8 GB GDDR6 belleğe, 128 bit veri yoluna ve 288 GB/s bant genişliğine sahiptir. Infinity Cache 32 MB'tır. Tek bir 8 pinli güç konektörü mevcuttur ve AMD 450W'lık bir güç kaynağı önermektedir. AMD'nin kendi açıklamasına göre, 1080p çözünürlükte ve orta ayarlarda RX 9050, Cyberpunk 2077'de 96 FPS, Forza Horizon 6'da 131 FPS, Pragmata'da 85 FPS, 007: First Light'ta 60 FPS ve Call of Duty: Black Ops 7'de 116 FPS performans sunuyor.[/i] [i]Şirket ayrıca Counter-Strike 2'de 227 FPS, Rainbow Six Siege'de 206 FPS ve Valorant'ta 593 FPS bildirdi. Sonuncusu yüksek ayarlarda test edildi. AMD, sistem yapılandırmasını açıklamadı veya ölçeklendirme ya da kare hızı iyileştirmelerinin kullanılıp kullanılmadığını belirtmedi.[/i] [b]SAPPHIRE, kompakt Radeon RX 9050 PULSE 8 GB ekran kartını tanıttı ve bunun için 650W'lık bir güç kaynağı önerdi.[/b] SAPPHIRE, 8 GB GDDR6 belleğe, 2760 MHz'e kadar frekansa ve çift fanlı soğutma sistemine sahip Radeon RX 9050 PULSE'u tanıttı. Grafik kartı, orta ve yüksek ayarlarda 1080p oyun oynamak için tasarlandı. Üretici, 100W RX 9050 PULSE için 650W'lık bir güç kaynağı önermektedir. Karşılaştırma yapmak gerekirse, AMD 165W Radeon RX 7600 için 550W'lık bir güç kaynağı önerirken, NVIDIA aynı güç kaynağını GeForce RTX 5050 için önermektedir. RDNA 4 GPU, 16 işlem birimi, 1024 akış işlemcisi, 16 ışın izleme hızlandırıcı ve 32 MB Infinity Cache içerir. Oyun saati 2260 MHz olup, artırılmış saat hızı 2760 MHz'e kadar çıkabilir. Grafik kartı, 18 Gbps hızında çalışan 8 GB GDDR6 belleğe ve 128 bit veri yoluna sahiptir. Ek güç için tek bir 8 pinli konektör kullanılır. Ekran kartı FSR 4, FSR Redstone, AFMF 2, Anti-Lag 2 ve HYPR-RX'i desteklemektedir. Çift yuvalı soğutma sistemi, çift fan, kompozit ısı boruları ve Honeywell PTM7950 termal arayüzü içerir. Tasarım ayrıca metal bir arka plaka, altı katmanlı bir PCB ve yedi fazlı dijital bir güç kaynağına sahiptir. Grafik kartının boyutları 200 x 109,25 x 40,6 mm'dir. Monitör bağlantısı için iki adet HDMI 2.1b ve bir adet DisplayPort 2.1a bağlantı noktası mevcuttur. Fiyat ve satış bölgeleri henüz açıklanmadı. Kaynak: Videocardz https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-9050-launches-at-279-in-asia-pacific-japan-and-latin-america https://videocardz.com/newz/sapphire-launches-radeon-rx-9050-pulse-with-8gb-memory-and-100w-tbp
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal