• Nytimes/Wirecutter - Oyun Monitörü Önerileri, İncelemeler. OLED-IPS Aralığı...
    Giriş: Türkçe tercüme alıntı...

    İlk OLED oyun monitörleri üç yıl önce piyasaya sürüldü ve inanılmaz kontrast ve neredeyse inanılmaz tepki süreleri sunuyordu. Ancak ilk modellerin fiyatı 1.000 dolardan fazlaydı ve stokta bulunması neredeyse imkansızdı.

    Zaman değişti. Dell, bu yılın başlarında, 240 Hz OLED ekranların muazzam kontrast ve tepki sürelerini, o eski modellerin fiyatının yarısından daha azına sunan Alienware AW2726DM'yi piyasaya sürdü . Benzer performansa sahip daha uygun fiyatlı bir oyun monitörü arıyorsanız, Dell AW2725DM, en iyi seçimimizle aynı 27 inç boyuta ve 1440p çözünürlüğe sahip, ancak OLED ekranı yok.

    Mevcut oyun monitörünüzü yükseltmek veya doğrudan en üst düzey hareket netliğine sahip bir monitöre geçmek istiyorsanız, MSI MPG 272QRF X36, bulanıklığı ve hareket bozukluklarını neredeyse tamamen ortadan kaldıran yeni bir arka ışık teknolojisine sahip. Yüksek çözünürlüklü oyunlar için ise Asus ROG Strix XG27JCG , 5K ve 1440p arasında geçiş yapmanıza olanak tanıyarak, düşük çözünürlükte yenileme hızınızı 330 Hz'e çıkarıyor.

    Önerdiğimiz her şey

    En iyi seçim
    Uygun fiyatlı bir OLED
    Dell Alienware AW2726DM

    Yükseltme seçeneği
    Etkileyici derecede net hareket
    MSI MPG 272QRF X36

    Bütçe dostu seçenek
    Uygun fiyatlı (ama ucuz olmayan) bir seçenek
    Dell Alienware AW2725DM

    Yüksek çözünürlüklü oyunlar için en iyisi
    Asus ROG Strix XG27JCG

    En iyi seçim

    En iyi seçim ,uygun fiyatlı bir OLEDDell Alienware AW2726DM
    Dell Alienware AW2726DM
    Bu OLED ekran, neredeyse sonsuz kontrast ve keskin hareket özelliğiyle, ekstra işlem gücüne ihtiyaç duymadan oyunlarınızı hayata geçiriyor. Ayrıca, neredeyse anlık tepki süreleri sayesinde, düşmanlar ekranınızda hızla hareket ederken çok daha az bulanıklık göreceksiniz.

    Çözünürlük: 2560×1440 | Yenileme hızı: 240 Hz | Bağlantı noktaları: iki HDMI, bir DisplayPort 1.4 | USB-C şarj: yok | USB hub: yok

    Dell Alienware AW2726DM, en uygun fiyata en iyi renk, kontrast ve hareket netliği kombinasyonunu sunuyor. Bu kategorilerin hiçbirinde test ettiğimiz en iyi monitör olmasa da, hepsinde şaşırtıcı derecede iyi performans göstererek, 500 dolar veya daha fazla harcamadan yeni OLED teknolojisini denemek için harika bir yol sunuyor. Dell, bu kadar uygun bir fiyat elde etmek için bazı noktalarda taviz vermiş; bu nedenle diğer OLED'ler kadar parlak değil, çevre birimleri için USB bağlantı noktası yok ve standı monitöre vidalamanız gerekiyor. Dell'in diğer monitörleriyle aynı üç yıllık garantiye sahip ve bu garanti, ekran yanması gibi OLED'lerle ilgili sorunlara karşı özel koruma içeriyor.

    ...

    Diğer marka ve modellere ait inceleme ve öneriler, kaynak resmi sitesi:
    https://www.nytimes.com/wirecutter/reviews/best-gaming-monitor/

    Alienware - AW2726DM 27" QD-OLED QHD 240Hz 0.03ms FreeSync Premium Pro Gaming Monitor
    BESTBUY kullanıcı yorumları:
    https://www.bestbuy.com/product/alienware-aw2726dm-27-qd-oled-qhd-240hz-0-03ms-freesync-premium-pro-gaming-monitor-with-hdr-hdmi-displayport-black/J3K4L6WZQ6?irclickid=RIKXexWmRxyZUpmwXd28cyGMUkrxJpWRl3Nw2I0&irgwc=1&afsrc=1&ref=198&loc=The%20WireCutter&acampID=&mpid=197432&affgroup=%22Content%22






    Giriş: Türkçe tercüme alıntı... İlk OLED oyun monitörleri üç yıl önce piyasaya sürüldü ve inanılmaz kontrast ve neredeyse inanılmaz tepki süreleri sunuyordu. Ancak ilk modellerin fiyatı 1.000 dolardan fazlaydı ve stokta bulunması neredeyse imkansızdı. Zaman değişti. Dell, bu yılın başlarında, 240 Hz OLED ekranların muazzam kontrast ve tepki sürelerini, o eski modellerin fiyatının yarısından daha azına sunan Alienware AW2726DM'yi piyasaya sürdü . Benzer performansa sahip daha uygun fiyatlı bir oyun monitörü arıyorsanız, Dell AW2725DM, en iyi seçimimizle aynı 27 inç boyuta ve 1440p çözünürlüğe sahip, ancak OLED ekranı yok. Mevcut oyun monitörünüzü yükseltmek veya doğrudan en üst düzey hareket netliğine sahip bir monitöre geçmek istiyorsanız, MSI MPG 272QRF X36, bulanıklığı ve hareket bozukluklarını neredeyse tamamen ortadan kaldıran yeni bir arka ışık teknolojisine sahip. Yüksek çözünürlüklü oyunlar için ise Asus ROG Strix XG27JCG , 5K ve 1440p arasında geçiş yapmanıza olanak tanıyarak, düşük çözünürlükte yenileme hızınızı 330 Hz'e çıkarıyor. [b]Önerdiğimiz her şey[/b] En iyi seçim Uygun fiyatlı bir OLED Dell Alienware AW2726DM Yükseltme seçeneği Etkileyici derecede net hareket MSI MPG 272QRF X36 Bütçe dostu seçenek Uygun fiyatlı (ama ucuz olmayan) bir seçenek Dell Alienware AW2725DM Yüksek çözünürlüklü oyunlar için en iyisi Asus ROG Strix XG27JCG [b]En iyi seçim[/b] En iyi seçim ,uygun fiyatlı bir OLEDDell Alienware AW2726DM Dell Alienware AW2726DM Bu OLED ekran, neredeyse sonsuz kontrast ve keskin hareket özelliğiyle, ekstra işlem gücüne ihtiyaç duymadan oyunlarınızı hayata geçiriyor. Ayrıca, neredeyse anlık tepki süreleri sayesinde, düşmanlar ekranınızda hızla hareket ederken çok daha az bulanıklık göreceksiniz. Çözünürlük: 2560×1440 | Yenileme hızı: 240 Hz | Bağlantı noktaları: iki HDMI, bir DisplayPort 1.4 | USB-C şarj: yok | USB hub: yok Dell Alienware AW2726DM, en uygun fiyata en iyi renk, kontrast ve hareket netliği kombinasyonunu sunuyor. Bu kategorilerin hiçbirinde test ettiğimiz en iyi monitör olmasa da, hepsinde şaşırtıcı derecede iyi performans göstererek, 500 dolar veya daha fazla harcamadan yeni OLED teknolojisini denemek için harika bir yol sunuyor. Dell, bu kadar uygun bir fiyat elde etmek için bazı noktalarda taviz vermiş; bu nedenle diğer OLED'ler kadar parlak değil, çevre birimleri için USB bağlantı noktası yok ve standı monitöre vidalamanız gerekiyor. Dell'in diğer monitörleriyle aynı üç yıllık garantiye sahip ve bu garanti, ekran yanması gibi OLED'lerle ilgili sorunlara karşı özel koruma içeriyor. ... Diğer marka ve modellere ait inceleme ve öneriler, kaynak resmi sitesi: https://www.nytimes.com/wirecutter/reviews/best-gaming-monitor/ Alienware - AW2726DM 27" QD-OLED QHD 240Hz 0.03ms FreeSync Premium Pro Gaming Monitor BESTBUY kullanıcı yorumları: https://www.bestbuy.com/product/alienware-aw2726dm-27-qd-oled-qhd-240hz-0-03ms-freesync-premium-pro-gaming-monitor-with-hdr-hdmi-displayport-black/J3K4L6WZQ6?irclickid=RIKXexWmRxyZUpmwXd28cyGMUkrxJpWRl3Nw2I0&irgwc=1&afsrc=1&ref=198&loc=The%20WireCutter&acampID=&mpid=197432&affgroup=%22Content%22
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 183 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Fable sistem gereksinimleri açıklandı
    Fable sistem gereksinimleri açıklandı; minimum özellikler arasında RTX 2060, 4K çözünürlük için ise RTX 4080 yer alıyor.

    Microsoft, yakında çıkacak olan rol yapma oyunu Fable için genişletilmiş sistem gereksinimlerini açıkladı. Geliştiriciler dört farklı özellik seviyesi listeledi.

    Minimum sistem gereksinimleri listesi, 1080p/30 fps modunda Düşük ön ayarla oynamanıza olanak sağlayacak bileşenleri listeler:
    1. Merkezi işlemci - Core i7-6850K veya Ryzen 5 2600.
    2. Grafik - RTX 2060, RTX 5050, RX 6600 veya ARC A580.
    3. RAM kapasitesi: 12 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 6 GB.
    5. 1200p/60 fps veya 1440p/30 fps çözünürlükte ve Orta ayarlar ile oyun oynamak için önerilen sistem gereksinimleri listesi şu bileşenleri içermektedir.
    1. Merkezi işlemci - Core i5-11600KF veya Ryzen 5 5600.
    2. Grafik - RTX 5060, RTX 3060 Ti, RX 9060 XT veya RX 6700 XT.
    3. RAM kapasitesi: 16 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 8 GB.
    5. Yeni ürünü 1440p/60 fps modunda ve Yüksek ayarlar ile denemek istiyorsanız, aşağıdaki bilgisayar yapılandırmasına ihtiyacınız olacak.
    1. İşlemci: Core i7-12700K veya Ryzen 7 7700X.
    2. Grafik - RTX 5070, RTX 3080 Ti, RX 9070 veya RX 7900 XT.
    3. RAM kapasitesi: 16 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 12 GB.
    5. 4K/60 fps modunda Ultra ön ayarıyla oynamak için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız vardır.
    1. İşlemci: Core i9-13900K veya Ryzen 9 7900X.
    2. Grafik - GeForce RTX 4080 veya GeForce RTX 5080.
    3. RAM kapasitesi: 16 GB.
    4. Video hafıza kapasitesi: 16 GB.
    Fable sistem gereksinimleri açıklandı; minimum özellikler arasında RTX 2060, 4K çözünürlük için ise RTX 4080 yer alıyor. Microsoft, yakında çıkacak olan rol yapma oyunu Fable için genişletilmiş sistem gereksinimlerini açıkladı. Geliştiriciler dört farklı özellik seviyesi listeledi. Minimum sistem gereksinimleri listesi, 1080p/30 fps modunda Düşük ön ayarla oynamanıza olanak sağlayacak bileşenleri listeler: [ol] [li]Merkezi işlemci - Core i7-6850K veya Ryzen 5 2600.[/li] [li]Grafik - RTX 2060, RTX 5050, RX 6600 veya ARC A580.[/li] [li]RAM kapasitesi: 12 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 6 GB.[/li] [li]1200p/60 fps veya 1440p/30 fps çözünürlükte ve Orta ayarlar ile oyun oynamak için önerilen sistem gereksinimleri listesi şu bileşenleri içermektedir.[/li] [/ol] [ol] [li]Merkezi işlemci - Core i5-11600KF veya Ryzen 5 5600.[/li] [li]Grafik - RTX 5060, RTX 3060 Ti, RX 9060 XT veya RX 6700 XT.[/li] [li]RAM kapasitesi: 16 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 8 GB.[/li] [li]Yeni ürünü 1440p/60 fps modunda ve Yüksek ayarlar ile denemek istiyorsanız, aşağıdaki bilgisayar yapılandırmasına ihtiyacınız olacak.[/li] [/ol] [ol] [li]İşlemci: Core i7-12700K veya Ryzen 7 7700X.[/li] [li]Grafik - RTX 5070, RTX 3080 Ti, RX 9070 veya RX 7900 XT.[/li] [li]RAM kapasitesi: 16 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 12 GB.[/li] [li]4K/60 fps modunda Ultra ön ayarıyla oynamak için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız vardır.[/li] [/ol] [ol] [li]İşlemci: Core i9-13900K veya Ryzen 9 7900X.[/li] [li]Grafik - GeForce RTX 4080 veya GeForce RTX 5080.[/li] [li]RAM kapasitesi: 16 GB.[/li] [li]Video hafıza kapasitesi: 16 GB.[/li] [/ol]
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 191 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Grand Theft Auto 6 videosu değerlendirildi
    DF, Grand Theft Auto 6 videosunu değerlendirdi: GTA 6, detay ve gerçekçilik açısından diğer tüm oyunları geride bırakıyor.

    Digital Foundry, Grand Theft Auto 6 için yayınlanan 26 dakikalık son oynanış videosuna özel bir bölüm hazırladı. Sunucular Rich ve Oliver, ilk izlenimlerini paylaştılar, teknik yönleri incelediler ve Rockstar'ın tartışmalı kararlarını ele aldılar.

    Sunumun kendisi benzersiz olarak nitelendirildi. GTA 6'nın dünyasının detay ve gerçekçilik düzeyi, daha önce piyasaya sürülen her şeyin ötesinde. Animasyon ve saç işleme (özellikle kıvırcık saçlar) özellikle övgü aldı. Sunum yapanlar ayrıca, inandırıcı vurgulara sahip gerçekçi ten dokusundan ve genel görsel stilin olgunluğundan da etkilendiler. Oyun fotogerçekçiliği hedeflemiyor, ancak her şey mükemmel bir denge içinde çalışıyor.

    Rockstar, PS5 ve Xbox Series X konsolları için hedef kare hızının 30 fps olduğunu doğruladı. 60 fps olasılığı düşük. Kare hızını ikiye katlamak, fizik motorunun kalitesini düşürmeyi ve NPC sayısını azaltmayı gerektirir. Oyun, yüksek kaliteli gölge haritalarını yoğun bir şekilde kullanıyor. Gerçek Zamanlı Işın İzleme (RTL) kullanılarak şeffaf ve opak yüzeylerde yansımalar mevcut. Genel olarak, aydınlatma mükemmel. Ancak bunun bir bedeli var: bazı sahnelerde gürültü ve kararsızlık.

    DF'nin hesaplamalarına göre çözünürlük 1440p (dinamik ölçeklendirme olmadan). 4K yükseltme yok. Açık dünya, trafik ve NPC yoğunluğuyla dikkat çekiyor, ancak fragman çoğunlukla görevlerden ibaret olup serbest oyun oynanışına pek yer vermiyor. Simülasyonun GTA V'ten bir kat daha karmaşık olması bekleniyor.

    PS5 Pro (PSSR ve daha güçlü bir RT motoru ile) gürültüyü önemli ölçüde azaltabilir ve netliği artırabilir. Ancak, işlemci sınırlamaları kare hızlarının 30-40 fps'yi aşmasını engelleyecektir. Bir PC'de 60 fps için çok güçlü bir işlemciye (örneğin, Ryzen 7800X3D veya daha iyisi) ihtiyaç duyulacaktır.

    Genel olarak, GTA 6 şüphesiz bu neslin en iddialı projesi, ancak teknik mükemmellik bazı ödünler gerektiriyor. Bunlar arasında 30 fps, gürültülü gerçek zamanlı işletim sistemi ve ideal olmayan görüntü kalitesi yer alıyor.

    https://www.youtube.com/watch?v=ca1GIOBPI6w
    DF, Grand Theft Auto 6 videosunu değerlendirdi: GTA 6, detay ve gerçekçilik açısından diğer tüm oyunları geride bırakıyor. Digital Foundry, Grand Theft Auto 6 için yayınlanan 26 dakikalık son oynanış videosuna özel bir bölüm hazırladı. Sunucular Rich ve Oliver, ilk izlenimlerini paylaştılar, teknik yönleri incelediler ve Rockstar'ın tartışmalı kararlarını ele aldılar. Sunumun kendisi benzersiz olarak nitelendirildi. GTA 6'nın dünyasının detay ve gerçekçilik düzeyi, daha önce piyasaya sürülen her şeyin ötesinde. Animasyon ve saç işleme (özellikle kıvırcık saçlar) özellikle övgü aldı. Sunum yapanlar ayrıca, inandırıcı vurgulara sahip gerçekçi ten dokusundan ve genel görsel stilin olgunluğundan da etkilendiler. Oyun fotogerçekçiliği hedeflemiyor, ancak her şey mükemmel bir denge içinde çalışıyor. Rockstar, PS5 ve Xbox Series X konsolları için hedef kare hızının 30 fps olduğunu doğruladı. 60 fps olasılığı düşük. Kare hızını ikiye katlamak, fizik motorunun kalitesini düşürmeyi ve NPC sayısını azaltmayı gerektirir. Oyun, yüksek kaliteli gölge haritalarını yoğun bir şekilde kullanıyor. Gerçek Zamanlı Işın İzleme (RTL) kullanılarak şeffaf ve opak yüzeylerde yansımalar mevcut. Genel olarak, aydınlatma mükemmel. Ancak bunun bir bedeli var: bazı sahnelerde gürültü ve kararsızlık. DF'nin hesaplamalarına göre çözünürlük 1440p (dinamik ölçeklendirme olmadan). 4K yükseltme yok. Açık dünya, trafik ve NPC yoğunluğuyla dikkat çekiyor, ancak fragman çoğunlukla görevlerden ibaret olup serbest oyun oynanışına pek yer vermiyor. Simülasyonun GTA V'ten bir kat daha karmaşık olması bekleniyor. PS5 Pro (PSSR ve daha güçlü bir RT motoru ile) gürültüyü önemli ölçüde azaltabilir ve netliği artırabilir. Ancak, işlemci sınırlamaları kare hızlarının 30-40 fps'yi aşmasını engelleyecektir. Bir PC'de 60 fps için çok güçlü bir işlemciye (örneğin, Ryzen 7800X3D veya daha iyisi) ihtiyaç duyulacaktır. Genel olarak, GTA 6 şüphesiz bu neslin en iddialı projesi, ancak teknik mükemmellik bazı ödünler gerektiriyor. Bunlar arasında 30 fps, gürültülü gerçek zamanlı işletim sistemi ve ideal olmayan görüntü kalitesi yer alıyor. https://www.youtube.com/watch?v=ca1GIOBPI6w
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 229 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • 2K çözünürlüğe ve 240Hz yenileme hızına sahip MSI MAG 272QP QD-OLED X24 oyun monitörü
    MSI MAG 272QP QD-OLED X24 oyun monitörü DNS mağazasında satışa sunuldu. Bu 26,5 inçlik model, 1440p çözünürlüğe (2560 × 1440 piksel) ve 16:9 en boy oranına sahip. Görüntülenebilir alan 590,4 × 333,7 mm ölçülerindedir.

    Monitör, 1 milyardan fazla renk gösterebilen 10 bitlik QD-OLED matrisine dayanmaktadır. 400 nit'e kadar parlaklık sunar. Ekran mat bir yüzeye sahiptir. Kontrast oranı 1.500.000:1'e ulaşır. Piksel tepki süresi (GtG) 0,03 ms'dir. Piksel yoğunluğu 111 ppi, piksel boyutu ise 229 µm'dir.

    Görüş açıları 178°'dir. Adobe RGB renk uzayının kapsamı %98, DCI-P3 %99 ve sRGB %138'dir. Delta E <2'dir. Adaptive-Sync dinamik ekran yenileme desteği uygulanmıştır. Titreşimsiz ve Düşük Mavi Işık teknolojileri göz korumasını sağlar.

    Monitörde bir DisplayPort 1.4a bağlantı noktası, iki HDMI 2.1 bağlantı noktası ve bir USB-C bağlantı noktası bulunuyor. Ayrıca oyun odaklı bir dizi özellik de içeriyor. Kullanımdayken 21 watt, uyku modunda ise 0,5 watt güç tüketiyor. MSI MAG 272QP QD-OLED X24, birlikte verilen standıyla birlikte 5,7 kg (12,7 lbs) ağırlığında. Fiyatı 23.739,00 TL den başlıyor.
    MSI MAG 272QP QD-OLED X24 oyun monitörü DNS mağazasında satışa sunuldu. Bu 26,5 inçlik model, 1440p çözünürlüğe (2560 × 1440 piksel) ve 16:9 en boy oranına sahip. Görüntülenebilir alan 590,4 × 333,7 mm ölçülerindedir. Monitör, 1 milyardan fazla renk gösterebilen 10 bitlik QD-OLED matrisine dayanmaktadır. 400 nit'e kadar parlaklık sunar. Ekran mat bir yüzeye sahiptir. Kontrast oranı 1.500.000:1'e ulaşır. Piksel tepki süresi (GtG) 0,03 ms'dir. Piksel yoğunluğu 111 ppi, piksel boyutu ise 229 µm'dir. Görüş açıları 178°'dir. Adobe RGB renk uzayının kapsamı %98, DCI-P3 %99 ve sRGB %138'dir. Delta E <2'dir. Adaptive-Sync dinamik ekran yenileme desteği uygulanmıştır. Titreşimsiz ve Düşük Mavi Işık teknolojileri göz korumasını sağlar. Monitörde bir DisplayPort 1.4a bağlantı noktası, iki HDMI 2.1 bağlantı noktası ve bir USB-C bağlantı noktası bulunuyor. Ayrıca oyun odaklı bir dizi özellik de içeriyor. Kullanımdayken 21 watt, uyku modunda ise 0,5 watt güç tüketiyor. MSI MAG 272QP QD-OLED X24, birlikte verilen standıyla birlikte 5,7 kg (12,7 lbs) ağırlığında. Fiyatı 23.739,00 TL den başlıyor.
    Beğen
    7
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 618 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PC Centric, Ağustos 2026 için En İyi OLED Oyun Monitörlerini Açıkladı
    https://youtu.be/Dzr4DFVqXoI?si=EQ5Kyu240gHXWcfx
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)

    En iyi OLED monitör hangisi ve 2026'nın en iyi oyun monitörü hangisi? W-OLED mi yoksa QD OLED mi? 4K, 1440p mi yoksa ultra geniş mi? 240Hz, 360Hz mi yoksa 500Hz mi? Oyun PC'niz, PS5 Pro ve Xbox Series X için 2026 oyun monitörü satın alma rehberi

    Bir uzman, oyuncular ve e-spor sporcuları için en dengeli modellerin bir listesini sundu.

    YouTube kanalı PC Centric'in yazarı, Ağustos 2026 itibarıyla en iyi OLED monitörlerin bir sıralamasını derledi. Uzman, çeşitli fiyat segmentleri ve kullanım senaryoları için modelleri analiz etti.

    AOC Agon Pro AG276QZD2
    AOC Agon Pro AG276QZD2, uygun fiyatlı segmentte lider olarak kabul ediliyor. Bu monitör, 2560 × 1440 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip 26,7 inç QD-OLED panele sahip. Ekran parlaklığı 1000 nit'e kadar çıkıyor.

    Uzman, alternatif olarak ASUS Strix XG27AQDMES veya Alienware AW2726DM modellerini değerlendirmeyi öneriyor.

    ASUS ROG Strix XG27AQWMG
    Orta segmentte, uzman, parlak WOLED ekranı, 2560 x 1440 çözünürlüğü ve 280 Hz yenileme hızıyla ASUS ROG Strix XG27AQWMG'yi en iyi seçenek olarak değerlendiriyor. 1400 nit'e kadar tepe parlaklık sunan bu model, önceki modellere göre daha parlak bir görüntü sağlıyor.

    Alternatif olarak, blog yazarı mat yüzeyli GIGABYTE MO27Q2'yi öneriyor; bu monitör parlak ortamlardaki yansımalarla daha iyi başa çıkıyor.

    MSI MAG 272QP QD-OLED X50
    PC Centric, profesyonel oyuncular için iki modeli öne çıkarıyor: 500 Hz yenileme hızına sahip MSI MAG 272QP QD-OLED X50 ve 540 Hz yenileme hızına ve Tandem teknolojisine sahip ASUS ROG Swift PG27AQWP-W.

    Her iki monitörün de çözünürlüğü 2560 × 1440 piksel, ancak ASUS modelinin görüntüsü daha parlak.

    ASUS PG32UCDM
    32 inç monitörler arasında amiral gemisi ASUS PG32UCDM öne çıkıyor. 3840 × 2160 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip QD-OLED panele sahip olan monitörün maksimum parlaklığı 1000 nit'tir.

    Uzman ayrıca MSI MPG 321URX modeline daha yakından bakmayı öneriyor; %40 daha ucuz olmasına rağmen, en üst modellerden çok da aşağı kalmıyor.

    ASUS ROG Strix XG34WCMS
    ASUS ROG Strix XG34WCMS, en iyi geniş ekran çözümü olarak adlandırıldı. 34 inçlik bu monitör, Tandem RGB QD-OLED panele, 3440 x 1440 piksel çözünürlüğe, 280 Hz yenileme hızına ve 1300 nit tepe parlaklığına sahip. Blog yazarı, alternatif olarak Alienware AW3426DW'yi öneriyor, ancak bu monitör aynı özelliklere sahip değil.

    Alıntıdır...

    00:00 OLED Satın Alma Rehberi!
    01:20 OLED Nedir?
    03:42 Ama OLED Daha mı Kısık?
    05:08 Samsung Ekran vs LG Ekran
    07:32 Her OLED Eşit Değildir
    08:11 EKRAN YANMASI!?!
    10:58 Uygun Fiyatlı OLED Önerileri
    12:18 İdeal OLED Oyun Monitörleri
    13:40 500Hz+ E-Spor OLED Ekranlar
    15:56 4K OLED Ekranlar
    16:52 Panel Kaplamaları
    17:46 Ultra Geniş OLED Ekranlar
    20:34 Büyük OLED Ekranlar
    22:50 OLED Titremesi
    https://youtu.be/Dzr4DFVqXoI?si=EQ5Kyu240gHXWcfx (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur) [i]En iyi OLED monitör hangisi ve 2026'nın en iyi oyun monitörü hangisi? W-OLED mi yoksa QD OLED mi? 4K, 1440p mi yoksa ultra geniş mi? 240Hz, 360Hz mi yoksa 500Hz mi? Oyun PC'niz, PS5 Pro ve Xbox Series X için 2026 oyun monitörü satın alma rehberi [/i] Bir uzman, oyuncular ve e-spor sporcuları için en dengeli modellerin bir listesini sundu. YouTube kanalı PC Centric'in yazarı, Ağustos 2026 itibarıyla en iyi OLED monitörlerin bir sıralamasını derledi. Uzman, çeşitli fiyat segmentleri ve kullanım senaryoları için modelleri analiz etti. [b]AOC Agon Pro AG276QZD2[/b] AOC Agon Pro AG276QZD2, uygun fiyatlı segmentte lider olarak kabul ediliyor. Bu monitör, 2560 × 1440 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip 26,7 inç QD-OLED panele sahip. Ekran parlaklığı 1000 nit'e kadar çıkıyor. Uzman, alternatif olarak [b]ASUS Strix XG27AQDMES[/b] veya [b]Alienware AW2726DM[/b] modellerini değerlendirmeyi öneriyor. [b]ASUS ROG Strix XG27AQWMG[/b] Orta segmentte, uzman, parlak WOLED ekranı, 2560 x 1440 çözünürlüğü ve 280 Hz yenileme hızıyla ASUS ROG Strix XG27AQWMG'yi en iyi seçenek olarak değerlendiriyor. 1400 nit'e kadar tepe parlaklık sunan bu model, önceki modellere göre daha parlak bir görüntü sağlıyor. Alternatif olarak, blog yazarı mat yüzeyli [b]GIGABYTE MO27Q2[/b]'yi öneriyor; bu monitör parlak ortamlardaki yansımalarla daha iyi başa çıkıyor. [b]MSI MAG 272QP QD-OLED X50[/b] PC Centric, profesyonel oyuncular için iki modeli öne çıkarıyor: 500 Hz yenileme hızına sahip MSI MAG 272QP QD-OLED X50 ve 540 Hz yenileme hızına ve Tandem teknolojisine sahip ASUS ROG Swift PG27AQWP-W. Her iki monitörün de çözünürlüğü 2560 × 1440 piksel, ancak ASUS modelinin görüntüsü daha parlak. [b]ASUS PG32UCDM[/b] 32 inç monitörler arasında amiral gemisi ASUS PG32UCDM öne çıkıyor. 3840 × 2160 piksel çözünürlüğe ve 240 Hz yenileme hızına sahip QD-OLED panele sahip olan monitörün maksimum parlaklığı 1000 nit'tir. Uzman ayrıca MSI MPG 321URX modeline daha yakından bakmayı öneriyor; %40 daha ucuz olmasına rağmen, en üst modellerden çok da aşağı kalmıyor. [b]ASUS ROG Strix XG34WCMS[/b] ASUS ROG Strix XG34WCMS, en iyi geniş ekran çözümü olarak adlandırıldı. 34 inçlik bu monitör, Tandem RGB QD-OLED panele, 3440 x 1440 piksel çözünürlüğe, 280 Hz yenileme hızına ve 1300 nit tepe parlaklığına sahip. Blog yazarı, alternatif olarak Alienware AW3426DW'yi öneriyor, ancak bu monitör aynı özelliklere sahip değil. Alıntıdır... 00:00 OLED Satın Alma Rehberi! 01:20 OLED Nedir? 03:42 Ama OLED Daha mı Kısık? 05:08 Samsung Ekran vs LG Ekran 07:32 Her OLED Eşit Değildir 08:11 EKRAN YANMASI!?! 10:58 Uygun Fiyatlı OLED Önerileri 12:18 İdeal OLED Oyun Monitörleri 13:40 500Hz+ E-Spor OLED Ekranlar 15:56 4K OLED Ekranlar 16:52 Panel Kaplamaları 17:46 Ultra Geniş OLED Ekranlar 20:34 Büyük OLED Ekranlar 22:50 OLED Titremesi
    PC Centric, Ağustos 2026 için En İyi OLED Oyun Monitörlerini Açıkladı
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 916 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA, eski ekran kartlarının ömrünü uzatmanın ve RTX 5000 veya RX 9000 olmadan AAA oyunları oynamanın yollarını açıklar...
    Bileşenler bu kadar pahalıyken, yeni bir ekran kartı almak için acele etmenin bir anlamı yok. Ama ya mevcut ekran kartınız en yeni AAA oyunlarında alışılmış 60 fps'yi vermiyorsa?

    Doğru grafik ayarları, akıllı ölçeklendirme ve üçüncü taraf yardımcı programlar yardımcı olabilir. Tüm bunlar, 3-4 yıllık bir GPU'ya yeni bir hayat verebilir. İşte XDA'dan, oyun performansından ödün vermeden GeForce RTX 5000 veya Radeon RX 9000'de tasarruf etmenize yardımcı olacak dört temel ilke.
    Genellikle darboğaz, GPU'nun işlem gücü değil, video belleğinin yetersizliğidir. Grafik kartınız 8-10 GB belleğe sahipse, özellikle ışın izleme (ray tracing) ile 1440p veya 4K çözünürlükte "ultra" ayarları unutun. Doku ve gölge kalitesini düşürmek çok önemlidir. Bu, FPS'nizi önemli ölçüde artıracaktır. Ayrıca render çözünürlüğüyle de denemeler yapabilirsiniz. %5-10'luk bir azalma, render bulanıklığı olmadan bir artış sağlayacaktır.

    Tüm ayarların görüntü üzerinde aynı etkisi yoktur. Gölge kalitesi, hacimsel sis, bulutlar ve genel aydınlatma güvenli bir şekilde orta değerlere düşürülebilir. Kenar yumuşatma da devre dışı bırakılabilir.

    Günümüzde DLSS ve FSR görüntü ölçekleme teknolojileri o kadar gelişmiş durumda ki, Dengeli ve Performans modları hareket kalitesinden neredeyse ayırt edilemez hale geldi. Kare hızındaki artış buna fazlasıyla değer.

    Son olarak, ekran kartınız DLSS veya FSR'yi desteklemiyorsa, üçüncü parti yazılımlar kullanmak mantıklıdır. Örneğin, OptiScaler, DLSS Enabler veya Lossless Scaling. Bunlar herhangi bir GPU'da çalışır. Görüntüde bozulmalar mevcut olsa da, tek oyunculu oyunlarda neredeyse hiç fark edilmezler ve FPS artışı gözle görülürdür.
    Alıntıdır...
    Bileşenler bu kadar pahalıyken, yeni bir ekran kartı almak için acele etmenin bir anlamı yok. Ama ya mevcut ekran kartınız en yeni AAA oyunlarında alışılmış 60 fps'yi vermiyorsa? Doğru grafik ayarları, akıllı ölçeklendirme ve üçüncü taraf yardımcı programlar yardımcı olabilir. Tüm bunlar, 3-4 yıllık bir GPU'ya yeni bir hayat verebilir. İşte XDA'dan, oyun performansından ödün vermeden GeForce RTX 5000 veya Radeon RX 9000'de tasarruf etmenize yardımcı olacak dört temel ilke. [quote][i]Genellikle darboğaz, GPU'nun işlem gücü değil, video belleğinin yetersizliğidir. Grafik kartınız 8-10 GB belleğe sahipse, özellikle ışın izleme (ray tracing) ile 1440p veya 4K çözünürlükte "ultra" ayarları unutun. Doku ve gölge kalitesini düşürmek çok önemlidir. Bu, FPS'nizi önemli ölçüde artıracaktır. Ayrıca render çözünürlüğüyle de denemeler yapabilirsiniz. %5-10'luk bir azalma, render bulanıklığı olmadan bir artış sağlayacaktır. Tüm ayarların görüntü üzerinde aynı etkisi yoktur. Gölge kalitesi, hacimsel sis, bulutlar ve genel aydınlatma güvenli bir şekilde orta değerlere düşürülebilir. Kenar yumuşatma da devre dışı bırakılabilir. Günümüzde DLSS ve FSR görüntü ölçekleme teknolojileri o kadar gelişmiş durumda ki, Dengeli ve Performans modları hareket kalitesinden neredeyse ayırt edilemez hale geldi. Kare hızındaki artış buna fazlasıyla değer. Son olarak, ekran kartınız DLSS veya FSR'yi desteklemiyorsa, üçüncü parti yazılımlar kullanmak mantıklıdır. Örneğin, OptiScaler, DLSS Enabler veya Lossless Scaling. Bunlar herhangi bir GPU'da çalışır. Görüntüde bozulmalar mevcut olsa da, tek oyunculu oyunlarda neredeyse hiç fark edilmezler ve FPS artışı gözle görülürdür.[/i][/quote] Alıntıdır...
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA, 1080p monitörlerin en popüler monitörler olmasının ana nedenini belirler...
    2026 yılında 1440p ve 4K monitörler her zamankinden daha ucuz, ancak oyuncular bunları benimsemekte yavaş davranıyor. Steam Donanım Anketi'ne göre oyuncuların %51,12'si 1080p monitör kullanıyor. Eylül 2023'te bu rakam %61 civarındaydı, yani daha yüksek çözünürlüklere geçiş yavaş da olsa gerçekleşiyor.

    XDA, asıl sorunun pahalı donanımda yattığına inanıyor. Sonuçta, 2026 yılında 1440p bir monitör satın almak nispeten ucuz. 200 dolara kolayca bir model bulabilirsiniz. Ancak böyle bir ekranda yüksek grafik ayarlarında istikrarlı bir kare hızı sağlamak tamamen başka bir konu.

    Bu, oldukça güçlü ve pahalı bir ekran kartı gerektiriyor, tercihen en az 12 GB VRAM'e sahip bir kart. Bu da RTX 5070 veya en azından RTX 5060 Ti (16 GB) gibi bir kart anlamına geliyor . Birçok oyuncu için böyle bir ekran kartına yükseltme yapmak karşılanabilir bir maliyet değil. Dahası, durum giderek kötüleşiyor: NVIDIA ve AMD, bellek piyasası krizi nedeniyle daha fazla fiyat artışı açıkladı.
    XDA'nın yazdığına göre, "Bütün bunların en üzücü yanı, bellek krizinin bütçesi kısıtlı oyuncular için yükseltme seçeneklerini nasıl etkilediği. 1080p'den vazgeçmeye razı olan herkes için, 12 GB VRAM'e sahip orta seviye bir ekran kartı her zaman mantıklı bir sonraki adımdı. Ancak, fiyat etiketi bu bariz yükseltmeyi birçok kişinin yapmaya istekli olmadığı bir mali karara dönüştürdü."
    Alıntıdır...
    2026 yılında 1440p ve 4K monitörler her zamankinden daha ucuz, ancak oyuncular bunları benimsemekte yavaş davranıyor. Steam Donanım Anketi'ne göre oyuncuların %51,12'si 1080p monitör kullanıyor. Eylül 2023'te bu rakam %61 civarındaydı, yani daha yüksek çözünürlüklere geçiş yavaş da olsa gerçekleşiyor. XDA, asıl sorunun pahalı donanımda yattığına inanıyor. Sonuçta, 2026 yılında 1440p bir monitör satın almak nispeten ucuz. 200 dolara kolayca bir model bulabilirsiniz. Ancak böyle bir ekranda yüksek grafik ayarlarında istikrarlı bir kare hızı sağlamak tamamen başka bir konu. Bu, oldukça güçlü ve pahalı bir ekran kartı gerektiriyor, tercihen en az 12 GB VRAM'e sahip bir kart. Bu da RTX 5070 veya en azından RTX 5060 Ti (16 GB) gibi bir kart anlamına geliyor . Birçok oyuncu için böyle bir ekran kartına yükseltme yapmak karşılanabilir bir maliyet değil. Dahası, durum giderek kötüleşiyor: NVIDIA ve AMD, bellek piyasası krizi nedeniyle daha fazla fiyat artışı açıkladı. [quote][i]XDA'nın yazdığına göre, "Bütün bunların en üzücü yanı, bellek krizinin bütçesi kısıtlı oyuncular için yükseltme seçeneklerini nasıl etkilediği. 1080p'den vazgeçmeye razı olan herkes için, 12 GB VRAM'e sahip orta seviye bir ekran kartı her zaman mantıklı bir sonraki adımdı. Ancak, fiyat etiketi bu bariz yükseltmeyi birçok kişinin yapmaya istekli olmadığı bir mali karara dönüştürdü."[/i][/quote] Alıntıdır...
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 983 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • PCGH - 2026 için en iyi CPU/GPU kombinasyonları – hangi ekran kartı hangi CPU ile doğru eşleşebilir. Rehber video
    https://youtu.be/vYrWcK8WpZA?si=IJrlTOOqGigyQc29
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)
    Hangi işlemci hangi ekran kartı için doğru eşleşmedir? Sıkça duyduğumuz ve yıllık CPU-GPU kontrolümüzde ayrıntılı olarak yanıtladığımız bir soru. Bu videoda Dave ve Raff, oyun bilgisayarınız için mükemmel ikiliyi nasıl bulacağınızı ve farklı çözünürlüklerde nelere dikkat etmeniz gerektiğini gösteriyor.

    Oyun sunucusu barındırma basitleştirildi – güçlü donanım, kolay yönetim, yüzlerce oyun ve mod. Zaman damgaları:
    00:00 – Giriş: Hangi CPU hangi GPU için doğru eşleşmedir?
    01:01 – Neden CPU ve GPU sınırları var?
    01:44 – Çözünürlük ve En Boy Oranının Etkisi
    03:42 – Örnek 1: Gothic 1 Remake (Unreal Engine 5)
    04:12 – Performans Testleri: Full HD (1080p) – CPU ve GPU Yükü
    Karşılaştırması 05:52 – Performans Testleri: WQHD (1440p) – Yük Değişimleri
    07:35 – Performans Testleri: Ultra HD (4K) – GPU Sınırında
    08:28 – Yerel Performans Testleri ve Yükseltme (DLSS/FSR) Karşılaştırması
    09:47 – Kare Üretimi: Daha Fazla Akış ve Daha Yüksek Gecikme
    10:16 – RTX 5090'da MFG
    13:59 – Intel Arc B580'de MFG
    15:01 – Örnek 2: Anno 117
    15:30 – Performans Testleri: Full HD (1080p)
    17:40 – Performans Testleri: WQHD (1440p)
    19:44 – Performans Testleri: Ultra HD (4K)
    20:47 – Sonuç ve En Uygun Kombinasyon İçin Pratik Kurallar
    23:54 – Grafik Kartları ve İşlemciler İçin Özel Öneriler
    https://youtu.be/vYrWcK8WpZA?si=IJrlTOOqGigyQc29 [quote][i](Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)[/i][/quote] [i]Hangi işlemci hangi ekran kartı için doğru eşleşmedir? Sıkça duyduğumuz ve yıllık CPU-GPU kontrolümüzde ayrıntılı olarak yanıtladığımız bir soru. Bu videoda Dave ve Raff, oyun bilgisayarınız için mükemmel ikiliyi nasıl bulacağınızı ve farklı çözünürlüklerde nelere dikkat etmeniz gerektiğini gösteriyor. [/i] Oyun sunucusu barındırma basitleştirildi – güçlü donanım, kolay yönetim, yüzlerce oyun ve mod. Zaman damgaları: 00:00 – Giriş: Hangi CPU hangi GPU için doğru eşleşmedir? 01:01 – Neden CPU ve GPU sınırları var? 01:44 – Çözünürlük ve En Boy Oranının Etkisi 03:42 – Örnek 1: Gothic 1 Remake (Unreal Engine 5) 04:12 – Performans Testleri: Full HD (1080p) – CPU ve GPU Yükü Karşılaştırması 05:52 – Performans Testleri: WQHD (1440p) – Yük Değişimleri 07:35 – Performans Testleri: Ultra HD (4K) – GPU Sınırında 08:28 – Yerel Performans Testleri ve Yükseltme (DLSS/FSR) Karşılaştırması 09:47 – Kare Üretimi: Daha Fazla Akış ve Daha Yüksek Gecikme 10:16 – RTX 5090'da MFG 13:59 – Intel Arc B580'de MFG 15:01 – Örnek 2: Anno 117 15:30 – Performans Testleri: Full HD (1080p) 17:40 – Performans Testleri: WQHD (1440p) 19:44 – Performans Testleri: Ultra HD (4K) 20:47 – Sonuç ve En Uygun Kombinasyon İçin Pratik Kurallar 23:54 – Grafik Kartları ve İşlemciler İçin Özel Öneriler
    PCGH - 2026 için en iyi CPU/GPU kombinasyonları – hangi ekran kartı hangi CPU ile doğru eşleşebilir. Rehber video
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 836 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Sisteminizdeki darboğazı nasıl tespit edersiniz?
    Herhangi bir şey satın almadan önce, sisteminizi gerçekten yavaşlatan bileşenin hangisi olduğunu bulmanız gerekir. Sorun işlemcideyse yeni bir ekran kartı almak yardımcı olmaz ve bunun tersi de geçerlidir.

    Sorunu teşhis etmenin en kolay yolu, oyun oynarken veya çalışırken yükü izlemektir. Bunun için MSI Afterburner (Rivatuner ile birlikte), Görev Yöneticisi (Windows 11) veya HWiNFO64 uygundur. Üç göstergeyi aynı anda izlemeniz gerekir: GPU yükü, CPU yükü ve RAM yükü.

    -GPU %95-100 oranında, CPU ise %40-60 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz ekran kartında. CPU bunu halledebiliyor, ancak GPU kareleri yeterince hızlı işleyemiyor. Ekran kartını yükseltmek doğrudan FPS'yi artıracaktır.

    -CPU %90-100 oranında, GPU ise %50-70 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz CPU'da. CPU, GPU için görevleri hazırlayamadığı için grafik kartı boşta kalıyor. Oyunlarda bu durum "FPS sınırlaması" olarak kendini gösteriyor; sayaç tek bir sayıya ulaşıyor ve grafik ayarlarından bağımsız olarak artmıyor. Çözünürlüğü düşürmek de yardımcı olmuyor; bu, kesin bir CPU darboğazı belirtisidir.

    -Her iki bileşen de eşit oranda yük altında ( %70-85). Bu dengeli bir sistemdir. Bileşenlerden herhangi birini yükseltmek performans artışı sağlayacaktır, ancak belirgin bir darboğaz olması durumuna göre daha az olacaktır.

    -Sistem yavaş açılıyor, uygulamalar gecikmeli olarak açılıyor ve oyunlarda seviyelerin yüklenmesi uzun sürüyor. Depolama sürücüsü darboğaz oluşturuyor. Eğer HDD takılıysa, M.2 NVMe SSD'ye yükseltmek bilgisayarın performansını önemli ölçüde artıracaktır.

    -RAM sürekli olarak %85-95 kapasitede çalışıyor. Bellek azalıyor. Sistem, disk sayfalama dosyasını kullanıyor; bu da hızlı bir SSD'de bile performansta ciddi bir düşüşe neden oluyor.

    Ekran kartı: oyun için en önemli bileşen ve aynı zamanda en pahalı olanı.

    Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir.

    Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir.

    Ekran kartı ne zaman değiştirilmeli?
    "Ekran kartını ne zaman değiştirmeliyim?" sorusu, çoğu oyuncunun aklına her 3-4 yılda bir geliyor. İşte değiştirme zamanının geldiğini gösteren üç açık işaret.

    Ekran kartı gerekli çözünürlüğü veya ayarları kaldıramıyor. 1440p monitörde çözünürlüğü 1080p'ye düşürmeniz veya mevcut oyunlarda rahatça 60+ FPS elde etmek için ayarları "orta" seviyeye indirmeniz gerekiyorsa, bu açık bir işarettir. 2024-2026'dan itibaren çıkacak yeni oyunlar video belleğinden önemli ölçüde daha fazla talepkar olacak: 1080p Yüksek ayarlar için minimum 8 GB VRAM, 1440p için ise 12 GB VRAM gerekecek.

    Ekran kartı üç veya dört nesil öncesine ait. RTX 2060, RX 5700 XT ve benzeri kartlar hala çalışıyor, ancak ışın izleme ve yükseltme (DLSS 3.5, FSR 4) içeren oyunlarda güncel kartlarla performans farkı önemli ölçüde arttı. Kart Kare Üretimi'ni desteklemiyorsa, modern oyun motorlarının yeteneklerinin önemli bir kısmından mahrum kalıyorsunuz demektir.

    8 GB'ın altında video bellek kapasitesi. 2026 yılında 6 GB VRAM'e sahip kartlar (GTX 1660, RTX 3060 6 GB), bazı AAA oyunlarda yüksek ayarlarda bile yetersiz video belleği sorunu yaşıyor. Bu durum takılmalara, FPS düşüşlerine ve yavaş doku yükleme sürelerine yol açıyor.

    2026 İşlemci Yükseltmesi: Ne Zaman Değerlidir, Ne Zaman Değildir?

    İşlemci yükseltmesi, ekran kartı yükseltmesinden daha karmaşıktır: CPU, platforma (soket ve yonga seti) bağlıdır. Çoğu durumda, işlemciyi değiştirmek anakartı ve genellikle RAM'i de değiştirmeyi gerektirir. Bu da "CPU yükseltmesini" "platform değişikliğine" dönüştürür ve buna bağlı olarak daha yüksek bir bütçe gerektirir.

    İşlemci yükseltmesi ne zaman haklı gerekçeye sahiptir?
    Oyunlarda işlemci darboğazı yaşanıyor; grafik ayarlarından bağımsız olarak FPS tavan yapıyor. Bu durum özellikle dört çekirdekli işlemciler (Core i5-7400, Ryzen 5 1600 ve üzeri) için geçerli. Modern oyunlar aktif olarak 6-8 çekirdek kullanıyor ve 3D V-Cache'e sahip Ryzen 7 7800X3D, işlemci mimarisinin oyun performansı için saat hızı kadar önemli olduğunu gösteriyor.

    Yayın akışı, video düzenleme, 3D renderlama. Çoklu iş parçacıklı görevlerde, işlemci nesilleri arasındaki fark önemli. Aynı anda yayın akışı yapıyor ve oyun oynuyorsanız, zayıf bir işlemci video akışını kodlamak için oyundan performans "çalacak".

    Aynı platform içinde yükseltme. Anakart aynı sokette daha üst düzey bir işlemciyi destekliyorsa, bu en uygun maliyetli seçenektir. Örneğin, Ryzen 5 3600'ü destekleyen bir AM4 anakart, anakartı değiştirmeden (sadece BIOS'u güncellemeniz gerekir) Ryzen 7 5800X3D'yi destekleyebilir. Uyumlu işlemcilerin listesi için anakart üreticisinin web sitesini kontrol edin.

    Alıntıdır...
    Herhangi bir şey satın almadan önce, sisteminizi gerçekten yavaşlatan bileşenin hangisi olduğunu bulmanız gerekir. Sorun işlemcideyse yeni bir ekran kartı almak yardımcı olmaz ve bunun tersi de geçerlidir. Sorunu teşhis etmenin en kolay yolu, oyun oynarken veya çalışırken yükü izlemektir. Bunun için MSI Afterburner (Rivatuner ile birlikte), Görev Yöneticisi (Windows 11) veya HWiNFO64 uygundur. Üç göstergeyi aynı anda izlemeniz gerekir: GPU yükü, CPU yükü ve RAM yükü. -GPU %95-100 oranında, CPU ise %40-60 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz ekran kartında. CPU bunu halledebiliyor, ancak GPU kareleri yeterince hızlı işleyemiyor. Ekran kartını yükseltmek doğrudan FPS'yi artıracaktır. -CPU %90-100 oranında, GPU ise %50-70 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz CPU'da. CPU, GPU için görevleri hazırlayamadığı için grafik kartı boşta kalıyor. Oyunlarda bu durum "FPS sınırlaması" olarak kendini gösteriyor; sayaç tek bir sayıya ulaşıyor ve grafik ayarlarından bağımsız olarak artmıyor. Çözünürlüğü düşürmek de yardımcı olmuyor; bu, kesin bir CPU darboğazı belirtisidir. -Her iki bileşen de eşit oranda yük altında ( %70-85). Bu dengeli bir sistemdir. Bileşenlerden herhangi birini yükseltmek performans artışı sağlayacaktır, ancak belirgin bir darboğaz olması durumuna göre daha az olacaktır. -Sistem yavaş açılıyor, uygulamalar gecikmeli olarak açılıyor ve oyunlarda seviyelerin yüklenmesi uzun sürüyor. Depolama sürücüsü darboğaz oluşturuyor. Eğer HDD takılıysa, M.2 NVMe SSD'ye yükseltmek bilgisayarın performansını önemli ölçüde artıracaktır. -RAM sürekli olarak %85-95 kapasitede çalışıyor. Bellek azalıyor. Sistem, disk sayfalama dosyasını kullanıyor; bu da hızlı bir SSD'de bile performansta ciddi bir düşüşe neden oluyor. [b]Ekran kartı: oyun için en önemli bileşen ve aynı zamanda en pahalı olanı.[/b] Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir. Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir. [b]Ekran kartı ne zaman değiştirilmeli?[/b] "Ekran kartını ne zaman değiştirmeliyim?" sorusu, çoğu oyuncunun aklına her 3-4 yılda bir geliyor. İşte değiştirme zamanının geldiğini gösteren üç açık işaret. Ekran kartı gerekli çözünürlüğü veya ayarları kaldıramıyor. 1440p monitörde çözünürlüğü 1080p'ye düşürmeniz veya mevcut oyunlarda rahatça 60+ FPS elde etmek için ayarları "orta" seviyeye indirmeniz gerekiyorsa, bu açık bir işarettir. 2024-2026'dan itibaren çıkacak yeni oyunlar video belleğinden önemli ölçüde daha fazla talepkar olacak: 1080p Yüksek ayarlar için minimum 8 GB VRAM, 1440p için ise 12 GB VRAM gerekecek. Ekran kartı üç veya dört nesil öncesine ait. RTX 2060, RX 5700 XT ve benzeri kartlar hala çalışıyor, ancak ışın izleme ve yükseltme (DLSS 3.5, FSR 4) içeren oyunlarda güncel kartlarla performans farkı önemli ölçüde arttı. Kart Kare Üretimi'ni desteklemiyorsa, modern oyun motorlarının yeteneklerinin önemli bir kısmından mahrum kalıyorsunuz demektir. 8 GB'ın altında video bellek kapasitesi. 2026 yılında 6 GB VRAM'e sahip kartlar (GTX 1660, RTX 3060 6 GB), bazı AAA oyunlarda yüksek ayarlarda bile yetersiz video belleği sorunu yaşıyor. Bu durum takılmalara, FPS düşüşlerine ve yavaş doku yükleme sürelerine yol açıyor. [b]2026 İşlemci Yükseltmesi: Ne Zaman Değerlidir, Ne Zaman Değildir?[/b] İşlemci yükseltmesi, ekran kartı yükseltmesinden daha karmaşıktır: CPU, platforma (soket ve yonga seti) bağlıdır. Çoğu durumda, işlemciyi değiştirmek anakartı ve genellikle RAM'i de değiştirmeyi gerektirir. Bu da "CPU yükseltmesini" "platform değişikliğine" dönüştürür ve buna bağlı olarak daha yüksek bir bütçe gerektirir. İşlemci yükseltmesi ne zaman haklı gerekçeye sahiptir? Oyunlarda işlemci darboğazı yaşanıyor; grafik ayarlarından bağımsız olarak FPS tavan yapıyor. Bu durum özellikle dört çekirdekli işlemciler (Core i5-7400, Ryzen 5 1600 ve üzeri) için geçerli. Modern oyunlar aktif olarak 6-8 çekirdek kullanıyor ve 3D V-Cache'e sahip Ryzen 7 7800X3D, işlemci mimarisinin oyun performansı için saat hızı kadar önemli olduğunu gösteriyor. Yayın akışı, video düzenleme, 3D renderlama. Çoklu iş parçacıklı görevlerde, işlemci nesilleri arasındaki fark önemli. Aynı anda yayın akışı yapıyor ve oyun oynuyorsanız, zayıf bir işlemci video akışını kodlamak için oyundan performans "çalacak". Aynı platform içinde yükseltme. Anakart aynı sokette daha üst düzey bir işlemciyi destekliyorsa, bu en uygun maliyetli seçenektir. Örneğin, Ryzen 5 3600'ü destekleyen bir AM4 anakart, anakartı değiştirmeden (sadece BIOS'u güncellemeniz gerekir) Ryzen 7 5800X3D'yi destekleyebilir. Uyumlu işlemcilerin listesi için anakart üreticisinin web sitesini kontrol edin. Alıntıdır...
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Sorun yaşayanlara yardımcı olabilecek yeni başlık:

    **HANGI IŞLEMCI DAHA IYI?**

    Selam arkadaşlar herkese, 1440p çözünürlükte AAA ve FPS oyunları için, 16 GB RX 9060 XT ekran kartıyla birlikte, AMD Ryzen 5 9600X mi yoksa AMD Ryzen 7 5700X mi daha iyi?

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6702/

    #hangi #işlemci #daha #teknoloji #techforumtr
    🔧 Sorun yaşayanlara yardımcı olabilecek yeni başlık: 📌 **HANGI IŞLEMCI DAHA IYI?** 📝 Selam arkadaşlar herkese, 1440p çözünürlükte AAA ve FPS oyunları için, 16 GB RX 9060 XT ekran kartıyla birlikte, AMD Ryzen 5 9600X mi yoksa AMD Ryzen 7 5700X mi daha iyi? ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6702/ #hangi #işlemci #daha #teknoloji #techforumtr
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 429 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • GPD Box mini PC'yi 1440p çözünürlükte testi
    ETA PRIME, Core Ultra X7 358H işlemci ve en güçlü Intel entegre grafik kartına sahip GPD Box mini PC'yi 1440p çözünürlükte test etti.

    YouTube kanalı ETA PRIME, 16 çekirdekli Core Ultra X7 358H işlemciye ve Intel'in 12 Xe3 çekirdekli en güçlü entegre grafik işlemcisi ARC B390'a sahip yeni GPD Box mini PC'nin 1440p çözünürlükte oyun oynarkenki yeteneklerini gösteren bir video yayınladı.

    İlginç bir özellik de GPD'nin 160W'lık güç kaynağını cihazın içine yerleştirmiş olması. Bu, masaya fazla büyük kasa cihaz koymaya gerek olmadığı anlamına geliyor. Ayrıca, 256 GB/s'ye kadar veri aktarım hızına sahip yeni bir MCIO portu (OCuLink'in halefi) da mevcut! Karşılaştırma yapmak gerekirse, Thunderbolt 5 15 GB/s, USB4 V2 ise sadece 10 GB/s hız sunuyor. Ancak bir dezavantajı var MCIO yalnızca giriş seviyesi modelde mevcut. Daha üst düzey modelde (videodaki gibi) bu özellik yok, ancak ön tarafta bir USB4 V2 portu bulunuyor.

    GPD Box ayrıca 32 GB hızlı LPDDR5X-8533 RAM, iki adet M.2 2280 SSD yuvası, Wi-Fi 7 ve Bluetooth 5.3 özelliklerine sahiptir. Windows 11 önceden yüklenmiştir.

    Bu bilgisayar neler yapabiliyor? 1440p çözünürlükte ve yüksek ayarlarda, şöyle sonuçlar üretiyor:

    Forza Horizon 5, FSR olmadan - 67 fps.
    FSR olmadan Red Dead Redemption 2—74 fps.
    Cyberpunk 2077, XeSS ve x4 modunda kare üretimi ile - 130 fps.
    God of War: Ragnarok, XeSS eklentisiyle dengeli modda - 85 fps.
    Crimson Desert, XeSS ile Dengeli modda - 50 fps.
    Güç tüketimi etkileyici: boşta sadece 8W, oyun oynarken ise 72W. İşlemci sıcaklığı ortalama 67°C, en yüksek 82°C'ye ulaşıyor. Mini bilgisayarın soğutması mükemmel.

    Genel olarak, GPD Box 1440p çözünürlükte yeterli performans sunuyor. Tam boyutlu orta seviye bir bilgisayara geçerli bir alternatif olan kompakt bir oyun bilgisayarıdır.
    ETA PRIME, Core Ultra X7 358H işlemci ve en güçlü Intel entegre grafik kartına sahip GPD Box mini PC'yi 1440p çözünürlükte test etti. YouTube kanalı ETA PRIME, 16 çekirdekli Core Ultra X7 358H işlemciye ve Intel'in 12 Xe3 çekirdekli en güçlü entegre grafik işlemcisi ARC B390'a sahip yeni GPD Box mini PC'nin 1440p çözünürlükte oyun oynarkenki yeteneklerini gösteren bir video yayınladı. İlginç bir özellik de GPD'nin 160W'lık güç kaynağını cihazın içine yerleştirmiş olması. Bu, masaya fazla büyük kasa cihaz koymaya gerek olmadığı anlamına geliyor. Ayrıca, 256 GB/s'ye kadar veri aktarım hızına sahip yeni bir MCIO portu (OCuLink'in halefi) da mevcut! Karşılaştırma yapmak gerekirse, Thunderbolt 5 15 GB/s, USB4 V2 ise sadece 10 GB/s hız sunuyor. Ancak bir dezavantajı var MCIO yalnızca giriş seviyesi modelde mevcut. Daha üst düzey modelde (videodaki gibi) bu özellik yok, ancak ön tarafta bir USB4 V2 portu bulunuyor. GPD Box ayrıca 32 GB hızlı LPDDR5X-8533 RAM, iki adet M.2 2280 SSD yuvası, Wi-Fi 7 ve Bluetooth 5.3 özelliklerine sahiptir. Windows 11 önceden yüklenmiştir. Bu bilgisayar neler yapabiliyor? 1440p çözünürlükte ve yüksek ayarlarda, şöyle sonuçlar üretiyor: Forza Horizon 5, FSR olmadan - 67 fps. FSR olmadan Red Dead Redemption 2—74 fps. Cyberpunk 2077, XeSS ve x4 modunda kare üretimi ile - 130 fps. God of War: Ragnarok, XeSS eklentisiyle dengeli modda - 85 fps. Crimson Desert, XeSS ile Dengeli modda - 50 fps. Güç tüketimi etkileyici: boşta sadece 8W, oyun oynarken ise 72W. İşlemci sıcaklığı ortalama 67°C, en yüksek 82°C'ye ulaşıyor. Mini bilgisayarın soğutması mükemmel. Genel olarak, GPD Box 1440p çözünürlükte yeterli performans sunuyor. Tam boyutlu orta seviye bir bilgisayara geçerli bir alternatif olan kompakt bir oyun bilgisayarıdır.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Teknoloji meraklıları için yeni bir içerik yayında:

    **1440P VE 4K ARASINDA ÇOK BÜYÜK BIR FARK VAR MI?**

    Günaydın, bütçemi ne kadar zorlamak istediğime bağlı olarak yakında bir RTX 5070, 5080 veya başka bir RX 7900XTX almayı düşünüyorum. Ayrıca yeni bir monitör de almak istiyorum. Şu anda 1080p bir monitörde oyun oynuyorum. Gigabyte'tan 27 inç 4K 160Hz monitör veya 27 inç 2K monitör arasında seçim...

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6582/

    #1440p #arasında #büyük #fark #teknoloji #techforumtr
    🌐 Teknoloji meraklıları için yeni bir içerik yayında: 📌 **1440P VE 4K ARASINDA ÇOK BÜYÜK BIR FARK VAR MI?** 📝 Günaydın, bütçemi ne kadar zorlamak istediğime bağlı olarak yakında bir RTX 5070, 5080 veya başka bir RX 7900XTX almayı düşünüyorum. Ayrıca yeni bir monitör de almak istiyorum. Şu anda 1080p bir monitörde oyun oynuyorum. Gigabyte'tan 27 inç 4K 160Hz monitör veya 27 inç 2K monitör arasında seçim... ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6582/ #1440p #arasında #büyük #fark #teknoloji #techforumtr
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 611 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal