• OLED monitörler CRT'lerin netliğini ve akıcılığını geri getiriyor, ancak Windows bunu sağlayamıyor
    PC Gamer'a göre, yüksek yenileme hızına sahip modern OLED monitörler, özellikle eski oyunlarda, eski CRT ekranların akıcılığına ve netliğine yaklaşabiliyor. Ancak, tam etkiyi elde etmek karmaşık kurulum ve sabır gerektiriyor.

    Blur Busters geliştiricisi Mark Reyhon, CRT ekranların elektron ışınını simüle eden bir algoritma oluşturdu. Bu algoritma, fosfor solması ve aralıklı tarama gibi eski ekranların performans özelliklerini bile yeniden üretiyor. Bu sayede, hareketli nesneler, geleneksel modern ekranlarda bulanık görünecek ayrıntıları koruyabiliyor. Doğru ayarlarla, 60 fps'de çalışan bir oyun bile, kare hızını 100 fps veya daha fazlasına çıkarmaya gerek kalmadan önemli ölçüde daha keskin görünebiliyor.

    PC Gamer dergisinden bir gazeteci, teknolojiyi 540 Hz yenileme hızına ve 720p çözünürlükte 720 Hz'e kadar yenileme hızına sahip bir ASUS ROG PG27AQWP-W OLED monitörde test etti. Bu efekt, oyunun üzerine özel bir gölgelendirici ekleyen ayrı bir yardımcı program olan ShaderBeam kullanılarak uygulanıyor.

    Ancak teknoloji hala deneysel aşamada. Windows ve GPU sürücülerindeki sınırlamalar nedeniyle, görüntü işleme ve ekran yenilemesinin senkronize edilmesi son derece zor. Kullanıcılar VRR'yi devre dışı bırakmak, grafik kartı ayarlarını değiştirmek, ek monitörleri kaldırmak ve hatta iş yükünü iki GPU arasında (örneğin, ayrık ve entegre bir GPU) dağıtmak zorunda kalıyorlar. Senkronizasyon hataları titreme ve takılmalara neden oluyor.

    Her durumda, CRT emülasyonu gerçekten de etkileyici bir hareket netliği sağlıyor. Ancak, yaygın kullanımı yazılım sınırlamaları nedeniyle engelleniyor. Teknolojinin etkili bir şekilde çalışması için hem Windows'tan hem de ekranların kendilerinden destek ve yeni sürücüler gerekecektir.
    PC Gamer'a göre, yüksek yenileme hızına sahip modern OLED monitörler, özellikle eski oyunlarda, eski CRT ekranların akıcılığına ve netliğine yaklaşabiliyor. Ancak, tam etkiyi elde etmek karmaşık kurulum ve sabır gerektiriyor. Blur Busters geliştiricisi Mark Reyhon, CRT ekranların elektron ışınını simüle eden bir algoritma oluşturdu. Bu algoritma, fosfor solması ve aralıklı tarama gibi eski ekranların performans özelliklerini bile yeniden üretiyor. Bu sayede, hareketli nesneler, geleneksel modern ekranlarda bulanık görünecek ayrıntıları koruyabiliyor. Doğru ayarlarla, 60 fps'de çalışan bir oyun bile, kare hızını 100 fps veya daha fazlasına çıkarmaya gerek kalmadan önemli ölçüde daha keskin görünebiliyor. PC Gamer dergisinden bir gazeteci, teknolojiyi 540 Hz yenileme hızına ve 720p çözünürlükte 720 Hz'e kadar yenileme hızına sahip bir ASUS ROG PG27AQWP-W OLED monitörde test etti. Bu efekt, oyunun üzerine özel bir gölgelendirici ekleyen ayrı bir yardımcı program olan ShaderBeam kullanılarak uygulanıyor. Ancak teknoloji hala deneysel aşamada. Windows ve GPU sürücülerindeki sınırlamalar nedeniyle, görüntü işleme ve ekran yenilemesinin senkronize edilmesi son derece zor. Kullanıcılar VRR'yi devre dışı bırakmak, grafik kartı ayarlarını değiştirmek, ek monitörleri kaldırmak ve hatta iş yükünü iki GPU arasında (örneğin, ayrık ve entegre bir GPU) dağıtmak zorunda kalıyorlar. Senkronizasyon hataları titreme ve takılmalara neden oluyor. Her durumda, CRT emülasyonu gerçekten de etkileyici bir hareket netliği sağlıyor. Ancak, yaygın kullanımı yazılım sınırlamaları nedeniyle engelleniyor. Teknolojinin etkili bir şekilde çalışması için hem Windows'tan hem de ekranların kendilerinden destek ve yeni sürücüler gerekecektir.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 238 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • GeForce RTX 5060, donanım hızlandırmasıyla macOS'ta kullanıma sunuldu
    Geliştirici NullMoth, macOS 15 Sequoia için resmi olmayan bir NVIDIA sürücüsü yayınladı ve bu sürücü, GeForce RTX 5060'ta donanım hızlandırmalı grafik hızlandırmasını etkinleştiriyor. VideoCardz'a göre, sürücünün yazarı, hızlandırmanın macOS arayüzünde, Metal 3 uygulamalarında ve oyunlarda çalıştığını iddia ediyor.

    Sürücü, açık kaynaklı NVIDIA çekirdek modüllerini, Mesa projesinden NVK Vulkan sürücüsünü ve bir gölgelendirici dönüştürücüyü kullanıyor. Metal komutları Vulkan'a, Apple AIR gölgelendiricileri ise SPIR-V ara gösterimine çevriliyor. Geliştirici ayrıca ışın izleme, ağ gölgelendiricileri, MetalFX ve GPU hesaplama desteği de sunduğunu iddia ediyor. Ancak, ışın izleme şu anda özel RT çekirdekleri kullanılmadan gölgelendirici işlemcilerde gerçekleştiriliyor.

    Potansiyel olarak uyumlu cihazlar listesi, dört NVIDIA mimarisine ait grafik kartlarını içeriyor: Turing (GeForce GTX 16 ve RTX 20), Ampere (RTX 30), Ada Lovelace (RTX 40) ve Blackwell (RTX 50). Ancak NullMoth, kurulum işleminin tamamını yalnızca Intel Core Ultra 5 225F işlemci ve B860 anakartlı bir sistemde RTX 5060 üzerinde test etti. Reddit kullanıcıları ayrıca RTX 5070 Ti, RTX 3090 ve RTX 3060 için de başarılı kurulumlar bildirdi.

    Geliştirici, OpenCore'u destekleyen ve değişikliklerin geri alınmasına olanak tanıyan 1401 numaralı uygulamayı kurulum için yayınladı. Sürücü, Intel işlemcili Mac bilgisayarlar ve Hackintosh sistemleri için tasarlanmıştır. Kurulum, Sistem Bütünlüğü Koruması'nın (SIP) zayıflatılmasını, Apple Güvenli Önyükleme'nin devre dışı bırakılmasını ve AMFI kod imzalama kontrollerinin zayıflatılmasını gerektirir.

    Proje hâlâ deneysel aşamada. Geliştiriciye göre, No Man's Sky bazı sahnelerde RTX 5060'ta 60 fps'ye ulaşıyor.
    Geliştirici NullMoth, macOS 15 Sequoia için resmi olmayan bir NVIDIA sürücüsü yayınladı ve bu sürücü, GeForce RTX 5060'ta donanım hızlandırmalı grafik hızlandırmasını etkinleştiriyor. VideoCardz'a göre, sürücünün yazarı, hızlandırmanın macOS arayüzünde, Metal 3 uygulamalarında ve oyunlarda çalıştığını iddia ediyor. Sürücü, açık kaynaklı NVIDIA çekirdek modüllerini, Mesa projesinden NVK Vulkan sürücüsünü ve bir gölgelendirici dönüştürücüyü kullanıyor. Metal komutları Vulkan'a, Apple AIR gölgelendiricileri ise SPIR-V ara gösterimine çevriliyor. Geliştirici ayrıca ışın izleme, ağ gölgelendiricileri, MetalFX ve GPU hesaplama desteği de sunduğunu iddia ediyor. Ancak, ışın izleme şu anda özel RT çekirdekleri kullanılmadan gölgelendirici işlemcilerde gerçekleştiriliyor. Potansiyel olarak uyumlu cihazlar listesi, dört NVIDIA mimarisine ait grafik kartlarını içeriyor: Turing (GeForce GTX 16 ve RTX 20), Ampere (RTX 30), Ada Lovelace (RTX 40) ve Blackwell (RTX 50). Ancak NullMoth, kurulum işleminin tamamını yalnızca Intel Core Ultra 5 225F işlemci ve B860 anakartlı bir sistemde RTX 5060 üzerinde test etti. Reddit kullanıcıları ayrıca RTX 5070 Ti, RTX 3090 ve RTX 3060 için de başarılı kurulumlar bildirdi. Geliştirici, OpenCore'u destekleyen ve değişikliklerin geri alınmasına olanak tanıyan 1401 numaralı uygulamayı kurulum için yayınladı. Sürücü, Intel işlemcili Mac bilgisayarlar ve Hackintosh sistemleri için tasarlanmıştır. Kurulum, Sistem Bütünlüğü Koruması'nın (SIP) zayıflatılmasını, Apple Güvenli Önyükleme'nin devre dışı bırakılmasını ve AMFI kod imzalama kontrollerinin zayıflatılmasını gerektirir. Proje hâlâ deneysel aşamada. Geliştiriciye göre, No Man's Sky bazı sahnelerde RTX 5060'ta 60 fps'ye ulaşıyor.
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 355 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • XDA - Oyuncular 4K çözünürlüğün peşinden koşmamalı; daha yüksek yenileme hızları ve OLED ekranlar oyun deneyimini daha çok geliştiriyor
    Birçok oyuncu 4K çözünürlüğü en üst düzey oyun deneyimi olarak görüyor. Ancak XDA bu görüşe katılmıyor.

    Yayın, modern ekran endüstrisinin oyun deneyiminizi iyileştirmenin çok daha etkili yollarını sunduğuna inanıyor. 4K'nın en büyük sorunu, son derece yüksek GPU işlem gücü gereksinimleridir. Bu standardın peşinde koşmak, kullanıcıları grafik kartlarını düzenli olarak yükseltmeye ve yükselticiler ve kare üreteçleri kullanmak gibi çeşitli ödünler vermeye zorluyor.

    Ancak, 1440p'den 4K'ya yükseltme, Quad HD çözünürlüğe ve ultra yüksek 360Hz yenileme hızına sahip modern bir OLED ekran satın almanın sunduğu "vay be" etkisini sunmuyor. Bu tür monitörler, piksel eksikliğini zengin renkler, olağanüstü kontrast ve mükemmel siyah seviyeleriyle telafi eden çok yüksek kaliteli ekranlara sahiptir.

    Yüksek yenileme hızı ise inanılmaz derecede akıcı ve hızlı oyun deneyimi sağlıyor. XDA, 4K/360Hz OLED ekranların ideal seçenek olduğunu belirtiyor. Ancak, bu ekranlar gelecek yılın başlarına kadar piyasaya sürülemeyecek ve en güçlü modern grafik kartları bile tam potansiyellerini ortaya çıkaramayacak.

    Alıntıdır, ana kaynak:
    https://www.xda-developers.com/chased-4k-gaming-for-decade-then-1440p-oled-stop-caring-about-resolution/
    [b]Birçok oyuncu 4K çözünürlüğü en üst düzey oyun deneyimi olarak görüyor. Ancak XDA bu görüşe katılmıyor. [/b] Yayın, modern ekran endüstrisinin oyun deneyiminizi iyileştirmenin çok daha etkili yollarını sunduğuna inanıyor. 4K'nın en büyük sorunu, son derece yüksek GPU işlem gücü gereksinimleridir. Bu standardın peşinde koşmak, kullanıcıları grafik kartlarını düzenli olarak yükseltmeye ve yükselticiler ve kare üreteçleri kullanmak gibi çeşitli ödünler vermeye zorluyor. Ancak, 1440p'den 4K'ya yükseltme, Quad HD çözünürlüğe ve ultra yüksek 360Hz yenileme hızına sahip modern bir OLED ekran satın almanın sunduğu "vay be" etkisini sunmuyor. Bu tür monitörler, piksel eksikliğini zengin renkler, olağanüstü kontrast ve mükemmel siyah seviyeleriyle telafi eden çok yüksek kaliteli ekranlara sahiptir. Yüksek yenileme hızı ise inanılmaz derecede akıcı ve hızlı oyun deneyimi sağlıyor. XDA, 4K/360Hz OLED ekranların ideal seçenek olduğunu belirtiyor. Ancak, bu ekranlar gelecek yılın başlarına kadar piyasaya sürülemeyecek ve en güçlü modern grafik kartları bile tam potansiyellerini ortaya çıkaramayacak. [b]Alıntıdır, ana kaynak:[/b] https://www.xda-developers.com/chased-4k-gaming-for-decade-then-1440p-oled-stop-caring-about-resolution/
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 325 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Galaxy S26 Ultra, CPU performans testlerinde önde gidiyor, ancak POCO ve OnePlus GPU performans testlerinde daha az geride kalıyor
    Android Authority, Galaxy S26 Ultra , POCO F9 Ultra , POCO F9 Pro ve OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 çiplerini karşılaştırdı . Galaxy S26 Ultra işlemci performansında lider olurken, Çin modelleri sürekli yük altında grafik performansında daha az kayıp yaşadı.

    Galaxy S26 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5, 4,74 GHz'e kadar hızda çalışırken, F9 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5 ve F9 Pro'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5V, 4,6 GHz'e kadar hızda çalışıyor. 5V sürümünde üç yerine iki GPU işlem bölümü bulunuyor. OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 ise 3,8 GHz'e ulaşıyor ve ayrıca iki GPU bölümüne sahip.

    Geekbench 6'da Galaxy S26 Ultra hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli testlerde birinci olurken, OnePlus 15R sonuncu sırada yer aldı. Qualcomm, 8 Elite Gen 5V'nin 8 Elite Gen 5 ile aynı işlemci saat hızına ve çekirdek sayısına sahip olduğunu iddia etmesine rağmen, F9 Pro üçüncü sırada kaldı. Android Authority, bunun nedeninin daha küçük bir önbellek veya daha muhafazakar yazılım ayarları olabileceğini öne sürüyor.

    3DMark Wild Life ve Wild Life Extreme testlerinde F9 Pro, %76-77 puanlarla en iyi kararlılığı gösterdi. F9 Ultra %69-70, OnePlus 15R %64-65 ve sadece Galaxy S26 Ultra %53-54 puan elde etti. F9 Pro testlere Galaxy'den daha düşük bir performansla başladı, ancak sonunda Samsung akıllı telefonu geride bıraktı. Bununla birlikte, Galaxy mutlak anlamda OnePlus'tan daha hızlı kaldı.

    POCO modelleri en çok ısınan modeller oldu: F9 Ultra ortalama 44-45°C, en yüksek sıcaklık ise 52°C'ye ulaştı. F9 Pro ortalama 43°C, en yüksek sıcaklık ise 50°C oldu. Galaxy S26 Ultra ortalama 41°C, en yüksek sıcaklık ise 44°C olurken, OnePlus 15R ortalama 34-35°C, en yüksek sıcaklık ise 41°C oldu. Android Authority'ye göre, Samsung daha düşük sıcaklıklar için performansı düşürmeye daha istekliyken, OnePlus 15R uzun oyun seansları için daha uygun bir cihaz.

    Yayın, testte net bir kazanan olmadığını vurguluyor sonuçlar soğutma ve yazılım ayarlarına bağlı olduğundan, aynı çipler diğer akıllı telefonlarda farklı sonuçlar gösterebilir.
    Android Authority, Galaxy S26 Ultra , POCO F9 Ultra , POCO F9 Pro ve OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 çiplerini karşılaştırdı . Galaxy S26 Ultra işlemci performansında lider olurken, Çin modelleri sürekli yük altında grafik performansında daha az kayıp yaşadı. Galaxy S26 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5, 4,74 GHz'e kadar hızda çalışırken, F9 Ultra'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5 ve F9 Pro'daki Snapdragon 8 Elite Gen 5V, 4,6 GHz'e kadar hızda çalışıyor. 5V sürümünde üç yerine iki GPU işlem bölümü bulunuyor. OnePlus 15R'deki Snapdragon 8 Gen 5 ise 3,8 GHz'e ulaşıyor ve ayrıca iki GPU bölümüne sahip. Geekbench 6'da Galaxy S26 Ultra hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli testlerde birinci olurken, OnePlus 15R sonuncu sırada yer aldı. Qualcomm, 8 Elite Gen 5V'nin 8 Elite Gen 5 ile aynı işlemci saat hızına ve çekirdek sayısına sahip olduğunu iddia etmesine rağmen, F9 Pro üçüncü sırada kaldı. Android Authority, bunun nedeninin daha küçük bir önbellek veya daha muhafazakar yazılım ayarları olabileceğini öne sürüyor. 3DMark Wild Life ve Wild Life Extreme testlerinde F9 Pro, %76-77 puanlarla en iyi kararlılığı gösterdi. F9 Ultra %69-70, OnePlus 15R %64-65 ve sadece Galaxy S26 Ultra %53-54 puan elde etti. F9 Pro testlere Galaxy'den daha düşük bir performansla başladı, ancak sonunda Samsung akıllı telefonu geride bıraktı. Bununla birlikte, Galaxy mutlak anlamda OnePlus'tan daha hızlı kaldı. POCO modelleri en çok ısınan modeller oldu: F9 Ultra ortalama 44-45°C, en yüksek sıcaklık ise 52°C'ye ulaştı. F9 Pro ortalama 43°C, en yüksek sıcaklık ise 50°C oldu. Galaxy S26 Ultra ortalama 41°C, en yüksek sıcaklık ise 44°C olurken, OnePlus 15R ortalama 34-35°C, en yüksek sıcaklık ise 41°C oldu. Android Authority'ye göre, Samsung daha düşük sıcaklıklar için performansı düşürmeye daha istekliyken, OnePlus 15R uzun oyun seansları için daha uygun bir cihaz. Yayın, testte net bir kazanan olmadığını vurguluyor sonuçlar soğutma ve yazılım ayarlarına bağlı olduğundan, aynı çipler diğer akıllı telefonlarda farklı sonuçlar gösterebilir.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 556 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Bir mod geliştiricisi DLSS 4.5'i Radeon RX 9000 kartları için uyarladı
    Bir mod geliştiricisi, DLSS 4.5'i Radeon RX 9000 kartları için uyarladı bu yükseltme özelliği FP8 donanım hızlandırmasını destekliyor.

    Son zamanlarda, countervolts takma adıyla bilinen bir meraklı , Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarında DLSS 4 ve DLSS 4.5'i etkinleştiren d4r adlı bir proje yayınladı . Şimdi ise bu modcu, Radeon RX 9000 serisi 3D hızlandırıcılarına DLSS 4.5 desteği getiren 0.1.2 sürümünü yayınladı.

    Güncellenen proje, Radeon RX 9070 XT, Radeon RX 9070, Radeon RX 9070 GRE ve Radeon AI PRO R9700 dahil olmak üzere gfx1201 GPU'lu kartlarda NVIDIA görüntü ölçekleme teknolojisinin en son sürümünü etkinleştiriyor. Ayrıca Radeon RX 9060 XT ve Radeon RX 9060 gibi gfx1200 GPU tabanlı kartlar da desteklenmektedir.

    Yükseltici, FP8 işlemlerini hızlandırmak için RDNA 4 mimarisine entegre edilmiş donanım bloklarını da kullanabilir bu da genel performansı olumlu yönde etkilemelidir. Ne yazık ki, geliştirici henüz Radeon RX 9000 kartlarında DLSS 4.5 kıyaslama sonuçlarını paylaşmadı.

    Ancak, d4r'nin yeni sürümü, önceki nesil AMD 3D hızlandırıcılarında yükseltme performansını biraz iyileştirdi. Örneğin, Radeon RX 7700 XT'nin Silent Hill Townfall oyununda 1440p çözünürlükte DLSS 4.5 Kalite ile kare hızı 48,4'ten 49,3 fps'ye yükseldi. DLSS 4 ile ise kare hızı 67,9'dan 68,1 fps'ye çıktı.
    Bir mod geliştiricisi, DLSS 4.5'i Radeon RX 9000 kartları için uyarladı bu yükseltme özelliği FP8 donanım hızlandırmasını destekliyor. Son zamanlarda, countervolts takma adıyla bilinen bir meraklı , Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarında DLSS 4 ve DLSS 4.5'i etkinleştiren d4r adlı bir proje yayınladı . Şimdi ise bu modcu, Radeon RX 9000 serisi 3D hızlandırıcılarına DLSS 4.5 desteği getiren 0.1.2 sürümünü yayınladı. Güncellenen proje, Radeon RX 9070 XT, Radeon RX 9070, Radeon RX 9070 GRE ve Radeon AI PRO R9700 dahil olmak üzere gfx1201 GPU'lu kartlarda NVIDIA görüntü ölçekleme teknolojisinin en son sürümünü etkinleştiriyor. Ayrıca Radeon RX 9060 XT ve Radeon RX 9060 gibi gfx1200 GPU tabanlı kartlar da desteklenmektedir. Yükseltici, FP8 işlemlerini hızlandırmak için RDNA 4 mimarisine entegre edilmiş donanım bloklarını da kullanabilir bu da genel performansı olumlu yönde etkilemelidir. Ne yazık ki, geliştirici henüz Radeon RX 9000 kartlarında DLSS 4.5 kıyaslama sonuçlarını paylaşmadı. Ancak, d4r'nin yeni sürümü, önceki nesil AMD 3D hızlandırıcılarında yükseltme performansını biraz iyileştirdi. Örneğin, Radeon RX 7700 XT'nin Silent Hill Townfall oyununda 1440p çözünürlükte DLSS 4.5 Kalite ile kare hızı 48,4'ten 49,3 fps'ye yükseldi. DLSS 4 ile ise kare hızı 67,9'dan 68,1 fps'ye çıktı.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 512 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • iPhone 18 Pro'yu 15 Pro, 16 Pro ve 17 Pro ile karşılaştırıldı
    ZONEofTECH, iPhone 18 Pro'yu 15 Pro, 16 Pro ve 17 Pro ile karşılaştırdı ve aradaki fark gerçekten göze çarpıyor. En önemli yenilik kameralarda. Yeni modelin ana kamerası f/1.48–f/4 arasında değişen diyafram açıklığına sahip. Düşük ışık koşullarında daha fazla ayrıntı yakalıyor. f/4'te akıllı telefon daha iyi arka plan ayrıntısı sunuyor. Telefoto lens artık 4x optik zoom ve 8x'e kadar optik kalite desteğiyle 48 MP çözünürlüğe sahip. Bu fark özellikle iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında belirgin. Ayrıca 18 MP'lik bir ön kamera da eklendi. Özellikler arasında deklanşör hızı, odak, diyafram ve beyaz dengesinin manuel olarak ayarlanması, 4K hızlandırılmış çekim ve yeni video özellikleri yer alıyor.

    Performans da iyileştirildi. Yeni modelde A20 Pro işlemci, 12 GB RAM, 7 çekirdekli GPU ve üç kat daha büyük bir buhar odası bulunuyor. Karşılaştırmalı testlerde iPhone 18 Pro, 16 Pro Max'e göre CPU'da %34-45 daha hızlı ve GPU'da iki katından fazla daha hızlı. iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında ise fark daha da büyük.

    Pil ömrü önemli bir avantaj haline geldi: iPhone 18 Pro'da 36 saate kadar, iPhone 18 Pro Max'te ise 45 saate kadar video oynatma süresi sunuluyor. %50 şarj yaklaşık 15 dakika sürüyor. Bu arada, başlangıç ​​fiyatı 1.199 dolara yükseldi.

    iPhone 15 Pro veya iPhone 16 Pro'dan yükseltme yapmak mantıklı. Yeni model farklı bir tasarıma, yeni bir kameraya, daha iyi performansa ve daha iyi bir pile sahip. Ancak iPhone 17 Pro sahipleri yükseltme yapmamalı. Akıllı telefonlar birbirine çok benziyor.
    ZONEofTECH, iPhone 18 Pro'yu 15 Pro, 16 Pro ve 17 Pro ile karşılaştırdı ve aradaki fark gerçekten göze çarpıyor. En önemli yenilik kameralarda. Yeni modelin ana kamerası f/1.48–f/4 arasında değişen diyafram açıklığına sahip. Düşük ışık koşullarında daha fazla ayrıntı yakalıyor. f/4'te akıllı telefon daha iyi arka plan ayrıntısı sunuyor. Telefoto lens artık 4x optik zoom ve 8x'e kadar optik kalite desteğiyle 48 MP çözünürlüğe sahip. Bu fark özellikle iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında belirgin. Ayrıca 18 MP'lik bir ön kamera da eklendi. Özellikler arasında deklanşör hızı, odak, diyafram ve beyaz dengesinin manuel olarak ayarlanması, 4K hızlandırılmış çekim ve yeni video özellikleri yer alıyor. Performans da iyileştirildi. Yeni modelde A20 Pro işlemci, 12 GB RAM, 7 çekirdekli GPU ve üç kat daha büyük bir buhar odası bulunuyor. Karşılaştırmalı testlerde iPhone 18 Pro, 16 Pro Max'e göre CPU'da %34-45 daha hızlı ve GPU'da iki katından fazla daha hızlı. iPhone 15 Pro ile karşılaştırıldığında ise fark daha da büyük. Pil ömrü önemli bir avantaj haline geldi: iPhone 18 Pro'da 36 saate kadar, iPhone 18 Pro Max'te ise 45 saate kadar video oynatma süresi sunuluyor. %50 şarj yaklaşık 15 dakika sürüyor. Bu arada, başlangıç ​​fiyatı 1.199 dolara yükseldi. iPhone 15 Pro veya iPhone 16 Pro'dan yükseltme yapmak mantıklı. Yeni model farklı bir tasarıma, yeni bir kameraya, daha iyi performansa ve daha iyi bir pile sahip. Ancak iPhone 17 Pro sahipleri yükseltme yapmamalı. Akıllı telefonlar birbirine çok benziyor.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 674 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Musk, OpenAI geçmek istiyor ve yeni veri merkezi kuruyor
    Musk, OpenAI'yi yakalamak ve geçmek için yıl sonuna kadar 660.000 NVIDIA GPU'lu bir yapay zeka veri merkezi kuracak. Elon Musk'ın xAI şirketi, Memphis'teki Colossus 2 veri merkezinin işlem kapasitesini önemli ölçüde genişletmeyi planlıyor. Girişimciye göre, tesisin 2026 yılının sonuna kadar 660.000 adede kadar NVIDIA Blackwell GB300 hızlandırıcı alması bekleniyor.

    Projenin ilk aşaması (Colossus 1) halihazırda faaliyette ve öncelikle NVIDIA Hopper GPU'larını kullanıyor. Başlangıçta yaklaşık 200.000 H100 hızlandırıcıdan oluşuyordu ve daha sonra 30.000 adet NVIDIA GB200 tabanlı sistem daha eklendi. Bu nedenle, ilk tesisin mevcut konfigürasyonu yaklaşık 230.000 GPU'dan oluşmaktadır.

    İkinci aşama (Colossus 2), daha yeni NVIDIA Blackwell çözümlerine odaklanacak. Özellikle GB300, aynı Grace CPU mimarisine sahip ancak daha güçlü bir Blackwell Ultra grafik modülü içeren GB200'ün geliştirilmiş bir versiyonudur.

    Musk, xAI'nin halihazırda 440.000 adet GB300 GPU'yu kurmak için çalıştığını ve 2026 yılının sonuna kadar 220.000 hızlandırıcı daha eklenmesinin beklendiğini belirtti. Kasım ayı sonuna kadar tesiste yaklaşık 440.000 adet GPU'nun faaliyete geçeceğini ve son 220.000 adetlik partinin ise Aralık ayında tasarım kapasitesine ulaşmasının beklendiğini tahmin ediyor.

    Hesaplama altyapısının genişlemesi, xAI'nin kendi yapay zeka modellerini geliştirme ve OpenAI ve Anthropic gibi önde gelen geliştiricilerle rekabet etme planlarıyla bağlantılıdır. Musk, hızla genişleyen hesaplama kaynaklarının bir zorluk olmaya devam ettiğini belirtti. Bununla birlikte, şirketin hızlandırılmış altyapı inşası yoluyla bu açığı önemli ölçüde kapatabileceğine inanıyor.
    Musk, OpenAI'yi yakalamak ve geçmek için yıl sonuna kadar 660.000 NVIDIA GPU'lu bir yapay zeka veri merkezi kuracak. Elon Musk'ın xAI şirketi, Memphis'teki Colossus 2 veri merkezinin işlem kapasitesini önemli ölçüde genişletmeyi planlıyor. Girişimciye göre, tesisin 2026 yılının sonuna kadar 660.000 adede kadar NVIDIA Blackwell GB300 hızlandırıcı alması bekleniyor. Projenin ilk aşaması (Colossus 1) halihazırda faaliyette ve öncelikle NVIDIA Hopper GPU'larını kullanıyor. Başlangıçta yaklaşık 200.000 H100 hızlandırıcıdan oluşuyordu ve daha sonra 30.000 adet NVIDIA GB200 tabanlı sistem daha eklendi. Bu nedenle, ilk tesisin mevcut konfigürasyonu yaklaşık 230.000 GPU'dan oluşmaktadır. İkinci aşama (Colossus 2), daha yeni NVIDIA Blackwell çözümlerine odaklanacak. Özellikle GB300, aynı Grace CPU mimarisine sahip ancak daha güçlü bir Blackwell Ultra grafik modülü içeren GB200'ün geliştirilmiş bir versiyonudur. Musk, xAI'nin halihazırda 440.000 adet GB300 GPU'yu kurmak için çalıştığını ve 2026 yılının sonuna kadar 220.000 hızlandırıcı daha eklenmesinin beklendiğini belirtti. Kasım ayı sonuna kadar tesiste yaklaşık 440.000 adet GPU'nun faaliyete geçeceğini ve son 220.000 adetlik partinin ise Aralık ayında tasarım kapasitesine ulaşmasının beklendiğini tahmin ediyor. Hesaplama altyapısının genişlemesi, xAI'nin kendi yapay zeka modellerini geliştirme ve OpenAI ve Anthropic gibi önde gelen geliştiricilerle rekabet etme planlarıyla bağlantılıdır. Musk, hızla genişleyen hesaplama kaynaklarının bir zorluk olmaya devam ettiğini belirtti. Bununla birlikte, şirketin hızlandırılmış altyapı inşası yoluyla bu açığı önemli ölçüde kapatabileceğine inanıyor.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 665 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • NVIDIA, GeForce RTX 6000 serisi oyun grafik kartlarını 2027 yılının ilk yarısında piyasaya sürecek
    Sektör içinden bir isim ve Moore's Law Is Dead adlı YouTube kanalının yaratıcısı, aboneleriyle merakla beklenen yeni nesil NVIDIA grafik kartlarının çıkış tarihleri ​​hakkında yeni bilgiler paylaştı.

    Üretici firmanın kaynaklarına göre, Rubin mimarisine dayalı GeForce RTX 6000 serisi oyun grafik hızlandırıcılarını 2027 yılının ilk yarısında piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirket başlangıçta 2026'da piyasaya sürmeyi planlamıştı. Ancak daha sonra, serbest kalan tüm üretim kapasitesini son derece karlı yapay zeka hızlandırıcılarının geliştirilmesine yönlendirmek amacıyla oyun ürünlerinin piyasaya sürülmesini ertelemeye karar verdi.

    Ne yazık ki, yeni nesil grafik kartlarının kesin özellikleri sıkı bir şekilde korunan bir sır ve şirket yönetimi sızıntıları önlemek için önemli çabalar sarf ediyor. Bununla birlikte, MLID kaynakları, amiral gemisi Rubin nesli grafik çipinin tasarımında bazı önemli değişiklikler olacağını ima ediyor. Bunun çiplet yerleşimiyle ilgili olması oldukça muhtemel.

    Blog yazarı, GeForce RTX 50 SUPER serisi kartların akıbetinin hala belirsiz olduğunu belirtiyor. Ancak, NVIDIA bu GPU'ları piyasaya sürse bile ömürlerinin son derece kısa olacağı için oyuncuların bunların varlığını unutmalarını öneriyor. Ayrıca, DLSS 5 teknolojisinin bu kadar önemli bir performans düşüşüne neden olmasının nedeninin, başlangıçta özellikle GeForce RTX 6000 serisi için geliştirilmiş olması olduğunu tahmin ediyor.
    Sektör içinden bir isim ve Moore's Law Is Dead adlı YouTube kanalının yaratıcısı, aboneleriyle merakla beklenen yeni nesil NVIDIA grafik kartlarının çıkış tarihleri ​​hakkında yeni bilgiler paylaştı. Üretici firmanın kaynaklarına göre, Rubin mimarisine dayalı GeForce RTX 6000 serisi oyun grafik hızlandırıcılarını 2027 yılının ilk yarısında piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirket başlangıçta 2026'da piyasaya sürmeyi planlamıştı. Ancak daha sonra, serbest kalan tüm üretim kapasitesini son derece karlı yapay zeka hızlandırıcılarının geliştirilmesine yönlendirmek amacıyla oyun ürünlerinin piyasaya sürülmesini ertelemeye karar verdi. Ne yazık ki, yeni nesil grafik kartlarının kesin özellikleri sıkı bir şekilde korunan bir sır ve şirket yönetimi sızıntıları önlemek için önemli çabalar sarf ediyor. Bununla birlikte, MLID kaynakları, amiral gemisi Rubin nesli grafik çipinin tasarımında bazı önemli değişiklikler olacağını ima ediyor. Bunun çiplet yerleşimiyle ilgili olması oldukça muhtemel. Blog yazarı, GeForce RTX 50 SUPER serisi kartların akıbetinin hala belirsiz olduğunu belirtiyor. Ancak, NVIDIA bu GPU'ları piyasaya sürse bile ömürlerinin son derece kısa olacağı için oyuncuların bunların varlığını unutmalarını öneriyor. Ayrıca, DLSS 5 teknolojisinin bu kadar önemli bir performans düşüşüne neden olmasının nedeninin, başlangıçta özellikle GeForce RTX 6000 serisi için geliştirilmiş olması olduğunu tahmin ediyor.
    Beğen
    9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 786 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB ASUS ProArt OC Edition Özellikleri
    ASUS ProArt OC Edition sürümündeki NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB grafik hızlandırıcı, ekran kartının GPU'su, TSMC'nin 5nm işlem teknolojisi kullanılarak üretilmiştir ve 21.760 CUDA çekirdeği, 680 doku birimi, 176 ROP birimi, 170 RT çekirdeği ve 680 Tensor çekirdeği içerir. Çip, 2017 MHz temel frekansta ve 2512 MHz turbo frekansta çalışır. İki adet DisplayPort 2.1b, bir adet HDMI 2.1b ve bir adet USB Type-C video çıkışına sahiptir.

    ASUS GeForce RTX 5090 ProArt OC Edition, PCIe 5.0 arayüzü üzerinden anakarta bağlanır. 12V-2x6 konektörü ek güç sağlar; üretici, kartla birlikte minimum 1000W güç değerine sahip bir güç kaynağı kullanılmasını önerir. 304 mm uzunluğundaki cihaz, sistem kasasında 2,5 genişleme yuvası kaplar. Soğutma, ısı boruları, buhar odası ve iki fan içeren bir soğutucu tarafından sağlanır. GPU termal arayüz malzemesi olarak sıvı metal kullanılır.

    Paket içeriğinde grafik hızlandırıcıyı desteklemek için bir braket ve 12V-2x6 konektörden dört adet 8 pinli konektöre dönüştürücü bir adaptör kablosu bulunmaktadır.
    ASUS ProArt OC Edition sürümündeki NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB grafik hızlandırıcı, ekran kartının GPU'su, TSMC'nin 5nm işlem teknolojisi kullanılarak üretilmiştir ve 21.760 CUDA çekirdeği, 680 doku birimi, 176 ROP birimi, 170 RT çekirdeği ve 680 Tensor çekirdeği içerir. Çip, 2017 MHz temel frekansta ve 2512 MHz turbo frekansta çalışır. İki adet DisplayPort 2.1b, bir adet HDMI 2.1b ve bir adet USB Type-C video çıkışına sahiptir. ASUS GeForce RTX 5090 ProArt OC Edition, PCIe 5.0 arayüzü üzerinden anakarta bağlanır. 12V-2x6 konektörü ek güç sağlar; üretici, kartla birlikte minimum 1000W güç değerine sahip bir güç kaynağı kullanılmasını önerir. 304 mm uzunluğundaki cihaz, sistem kasasında 2,5 genişleme yuvası kaplar. Soğutma, ısı boruları, buhar odası ve iki fan içeren bir soğutucu tarafından sağlanır. GPU termal arayüz malzemesi olarak sıvı metal kullanılır. Paket içeriğinde grafik hızlandırıcıyı desteklemek için bir braket ve 12V-2x6 konektörden dört adet 8 pinli konektöre dönüştürücü bir adaptör kablosu bulunmaktadır.
    Beğen
    10
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 863 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Çinli Loongson 9A1000 grafik kartı 2027 yılında piyasaya sürülecek
    Çinli Loongson şirketi, 9A1000 grafik kartının satışlarının 2027 yılının ilk yarısında başlayacağını duyurdu. Şirketin ilk GPU'su, Radeon RX 550 ile yaklaşık olarak aynı seviyede grafik performansı ve yapay zeka iş yüklerinde 40 TOPS'a kadar performans sunacak.

    Loongson CEO'su Hu Weiwu, 9A1000'in fiyatının henüz belirlenmediğini ve büyük ölçüde LPDDR4 video belleğinin maliyetine bağlı olacağını belirtti. Geliştirici, cihazı hem giriş seviyesi bir grafik kartı hem de bir yapay zeka hızlandırıcı olarak konumlandırıyor.

    Şirket, ürününün teknolojik bağımsızlığa yönelik artan taleplerin olduğu özel pazarlarda rekabetçi olduğunu düşünüyor.

    Loongson, açık pazardaki rekabet gücünü yeni ürünün Windows'a başarılı bir şekilde uyarlanmasına bağlıyor ve buna uygun bir grafik sürücüsü yayınlama planlarını duyurdu.

    Geliştirici, Loongson 2K3000'in entegre grafiklerine kıyasla performansta beş kattan fazla bir artış olduğunu iddia ediyor. Grafik işlem hattı sayısı iki katına çıkarılmış, frekans %25 artırılmış, akış işlemcilerinin alanı %20 azaltılmış ve düşük yük altında güç tüketimi %70 düşürülmüştür.

    9A1000, OpenGL 4.0 ve OpenGL ES 3.2'yi destekliyor ve 40 TOPS'a kadar yapay zeka performansı sunuyor. Hu Weiwu'ya göre, bazı müşteriler halihazırda 9A1000 tabanlı yapay zeka destekli sistemler geliştiriyor.
    Çinli Loongson şirketi, 9A1000 grafik kartının satışlarının 2027 yılının ilk yarısında başlayacağını duyurdu. Şirketin ilk GPU'su, Radeon RX 550 ile yaklaşık olarak aynı seviyede grafik performansı ve yapay zeka iş yüklerinde 40 TOPS'a kadar performans sunacak. Loongson CEO'su Hu Weiwu, 9A1000'in fiyatının henüz belirlenmediğini ve büyük ölçüde LPDDR4 video belleğinin maliyetine bağlı olacağını belirtti. Geliştirici, cihazı hem giriş seviyesi bir grafik kartı hem de bir yapay zeka hızlandırıcı olarak konumlandırıyor. Şirket, ürününün teknolojik bağımsızlığa yönelik artan taleplerin olduğu özel pazarlarda rekabetçi olduğunu düşünüyor. Loongson, açık pazardaki rekabet gücünü yeni ürünün Windows'a başarılı bir şekilde uyarlanmasına bağlıyor ve buna uygun bir grafik sürücüsü yayınlama planlarını duyurdu. Geliştirici, Loongson 2K3000'in entegre grafiklerine kıyasla performansta beş kattan fazla bir artış olduğunu iddia ediyor. Grafik işlem hattı sayısı iki katına çıkarılmış, frekans %25 artırılmış, akış işlemcilerinin alanı %20 azaltılmış ve düşük yük altında güç tüketimi %70 düşürülmüştür. 9A1000, OpenGL 4.0 ve OpenGL ES 3.2'yi destekliyor ve 40 TOPS'a kadar yapay zeka performansı sunuyor. Hu Weiwu'ya göre, bazı müşteriler halihazırda 9A1000 tabanlı yapay zeka destekli sistemler geliştiriyor.
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 801 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • RTX 4070 Ti Super güç limitinde %10'luk bir azalmayla yalnızca %2,3 performans kaybı yaşıyor
    XDA, RTX 4070 Ti Super'ı %100, %90 ve %80 güç limitleriyle test etti. Limiti %100'den %90'a düşürmek, ekran kartının 3DMark SpeedWay puanını yalnızca %2,3 oranında, en yüksek fan hızını ise yaklaşık %10 oranında düşürdü.

    MSI Afterburner'da, çekirdek ve bellek frekansları veya frekans-voltaj eğrisi manuel olarak ayarlanmadan güç limiti değiştirildi.

    Varsayılan güç sınırında, ekran kartı 3DMark Speedway'de 6410 puan aldı. Ortalama GPU frekansı 2752 MHz, sıcaklık ise 76°C idi. Fanlar ortalama 2396 RPM hızında çalıştı ve 3305 RPM'ye kadar hızlandı.

    Güç sınırını %90'a düşürdükten sonra sonuç 6263 puan oldu; bu da %2,3'lük bir düşüş anlamına geliyor. Ortalama GPU frekansı 2631 MHz'e, sıcaklık ise 75°C'ye düştü. Ortalama fan hızı 2382 RPM'de neredeyse değişmeden kaldı, ancak en yüksek hız yaklaşık %10 azalarak 2968 RPM'ye düştü.

    %80 sınırında, RTX 4070 Ti Super 5908 puan aldı; bu, standart moda kıyasla %7,8'lik bir düşüş anlamına geliyor. Ortalama GPU frekansı 2136 MHz'e, sıcaklık ise 73°C'ye düştü. Fanlar ortalama 2161 RPM hızında çalışırken, maksimum hız %21'lik bir düşüşle 2605 RPM'ye geriledi.

    XDA, %90 modunu en başarılı mod olarak belirledi. Ortalama fan hızları yalnızca 14 RPM düştü, ancak en yüksek hızlar 337 RPM arttı. Yayın, ani RPM artışlarının azaltılmasının grafik kartını daha sessiz hale getirdiğini belirtti.
    XDA, RTX 4070 Ti Super'ı %100, %90 ve %80 güç limitleriyle test etti. Limiti %100'den %90'a düşürmek, ekran kartının 3DMark SpeedWay puanını yalnızca %2,3 oranında, en yüksek fan hızını ise yaklaşık %10 oranında düşürdü. MSI Afterburner'da, çekirdek ve bellek frekansları veya frekans-voltaj eğrisi manuel olarak ayarlanmadan güç limiti değiştirildi. Varsayılan güç sınırında, ekran kartı 3DMark Speedway'de 6410 puan aldı. Ortalama GPU frekansı 2752 MHz, sıcaklık ise 76°C idi. Fanlar ortalama 2396 RPM hızında çalıştı ve 3305 RPM'ye kadar hızlandı. Güç sınırını %90'a düşürdükten sonra sonuç 6263 puan oldu; bu da %2,3'lük bir düşüş anlamına geliyor. Ortalama GPU frekansı 2631 MHz'e, sıcaklık ise 75°C'ye düştü. Ortalama fan hızı 2382 RPM'de neredeyse değişmeden kaldı, ancak en yüksek hız yaklaşık %10 azalarak 2968 RPM'ye düştü. %80 sınırında, RTX 4070 Ti Super 5908 puan aldı; bu, standart moda kıyasla %7,8'lik bir düşüş anlamına geliyor. Ortalama GPU frekansı 2136 MHz'e, sıcaklık ise 73°C'ye düştü. Fanlar ortalama 2161 RPM hızında çalışırken, maksimum hız %21'lik bir düşüşle 2605 RPM'ye geriledi. XDA, %90 modunu en başarılı mod olarak belirledi. Ortalama fan hızları yalnızca 14 RPM düştü, ancak en yüksek hızlar 337 RPM arttı. Yayın, ani RPM artışlarının azaltılmasının grafik kartını daha sessiz hale getirdiğini belirtti.
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 779 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • AMD, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F işlemcilerini piyasaya sürdü
    AMD, beklenmedik bir şekilde iki yeni işlemci tanıttı. Ancak bunlar esasen eski sayılır, zira Ryzen 5 7500, AM5 soketi için Raphael ailesinden Zen 4 işlemcisidir. Ryzen 5 5500F ise Vermeer serisinden Zen 3'e kadar uzanır ve AM4 soketini kullanır.

    Asus, diğerlerinin yanı sıra, masaüstü sistemler için zaten geniş olan Ryzen işlemci portföyünü tamamlayan yeni eski işlemcilerin reklamını yapıyor. Ancak, yeni Ryzen serisine hazır ifadesi ilk bakışta oldukça farklı bir şeyi ima ediyor.

    Bu isimler, AMD'nin ilgili ürün sayfalarına yönlendiriyor ve bu sayfalarda modellerin özellikleri hemen ortaya çıkıyor ve 10 Eylül "Piyasaya Sürülme Tarihi" olarak belirtiliyor.

    Ryzen 5 7500, tahmin edilebileceği gibi, üç yıl önce tanıtılan Ryzen 5 7500F'ye (inceleme) oldukça benzer , ancak aktif entegre bir GPU'ya sahip. Bu, Raphael ailesinden tanıdık, yalnızca iki CU'ya sahip, düşük performanslı Radeon GPU'dur. Altı CPU çekirdeği, 32 MB L3 önbellek, 3,7 GHz temel saat hızı ve 5,0 GHz artırılmış saat hızı ile 65 watt TDP'ye sahip olan bu modelin özellikleri, özel bir GPU'su olmayan F modeliyle neredeyse aynıdır.

    Ryzen 5 5500F'de ise durum tam tersi: Ryzen 5 5500'ün entegre GPU'sundan yoksun – "F" neredeyse her zaman eksik GPU'yu temsil eder. Ancak, saat hızları açısından da abisinden farklılık gösteriyor. AMD'nin bir hatası yoksa, temel saat hızı Ryzen 5 5500'den tam 600 MHz daha düşük, 3.0 GHz'dir. Buna karşılık, turbo saat hızının 200 MHz daha yüksek, 4.4 GHz olduğu söyleniyor. Önbellek ve TDP aynıdır. Özelliklerin doğrudan karşılaştırması bu makalenin sonundaki tabloda bulunabilir.

    BIOS güncellemeleri Ağustos ayında zaten yayınlanmıştı.

    Asus için işlemciler sürpriz değil, zira editör ekibimizin üreticinin destek sayfalarında yaptığı rastgele kontroller, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F'yi destekleyen BIOS güncellemelerinin Ağustos ayında zaten dağıtıldığını ortaya koydu. Ancak AMD'nin resmi lansmanı ancak şimdi gerçekleşti.
    AMD, beklenmedik bir şekilde iki yeni işlemci tanıttı. Ancak bunlar esasen eski sayılır, zira Ryzen 5 7500, AM5 soketi için Raphael ailesinden Zen 4 işlemcisidir. Ryzen 5 5500F ise Vermeer serisinden Zen 3'e kadar uzanır ve AM4 soketini kullanır. Asus, diğerlerinin yanı sıra, masaüstü sistemler için zaten geniş olan Ryzen işlemci portföyünü tamamlayan yeni eski işlemcilerin reklamını yapıyor. Ancak, yeni Ryzen serisine hazır ifadesi ilk bakışta oldukça farklı bir şeyi ima ediyor. Bu isimler, AMD'nin ilgili ürün sayfalarına yönlendiriyor ve bu sayfalarda modellerin özellikleri hemen ortaya çıkıyor ve 10 Eylül "Piyasaya Sürülme Tarihi" olarak belirtiliyor. Ryzen 5 7500, tahmin edilebileceği gibi, üç yıl önce tanıtılan Ryzen 5 7500F'ye (inceleme) oldukça benzer , ancak aktif entegre bir GPU'ya sahip. Bu, Raphael ailesinden tanıdık, yalnızca iki CU'ya sahip, düşük performanslı Radeon GPU'dur. Altı CPU çekirdeği, 32 MB L3 önbellek, 3,7 GHz temel saat hızı ve 5,0 GHz artırılmış saat hızı ile 65 watt TDP'ye sahip olan bu modelin özellikleri, özel bir GPU'su olmayan F modeliyle neredeyse aynıdır. Ryzen 5 5500F'de ise durum tam tersi: Ryzen 5 5500'ün entegre GPU'sundan yoksun – "F" neredeyse her zaman eksik GPU'yu temsil eder. Ancak, saat hızları açısından da abisinden farklılık gösteriyor. AMD'nin bir hatası yoksa, temel saat hızı Ryzen 5 5500'den tam 600 MHz daha düşük, 3.0 GHz'dir. Buna karşılık, turbo saat hızının 200 MHz daha yüksek, 4.4 GHz olduğu söyleniyor. Önbellek ve TDP aynıdır. Özelliklerin doğrudan karşılaştırması bu makalenin sonundaki tabloda bulunabilir. [h2]BIOS güncellemeleri Ağustos ayında zaten yayınlanmıştı.[/h2] Asus için işlemciler sürpriz değil, zira editör ekibimizin üreticinin destek sayfalarında yaptığı rastgele kontroller, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F'yi destekleyen BIOS güncellemelerinin Ağustos ayında zaten dağıtıldığını ortaya koydu. Ancak AMD'nin resmi lansmanı ancak şimdi gerçekleşti.
    Beğen
    9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 907 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal