• Soket-X - Anakartların Tüm Özellikleri Açıklanıyor: 2026'da Gerçekten İhtiyacınız Olanlar
    https://youtu.be/7CVkfi0_mME?si=pLmp7kEw-PRc5iXr
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)
    Anakartların Tüm Özellikleri Açıklanıyor: 2026'da Gerçekten İhtiyacınız Olanlar

    Asla kullanmayacağınız anakart özelliklerine fazla para ödemeyi bırakın. Modern anakartlar pazarlama terimleriyle, aşırı büyük soğutucularla, "oyun" markalamasıyla ve çoğu insanın asla dokunmayacağı özelliklerle dolu. Bu video, 2026'da bir anakart seçerken gerçekten önemli olan şeyleri - VRM'lerden ve yonga setlerinden PCIe hatlarına, RAM topolojisine, M.2 depolamaya, BIOS özelliklerine, USB bağlantısına ve daha fazlasına kadar - ayrıntılı olarak ele alıyor. Bazı ucuz anakartların neden üst düzey işlemcilerde darboğaz oluşturabileceğini, pahalı amiral gemisi anakartların neden oyun performansını hiç iyileştirmediğini ve hangi özelliklerin gerçekten fazladan para ödemeye değer olduğunu öğreneceksiniz. Eğer şu soruları merak ettiyseniz: • Bazı anakartların neden diğerlerinden 3 kat daha pahalı olduğunu • B650/B760'ın oyun için yeterli olup olmadığını • PCIe 5.0'ın gerçekten önemli olup olmadığını • VRM soğutmasının üst düzey işlemcileri nasıl etkileyebileceğini • DDR5'in sonunda buna değip değmediğini • Veya gelecekteki yükseltmeler için yanlış anakart satın almaktan nasıl kaçınacağınızı… …bu video tam size göre.

    ZAMAN DAMGALARI
    0:00 - Anakart Özelliklerinden Hangileri Gerçekten Önemli?
    0:10 - Soket Uyumluluğu
    0:42 - Yonga Setleri Açıklaması
    1:33 - ATX vs mATX vs ITX
    2:12 - VRM'ler ve Güç Dağıtımı
    2:56 - RAM Yuvaları ve Bellek Topolojisi
    4:14 - PCIe Yuvaları ve Şerit Paylaşımı
    5:30 - M.2, NVMe ve SATA
    6:12 - Ses ve Ağ Gerçekleri
    6:52 - Fan Başlıkları ve RGB
    7:21 - Arka G/Ç ve BIOS Flashback

    ANAKART ÖZELLİKLERİ AÇIKLANDI: • B650 vs X670 vs B760 vs Z790 • ATX vs mATX vs Mini-ITX • VRM'ler, güç fazları ve soğutma • DDR4 vs DDR5 • PCIe 4.0 vs PCIe 5.0 • M.2 NVMe şerit paylaşımı açıklaması • BIOS Flashback, USB4 ve anakart G/Ç • Oyun anakartları vs iş istasyonu odaklı tasarımlar Neler Öğreneceksiniz: • Hangi anakart özellikleri gerçekten önemli • Gerçek dünya performansını etkileyenler ve etkilemeyenler • Bazı ucuz anakartların neden üst düzey işlemcilerle zorlandığı • Gereksiz özelliklere para harcamaktan nasıl kaçınılacağı • "Premium" anakartlar hakkındaki gerçekler • Oyun, iş istasyonları veya gelecekteki yükseltmeler için doğru anakartı nasıl seçeceğiniz.
    https://youtu.be/7CVkfi0_mME?si=pLmp7kEw-PRc5iXr (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur) Anakartların Tüm Özellikleri Açıklanıyor: 2026'da Gerçekten İhtiyacınız Olanlar [i]Asla kullanmayacağınız anakart özelliklerine fazla para ödemeyi bırakın. Modern anakartlar pazarlama terimleriyle, aşırı büyük soğutucularla, "oyun" markalamasıyla ve çoğu insanın asla dokunmayacağı özelliklerle dolu. Bu video, 2026'da bir anakart seçerken gerçekten önemli olan şeyleri - VRM'lerden ve yonga setlerinden PCIe hatlarına, RAM topolojisine, M.2 depolamaya, BIOS özelliklerine, USB bağlantısına ve daha fazlasına kadar - ayrıntılı olarak ele alıyor. Bazı ucuz anakartların neden üst düzey işlemcilerde darboğaz oluşturabileceğini, pahalı amiral gemisi anakartların neden oyun performansını hiç iyileştirmediğini ve hangi özelliklerin gerçekten fazladan para ödemeye değer olduğunu öğreneceksiniz. Eğer şu soruları merak ettiyseniz: • Bazı anakartların neden diğerlerinden 3 kat daha pahalı olduğunu • B650/B760'ın oyun için yeterli olup olmadığını • PCIe 5.0'ın gerçekten önemli olup olmadığını • VRM soğutmasının üst düzey işlemcileri nasıl etkileyebileceğini • DDR5'in sonunda buna değip değmediğini • Veya gelecekteki yükseltmeler için yanlış anakart satın almaktan nasıl kaçınacağınızı… …bu video tam size göre. [/i] ZAMAN DAMGALARI 0:00 - Anakart Özelliklerinden Hangileri Gerçekten Önemli? 0:10 - Soket Uyumluluğu 0:42 - Yonga Setleri Açıklaması 1:33 - ATX vs mATX vs ITX 2:12 - VRM'ler ve Güç Dağıtımı 2:56 - RAM Yuvaları ve Bellek Topolojisi 4:14 - PCIe Yuvaları ve Şerit Paylaşımı 5:30 - M.2, NVMe ve SATA 6:12 - Ses ve Ağ Gerçekleri 6:52 - Fan Başlıkları ve RGB 7:21 - Arka G/Ç ve BIOS Flashback [i]ANAKART ÖZELLİKLERİ AÇIKLANDI: • B650 vs X670 vs B760 vs Z790 • ATX vs mATX vs Mini-ITX • VRM'ler, güç fazları ve soğutma • DDR4 vs DDR5 • PCIe 4.0 vs PCIe 5.0 • M.2 NVMe şerit paylaşımı açıklaması • BIOS Flashback, USB4 ve anakart G/Ç • Oyun anakartları vs iş istasyonu odaklı tasarımlar Neler Öğreneceksiniz: • Hangi anakart özellikleri gerçekten önemli • Gerçek dünya performansını etkileyenler ve etkilemeyenler • Bazı ucuz anakartların neden üst düzey işlemcilerle zorlandığı • Gereksiz özelliklere para harcamaktan nasıl kaçınılacağı • "Premium" anakartlar hakkındaki gerçekler • Oyun, iş istasyonları veya gelecekteki yükseltmeler için doğru anakartı nasıl seçeceğiniz.[/i]
    Soket-X - Anakartların Tüm Özellikleri Açıklanıyor: 2026'da Gerçekten İhtiyacınız Olanlar
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 941 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Sisteminizdeki darboğazı nasıl tespit edersiniz?
    Herhangi bir şey satın almadan önce, sisteminizi gerçekten yavaşlatan bileşenin hangisi olduğunu bulmanız gerekir. Sorun işlemcideyse yeni bir ekran kartı almak yardımcı olmaz ve bunun tersi de geçerlidir.

    Sorunu teşhis etmenin en kolay yolu, oyun oynarken veya çalışırken yükü izlemektir. Bunun için MSI Afterburner (Rivatuner ile birlikte), Görev Yöneticisi (Windows 11) veya HWiNFO64 uygundur. Üç göstergeyi aynı anda izlemeniz gerekir: GPU yükü, CPU yükü ve RAM yükü.

    -GPU %95-100 oranında, CPU ise %40-60 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz ekran kartında. CPU bunu halledebiliyor, ancak GPU kareleri yeterince hızlı işleyemiyor. Ekran kartını yükseltmek doğrudan FPS'yi artıracaktır.

    -CPU %90-100 oranında, GPU ise %50-70 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz CPU'da. CPU, GPU için görevleri hazırlayamadığı için grafik kartı boşta kalıyor. Oyunlarda bu durum "FPS sınırlaması" olarak kendini gösteriyor; sayaç tek bir sayıya ulaşıyor ve grafik ayarlarından bağımsız olarak artmıyor. Çözünürlüğü düşürmek de yardımcı olmuyor; bu, kesin bir CPU darboğazı belirtisidir.

    -Her iki bileşen de eşit oranda yük altında ( %70-85). Bu dengeli bir sistemdir. Bileşenlerden herhangi birini yükseltmek performans artışı sağlayacaktır, ancak belirgin bir darboğaz olması durumuna göre daha az olacaktır.

    -Sistem yavaş açılıyor, uygulamalar gecikmeli olarak açılıyor ve oyunlarda seviyelerin yüklenmesi uzun sürüyor. Depolama sürücüsü darboğaz oluşturuyor. Eğer HDD takılıysa, M.2 NVMe SSD'ye yükseltmek bilgisayarın performansını önemli ölçüde artıracaktır.

    -RAM sürekli olarak %85-95 kapasitede çalışıyor. Bellek azalıyor. Sistem, disk sayfalama dosyasını kullanıyor; bu da hızlı bir SSD'de bile performansta ciddi bir düşüşe neden oluyor.

    Ekran kartı: oyun için en önemli bileşen ve aynı zamanda en pahalı olanı.

    Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir.

    Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir.

    Ekran kartı ne zaman değiştirilmeli?
    "Ekran kartını ne zaman değiştirmeliyim?" sorusu, çoğu oyuncunun aklına her 3-4 yılda bir geliyor. İşte değiştirme zamanının geldiğini gösteren üç açık işaret.

    Ekran kartı gerekli çözünürlüğü veya ayarları kaldıramıyor. 1440p monitörde çözünürlüğü 1080p'ye düşürmeniz veya mevcut oyunlarda rahatça 60+ FPS elde etmek için ayarları "orta" seviyeye indirmeniz gerekiyorsa, bu açık bir işarettir. 2024-2026'dan itibaren çıkacak yeni oyunlar video belleğinden önemli ölçüde daha fazla talepkar olacak: 1080p Yüksek ayarlar için minimum 8 GB VRAM, 1440p için ise 12 GB VRAM gerekecek.

    Ekran kartı üç veya dört nesil öncesine ait. RTX 2060, RX 5700 XT ve benzeri kartlar hala çalışıyor, ancak ışın izleme ve yükseltme (DLSS 3.5, FSR 4) içeren oyunlarda güncel kartlarla performans farkı önemli ölçüde arttı. Kart Kare Üretimi'ni desteklemiyorsa, modern oyun motorlarının yeteneklerinin önemli bir kısmından mahrum kalıyorsunuz demektir.

    8 GB'ın altında video bellek kapasitesi. 2026 yılında 6 GB VRAM'e sahip kartlar (GTX 1660, RTX 3060 6 GB), bazı AAA oyunlarda yüksek ayarlarda bile yetersiz video belleği sorunu yaşıyor. Bu durum takılmalara, FPS düşüşlerine ve yavaş doku yükleme sürelerine yol açıyor.

    2026 İşlemci Yükseltmesi: Ne Zaman Değerlidir, Ne Zaman Değildir?

    İşlemci yükseltmesi, ekran kartı yükseltmesinden daha karmaşıktır: CPU, platforma (soket ve yonga seti) bağlıdır. Çoğu durumda, işlemciyi değiştirmek anakartı ve genellikle RAM'i de değiştirmeyi gerektirir. Bu da "CPU yükseltmesini" "platform değişikliğine" dönüştürür ve buna bağlı olarak daha yüksek bir bütçe gerektirir.

    İşlemci yükseltmesi ne zaman haklı gerekçeye sahiptir?
    Oyunlarda işlemci darboğazı yaşanıyor; grafik ayarlarından bağımsız olarak FPS tavan yapıyor. Bu durum özellikle dört çekirdekli işlemciler (Core i5-7400, Ryzen 5 1600 ve üzeri) için geçerli. Modern oyunlar aktif olarak 6-8 çekirdek kullanıyor ve 3D V-Cache'e sahip Ryzen 7 7800X3D, işlemci mimarisinin oyun performansı için saat hızı kadar önemli olduğunu gösteriyor.

    Yayın akışı, video düzenleme, 3D renderlama. Çoklu iş parçacıklı görevlerde, işlemci nesilleri arasındaki fark önemli. Aynı anda yayın akışı yapıyor ve oyun oynuyorsanız, zayıf bir işlemci video akışını kodlamak için oyundan performans "çalacak".

    Aynı platform içinde yükseltme. Anakart aynı sokette daha üst düzey bir işlemciyi destekliyorsa, bu en uygun maliyetli seçenektir. Örneğin, Ryzen 5 3600'ü destekleyen bir AM4 anakart, anakartı değiştirmeden (sadece BIOS'u güncellemeniz gerekir) Ryzen 7 5800X3D'yi destekleyebilir. Uyumlu işlemcilerin listesi için anakart üreticisinin web sitesini kontrol edin.

    Alıntıdır...
    Herhangi bir şey satın almadan önce, sisteminizi gerçekten yavaşlatan bileşenin hangisi olduğunu bulmanız gerekir. Sorun işlemcideyse yeni bir ekran kartı almak yardımcı olmaz ve bunun tersi de geçerlidir. Sorunu teşhis etmenin en kolay yolu, oyun oynarken veya çalışırken yükü izlemektir. Bunun için MSI Afterburner (Rivatuner ile birlikte), Görev Yöneticisi (Windows 11) veya HWiNFO64 uygundur. Üç göstergeyi aynı anda izlemeniz gerekir: GPU yükü, CPU yükü ve RAM yükü. -GPU %95-100 oranında, CPU ise %40-60 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz ekran kartında. CPU bunu halledebiliyor, ancak GPU kareleri yeterince hızlı işleyemiyor. Ekran kartını yükseltmek doğrudan FPS'yi artıracaktır. -CPU %90-100 oranında, GPU ise %50-70 oranında yük altında çalışıyor. Darboğaz CPU'da. CPU, GPU için görevleri hazırlayamadığı için grafik kartı boşta kalıyor. Oyunlarda bu durum "FPS sınırlaması" olarak kendini gösteriyor; sayaç tek bir sayıya ulaşıyor ve grafik ayarlarından bağımsız olarak artmıyor. Çözünürlüğü düşürmek de yardımcı olmuyor; bu, kesin bir CPU darboğazı belirtisidir. -Her iki bileşen de eşit oranda yük altında ( %70-85). Bu dengeli bir sistemdir. Bileşenlerden herhangi birini yükseltmek performans artışı sağlayacaktır, ancak belirgin bir darboğaz olması durumuna göre daha az olacaktır. -Sistem yavaş açılıyor, uygulamalar gecikmeli olarak açılıyor ve oyunlarda seviyelerin yüklenmesi uzun sürüyor. Depolama sürücüsü darboğaz oluşturuyor. Eğer HDD takılıysa, M.2 NVMe SSD'ye yükseltmek bilgisayarın performansını önemli ölçüde artıracaktır. -RAM sürekli olarak %85-95 kapasitede çalışıyor. Bellek azalıyor. Sistem, disk sayfalama dosyasını kullanıyor; bu da hızlı bir SSD'de bile performansta ciddi bir düşüşe neden oluyor. [b]Ekran kartı: oyun için en önemli bileşen ve aynı zamanda en pahalı olanı.[/b] Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir. Oyun performansını en çok etkileyen bileşen ekran kartıdır. Çoğu modern oyunda, 1080p ve üzeri çözünürlüklerde FPS'yi GPU belirler. İyi haber şu: ekran kartı diğer bileşenlerden bağımsız olarak yükseltilebilir; platforma (soket veya bellek türü) bağlı değildir. [b]Ekran kartı ne zaman değiştirilmeli?[/b] "Ekran kartını ne zaman değiştirmeliyim?" sorusu, çoğu oyuncunun aklına her 3-4 yılda bir geliyor. İşte değiştirme zamanının geldiğini gösteren üç açık işaret. Ekran kartı gerekli çözünürlüğü veya ayarları kaldıramıyor. 1440p monitörde çözünürlüğü 1080p'ye düşürmeniz veya mevcut oyunlarda rahatça 60+ FPS elde etmek için ayarları "orta" seviyeye indirmeniz gerekiyorsa, bu açık bir işarettir. 2024-2026'dan itibaren çıkacak yeni oyunlar video belleğinden önemli ölçüde daha fazla talepkar olacak: 1080p Yüksek ayarlar için minimum 8 GB VRAM, 1440p için ise 12 GB VRAM gerekecek. Ekran kartı üç veya dört nesil öncesine ait. RTX 2060, RX 5700 XT ve benzeri kartlar hala çalışıyor, ancak ışın izleme ve yükseltme (DLSS 3.5, FSR 4) içeren oyunlarda güncel kartlarla performans farkı önemli ölçüde arttı. Kart Kare Üretimi'ni desteklemiyorsa, modern oyun motorlarının yeteneklerinin önemli bir kısmından mahrum kalıyorsunuz demektir. 8 GB'ın altında video bellek kapasitesi. 2026 yılında 6 GB VRAM'e sahip kartlar (GTX 1660, RTX 3060 6 GB), bazı AAA oyunlarda yüksek ayarlarda bile yetersiz video belleği sorunu yaşıyor. Bu durum takılmalara, FPS düşüşlerine ve yavaş doku yükleme sürelerine yol açıyor. [b]2026 İşlemci Yükseltmesi: Ne Zaman Değerlidir, Ne Zaman Değildir?[/b] İşlemci yükseltmesi, ekran kartı yükseltmesinden daha karmaşıktır: CPU, platforma (soket ve yonga seti) bağlıdır. Çoğu durumda, işlemciyi değiştirmek anakartı ve genellikle RAM'i de değiştirmeyi gerektirir. Bu da "CPU yükseltmesini" "platform değişikliğine" dönüştürür ve buna bağlı olarak daha yüksek bir bütçe gerektirir. İşlemci yükseltmesi ne zaman haklı gerekçeye sahiptir? Oyunlarda işlemci darboğazı yaşanıyor; grafik ayarlarından bağımsız olarak FPS tavan yapıyor. Bu durum özellikle dört çekirdekli işlemciler (Core i5-7400, Ryzen 5 1600 ve üzeri) için geçerli. Modern oyunlar aktif olarak 6-8 çekirdek kullanıyor ve 3D V-Cache'e sahip Ryzen 7 7800X3D, işlemci mimarisinin oyun performansı için saat hızı kadar önemli olduğunu gösteriyor. Yayın akışı, video düzenleme, 3D renderlama. Çoklu iş parçacıklı görevlerde, işlemci nesilleri arasındaki fark önemli. Aynı anda yayın akışı yapıyor ve oyun oynuyorsanız, zayıf bir işlemci video akışını kodlamak için oyundan performans "çalacak". Aynı platform içinde yükseltme. Anakart aynı sokette daha üst düzey bir işlemciyi destekliyorsa, bu en uygun maliyetli seçenektir. Örneğin, Ryzen 5 3600'ü destekleyen bir AM4 anakart, anakartı değiştirmeden (sadece BIOS'u güncellemeniz gerekir) Ryzen 7 5800X3D'yi destekleyebilir. Uyumlu işlemcilerin listesi için anakart üreticisinin web sitesini kontrol edin. Alıntıdır...
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Teknoloji dünyasından taze bir içerik paylaşıldı:

    **ESKI BIR BILGISAYAR IÇIN YENI BILEŞEN TAVSIYELERI?**

    Bir arkadaşım için bir bilgisayar toplamam gerekiyor. Kendisi bugüne kadar sadece konsollarda oyun oynadı, ancak şimdi eski ofis bilgisayarını yükseltmek (eski parçaları kullanarak yeni bir bilgisayar toplamak) istiyor. Intel Core i5 6600 işlemci, 16 GB DDR4 RAM ve 1 TB Corsair NVMe SSD'ye sahibiz....

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6821/

    #eski #bilgisayar #yeni #bileşen #tavsiyeleri #teknoloji #techforumtr
    🔍 Teknoloji dünyasından taze bir içerik paylaşıldı: 📌 **ESKI BIR BILGISAYAR IÇIN YENI BILEŞEN TAVSIYELERI?** 📝 Bir arkadaşım için bir bilgisayar toplamam gerekiyor. Kendisi bugüne kadar sadece konsollarda oyun oynadı, ancak şimdi eski ofis bilgisayarını yükseltmek (eski parçaları kullanarak yeni bir bilgisayar toplamak) istiyor. Intel Core i5 6600 işlemci, 16 GB DDR4 RAM ve 1 TB Corsair NVMe SSD'ye sahibiz.... ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6821/ #eski #bilgisayar #yeni #bileşen #tavsiyeleri #teknoloji #techforumtr
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 555 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Bilgi arayanlar için yeni bir forum içeriği:

    **BILGISAYAR TOPLAMA ÖNERILERI?**

    Bir arkadaşım benden bilgisayar toplamamı istedi. 3-4 yıldır bu işle uğraşmadığım için, onay veya iyileştirme önerilerine ihtiyacım var :) Aşağıdaki özellikleri seçtim: Ryzen 7 5700x rx 9060xt Gigabyte b550 Gaming x v2 1 TB m.2 nvme kingston nv3 Corsair Vengeance RB Pro 32GB DDR4 3200MHz CL16 550...

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6801/

    #bilgisayar #toplama #önerileri #teknoloji #techforumtr
    📚 Bilgi arayanlar için yeni bir forum içeriği: 📌 **BILGISAYAR TOPLAMA ÖNERILERI?** 📝 Bir arkadaşım benden bilgisayar toplamamı istedi. 3-4 yıldır bu işle uğraşmadığım için, onay veya iyileştirme önerilerine ihtiyacım var :) Aşağıdaki özellikleri seçtim: Ryzen 7 5700x rx 9060xt Gigabyte b550 Gaming x v2 1 TB m.2 nvme kingston nv3 Corsair Vengeance RB Pro 32GB DDR4 3200MHz CL16 550... ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6801/ #bilgisayar #toplama #önerileri #teknoloji #techforumtr
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 694 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • TechForumTR’de öne çıkan yeni paylaşım:

    **WINDOWS 10 N KURDUKTAN SONRA WINDOWS 10 PRO USB'SI ÇALIŞMIYOR?**

    Merhaba, dün test amacıyla Windows 10 N'yi arşivden indirdim. Anakartım UEFI ve NVMe WD SN 580 SSD'ye sahip. O zamandan beri Windows düzensiz davranıyor ve artık USB sürücüden Windows 10 Pro'yu kabul etmiyor.

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6754/

    #windows #kurduktan #sonra #windows #usbsi #teknoloji #techforumtr
    ⭐ TechForumTR’de öne çıkan yeni paylaşım: 📌 **WINDOWS 10 N KURDUKTAN SONRA WINDOWS 10 PRO USB'SI ÇALIŞMIYOR?** 📝 Merhaba, dün test amacıyla Windows 10 N'yi arşivden indirdim. Anakartım UEFI ve NVMe WD SN 580 SSD'ye sahip. O zamandan beri Windows düzensiz davranıyor ve artık USB sürücüden Windows 10 Pro'yu kabul etmiyor. ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6754/ #windows #kurduktan #sonra #windows #usbsi #teknoloji #techforumtr
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 606 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Merak uyandıran yeni bir teknoloji konusu yayında:

    **HOSTLAR - ULTRA HIZLI NVME ALTYAPISI ILE BIREYSEL VE KURUMSAL HOSTING**



    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6688/

    #hostlar #ultra #hızlı #nvme #altyapısı #teknoloji #techforumtr
    🧠 Merak uyandıran yeni bir teknoloji konusu yayında: 📌 **HOSTLAR - ULTRA HIZLI NVME ALTYAPISI ILE BIREYSEL VE KURUMSAL HOSTING** 📝 ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6688/ #hostlar #ultra #hızlı #nvme #altyapısı #teknoloji #techforumtr
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 770 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • İşte 2026 standartlarında, performans odaklı bir "Güçlü Bilgisayar" için önerilen teknik yapı:
    1. Temel Bileşenler (Performans Omurgası)İşlemci (CPU): Çoklu görevler ve kurgu işleri için en az 8 çekirdekli, güncel nesil bir işlemci seçin. Öneri: Intel Core i7 (14. veya 15. nesil) veya AMD Ryzen 7 7000/9000 serisi. Ekran Kartı (GPU): Özellikle yapay zeka içerik üretimi ve Three.js simülasyonları için NVIDIA tercih etmeniz çok önemlidir. CUDA çekirdekleri, yapay zeka araçları ve render süreçleri için endüstri standardıdır. Öneri: RTX 4070 Ti Super veya üstü (En az 12GB - 16GB VRAM, yoğun görsel işler için kritik).Bellek (RAM): 16GB artık alt sınır. İçerik üretimi ve kodlama projelerinde aynı anda çok fazla sekme ve uygulama açtığınız için 32GB (2x16GB) DDR5 bellek idealdir. Depolama (SSD): Hız her şeydir. İşletim sistemi ve projeleriniz için en az 1TB veya 2TB NVMe M.2 SSD (PCIe 4.0 veya 5.0) kullanın.2. Kritik Tamamlayıcılar Anakart : İşlemcinizin ve RAM'inizin hızını tam destekleyen, gelecekte yükseltmeye açık (yeni nesil soket yapısına sahip) kaliteli bir B veya Z serisi anakart. Güç Kaynağı (PSU): Sistemin toplam yükünün en az %20 fazlasını karşılayacak, 80+ Gold sertifikalı bir PSU seçin. 750W-850W arası genellikle yeterlidir. Soğutma: Güçlü işlemciler ısınır. Uzun süreli render işlemleri yapıyorsanız, 240mm veya 360mm sıvı soğutma sistemin kararlılığını korur.3. Kullanım Alanınıza Özel Tavsiyeler İhtiyaç Neden Önemli? Yapay Zeka & Render NVIDIA GPU ve mümkün olduğunca yüksek VRAM (12GB+).Three.js & Kodlama İyi bir işlemci (tek çekirdek hızı) ve hızlı RAM. Video Kurgu Çok hızlı NVMe SSD ve en az 32GB RAM. Önemli NotlarFiyat/Performans: Bütçenizi belirlerken ekran kartına öncelik verin, çünkü içerik üretimi ve oyun performansını doğrudan belirleyen odur. Uyumluluk: Seçtiğiniz tüm parçaların (özellikle kasanın içine sığacak ekran kartı boyutu ve sıvı soğutma desteği) birbirine uygunluğunu PCPartPicker gibi sitelerden kontrol edebilirsiniz. Ekran: Tasarım ve kurgu işleriniz için renk doğruluğu yüksek (IPS panel, %100 sRGB/Adobe RGB kapsamlı) bir monitör seçmeyi ihmal etmeyin.
    1. Temel Bileşenler (Performans Omurgası)İşlemci (CPU): Çoklu görevler ve kurgu işleri için en az 8 çekirdekli, güncel nesil bir işlemci seçin. Öneri: Intel Core i7 (14. veya 15. nesil) veya AMD Ryzen 7 7000/9000 serisi. Ekran Kartı (GPU): Özellikle yapay zeka içerik üretimi ve Three.js simülasyonları için NVIDIA tercih etmeniz çok önemlidir. CUDA çekirdekleri, yapay zeka araçları ve render süreçleri için endüstri standardıdır. Öneri: RTX 4070 Ti Super veya üstü (En az 12GB - 16GB VRAM, yoğun görsel işler için kritik).Bellek (RAM): 16GB artık alt sınır. İçerik üretimi ve kodlama projelerinde aynı anda çok fazla sekme ve uygulama açtığınız için 32GB (2x16GB) DDR5 bellek idealdir. Depolama (SSD): Hız her şeydir. İşletim sistemi ve projeleriniz için en az 1TB veya 2TB NVMe M.2 SSD (PCIe 4.0 veya 5.0) kullanın.2. Kritik Tamamlayıcılar Anakart : İşlemcinizin ve RAM'inizin hızını tam destekleyen, gelecekte yükseltmeye açık (yeni nesil soket yapısına sahip) kaliteli bir B veya Z serisi anakart. Güç Kaynağı (PSU): Sistemin toplam yükünün en az %20 fazlasını karşılayacak, 80+ Gold sertifikalı bir PSU seçin. 750W-850W arası genellikle yeterlidir. Soğutma: Güçlü işlemciler ısınır. Uzun süreli render işlemleri yapıyorsanız, 240mm veya 360mm sıvı soğutma sistemin kararlılığını korur.3. Kullanım Alanınıza Özel Tavsiyeler İhtiyaç Neden Önemli? Yapay Zeka & Render NVIDIA GPU ve mümkün olduğunca yüksek VRAM (12GB+).Three.js & Kodlama İyi bir işlemci (tek çekirdek hızı) ve hızlı RAM. Video Kurgu Çok hızlı NVMe SSD ve en az 32GB RAM. Önemli NotlarFiyat/Performans: Bütçenizi belirlerken ekran kartına öncelik verin, çünkü içerik üretimi ve oyun performansını doğrudan belirleyen odur. Uyumluluk: Seçtiğiniz tüm parçaların (özellikle kasanın içine sığacak ekran kartı boyutu ve sıvı soğutma desteği) birbirine uygunluğunu PCPartPicker gibi sitelerden kontrol edebilirsiniz. Ekran: Tasarım ve kurgu işleriniz için renk doğruluğu yüksek (IPS panel, %100 sRGB/Adobe RGB kapsamlı) bir monitör seçmeyi ihmal etmeyin.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • ASRock, tamamen beyaz tasarıma sahip yeni amiral gemisi anakartı X870E Taichi White modelini tanıttı. Hem yüksek performans hem de estetik sistem kurmak isteyen kullanıcıları hedefleyen model, üst düzey donanımıyla dikkat çekiyor.

    SRock, Taichi serisinin ilk tamamen beyaz anakartı olan X870E Taichi White'ı piyasaya sürdü. Artık Taichi'nin fütüristik estetiği daha hafif sistemlere de taşınabiliyor.

    ASRock X870E Taichi, 24+2+1 tasarımında uygulanan güçlü bir 27 fazlı güç kaynağına sahiptir. 110A güç elemanları kullanır. Anakart, en yeni Ryzen 9000 serisi de dahil olmak üzere tüm AMD AM5 işlemcilerini destekler. RAM için dört DIMM yuvası mevcuttur ve maksimum kapasite 256 GB'tır.

    27 fazlı güç tasarımı, özellikle Ryzen 9000 serisi üst düzey işlemciler için oldukça güçlü bir altyapı sunuyor.

    Ekran kartları için iki adet PCIe 5.0 x16 yuvası mevcuttur, bu yuvalar x16 (tek ekran kartıyla) veya x8/x8 (iki ekran kartıyla) modlarında çalışabilir. Depolama aygıtları için üç adet M.2 yuvası bulunmaktadır: bir adet PCIe 5.0 x4 ve iki adet PCIe 4.0 x4. Ayrıca üç adet SATA 3 konektörü de mevcuttur. SATA sürücüler için RAID 0 ve RAID 1, NVMe sürücüler için ise RAID 0, RAID 1 ve RAID 10 desteği belirtilmiştir.

    Diğer özellikler arasında 10 Gbps ağ desteği, entegre Wi-Fi 7 (802.11be) ve 40 Gbps'ye kadar hızlara sahip iki adet USB4 Type-C bağlantı noktası yer alıyor. ASRock ayrıca, gelecekteki AM5 işlemciler için ürün yazılımı güncellemeleri için daha büyük bir 64 MB BIOS çipi de ekledi. Bu arada, X870 Taichi White, yeni Ryzen 9 9950X3D2 ile kutudan çıktığı gibi uyumludur.

    ASRock yeni anakartın fiyatını veya çıkış tarihini henüz açıklamadı, ancak ürün markanın internet sitesinde zaten listelenmiş durumda.

    Genel olarak X870E Taichi White, hem performans hem de görsellik isteyen kullanıcılar için üst segmentte konumlanan bir anakart olarak öne çıkıyor.
    ASRock, tamamen beyaz tasarıma sahip yeni amiral gemisi anakartı X870E Taichi White modelini tanıttı. Hem yüksek performans hem de estetik sistem kurmak isteyen kullanıcıları hedefleyen model, üst düzey donanımıyla dikkat çekiyor. SRock, Taichi serisinin ilk tamamen beyaz anakartı olan X870E Taichi White'ı piyasaya sürdü. Artık Taichi'nin fütüristik estetiği daha hafif sistemlere de taşınabiliyor. ASRock X870E Taichi, 24+2+1 tasarımında uygulanan güçlü bir 27 fazlı güç kaynağına sahiptir. 110A güç elemanları kullanır. Anakart, en yeni Ryzen 9000 serisi de dahil olmak üzere tüm AMD AM5 işlemcilerini destekler. RAM için dört DIMM yuvası mevcuttur ve maksimum kapasite 256 GB'tır. 27 fazlı güç tasarımı, özellikle Ryzen 9000 serisi üst düzey işlemciler için oldukça güçlü bir altyapı sunuyor. Ekran kartları için iki adet PCIe 5.0 x16 yuvası mevcuttur, bu yuvalar x16 (tek ekran kartıyla) veya x8/x8 (iki ekran kartıyla) modlarında çalışabilir. Depolama aygıtları için üç adet M.2 yuvası bulunmaktadır: bir adet PCIe 5.0 x4 ve iki adet PCIe 4.0 x4. Ayrıca üç adet SATA 3 konektörü de mevcuttur. SATA sürücüler için RAID 0 ve RAID 1, NVMe sürücüler için ise RAID 0, RAID 1 ve RAID 10 desteği belirtilmiştir. Diğer özellikler arasında 10 Gbps ağ desteği, entegre Wi-Fi 7 (802.11be) ve 40 Gbps'ye kadar hızlara sahip iki adet USB4 Type-C bağlantı noktası yer alıyor. ASRock ayrıca, gelecekteki AM5 işlemciler için ürün yazılımı güncellemeleri için daha büyük bir 64 MB BIOS çipi de ekledi. Bu arada, X870 Taichi White, yeni Ryzen 9 9950X3D2 ile kutudan çıktığı gibi uyumludur. ASRock yeni anakartın fiyatını veya çıkış tarihini henüz açıklamadı, ancak ürün markanın internet sitesinde zaten listelenmiş durumda. Genel olarak X870E Taichi White, hem performans hem de görsellik isteyen kullanıcılar için üst segmentte konumlanan bir anakart olarak öne çıkıyor.
    Beğen
    10
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 4B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • MEVCUT SISTEM YÜKSELTME TAVSIYESI?

    Mevcut kurulum. İşletim sistemi: Windows 11 Pro • İşlemci: AMD Ryzen 9 5900X • RAM: 32 GB DDR4-3600 CL30 • Grafik kartı: GeForce RTX 3060 VISION OC 12G (Rev. 2.0) • Anakart: ASUS ROG Strix B550-A Gaming • Güç kaynağı: 600W 80+ Gold • Kasa: Thermaltake H200 TG Snow RGB • Depolama: 3 TB M.2 NVMe SSD...

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6262/

    #mevcut #sistem #yükseltme #tavsiyesi #teknoloji #techforumtr
    MEVCUT SISTEM YÜKSELTME TAVSIYESI? 📝 Mevcut kurulum. İşletim sistemi: Windows 11 Pro • İşlemci: AMD Ryzen 9 5900X • RAM: 32 GB DDR4-3600 CL30 • Grafik kartı: GeForce RTX 3060 VISION OC 12G (Rev. 2.0) • Anakart: ASUS ROG Strix B550-A Gaming • Güç kaynağı: 600W 80+ Gold • Kasa: Thermaltake H200 TG Snow RGB • Depolama: 3 TB M.2 NVMe SSD... ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6262/ #mevcut #sistem #yükseltme #tavsiyesi #teknoloji #techforumtr
    Beğen
    12
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Kingston, 30.72TB PCIe 5.0 DC3000ME SSD'yi Tanıttı
    Bu SSD depolama anlayışını değiştiriyor. Kingston’dan 30.72TB’lık dev model.

    Kingston, yeni DC3000ME modeliyle kurumsal SSD ürün gamını genişletti. Bu sürücü artık PCIe 5.0'ı destekliyor ve 30,72 TB kapasite sunuyor.

    DC3000ME, PCIe 5.0 NVMe arayüzünü kullanır. Sıralı okuma hızları 14 GB/s'ye, rastgele okuma performansı ise 2,8 milyon IOPS'ye kadar ulaşır. PCIe 5.0'ı desteklerken, sürücü PCIe 4.0 ile de tamamen uyumludur ve bu da Kingston müşterilerinin mevcut sunucu altyapılarına entegrasyonunu kolaylaştırır.

    DC3000ME, 3D eTLC NAND bellekle üretilmiştir ve güç kaybı koruma (PLP) mekanizmasına sahiptir. Ayrıca, sunucu segmentinin katı güvenlik kriterlerini karşılamak için AES-256 donanım şifrelemesini ve TCG Opal 2.0'ı destekler.

    Kingston'ın yeni sürücüsü öncelikle yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem iş yüklerini hedefliyor. DC3000ME beş yıl garantili. Fiyat henüz açıklanmadı.
    Bu SSD depolama anlayışını değiştiriyor. Kingston’dan 30.72TB’lık dev model. Kingston, yeni DC3000ME modeliyle kurumsal SSD ürün gamını genişletti. Bu sürücü artık PCIe 5.0'ı destekliyor ve 30,72 TB kapasite sunuyor. DC3000ME, PCIe 5.0 NVMe arayüzünü kullanır. Sıralı okuma hızları 14 GB/s'ye, rastgele okuma performansı ise 2,8 milyon IOPS'ye kadar ulaşır. PCIe 5.0'ı desteklerken, sürücü PCIe 4.0 ile de tamamen uyumludur ve bu da Kingston müşterilerinin mevcut sunucu altyapılarına entegrasyonunu kolaylaştırır. DC3000ME, 3D eTLC NAND bellekle üretilmiştir ve güç kaybı koruma (PLP) mekanizmasına sahiptir. Ayrıca, sunucu segmentinin katı güvenlik kriterlerini karşılamak için AES-256 donanım şifrelemesini ve TCG Opal 2.0'ı destekler. Kingston'ın yeni sürücüsü öncelikle yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem iş yüklerini hedefliyor. DC3000ME beş yıl garantili. Fiyat henüz açıklanmadı.
    Beğen
    13
    2 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Teknoloji tutkunlarının kaçırmaması gereken bir konu:

    **HARICI BIR NVME SÜRÜCÜSÜNÜN HIZI NEDEN YERLEŞIK BIR NVME SÜRÜCÜSÜNDEN DAHA DÜŞÜKTÜR?**

    Harici bir NVMe sürücü muhafazasından rekor kıran bir veri aktarım hızı beklemeyin. Bu hız, genellikle bir SSD'nin dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar anakartına takıldığında elde edebileceği hızdan daha düşüktür. Bunun nedeni, verilerin örneğin arayüz ve denetleyiciyi içeren bir zincir...

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6187/

    #harici #nvme #sürücüsünün #hızı #yerleşik #teknoloji #techforumtr
    💎 Teknoloji tutkunlarının kaçırmaması gereken bir konu: 📌 **HARICI BIR NVME SÜRÜCÜSÜNÜN HIZI NEDEN YERLEŞIK BIR NVME SÜRÜCÜSÜNDEN DAHA DÜŞÜKTÜR?** 📝 Harici bir NVMe sürücü muhafazasından rekor kıran bir veri aktarım hızı beklemeyin. Bu hız, genellikle bir SSD'nin dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar anakartına takıldığında elde edebileceği hızdan daha düşüktür. Bunun nedeni, verilerin örneğin arayüz ve denetleyiciyi içeren bir zincir... ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6187/ #harici #nvme #sürücüsünün #hızı #yerleşik #teknoloji #techforumtr
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Harici bir NVMe sürücüsünün hızı neden yerleşik bir NVMe sürücüsünden daha düşüktür?
    Harici bir NVMe sürücü muhafazasından rekor kıran bir veri aktarım hızı beklemeyin. Bu hız, genellikle bir SSD'nin dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar anakartına takıldığında elde edebileceği hızdan daha düşüktür. Bunun nedeni, verilerin örneğin arayüz ve denetleyiciyi içeren bir zincir üzerinden aktarılmasıdır. Bir miktar performans kaybı kaçınılmazdır.


    Bilgisayarın içinde, SSD doğrudan M.2 yuvasına bağlanır. Bu, PCIe arayüzünü hemen kullanmaya başladığı anlamına gelir . Sürüme bağlı olarak, hızlar 3500 MB/s'ye ve hatta 7000 MB/s'ye ulaşabilir. Ancak harici bir muhafaza kullanıyorsanız, tamamen farklı bir arayüzle sınırlı kalırsınız: USB 3.2 Gen2 (1000 MB/s'ye kadar), USB 3.2 Gen2x2 (2000 MB/s'ye kadar) veya Thunderbolt 3 ve 4 (2800-3000 MB/s'ye kadar). Thunderbolt 5, çoğu mevcut NVMe sürücüsüne neredeyse eşit olan maksimum hızı (6000-8000 MB/s) sunar .

    Dış kutu, gecikmeler ekleyen bir kontrol ünitesi içerir. Bu önemli bir tasarım unsurudur ve ucuz aksesuar üreticilerinin genellikle tasarruf ettiği bir noktadır. Bu kontrol üniteleri hızı önemli ölçüde düşürebilir.

    Bazı modeller, hızı olumsuz etkileyen eski Toplu Veri Aktarım modunu kullanır. Daha modern ve hızlı bir seçenek ise USB Bağlantılı SCSI Protokolüdür.

    Sürücüyü soğutmak için kullanılan zorunlu hız sınırlaması olan hız kısıtlaması nedeniyle okuma ve yazma hızları yavaş olabilir. Bu durum, özellikle soğutma sistemi olmayan küçük harici kasalarda daha belirgindir. Ancak bu durumlarda bile, hızlar başlangıçta yüksek olmalıdır; yalnızca sürekli olarak büyük miktarda veri yazılırken yavaşlarlar.
    Harici bir NVMe sürücü muhafazasından rekor kıran bir veri aktarım hızı beklemeyin. Bu hız, genellikle bir SSD'nin dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar anakartına takıldığında elde edebileceği hızdan daha düşüktür. Bunun nedeni, verilerin örneğin arayüz ve denetleyiciyi içeren bir zincir üzerinden aktarılmasıdır. Bir miktar performans kaybı kaçınılmazdır. Bilgisayarın içinde, SSD doğrudan M.2 yuvasına bağlanır. Bu, PCIe arayüzünü hemen kullanmaya başladığı anlamına gelir . Sürüme bağlı olarak, hızlar 3500 MB/s'ye ve hatta 7000 MB/s'ye ulaşabilir. Ancak harici bir muhafaza kullanıyorsanız, tamamen farklı bir arayüzle sınırlı kalırsınız: USB 3.2 Gen2 (1000 MB/s'ye kadar), USB 3.2 Gen2x2 (2000 MB/s'ye kadar) veya Thunderbolt 3 ve 4 (2800-3000 MB/s'ye kadar). Thunderbolt 5, çoğu mevcut NVMe sürücüsüne neredeyse eşit olan maksimum hızı (6000-8000 MB/s) sunar . Dış kutu, gecikmeler ekleyen bir kontrol ünitesi içerir. Bu önemli bir tasarım unsurudur ve ucuz aksesuar üreticilerinin genellikle tasarruf ettiği bir noktadır. Bu kontrol üniteleri hızı önemli ölçüde düşürebilir. Bazı modeller, hızı olumsuz etkileyen eski Toplu Veri Aktarım modunu kullanır. Daha modern ve hızlı bir seçenek ise USB Bağlantılı SCSI Protokolüdür. Sürücüyü soğutmak için kullanılan zorunlu hız sınırlaması olan hız kısıtlaması nedeniyle okuma ve yazma hızları yavaş olabilir. Bu durum, özellikle soğutma sistemi olmayan küçük harici kasalarda daha belirgindir. Ancak bu durumlarda bile, hızlar başlangıçta yüksek olmalıdır; yalnızca sürekli olarak büyük miktarda veri yazılırken yavaşlarlar.
    Beğen
    4
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal