• Lenovo Core 7 230H ve RTX 5060 Ti işlemcili LOQ Tower 17IRH11 oyun bilgisayarını tanıttı.
    Lenovo, LOQ Tower 17IRH11 masaüstü bilgisayarını tanıttı. 17 litrelik bir kasaya sahip olacak olan bilgisayar, alışılmadık bir bileşen kombinasyonu sunacak.

    Lenovo, grafik kartları için masaüstü GeForce RTX 3050 6GB, RTX 5050, RTX 5060 ve RTX 5060 Ti 8GB'ı tercih etti. İşlemciler için ise 8 çekirdekli Intel Core 5 205H ve 10 çekirdekli Core 7 230H'ı seçti. Her ikisi de mobil işlemci olup masaüstü bilgisayarlarda nadiren görülürler.

    Bilgisayar, 32 GB'a kadar DDR5-5200 SO-DIMM RAM'i destekler. Ayrıca bir adet PCIe 4.0 x16 yuvası, bir adet PCIe 3.0 x1 yuvası, SSD'ler için iki adet M.2 yuvası ve 3,5 inçlik bir sürücü için alan içerir. Güç kaynağı, yapılandırmaya bağlı olarak 400 veya 500 watt olarak derecelendirilmiştir.

    LOQ Tower 17IRH11, Kasım 2026'da Avrupa'da satışa sunulacak. Fiyatlar 999 €'dan başlayacak. Şirket, bu fiyata hangi konfigürasyonun satılacağını belirtmedi.

    Bağlantı noktaları arasında USB-A 3.2 Gen2, USB-A 3.2 Gen1, USB-C 3.2 Gen1, HDMI 2.1, LAN ve ses çıkışı bulunmaktadır. Kablosuz bağlantı da desteklenmektedir Wi-Fi 7 ve Bluetooth 5.4.
    Lenovo, LOQ Tower 17IRH11 masaüstü bilgisayarını tanıttı. 17 litrelik bir kasaya sahip olacak olan bilgisayar, alışılmadık bir bileşen kombinasyonu sunacak. Lenovo, grafik kartları için masaüstü GeForce RTX 3050 6GB, RTX 5050, RTX 5060 ve RTX 5060 Ti 8GB'ı tercih etti. İşlemciler için ise 8 çekirdekli Intel Core 5 205H ve 10 çekirdekli Core 7 230H'ı seçti. Her ikisi de mobil işlemci olup masaüstü bilgisayarlarda nadiren görülürler. Bilgisayar, 32 GB'a kadar DDR5-5200 SO-DIMM RAM'i destekler. Ayrıca bir adet PCIe 4.0 x16 yuvası, bir adet PCIe 3.0 x1 yuvası, SSD'ler için iki adet M.2 yuvası ve 3,5 inçlik bir sürücü için alan içerir. Güç kaynağı, yapılandırmaya bağlı olarak 400 veya 500 watt olarak derecelendirilmiştir. LOQ Tower 17IRH11, Kasım 2026'da Avrupa'da satışa sunulacak. Fiyatlar 999 €'dan başlayacak. Şirket, bu fiyata hangi konfigürasyonun satılacağını belirtmedi. Bağlantı noktaları arasında USB-A 3.2 Gen2, USB-A 3.2 Gen1, USB-C 3.2 Gen1, HDMI 2.1, LAN ve ses çıkışı bulunmaktadır. Kablosuz bağlantı da desteklenmektedir Wi-Fi 7 ve Bluetooth 5.4.
    Beğen
    6
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • AMD, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F işlemcilerini piyasaya sürdü
    AMD, beklenmedik bir şekilde iki yeni işlemci tanıttı. Ancak bunlar esasen eski sayılır, zira Ryzen 5 7500, AM5 soketi için Raphael ailesinden Zen 4 işlemcisidir. Ryzen 5 5500F ise Vermeer serisinden Zen 3'e kadar uzanır ve AM4 soketini kullanır.

    Asus, diğerlerinin yanı sıra, masaüstü sistemler için zaten geniş olan Ryzen işlemci portföyünü tamamlayan yeni eski işlemcilerin reklamını yapıyor. Ancak, yeni Ryzen serisine hazır ifadesi ilk bakışta oldukça farklı bir şeyi ima ediyor.

    Bu isimler, AMD'nin ilgili ürün sayfalarına yönlendiriyor ve bu sayfalarda modellerin özellikleri hemen ortaya çıkıyor ve 10 Eylül "Piyasaya Sürülme Tarihi" olarak belirtiliyor.

    Ryzen 5 7500, tahmin edilebileceği gibi, üç yıl önce tanıtılan Ryzen 5 7500F'ye (inceleme) oldukça benzer , ancak aktif entegre bir GPU'ya sahip. Bu, Raphael ailesinden tanıdık, yalnızca iki CU'ya sahip, düşük performanslı Radeon GPU'dur. Altı CPU çekirdeği, 32 MB L3 önbellek, 3,7 GHz temel saat hızı ve 5,0 GHz artırılmış saat hızı ile 65 watt TDP'ye sahip olan bu modelin özellikleri, özel bir GPU'su olmayan F modeliyle neredeyse aynıdır.

    Ryzen 5 5500F'de ise durum tam tersi: Ryzen 5 5500'ün entegre GPU'sundan yoksun – "F" neredeyse her zaman eksik GPU'yu temsil eder. Ancak, saat hızları açısından da abisinden farklılık gösteriyor. AMD'nin bir hatası yoksa, temel saat hızı Ryzen 5 5500'den tam 600 MHz daha düşük, 3.0 GHz'dir. Buna karşılık, turbo saat hızının 200 MHz daha yüksek, 4.4 GHz olduğu söyleniyor. Önbellek ve TDP aynıdır. Özelliklerin doğrudan karşılaştırması bu makalenin sonundaki tabloda bulunabilir.

    BIOS güncellemeleri Ağustos ayında zaten yayınlanmıştı.

    Asus için işlemciler sürpriz değil, zira editör ekibimizin üreticinin destek sayfalarında yaptığı rastgele kontroller, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F'yi destekleyen BIOS güncellemelerinin Ağustos ayında zaten dağıtıldığını ortaya koydu. Ancak AMD'nin resmi lansmanı ancak şimdi gerçekleşti.
    AMD, beklenmedik bir şekilde iki yeni işlemci tanıttı. Ancak bunlar esasen eski sayılır, zira Ryzen 5 7500, AM5 soketi için Raphael ailesinden Zen 4 işlemcisidir. Ryzen 5 5500F ise Vermeer serisinden Zen 3'e kadar uzanır ve AM4 soketini kullanır. Asus, diğerlerinin yanı sıra, masaüstü sistemler için zaten geniş olan Ryzen işlemci portföyünü tamamlayan yeni eski işlemcilerin reklamını yapıyor. Ancak, yeni Ryzen serisine hazır ifadesi ilk bakışta oldukça farklı bir şeyi ima ediyor. Bu isimler, AMD'nin ilgili ürün sayfalarına yönlendiriyor ve bu sayfalarda modellerin özellikleri hemen ortaya çıkıyor ve 10 Eylül "Piyasaya Sürülme Tarihi" olarak belirtiliyor. Ryzen 5 7500, tahmin edilebileceği gibi, üç yıl önce tanıtılan Ryzen 5 7500F'ye (inceleme) oldukça benzer , ancak aktif entegre bir GPU'ya sahip. Bu, Raphael ailesinden tanıdık, yalnızca iki CU'ya sahip, düşük performanslı Radeon GPU'dur. Altı CPU çekirdeği, 32 MB L3 önbellek, 3,7 GHz temel saat hızı ve 5,0 GHz artırılmış saat hızı ile 65 watt TDP'ye sahip olan bu modelin özellikleri, özel bir GPU'su olmayan F modeliyle neredeyse aynıdır. Ryzen 5 5500F'de ise durum tam tersi: Ryzen 5 5500'ün entegre GPU'sundan yoksun – "F" neredeyse her zaman eksik GPU'yu temsil eder. Ancak, saat hızları açısından da abisinden farklılık gösteriyor. AMD'nin bir hatası yoksa, temel saat hızı Ryzen 5 5500'den tam 600 MHz daha düşük, 3.0 GHz'dir. Buna karşılık, turbo saat hızının 200 MHz daha yüksek, 4.4 GHz olduğu söyleniyor. Önbellek ve TDP aynıdır. Özelliklerin doğrudan karşılaştırması bu makalenin sonundaki tabloda bulunabilir. [h2]BIOS güncellemeleri Ağustos ayında zaten yayınlanmıştı.[/h2] Asus için işlemciler sürpriz değil, zira editör ekibimizin üreticinin destek sayfalarında yaptığı rastgele kontroller, Ryzen 5 7500 ve Ryzen 5 5500F'yi destekleyen BIOS güncellemelerinin Ağustos ayında zaten dağıtıldığını ortaya koydu. Ancak AMD'nin resmi lansmanı ancak şimdi gerçekleşti.
    Beğen
    9
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 971 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Xiaomi 18 Fold Xring O3 işlemcili katlanabilir telefon iPhone Ultra'yı geride bırakıyor
    Xiaomi, Çin pazarı için nispeten kompakt Xiaomi 18 Fold'u tanıttı. Akıllı telefon, yarın piyasaya sürülmesi beklenen "iPhone Fold" ve Samsung'un Galaxy Z Fold 8 (inceleme) için kullandığına benzer bir form faktörüne sahip. Xiaomi 18 Fold, Xiaomi'nin yeni kendi geliştirdiği Xring O3 çipini içeriyor.

    İki ekran 5,38 inç ve 7,58 inç Xiaomi 18 Fold, kapalıyken 117,8 mm yüksekliğe, 83,6 mm genişliğe ve 10,68 mm kalınlığa sahip. Dış ekran 5,38 inç boyutunda ve 1712 x 1168 piksel çözünürlüğe sahip olup, yaklaşık 1,47:1 en boy oranına sahiptir. Xiaomi, 120 Hz'e kadar yenileme hızı, 4000 cd/m²'ye kadar parlaklık sunuyor ve AMOLED paneli, kendi geliştirdiği Xiaomi Dragon Crystal Glass 3.0 ile korunuyor.

    Açıldığında, akıllı telefonun genişliği 163,8 mm'ye ulaşırken , derinliği 5,02 mm'ye düşüyor. İç ekran 7,58 inç boyutunda ve 2364 × 1672 piksel çözünürlüğe sahip. AMOLED panel, dış ekranla aynı teknik özelliklere sahip ancak sert cam yerine esnek Ultra İnce Cam (UTG) kullanıyor.

    Telefoto lensli üçlü kamera

    Samsung Galaxy Z Fold 8 alıcıları geniş ve ultra geniş açılı lensler için iki arka kamerayla yetinmek zorunda kalırken, Xiaomi hap şeklindeki kamera modülünü üç lensle donatmayı başardı. Bu, Xiaomi'ye 23 mm'lik ana kameraya kıyasla 3,5x optik zoomlu bir telefoto lens kazandırıyor. Ana kamera 200 MP sensöre ve f/1.7 diyaframa, telefoto lens 50 MP sensöre ve f/2.8 diyaframa sahipken, ayrıca f/2.4 diyaframa sahip 50 MP ultra geniş açılı bir kamera da bulunuyor.

    24 milyar transistörlü Xring O3

    Xiaomi 18 Fold'un bir diğer ilginç özelliği de kasanın içinde gizli olanlar. Öncelikle, Xiaomi'nin Xring O1'den sonraki ikinci kendi üretimi çipi olan Xring O3 var (Xring O2 yoktu). Xiaomi, Xring O1'den 5 milyar daha fazla, yani 24 milyar transistör belirtiyor ve 3nm üretim süreciyle üretiliyor. İşlem blokları, Arm'ın mevcut ve geçen yılki IP'lerinin "karışık bir karışımı" ve bellek arayüzü iki standardı destekliyor: LPDDR5X ve LPDDR6.

    Arm C1 CPU çekirdekleri

    Xring O3'ün işlemcisi yine on çekirdeğe sahip, ancak bunlar Arm'ın C1 çekirdeklerini kullanan daha yeni nesil çekirdekler . Xring O1'in işlemcisi iki Cortex-X925 (3,9 GHz), dört Cortex-A725 (3,4 GHz), iki Cortex-A725 (1,9 GHz) ve iki Cortex-A520 (1,8 GHz) çekirdeğinden oluşuyordu. Ancak Xring O3, Xiaomi'nin "tamamen büyük çekirdekli bir işlemci" olarak adlandırdığı iki C1-Ultra (4,35 GHz), dört C1-Premium (3,6 GHz) ve dört C1-Pro (3,15 GHz) çekirdeği içeriyor. Ayrıca, doğrudan işlemci üzerinde verimli yapay zeka sağlamak için iki SME2 birimi de içeriyor.

    Xiaomi, C1-Ultra modelini kendi 2 MB L2 önbelleğiyle donatırken, C1-Premium ve C1-Pro modellerinin her birinde 1 MB önbellek bulunuyor. Ayrıca, tüm CPU kümesi için 16 MB L3 önbellek ve 16 MB sistem düzeyinde önbellek (SLC) mevcut.

    En büyük konfigürasyon için LPDDR6

    Xiaomi SoC, hem LPDDR5X hem de LPDDR6 ile uyumludur. Xiaomi, yeni bellek standardını, 16 GB LPDDR6 ve 1 TB UFS 4.1 depolama alanına sahip en üst düzey modeli için saklıyor. 16 GB/512 GB, 12 GB/512 GB ve 12 GB/256 GB varyantları ise LPDDR5X ve UFS 4.1 kullanacak.

    Yeni Arm Mali G2-Ultra NX

    Ancak GPU bloğu, Arm Mali G2-Ultra NX tabanlı C1 CPU bloğundan bir nesil daha yenidir , çünkü ikincisi henüz bu sabah tanıtılan C2 çekirdeklerini kullanmamaktadır .

    Öte yandan Arm Mali G2-Ultra NX, yepyeni "Arm CSS for Mobile 2"ye ait olup Xiaomi tarafından 16 GPU çekirdeğiyle (hepsi Işın İzleme Birimi ile ve sekizi Nöral Süper Örnekleme (NSS), Nöral Kare Hızı Yükseltme (NFRU) ve Nöral Süper Örnekleme ve Gürültü Azaltma (NSSD) için NX hızlandırıcı ile) hayata geçirildi.

    200 TOPS performanslı, tescilli 4 çekirdekli NPU

    SoC ayrıca, çekirdek başına bir tensör ve iki vektör birimi içeren kendi dört çekirdekli NPU'suna da ev sahipliği yapıyor ve 200 TOPS performans sunması bekleniyor. Xiaomi, aktivasyonların 8 bit, ağırlıkların ise 4 bit olarak hesaplandığı A8W4 formatından bahsediyor. NPU, kendi 8 MB L2 önbelleğiyle birlikte geliyor.

    6.000 mAh kapasiteli silikon-karbon pil

    Xiaomi, pil konusunda da tipik katlanabilir telefonlardaki tavizlerden kaçınarak 6.000 mAh'lik silikon-karbon pil tercih etmiş. Samsung da bu teknolojiyi kullanıyor, ancak Galaxy Z Fold 8'in pili yalnızca 4.800 mAh kapasite sunuyor. Xiaomi, %20 silikon içeriği ve 920 Wh/L enerji yoğunluğu belirtiyor. Xiaomi 18 Fold, USB-C üzerinden 67 watt veya kablosuz olarak 50 watt ile şarj edilebiliyor.
    Xiaomi, Çin pazarı için nispeten kompakt Xiaomi 18 Fold'u tanıttı. Akıllı telefon, yarın piyasaya sürülmesi beklenen "iPhone Fold" ve Samsung'un Galaxy Z Fold 8 (inceleme) için kullandığına benzer bir form faktörüne sahip. Xiaomi 18 Fold, Xiaomi'nin yeni kendi geliştirdiği Xring O3 çipini içeriyor. İki ekran 5,38 inç ve 7,58 inç Xiaomi 18 Fold, kapalıyken 117,8 mm yüksekliğe, 83,6 mm genişliğe ve 10,68 mm kalınlığa sahip. Dış ekran 5,38 inç boyutunda ve 1712 x 1168 piksel çözünürlüğe sahip olup, yaklaşık 1,47:1 en boy oranına sahiptir. Xiaomi, 120 Hz'e kadar yenileme hızı, 4000 cd/m²'ye kadar parlaklık sunuyor ve AMOLED paneli, kendi geliştirdiği Xiaomi Dragon Crystal Glass 3.0 ile korunuyor. Açıldığında, akıllı telefonun genişliği 163,8 mm'ye ulaşırken , derinliği 5,02 mm'ye düşüyor. İç ekran 7,58 inç boyutunda ve 2364 × 1672 piksel çözünürlüğe sahip. AMOLED panel, dış ekranla aynı teknik özelliklere sahip ancak sert cam yerine esnek Ultra İnce Cam (UTG) kullanıyor. [h2]Telefoto lensli üçlü kamera [/h2]Samsung Galaxy Z Fold 8 alıcıları geniş ve ultra geniş açılı lensler için iki arka kamerayla yetinmek zorunda kalırken, Xiaomi hap şeklindeki kamera modülünü üç lensle donatmayı başardı. Bu, Xiaomi'ye 23 mm'lik ana kameraya kıyasla 3,5x optik zoomlu bir telefoto lens kazandırıyor. Ana kamera 200 MP sensöre ve f/1.7 diyaframa, telefoto lens 50 MP sensöre ve f/2.8 diyaframa sahipken, ayrıca f/2.4 diyaframa sahip 50 MP ultra geniş açılı bir kamera da bulunuyor. [h3]24 milyar transistörlü Xring O3[/h3] Xiaomi 18 Fold'un bir diğer ilginç özelliği de kasanın içinde gizli olanlar. Öncelikle, Xiaomi'nin Xring O1'den sonraki ikinci kendi üretimi çipi olan Xring O3 var (Xring O2 yoktu). Xiaomi, Xring O1'den 5 milyar daha fazla, yani 24 milyar transistör belirtiyor ve 3nm üretim süreciyle üretiliyor. İşlem blokları, Arm'ın mevcut ve geçen yılki IP'lerinin "karışık bir karışımı" ve bellek arayüzü iki standardı destekliyor: LPDDR5X ve LPDDR6. [h3]Arm C1 CPU çekirdekleri[/h3] Xring O3'ün işlemcisi yine on çekirdeğe sahip, ancak bunlar Arm'ın C1 çekirdeklerini kullanan daha yeni nesil çekirdekler . Xring O1'in işlemcisi iki Cortex-X925 (3,9 GHz), dört Cortex-A725 (3,4 GHz), iki Cortex-A725 (1,9 GHz) ve iki Cortex-A520 (1,8 GHz) çekirdeğinden oluşuyordu. Ancak Xring O3, Xiaomi'nin "tamamen büyük çekirdekli bir işlemci" olarak adlandırdığı iki C1-Ultra (4,35 GHz), dört C1-Premium (3,6 GHz) ve dört C1-Pro (3,15 GHz) çekirdeği içeriyor. Ayrıca, doğrudan işlemci üzerinde verimli yapay zeka sağlamak için iki SME2 birimi de içeriyor. Xiaomi, C1-Ultra modelini kendi 2 MB L2 önbelleğiyle donatırken, C1-Premium ve C1-Pro modellerinin her birinde 1 MB önbellek bulunuyor. Ayrıca, tüm CPU kümesi için 16 MB L3 önbellek ve 16 MB sistem düzeyinde önbellek (SLC) mevcut. [h3]En büyük konfigürasyon için LPDDR6[/h3] Xiaomi SoC, hem LPDDR5X hem de LPDDR6 ile uyumludur. Xiaomi, yeni bellek standardını, 16 GB LPDDR6 ve 1 TB UFS 4.1 depolama alanına sahip en üst düzey modeli için saklıyor. 16 GB/512 GB, 12 GB/512 GB ve 12 GB/256 GB varyantları ise LPDDR5X ve UFS 4.1 kullanacak. [h3]Yeni Arm Mali G2-Ultra NX[/h3] Ancak GPU bloğu, Arm Mali G2-Ultra NX tabanlı C1 CPU bloğundan bir nesil daha yenidir , çünkü ikincisi henüz bu sabah tanıtılan C2 çekirdeklerini kullanmamaktadır . Öte yandan Arm Mali G2-Ultra NX, yepyeni "Arm CSS for Mobile 2"ye ait olup Xiaomi tarafından 16 GPU çekirdeğiyle (hepsi Işın İzleme Birimi ile ve sekizi Nöral Süper Örnekleme (NSS), Nöral Kare Hızı Yükseltme (NFRU) ve Nöral Süper Örnekleme ve Gürültü Azaltma (NSSD) için NX hızlandırıcı ile) hayata geçirildi. [h3]200 TOPS performanslı, tescilli 4 çekirdekli NPU[/h3] SoC ayrıca, çekirdek başına bir tensör ve iki vektör birimi içeren kendi dört çekirdekli NPU'suna da ev sahipliği yapıyor ve 200 TOPS performans sunması bekleniyor. Xiaomi, aktivasyonların 8 bit, ağırlıkların ise 4 bit olarak hesaplandığı A8W4 formatından bahsediyor. NPU, kendi 8 MB L2 önbelleğiyle birlikte geliyor. [h3]6.000 mAh kapasiteli silikon-karbon pil[/h3] Xiaomi, pil konusunda da tipik katlanabilir telefonlardaki tavizlerden kaçınarak 6.000 mAh'lik silikon-karbon pil tercih etmiş. Samsung da bu teknolojiyi kullanıyor, ancak Galaxy Z Fold 8'in pili yalnızca 4.800 mAh kapasite sunuyor. Xiaomi, %20 silikon içeriği ve 920 Wh/L enerji yoğunluğu belirtiyor. Xiaomi 18 Fold, USB-C üzerinden 67 watt veya kablosuz olarak 50 watt ile şarj edilebiliyor.
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • 2K çözünürlüğe ve 240Hz yenileme hızına sahip MSI MAG 272QP QD-OLED X24 oyun monitörü
    MSI MAG 272QP QD-OLED X24 oyun monitörü DNS mağazasında satışa sunuldu. Bu 26,5 inçlik model, 1440p çözünürlüğe (2560 × 1440 piksel) ve 16:9 en boy oranına sahip. Görüntülenebilir alan 590,4 × 333,7 mm ölçülerindedir.

    Monitör, 1 milyardan fazla renk gösterebilen 10 bitlik QD-OLED matrisine dayanmaktadır. 400 nit'e kadar parlaklık sunar. Ekran mat bir yüzeye sahiptir. Kontrast oranı 1.500.000:1'e ulaşır. Piksel tepki süresi (GtG) 0,03 ms'dir. Piksel yoğunluğu 111 ppi, piksel boyutu ise 229 µm'dir.

    Görüş açıları 178°'dir. Adobe RGB renk uzayının kapsamı %98, DCI-P3 %99 ve sRGB %138'dir. Delta E <2'dir. Adaptive-Sync dinamik ekran yenileme desteği uygulanmıştır. Titreşimsiz ve Düşük Mavi Işık teknolojileri göz korumasını sağlar.

    Monitörde bir DisplayPort 1.4a bağlantı noktası, iki HDMI 2.1 bağlantı noktası ve bir USB-C bağlantı noktası bulunuyor. Ayrıca oyun odaklı bir dizi özellik de içeriyor. Kullanımdayken 21 watt, uyku modunda ise 0,5 watt güç tüketiyor. MSI MAG 272QP QD-OLED X24, birlikte verilen standıyla birlikte 5,7 kg (12,7 lbs) ağırlığında. Fiyatı 23.739,00 TL den başlıyor.
    MSI MAG 272QP QD-OLED X24 oyun monitörü DNS mağazasında satışa sunuldu. Bu 26,5 inçlik model, 1440p çözünürlüğe (2560 × 1440 piksel) ve 16:9 en boy oranına sahip. Görüntülenebilir alan 590,4 × 333,7 mm ölçülerindedir. Monitör, 1 milyardan fazla renk gösterebilen 10 bitlik QD-OLED matrisine dayanmaktadır. 400 nit'e kadar parlaklık sunar. Ekran mat bir yüzeye sahiptir. Kontrast oranı 1.500.000:1'e ulaşır. Piksel tepki süresi (GtG) 0,03 ms'dir. Piksel yoğunluğu 111 ppi, piksel boyutu ise 229 µm'dir. Görüş açıları 178°'dir. Adobe RGB renk uzayının kapsamı %98, DCI-P3 %99 ve sRGB %138'dir. Delta E <2'dir. Adaptive-Sync dinamik ekran yenileme desteği uygulanmıştır. Titreşimsiz ve Düşük Mavi Işık teknolojileri göz korumasını sağlar. Monitörde bir DisplayPort 1.4a bağlantı noktası, iki HDMI 2.1 bağlantı noktası ve bir USB-C bağlantı noktası bulunuyor. Ayrıca oyun odaklı bir dizi özellik de içeriyor. Kullanımdayken 21 watt, uyku modunda ise 0,5 watt güç tüketiyor. MSI MAG 272QP QD-OLED X24, birlikte verilen standıyla birlikte 5,7 kg (12,7 lbs) ağırlığında. Fiyatı 23.739,00 TL den başlıyor.
    Beğen
    7
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • JayzTwoCents, bilgisayar toplama ve kullanımıyla ilgili 9 yaygın efsaneyi çürütüyor.
    https://youtu.be/gAOHkw0M9TE?si=PDJDtwcsxHj0-TEy
    Bilgisayarla ilgili En Yaygın Yanlış Bilgiler Çürütüldü...
    (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur)
    Bilgisayar dünyasına yeni girenler genellikle bilgisayarlarını kurmaktan veya üzerinde çalışmaktan korkarlar... Bunun çoğu, ortalıkta dolaşan efsaneler ve güncelliğini yitirmiş bilgilerden kaynaklanmaktadır... Bugün bu yalanlardan ve 2026 yılında bilgisayar efsaneleri söz konusu olduğunda gerçeklerden bahsedeceğiz.

    YouTube kanalı JayzTwoCents, yeni başlayanları engelleyen, bilgisayar toplama ve kullanımıyla ilgili en yaygın ve kalıcı efsaneleri çürüttü. Dokuz efsane tespit etti.
    İlk yanılgı, bir bilgisayarı halı üzerinde veya antistatik bileklik kullanmadan kurmanın bileşenleri anında bozacağıdır. Bu doğru değil. Modern anakartlar ve ekran kartlarında dahili ESD koruması bulunur. Videonun yazarı yıllardır halı üzerinde bilgisayar kuruyor ve hiç bileklik kullanmadı.
    İkinci yanılgı ise montaj sırasında güç uygulanmaması gerektiğidir, çünkü herhangi bir basınç yuvalara zarar verir. Gerçekte, RAM ve ekran kartlarının takılması için önemli miktarda güç gereklidir.
    Üçüncü yanılgı ise termal macunun kusursuz bir şekilde uygulanması gerektiğidir. Yanlış uygulama soğutmayı bozabilir veya kontaklarda kısa devreye neden olabilir. Aslında, modern macunlar elektriksel olarak iletken değildir. Çok fazla uygulasanız bile, fazlası kenarlardan dışarı taşacaktır. Uygulama yönteminin sıcaklık üzerinde çok az etkisi vardır; sadece tam kaplama önemlidir.
    Dördüncü yanılgı ise, ne kadar çok fan olursa soğutmanın o kadar iyi olacağıdır. Gerçekte, verimliliğin azaldığı bir nokta vardır. Sıcaklık oda sıcaklığının altına düşmemelidir.
    Beşinci efsane: Sıvı soğutma her zaman hava soğutmadan daha iyidir. Bu doğru değil. İşlemciler ve ekran kartları yüksek sıcaklıklarda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Sıcaklığı 90°C'den 50°C'ye düşürmek, bileşenin ömrünü uzatmaz; sadece maksimum turbo frekanslarında çalışması için daha fazla zaman tanır. Sıvı soğutmanın maliyeti çoğu zaman haklı gösterilemez.
    Altıncı efsane ise güç kaynağı ne kadar güçlü olursa o kadar tehlikeli olduğudur. Bu da yanlıştır. Bileşenler yalnızca ihtiyaç duydukları kadar güç çekerler. Güç kaynağı gücü "itmez", yalnızca istenen miktarı sağlar.
    Bu da yedinci efsaneye yol açıyor: güçlü bir güç kaynağı çok fazla enerji israf eder: 1500 watt'lık bir ünite her zaman prizden 1500 watt çeker. Gerçekte, tüketim yüke bağlıdır. Çok güçlü bir güç kaynağı seçmek hatadır, çünkü verimlilik yaklaşık %60 yükte en yüksek seviyededir. 500 watt'lık bir sistem için, verimlilik aralığında kalmak için 750 watt'lık bir ünite seçmek daha iyidir.
    8. Efsane: Daha hızlı RAM her zaman sistemi hızlandırır. Aslında, profesyonel işler (düzenleme, CAD) için bellek kapasitesi frekansından daha önemlidir. X3D işlemcilerde oyunlarda, büyük önbellek nedeniyle frekansın FPS üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Normal işlemcilerde frekans önemlidir, ancak 6400 MT/s'den sonra performans artışı minimum düzeydedir.
    Ve son olarak, dokuzuncu efsane: Hızlı bir SSD (5. Nesil) bir bilgisayarın hızını anında artırır. Gerçekte, kullanıcılar günlük işlerde, oyunlarda veya bir tarayıcıyı başlatırken 3. Nesil ile 5. Nesil arasındaki farkı fark etmeyeceklerdir. Yüksek hızlar büyük dosyaları kopyalarken önemlidir, ancak işletim sistemi çoğunlukla binlerce küçük dosyayla çalışır.
    Genel sonuç şu ki, modern donanım göründüğünden daha basittir. Önemli olan eski korku hikayelerine kapılmak değil, sağduyudur.

    Alintıdır...

    https://youtu.be/gAOHkw0M9TE?si=PDJDtwcsxHj0-TEy Bilgisayarla ilgili En Yaygın Yanlış Bilgiler Çürütüldü... (Altyazı Türkçe dil desteği Youtube sayfasında mevcuttur) [i]Bilgisayar dünyasına yeni girenler genellikle bilgisayarlarını kurmaktan veya üzerinde çalışmaktan korkarlar... Bunun çoğu, ortalıkta dolaşan efsaneler ve güncelliğini yitirmiş bilgilerden kaynaklanmaktadır... Bugün bu yalanlardan ve 2026 yılında bilgisayar efsaneleri söz konusu olduğunda gerçeklerden bahsedeceğiz.[/i] [b]YouTube kanalı JayzTwoCents, yeni başlayanları engelleyen, bilgisayar toplama ve kullanımıyla ilgili en yaygın ve kalıcı efsaneleri çürüttü. Dokuz efsane tespit etti.[/b] [quote]İlk yanılgı, bir bilgisayarı halı üzerinde veya antistatik bileklik kullanmadan kurmanın bileşenleri anında bozacağıdır. Bu doğru değil. Modern anakartlar ve ekran kartlarında dahili ESD koruması bulunur. Videonun yazarı yıllardır halı üzerinde bilgisayar kuruyor ve hiç bileklik kullanmadı.[/quote] [quote]İkinci yanılgı ise montaj sırasında güç uygulanmaması gerektiğidir, çünkü herhangi bir basınç yuvalara zarar verir. Gerçekte, RAM ve ekran kartlarının takılması için önemli miktarda güç gereklidir.[/quote] [quote]Üçüncü yanılgı ise termal macunun kusursuz bir şekilde uygulanması gerektiğidir. Yanlış uygulama soğutmayı bozabilir veya kontaklarda kısa devreye neden olabilir. Aslında, modern macunlar elektriksel olarak iletken değildir. Çok fazla uygulasanız bile, fazlası kenarlardan dışarı taşacaktır. Uygulama yönteminin sıcaklık üzerinde çok az etkisi vardır; sadece tam kaplama önemlidir. [/quote] [quote]Dördüncü yanılgı ise, ne kadar çok fan olursa soğutmanın o kadar iyi olacağıdır. Gerçekte, verimliliğin azaldığı bir nokta vardır. Sıcaklık oda sıcaklığının altına düşmemelidir.[/quote] [quote]Beşinci efsane: Sıvı soğutma her zaman hava soğutmadan daha iyidir. Bu doğru değil. İşlemciler ve ekran kartları yüksek sıcaklıklarda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Sıcaklığı 90°C'den 50°C'ye düşürmek, bileşenin ömrünü uzatmaz; sadece maksimum turbo frekanslarında çalışması için daha fazla zaman tanır. Sıvı soğutmanın maliyeti çoğu zaman haklı gösterilemez.[/quote] [quote]Altıncı efsane ise güç kaynağı ne kadar güçlü olursa o kadar tehlikeli olduğudur. Bu da yanlıştır. Bileşenler yalnızca ihtiyaç duydukları kadar güç çekerler. Güç kaynağı gücü "itmez", yalnızca istenen miktarı sağlar.[/quote] [quote]Bu da yedinci efsaneye yol açıyor: güçlü bir güç kaynağı çok fazla enerji israf eder: 1500 watt'lık bir ünite her zaman prizden 1500 watt çeker. Gerçekte, tüketim yüke bağlıdır. Çok güçlü bir güç kaynağı seçmek hatadır, çünkü verimlilik yaklaşık %60 yükte en yüksek seviyededir. 500 watt'lık bir sistem için, verimlilik aralığında kalmak için 750 watt'lık bir ünite seçmek daha iyidir.[/quote] [quote]8. Efsane: Daha hızlı RAM her zaman sistemi hızlandırır. Aslında, profesyonel işler (düzenleme, CAD) için bellek kapasitesi frekansından daha önemlidir. X3D işlemcilerde oyunlarda, büyük önbellek nedeniyle frekansın FPS üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Normal işlemcilerde frekans önemlidir, ancak 6400 MT/s'den sonra performans artışı minimum düzeydedir.[/quote] [quote]Ve son olarak, dokuzuncu efsane: Hızlı bir SSD (5. Nesil) bir bilgisayarın hızını anında artırır. Gerçekte, kullanıcılar günlük işlerde, oyunlarda veya bir tarayıcıyı başlatırken 3. Nesil ile 5. Nesil arasındaki farkı fark etmeyeceklerdir. Yüksek hızlar büyük dosyaları kopyalarken önemlidir, ancak işletim sistemi çoğunlukla binlerce küçük dosyayla çalışır.[/quote] [i]Genel sonuç şu ki, modern donanım göründüğünden daha basittir. Önemli olan eski korku hikayelerine kapılmak değil, sağduyudur.[/i] Alintıdır...
    JayzTwoCents, bilgisayar toplama ve kullanımıyla ilgili 9 yaygın efsaneyi çürütüyor.
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Üst düzey bir bilgisayar toplarken yapabileceğiniz en pahalı hata nedir?
    Kablo düzenlemesinden tasarruf etmek için eski güç kablolarınızı yeniden kullanıyorsunuz. Teknoloji endüstrisi sadece bir ucunu standartlaştırdığı için, bu kestirme yol binlerce dolarlık donanımın anında bozulmasına neden oluyor.

    Bu felaket hata genellikle bir yükseltme sırasında yaşanır. Çok büyük yeni bir ekran kartı alırsınız ve eski 750 watt'lık güç kaynağınızın yetersiz kalacağını fark edersiniz, bu yüzden 1000 watt'lık bir tane daha alırsınız. Her iki ünite de tamamen modülerdir, yani kablolar her iki uçtan da ayrılabilir. Mevcut kabloları yerinde bırakmaya, eski güç kaynağından fişlerini çekmeye, yenisini takmaya ve eski kabloları yeni üniteye takmaya karar verirsiniz.

    Güç düğmesini çevirdiğinizde sistem açılış ekranına geçmiyor.

    Bileşenlerinize takılan kablonun ucu (örneğin 24 pinli anakart konektörü veya 8 pinli PCIe konektörü) tüm markalarda kesinlikle standartlaştırılmıştır. Bir Corsair PCIe konektörü, bir EVGA grafik kartına mükemmel şekilde uyacaktır.

    Ancak, güç kaynağına takılan uçta standart bir bağlantı yok. Her üretici, güç kaynağı tarafında kendi özel pin düzenini tasarlıyor. Eski güç kaynağınızdaki 1 numaralı pin zararsız bir topraklama kablosu taşıyor olabilir, ancak yeni ünitedeki 1 numaralı pin 12 volt elektrik iletiyor olabilir. Kabloları karıştırdığınızda, farkında olmadan 12V'u doğrudan 5V'luk bir hatta yönlendirmiş olursunuz.

    Bu standardizasyon eksikliği, aynı marka içinde bile geçerlidir. Eski bir EVGA ünitesinden daha yeni bir EVGA ünitesine yükseltme, kabloların uyumlu olacağını garanti etmez. Belirli modeliniz için pin bağlantı uyumluluk tablolarını titizlikle karşılaştırmadığınız sürece, modüler kabloları yeniden kullanmak, bilgisayarın tüm maliyetini riske atabileceğiniz bir kumar gibidir.

    Alıntıdır...
    Kablo düzenlemesinden tasarruf etmek için eski güç kablolarınızı yeniden kullanıyorsunuz. Teknoloji endüstrisi sadece bir ucunu standartlaştırdığı için, bu kestirme yol binlerce dolarlık donanımın anında bozulmasına neden oluyor. Bu felaket hata genellikle bir yükseltme sırasında yaşanır. Çok büyük yeni bir ekran kartı alırsınız ve eski 750 watt'lık güç kaynağınızın yetersiz kalacağını fark edersiniz, bu yüzden 1000 watt'lık bir tane daha alırsınız. Her iki ünite de tamamen modülerdir, yani kablolar her iki uçtan da ayrılabilir. Mevcut kabloları yerinde bırakmaya, eski güç kaynağından fişlerini çekmeye, yenisini takmaya ve eski kabloları yeni üniteye takmaya karar verirsiniz. Güç düğmesini çevirdiğinizde sistem açılış ekranına geçmiyor. Bileşenlerinize takılan kablonun ucu (örneğin 24 pinli anakart konektörü veya 8 pinli PCIe konektörü) tüm markalarda kesinlikle standartlaştırılmıştır. Bir Corsair PCIe konektörü, bir EVGA grafik kartına mükemmel şekilde uyacaktır. Ancak, güç kaynağına takılan uçta standart bir bağlantı yok. Her üretici, güç kaynağı tarafında kendi özel pin düzenini tasarlıyor. Eski güç kaynağınızdaki 1 numaralı pin zararsız bir topraklama kablosu taşıyor olabilir, ancak yeni ünitedeki 1 numaralı pin 12 volt elektrik iletiyor olabilir. Kabloları karıştırdığınızda, farkında olmadan 12V'u doğrudan 5V'luk bir hatta yönlendirmiş olursunuz. Bu standardizasyon eksikliği, aynı marka içinde bile geçerlidir. Eski bir EVGA ünitesinden daha yeni bir EVGA ünitesine yükseltme, kabloların uyumlu olacağını garanti etmez. Belirli modeliniz için pin bağlantı uyumluluk tablolarını titizlikle karşılaştırmadığınız sürece, modüler kabloları yeniden kullanmak, bilgisayarın tüm maliyetini riske atabileceğiniz bir kumar gibidir. Alıntıdır...
    Beğen
    2
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 2B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Forumda gözden kaçmaması gereken bir başlık var:

    **40 WATT'TAN DAHA AZ ENERJI TÜKETEN MINI BILGISAYARLAR ÖNERISI?**

    40 watt'tan daha az enerji tüketen mini bilgisayarlar biliyor musunuz? Mümkün olduğunca elektrik tasarrufu yapmak istiyorum. Örneğin AMD'nin bazı iyi mini bilgisayarları var, ancak bunlar kolayca 40 watt'ın üzerinde enerji tüketiyor internette gezinmek, çalışmak ve birkaç hafif oyun oynamak için...

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6773/

    #watttan #daha #enerji #tüketen #mini #teknoloji #techforumtr
    👀 Forumda gözden kaçmaması gereken bir başlık var: 📌 **40 WATT'TAN DAHA AZ ENERJI TÜKETEN MINI BILGISAYARLAR ÖNERISI?** 📝 40 watt'tan daha az enerji tüketen mini bilgisayarlar biliyor musunuz? Mümkün olduğunca elektrik tasarrufu yapmak istiyorum. Örneğin AMD'nin bazı iyi mini bilgisayarları var, ancak bunlar kolayca 40 watt'ın üzerinde enerji tüketiyor internette gezinmek, çalışmak ve birkaç hafif oyun oynamak için... ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6773/ #watttan #daha #enerji #tüketen #mini #teknoloji #techforumtr
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 910 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Tüm zamanların en iyi 6 AMD Ryzen işlemci listesi
    MakeUseOf, tüm zamanların en iyi 6 AMD Ryzen işlemcisinin listesini derledi.

    2017'de Ryzen serisinin piyasaya sürülmesinden bu yana AMD, Intel'e yetişmekle kalmadı, birçok açıdan rakibini de geride bıraktı. Peki ya AMD işlemcilerini kendi aralarında karşılaştırırsak? Her nesilde hangi işlemci paranın karşılığında en iyi performansı sundu? MakeUseOf cevaplıyor.

    Ryzen 1000 serisinde, Ryzen 5 1600 en başarılı işlemci olarak kabul edildi. Amiral gemisi 1800X 499 dolara mal oluyordu ve çok güçlüydü. Ancak asıl yıldız 219 dolarlık Ryzen 5 1600'dü. 6 çekirdeğe, 12 iş parçacığına, kilitsiz çarpan özelliğine ve sadece 65 watt'lık TDP'ye sahipti. Kilitli Intel işlemcilerinin aksine, bu işlemci hız aşırtma meraklılarına makul bir fiyata özgürlük sağladı.

    Ryzen 2000 serisinde Ryzen 7 2700X, en iyi performansı sergileyen işlemci oldu. 329 dolarlık bu işlemci, 8 çekirdek ve 16 iş parçacığıyla 4,3 GHz'e kadar hızda çalışabiliyordu. Intel Core i7-8700K'yı kolayca geride bıraktı ve kutu içeriğinde bulunan Wraith Prism soğutucu, bilgisayar toplarken maliyetten tasarruf sağladı.

    AMD Ryzen 7 2700X Kutu İşlemci


    Ryzen 5 3600, Ryzen 3000 serisinin en üst düzey işlemcisidir. Kullanıcılar 199 dolara 6 çekirdek, 12 iş parçacığı, 32 MB L3 önbellek ve 7 nm işlem teknolojisi elde ettiler. Bu işlemci, fiyat ve performans arasındaki ideal denge sayesinde en çok satanlar arasına girdi.


    AMD Ryzen 5 3600 OEM İşlemci

    Ryzen 7 5800X3D, AMD'nin Ryzen 5000 serisinin en iyi çipi olarak kabul ediliyor. 3D V-Cache teknolojisi (96 MB L3) ile mühendisler performansı kelimenin tam anlamıyla devrimleştirdi. 449 dolarlık fiyatıyla, oyunlarda daha pahalı olan Intel Core i9-12900K'yı geride bıraktı. 2026'daki yeniden lansmanından sonra bile bugün hala geçerliliğini koruyor.

    Bu serinin kazananı, Ryzen 5 5800X3D'nin doğrudan halefi olan yeni AM5 platformundaki Ryzen 7 7800X3D oldu. 5.0 GHz'e kadar saat hızına ve 96 MB önbelleğe sahip bu 8 çekirdekli işlemci, 449 dolara mal oldu ve oyunlarda Intel Core i9-13900K'yı ezici bir şekilde geride bıraktı.

    AMD Ryzen 7 7800X3D OEM İşlemci

    Son olarak, şu anki en iyi AMD Ryzen 9000 işlemcisi Ryzen 7 9800X3D'dir. Genel kalite açısından piyasadaki en iyi oyun işlemcisidir.

    AMD Ryzen 7 9800X3D OEM İşlemci
    MakeUseOf, tüm zamanların en iyi 6 AMD Ryzen işlemcisinin listesini derledi. 2017'de Ryzen serisinin piyasaya sürülmesinden bu yana AMD, Intel'e yetişmekle kalmadı, birçok açıdan rakibini de geride bıraktı. Peki ya AMD işlemcilerini kendi aralarında karşılaştırırsak? Her nesilde hangi işlemci paranın karşılığında en iyi performansı sundu? MakeUseOf cevaplıyor. Ryzen 1000 serisinde, Ryzen 5 1600 en başarılı işlemci olarak kabul edildi. Amiral gemisi 1800X 499 dolara mal oluyordu ve çok güçlüydü. Ancak asıl yıldız 219 dolarlık Ryzen 5 1600'dü. 6 çekirdeğe, 12 iş parçacığına, kilitsiz çarpan özelliğine ve sadece 65 watt'lık TDP'ye sahipti. Kilitli Intel işlemcilerinin aksine, bu işlemci hız aşırtma meraklılarına makul bir fiyata özgürlük sağladı. Ryzen 2000 serisinde Ryzen 7 2700X, en iyi performansı sergileyen işlemci oldu. 329 dolarlık bu işlemci, 8 çekirdek ve 16 iş parçacığıyla 4,3 GHz'e kadar hızda çalışabiliyordu. Intel Core i7-8700K'yı kolayca geride bıraktı ve kutu içeriğinde bulunan Wraith Prism soğutucu, bilgisayar toplarken maliyetten tasarruf sağladı. AMD Ryzen 7 2700X Kutu İşlemci Ryzen 5 3600, Ryzen 3000 serisinin en üst düzey işlemcisidir. Kullanıcılar 199 dolara 6 çekirdek, 12 iş parçacığı, 32 MB L3 önbellek ve 7 nm işlem teknolojisi elde ettiler. Bu işlemci, fiyat ve performans arasındaki ideal denge sayesinde en çok satanlar arasına girdi. AMD Ryzen 5 3600 OEM İşlemci Ryzen 7 5800X3D, AMD'nin Ryzen 5000 serisinin en iyi çipi olarak kabul ediliyor. 3D V-Cache teknolojisi (96 MB L3) ile mühendisler performansı kelimenin tam anlamıyla devrimleştirdi. 449 dolarlık fiyatıyla, oyunlarda daha pahalı olan Intel Core i9-12900K'yı geride bıraktı. 2026'daki yeniden lansmanından sonra bile bugün hala geçerliliğini koruyor. Bu serinin kazananı, Ryzen 5 5800X3D'nin doğrudan halefi olan yeni AM5 platformundaki Ryzen 7 7800X3D oldu. 5.0 GHz'e kadar saat hızına ve 96 MB önbelleğe sahip bu 8 çekirdekli işlemci, 449 dolara mal oldu ve oyunlarda Intel Core i9-13900K'yı ezici bir şekilde geride bıraktı. AMD Ryzen 7 7800X3D OEM İşlemci Son olarak, şu anki en iyi AMD Ryzen 9000 işlemcisi Ryzen 7 9800X3D'dir. Genel kalite açısından piyasadaki en iyi oyun işlemcisidir. AMD Ryzen 7 9800X3D OEM İşlemci
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • 12V güç hattı, bir bilgisayar güç kaynağının toplam gücünden nasıl farklıdır ve bu neden önemlidir?
    Güç kaynağı seçerken, toplam gücünü değil, maksimum gücünü göz önünde bulundurmalısınız.

    Bir bilgisayar güç kaynağında farklı voltajlara sahip üç hat bulunur: 3,3V, 5V ve 12V. 3,3V ve 5V hatları RAM'i, anakart mantığını, depolama aygıtlarını, USB aygıtlarını ve diğer bazı çevre birimlerini besler. Ana hat olan 12V ise işlemciyi ve grafik kartını besler.

    Bunlar, toplam güç tüketimi 500 watt'ı aşabilen, herhangi bir bilgisayardaki en güçlü bileşenlerdir. Örneğin, bir Core i9-14900KS işlemci ve bir GeForce RTX 4090 ekran kartı, tam yük altında yaklaşık 750 watt tüketir. Ve bu, hız aşırtma yapılmadan elde edilen bir değerdir.

    Buna göre, bir güç kaynağı ünitesi, bu değerin %10-15 üzerinde bir kapasiteyle bu gücü sağlamalıdır. Bu kapasite, toplam (tüm hatlar genelinde) değil, yalnızca yüksek güç gerektiren bileşenlere güç sağlamak için kullanılan 12 V hattı için geçerli olmalıdır.

    Genel bir kural olarak, modern 80 Plus sertifikalı güç kaynakları toplam güçlerinin %80'inden fazlasını 12V hattına iletirken, daha pahalı modeller %90'dan fazlasını iletir. Yedek güç kaynağı seçerken ve hesaplarken bu durum dikkate alınmalıdır.

    Alıntıdır...
    Güç kaynağı seçerken, toplam gücünü değil, maksimum gücünü göz önünde bulundurmalısınız. Bir bilgisayar güç kaynağında farklı voltajlara sahip üç hat bulunur: 3,3V, 5V ve 12V. 3,3V ve 5V hatları RAM'i, anakart mantığını, depolama aygıtlarını, USB aygıtlarını ve diğer bazı çevre birimlerini besler. Ana hat olan 12V ise işlemciyi ve grafik kartını besler. Bunlar, toplam güç tüketimi 500 watt'ı aşabilen, herhangi bir bilgisayardaki en güçlü bileşenlerdir. Örneğin, bir Core i9-14900KS işlemci ve bir GeForce RTX 4090 ekran kartı, tam yük altında yaklaşık 750 watt tüketir. Ve bu, hız aşırtma yapılmadan elde edilen bir değerdir. Buna göre, bir güç kaynağı ünitesi, bu değerin %10-15 üzerinde bir kapasiteyle bu gücü sağlamalıdır. Bu kapasite, toplam (tüm hatlar genelinde) değil, yalnızca yüksek güç gerektiren bileşenlere güç sağlamak için kullanılan 12 V hattı için geçerli olmalıdır. Genel bir kural olarak, modern 80 Plus sertifikalı güç kaynakları toplam güçlerinin %80'inden fazlasını 12V hattına iletirken, daha pahalı modeller %90'dan fazlasını iletir. Yedek güç kaynağı seçerken ve hesaplarken bu durum dikkate alınmalıdır. Alıntıdır...
    Beğen
    5
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • Ekran kartı için güç kaynağı nasıl seçilir?
    Ekran kartı satın alırken güç kaynağını da unutmayın. Güç kaynağının kapasitesi, tüm bileşenlerin güç tüketimini karşılamalı ve küçük bir rezerv içermelidir. Bu, aşırı yüklenmeleri ve bileşen arızalarını önlemeye yardımcı olacaktır.

    Güç kaynağı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları şunlardır:

    -Ekran kartının güç tüketimine dikkat edin. Bu parametre teknik özelliklerde bulunabilir. Üretici genellikle belirli bir GPU modeli için önerilen güç kaynağı watt değerini belirtir.

    -Toplam sistem güç tüketimini hesaplayın. Bunun için güç tüketimi hesaplayıcıları içeren özel web sitelerini kullanabilirsiniz . Sistem yapılandırmasını girin ve gerekli güç kaynağı kapasitesi için yaklaşık bir değer elde edin. Alternatif olarak, verileri eski usulde, teknik özelliklerden toplayıp özetleyebilirsiniz. Güç kaynağının çıkış gücü, sistemin güç tüketimini %20-30'luk bir marjla karşılamalıdır.

    -12V güç kaynağını mutlaka kontrol edin. Bu, en çok güç tüketen bileşenlere, yani işlemciye ve ekran kartına güç sağlar. 12V güç kaynağı, teknik özelliklerde ve güç kaynağı ambalajında ​​belirtilmiştir. İdeal olarak, güç kaynağının nominal çıkış gücüne mümkün olduğunca yakın olmalıdır.

    -ATX standardını seçme. Modern ekran kartları ek güç için yeni bağlantı noktaları kullanır: 12VHPWR veya 12V-2x6. Yalnızca ATX 3.0/3.1 güç kaynakları bu arayüzleri destekler. Ancak bu isteğe bağlıdır. Uygun bir ATX 2.X güç kaynağı ve 8 pinli - 12VHPWR adaptörü kullanabilirsiniz.

    Alıntıdır...
    Ekran kartı satın alırken güç kaynağını da unutmayın. Güç kaynağının kapasitesi, tüm bileşenlerin güç tüketimini karşılamalı ve küçük bir rezerv içermelidir. Bu, aşırı yüklenmeleri ve bileşen arızalarını önlemeye yardımcı olacaktır. Güç kaynağı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları şunlardır: -Ekran kartının güç tüketimine dikkat edin. Bu parametre teknik özelliklerde bulunabilir. Üretici genellikle belirli bir GPU modeli için önerilen güç kaynağı watt değerini belirtir. -Toplam sistem güç tüketimini hesaplayın. Bunun için güç tüketimi hesaplayıcıları içeren özel web sitelerini kullanabilirsiniz . Sistem yapılandırmasını girin ve gerekli güç kaynağı kapasitesi için yaklaşık bir değer elde edin. Alternatif olarak, verileri eski usulde, teknik özelliklerden toplayıp özetleyebilirsiniz. Güç kaynağının çıkış gücü, sistemin güç tüketimini %20-30'luk bir marjla karşılamalıdır. -12V güç kaynağını mutlaka kontrol edin. Bu, en çok güç tüketen bileşenlere, yani işlemciye ve ekran kartına güç sağlar. 12V güç kaynağı, teknik özelliklerde ve güç kaynağı ambalajında ​​belirtilmiştir. İdeal olarak, güç kaynağının nominal çıkış gücüne mümkün olduğunca yakın olmalıdır. -ATX standardını seçme. Modern ekran kartları ek güç için yeni bağlantı noktaları kullanır: 12VHPWR veya 12V-2x6. Yalnızca ATX 3.0/3.1 güç kaynakları bu arayüzleri destekler. Ancak bu isteğe bağlıdır. Uygun bir ATX 2.X güç kaynağı ve 8 pinli - 12VHPWR adaptörü kullanabilirsiniz. Alıntıdır...
    Beğen
    3
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • TechForumTR’de dikkat çeken yeni bir konu açıldı:

    **I9-14900K IŞLEMCIMDE UNDERVOLT NEDEN STABIL ÇALIŞMIYOR?**

    Günaydın. Çok güçlü bir Intel işlemcim var. Voltaj düşürme işlemi yapılamıyor; Chatgbt'nin talimatlarını izledim ama işe yaramadı. Sadece 0.001 bile düşürmek mümkün değil; er ya da geç sistem çöküyor (ya program ya da tüm sistem). Yeterli güce sahip, 1200 watt'lık bir güç kaynağı var. 2024 model I9...

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6500/

    #i914900k #işlemcimde #undervolt #stabil #çalışmıyor #teknoloji #techforumtr
    🔥 TechForumTR’de dikkat çeken yeni bir konu açıldı: 📌 **I9-14900K IŞLEMCIMDE UNDERVOLT NEDEN STABIL ÇALIŞMIYOR?** 📝 Günaydın. Çok güçlü bir Intel işlemcim var. Voltaj düşürme işlemi yapılamıyor; Chatgbt'nin talimatlarını izledim ama işe yaramadı. Sadece 0.001 bile düşürmek mümkün değil; er ya da geç sistem çöküyor (ya program ya da tüm sistem). Yeterli güce sahip, 1200 watt'lık bir güç kaynağı var. 2024 model I9... ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6500/ #i914900k #işlemcimde #undervolt #stabil #çalışmıyor #teknoloji #techforumtr
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 1B Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
  • TechForumTR’de yeni bir konu yayına girdi:

    **RTX 3060 VE I5-11400F SISTEM İÇIN KAÇ WATT GÜÇ KAYNAĞI GEREKLI?**

    Ekran kartı gibi gelecekteki olası yükseltmeleri de hesaba katarak, ihtiyacım olan güç kaynağının watt değerini belirlemek için çeşitli güç kaynağı hesaplayıcıları kullanmayı denedim. Ne yazık ki, önerilen watt değeri hesaplayıcılar arasında farklılık gösteriyor ve bu da bana aslında ne almam...

    ───────────────
    Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz:

    https://techforum.tr/threads/6454/

    #3060 #i511400f #sistem #watt #kaynağı #teknoloji #techforumtr
    🔔 TechForumTR’de yeni bir konu yayına girdi: 📌 **RTX 3060 VE I5-11400F SISTEM İÇIN KAÇ WATT GÜÇ KAYNAĞI GEREKLI?** 📝 Ekran kartı gibi gelecekteki olası yükseltmeleri de hesaba katarak, ihtiyacım olan güç kaynağının watt değerini belirlemek için çeşitli güç kaynağı hesaplayıcıları kullanmayı denedim. Ne yazık ki, önerilen watt değeri hesaplayıcılar arasında farklılık gösteriyor ve bu da bana aslında ne almam... ─────────────── 👉 Konunun detaylarını forumdan inceleyebilirsiniz: 🔗 https://techforum.tr/threads/6454/ #3060 #i511400f #sistem #watt #kaynağı #teknoloji #techforumtr
    Beğen
    1
    0 Cevaplar 0 Paylaşımlar 868 Görüntülemeler 0 Değerlendirmeler
Daha Fazla Sonuç
Oyun Gündemi
Yükleniyor...
Forum Son Yazılan Konular
TechForumTR https://techforum.tr/sosyal